Рішення
від 28.11.2024 по справі 308/17019/21
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/17019/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2024 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі:

головуючого судді Придачука О.А.

за участю секретаря судового засідання Бомбушкаря В.П.

представника відповідача адвоката Осадчука А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді цивільну справу за позовом об"єднання співвласників багатоквартирного будинку «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення платежів

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, який мотивує тим, що згідно з рішенням установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку (протокол № 1 від 14.05.2016 року) по АДРЕСА_1 було створено об"єднання співвласників багатоквартирного будинку «По Кошицькій», яке було зареєстровано у встановленому законом порядку. Станом на 31.08.2021 року відповідач була власником квартири АДРЕСА_2 та споживала послуги, що надавались ОСББ «По Кошицькій», а саме: за надані послуги з утримання будинку і прибудинкової території та відшкодування витрат за користування водою. Однак, відповідач ухилилася від сплати внесків і платежів і станом на 01.08.2021 року заборгованість за особовим рахунком відповідача складає 24561,34 грн. На неодноразові вимоги про сплату заборгованості, які були надіслані ОСОБА_1 , вона не реагує.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що діяльність ОСББ «По Кошицькій» регулюється Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Цивільним, Житловим, Земельним кодексами України та іншими актами законодавства. Згідно Статуту об`єднання власники квартир зобов`язані дотримуватись вимог чинного законодавства та цього Статуту, який затверджений рішенням установчих зборів об`єднання та зареєстрований у встановленому законодавством порядку. Метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.

Згідно ст. 15 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» кожен власник квартири зобов`язаний виконувати вимоги статуту об`єднання та рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень , своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі та виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.

Згідно ст. 17 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів. Окрім того, об`єднання може звертатись до суду з позовом про звернення стягнення на майно власників приміщень, які відмовляються відшкодувати завдані збитки, своєчасно та в повному обсязі сплачувати всі встановлені законодавством та Статутом платежі і внески тощо.

Позивач зазначає , що ОСОБА_2 (попереднє прізвище відповідача, на сьогоднішній день Коблик) була головою правління ОСББ «По Кошицькій» на підставі протоколу № 1 від 14 травня 2016 року установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 та 42 а.

Згідно пункту 3 протоколу загальних зборів ОСББ «По Кошицькій» від 07 вересня 2018 року, де головою зборів була ОСОБА_3 , визначення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів співвласників, було вирішено: встановити з 01 жовтня 2018 року розмір внесків на утримання будинку ОСББ «По Кошицькій» в розмірі 3,30 грн. (три грн. 30 коп.) за 1 м2 загальної площі квартири.

Існування саме такого рішення, згідно зазначеного протоколу, також підтверджується листом на ім`я директора департаменту праці та соціальної захисту населення Ужгородської міської ради Біксей А. Б. від голови ОСББ «По Кошицькій» ОСОБА_2 датованого 08 жовтня 2018 року, реєстраційний номер 2773135.08.-04, у тексті якого, зокрема, зазначено, що з 01 жовтня 2018 року встановлено внесків на утримання будинку ОСББ «По Кошицькій» в розмірі 3,30 грн. (три грн. 30 коп.) за 1 м2 загальної площі квартири. На листі стоїть підпис голови правління ОСББ ОСОБА_3 . Також до листа додається витяг з протоколу загальних зборів ОСББ «По Кошицькій» від 07 вересня 2018 року на двох аркушах.

Позивач звертає увагу , що 23 січня 2020 року складений акт приймання-передачі між головою правління ОСОБА_2 (попереднє прізвище Відповідача, на сьогоднішній день Коблик), яка діяла на підставі Статуту від 06.07.2016 (тобто була головою правління ОСББ «По Кошицькій») та ОСОБА_4 , який діє на підставі змін, внесених до установчих документів від 22.01.2020 про те що ОСОБА_3 передала, а ОСОБА_4 прийняв, зокрема, такі документи:

- договір № 164/16 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації укладеного між Комунальним підприємством «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода» в особі директора Карташова С. О. (надалі Водоканал) та ОСББ «По Кошицькій» в особі голови Чундак М. В.;

- відомість по нарахуванню та оплаті внесків, прибирання та водопостачання «По Кошицькій» 01.01.20 року.;

- договір про надання послуг № 1/05 від 02.05.2018 року щодо прибирання приміщення за адресою АДРЕСА_3 та 42 а.

Договір № 164/16 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації, підписаний Відповідачем свідчить про правову природу відносин щодо користування водою кожною квартирою ОСББ «По Кошицькій» та надає право ОСББ виписувати кожному співвласнику, залежно від кількості спожитої води за місяць, квитанцію щодо відшкодування витрат за водокористування. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг та відсутність членства в ОСББ не можуть бути підставою для звільнення споживача від їх оплати (Ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, справа № 212/4917/15-ц, 05.04.17). Нормою ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст.20цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Відповідно до положень ч. 1 ст. 17, ст. 20, ч. ч. 6, 7, 8 ст. 22, ч. 4 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» власники квартир у багатоквартирному будинку, функції по утриманню якого і прибудинкової території здійснює об`єднання співвласників, зобов`язані нести витрати по утриманню спільного неподільного майна незалежно від членства в об`єднанні в розмірі затверджених в установленому порядку тарифів. Тому, за умови встановлення факту надання відповідними організаціями житлово-комунальних послуг по утриманню будинку і прибудинкової території, відсутність договору з обслуговування, що має бути укладено між власником квартири і відповідним об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку не звільняє таку особу від несення витрат на утримання спільного майна. Доцільно зазначити, що ВСУ, розглядаючи справу № 6-2951цс15 (постанова від 20 квітня 2016 р.), зокрема, зазначив: «…споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі».

Позивач звертаєувагу ,що відомістьпо нарахуваннюта оплатівнесків,прибирання таводопостачання «ПоКошицькій» 01.01.20року свідчитьпро нарахування відповідачем співвласникам ОСББ плати по внескам, прибиранню та водопостачанню, і сама відповідачка здійснювала ці платежі станом 01.01.2020 року. Згідно відомості, яку передала сама ж Відповідачка, станом на 01.01.2020 року у неї була заборгованість у розмірі 1928,03 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять вісім гривень 03 коп.). Здійснення платежів Відповідачем внесків на утримання будинку за адресою АДРЕСА_4 , також свідчить банківська (Приватбанк) Заключна виписка за період з 01.12.2019 по 31.12.2019 (до позовної заяви додається). Згідно виписки Відповідач здійснювала вказаний платіж 05.12.2019 року в розмірі 900,00 грн. (транз.сч. по догов. платеж. МКZ714360570). Договір про надання послуг № 1/05 від 02.05.2018 року щодо прибирання приміщення за адресою АДРЕСА_3 та 42 а, підписаний відповідачкою, свідчить про виконання статутних положень ОСББ, догляд за територією та приміщеннями ОСББ, як спільним майном всіх співвласників. Відповідно кожен співвласник зобов`язаний оплачувати та приймати дольову участь в утриманні та підтримкою у належному стані спільного майна ОСББ.

При цьому позивач звертає увагу , що згідно зпунктом 11протоколу загальнихзборів ОСББ«По Кошицькій»від 10липня 2020року №10/07/20,-вирішення питаннящодо врегулюваннята визначенняквартирної плати(житлові,нежитлові приміщення),було вирішено:З метоювпорядкування питаннящодо нарахування за утримання будинку та прибудинкової території, привести плату за квартиру у відповідність до Закону України «Про ОСББ», та встановити її у таких розмірах, а саме:

- плата за квартиру встановити у розмірі 3,80 грн. з розрахунку за 1 м2 відповідної площі квартири співвласників ОСББ;

- плата за приміщення де знаходиться магазин (власник нежитлового приміщення загальною площею 33,7 м кв. на першому поверсі за адресою АДРЕСА_3 , власник ОСОБА_5 ) встановити у розмірі 3,80 грн. з розрахунку за 1 м2 ;

- плата за нежитлове приміщення (загальною площею 34,2 м кв. на першому поверсі за адресою АДРЕСА_3 , власник ОСОБА_6 ), встановити у розмірі 2,95 грн. з розрахунку за 1 м2 .Плата встановлюєтьсядля цьогоприміщення зврахування відсутностітам господарськоїдіяльності.Так,у встановленомузаконодавством порядкуоб`єднанням встановленорозміри платиза утриманнябудинку таприбудинкової територіїза відповіднийперіод,інформація вказанавище згідностатутних документівОСББ,за одинквадратний метрплощі приміщення щомісячно.Однак,деякі звласників приміщеньухиляються від сплати.

А тому на підставі викладеного позивач просить стягнути з відповідача вказану заборгованість, а також сплачений судовий збір у розмірі 2270 грн.

Рух справи:

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.12.2021 року позовній заяві об"єднання співвласників багатоквартирного будинку «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення платежів присвоєно єдиний унікальний номер та визначено склад суду.

Згідно ухвали Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 07.03.2022 року позовну заяву об"єднання співвласників багатоквартирного будинку «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення платежів залишено без руху.

Відповідно до ухвали Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 05.04.2022 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСББ «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення платежів.

Згідно з ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 06.06.2022 року задоволено клопотання ОСОБА_1 та цивільну справу за № 308/17019/21 за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «По Кошицькій» до ОСОБА_1 , про стягнення платежів надіслано до Залізничного районного суду міста Львова (м. Львів, вул. Степана Бандери, 3) за територіальною юрисдикцією (підсудністю).

Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 09.11.2022 року позовну заяву об"єднання співвласників багатоквартирного будинку «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення платежів залишено без руху

Відповідно до ухвали Залізничного районного суду м. Львова від 10.01.2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСББ «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Відповідно до ухвали Залізничного районного суду м. Львова від 06.06.2023 року позовну заяву ОСББ «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості передано на розгляд Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області .

Відповідно до ухвали Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 12.07.2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСББ «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення платежів.

Відповідно до ухвали Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 08.01.2024 року відмовлено у прийнятті зустрічної позовної заяви ОСОБА_1 до ОСББ «По Кошицькій» про стягнення заробітної плати, компенсації за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток, середнього заробітну за весь час затримки при звільнення до спільного розгляду з позовною заявою ОСББ «ПоКошицькій» до ОСОБА_1 про стягненняплатежів. В задоволенніклопотання ОСОБА_1 від 29.09.2023року тавід 05.12.2023року проповернення безрозгляду позовноїзаяви ОСББ «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення платежів відмовлено. Клопотання позивача про витребування доказів, у порядку ст. 84 ЦПК України залишено без розгляду. Закрито підготовчепровадження поцивільній справіза позовноюзаявою ОСББ «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення платежів та призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 13 год. 30 хв., 23.01.2023 року в приміщенні Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області (м. Ужгород, вул. Загорська, 53), з викликом учасників справи.

Відповідно до ухвали Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 30 липня 2024 року задоволено заяву ОСОБА_1 про відвід судді Малюк В.М. Цивільну справу №308/17019/21 за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «По Кошицькій» до ОСОБА_1 , про стягнення платежів, передати до канцелярії суду дляповторного перерозподілу автоматизованою системою документообігу суду даної справи іншому складу суду.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.07.2024 року у цивільній справі за позовом об"єднання співвласників багатоквартирного будинку «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення платежів визначено новий склад суду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов, з наведених у такому підстав.

Відповідач у судове засідання не з"явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. У матеріалах справи наявний відзив ОСОБА_1 на позовну заяву згідно з яким відповідач просить повернути позовну заяву без розгляду, посилаючись, зокрема, (у межах предмету позову) на те, що питання щодо водопостачання взагалі не підлягає розгляду, оскільки постановою Закарпатського апеляційного суду від 11.05.2022 року по справі № 308/11243/21 вже вирішено, що ОСББ «По Кошицькій» до водопостачання її квартири не має жодного відношення, а саме дослівно з постанови Закарпатського обласного суду: «Факт звернення ОСОБА_4 до КП «Водоканал» не підтвердження факту порушення права позивача на отримання житлово-комунальної послуги водопостачання квартири порушується з боку ОСББ «По Кошицькій», оскільки відповідає не є суб`єктом з надання послуг водопостачання та водовідведення» Таким чином, оскільки ОСББ «По Кошицькій» не є суб`єктом господарювання, то і не має права вимагати здійснення оплати. А таку згідно вищевказаного судового рішення може вимагати тільки КП «Водоканал м. Ужгород». Відповідач вказує, що договору водопостачання квартир з ОСББ «По Кошицькій» в особі ОСОБА_4 вона не укладала лічильник водопостачання не опломбовувала, відповідно жодної плати не могло нараховуватись. Крім того, водопостачання її квартири тривалий час було відсутнім, а ОСОБА_4 незаконно втручався у попередньо втановлений і неопломбований, не переданий по акту прийому передачі лічильник водопостачання, без її відома та згоди, і всупереч праву власності, яке є непорушним, самостійно його перекручував, змінював положення лічильника, вставляв заборонені предмети. Щодо нарахування та вимоги позивача про стягнення «заборгованості по оплаті за квартиру», то квартира перебувала у її особистій приватній власності і сплачувати міфічну «оплату за квартиру ОСББ «По Кошицькій» вона не повинна. Вказує, що жодним доказом не підтведжується надання їй як власниці квартири будь-яких послуг зі сторони позивача. Послуги з утримання будинку та прибудинкової території в період за який вимагається оплата не наддавались і у справі про це немає жодного доказу.

Також, щодо стягнення судових витрат вказувала що такі не можуть бути стягнуті з неї. Оскільки споживачі звільняються від сплати, то такі можуть стягуватись згідно ЦПК тільки з іншої сторони або відносяться на рахунок держави.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд дійшов наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що з 27.02.2015 року по 11.09.2021 року ОСОБА_7 була власницею квартири АДРЕСА_2 , що убачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 27.10.2023 року № 352095503.

Управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_3 здійснює ОСББ «По Кошицькій», яке було створено згідно рішення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку (протокол № 1 від 14.05.2016 року).

Як убачається з протоколу № 1 від 14.05.2016 року установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 та 42А, у вказаних зборах брала участь ОСОБА_7 , яку було обрано головою правління новоствореного ОСББ.

В подальшому 23 січня 2020 року складений акт приймання-передачі між головою правління ОСОБА_3 , яка діяла на підставі Статуту від 06.07.2016 року та ОСОБА_4 , який діє на підставі змін, внесених до установчих документів від 22.01.2020 року про те що ОСОБА_3 передала, а ОСОБА_4 прийняв, зокрема, такі документи: статут, договір № 164/16 на подачу води, відомість по нарахуванню та оплаті внесків, прибирання та водопостачання «По Кошицькій» 01.01.2020 року; договір про надання послуг № 1/05 від 02.05.2018 року щодо прибирання приміщення за адресою: АДРЕСА_3 та АДРЕСА_3 .

Згідно наданої позивачем виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.06.2021 року № 97204956217, а також витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16.09.2020 року, наданого відповідачкою встановлено, що з 20.07.2020 року керівником ОСББ "По Кошицькій" є ОСОБА_4 .

Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону України «Про об"єднання співвласників багатоквартирного будинку» для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.

Визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників належить до виключної компетенції загальних зборів співвласників (ст. 10 Закону України «Про об"єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Судом встановлено, що загальними зборами ОСББ «По Кошицькій» 07.09.2018 року прийнято рішення, що розмір щомісячних внесків на утримання будинку з 01.10.2018 року становитиме 3,30 грн. за 1 кв. м. загальної площі, в подальшому згідно рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку «По Кошицькій» від 10.07.2020 року плату за квартиру (за утримання будинку та прибудинкової території) встановлено у розмірі 3,80 грн. за 1 кв.м. відповідної площі квартири співвласників ОСББ.

Також встановлено, що 04.08.2016 року між КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода» та ОСББ «По Кошицькій», в особі голови ОСОБА_2 укладено договір № 164/16 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації, відповідно до якого водоканал взяв на себе зобов`язання забезпечувати абонента питною водою, а також приймати від нього стічні води по об`єкту 47 квартирний житловий будинок у АДРЕСА_1 , що знаходиться в Абонента на правах балансоутримувача, а абонент зобов`язується оплачувати надані послуги, а також вносити всі інші платежі за розрахунковий період відповідно до встановленої системи обліку на умовах цього договору за тарифами, вказаними у п. 3.3 цього договору. (п. 2.1, 4.1 договору).

Відповідно до умов п. 4.2 договору, оплата Абонентом проводиться шляхом перерахування на розрахунковий рахунок водоканалу грошових коштів до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, на підставі виставленого згідно з п. 4.3 даного договору до оплати рахунку за фактично надані послуги.

Таким чином, згідно вказаного договору ОСББ «По Кошицькій» виступало посередником (управителем) при наданні КП "Водоканал м. Ужгород" (виконавцем комунальних послуг) комунальної послуги з централізованого водопостачання та водовідведення власникам квартир у будинку АДРЕСА_3 .

Що стосуєтьсяпосилання відповідача напостанову Закарпатськогоапеляційного судувід 11.05.2022року усправі №308/11243/21,то судзауважує,що такимне розглядалосяпитання порядкуоплати занадані послугиз водовідведеннята водопостачаннявстановлений договором№ 164/16укладеним 04.08.2016року міжКП «Виробничеуправління водопровідно-каналізаційногогосподарства містаУжгорода» таОСББ «ПоКошицькій»,в особіголови ЧундакМ.В.,за умовамиякого ОСББ«По Кошицькій»виступало управителем)при наданніКП "Водоканалм.Ужгород"(виконавцемкомунальних послуг) комунальноїпослуги зцентралізованого водопостачаннята водовідведення власникамквартир убудинку АДРЕСА_3 ,а саме:отримувало рахункиКП «Водоканалм.Ужгорода»,здійснювало оплатувказаних рахунків,та напідставі показівлічильників споживачів мешканцівбудинку АДРЕСА_3 виставляло їмдо сплатирахунки занадані послугиз водопостачаннята водовідведення.У вказаномурішенні апеляційнийсуд вказав, щоположеннями статті6Закону України«Про житлово-комунальніпослуги визначено,що учасникамиправовідносин усфері наданняжитлово-комунальнихпослуг є:споживачі (індивідуальніта колективні);управитель;виконавці комунальнихпослуг. Зазначив, що статтею11Закону України «Про захист прав споживачів»визначено, що цей Закон регулює відносини між споживачами товарів (крім харчових продуктів, якщо інше прямо не встановлено цим Законом), робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг. Споживач - фізична особа, яка придбає, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника. виконавець - суб`єкт господарювання, який виконує роботи або надає послуги (п.п. 3, 22ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів»).

З огляду на вказані норми закону Закарпатський апеляційний суд дійшов висновку, що факт звернення ОСОБА_4 до КП «Водоканал» не підтверджує факту порушення права позивача на отримання житлово-комунальної послуги водопостачання квартири з боку ОСББ «По Кошицькій», оскільки відповідач не являється суб`єктом з надання послуг водопостачання та водовідведення, яким є КП Водоканал м. Ужгород», що і стало підставою для відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСББ «По Кошицькій» про захист прав споживачів та стягнення моральної шкоди.

Також суд зауважує, що згідно з пояснень позивача у судовому засіданні відповідач до певного періоду вносила внески та платежі, зокрема, за воду , що убачається з з відомості по нарахуванню та оплаті внесків, прибирання та водопостачання по вул. Кошицькій станом на 01.01.2020 року.

Згідно з ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуга з управління багатоквартирним будинком ,відноситься дожитлово-комунальнихпослуг тавключає всебе: забезпеченняутримання спільногомайна багатоквартирногобудинку,зокрема прибираннявнутрішньобудинкових приміщеньта прибудинковоїтериторії,якщо прибудинковатериторія,за данимиДержавного земельногокадастру,знаходиться увласності абокористуванні співвласниківбагатоквартирного будинкувідповідно довимог законодавства,виконання санітарно-технічнихробіт,обслуговування внутрішньобудинковихсистем (крімобслуговування внутрішньобудинковихсистем,що використовуютьсядля наданнявідповідної комунальноїпослуги уразі укладенняіндивідуальних договорівз обслуговуваннямвнутрішньобудинкових системпро наданнятакої послуги,за умовамияких обслуговуваннятаких системздійснюється виконавцем),утримання ліфтівтощо; купівлюелектричної енергіїдля забезпеченняфункціонування спільногомайна багатоквартирногобудинку; поточнийремонт спільногомайна багатоквартирногобудинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.

Як убачається з розрахунку заборгованості за житлово-комунальні послуги за період січень 2020 року серпень 2021 року відповідач жодного разу не сплатила за надану послугу з управління багатоквартинрим будинком, і станом на серпень 2021 року заборгованість ОСОБА_7 становить 24561,34 (двадцять чотири тисячі п`ятсот шістдесят одна грн. 34 коп.) грн., яка включає в себе і плату за воду, відповідно до договору № 164/16 від 04.08.2016 року.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний: виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно з приписами ст. 17 Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» длязабезпечення виконаннявласниками приміщеньсвоїх обов`язківоб`єднаннямає право: робитиспіввласникам попередженняпро порушенняними статутнихабо іншихзаконних вимогі вимагатиїх дотримання; вимагативідшкодування збитків,заподіяних спільномумайну об`єднанняз винивласника абоінших осіб,які користуютьсяйого власністю; вимагативід співвласниківсвоєчасної тау повномуобсязі сплативсіх встановленихцим Закономта статутомоб`єднання внесківі платежів,у томучислі відрахуваньдо резервногота ремонтногофондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до Статуту об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «По Кошицькій» співвласник зобов"язаний, крім іншого, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно із ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Таким чином, відповідач як власниця квартири АДРЕСА_2 зобов`язана виконувати рішення загальних зборів ОСББ, статут ОСББ та своєчасно і в повному обсязі вносити плату за утримання спільного майна будинку, а також плату за водопостачання та водовідведення, відповідно до договору № 164/16 від 04.08.2016 року.

Однак, відповідач свої зобов`язання не виконувала належним чином, у зв`язку з чим у неї утворилася заборгованість у розмірі 24561,34 (двадцять чотири тисячі п`ятсот шістдесят одна грн. 34 коп.), яка підлягає стягненню з ОСОБА_1 .

При цьому відповідачкою не надано суду доказів протилежного, зокрема, що послуги передбачені вищезазначеними договорами їй не надавалися.

Згідно зі ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Характеристиками доказів є їх належність, достовірність, допустимість та достатність. Так, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. ст. 77-80 ЦПК України).

Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі №129/1033/13-ц зазначено, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов`язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона; таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний. Тобто, певна обставина не може вважатися доведеною, допоки інша сторона її не спростує (концепція негативного доказу), оскільки за такого підходу принцип змагальності втрачає сенс.

Таким чином, беручи до уваги вищенаведене та вимоги ст. 81 ЦПК України, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, а відтак з ОСОБА_1 слід стягнути на корись ОСББ «По Кошицькій заборгованість по оплаті за квартиру (надані послуги з утримання будинку, прибудинкової території) та відшкодування витрат за користування водою у розмірі 24561,34 грн..

Обґрунтовуючи своє рішення, суд бере до уваги вимоги ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», відповідно до якої суди застосовують при розгляді справи Конвенцію та практику Суду як джерело права та висновки Європейського суду з прав людини.

В рішеннях у справах «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torijav. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 2958, Seryavin and others v. Ukraine, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року Європейський суд з прав людини наголошує, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи («Проніна проти України», № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Консультативна рада європейських суддів у Висновку № 11 (2008) до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень зазначила, що «якість судового рішення залежить головним чином від якості його вмотивування. Виклад підстав прийняття рішення не лише полегшує розуміння та сприяє визнанню сторонами суті рішення, але, насамперед, є гарантією проти свавілля. По-перше, це зобов`язує суддю дати відповідь на аргументи сторін та вказати на доводи, що лежать в основі рішення й забезпечують його правосудність; по-друге, це дає можливість суспільству зрозуміти, яким чином функціонує судова система» (пункти 34-35).

В контексті вказаної практики суд вважає обґрунтування цього рішення достатнім.

Відповідно доположень ч.1ст.141ЦПК України,судовий збірпокладається насторони пропорційнорозміру задоволенихпозовних вимог.

При цьомусуд зазначає,що відповіднодо ч.3ст.22Закону України«Про захистправ споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав. Проте у даному випадку позов поданий до відповідачки.

А тому враховуючи вищенаведене, оскільки позов задоволено суд приходить до висновку, що з відповідача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись Законом України «Про об"єднання співвласників багатоквартирного будинку», Закону України «Про житлово-комунальні послуги» , ст. ст. 10, 12, 13, 18, 81,141, 258, 259, 263-265,352,354,355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов об"єднання співвласників багатоквартирного будинку «По Кошицькій» до ОСОБА_1 про стягнення платежів - задовольнити

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 , на користь ОСББ «По Кошицькій», код ЄДРПОУ: 40635511, місцезнаходження: м. Ужгород, вул. Кошицька, 42а кв.10, заборгованість по оплаті за квартиру (надані послуги з утримання будинку, прибудинкової території) та відшкодування витрат за користування водою, у розмірі 24561,34 (двадцять чотири тисячі п`ятсот шістдесят одна грн. 34) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 , на користь ОСББ «По Кошицькій», код ЄДРПОУ: 40635511, місцезнаходження: м. Ужгород, вул. Кошицька, 42а кв.10, судовий збір у розмірі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.) грн.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду: О.А. Придачук

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123573894
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —308/17019/21

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

Ухвала від 31.12.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Придачук О. А.

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Придачук О. А.

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Придачук О. А.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Логойда І. В.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Придачук О. А.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дегтяренко К. С.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Придачук О. А.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

Постанова від 16.04.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Фазикош Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні