Рішення
від 02.12.2024 по справі 553/2347/23
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/2347/23

Провадження № 2/553/261/2024

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

02.12.2024м. Полтава

Ленінський районний суд м. Полтави в складі:

головуючої судді - Крючко Н.І.,

при секретарі - Штанько С. Ю.,

розглянувши матеріали цивільної справи за первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Подільська районна у м. Полтаві рада, про встановлення порядку користування земельною ділянкою, за зустрічним позовом відповідача за первісним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про встановлення порядку користування земельною ділянкою, -

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2023 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення порядку користування земельною ділянкою, в якому проохала встановити порядок користування земельною ділянкою плошею 545 кв м., на якій розташований житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться у АДРЕСА_1 , між співвласниками будинку відповідно до розміру часток.

Ухвалою суду від 25 вересня 2023 року позовну заяву залишено без руху, надано термін позивачу для усунення недоліків.

Відповідно до ухвали суду від 24 жовтня 2023 року прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження, призначено справу до підготовчого провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 11 січня 2024 року зустрічний позов відповідача за первісним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про встановлення порядку користування земельною ділянкою прийнято до спільного розгляду з первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Подільська районна у м. Полтаві рада про встановлення порядку користування земельною ділянкою та об`єднано в одне провадження. Присвоєно єдиний номер справі №553/2347/23, провадження № 2/553/261/2024.

Згідно ухвали суду від 07 березня 2024 року призначену у справі судову земельно - технічну експертизу.

У листопаді 2024 року первісним позивачем ОСОБА_1 подано клопотання про уточнення позовних вимог, в якому прохали встановити порядок користування земельною ділянкою площею 545 кв.м, на якій розташований житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 між співвласниками будинку ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , відповідно до варіанту 5 висновку експерта № СЕ-19/117-24/6198-ЗТ від 30.09.2024 року.

Позивач за первісним позовом ОСОБА_1 та її представник - адвокат Гавриш Б. В. в судове засіданні не з`явились, але надали на адресу суду заяву, в якій прохали проводити судовий розгляд справи у їх відсутність, підтримали позовні вимоги згідно клопотання про уточнення позовних вимог та просили їх задовольнити.

Відповідачі за первісним позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та їх представник Литвиненко А. І. в судове засідання не з`явились, але надали на адресу суду заяву, в якій прохали проводити судовий розгляд справи у їх відсутність, та не заперечували проти варіанту №5 порядку користування земельною ділянкою площею 545 кв м., кадастровий номер5310136700:06:008:0367 за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до розміру часток співвласників будинку, без врахування самочинної будівлі гаража «Е» (з двома окремими заїздами та окремими комунікаціями), що розроблений відповідно до висновку експерта № СЕ-19/117-24/6198-ЗТ від 30 вересня 2024 року за результатами проведення судової земельно - технічної експертизи у справі.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Подільської районної у м. Полтаві ради у судове засіданняне з`явився, але надав на адресу суду пояснення, відповідно до яких не заперечують проти задоволення позовних вимог.

Статтею 13 ЦПК України визначено принцип диспозитивності цивільного судочинства, відповідно до якого суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до вимог ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує зокрема: чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; які правовідносини випливають зі встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Отже, суд розглядає справу за наявними у справі доказами, які надані сторонами.

Судом встановлено, що 19 червня 2001 року ОСОБА_1 , відповідно до договору дарування, набула у приватну власність 1/4 житлового будинку з частиною надвірних будівель та споруд, що знаходиться в АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці площею 545 кв м. (а. с. 8). За письмовою згодою співвласників в користування ОСОБА_1 перейшли в буд. літ. А-1: кухня 1-1 пл. 10.40 кв.м, кімната жила 1-2 пл. 6.90 кв. м, тамбур-І пл. 2.20 кв.м, сіни - ІІ пл. 10.10 кв.м, 1/4 частина сараю Б. В загальному користуванні: вбиральня Д, огорожа №1,2,6.

Інші частини домоволодіння належать ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією технічного паспорта, копією технічної документації із землеустрою та копією витягу з ДЗК (а. с. 9 -24).

Так, у первісному позові позивач наголошувала що намагалась проживати у належному їй будинку, однак відповідачі створили для неї умови несумісні з нормальним проживанням та користуванням власним майном, зокрема відповідач ОСОБА_2 встановив металевий паркан у дворі спільного домоволодіння, чим позбавивши позивача можливості вільно пересуватись земельною ділянкою та заходити до помешкання. Наразі позивач не має доступу до входу у внутрішній двір домоволодіння внаслідок заміни відповідачами замків, на підставі чого вважає, що єдиним способом захисту порушених майнових прав позивача є встановлення порядку користування спільним майном, зокрема

земельною ділянкою площею 545 кв.м., на якій розташований житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , між співвласниками будинку ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у відповідності до розміру часток.

До суду також надійшла від представника відповідача за первісним позовом ОСОБА_2 - адвоката Литвиненко А. І. зустрічна позовна заява до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про встановлення порядку користування земельною ділянкою, відповідно до якої відповідачі за первісним позовом заперечували проти встановлення порядку користування земельною ділянкою відповідно до розміру часток, та вважали що порядок користування земельною ділянкою має бути встановлений за фактичним користуванням. Так, дана земельна ділянка відведена ОСОБА_2 згідно з рішенням виконавчого комітету Ленінської районної ради трудящих №6 від 05 січня 1971 року для будівництва.

Відповідно до виготовленої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки внатурі (на місцевості) земельній ділянці присвоєний кадастровий номер - 5310136700:06:008:0367, загальна площа - 545 кв. м., цільове призначення - 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Відповідач за первісним позовом вказував про те, що позивач за первісним позовом ОСОБА_1 набула у власність 1/4 житлового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_1 , на підставі договору дарування від 19 червня 2001 року, де дарувальником була ОСОБА_6 , при купівлі якою 1/4 будинку, між нею та іншими співвласниками була домовленість про те, що сараєм вона не користується, оскільки він їй не потрібен та його неможливо розділити у зв`язку з малою площею, тому протягом всього часу ним користувались ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ..

По усній домовленості з ОСОБА_6 користувалась частиною земельної ділянки перед входом в її квартиру, де висаджувала городні культури, при цьому ділянка останньої була огороджена дерев`яним парканом, що згодом прийшов у непридатність. У середині 2000-х років у квартирі ОСОБА_1 стався вибух газу, внаслідок чого аварійна служба «Полтавагаз» заборонила користуватись опаленням та перекрила подачу газу. З цього часу ОСОБА_1 разом з малолітньою дитиною виїхала з будинку та близько 18 років не проживала за вищевказаною адресою, тому з того часу деякі будівлі зруйнувались, а саме: вбиральня (Д) та частина огорожі.

Відповідачі за первісним позовом наголошували на тому, що побудували нову вбиральню без участі ОСОБА_1 та враховували особливості, що зумовлені похилим віком та захворюваннями, тому вважали, що користуватись однією вбиральнею декільком сім`ям неможливо та ОСОБА_1 має достатньо місця на частині земельної ділянки, якою вона користується, для будівництва власної вбиральні. Металевий паркан, який відокремлює квартиру ОСОБА_1 від іншої частини будинку, був встановлений з метою відгородити частину двору, в якій ніхто не проживав, адже без паркану до двору могли потрапити сторонні особи, у тому числі з метою пограбування. На підставі вищевикладеного, відповідачі вважають, що розташування квартири ОСОБА_1 технічно дозволяє розподіл земельної ділянки за її фактичним користуванням, та є можливість окремого входу на пров. Торфяний.

У лютому 2024 року позивач за первісним позовом ОСОБА_1 та її представник - адвокат Гавриш Б. В. направили до суду відзив на зустрічну позовну заяву, в якому вказували, що встановлення порядку користування за фактичним користуванням не відновить порушених прав ОСОБА_1 та не сприятиме забезпеченню її інтересів як законного власника майна. Так, встановлення відповідачем за первісним позовом металевого паркану у дворі спільного домоволодіння позбавляє її можливості вільно пересуватись земельною ділянкою, заходити до помешкання та до внутрішнього двору домоволодіння, внаслідок заміни ОСОБА_2 та ОСОБА_3 замків, тому на підставі вищевикладеного саме встановлення порядку користування відповідно до розміру часток співвласників дозволить у повній мірі виконати завдання судочинства.

Так, ухвалою суду від 07 березня 2024 року клопотання представника позивача за первісним позовом - відповідача за зустрічним ОСОБА_1 - адвоката Гавриша Б. В., представника відповідача за первісним позовом - позивача за зустрічним позовом ОСОБА_3 - адвоката Литвиненко А. І. про призначення судової судової земельно - технічної експертизи задоволено та призначено по справі судову земельно - технічну експертизу, виконання якої доручено експертам Полтавського науково - дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України.

У жовтні 2024 року на адресу суду надійшов висновок експерта № СЕ-19/117-24/6198-ЗТ від 30 вересня 2024 року за результатами проведення судової земельно - технічної експертизи у справі, на підставі чого від представника позивача за первісним позовом - відповідача за зустрічним ОСОБА_1 - адвоката Гавриша Б. В. надійшло до суду клопотання про уточнення позовних вимог, де останні просили вважати чинними наступні вимоги: встановити порядок користування земельною ділянкою площею 545 кв. м., на якій розташований житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , між співвласниками ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у відповідності до варіанту 5 висновку експерта № СЕ-19/117-24/6198-ЗТ від 30 вересня 2024 року за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи та виділити наступним чином.

В особисте користування ОСОБА_1 виділити земельну ділянку загальною площею 136,25 кв. м, що на зображенні 4.3 висновку експерта наведена рожевим кольором. Лінія поділу для запропонованої земельної ділянки проходить через точки «А», «Б», «В», «Г», «Д», «Е», «Є», «Ж», «И», «К», «Л», «М», «Н».

Земельна ділянка в наступних межах:

межова лінія А-Б повертає під кутом 90 від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 в напрямку до житлового будинку по існуючій огорожі між частинами земельних ділянок, якими фактично користуються особисто ОСОБА_1 та спільно ОСОБА_3 з ОСОБА_2 і становить 1,12 м;

межова лінія Б-В проходить по внутрішній стіні будинку в напрямку до центру житлового будинку по межі кв. АДРЕСА_3 і становить 6,08 м;

межова лінія В-Г повертає ліворуч під кутом 900 відносно межової лінії Б-В по внутрішній стіні будинку в напрямку зовнішньої стіни будинку по межі кв. АДРЕСА_4 і становить 5,99 м;

межова лінія Г-Д проходить в напрямку центру двору перпендикулярно до зовнішньої стіни будинку і становить 3,32 м;

межова лінія Д-Е повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 на відстані 2 м від прибудови входу до кв. АДРЕСА_6 і становить 0,97 м;

межова лінія Е-Є повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 7,70 м;

межова лінія Є-Ж повертає на 900 до межі із землями міської ради (проїзду) і становить 5,0 м;

межова лінія Ж-И повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 1,1 м; точка «И» розташовується на відстані 0,93 м від кута вбиральні літ. «Д» на одній прямій лінії із задньою стіною вбиральні;

межова лінія И-К повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 0,39 м; точка «К» розташовується на відстані 1,0 м під прямим кутом до стіни вбиральні літ. «Д», умовна лінія під прямим кутом починається на відстані 0,4 м від заднього кута вбиральні;

межова лінія К-Л-М повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 на відстані 1 м від вбиральні літ. «Д» і становить 1,38 м (1,07 м; 0,31 м); точка «Л» розташовується на відстані 1,0 м від кута вбиральні літ. «Д» на одній прямій лінії із передньою стіною вбиральні;

межова лінія М-Н повертає до межі із землями міської ради (проїзду) і становить 2,48 м; лінія М-Н проходить по існуючій огорожі;

межова лінія Н-2 проходить по межі земельної ділянки із землями міської ради (проїзду) в напрямку земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 і становить 3,85 м;

межова лінія 2-А проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 і становить 16,66 м.

В особисте користування ОСОБА_3 виділити земельну ділянку загальною площею 74,7 м2, що на зображенні 4.3 висновку експерта наведено зеленим кольором. Лінія поділу для запропонованої ділянки проходить через точки «В», «Г», «Д», «Е», «Я», «Щ», «Ш», «Ц», «Ч», «В». Земельна ділянка в наступних межах:

межова лінія В-Г повертає ліворуч під кутом 900 відносно межової лінії Б-В по внутрішній стіні будинку в напрямку зовнішньої стіни будинку по межі кв. АДРЕСА_4 і становить 5,99 м;

межова лінія Г-Д проходить в напрямку центру двору перпендикулярно до зовнішньої стіни будинку і становить 3,32 м;

межова лінія Д-Е-Я повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 на відстані 2 м від прибудови входу до кв. АДРЕСА_6 і становить 6,03 м (0,97 м; 5,06 м);

межова лінія Я-Щ прямує в напрямку кута житлового будинку по одній лінії із зовнішньою стіною будинку від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 і становить 3,32 м;

межова лінія Щ-Ш проходить по зовнішній стіні житлового будинку від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 і становить 10,87 м;

межова лінія Ш-Ц повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 по зовнішній стіні житлового будинку до межі кв. АДРЕСА_8 і становить 3,79 м;

межова лінія Ц-Ч повертає праворуч під кутом 900 по внутрішній стіні будинку по межі із кв. АДРЕСА_8 і становить 4,92 м;

межова лінія Ч-В повертає ліворуч під кутом 900 по внутрішній стіні будинку в напрямку до центру житлового будинку по межі кв. АДРЕСА_8 і становить 2,21 м.

В особисте користування ОСОБА_2 виділити земельну ділянку загальною площею 109,7 м2, що на зображенні 4.3 висновку експерта наведено оранжевим кольором. Лінія поділу для запропонованої земельної ділянки проходить через точки «А», «Б», «В», «Ч», «Ц», «Х», «Ф», «У». Земельна ділянка в наступних межах:

межова лінія А-Б повертає під кутом 900 від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 в напрямку до житлового будинку по існуючій огорожі між частинами земельних ділянок, якими фактично користуються особисто ОСОБА_1 та спільно ОСОБА_3 з ОСОБА_2 і становить 1,12 м;

межова лінія Б-В проходить по внутрішній стіні будинку в напрямку до центру житлового будинку по межі кв АДРЕСА_3 і становить 6,08 м;

межова лінія В-Ч продовжує лінію Б-В по внутрішній стіні будинку по межі кв. АДРЕСА_8 і становить 2,21 м;

межова лінія Ч-Ц повертає праворуч під кутом 900 відносно межової лінії В-Ч по внутрішній стіні будинку в напрямку зовнішньої стіни будинку по межі кв. АДРЕСА_8 і становить 4,92 м;

межова лінія Ц-Х проходить в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_9 , продовжуючи лінію Ч-Ц на відстані 2,12 м від зовнішньої стіни будинку і становить 5,65 м;

межова лінія Х-Ф повертає праворуч під кутом 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 на відстані 2,00 м від зовнішньої стіни будинку і становить 2,70 м;

межова лінія Ф-У повертає ліворуч під кутом 900 до межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_9 на відстані 2,00 м від зовнішньої стіни будинку і становить 1,24 м;

межова лінія У-10-1 проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_9 і становить 6,8 м (3,93 м; 2,87 м);

межова лінія 1-А проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 і становить 12,35 м.

У спільне користування ОСОБА_3 та ОСОБА_2 виділити земельну ділянку загальною площею 224,35 м2, що на зображенні 4.3 висновку експерта наведено блакитним кольором. Лінія поділу для запропонованої земельної ділянки проходить через точки «У», «Ф», «Х», «Ц», «Ш», «Щ», «Я», «Е», «Є», «Ж», «И», «К», «Л», «М», «Н». Земельна ділянка в наступних межах:

межова лінія У-Ф прямує від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_9 на відстані 2,00 м від зовнішньої стіни будинку і становить 1,24 м;

межова лінія Ф-Х повертає праворуч під кутом 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 на відстані 2,00 м від зовнішньої сітни будинку і становить 2,70 м;

межова лінія Х-Ц повертає на 900 до межі житлового будинку між кв. АДРЕСА_8 на відстані 2,12 м від зовнішньої стіни будинку і становить 5,65 м;

межова лінія Ц-Ш повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 по зовнішній стіні житлового будинку і становить 3,79 м;

межова лінія Ш-Щ проходить по зовнішній стіні житлового будинку від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 і становить 10,87 м;

межова лінія Щ-Я продовжує лінію Ш-Щ в напрямку сараю літ. «Б» і становить 3,32 м;

межова лінія Я-Е повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 на відстані 2 м від прибудови входу до кв. АДРЕСА_6 і становить 5,06 м;

межова лінія Е-Є повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 7,70 м;

межова лінія Є-Ж повертає на 900 до межі із землями міської ради (проїзду) і становить 5,0 м;

межова лінія Ж-И повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 1,1 м; точка «И» розташовується на відстані 0,93 м від кута вбиральні літ. «Д» на одній прямій лінії із задньою стіною вбиральні;

межова лінія И-К повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 0,39 м; точка «К» розташовується на відстані 1,0 м під прямим кутом до стіни вбиральні літ. «Д», умовна лінія під прямим кутом починається на відстані 0,4 м від заднього кута вбиральні;

межова лінія К-Л-М повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 на відстані 1 м від вбиральні літ. «Д» і становить 1,38 м (1,07 м; 0,31 м); точка «Л» розташовується на відстані 1,0 м від кута вбиральні літ. «Д» на одній прямій лінії із передньою стіною вбиральні;

межова лінія М-Н повертає до межі із землями міської ради (проїзду) і становить 2,48 м; лінія М-Н проходить по існуючій огорожі;

межова лінія Н-3 проходить по межі земельної ділянки із землями міської ради (проїзду) в напрямку земельної ділянки за адресою АДРЕСА_7 і становить 4,3 м;

межова лінія 3-4 проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 14,96 м;

межова лінія 4-5 проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_10 і становить 5,57 м;

межова лінія 5-6-7-8 проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 і становить 31,53 м (14,61 м; 13,12 м; 3,80 м);

межова лінія 8-9 проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_11 і становить 3,83 м;

межова лінія 9-У проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_9 і становить 3,1 м.

Зобов`язати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 забезпечувати ОСОБА_1 безперешкодний доступ до зовнішніх інженерної мережі газопостачання для проведення ремонту та доступу до місця підключення.

Так, від представника відповідачів за первісним позовом - позивачів за зустрічним позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - адвоката Литвиненко А. І. до суду надійшла заява, про те, що останні погоджуються з варіантом 5 порядку користування земельною ділянкою відповідно до висновку експерта № СЕ-19/117-24/6198-ЗТ від 30 вересня 2024 року за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи.

Зміст права власності полягає у праві володіння, користування та розпорядження своїм майном, що закріплено уст. 317 ЦК України.

Суб`єктивне право власності - це право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ст. 316ЦК України). Це означає, що суб`єктивне право власності є абсолютним. Суб`єктивне право власності - це також забезпечена законом міра можливої поведінки фізичної і юридичної особи щодо володіння користування та розпорядження належним особі майном.

За приписами ст. 319 ЦК Українивласник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд; усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Або, він сам вирішує, що робити зі своїм майном, керуючись виключно власними інтересами, здійснюючи щодо цього майна будь-які дії, які не повинні суперечити закону і не порушують прав інших осіб та інтересів суспільства. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 321 ЦКправо власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні; особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Статтею 16 ЦК Українивизначено способи захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів осіб.

За правиламист. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідност. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За змістом ч. 1 ст. 377 ЦК України, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 358 ЦК України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.

Статтею 86 ЗК України передбачено, що земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність). Крім цього, відповідно до ч.1 ст.88 ЗК України, володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди - у судовому порядку.

Згідно з п.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16 квітня 2004 року №7, у справах за позовом учасників спільної власності на землю про встановлення порядку володіння й користування спільною земельною ділянкою, на якій розташовані належні їм жилий будинок, господарські будівлі та споруди, суд з`ясовує і враховує можливість нормального користування будинком і здійснення догляду за ним, розташування господарських будівель, споруд, необхідність зведення будівель, розташування плодово-ягідних насаджень співвласників, можливість проходу з вулиці на подвір`я тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушень не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги за первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Подільська районна у м. Полтаві рада, про встановлення порядку користування земельною ділянкою та за зустрічним позовом відповідача за первісним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про встановлення порядку користування земельною ділянкою підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 41 Конституції України, ст. 15, 16, 328, 317, 364 ЦК України, ст.ст. 4, 12,13, 206, 264-265, 279, ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Уточнені вимоги за первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Подільська районна у м. Полтаві рада, про встановлення порядку користування земельною ділянкою - задовольнити.

Зустрічний позов відповідача за первісним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про встановлення порядку користування земельною ділянкою - задовольнити.

Встановити порядок користування земельною ділянкою площею 545 кв. м., на якій розташований житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , між співвласниками ОСОБА_1 , ОСОБА_2 таОСОБА_7 ,у відповідності до варіанту 5 висновку експерта № СЕ-19/117-24/6198-ЗТ від 30 вересня 2024 року за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи та виділити наступним чином.

В особисте користування ОСОБА_1 виділити земельну ділянку загальною площею 136,25 кв. м, що на зображенні 4.3 висновку експерта наведена рожевим кольором. Лінія поділу для запропонованої земельної ділянки проходить через точки «А», «Б», «В», «Г», «Д», «Е», «Є», «Ж», «И», «К», «Л», «М», «Н». Земельна ділянка в наступних межах:

межова лінія А-Б повертає під кутом 90 від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 в напрямку до житлового будинку по існуючій огорожі між частинами земельних ділянок, якими фактично користуються особисто ОСОБА_1 та спільно ОСОБА_3 з ОСОБА_2 і становить 1,12 м;

межова лінія Б-В проходить по внутрішній стіні будинку в напрямку до центру житлового будинку по межі кв. АДРЕСА_3 і становить 6,08 м;

межова лінія В-Г повертає ліворуч під кутом 900 відносно межової лінії Б-В по внутрішній стіні будинку в напрямку зовнішньої стіни будинку по межі кв. АДРЕСА_4 і становить 5,99 м;

межова лінія Г-Д проходить в напрямку центру двору перпендикулярно до зовнішньої стіни будинку і становить 3,32 м;

межова лінія Д-Е повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 на відстані 2 м від прибудови входу до кв. АДРЕСА_6 і становить 0,97 м;

межова лінія Е-Є повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 7,70 м;

межова лінія Є-Ж повертає на 900 до межі із землями міської ради (проїзду) і становить 5,0 м;

межова лінія Ж-И повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 1,1 м; точка «И» розташовується на відстані 0,93 м від кута вбиральні літ. «Д» на одній прямій лінії із задньою стіною вбиральні;

межова лінія И-К повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 0,39 м; точка «К» розташовується на відстані 1,0 м під прямим кутом до стіни вбиральні літ. «Д», умовна лінія під прямим кутом починається на відстані 0,4 м від заднього кута вбиральні;

межова лінія К-Л-М повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 на відстані 1 м від вбиральні літ. «Д» і становить 1,38 м (1,07 м; 0,31 м); точка «Л» розташовується на відстані 1,0 м від кута вбиральні літ. «Д» на одній прямій лінії із передньою стіною вбиральні;

межова лінія М-Н повертає до межі із землями міської ради (проїзду) і становить 2,48 м; лінія М-Н проходить по існуючій огорожі;

межова лінія Н-2 проходить по межі земельної ділянки із землями міської ради (проїзду) в напрямку земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 і становить 3,85 м;

межова лінія 2-А проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 і становить 16,66 м.

В особисте користування ОСОБА_3 виділити земельну ділянку загальною площею 74,7 м2, що на зображенні 4.3 висновку експерта наведено зеленим кольором. Лінія поділу для запропонованої ділянки проходить через точки «В», «Г», «Д», «Е», «Я», «Щ», «Ш», «Ц», «Ч», «В». Земельна ділянка в наступних межах:

межова лінія В-Г повертає ліворуч під кутом 900 відносно межової лінії Б-В по внутрішній стіні будинку в напрямку зовнішньої стіни будинку по межі кв. АДРЕСА_4 і становить 5,99 м;

межова лінія Г-Д проходить в напрямку центру двору перпендикулярно до зовнішньої стіни будинку і становить 3,32 м;

межова лінія Д-Е-Я повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 на відстані 2 м від прибудови входу до кв. АДРЕСА_6 і становить 6,03 м (0,97 м; 5,06 м);

межова лінія Я-Щ прямує в напрямку кута житлового будинку по одній лінії із зовнішньою стіною будинку від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 і становить 3,32 м;

межова лінія Щ-Ш проходить по зовнішній стіні житлового будинку від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 і становить 10,87 м;

межова лінія Ш-Ц повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 по зовнішній стіні житлового будинку до межі кв. АДРЕСА_8 і становить 3,79 м;

межова лінія Ц-Ч повертає праворуч під кутом 900 по внутрішній стіні будинку по межі із кв. АДРЕСА_8 і становить 4,92 м;

межова лінія Ч-В повертає ліворуч під кутом 900 по внутрішній стіні будинку в напрямку до центру житлового будинку по межі кв. АДРЕСА_8 і становить 2,21 м.

В особисте користування ОСОБА_2 виділити земельну ділянку загальною площею 109,7 м2, що на зображенні 4.3 висновку експерта наведено оранжевим кольором. Лінія поділу для запропонованої земельної ділянки проходить через точки «А», «Б», «В», «Ч», «Ц», «Х», «Ф», «У». Земельна ділянка в наступних межах:

межова лінія А-Б повертає під кутом 900 від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 в напрямку до житлового будинку по існуючій огорожі між частинами земельних ділянок, якими фактично користуються особисто ОСОБА_1 та спільно ОСОБА_3 з ОСОБА_2 і становить 1,12 м;

межова лінія Б-В проходить по внутрішній стіні будинку в напрямку до центру житлового будинку по межі кв АДРЕСА_3 і становить 6,08 м;

межова лінія В-Ч продовжує лінію Б-В по внутрішній стіні будинку по межі кв. АДРЕСА_8 і становить 2,21 м;

межова лінія Ч-Ц повертає праворуч під кутом 900 відносно межової лінії В-Ч по внутрішній стіні будинку в напрямку зовнішньої стіни будинку по межі кв. АДРЕСА_8 і становить 4,92 м;

межова лінія Ц-Х проходить в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_9 , продовжуючи лінію Ч-Ц на відстані 2,12 м від зовнішньої стіни будинку і становить 5,65 м;

межова лінія Х-Ф повертає праворуч під кутом 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 на відстані 2,00 м від зовнішньої стіни будинку і становить 2,70 м;

межова лінія Ф-У повертає ліворуч під кутом 900 до межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_9 на відстані 2,00 м від зовнішньої стіни будинку і становить 1,24 м;

межова лінія У-10-1 проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_9 і становить 6,8 м (3,93 м; 2,87 м);

межова лінія 1-А проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 і становить 12,35 м.

У спільне користування ОСОБА_3 та ОСОБА_2 виділити земельну ділянку загальною площею 224,35 м2, що на зображенні 4.3 висновку експерта наведено блакитним кольором. Лінія поділу для запропонованої земельної ділянки проходить через точки «У», «Ф», «Х», «Ц», «Ш», «Щ», «Я», «Е», «Є», «Ж», «И», «К», «Л», «М», «Н». Земельна ділянка в наступних межах:

межова лінія У-Ф прямує від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_9 на відстані 2,00 м від зовнішньої стіни будинку і становить 1,24 м;

межова лінія Ф-Х повертає праворуч під кутом 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 на відстані 2,00 м від зовнішньої сітни будинку і становить 2,70 м;

межова лінія Х-Ц повертає на 900 до межі житлового будинку між кв. АДРЕСА_6 та АДРЕСА_12 на відстані 2,12 м від зовнішньої стіни будинку і становить 5,65 м;

межова лінія Ц-Ш повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 по зовнішній стіні житлового будинку і становить 3,79 м;

межова лінія Ш-Щ проходить по зовнішній стіні житлового будинку від межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 і становить 10,87 м;

межова лінія Щ-Я продовжує лінію Ш-Щ в напрямку сараю літ. «Б» і становить 3,32 м;

межова лінія Я-Е повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 на відстані 2 м від прибудови входу до кв. АДРЕСА_6 і становить 5,06 м;

межова лінія Е-Є повертає на 900 в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 7,70 м;

межова лінія Є-Ж повертає на 900 до межі із землями міської ради (проїзду) і становить 5,0 м;

межова лінія Ж-И повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 1,1 м; точка «И» розташовується на відстані 0,93 м від кута вбиральні літ. «Д» на одній прямій лінії із задньою стіною вбиральні;

межова лінія И-К повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 0,39 м; точка «К» розташовується на відстані 1,0 м під прямим кутом до стіни вбиральні літ. «Д», умовна лінія під прямим кутом починається на відстані 0,4 м від заднього кута вбиральні;

межова лінія К-Л-М повертає в напрямку межі із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 на відстані 1 м від вбиральні літ. «Д» і становить 1,38 м (1,07 м; 0,31 м); точка «Л» розташовується на відстані 1,0 м від кута вбиральні літ. «Д» на одній прямій лінії із передньою стіною вбиральні;

межова лінія М-Н повертає до межі із землями міської ради (проїзду) і становить 2,48 м; лінія М-Н проходить по існуючій огорожі;

межова лінія Н-3 проходить по межі земельної ділянки із землями міської ради (проїзду) в напрямку земельної ділянки за адресою АДРЕСА_7 і становить 4,3 м;

межова лінія 3-4 проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_7 і становить 14,96 м;

межова лінія 4-5 проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_10 і становить 5,57 м;

межова лінія 5-6-7-8 проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_5 і становить 31,53 м (14,61 м; 13,12 м; 3,80 м);

межова лінія 8-9 проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_11 і становить 3,83 м;

межова лінія 9-У проходить по межі земельної ділянки із земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_9 і становить 3,1 м.

Зобов`язати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 забезпечити ОСОБА_1 безперешкодний доступ до зовнішніх інженерної мережі газопостачання для проведення ремонту та доступу до місця підключення.

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний термін.

Суддя Ленінського районного суду м. ПолтавиН. І. Крючко

СудЛенінський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено10.12.2024
Номер документу123595017
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —553/2347/23

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Крючко Н. І.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Крючко Н. І.

Ухвала від 07.03.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Крючко Н. І.

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Крючко Н. І.

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Крючко Н. І.

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Крючко Н. І.

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Крючко Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні