Постанова
від 05.12.2024 по справі 187/1387/22
ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 22-ц/803/9194/24 Справа № 187/1387/22 Суддя у 1-й інстанції - Іщенко І. М. Суддя у 2-й інстанції - Халаджи О. В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2024 року м. Дніпро

Дніпровський апеляційний суд у складі:

головуючого - судді Халаджи О. В.

суддів: Космачевської Т.В., Максюти Ж.І.,

секретар Піменова М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпро апеляційну скаргу Садового товариства «Веселка» на рішення Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 16 липня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Веселка»про визнання дій неправомірними, скасування рішення зборів членів правління, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди (суддя першої інстанції Іщенко І.М.),

В С Т А Н О В И В:

У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Петриківського районного суду Дніпропетровської області з позовом до Садівничого товариства «Веселка» про визнання дій неправомірними, скасування рішення зборів членів правління, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення зборів членів правління № 10 від 04 листопада 2022 року та акт від 05 листопада 2022 року садівничого товариства «Веселка» щодо відключення від електропостачання будинку, що розташований на земельній ділянці АДРЕСА_1 , зобов`язати с/т «Веселка» усунути перешкоди у користуванні будинком, шляхом відновлення постачання електричної енергії в його садовий будинок , стягнути із відповідача моральну шкоду в розмірі 45 000 грн., судові витрати зі сплати судового збору 1984,80 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 13000 грн.

Рішенням Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 16 липня 2024 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Веселка» про визнання дій неправомірними, скасування рішення зборів членів правління, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення зборів членів правління садового товариства « Веселка» № 10 від 04 листопада 2022 року та акт від 05 листопада 2022 року садівничого товариства «Веселка» щодо відключення від електропостачання будинку, що розташований на земельній ділянці АДРЕСА_1 який належить ОСОБА_1 .

Зобов`язано садове товариство «Веселка» усунути перешкоди у користуванні будинком, шляхом відновлення постачання електричної енергії споживачу шляхом відновлення постачання електричної енергії будинку, що розташований на земельній ділянці АДРЕСА_1 .

Стягнуто з Садового товариства « Веселка» на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі, що складаються з судового збору у розмірі 1984,80 грн. та витрат на правничу допомогу у розмірі 13 000 грн.

В інших позовних вимогах ОСОБА_1 відмовлено.

Із вказаним рішенням суду не погодився представник СТ «Веселка» - Куценко В.А. та подав апеляційну скаргу, в якій вказує, що воно ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, суд не в повному обсязі з`ясував фактичні обставини справи та не дослідив і не надав належної оцінки наявним в матеріалах справи доказам, не сприяв повному, об`єктивному та неупередженому її розгляду.

Скарга мотивована тим, що місцевим судом проігноровано доводи відповідача, про те що Товариство уклало договір з АТ «ДТЕК «Дніпровські електромережі» на постачання електроенергії і Товариство самостійно розділяє споживання електроенергії серед всіх споживачів. На зборах членів садового товариства неодноразово виносились рішення про вільний доступ відповідальних осіб до лічильників садових будинків, кабель лічильника повинен відповідати схемі підключення ДТЕК, повинний буду підключений до самого лічильника який опломбованим.

Наголошує на тому, що судом першої інстанції проігноровано покази свідків, членів правління садового товариства, які зазначали, що на садівничій ділянці № 103 було відключено подачу електроенергії через обшив садового будинку утеплювачем в 2022 році та самовільно приховав кабель в стіні будинку.

Зазначає, що суд не звернув уваги, на те, що підставою відключення позивача від електроенергії є не заборгованість за спожиту електроенергію, а порушення правил відключення засобу обліку електроенергії позивача.

ОСОБА_2 просив рішення Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 16 липня 2024 року скасувати та ухвалити нове, про відмову у задоволенні позову, а також стягнути з позивача на користь відповідача судовий збір та витрати на правову допомогу.

Від ОСОБА_1 ,надійшов відзивна апеляційнускаргу,однак доказівйого направленнявідповідачу ненадано,а томупри апеляційномуперегляді данийвідзив небуде враховуватись.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 доводи своєї апеляційної скарги підтримав та просив її задовольнити.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 у судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечували та просили залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Інші учасники справи до судового засідання не з`явились про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Згідно із ч. 2 ст. 372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно ч. 1 ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Курилівської селищної ради народних депутатів Петриківського району Дніпропетровської області № 106 від 17 грудня 1997 року ОСОБА_1 передано у приватну власність земельну ділянку, площею 0,0408 га, для ведення індивідуального садівництва на території Курилівської селищної ради народних депутатів КСТ «Веселка», що також підтверджується копією державного акту на праві приватної власності на землю та Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий номер 1223756800:01:001:3235 (а.с. 9-12).

Садове товариство «Веселка» є споживачем електричної енергії, що використовує електричну енергію для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі укладеного договору із ДТЕК Дніпровські електромережі, що підтверджується показаними сторін в суді та листами ( а.с.186-187)

Взаємовідносини між членами садового товариства «Веселка» та АТ «ДТЕК «Дніпровські електромережі» регулюються Статутом Садового товариства «Веселка» та іншими положеннями законодавства.

Відповідно п. 4.2.3 Статуту Садівничого товариства « Веселка» члени товариства зобов`язані своєчасно сплачувати плату за використану електроенергію, членські та цільові внески в розмірах та в терміни, які затверджуються Загальними зборами ( конференцією) товариства.

Відповідно до п.4.3. Статуту у разі невиконання членом Товариства вимог Статуту, рішень органі управління Товариства, він попереджається в письмовій формі про необхідність усунення порушення з визначенням терміну усунення.

Відповідно п. 4.3.3. Статуту членам товариства забороняється самостійно підключатись до електромереж ( а.с.15)

ОСОБА_1 із 19.12.2020 року є членом садівничого товариства «Веселка» в якому йому належать земельні ділянки № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , площею 0,0825 га, розташовані по вул. Квітів, що підтверджується копією членської книжки садовода і не заперечувалось сторонами в суді (а.с. 19).

Позивач є споживачем електроенергії на вказаних садових ділянках , 19.12.2020 року по 15.10.2022 рік самостійно знімав показання електролічильника на будинку і проводив щомісячну оплату в приміщенні правління за користування електроенергією, що підтвердив в суді сам позивач, свідок ОСОБА_4 , яка є казначеєм і відповідальною особою за оплату членами товариства комунальних послух і це не спростовував голова товариства «Веселка» ДенисенкоЄ.В..

Доказів про заборгованість за користування електроенергією ОСОБА_1 із грудня 2020 року по 05.11.2022 року не надано, позивач вчасно сплачував грошові кошти що підтверджується підписом казначея (а.с.19).

Як вбачається з копії витягу рішення зборів членів правління СТ « Веселка» № 10 від 04.11.2022 року, де зазначено що було присутні 9 членів правління і було розглянуто питання про те, що в період із 01 листопада по 03.листопада 2022 року було виявлено 5 порушень в сфері електроспоживання на території СТ « Веселка», а саме що земельна ділянка № НОМЕР_1 , якою користується ОСОБА_5 самовільно підключив електроприводи поза засобом обліку електроенергії і було було ухвалено рішення відключити ОСОБА_1 від відключення від системи електропостачання до усунення виявленого порушення. Як вбачається із цього витягу ОСОБА_1 при цьому не був присутнім, хто конкретно із членів правління садового товариства був присутнім на цих зборах не зазначено, вказано що голосувало дев`ять членів правління «за», нуль «проти та утримались (а.с.20).

Зазначений витяг із рішення був підписаний головою СТ « Веселка» ОСОБА_6

05 листопада 2022 року в 14.30 представниками СТ « Веселка» Ганською, Чериннік, Дзюба, Баранник, Маймур, Горелов , Лукьянчук, Берлата , без участі споживача, в результаті візуального огляду місця будинку в АДРЕСА_1 було здійснено відключення будинку АДРЕСА_1 де мешкав член цього товариства ОСОБА_1 від споживання електроенергії , що підтверджується копією акту про порушення ( а.с.21). На погляд членів комісії було виявлено самовільне підключення сховане, вмуроване в стіну будинку, виявлено врізку (скрутку) у роздвоєнні кабелю, чим було порушено облік електричної енергії і з чого часу позивач не користується послугами електричної енергії.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача з припинення електропостачання до земельної ділянки № НОМЕР_1 , якою користується ОСОБА_1 , є такими, що порушуються визначений чинним законодавством порядок припинення енергопостачання та обмежуються права й інтереси позивача як споживача електричної енергії.

Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції.

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначаютьсяЗаконом України «Про кооперацію».

Кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування (стаття 2 Закону України «Про кооперацію»).

Основними принципами кооперації згідно зістаттею 4 Закону України «Про кооперацію»є, зокрема, безпосередня участь членів кооперативної організації у її діяльності, рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос), соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва, демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій.

За приписамистатті 12 Закону України «Про кооперацію»основним обов`язком члена кооперативу, зокрема є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом.

Статтею 15 Закону України «Про кооперацію»визначено, що вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу.

Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюютьсястаттею 714 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України),статтею 77 Закону України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії»(далі - Закон № 2019-VIII), Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - ПРРЕЕ).

Відповідно достатті 714 ЦК Україниза договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановленозакономабо не випливає із суті відносин сторін.Закономможуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Колективний побутовий споживач - це юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність (пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).

Підпунктом 11 п.5.2.1 глави 5.2 Розділу V ПРРЕЕ передбачено, що електропостачальник має право на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, іншого електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.

Нормою ст.77 ч.ч.1, 2 п.4 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями наринкуелектричноїенергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Пунктами 8.2.5, 8.2.6 глави 8.2 Розділу VIII ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення. На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Підпунктом 7 п.8.4.2 глави 8.4 Розділу VIII ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

Пунктом 8.4.13 глави 8.4 Розділу VIII ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), визначається за формулою 8 цієї глави Wдоб.с.п.=Рс.п.tвик.с.п. При цьому час використання самовільного підключення протягом доби (t вик.с.п.) приймається рівним 8 год.

Згідно пп.3 п.8.4.8 глави 8.4 Розділу VIII ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Пунктом 1.1.2 глави 1.1 Розділу І ПРРЕЕ визначено, що: 1) контрольний огляд засобу комерційного обліку виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів; 2) технічна перевірка виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності Кодексу комерційного обліку та відповідним нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії (крім тих його характеристик та властивостей, забезпечення яких покладається на постачальника послуг комерційного обліку) та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення позаоблікових підключень; 3) самовільне підключення без порушення схеми обліку несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, після їх відключення оператором системи в установленому законодавством порядку (за умови наявності договору з оператором системи); 4) самовільне підключення з порушенням схеми обліку несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

Згідно з пунктом 10.2.2 ПРРЕЕ точка розподілу електричної енергії колективному побутовому споживачу встановлюється на межі балансової належності електроустановок цього колективного побутового споживача.

Відповідно до 10.2.3 ПРРЕЕ для забезпечення розподілу електричної енергії до межі балансової належності електроустановок колективного побутового споживача між колективним побутовим споживачем та оператором системи у передбаченому цими Правилами порядку укладається договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, який розробляється оператором системи на підставі додатка 3 до цих Правил.

Згідно з пунктом 10.2.4 ПРРЕЕ колективний побутовий споживач на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами колективного побутового споживача для задоволення комунально-побутових потреб споживачів колективного побутового споживача, для технічних цілей та інших потреб колективного побутового споживача. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується колективний побутовий споживач відповідно до умов договору.

Відповідно до 10.2.5 ПРРЕЕ закупівля електричної енергії та розподіл здійснюються за рахунок коштів споживачів колективного побутового споживача. Умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів колективного побутового споживача, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж колективного побутового споживача регулюються установчими документами та/або укладеними в установленому законодавством порядку договорами між споживачами колективного побутового споживача та колективним побутовим споживачем щодо розподілу та постачання електричної енергії в межах колективного побутового споживача.

Споживач на території колективного побутового споживача оплачує колективному побутовому споживачу вартість послуг з утримання технологічних електричних мереж населеного пункту згідно з умовами тристороннього договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача. Споживач відповідно до обсягів спожитої ним електричної енергії відшкодовує колективному побутовому споживачу вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за відповідним тарифом оператора системи, до мереж якого приєднаний колективний побутовий споживач, вартість електричної енергії на колективні побутові потреби та вартість електричної енергії, втраченої внаслідок її розподілу до електроустановки споживача, за відповідним тарифом купівлі електричної енергії колективним побутовим споживачем згідно з умовами цього договору. Частка обсягу електричної енергії, яку має відшкодувати споживач на території колективного побутового споживача, визначається пропорційно обсягу спожитої ним електричної енергії (пункт 10.2.10 ПРРЕЕ).

Згідно з пунктом 10.2.11 ПРРЕЕ електроустановки споживачів колективного побутового споживача та споживачів на території колективного побутового споживача, які не дотримуються умов договорів, укладених згідно з вимогами цих Правил з постачальником електричної енергії або колективним побутовим споживачем, підлягають відключенню від електричних мереж колективного побутового споживача. На вимогу постачальника електричної енергії колективний побутовий споживач зобов`язаний відключити електроустановки споживача на території колективного побутового споживача у порядку, встановленому цими Правилами. Колективний побутовий споживач у випадку відключення споживача на території колективного побутового споживача за заявою постачальника електричної енергії виконує дії, передбачені цими Правилами для оператора системи.

Умови припинення або обмеження постачання та передачі електричної енергії визначені розділом 7 ПРРЕЕ, відповідно до пункту 7.1 якого електрична енергія споживачу, який не допускає порушень своїх договірних зобов`язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та електропостачальником, постачається безперервно, крім випадків, передбачених умовами договорів, укладених споживачами з електропостачальником та оператором системи, та нормативно-правовими актами, у тому числі цими Правилами.

Обмеження у споживанні електричної енергії має проводитися за умови одночасного забезпечення збереження необхідних рівнів надійності та якості електропостачання інших споживачів та субспоживачів.

Відповідно до пункту 7.5 ПРРЕЕ припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється:

1) оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення у разі: відсутності персоналу для обслуговування електроустановок споживача або договору на обслуговування електроустановок (на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади); недопущення уповноважених представників оператора системи до електроустановок споживача, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв`язку, які забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі, та/або розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача; заборгованості за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії відповідно до умов договору з оператором системи; несплати вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем цих Правил, визначеної відповідно до законодавства (за умови прийняття судом рішення щодо споживання споживачем необлікованої електричної енергії на користь оператора системи); невиконання припису представника відповідного органу виконавчої влади; закінчення терміну дії, розірвання або неукладення договору між споживачем та оператором системи; закінчення терміну дії договору між споживачем та постачальником «останньої надії» (за умови неукладення споживачем договору з іншим електропостачальником); порушення споживачем під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж Правил охорони електричних мереж, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 1997 року № 209(далі - Правила охорони електричних мереж); створення неналежних умов експлуатації електричних мереж унаслідок незабезпечення збереження електричних мереж, створення умов, наслідком яких можуть стати нещасні випадки від впливу електричного струму.

Відключенню підлягають електроустановки та струмоприймачі споживача, для електрозабезпечення яких використовуються електричні мережі, щодо яких споживачем порушуються Правила охорони електричних мереж (на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади);

2) електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі: заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником; недопущення уповноважених представників електропостачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача.

Для споживача, який у встановленому законодавством порядку визнаний банкрутом, припинення повністю або частково постачання електричної енергії у зв`язку з відповідною заборгованістю здійснюється без попередження у разі наявності від`ємного сальдо на особовому рахунку згідно з показаннями засобу комерційного обліку, крім випадків, коли такий споживач, щодо якого в установленому порядку вживаються заходи для запобігання банкрутству, здійснює своєчасний розрахунок поточної плати за спожиту електричну енергію, а погашення його заборгованості включено до заходів щодо забезпечення вимог кредиторів.

Попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім`я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.

Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Попередження про припинення постачання електричної енергії може надаватись споживачу в інший спосіб, передбачений договором з електропостачальником та договором з оператором системи або додатками до нього.

Якщо підставою для припинення постачання електричної енергії є заборгованість споживача перед відповідним учасником роздрібного ринку, у попередженні про припинення постачання електричної енергії додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.

У разі усунення споживачем в установлений строк порушень, що завчасно (до дня відключення) підтверджується належним чином, постачання електричної енергії споживачу не припиняється.

Оператор системи протягом одного робочого дня після надання споживачу попередження про припинення електроживлення повідомляє про це електропостачальника споживача та адміністратора комерційного обліку. У разі отримання оператором системи від електропостачальника звернення щодо відключення електроустановки споживача оператор системи має повідомити адміністратора комерційного обліку про отримання відповідного звернення протягом дня його отримання.

У справі, що переглядається суд першої інстанції, ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову виходив з того, що відключення споживача відбулось з порушенням встановленої процедури виявлення несанкціонованого підключення та без належним доказів рішення СТ «Веселка», щодо відключення будинку споживача,оскільки як встановлено матеріалами справи, оригіналу рішення зборів від 04.11.2022 року відповідач суду не надав, та не вказав поважну підставу з якої не може його надати, атому суд першої інстанції вірно дійшов висновку, що відсутня можливість перевірити відповідне рішення зборів та членів правління про розгляд питання щодо порушень позивачем електроспоживання.

Також колегія суддів наголошує на тому, що стороною відповідача не надано доказів щодо самовільного підключення споживача до електромережі, не виявлено розкрадання за допомогою спеціального пристрою та не надано відповідного акту про порушення складеного у присутності споживача.

Отже, дії відповідача з припинення електропостачання до земельної ділянки позивача є такими, що порушують визначений чинним законодавством порядок припинення енергопостачання та обмежують права й інтереси позивача як споживача електричної енергії,

Окрім того, відключення від електропостачання не регулюється статутом Кооперативу та рішеннями загальних зборів, а визначається іншими нормативно-правовими актами, які мають вищу юридичну силу, відповідно до яких відключення від постачання електричної енергії може мати місце, зокрема за наявності заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником.

Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 369/7120/16-ц, на які посилається заявниця у касаційній скарзі і які стосуються подібних правовідносин, незважаючи на різне їх нормативне регулювання з огляду на різні періоди часу.

Відповідно до положень ст.ст. 12,81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Відповідно до частини шостої статті 81 ЦПК Українидоказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них. В іншому разі, за умови недоведеності тих чи інших обставин суд вправі ухвалити рішення у справі на користь протилежної сторони. Таким чином, доказування є юридичним обов`язком сторін і інших осіб, які беруть участь у справі.

Статтею 89 ЦПК Українипередбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, якими з`ясовані обставини справи, доводи сторін перевірені, їм дана належна оцінка, а доводи скаржника зводяться до неправильного тлумачення норм матеріального права та до переоцінки доказів, що не дає суду апеляційної інстанції підстав для задоволення вимог апеляційної скарги.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пунктом 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE (Серявін та інші проти України), №4909/04, §58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

На підставі вищенаведеного, судова колегія вважає, що доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Садового товариства «Веселка» залишити без задоволення.

Рішення Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 16 липня 2024 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Судді:

Повний текст судового рішення складено 9 грудня 2024 року.

Головуючий-суддя О. В. Халаджи

СудДніпровський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення05.12.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123608540
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: усунення перешкод у користуванні майном

Судовий реєстр по справі —187/1387/22

Постанова від 05.12.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Халаджи О. В.

Постанова від 05.12.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Халаджи О. В.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Халаджи О. В.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Халаджи О. В.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Халаджи О. В.

Ухвала від 06.03.2024

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Іщенко І. М.

Ухвала від 06.03.2024

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Іщенко І. М.

Ухвала від 04.01.2024

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Іщенко І. М.

Ухвала від 04.01.2024

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Іщенко І. М.

Ухвала від 31.08.2023

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Іщенко І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні