Постанова
від 03.12.2024 по справі 916/4498/23
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2024 року м. ОдесаСправа № 916/4498/23Південно-західний апеляційний господарський суд у складі:

головуючого судді С.І. Колоколова,

суддів: Я.Ф. Савицького, Г.І. Діброви,

секретар судового засідання: Р.О. Кратковський,

за участю представників:

від позивача: О.С. Ніценко;

від відповідача-1: Д.О. Риженко;

від відповідача-2: Д.О. Риженко;

від відповідача-3: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерного банку ,,УКРГАЗБАНК"

на рішення Господарського суду Одеської області від 11.06.2024, повний текст складено та підписано 21.06.2024

у справі №916/4498/23

за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерного банку ,,УКРГАЗБАНК"

до відповідачів:

1) Фермерського господарства ,,МАРКОБОК";

2) ОСОБА_1 ;

3) ОСОБА_2 ;

про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором у розмірі 6 281 890,34 грн,

головуючий суддя суду першої інстанції: Н.Д. Петренко

місце прийняття рішення: Господарський суд Одеської області

В С Т А Н О В И В :

Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Фермерського господарства "МАРКОБОК", ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про солідарне стягнення заборгованості за договором №103/2021/ХОД-МСБ про приєднання до правил надання кредиту клієнтам мікро-та малого бізнесу за програмою фінансової державної підтримки суб`єктів мікро-та малого підприємництва "Доступні кредити 5-7-9 % в АБ "УКРГАЗБАНК" від 29.01.2021 та договором поруки №103/2021/ХОД-МСБ-П2 від 29.01.2021, яка станом на 10.10.2023 складає 6281890,34 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачами зобов`язань за вказаними вище договорами в частині повернення кредитних коштів.

Позивач зауважує, що наявність форс-мажорних обставин (військові дії, окупація) є підставою лише для не застосування до боржника заходів відповідальності (сплата неустойки: пені та штрафів), але не є підставою для звільнення від виконання ним основного зобов`язання, також незважаючи на те здійснює він підприємницьку діяльність або ні. Крім цього, позивач вважає, що існування причинно-наслідкового зв`язку між форс-мажором та невиконанням відповідачем взятих на себе обов`язків за договором про приєднання не доведено.

Заперечуючи проти позову Фермерське господарство "МАРКОБОК" погоджується з обставиною укладання вказаного кредитного договору та розміру кредитної заборгованості, однак зауважує що термін погашення кредитної лінії вказаним договором мав розпочатись 15 вересня 2022 року та повністю виплачений до 15 грудня 2022 року.

Між тим, сертифікатом №6500-24-0788 від 17 квітня 2024 року №27.01-01/22-46 Херсонська торгово-промислова палата засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою для введення воєнного стану в Україні; тимчасова окупація, оточення (блокування), ведення бойових дій на території Скадовського району Херсонської області, які унеможливили виконання вказаного вище договору через неможливість господарської діяльності. Таким чином, строк виконання зобов`язань за кредитним договором продовжується на період тривалості вказаних форс-мажорних обставин.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 11.06.2024 в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" відмовлено у повному обсязі. Судові витрати у справі покладено на позивача.

Приймаючи вказане рішення, місцевий господарський суд встановив, що банк виконав свої зобов`язання за договором про приєднання, а станом на 10.10.2023 у позичальника наявна заборгованість у розмірі 6281890,34 грн.

Між тим, суд першої інстанції вказав, що військова агресія проти України та тимчасова окупація Скадовського району Херсонської області збройними формуваннями РФ спричинила виникнення для відповідача-1 форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) при виконанні останнім своїх зобов`язань перед банком за кредитним договором №103/2021/ХОД-МСБ про приєднання до правил надання кредиту клієнтам мікро-та малого бізнесу за програмою фінансової державної підтримки суб`єктів мікро- та малого підприємництва "Доступні кредити 5-7-9 % в АБ "УКРГАЗБАНК" від 29.01.2021, які виникли для відповідача-1 з 24.02.2022 та мали місце на час звернення позивача до суду з позовом. Вказані обставини відповідно до вимог законодавства засвідчені Херсонською торгово-промисловою палатою шляхом видачі відповідачу-1 відповідного сертифікату за №6500-24-0788.

Господарський суд Одеської області зазначив, що вищевказаний сертифікат є належним у розумінні процесуального закону та відповідно до умов договору доказом на підтвердження існування щодо відповідача-1 у спірних правовідносинах форс-мажорних обставин у сукупності з іншими наявними у матеріалах справи доказами та встановленими судом обставинами (зокрема, організаційної-правової форми відповідача-1 - фермерське господарство, діяльність якого полягає у виробленні товарної сільськогосподарської продукції, здійсненні її переробки та реалізації на земельних ділянках для ведення фермерського господарства товарного сільськогосподарського виробництва тощо з урахуванням наявної обставини тимчасової окупації з 24.02.2022 території, на якій відповідачем-1 велось фермерське господарство).

За таких обставин, суд, прийшов до висновку, що зобов`язання відповідача-1 перед банком щодо погашення кредиту та сплати відсотків, терміни і строки яких визначені у договорі, продовжились на строк дії обставин непереборної сили, які тривали як станом на час звернення позивача з позовом до суду, так і до цього часу. При цьому сторони на власний розсуд погодили такі умови договору, користуючись принципом, передбаченим п.3 ч.1 ст.3 ЦК України.

Не погодившись з ухваленим рішенням суду, Публічне акціонерне товариство акціонерного банку "УКРГАЗБАНК" звернулося до Південно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 11.06.2024 та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги скаржник зазначив, що наслідками настання непереборної сили є звільнення від відповідальності за неналежне виконання зобов`язань, а не від самих зобов`язань. Форс-мажорні обставини не можуть бути підставами для зміни строків виконання договірних зобов`язань, незважаючи на те чи здійснює боржник підприємницьку діяльність чи ні. Крім того, форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний характер. Сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку, а також причинно-наслідковий зв`язок між форс-мажором та неможливістю виконати конкретне зобов`язання. Виходячи із ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність. Наявність сертифікату ТПП України суд має оцінювати у сукупності з іншими доказами. Сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.

Апелянт вважає, що зміст позовних вимог по даній справі вказує на те, що позивачем не стягується з відповідачів неустойка за несвоєчасне виконання ними кредитних зобов`язань, а отже положення про форс-мажорні обставини взагалі не повинні бути застосовані Господарським судом Одеської області при їх розгляді. Таким чином застосування судом в оскаржуваному рішенні положення п. 5.8. Правил є помилковим, адже, відповідачами не надано належних та переконливих доказів, які б давали підстави вважати, що в результаті настання форс-мажорних обставин зобов`язання по сплаті кредитної заборгованості у загальному розмірі 6281890,34 грн. не настало. Наявність в матеріалах справи №916/4498/23 копії сертифікату №6500-24-0788 Херсонської ТТП України від 17.04.2024 року, а також посилання на обставину перебування з 24.02.2022 року під окупацією території Скадовського району, де зареєстрований та здійснював свою господарську діяльність відповідач-1 до початку військової агресії рф, не вказують на відсутність можливості погасити кредитну заборгованість боржником, адже між позивачем та відповідачем існують грошові зобов`язання, виконання яких має бути здійснено у визначені строки, суми та порядку, а також незалежно від наявності чи відсутності прибутку у останнього, здійснення або навпаки нездійснення підприємницької діяльності.

Крім того, скаржник зауважує, що за змістом виписки по рахунку відповідача-1, він після 24.02.2022 року проводив платіжні операції за цим рахунком, пов`язані із його господарською діяльністю, а також на цей рахунок неодноразово поступали надходження за сільськогосподарську продукцію тощо. Таким чином, відповідач після 24.02.2022 року продовжував здійснювати свою господарську діяльність, незважаючи на агресію рф проти України. Дана обставина не спростована відповідачами, однак суд першої інстанції не надав їй належної правової оцінки, дійшовши до помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "УКРГАЗБАНК" залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін і вказує, що строк виконання зобов`язань за кредитним договором продовжується на період тривалості форс-мажорних обставин, які встановлені судом першої інстанції та підтверджуються належними та допустимими доказами.

Щодо доводів скаржника про здійснення відповідачем господарської діяльності Фермерське господарство "МАРКОБОК" зазначило, що відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» здійснення господарської діяльності юридичними особами, місцезнаходженням яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.

Натомість, як зазначає відповідач, діяльність фермерського господарства є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання вробляти товарну продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду. Таким чином, провести релокацію фермерського господарства неможливо.

У відповіді на відзив Публічне акціонерне товариство акціонерного банку "УКРГАЗБАНК" підтримує апеляційну скаргу з підстав, зазначених у ній, та вказує, що посилання відповідача на Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є помилковим та таким, що не може бути застосований у даній справі.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.07.2024 для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді С.І.Колоколова, суддів: Н.С. Богацької, Я.Ф. Савицького.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.07.2024 витребувано у Господарського суду Одеської області матеріали справи №916/4498/23. Відкладено вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства акціонерного банку ,,УКРГАЗБАНК" на рішення Господарського суду Одеської області від 11.06.2024 у справі №916/4498/23 до надходження матеріалів даної справи з Господарського суду Одеської області.

10.07.2024 матеріали справи №916/4498/23 надійшли до Південно-західного апеляційного господарського суду.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 15.07.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства акціонерного банку ,,УКРГАЗБАНК" на рішення Господарського суду Одеської області від 11.06.2024 у справі №916/4498/23. Встановлено строк для подання іншим учасникам справи відзиву на апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня вручення ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі. Призначено розгляд апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства акціонерного банку ,,УКРГАЗБАНК" на 17 вересня 2024 року о 15:30 год. Задоволено відповідне клопотання представника Публічного акціонерного товариства акціонерного банку ,,УКРГАЗБАНК" про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

26.07.2024 від відповідачів надійшов відзив на апеляційну скаргу.

30.07.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив.

З метою повного, об`єктивного та всебічного розгляду справи, в судовому засіданні, яке відбулось 17.09.2024, протокольною ухвалою суду оголошено перерву до 22.10.2024 о 14:30 год, про що повідомлено учасників справи ухвалою суду від 17.09.2024.

Між тим, суддя зі складу колегії - Н.С. Богацька 22.10.2024 відповідно до наказу голови суду від 21.10.2024 №267-в перебувала у відпустці, у зв`язку з чим судове засідання, призначене на 22.10.2024, не відбулось.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 23.10.2024 повідомлено учасників справи про те, що судове засідання у справі №916/4498/23 відбудеться 03.12.2024 о 14:00 год.

29.11.2024 від позивача надійшла письмова промова в дебатах, за змістом якої скаржник підтримує доводи апеляційної скарги, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.

Між тим, суддя зі складу колегії суддів, яка не є суддею-доповідачем, Н.С.Богацька, 03.12.2024 перебувала у відпустці відповідно до наказу голови суду від 02.12.2024 №305-в.

02.12.2024 за розпорядженням керівника апарату суду №467 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №916/4498/23.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.12.2024 для розгляду справи №916/4498/23 сформовано колегію суддів у складі головуючого судді С.І.Колоколова, суддів: Г.І. Діброви, Я.Ф. Савицького.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.12.2024 прийнято апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерного банку ,,УКРГАЗБАНК" на рішення Господарського суду Одеської області від 11.06.2024 у справі №916/4498/23 до провадження у зміненому складі колегії суддів: головуючого судді С.І.Колоколова, суддів Г.І. Діброви, Я.Ф. Савицького.

В силу статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне .

30.01.2020 між Фондом розвитку підприємництва (далі - Фонд) та Публічним акціонерним товариством акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (далі - уповноважений банк) укладено договір №1 про співробітництво за програмою "Доступні кредити 5-7-9%.

У п. 1.1. цього договору визначено значення термінів, які вживаються у цьому договорі, зокрема:

- гарантія Фонду - різновид державної підтримки, що передбачає надання Фондом на користь уповноваженого банку (бенефіціара) безвідкличної та безумовної (з урахуванням обмежень, встановлених Програмою, цим договором та договором про надання гарантії Фонду, що укладатиметься між Фондом та уповноваженим банком) гарантії виконання ММП, що входять до кредитного портфелю уповноваженого банку, частини грошових зобов`язань ММП (принципалів) з повернення ними кредитних коштів за кредитними договорами, укладеними з уповноваженим банком, з метою кредитування інвестиційних проектів ММП;

- державна підтримка - фінансова державна підтримка суб`єктів мікро- та малого підприємництва, що надається Фондом через уповноважений банк на користь ММП на умовах цього договору та кредитного договору, укладеного між ММП та уповноваженим банком, в рамках реалізації Програми, з метою фінансової підтримки інвестиційного проекту ММП. Фінансова підтримка надається у вигляді компенсації процентів, гарантії Фонду;

- ескроу рахунок - рахунок умовного зберігання (ескроу), що відкривається Фондом в уповноваженому банку на договірній основі для зарахування на такий рахунок грошових коштів державної підтримки, що підлягають перерахуванню на користь ММП (бенефіціарів) з метою компенсації процентів за кредитом ММП; обслуговування уповноваженим банком ескроу рахунку Фонду має здійснюватися без стягнення плати та без нарахування уповноваженим банком процентів за залишками коштів на ескроу рахунку;

- компенсація процентів - різновид державної підтримки, що передбачає виплату Фондом на користь ММП суми грошових коштів, визначеної, відповідно до умов Програми, цього договору та кредитного договору, укладеного між ММП та уповноваженим банком, з метою часткової оплати нарахованих процентів за кредитом ММП, наданим уповноваженим банком в рамках реалізації Програми;

- ММП - суб`єкт мікро- або малого підприємництва, зареєстрований в установленому законом порядку як суб`єкт господарювання, що відповідає критеріям, визначеним Програмою й викладеним в додатку № 1 до договору, та який (ММП) уклав з уповноваженим банком відповідний кредитний договір, з метою кредитування інвестиційного проекту із залученням державної підтримки від Фонду в рамках реалізації Програми.

Відповідно до п. 3.1. договору компенсація процентів надається Фондом ММП з метою зниження його фактичних витрат на сплату встановленої кредитним договором базової процентної ставки за кредитом внаслідок чого такий ММП має сплачувати лише частину базової процентної ставки, яке становитиме 5 (п`ять) або 7 (сім) або 9 (дев`ять) процентів річних (далі - компенсаційна процентна ставка).

Згідно з п.3.6. договору перерахування уповноваженим банком з ескроу рахунку Фонду суми компенсації процентів в рахунок часткової оплати нарахованих процентів за кредитом ММП здійснюється щомісяця в день/період оплати ММП процентів відповідно до кредитного договору, укладеного мід ММП та уповноваженим банком.

За умовами п.3.7. договору надання Фондом державної підтримки ММП шляхом часткової компенсації процентів призупиняється (державна підтримка у вигляді компенсації процентів не надається) за період (календарний місяць), в якому має місце порушення ММП умов кредитного договору, визначене п.3.2.1. договору. У випадку припинення порушення ММП умов кредитного договору та, відповідно, відсутності підстав для призупинення надання Фондом державної підтримки ММП, сплата компенсації процентів за кредитом ММП відновлюється з наступного календарного місяця за місяцем, в якому ММП було усунене зазначене порушення умов кредитного договору, в т.ч. внаслідок реструктуризації простроченої заборгованості за кредитом ММП.

Згідно з п. 3.8. договору уповноважений банк, у випадку невчасного перерахування / не перерахування коштів компенсації процентів ММП на ескроу рахунок Фонду, має забезпечити безперервність кредитування ММП на умовах Програми, цього договору та кредитного договору укладеного з ММП (із застосуванням компенсаційної процентної ставки). Неможливість здійснення уповноваженим банком перерахування коштів для компенсації процентної ставки за кредитом ММП, у зв`язку із відсутністю на ескроу рахунку необхідної суми коштів, впродовж не більше 6 місяців поспіль (далі - період відсутності коштів), не має бути підставою для уповноваженого банку визнавати таку заборгованість ММП зі сплати процентів за кредитним договором простроченою. Нараховані уповноваженим банком проценти за кредитом ММП за період відсутності коштів, підлягають сплаті ММП уповноваженому банку.

Відповідно до п. 13.1. договору, керуючись принципом свободи договору та враховуючи норми статті 628 Цивільного кодексу України, сторони дійшли згоди, що цей договір є змішаним та містить також елементи договору доручення, за яким уповноважений банк (як повірений) зобов`язується вчинити від імені та за рахунок Фонду (як довірителя) визначені договором юридичні дії, пов`язані із наданням державної підтримки на користь ММП. У відповідності до статті 1002 Цивільного кодексу України уповноважений банк виконує свої обов`язки повіреного за цим договором безоплатно. Керуючись положеннями Цивільного кодексу України сторони дійшли згоди відступити від положень актів цивільного законодавства, а саме від положень частини 1 статті 1007 Цивільного кодексу України щодо обов`язку Фонду, як довірителя за цим договором, видати уповноваженому банку, як повіреному, довіреність на вчинення юридичних дій, передбачених цим договором.

29.01.2021 між Публічним акціонерним товариством акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (далі - банк) та фермерським господарством "МАРКОБОК" (далі - позичальник) укладено кредитний договір №103/2021/ХОД-МСБ про приєднання до правил надання кредиту клієнтам мікро- та малого бізнесу за програмою фінансової державної підтримки суб`єктів мікро- та малого підприємництва "Доступні кредити 5-7-9 % в АБ "Укргазбанк".

Договір №103/2021/ХОД-МСБ про приєднання до Правил надання кредиту клієнтам мікро- та малого бізнесу за Програмою фінансової державної підтримки суб`єктів мікро- та малого підприємництва "Доступні кредити 5-7-9 % в АБ "УКРГАЗБАНК" від 29.01.2021 (надалі - Договір про приєднання) є договором приєднання.

Виходячи із змісту п. 1. Договору про приєднання розмір загального ліміту кредитної лінії складає 7 525 000,00 грн.

Пунктами 2, 4. Договору про приєднання його сторони встановили, що кредитна лінія відкривається з 29.01.2021 по 15.12.2022 (включно). Позичальник погашає кредит у строки дії ліміту відповідного періоду та в сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду, відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування (Додаток №1 до Договору про приєднання). Цільове використання (мета) кредитних коштів: поповнення обігових коштів.

Пунктом 3 договору про приєднання передбачено, що позичальник зобов`язаний сплачувати Банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному тарифами, які наведені в Додатку 2 до договору про приєднання встановлено комісії:

- за надання кредитних коштів у розмірі 0,5% від суми кредиту, визначеної в п.1 Договору про приєднання (без ПДВ). Сплата здійснюється одноразово в день надання кредитних коштів у національній валюті на рахунок IBANUA933204780000037399739977797 в гривні відкритий в Банку;

- за управління кредитними коштами в частині обслуговування позичкового рахунку у розмірі 0,04% від суми кредиту, визначеної в п.1 Договору про приєднання для перших 12-ти місяців дії кредитного договору (без ПДВ). Сплата здійснюється щомісячно, не пізніше 15-го числа, місяця наступного за місяцем нарахування, в день достроково розірвання кредитного договору, в день повного дострокового погашення заборгованості по кредиту, (у випадку, якщо дата дострокового розірвання кредитного договору, дата дострокового погашення заборгованості, здійснюється протягом перших 12-ти місяців дії договору) на рахунок НОМЕР_1 в гривні відкритий в Банку. У разі якщо останній день для сплати комісії за управління кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню.

У відповідності до п.6. Кредитного договору за користування кредитом, в межах строку кредитування, визначеного п. 2 цього Договору про приєднання, Позичальник сплачує Банку проценти за користування кредитними коштами з врахуванням встановленого Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за Договором про приєднання, (строкова заборгованість):

- при дотриманні Позичальником умов Програми та/або умов цього Договору про приєднання, - у розмірі що станом на дату укладання цього Договору про приєднання складає 0 (нуль)% річних на період строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, або обмежувальних заходів, пов`язаних з її поширенням, та протягом 90 днів з дня його (їх) відміни, а після їх скасування - 3,0 (три)% річних (далі - Компенсаційна процентна ставка). Розмір Компенсаційної процентної ставки переглядається та встановлюється Банком щоквартально згідно з процедурою, визначеною в розділі 7 Правил відповідно до умов Програми;

- при недотриманні Позичальником умов Програми та/або умов цього Договору про приєднання, а також у випадках, передбачених цим Договором про приєднання, у розмірі який встановлюється та переглядається Банком щоквартально згідно з процедурою, визначеною в розділі 7 Правил та станом на дату цього Договору про приєднання складає сума значення індексу UІRD3m для національної валюти, станом на попередній банківський день, що передує даті укладання кредитного договору та значення фіксованої маржі 7,0 (сім цілих нуль десятих) процентних пункти (далі - Базова процентна ставка).

За користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені Договором про надання кредиту (прострочена заборгованість), у т.ч. у строки визначені в Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором про приєднання, та/або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов`язань за цим Договором про приєднання, процентна ставка за користування кредитними коштами встановлюється в розмірі:

- компенсаційної процентної ставки, збільшеної на 5 (п`ять) процентних пункти, у випадку, якщо на момент виникнення підстави застосування підвищеної ставки діяла Компенсаційна процентна ставка;

базової процентної ставки, збільшеної на 5 (п`ять) процентних пункти, у випадку, якщо на момент виникнення підстави застосування підвищеної ставки діяла Базова процентна ставка (п. 7 Договору про приєднання).

У додатку №1 до договору сторони затвердили графік зменшення ліміту кредитування.

У відповідності до абзаців 3, 5 Преамбули Правил надання кредиту клієнтам мікро- та малого бізнесу за Програмою фінансової державної підтримки суб`єктів підприємництва "Доступні кредити 5-7-9 % в АБ "УКРГАЗБАНК" (надалі - Правила) - ці Правила надання кредиту клієнтам мікро-, малого, середнього та корпоративного бізнесу за Програмою фінансової державної підтримки суб`єктів підприємництва "Доступні кредити 5-7-9%" в АБ "УКРГАЗБАНК" (далі - Правила), разом із Договором про приєднання до Правил та всіма додатками до них складають Договір про надання кредиту.

Приєднання клієнта до Правил (акцептування даної публічної пропозиції у відповідності із ст.ст. 633, 634 Цивільного кодексу України) здійснюється шляхом підписання Договору про приєднання до Правил надання кредиту клієнтам мікро-, малого, середнього та корпоративного бізнесу за Програмою фінансової державної підтримки суб`єктів підприємництва "Доступні кредити 5-7-9%" в АБ "УКРГАЗБАНК" (далі - Договір про приєднання) за встановленою АБ "УКРГАЗБАНК" формою.

Пунктами 1.2. - 1.3. Правил встановлено, що підписанням Договору про приєднання Позичальник підтверджує своє ознайомлення та повну, безумовну і остаточну згоду з усіма умовами Правил, а також своє волевиявлення стосовно приєднання до Правил та отримання Кредиту на умовах, визначених у Правилах та Договорі про приєднання. Приєднуючись до Правил Позичальник приймає на себе всі обов`язки та набуває всіх прав, передбачених Договором про надання кредиту.

У відповідності до п.2.1. Правил Банк надає Позичальнику кредитні кошти/відкриває кредитну лінію у розмірі та на умовах, визначених Договором про надання кредиту, а Позичальник зобов`язується повернути кредитні кошти, сплатити комісії та проценти за користування кредитними коштами у порядку та на умовах, визначених Договором про надання кредиту.

Згідно п.2.3. Правил основні умови кредитування зазначаються в Договорі про приєднання.

За приписами п.п.2.7., 2.8. Правил нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного Договором про приєднання, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в Договорі про приєднання. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод "факт/360", виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами.

Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день повного (у т.ч. дострокового) погашення заборгованості по кредиту, в день дострокового розірвання Договору про надання кредиту, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту, по день, що передує дню погашення Кредиту, а у разі настання Події припинення до дня настання Події припинення, відповідно до п.5.4.2. цих Правил.

Проценти за користування кредитними коштами сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит відповідно до п.2 Договору про приєднання, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в день повного дострокового погашення заборгованості по кредиту або в день зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове повернення кредиту, на рахунок вказаний в п.14 Договору про приєднання. У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів за користування кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п.2.10 цих Правил.

У разі ненадходження платежів від Позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цими Правилами строки, суми непогашених у строк процентів за користування кредитними коштами наступного банківського дня визнаються простроченими. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника, відкритих в Банку в порядку, визначеному в п.2.17. цих Правил.

У відповідності до п.2.5. Правил кредитні кошти надаються Банком Позичальнику на підставі Заяви на отримання кредиту Позичальника згідно Додатку 1 до Правил шляхом:

- безготівкового платежу за реквізитами договорів, контрактів, розрахункових документів або інших документів, наданих Позичальником;

- перерахування з позичкового на поточний рахунок Позичальника, відкритий в АБ "УКРГАЗБАНК" (на фінансування оборотного капіталу суб`єкта підприємництва, на рефінансування його заборгованості за кредитом, з метою купівлі іноземної валюти та розрахунків, якщо контрагентом Позичальника за укладеними договорами є нерезидент);

Надання Банком кредитних коштів за Договором про надання кредиту здійснюється за умови:

- сплати Позичальником комісій Банку, термін сплати яких настав, згідно з Тарифами, які наведені в Додатку 2 до Договору про приєднання;

- надання Гарантії Фондом розвитку підприємництва шляхом включення кредиту позичальника до портфелю;

- дотримання Позичальником інших зобов`язань відповідно до п.п.3.3.3. цих Правил.

Відповідно до п.2.9. Правил неможливість здійснення банком перерахування коштів для компенсації процентної ставки за кредитом позичальника, у зв`язку із невчасним перерахуванням/не перерахуванням Фондом розвитку підприємництва необхідної суми коштів на рахунок умовного зберігання (ескроу) впродовж 6 місяців поспіль, не є підставою для визнання такої заборгованості позичальника зі сплати процентів за договором надання кредиту, простроченою. Нараховані банком проценти за користування позичальником кредитними коштами за період відсутності на рахунку умовного зберігання (ескроу) коштів для компенсації процентної ставки за кредитом позичальника, підлягають сплаті позичальником банку.

Згідно з п.2.14. Правил нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені договором про надання кредиту (прострочена заборгованість), здійснюються на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по кредиту, виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в договорі про приєднання. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються банком щомісячно не пізніше останнього банківського дня місяця за період з дати виникнення простроченої заборгованості по останній календарний день місяця, в якому виникла така заборгованість (або до дня погашення простроченої заборгованості), та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в якому існує така прострочена заборгованість, та з першого календарного дня місяця до дня погашення простроченої заборгованості в місяці, в якому відбулось таке погашення. Сторони узгодили, шо в разі настання події припинення, банк зупиняє нарахування процентів за користування кредитними коштами з дати визначеної для такої події у п.4.4.2. Правил, а позичальник зобов`язується сплатити на користь банку платежі визначені в п.4.4. цих Правил у випадку їх виникнення.

Відповідно до п.2.21., п.2.22., п.2.23. Правил фондом розвитку підприємництва за кредитом надається компенсація нарахованих процентів за користування позичальником кредитними коштами в розмірі та строки, визначені умовами Програми, та при дотриманні позичальником умов Програми. Компенсація нарахованих процентів за користування кредитними коштами надається Фондом розвитку підприємництва позичальнику з метою зниження його фактичних витрат на сплату встановленої договором про приєднання базової процентної ставки за кредитом, внаслідок чого такий позичальник має сплачувати лише частину базової процентної ставки у розмірі компенсаційної процентної ставки з урахуванням умов договору про приєднання. Сума компенсації процентів, що підлягає сплаті Фондом розвитку підприємництва за кредитом позичальника, розраховується як різниця між сумою нарахованих банком процентів за користування кредитними коштами відповідно до умов договору про приєднання, що визначається із застосуванням базової процентної ставки та сумою нарахованих банком процентів за користування кредитними коштами відповідно до умов договору про приєднання, що визначається із застосуванням компенсаційної процентної ставки, визначеної з урахування вимог Програми та яка підлягає сплаті позичальником за кредитом за звітний період. В розрахунку суми компенсації процентів не враховується підвищена (штрафна) процентна ставка за кредитом позичальника, зазначена в п.7. та п.8. договору про приєднання (у випадку її застосування за кредитом позичальника). Компенсація процентів за кредитом надається за календарний місяць протягом якого строк існування будь-якого із наступних порушень позичальником умов договору про надання кредиту: прострочення виконання позичальником зобов`язання зі сплати частини/повної суми основної заборгованості за кредитом (відповідно до встановленого графіку погашення заборгованості за кредитом) та/або прострочення виконання позичальником зобов`язання зі сплати частини нарахованих процентів за кредитом (за компенсаційною процентною ставкою, що підлягає застосуванню протягом місяця, за який сплачуються проценти), не перевищував 15 календарних днів. Позичальник зобов`язаний самостійно забезпечити сплату базової процентної ставки, визначеної договором про приєднання (з урахуванням умов Порядку), у випадку порушення позичальником умов Порядку або у випадку встановлення банком та/або Фондом розвитку підприємництва фактів подання позичальником недостовірної/неправдивої інформації, наслідком чого стало неправомірна участь позичальника у програмі отримання державної підтримки згідно Порядку та/або використання позичальником кредиту не за цільовим призначенням та/або у разі, якщо період відсутності коштів у Фонду розвитку підприємництва триває понад 6 місяців поспіль та/або у разі припинення/призупинення здійснення Фондом розвитку підприємництва виплат державної підтримки у випадку припинення фінансування програми отримання державної підтримки згідно Порядку з боку держави та/або прийняття нормативно-правових актів, обов`язкових до виконання Фондом розвитку підприємництва, що унеможливлюють здійснення Фондом розвитку підприємництва виплат державної підтримки, та/або у інших випадках, передбачених договором про приєднання.

Згідно з п.3.2. Правил позичальник приєднанням до Правил підтверджує, що він проінформований про те, що, у випадку надання відповідно до умов п.10.1. договору про приєднання йому гарантії Фонду розвитку підприємництва, частина кредитного ризику банку, у випадку невиконання позичальником своїх зобов`язань за цим договором в повному обсязі або в його частині, покривається за рахунок гарантії Фонду розвитку підприємництва. Гарантія Фонду розвитку підприємництва надається Фондом розвитку підприємництва за договорами про надання кредиту включеними до портфелю. У разі не включення договору про надання кредиту, за яким в забезпечення надана гарантія Фонду розвитку підприємництва, до портфелю, кредитні кошти позичальнику не надаються. Позичальник повинен відповідати критеріям прийнятності, визначеним Порядком, а також вимогам відповідності позичальника критеріям, визначеним внутрішніми нормативними документами банку. Ставка гарантії Фонду розвитку підприємництва встановлюється Фондом розвитку підприємництва в залежності від категорії позичальника та становить: - для позичальника, що відноситься до категорії діючого бізнесу - 50% від суми кредиту, наданого позичальнику відповідно до п.1. договору про приєднання; - для позичальника, що відноситься до категорії новоствореного бізнесу та/або для кредиту, що надається для запобігання виникненню та поширенню короновірусної хвороби COVID-19, а також для запобігання та подолання її наслідків - 80% від суми кредиту, наданого позичальнику відповідно до п.1. договору про приєднання.

Відповідно до п.3.4. Правил умови п.3.4., п.4.2.9., п.9.22. та п.9.23. поширюються на кредити, за якими діє гарантійний механізм ЄІБ та не поширюється на нові кредити. У випадку застосування гарантійного механізму ЄІБ, надання кредиту стало можливим завдяки підтримці Європейського союзу в рамках програми DCFTA Agreement Initiative East. У випадку застосування гарантійного механізму ЄІБ, позичальник підтверджує, що він проінформований про те, що частина кредитного ризику банку у розмірі 70% зобов`язань позичальника за кредитом (щодо основного боргу позичальника за кредитом, процентів по кредиту за компенсаційною процентною ставкою, що не сплачені позичальником на момент виникнення простроченого платежу, та розрахованих за період 90 днів з дати виникнення простроченого платежу), у випадку невиконання позичальником своїх зобов`язань за договором про надання кредиту в повному обсязі або в його частині, покривається за рахунок гарантії ЄІБ. Гарантія Фонду розвитку підприємництва або гарантія Кабінету Міністрів України не може застосовуватися одночасно з гарантією ЄІБ.

Згідно з п.5.6., п.5.7., п.5.8. Правил сторони погодилися, що у випадку виникнення форс-мажорних обставин (дії непереборної сили), що не залежать від волі сторін, такі як: війни, військові дії, блокади, ембарго, інші міжнародні санкції, валютні обмеження, інші дії держави, пожежі, повені, інші стихійні лиха або сезонні природні явища тощо, що створюють неможливість виконання стороною(ами) своїх зобов`язань, сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання будь-якого з положень договору про надання кредиту на період дії зазначених обставин. Доказом дії форс-мажорних обставин є документ, виданий відповідними компетентними органами/ організаціями, в тому числі Торгово-промисловою палатою України. Виникнення форс-мажорних обставин продовжує строк виконання взаємних зобов`язань сторін за договором про надання кредиту на період тривалості дії таких обставин без відшкодування збитків обох сторін.

На виконання Договору про приєднання Банк відкрив відповідачу-1 з 29.01.2021 ліміт кредитної лінії у загальному розмірі 7 525 000,00 грн, що підтверджується випискою по рахунку.

Виконання зобов`язань за Договором про приєднання забезпечено:

- порукою ОСОБА_2 згідно Договору поруки №103/2021/ХОД-МСБ-О-П1 від 29.01.2021 (далі - договір поруки 1);

- порукою ОСОБА_1 згідно Договору поруки № 103/2021/ХОД-МСБ-П2 від 29.01.2021 (далі - договір поруки 2).

Так, пунктом 1.1. Договорів поруки 1 та 2 визначено, що Поручитель зобов`язується перед Кредитором відповідати за виконання Позичальником зобов`язань по договору приєднання.

Пунктами 1.2. та 1.3. Договорів поруки, передбачено, що Поручитель несе солідарну відповідальність з Позичальником перед Кредитором за виконання зобов`язань по кредитному договору. Поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором в тому ж обсязі, що і Позичальник.

Пунктом 2.1. Договорів поруки передбачено, що у випадку невиконання Позичальником зобов`язань по кредитному договору Кредитор звертається з письмовою вимогою про виконання зобов`язань по кредитному договору до Позичальника та Поручителя.

Пунктами 2.2. і 2.3. Договорів поруки зазначено, що Поручитель зобов`язаний не пізніше 2-х банківських днів з дати отримання письмової вимоги Кредитора, перерахувати суму заборгованості Позичальника за кредитним договором на рахунок(ки), номер(а) якого(их) зазначається(ються) в письмовій вимозі Кредитора. У разі невиконання Поручителями 1 та 2 пункту 2.2. цього договору, Кредитор має право відшкодувати заборгованість по кредитному договору, шляхом звернення стягнення на майно, належне Поручителю у відповідності з вимогами чинного законодавства.

У відповідності до приписів п. 5.1. Договорів поруки цей Договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами та скріплення відбитками печаток (за наявності) і діє по 15.12.2032.

Згідно п. 5.2. Договорів поруки, порука за цим Договором припиняється у разі: припинення забезпеченого нею зобов`язання за кредитним договором; якщо після настання строку виконання зобов`язання Кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване Позичальником або Поручителем.

Як вбачається з поданого позивачем до матеріалів справи розрахунку та банківських виписок, станом на 10.10.2023 у позичальника наявна заборгованість у розмірі 6281890,34 грн.

У матеріалах справи наявний сертифікат №6500-24-0788 Херсонської торгово-промислової палати, яким вона засвідчила настання для ФГ "МАРКОБОК" форс-мажорної обставини щодо виконання кредитного договору №103/2021/ХОД-МСБ про приєднання до правил надання кредиту клієнтам мікро- та малого бізнесу за програмою фінансової державної підтримки суб`єктів мікро- та малого підприємництва "Доступні кредити 5-7-9 % в АБ "Укргазбанк" від 29.01.2021, укладеного з позивачем, яка настала 24.02.2022 та триває станом на 17.04.2024. Форс-мажорні обставини для відповідача-1 виникли у зв`язку з: військовою агресією рф проти України, що стало підставою для введення воєнного стану в Україні; тимчасовою окупацією, оточенням (блокуванням), веденням бойових дій на території Скадовського району Херсонської області.

Несплата відповідачами заборгованості у розмірі 6281890,34 грн за вказаними вище договорами, стала підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.

З огляду на зміст апеляційної скарги та позицію учасників справи, колегія суддів зазначає, що обставини наявності у відповідачів заборгованості у розмірі 6 281 890,34 грн є встановленими, учасниками справи не заперечуються, а відтак, рішення у цій частині колегією суддів не переглядається.

Спірним питанням є застосування судом першої інстанції до правовідносин у даній справі дії форс-мажорних обставин, які продовжили строк виконання взаємних зобов`язань сторін за договором про надання кредиту на період тривалості дії таких обставин без відшкодування збитків обох сторін.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції та зазначає, що кредитна заборгованість у даному випадку не є простроченою, оскільки строк її сплати на даний момент не настав, враховуючи умови п.5.8. Правил, положеннями якого встановлено, що виникнення форс-мажорних обставин продовжує строк виконання взаємних зобов`язань сторін за цим договором на період тривалості дії таких обставин без відшкодування збитків обох сторін.

При цьому, наявність форс-мажорних обставин повинна бути засвідчена Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами у відповідності до статей 14, 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" шляхом видачі сертифіката, який для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

У ст.3.3 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП від 18.12.2014 №44(5) (далі - Регламент), вказано, що сертифікат (в певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі - сертифікат) - документ встановленої ТПП форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП або регіональною ТПП згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.

Відповідно до ст.6.2 Регламенту форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за особистим зверненням суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та / чи іншим зобов`язанням / обов`язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

Отже, єдиним документом, який засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) є відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України та уповноважених нею регіональних торгово-промислових палат.

У матеріалах даної справи наявний Сертифікат №6500-24-0788 Херсонської торгово-промислової палати, яким засвідччено настання для ФГ "МАРКОБОК" форс-мажорної обставини щодо виконання кредитного договору №103/2021/ХОД-МСБ про приєднання до правил надання кредиту клієнтам мікро- та малого бізнесу за програмою фінансової державної підтримки суб`єктів мікро- та малого підприємництва "Доступні кредити 5-7-9 % в АБ "Укргазбанк" від 29.01.2021, укладеного з позивачем, яка настала 24.02.2022 та триває станом на 17.04.2024. Форс-мажорні обставини для відповідача-1 виникли у зв`язку з: військовою агресією рф проти України, що стало підставою для введення воєнного стану в Україні; тимчасовою окупацією, оточенням (блокуванням), веденням бойових дій на території Скадовського району Херсонської області.

Між тим, в апеляційній скарзі скаржник зазначає, що наслідками настання непереборної сили є звільнення від відповідальності за неналежне виконання зобов`язань, а не від самих зобов`язань. Апелянт вважає, що зміст позовних вимог по даній справі вказує на те, що позивачем не стягується з відповідачів неустойка за несвоєчасне виконання ними кредитних зобов`язань, а отже положення про форс-мажорні обставини взагалі не повинні бути застосовані у даній справі.

Так, відповідно до положень абз. 1 ч. 1 ст. 617 Цивільного кодексу України та ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язанням несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язанням виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Таким чином, положення ст. 617 Цивільного кодексу України, які кореспондуються зі ст. 218 Господарського кодексу України, на яку посилається апелянт в апеляційній скарзі, передбачають можливість звільнення боржника від відповідальності за порушення зобов`язання, у зв`язку із настанням форс-мажорних обставин, а не від виконання цих зобов`язань в цілому.

Однак, у даній справі, аналізуючи оскаржуване судове рішення, не йде мова про звільнення відповідачів від виконання кредитних зобов`язань.

Так, статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно вимог ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Як зазначалось вище, сторони домовились, що доказом дії форс-мажорних обставин є документ, виданий відповідними компетентними органами/ організаціями, в тому числі Торгово-промисловою палатою України. Виникнення форс-мажорних обставин продовжує строк виконання взаємних зобов`язань сторін за договором про надання кредиту на період тривалості дії таких обставин без відшкодування збитків обох сторін.

У відповідності до абзаців 3, 5 Преамбули Правил надання кредиту клієнтам мікро- та малого бізнесу за Програмою фінансової державної підтримки суб`єктів підприємництва "Доступні кредити 5-7-9 % в АБ "УКРГАЗБАНК" (надалі - Правила) - ці Правила надання кредиту клієнтам мікро-, малого, середнього та корпоративного бізнесу за Програмою фінансової державної підтримки суб`єктів підприємництва "Доступні кредити 5-7-9%" в АБ "УКРГАЗБАНК" (далі - Правила), разом із Договором про приєднання до Правил та всіма додатками до них складають Договір про надання кредиту.

Договір про приєднання від 29.01.2021 №103/2021/ХОД-МСБ підписаний уповноваженими представниками сторін без застережень та зауважень і скріплений печатками обох сторін.

Колегія суддів зазначає, що продовження строку дії договору та строку виконання зобов`язань унаслідок форс-мажору чи інших обставин можливе, лише якщо сторони це прямо вказали в умовах договору або уклали додаткову угоду про це за взаємною згодою сторін уже після виникнення таких обставин (правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 21.08.2022 у справі №910/15264/21).

Таким чином, судова колегія зауважує, що Банк у даному випадку ототожнює зовсім різні за змістом поняття, а саме: настання форс-мажорних обставин, "яке звільняє від відповідальності (неустойки, пені, штрафу)", про що зазначає Банк в своєї апеляційній скарзі, та виникнення форс-мажорних обставин, "яке продовжує строк виконання взаємних зобов`язань сторін за Договором на період тривалості дії таких обставин" без відшкодування збитків обох Сторін, про що сторони на власний розсуд прямо домовились у Договорі про надання кредиту.

З огляду на зазначене, колегія суддів виснує, що заборгованість відповідачів перед позивачем не є прострочено, строк виконання зобов`язань за Договором про надання кредиту не закінчився, а звернення позивача до суду з даним позовом є передчасним.

Колегія суддів також зазначає, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод. (рішення Суду у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03, від 28.10.2010).

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року). Оскаржене судове рішення відповідає критерію обґрунтованості судового рішення.

У справі, що розглядається, колегія суддів доходить висновку, що судом було надано скаржнику вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, а доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків місцевого господарського суду.

В силу приписів статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

У зв`язку з відмовою у задоволенні апеляційної скарги відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору за її подання та розгляд покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 275, 276, 281 - 284 ГПК України,

апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерного банку ,,УКРГАЗБАНК" залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Одеської області від 11.06.2024 у справі №916/4498/23 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у випадках і строки, передбачені ст.ст.287, 288 ГПК України.

Повний текст постанови складено 09.12.2024.

Головуючий суддя С.І. Колоколов

Суддя Г.І. Діброва

Суддя Я.Ф. Савицький

СудПівденно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення03.12.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123632139
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —916/4498/23

Ухвала від 19.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Булгакова І.В.

Постанова від 03.12.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 02.12.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 23.10.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 17.09.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 08.07.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Рішення від 11.06.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Ухвала від 30.05.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Ухвала від 18.04.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Ухвала від 22.03.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні