Рішення
від 02.12.2024 по справі 537/4346/23
КРЮКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРЕМЕНЧУКА

Провадження № 2/537/160/2024

Справа № 537/4346/23

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.12.2024 року м. Кременчук

Крюківський районний суд м. Кременчука у складі:

головуючої судді Мурашової Н.В.,

за участі секретарів Дьяченко В.Ю.,

представника позивача Петрової А.І.,

представника відповідача адвоката Мусієнка Ж.Ю.,

представника третьої особи Сиротенка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Крюківського районного суду м. Кременчука в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» до ОСОБА_1 , за участі третьої особи Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз», про стягнення заборгованості за спожитий природний газ,

у с т а н о в и в:

Короткий зміст позовних вимог.

09.10.2023 року ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просило стягнути з відповідача на його користь заборгованість за спожитий природний газ за період з жовтня 2020 року по серпень 2023 року в розмірі 36967,50 грн., а також судові витрати на судовий збір в сумі 2684,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», як суб`єкт ринку газу, з 01.11.2018 року здійснює діяльність з постачання природного газу фізичним та юридичним особам, які використовують його (природний газ) для власних потреб та являється постачальником на якого покладені спеціальні обов`язки. Постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ними та постачальником на умовах Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, який є однаковим для всіх побутових споживачів України. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальнихпослуг № 2500 від 30.09.2015 визначено, що договір між постачальником природного газу та споживачем є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 ЦК України. Відповідно укладається шляхом заявочного принципу та не потребує двостороннього підписання письмової форми договору. За договором постачання природного газу постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором. Постачальник проводить нарахування вартості спожитого споживачем природного газу виключно на підставі даних оператора ГРМ про об`єм (обсяг) розподіленого/спожитого споживачем природного газу. Відповідач акцептувала договір, повернувши постачальнику заяву-приєднання, фактично споживаючи природний газ та частково сплативши його вартість. Відповідачем ОСОБА_1 по об`єкту, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в період з жовтня 2020 року по серпень 2023 (включно) було спожито природний газ на загальну суму 36967,50 грн., вартість якого не сплачена споживачем. Вищевказаний об`єкт належить відповідачу на праві власності на підставі Договору купівлі-продажу від 06.03.2001 року, посвідченого державним нотаріусом Першої Кременчуцької державної нотаріальної контори Ткркховою О.А. за реєстровим номером 2-452. Постачальник звертався до Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області із заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за спожитий природний газ, яка була задоволена, винесено судовий наказ від 11.05.2023 року у справі №537/1721/23 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за спожитий природний газ за вказаною адресою. Проте за заявою ОСОБА_1 ухвалою від 28.07.2023 року у справі №537/1721/23 скасовано судовий наказ. В порядку досудового врегулювання спору ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» направило відповідачу вимогу про сплату заборгованості за спожитий природний газ, однак борг не сплачено.За таких обставин позивач звернувся до суду за захистом своїх майнових прав.

Відзив на позов відповідача ОСОБА_1

11.11.2023 року відповідач ОСОБА_1 подала суду відзив на позов ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», просила відмовити в його задоволенні.

В обґрунтування відзиву зазначено, що ОСОБА_1 належить на праві власності житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . Предметом позовних вимог зазначено стягнення заборгованості за спожитий природний газ у її житловому приміщенні в період з жовтня 2020 року по серпень 2023 (включно) на загальну суму 36967,50 грн. Проте з березня 2022 року по липень 2023 року ОСОБА_1 перебувала за кордоном України, тому в її житловому приміщенні не було споживання природного газу. Разом з тим ОСОБА_1 не подавала щомісячно показники лічильнику. Тому ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» нарахував їй споживання газу по середньому показнику за минулі роки. Отже вказаний позивачем розмір спожитого газу у її житловому приміщенні не відповідає дійсності.

Коли ОСОБА_1 повернулася до дому у липні 2023 року, то дізналася, що судовим наказом з неї стягнуто заборгованість за природній газ на користь ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». За її заявою суд скасував наказ. ОСОБА_1 звернулася до ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», ПрАТ «Кременчукгаз» з проханням здійснити перерахунок з урахуванням реальних показників лічильника спожитого природного газу. За її заявою було проведено контроль показників лічильника, установленого в її житловому приміщенні, в ході якої зафіксовано реальні показники та знято лічильник для перевірки. В подальшому їй повідомили, що зроблено перерахунок за наявними показниками, її заборгованість за спожитий природний газ становить 21451,26 грн., проте їй не надали проведений перерахунок за реальними показниками лічильника за фактично спожитий газ. Незважаючи на наведене, ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» звернулося до суду з цим позовом, в якому просили стягнути з неї забргованість за спожитий природний газ в розмірі 36967,50 грн. Тому ОСОБА_1 визнала, що у неї є заборгованість за спожитий природний газ, але вважала, що має оплатити борг лише за фактично спожитий газ, вважала, що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, оскільки перерахунок за фактично спожитий нею газ по показникам лічильника не поданий ані їй, ані суду, в позові не доведено кількість реально спожитого газу, яку вона має оплатити. А тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.(а.с. 37-38).

Заява позивача ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» про зміну позовних вимог, відповідь на відзив на позовну заяву.

22.01.2024 року ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» подало відповідь на відзив та заяву про зміну позовних вимоги.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідно до ЗУ «Про ринок природнього газу» відбулося відокремлення функцій з постачання, які покладені на Постачальника газу, від функцій з розподілу природного газу, які виконує Оператор ГРМ. Постачальник природного газу суб`єкт господарювання, яий на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи суб`єкт господарювання, який здйснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). на території м. Кременчука Полтавської області оператором ГРМ є АТ «Кременчукгаз», постачальником природного газу є ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Згідно з Кодексом газорозподільних систем, визначення обсягу споживання природного газу проводиться Оператором ГРМ, яким є АТ «Кременчукгаз». Побутовий споживач, який розраховується за наданий природний газ за лічильником зобов`язаний щомісяця з 1 по 5 число надати показники лічильника оператору ГРМ. У разі неотримання показників від споживача щомісячно 6 числа, що настає за розрахунковим, якщо лічильник не обладнаний засобами дистанційної передачі показників, Оператором ГРМ визначається фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період. Якщо наступного місяця споживач своєчасно надасть показники лічильника газу, формування об`єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Оскільки відповідач ОСОБА_1 не виконала вчасно свого обов`язку подати показання за спожитий природній газ, Оператор ГРМ АТ «Кременчукгаз» нарахував їй планові об`єми природного газу. А Постачальник природного газу ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» провів нарахування вартості спожитого споживачем ОСОБА_1 природного газу виключно на підставі даних Оператора ГРМ.

У заяві про зменшення позовних вимог додатково зазнено, що у вересні 2023 року Оператор ГРМ АТ «Кременчук газ» здійснив контроль показників лічильника природного газу у ОСОБА_1 , зафіксовані показники були сторновані (змінені, приведені у відповідність), встановлено від`ємний об`єм природного газу -1950, тис. м3 на суму 15515,94 грн. З врахуванням наведенного, позивач просив стягнути зі споживача ОСОБА_1 заборгованість за спожитий природній газ в розмірі 27173,88 грн., яку вона допустила станом на 31.12.2023 року за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.71-76).

Заперечення відповідача ОСОБА_1

24.01.2024 року відповідач ОСОБА_1 подала заперечення проти позову, з внесеними змінами, в яких зазначила, що позивач ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» подала неправильний розрахунок заборгованості спожитого природного газу у належному їй приміщенні. А саме у поданому розрахунку заборгованості не було враховано, що ОСОБА_1 частково оплатила спожитий природній газ, а саме за листопад 2020 року 1000 грн., за грудень 2020 року 1200 грн., за січень 2021 року 1223,25 грн., за лютий 2021 року 1838,37 грн., що підтверджено відповідними квітанціями. А тому відповідач ОСОБА_1 просила відмовити в задоволенні позову. А заяву про зміну позовних вимог, в якій фактично збільшено період, за який стягується заборгованість, подано з порушенням вимог п.2 ч.2, ч.3 ст.49 ЦПК України після початку судового розгляду у цивільній справі, яка розглядається у спрощеному позовному провадженні. (а.с. 121-125).

Пояснення третьої особи ПрАТ «Кременчукгаз».

Третя особа ПрАТ «Кременчукгаз» надало пояснення, в якому просило суд задовольнити позовні вимоги ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за спожитий природний газ.

В обґрунтування пояснення зазначено, що ПрАТ «Кременчукгаз» здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу у м. Кременчуці Полтавської області, відповідно до ЗУ «Про ринок природного газу».

Згідно з Кодексом газорозподільних систем, визначення обсягу споживання природного газу проводиться Оператором ГРМ, яким є АТ «Кременчукгаз». Побутовий споживач, який розраховується за наданий природний газ за лічильником зобов`язаний щомісяця з 1 по 5 число надати показники лічильника оператору ГРМ. У разі неотримання показників від споживача щомісячно 6 числа, що настає ща розрахунковим, якщо лічильник не оснащений засобами дистанційної передачі показників, Оператором ГРМ визначається фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період. Якщо наступного місяця споживач своєчасно надасть показники лічильника газу, формування об`єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Оскільки відповідач ОСОБА_1 не виконала вчасно свого обов`язку подати показання за спожитий природній газ з листопада 2022 року по серпень 2023 року, Оператор ГРМ АТ «Кременчукгаз» нарахував їй планові об`єми природного газу. А Постачальник природного газу ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» провів нарахування вартості спожитого споживачем ОСОБА_1 природного газу на підставі даних Оператора ГРМ. 16.08.2023 року Оператор ГРМ АТ «Кременчук газ» здійснив контроль показників лічильника природного газу у ОСОБА_1 , зафіксовані показники були сторновані (зменшені), оскільки установлено, що фактичні показники лічильника є меншими ніж було зазначено по плановим об`ємам природного газу. Тому у вересні 2023 року здійснено корегування об`єму спожитого природного газу, а саме зменшено на 1950 м3 , що підтверджується випискою з її особового рахунку № НОМЕР_1 . Таким чином за показниками лічильника ОСОБА_1 спожила природний газ в період жовтень 2020 року, березень 2021 року-серпень 2023 року в об`ємі 5236,24 м3 , а за період жовтень-грудень 2023 року 874 м3 . Тому позовні вимоги ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за спожитий природній газ за адресою: АДРЕСА_1 , підлягають задоволенню. (а.с.197-202).

Рух справи.

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 10.10.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання на 07.11.2023 року. (а.с.24).

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 14.02.2024 року до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ПрАТ «Кременчукгаз», як оператора ГРМ. (132-133).

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 25.06.2024 року визнано обов`язковою явку третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ПрАТ «Кременчукгаз», як оператора ГРМ. (а.с.177).

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 02.12.2024 року залишено без розгляду заяву ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» про зміну позовних вимог, подану 22.01.2024 року після першого судового засідання, а відповідно після закінчення процесуальних строків визначених п.2 ч.2, ч.3 ст.49 ЦПК України, без зазначення поважних причин пропуску такого строку, без подання клопотання про поновлення такого строку.

Позиція учасників справи в судовому засіданні.

Представник позивача ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» Петрова А.І. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з внесеними змінами, просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином за зареєстрованим місцем проживання, що підтверджується рекомендованим повідомленням. Її представник адвокат Мусієнко Ж.Ю. в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з підстав наведених у відзиві та запереченнях.

Представник третьої особи АТ «Кременчукгаз» Сиротенко В.В. в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги. Пояснив, що ТОВ «ГК «Нафтогаз України» почало постачання природного газу споживачам м. Кременчук у березні 2021 року, коли припинило свою діяльність ТОВ «Кременчукгаз Трейдінг». Разом з тим в жовтні 2021 року ТОВ «Кременчукгаз-Трейдінг» не мало можливості надати споживачам м. Кременчука природний газ, тому як постачальник «останньої надії» тоді природний газ надав споживачам ТОВ «ГК «Нафтогаз України». Отже квитанції ОСОБА_1 про оплату природного газу за листопад 2020 року - лютий 2021 року свідчать про оплату нею газу іншому постачальнику ТОВ «Кременчукгаз Трейдінг», який в цей період надавав послуги постачання природного газу споживачам у м. Кременчуці, що підтверджено змістом квітанції, де зазначено, що оплату проведено на інший особовий рахунок № НОМЕР_2 , коли особовий рахунок ОСОБА_1 у ТОВ «ГК «Нафтогаз України» № НОМЕР_3 , а також розрахунком заборгованості позивача, де в листопаді 2020 року лютому 2021 року не нараховано споживання газу та його вартість.

Обставини, установлені судом, мотиви ухваленого рішення.

Судом установлено, що13.11.2015 зареєстровано юридичну особу ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», код ЄДРПОУ 40121452, вид економічної діяльності торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи (основний), що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.07.2023 року.

Відповідно до ч.ч.1,3,4ст.12 Закону України «Про ринок природного газу», постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та оприлюднюється в установленому порядку.

Відносини між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи, регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженихпостановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2496.

Згідно з п.3 Розділу І Правил, постачанняприродного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеномуКодексом газотранспортної системи. Постачальник не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника у розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Пунктом 2 Розділу ІІІ Правил визначено, щоПостачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.

Особливості здійснення постачання природного газу побутовому споживачу постачальником «останньої надії» визначенірозділом VIцих Правил.

За договором постачання природного газу постачальник зобов`язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуваннямстатей 633,634,641та642Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам за згодою постачальника відповідно до умовТипового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2500 (далі - Типовий договір), що розміщений на офіційному вебсайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.

На письмову вимогу побутового споживача постачальник зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення безкоштовно надати побутовому споживачу підписану уповноваженою особою постачальника письмову форму договору постачання природного газу побутовим споживачам.

ПостановоюНКРЕКП № 2500від 30 вересня 2015 року «Про затвердження типового договору постачання природного газу побутовим споживачем», а саме п.1.3 встановлено, що цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору. Фактом згоди Споживача про приєднання до умов цього Договору є отримання Постачальником поданої Споживачем заяви-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам за формою, встановленою у додатку 1 до цього Договору, та/або сплачений Споживачем рахунок (квитанція) Постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника, на якого в установленому чинним законодавством порядку покладені спеціальні обов`язки з постачання природного газу побутовим споживачам, факт споживання природного газу відповідно до вимог Правил постачання та за умови, що у Споживача відсутній інший діючий постачальник (для забезпечення приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам усіх діючих побутових споживачів, об`єкти яких знаходяться в межах закріпленої території постачальника із спеціальними обов`язками, останній в установленому порядку надсилає кожному побутовому споживачу заяву-приєднання разом із супровідним листом за формою, встановленою у додатку 2 до цього Договору).

05.10.2021 року ОСОБА_1 приєдналася до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», що підтверджується копією її заяви-приєднання за об`єктом, розташованим за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.11).

Фактом приєднання споживача ОСОБА_1 до умов типового договору є також споживання природного газу та оплата вартості спожитого природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , де вона зареєстрована з 24.05.2016 року, що підтверджується відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру №263950 від.10.10.2023 року. (а.с.23).

Об`єкт нерухомого майна, житловий будинок з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві власності ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями, посвідченого 06.03.2001 року державним нотаріусом Першої Кременчуцької державної нотаріальної контори Тереховою О.А. за реєстраційним номером 2-452. (а.с.12-13).

Таким чином, з врахуванням положень ст.ст. 316-322 ЦК України, на момент виникнення спірних правовідносин відповідач ОСОБА_1 є споживачем природного газу ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» за адресою: АДРЕСА_1 , на ім`я якої відкрито особовий рахунок за № НОМЕР_4 .

Відповідно до п. 2.1. Типового договору, постачальник зобов`язується постачати природний газ споживачу в необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а Споживач зобов`язується своєчасно сплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим Договором.

ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» виконало свої зобов`язання відповідно до Типового договору, а саме здійснило постачання природного газу до об`єктів споживача в необхідних для останнього обсягах.

Відповідно до п.4.3. Типового договору, розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Відповідно до п. 4.6. Типового договору, при розрахунку за квитанціями абонентської книжки постачальника споживач самостійно розраховує суму платежу та сплачує його Постачальнику не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Вст.7, ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»№ 2189-VIII від 09.11.2017 року, ст.20Закону України «Про житлово-комунальні послуги»№1875-IV від 24.06.2004 року, ст.ст.67,68, 162 Житлового кодексу Українипередбачене правоспоживача одержувативчасно тавідповідної якостіжитлово-комунальніпослуги згідноіз законодавствомта умовамидоговору нанадання житлово-комунальнихпослуг,а такожвстановлено обов`язокспоживачаоплачувати наданіжитлово-комунальніпослуги зацінами/тарифами,встановленими відповіднодо законодавства,у строки,встановлені відповіднимидоговорами. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

В ч.5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов`язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові ВСУ від 20.04.2016 у справі №6-2951цс15, постанові ВС від 26.09.2018 року у справі №750/12850/16-ц.

Статтею 509 ЦК Українивизначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Відповідно дост.526 ЦК України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином у відповідності до умов договору.

Статтею 625 ЦК Українипередбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Відповідач ОСОБА_1 умови Договору та своєї обов`язки, як споживача природного газу, виконує не належним чином, плату за поставлений природний газ не здійснює в повному обсязі, внаслідок чого у неї у належному їй житловому приміщенні утворилася заборгованість за період жовтень 2020 року, а також з березня 2021 року по серпень 2023 року в розмірі 21451,56 грн., враховуючи поданий позивачем розрахунок поставленого ним споживачу природного газу, інформації щодо закріплення споживача з ЕІС-кодом 56ХМ27А000013310 в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії», інформації щодо закріплення споживача з ЕІС-кодом 56ХМ27А000013310 в Реєстрі споживачів ТОВ «ГК «Нафтогаз України», інформації щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56ХМ27А000013310 за липень 2021 року грудень 2023 року, виписки з рахунку споживача ОСОБА_1 , поданої третьою особою ПрАТ «Кременчукгаз». (а.с.17, 73, 80-112, 201).

Доводи відповідача ОСОБА_1 та її представника адвоката Мусієнко Ж.Ю. про те, що позивачем ТОВ «ГК «Нафтогаз України» у наданому суду розрахунку заборгованості не було враховано проведену нею оплату за природний газ за листопад 2020 року - лютий 2021 року, що підтверджено поданими квитанціями не має правового значення для вирішення спору, оскільки в цей період ТОВ «ГК «Нафтогаз України» не надавав ОСОБА_1 послуг постачання природного газу, що підтверджено наданим позивачем розрахунком по особовому рахунку споживача № НОМЕР_4 , а проведена відповідачем оплата за природній газ була перерахована іншому постачальнику, який у той період постачав їй природний газ за особовим рахунком № НОМЕР_2 .

З огляду на зазначене вище із врахуванням обов`язку відповідача сплачувати за спожитий природний газ, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо судових витрат.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Суд задовольнив позовні вимоги частково. Заяву про зміну позовних вимог залишено без розгляду з підстав пропуску строку її подання.

Разом з тим, суд враховує, що 02.10.2023 року позивач подав позов про стягнення заборгованості за спожитий природний газ за показниками, поданими Оператором ГРМ АТ «Кременчукгаз», які нараховані за плановими об`ємами природного газу. Хоча в серпні 2023 року відповідач ОСОБА_1 зверталася до оператора ГРМ із заявою виконати контроль показників лічильника газу в її приміщенні, коли було установлено, що фактичні показники лічильника газу менше ніж планові об`єми споживання газу, які були їй нараховані оператором ГРМ. Вже у вересні 2023 року було проведено перерахунок спожитого об`єму газу. Незважаючи на наведене, в жовтні 2023 року було подано позов без врахування проведеного перерахунку спожитого газу за реальними показниками лічильників у ОСОБА_1 . Більш того позивач подав відповідь на відзив, в якому заперечував такі обставини. Лише 22.01.2024 року після другого судового засідання позивач подав заяву про зміну позовних вимог, в якій врахував об`єм спожитого ОСОБА_1 природного газу за реальними показниками лічильника, які установлені в серпні 2023 року після контрольного огляду лічильника та після проведеного у вересні 2023 року перерахунку, проте збільшив період нарахування заборгованості. Тому така заява позивача про зміну позовних вимог була залишена без розгляду, оскільки подана з порушенням строку, визначеного у п.2 ч.2, ч.3 ст.49 ЦПК України, без клопотання про його поновлення.

Тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати на судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог (58,03%) в розмірі 1557,53 грн.

Керуючись статтями5,10,13,19,76,77,81,133,141,263-265 ЦПК України суд

у х в а л и в:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» до ОСОБА_1 , за участі третьої особи Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз, про стягнення заборгованості за спожитий природний газ, задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користьТовариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України»заборгованість за спожитий природний газ за період жовтень 2020 року та з березня 2021 року по серпень 2023 року в розмірі 21451 (двадцять одна тисяча чотириста п`ятдесят одна) грн. 56 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користьТовариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України»судові витрати на судовий збір в розмірі 1557 (одна тисяча п`ятсот п`ятдесят сім) грн. 53 коп.

Інформація про сторони:

позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», ЄДРПОУ 40121452, місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд.1;

відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів складення його повного тексту.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день складення його повного тексту, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення складений 10.12.2024 року.

Суддя Мурашова Н.В.

СудКрюківський районний суд м.Кременчука
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено12.12.2024
Номер документу123667015
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —537/4346/23

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МУРАШОВА Н. В.

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МУРАШОВА Н. В.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МУРАШОВА Н. В.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МУРАШОВА Н. В.

Ухвала від 25.06.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МУРАШОВА Н. В.

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МУРАШОВА Н. В.

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МУРАШОВА Н. В.

Ухвала від 09.02.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МУРАШОВА Н. В.

Ухвала від 22.01.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МУРАШОВА Н. В.

Ухвала від 10.10.2023

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МУРАШОВА Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні