Рішення
від 12.12.2024 по справі 910/11918/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12.12.2024Справа № 910/11918/24Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., розглянув без виклику та повідомлення сторін у нарадчій кімнаті матеріали заяви (вх. 07-10/11399/24 від 25.11.2024) Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» про ухвалення додаткового рішення у справі №910/11918/24 за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» до Приватного підприємства фірма «Вір`єм» про стягнення грошових коштів

ОПИСОВА ЧАСТИНА

1. ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

1.1. Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.11.2024 у справі №910/11918/24 позов Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» до Приватного підприємства фірма «Вір`єм» задоволено повністю. При прийнятті вказаного рішення розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу не здійснювався.

1.2. 24.11.2024 позивачем було подано заяву про ухвалення додаткового судового рішення, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу.

2. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.

2.1. Позивач стверджує, що згідно зі статтею 129 ГПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути витрати на професійну правничу допомогу в загальному розмірі 10 200,00 грн.

3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ВІДПОВІДАЧА.

3.1. Відповідач подав клопотання про відкладення розгляду заяви позивача про відшкодування судових витрат у зв`язку з оскарженням рішення Господарського суду міста Києва від 21.11.2024 до суду апеляційної інстанції.

4. ІНШІ ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

4.1. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.11.2024 прийнято заяву позивача про ухвалення додаткового судового рішення до розгляду, розгляд заяви призначено на 12.12.2024, встановлено відповідачеві строк для надання письмових пояснень/заперечень/клопотань щодо заяви про розподіл судових витрат.

4.2. Розглянувши клопотання відповідача про відкладення розгляду заяви про розподіл судових витрат, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання оскільки оскарження рішення суду не перешкоджає розгляду заяви. Крім того, станом на момент прийняття даного додаткового рішення жодних листів/ухвал про витребування матеріалів справи від суду апеляційної інстанції - не надходило. У суду відсутні правові підстави для відкладення розгляду заяви позивача про ухвалення додаткового рішення.

5. ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

5.1. З урахуванням предмету позовних вимог, їх юридичних та фактичних підстав, суд визначає, що перелік обставин, які є предметом доказування у справі, становлять обставини, від яких залежить відповідь на такі ключові питання:

- Чи підтверджені та доведені документально витрати, пов`язані з оплатою правової допомоги? Якщо так, то в якому розмірі?

5.2. У відповідності до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно позивач має довести наявність обставин, що дають ствердну відповідь на ключові питання, а відповідач - негативну.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

6. ВИСНОВОК СУДУ ПРО ПОВНЕ ВІДШКОДУВАННЯ ВИТРАТ НА ПРОФЕСІЙНУ ПРАВНИЧУ ДОПОМОГУ.

6.1. Позивач стверджує про наявність достатніх підстав для стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу в загальному розмірі 10 200, 00 грн.

6.2. Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України).

6.3. Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

6.4. Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст. 124 ГПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (ст. 126 ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; 3) розподіл судових витрат (ст. 129 ГПК України).

6.5. Статтею 123 ГПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

6.6. За ч. ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

6.7. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

6.8. Разом із тим, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву (частина 8 статті 129 ГПК України).

6.9. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 цього Кодексу).

6.10. Як свідчать матеріали справи позивачем на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу в загальному розмірі 10 200, 00 грн надано: Договір №3443-ДТЕКвід 01.01.2024 про надання правничої допомоги, укладений між ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі» та АО «Перший радник»; акт №80 від 22.11.2024 приймання-передачі наданих послуг на суму 10 200, 00 грн (з ПДВ); опис виконаних робіт б/н б/д; довіреність №64/2024 від 13.03.2024 на представництво інтересів позивача адвокатом Дуднік-Дубіняк Д.І.; наказ АО «Перший радник» від 04.06.2016 №11-к «Про прийняття на роботу» Дуднік-Дубіняк Д.І.

6.11. Відповідно до п. 3.1. договору про надання правової допомоги приймання-передача послуг за договором здійснюється сторонами за актами приймання-передачі наданих послуг, що є підтвердженням надання правничої допомоги за цим договором.

6.12. Ціна договору про надання правової допомоги становить 1 500 000, 00 грн. Розмір гонорару, який має сплатити клієнт, визначається згідно з актом наданих послуг, в якому зазначається номер справи та судова інстанція, в межа якої надавалась правнича допомога. Розмір гонорару може бути змінено за взаємною домовленістю сторін. Вартість наданих послуг (розмір гонорару) у кожній судовій справі може визначатись погодинно або у фіксованому розмірі (п.п. 4.1., 4.2,4.3 договору про надання правової допомоги).

6.13. Відповідно до акту №80 від 22.11.2024 приймання-передачі наданих послуг в межах справи №910/11918/24, яка розглянута Господарським судом міста Києва вартість послуг адвоката складає фіксований розмір 10 200, 00 грн (з ПДВ).

6.14.При цьому, пунктом 4.6. договору про надання правової допомоги між позивачем та об`єднанням погоджено, що оплата наданих послуг з правничої допомоги та компенсація витрат здійснюється клієнтом за фактом їх надання (понесення) на підставі погоджених та підписаних сторонами актів приймання-передачі наданих послуг впродовж 30 календарних днів з моменту фактичного виконання рішення суду, у межах суми стягнутої на користь виконавця.

6.15. Суд зазначає, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

6.16. Визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» (постанова Верховного Суду від 07.09.2020 у справі №910/4201/19).

6.17. Розмір гонорару адвоката визначений у вигляді фіксованої суми і не змінюється в залежності від обсягу послуг та витраченого адвокатом часу. Жодних змін в частині погодженого договором про надання професійної правничої допомоги розміру фіксованої вартості правничої допомоги сторонами не внесено, а отже розмір гонорару є визначеним.

6.18. Досліджуючи надані позивачем докази на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, суд вважає, що наданих доказів достатньо для встановлення факту надання адвокатом Дуднік-Дубіняк Д.І. професійної правничої допомоги ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» у справі №910/11918/24.

6.19. За висновками суду, заявлений позивачем розмір витрат на професійну правничу в Господарському суду міста Києва в межах справи №910/11918/24 в сумі 10 200,00 грн відповідає критерію розумності їхнього розміру, є співмірним із складністю справи, обсягом виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), підтверджується відповідними доказами. Клопотань від відповідача у встановленому законом порядку щодо зменшення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу до суду не надходило.

6.20. При цьому суд зазначає, що витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини другої статті 126 ГПК України). Аналогічна правова позиція викладена у постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19.

6.21. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що понесені позивачем витрати на правову допомогу підлягають відшкодуванню з відповідача в розмірі 10 200,00 грн.

Керуючись статтями 73, 76, 77, 86, 123, 126, 129, 236-238, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Заяву (вх. №07-10/11399/24 від 25.11.2024) Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» про ухвалення додаткового судового рішення задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства фірма «Вір`єм» (01001, місто Київ, вул. Заньковецької, будинок 8, квартира 32, код ЄДРПОУ 24587317) на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» (04080, місто Київ, вулиця Новокостянтинівська, будинок 20, код ЄДРПОУ 41946011) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10 200,00 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12.12.2024.

Суддя Ігор Курдельчук

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123711715
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/11918/24

Ухвала від 16.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Рішення від 12.12.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 27.11.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Рішення від 21.11.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 07.11.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 01.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні