13.12.24
22-ц/812/2015/24
Миколаївський апеляційний суд
Справа № 484/4259/24
Провадження 22-ц/812/2015/24
У Х В А Л А
13 грудня 2024 року м. Миколаїв
Миколаївський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:
головуючого Царюк Л.М.
суддів: Базовкіної Т.М.,
Яворської Ж.М.
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 21 жовтня 2024 року, ухвалене у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення пені у зв`язку з несплатою аліментів на утримання дитини та зустрічний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Першого відділу державної виконавчої служби у первомайському районі Миколаївської області про зміну розміру аліментів та звільнення від сплати заборгованості зі сплати аліментів
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 21 жовтня 2024 року первісний позов задоволено частково, в задоволенні зустрічного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, 05 грудня 2024 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 надіслав до Миколаївського апеляційного суду апеляційну скаргу, разом з якою також надіслав заяву про звільнення від сплати судового збору.
На обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 зазначав, що наразі перебуває в складному матеріальному становищі, не працює, постійного доходу немає, за 2024 рік доходу не мав.
Розмір судового збору перевищує 5% розміру його річного доходу.
Згідно із частинами 1 та 3 статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
З підстав, зазначених у частині 1 цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині 1 цієї статті.
Таким чином, для вирішення клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати суд має встановити майновий стан сторони.
Згідно із статті 12ЦПКУкраїни кожна сторона повинна довести обставини на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.
Вирішуючи заяву про звільнення від сплати судового збору, апеляційний суд враховує, що зазначені заявником обставини не є безумовними підставами для звільнення від сплати судового збору або відстрочення його сплати, оскільки заявником не надано суду апеляційної інстанції доказів на підтвердження реального майнового стану (дані про доходи за попередній календарний рік), наявність рухомого і нерухомого майна, рахунків у банківських установах, тощо), який перешкоджає заявникові виконати вимоги законодавства щодо оплати поданої апеляційної скарги судовим збором.
Самі по собі відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків з першого по третій квартал 2024 підтверджує виключно розмір доходу за період з січня по вересень 2024 року, водночас не підтверджує як загальний розмір доходу за попередній календарний рік так і загальний майновий стан заявника.
Таким чином, у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору необхідно відмовити.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
Частиною 1 статті 3 Закону України«Про судовийзбір» визначено, що судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення.
Порядок сплати та розмір судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».
Так, згідно до підпункту 6 пункту 1 частини 2 статті 4Закону України«Про судовийзбір» судовий збір за подачу апеляційної скарги на рішення суду складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при подачі позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Як вбачається зі змісту апеляційної скарги ОСОБА_1 оскаржує рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 21 жовтня 2024 року в повному обсязі, тобто в частині задоволення вимог первісного позову та в частині відмови в задоволенні зустрічного позову.
За подачу до суду первісного позову підлягав сплаті судовий збір в розмірі 1211.20 грн.
За подачу зустрічного позову підлягав сплаті судовий збір у розмірі 2422.40 грн (дві вимоги немайнового характеру, за кожну по 1211. 20 грн).
Таким чином, судовий збір в цій справі за подачу даної апеляційної скарги на рішення суду складає 5450.40 грн (3633.60 грн х 150% = 5450.40 грн).
Отже має місце несплата судового збору в розмірі 5450.40 грн.
Таким чином заявникові необхідно сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги, на підтвердження сплати судового збору надати суду документ, що підтверджує його сплату, або надати документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону та обґрунтувати підстави звільнення від сплати судового збору.
Вказаний недолік перешкоджає відкриттю апеляційного провадження та є підставою для залишення апеляційної скарги ОСОБА_1 без руху.
Керуючись статтями 136, 185, 357 ЦПК України, апеляційний суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги відмовити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 21 жовтня 2024 року, залишити без руху.
Надати скаржнику строк для усунення недоліку, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, а саме для сплати судового збору у розмірі 5450.40 грн, або надати документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону та обґрунтувати підстави звільнення від сплати судового збору.
Оригінал квитанції про сплату вказаної суми надати до Миколаївського апеляційного суду.
Реквізити рахунку для сплати судового збору:
Отримувач коштів: Миколаїв.ГУК/тг м. Миколаїв/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA318999980313111206080014478
Кодкласифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу:*;101;
У випадку не сплати судового збору у зазначений строк апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Головуючий Л.М. Царюк
Судді: Т.М. Базовкіна
Ж.М. Яворська
Суд | Миколаївський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123738585 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Миколаївський апеляційний суд
Царюк Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні