Рішення
від 12.12.2024 по справі 499/1268/24
ІВАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Іванівський районний суд Одеської області

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/1268/24

Провадження № 2/499/575/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

12 грудня 2024 року селище Іванівка

Іванівський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді Погорєлова І. В. за участі секретаря судового засідання Дібрової О. І., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Іванівка Березівського району Одеської області у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеною позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якій просить ухвалити рішення, яким визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном п`ять місяців для подання до органів, уповноважених займатися відкриттям та веденням спадкових справ, заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

В обґрунтуванняпозову посилаєтьсяна те,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померлаїї мати ОСОБА_3 .Після смерті спадкодавця відкрилася спадщина, яка складається із: житлового будинку, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 на праві приватної власності, який в цілому складається з одного житлового будинку, належного померлій ОСОБА_3 яка перейшла від трансмітента - ОСОБА_3 що перебував у його власності. За життя мати склала заповіт, з якого вбачається, що мати ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , заповіла усе своє майно, все що на момент смерті належить спадкодавцю ОСОБА_1 . Строк на подання спадщини пропустила через поганий стан здоров`я її чоловіка, який страждає на гіпертонічну хворобу II ст. III ризик III. Кризовий перебіг ускладнений приступами, стенокардії, цефалгічним синдромом та сечокам`яна хвороба у лівій нирці. У зв`язку із здійсненням постійного догляду за станом здоров`я чоловіка додатковий термін для подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини пропустила.

У справі відкрито загальне позовне провадження.

Позивач в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі.

Належним чином повідомлений представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав заяву, згідно якої позовні вимоги визнав в повному обсязі, просив розглянути справу без їх участі.

Третя особа ОСОБА_2 надіслала на адресу суду заяву, відповідно до якої не заперечує проти позовних вимог, просить розглянути справу без її участі.

У відповідності до ч. 3ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Частиною 4ст. 200 ЦПК Українипередбачено, що ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями206,207цьогоКодексу.

Згідно з ч.2ст. 49 ЦПК Україникрім прав та обов`язків, визначених устатті 43 цього Кодексувідповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до ч.ч.1, 4ст. 206 ЦПК Українипозивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, розглянувши справу в межах заявлених вимог, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлені такі фактичні обставини справи.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , про що складено відповідний актовий запис за №439 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .

За життя ОСОБА_3 склала заповіт, який посвідчено секретарем Коноплянської сільської ради Іванівського району Одеської області від 26 лютого 2020 року та зареєстрованого у реєстрі за №21, з якого вбачається, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , усе своє майно, все що їй на момент смерті належить заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Довідкою Іванівської селищної ради Одеської області № 01/03-33/24/1293 від 04.06.2024 року встановлено, що ОСОБА_3 проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №79168598 від 15.11.2024 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась.

Згідно з свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 25 червня 1994 року уклав шлюб з ОСОБА_5 .

За випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 802/347 від 18.04.2023 року ОСОБА_4 страждає на гіпертонічну хворобу II, ст. III, ризик III. Кризовий перебіг ускладнений приступами, стенокардії, цефалгічним синдромом.

Відповідно дост. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК Українипередбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно дост. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Закон надає фізичній особі право призначити спадкоємців шляхом складання заповіту та розподілити спадкове майно, майнові права та обов`язки на свій погляд.

Заповіт розпорядження особи (заповідача) відносно належного їй майна, майнових прав та обов`язків на випадок своєї смерті, складений у встановленому законом порядку. За своєю юридичною природою заповіт є одностороннім правочином. Як правочин він має відповідати всім вимогам, що звичайно пред`являються до правочинів відповідно доЦК.

Його значення полягає в тому, щоб визначити порядок переходу всього майна, майнових прав та обов`язків до певних осіб, який буде існувати після смерті заповідача.

Заповідач має право за своїм розсудом заповідати майно будь-яким особам, будь-яким чином визначити частки спадкоємців в спадщині, позбавити спадщини одного, кількох чи всіх спадкоємців за законом, не зазначаючи причин такого позбавлення, а також включити до заповіту інші розпорядження, передбачені правиламиЦКпро спадкування, скасувати чи змінити складений заповіт.

Заповіт складений відповідно до ст. ст.1247, 1248 ЦК України.

За правиламистатті 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідностатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно дост. 1272 ч. 3 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може призначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пунктом 24постанови Пленум Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 N 7, роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначеннядодаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина другастатті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

З огляду на наведене, з метою реалізації волевиявлення померлої, враховуючи поважність причин пропуску строку, беручи також до уваги, що відповідач визнав позов та таке визнання позову не суперечить закону, не порушує прав інших осіб, суд приймає визнання позову відповідачем та задовольняє позовні вимоги.

Судові витрати залишити за позивачем.

За таких обставин, керуючись ст.ст. 247,258,259,264,265 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області (вул. Центральна, буд. 93, с-ще Іванівка Березівського району Одеської області; ЄДРПОУ: 04378379), треті особи, що не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк: терміном п`ять місяців з дня набрання цим рішенням законної сили для подання до органів, уповноважених займатися відкриттям та веденням спадкових справ, заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

СуддяІгор ПОГОРЄЛОВ

СудІванівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123762516
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —499/1268/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Погорєлов І. В.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Погорєлов І. В.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Погорєлов І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні