УХВАЛА
16 грудня 2024 року
м. Київ
Справа № 916/2014/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Багай Н. О. - головуючого, Дроботової Т. Б., Чумака Ю. Я.,
розглянувши заяву Фермерського господарства "Діамант"
про повернення судового збору, сплаченого за подання до Верховного Суду касаційної скарги
на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 28.05.2024 у справі
за позовом Приватного підприємства "Тімурагро"
до Фермерського господарства "Діамант"
про повернення безпідставно набутого майна у розмірі 1 000 000,00 грн,
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство "Діамант" 26.06.2024 звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 28.05.2024 у справі № 916/2014/23.
Ухвалою Верховного Суду від 12.07.2024 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Фермерського господарства "Діамант" на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 28.05.2024 у справі № 916/2014/23 на підставі пункту 1 частини 1 статті 293 Господарського процесуального кодексу України.
10.12.2024 до Верховного Суду надійшла заява Фермерського господарства "Діамант" про повернення судового збору у сумі 24 000,00 грн, сплаченого згідно із квитанцією від 26.06.2024 № 4364-7476-6035-8303.
Верховний Суд, розглянувши подану заяву, дійшов висновку про відмову в її задоволенні з огляду на таке.
Відповідно до частини 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.
Як уже зазначалося, Фермерське господарство "Діамант" в якості доказу сплати судового збору за подання касаційної скарги подало до Верховного Суду квитанцію від 26.06.2024 № 4364-7476-6035-8303.
Дослідивши подану квитанцію, Суд зазначає про таке.
Згідно з приписами частин 1 і 2 статті 9 Закону "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, у тому числі з використанням електронного платіжного засобу або за допомогою платіжних пристроїв, в тому числі з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу (частина 1 статті 6 Закону "Про судовий збір").
Платіжне доручення на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою додаються до позовної заяви (заяви, скарги) і мають містити відомості про те, яка саме позовна заява (заява, скарга, дія) оплачується судовим збором.
Слід зауважити, що на офіційному веб-сайті Верховного Суду (https://supreme.court.gov.ua/supreme/) в розділі "Судовий збір" зазначено приклад заповнення графи "Призначення платежу" в платіжному документі.
Необхідними реквізитами платіжного документа є, зокрема, номер справи, у межах якої подається відповідна скарга, та дата судового акта, що оскаржується.
Проте зазначена квитанція не може бути прийнята Судом як належний доказ сплати Фермерським господарством "Діамант" судового збору за подання касаційної скарги у цій справі, оскільки в реквізитах щодо призначення платежу у вказаній квитанції не зазначено номера справи, у якій була подана відповідна скарга, та дати оскаржуваного судового рішення.
Статтею 7 Закону України "Про судовий збір" визначено вичерпний перелік підстав для повернення судового збору за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: 1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; 2) повернення заяви або скарги; 3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі; 4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням); 5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Разом з тим повернення помилково сплаченого судового збору за ухвалою суду статтею 7 Закону України "Про судовий збір" не передбачено.
Оскільки кошти, сплачені Фермерським господарством "Діамант" відповідно до квитанції від 26.06.2024 № 4364-7476-6035-8303, перераховані без дотримання викладених вимог, то процедура їх повернення як помилково перерахованих до державного бюджету відбувається згідно з Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок).
Цей Порядок розроблено, зокрема, на виконання статті 7 Закону України "Про судовий збір"; він визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії.
Пунктами 3, 5 цього Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної податкової служби України та органи Державної митної служби України) подання подається до відповідного головного управління Казначейства, Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Таке подання складається органом, що контролює справляння надходжень до бюджету та подається платником до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
З огляду на викладене у Суду немає підстав для постановлення ухвали у справі № 916/2014/23 про повернення судового збору, сплаченого згідно із квитанцією від 26.06.2024 № 4364-7476-6035-8303 на суму 24 000,00 грн.
Керуючись статтею 7 Закону України "Про судовий збір", частиною 2 статті 123, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Відмовити Фермерському господарству "Діамант" у задоволенні заяви про повернення судового збору у справі № 916/2014/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий Н. О. Багай
Судді Т. Б. Дроботова
Ю. Я. Чумак
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123779752 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Багай Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні