Ухвала
від 16.12.2024 по справі 712/13807/24
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 712/13807/24

Провадження № 1-кс/712/6025/24

11 грудня 2024 року м. Черкаси

Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси внесене в кримінальному провадженні № 62021000000000861, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.10.2021 року клопотання прокурора групи прокурорів Офісу Генерального прокурора - прокурора Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді застави ОСОБА_4 ,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор групи прокурорів Офісу Генерального прокурора - прокурор Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді застави ОСОБА_4 .

Клопотання мотивує тим, що слідчими слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Черкаській області за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000861 від 07.10.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 362 КК України, та за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого

ч. 3 ст. 212 КК України.

Під час досудового розслідування отримано інформацію про те, що службові особи юридичних осіб та невстановлені особи, діючи за попередньою змовою з керівництвом Міністерства інфраструктури України (далі - Мінінфраструктури) та Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України, зловживають службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших фізичних і юридичних осіб, що спричиняє тяжкі наслідки у вигляді заподіяння шкоди охоронюваним законом державним інтересам, а також правам та інтересам окремих громадян та юридичних осіб.

Досудовим розслідуванням установлено, що Мінінфраструктури визначено органи сертифікації колісних транспортних засобів, а саме: серед яких ТОВ «ЦЕНТР АВТО» (ЄДРПОУ 38683765), які, здійснюючи господарську діяльність з надання послуг із сертифікації та технічного огляду автотранспортних засобів, приховали реальну кількість / вартість здійснених операцій, що надало їм можливість не відображати в податковій звітності такі операції.

Так, за п. 1 Положення, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2017 № 161, Національне агентство з акредитації України є національним органом України з акредитації.

Національне агентство з акредитації України є державною організацією, яка утворюється Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, належить до сфери його управління та провадить некомерційну господарську діяльність.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про акредитацію органів з оцінки відповідності», основними функціями національного органу України з акредитації є: акредитація органів з оцінки відповідності, в тому числі прийняття рішень про акредитацію, відмову в акредитації, розширення та обмеження сфери акредитації, тимчасове зупинення і поновлення дії та скасування атестата про акредитацію; проведення моніторингу за відповідністю акредитованих ним органів з оцінки відповідності вимогам акредитації шляхом здійснення нагляду, проведення повторних, позачергових та інших оцінок; затвердження: порядку здійснення акредитації, програм робіт з акредитації; порядку розгляду скарг, пов'язаних з діяльністю акредитованих органів з оцінки відповідності.

Згідно з п.п. 4,5 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 9.06.2011 № 738 «Про Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання», установлено, що реєстр виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником, веде Мінінфраструктури, яке забезпечує доступ до зазначеного реєстру Міністерству внутрішніх справ, Державній службі з безпеки на транспорті та Державній фіскальній службі; Мінінфраструктури забезпечує доступ до Державного реєстру сертифікатів відповідності транспортних засобів, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, Державній службі з безпеки на транспорті, Міністерству внутрішніх справ та Державній фіскальній службі.

Також п. 11.9 Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Мінінфраструктури від 17.08.2012 № 521 передбачено, що уповноважені органи та органи із сертифікації ведуть реєстр виданих сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження. Реєстраційні номери сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження присвоюють уповноважені органи та органи із сертифікації згідно з вимогами додатку 7 до цього Порядку. Ці органи надають інформацію про сертифікат відповідності до підприємства, що належить до сфери управління Мінінфраструктури, для внесення інформації до Державного реєстру сертифікатів відповідності транспортних засобів або обладнання відповідно до вимог, передбачених у додатку 9 до вказаного Порядку.

У невстановлений досудовим розслідуванням дата та час, але не раніше 31.07.2017, у ОСОБА_9 виник умисел на організацію умисного ухилення від сплати податків, що входять у систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку.

Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_9 у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, час та місце, однак не раніше липня 2017 року, вступив у попередню змову із своїм знайомим ОСОБА_10 , керуючись корисливим мотивом, спільно з останнім прийняли рішення щодо організації вчинення умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах під час впровадження фінансово-господарської діяльності із сертифікації колісних транспортних засобів з метою отримання додаткових незаконних прибутків від діяльності підконтрольного підприємства.

Продовжуючи реалізацію своїх протиправних намірів ОСОБА_9 , діючи умисно за попередньою змовою з ОСОБА_10 , не бажаючи бути викритими у вчиненні злочину, спільно розробили злочинний план направлений на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах під час впровадження фінансово-господарської діяльності із сертифікації колісних транспортних засобів, розподілили між собою ролі, а також узгодили певний алгоритм дій, що на думку останніх мав надати їх діям вигляд правомірності та запобігти у подальшому притягнення до кримінальної відповідальності.

Згідно проведеного розподілу ролей, ОСОБА_9 як організатор, повинен був виконувати наступне: здійснювати загальне керівництво під час впровадження фінансово-господарської діяльності із сертифікації колісних транспортних засобів; створити та/або підшукати вже створений суб`єкт господарювання, який можна буде використовувати для впровадження фінансово-господарської діяльності із сертифікації колісних транспортних засобів; підшукати та залучити до злочинної діяльності виконавця, а саме: особу із відповідними технічними навичками та знаннями, яку у майбутньому буде призначено керівником підшуканого/створеного ним суб`єкта господарювання для забезпечення здійснення фінансово-господарську діяльність із сертифікації колісних транспортних засобів, а також буде безпосередньо відповідати за діяльність із сертифікації колісних транспортних засобів; забезпечити підготування необхідного пакету документів для отримання атестату про акредитацію; забезпечувати комунікацію та взаємовідносини із Національним агентством з акредитації України, Міністерством Інфраструктури України та з Головним сервісним центром МВС України та його структурними підрозділами (Регіональними сервісними центрами та територіальними сервісними центрами), залучати до злочинної діяльності, зокрема для виконання певних задач, інших осіб, які могли не бути обізнані із протиправністю вчинюваних дій; забезпечити розвиток та рекламну кампанію підприємства з метою нарощування кількості наданих послуг із сертифікації колісних транспортних засобів; наданні вказівок виконавцю щодо впровадження злочинної діяльності, укриття та знищення доказів вчинених злочинів, протиправного впливу на свідків тощо.

ОСОБА_10 як організатору було визначено наступні функції: здійснювати загальне керівництво під час впровадження фінансово-господарської діяльності із сертифікації колісних транспортних засобів; разом із ОСОБА_9 створювати умови для приховування злочинної діяльності; здійснювати юридичний супровід під час впровадження фінансово-господарської діяльності із сертифікації колісних транспортних засобів; забезпечити комунікацію забезпечувати комунікацію та взаємовідносини із Національним агентством з акредитації України, Міністерством Інфраструктури України та з Головним сервісним центром МВС України та його структурними підрозділами (Регіональними сервісними центрами та територіальними сервісними центрами), забезпечувати взаємовідносини з правоохоронними органами та органами правосуддя з метою недопущення викриття протиправної діяльності та не настання кримінальної відповідальності; забезпечення ведення подвійного бухгалтерського обліку з метою ухилення від сплати податків та укриття реальної кількості/вартості виданих сертифікатів відповідності; забезпечити розвиток фінансово-господарської діяльності товариства з видачі сертифікатів відповідності колісних транспортних засобів у медійному полі за допомогою підконтрольних засобів масової інформації; залучати до злочинної діяльності, зокрема для виконання певних задач, інших осіб, які могли не бути обізнані із протиправністю вчинюваних дій; надання вказівок виконавцю щодо впровадження злочинної діяльності, укриття та знищення доказів вчинених злочинів, протиправного впливу на свідків тощо.

Окрім цього, ОСОБА_9 спільно із ОСОБА_10 , відповідно до розробленого плану та розподілу ролей, дійшли до згоди щодо розподілу між ними в рівних долях грошових коштів, отриманих у виді незаконної матеріальної вигоди внаслідок вчинення злочинної діяльності.

На виконання вказаного плану ОСОБА_9 відповідно до розподілу ролей, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 31.07.2017 підшукав суб`єкт господарювання - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТР АВТО», код ЄДРПОУ - 38683765.

Статутний капітал цього товариства складав 1000 грн. Власником 100 відсотків часток статутного капіталу ТОВ «ЦЕНТР АВТО» належали ОСОБА_11 . Основний вид діяльності - технічні випробування та дослідження - КВЕД 71.20.

Також, зазначене підприємство пройшло первинну акредитацію 16.11.2016.

Відповідно до наказу Міністерства Інфраструктури України від 13.01.2017 № 10, ТОВ «ЦЕНТР АВТО» призначено органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання за номером UA.CTR.008.

Згідно з атестатом про акредитацію, що зареєстрований у Реєстрі 16.11.2021 за № 1О320, Національним агентством з акредитації України засвідчено компетентність ТОВ «ЦЕНТР АВТО», відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019 (EN ISO/IEC 17065:2012, IDT; EN ISO/IEC 17065:2012, IDT) в сфері колісні транспортні засоби категорій М, N, O, L, нові частини та обладнання, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах.

З метою виконання розробленого злочинного плану, ОСОБА_9 відповідно до відведеної йому ролі, 31.07.2017 придбав 100 відсотків часток статутного капіталу ТОВ «ЦЕНТР АВТО» від ОСОБА_11 за наступних обставин.

Так, 31.07.2017 між ОСОБА_9 та ОСОБА_11 укладено договір купівлі-продажу корпоративних прав (частки) статутного капіталу ТОВ «ЦЕНТР АВТО», згідно з яким ОСОБА_9 набув частку у статутному капіталі, що складає 50 відсотків ТОВ «ЦЕНТР АВТО», що у грошовому еквіваленті становить 500 гривень.

З метою укриття злочинної діяльності ОСОБА_10 та створення уяви про наявність іншого номінального бенефіціарного власника ТОВ «ЦЕНТР АВТО», ОСОБА_10 залучив до злочинної діяльності ОСОБА_12 , який не був обізнаний із протиправністю вчинюваних дій та із розробленим ОСОБА_9 та ОСОБА_10 злочинним планом.

Так, на прохання ОСОБА_10 , 31.07.2017 між ОСОБА_12 та ОСОБА_11 уклали договір купівлі-продажу корпоративних прав (частки) статутного капіталу ТОВ «ЦЕНТР АВТО», згідно з яким ОСОБА_12 набув частку у статутному капіталі, що складає 50 відсотків ТОВ «ЦЕНТР АВТО», що у грошовому еквіваленті становить 500 гривень.

В результаті виконаних дій, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 фактично отримали у власність 100 відсотків часток статутного капіталу ТОВ «ЦЕНТР АВТО», а тому на загальних зборах мав 100 відсотків голосів.

Отже, з цього часу ОСОБА_9 та ОСОБА_10 почали здійснювати фактичне керування фінансово-господарською діяльністю ТОВ «ЦЕНТР АВТО».

Після чого, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 23.04.2018, ОСОБА_9 продовжуючи виконувати розроблений злочинний план на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, підшукав та долучив до злочинної діяльності ОСОБА_4 як виконавця, довівши до відома останнього про їх спільний із ОСОБА_10 злочинний умисел та ознайомивши його з деталями розробленого злочинного плану спрямованого на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах під час впровадження фінансово-господарської діяльності із сертифікації колісних транспортних засобів.

Відповідно до розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_10 злочинного плану, ОСОБА_4 як виконавець, повинен був виконувати наступне: впроваджувати фінансово-господарську діяльність із сертифікації колісних транспортних засобів шляхом керування ТОВ «ЦЕНТР АВТО»; здійснювати керівництво органом з оцінки відповідності ТОВ «ЦЕНТР АВТО»; підшукувати та долучати до діяльності випробувальні лабораторії з метою нарощування кількості заявок на сертифікацію колісних транспортних засобів; здійснювати контроль заявок на сертифікації та забезпечувати їх розгляд; підписувати сертифікати відповідності щодо індивідуального затвердження колісних транспортних засобів виданих ТОВ «ЦЕНТР АВТО»; забезпечити підготовку документів щодо діяльності ТОВ «ЦЕНТР АВТО» для Національного агентства з акредитації України; забезпечити підготовку відповідей на звернення органів державної влади, в тому числі правоохоронних органів; надавати консультації працівникам випробувальних лабораторій щодо питань, які виникають під час сертифікації колісних транспортних засобів; забезпечити ведення бухгалтерського обліку та звітності ТОВ «ЦЕНТР АВТО»; забезпечити підготовку та подачу до контролюючих органів податкової звітності.

Протоколом № 11 позачергових загальних зборів учасників ТОВ «ЦЕНТР АВТО» від 23.04.2018, за участі ОСОБА_12 та ОСОБА_9 прийнято рішення призначити виконуючим обов`язки директора ТОВ «ЦЕНТР АВТО» з 23 квітня 2018 року ОСОБА_4 з повноваження відповідно до статуту.

Відтак, фактично з 23.11.2018 року по теперішній час, на виконання розробленого злочинного плану, ОСОБА_4 набув статусу службової особою ТОВ «ЦЕНТР АВТО» та приступив до виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій по організації керівництва та ведення фінансово-господарської діяльності товариства., а відтак був зобов`язаний виконувати, контролювати виконання та несе відповідальність за дотримання наступних вимог, передбачених діючим законодавством України та нормативно-правовими документами ТОВ «ЦЕНТР АВТО», зміст яких йому достовірно відомий.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно статей 551 та 89 Господарського Кодексу України № 436-ІV від 16.01.2003 із змінами та доповненнями, управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства.

Відповідно до вимог п. 16.1.2., 16.1.3., 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) від 02.12.2010 №2755-VI, якими встановлено, що платник податків зобов`язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПКУ та законами з питань митної справи.

Згідно п. 36.1., 36.5. ст. 36 ПКУ, якими передбачено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи; відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених ПКУ або законами з питань митної справи.

Згідно п. 47.1.1. та 47.1. ст. 47 ПКУ, відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: юридичні особи, резиденти або нерезиденти України, які відповідно до ПКУ визначені платниками податків, а також їх посадові особи.

Згідно вимог ч.ч. 1-3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (у редакції від 30.09.2015) бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Положеннями ч. 6 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (у редакції від 30.09.2015) передбачено, що Керівник підприємства зобов`язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.

Змістом ч. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (у редакції від 30.09.2015), передбачено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Відповідно до п. 9.8 статуту ТОВ «ЦЕНТР АВТО», затвердженого протоколом позачергових загальних зборів учасників товариства від 12.04.2019 № 14, та нової редакції згаданого статуту ТОВ «ЦЕНТР АВТО», затвердженого протоколом загальних зборів учасників товариства від 16.03.2023 № 2/23, виконавчим органом Товариства, що здійснює управління його поточною діяльністю є Директор.

Зі змісту п. 9.8.1. статуту ТОВ «ЦЕНТР АВТО», затвердженого протоколом позачергових загальних зборів учасників товариства від 12.04.2019 № 14, та нової редакції згаданого статуту ТОВ «ЦЕНТР АВТО», затвердженого протоколом загальних зборів учасників товариства від 16.03.2023 № 2/23, Директор має власні повноваження та здійснює організаційно-розпорядче керівництво, несе персональну відповідальність за виробничу, господарську, фінансову діяльність Товариства та видає накази в порядку, передбаченому чинним законодавством України та Статутом

Згідно з п. 9.8.5 статуту ТОВ «ЦЕНТР АВТО», затвердженого протоколом позачергових загальних зборів учасників товариства від 12.04.2019 № 14, та нової редакції згаданого статуту ТОВ «ЦЕНТР АВТО», затвердженого протоколом загальних зборів учасників товариства від 16.03.2023 № 2/23, усі фінансові документи від імені Товариства мають бути підписані Директором Товариства, що є обов`язковим.

Відповідно до п. 9.11 статуту ТОВ «ЦЕНТР АВТО», затвердженого протоколом позачергових загальних зборів учасників товариства від 12.04.2019 № 14, та нової редакції згаданого статуту ТОВ «ЦЕНТР АВТО», затвердженого протоколом загальних зборів учасників товариства від 16.03.2023 № 2/23, Директор зобов`язаний організовувати та забезпечити ведення бухгалтерського обліку та звітності товариства у відповідності до законодавства України.

Змістом п. 14.1 статуту ТОВ «ЦЕНТР АВТО», затвердженого протоколом позачергових загальних зборів учасників товариства від 12.04.2019 № 14, та нової редакції згаданого статуту ТОВ «ЦЕНТР АВТО», затвердженого протоколом загальних зборів учасників товариства від 16.03.2023 № 2/23, передбачено, що товариство здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, веде статистичну звітність у встановленому порядку несе відповідальність за їх достовірність та подає державним органам згідно з установленими формами та строками.

Відповідно до п. 11.9 Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 № 521 (далі - Порядок), уповноважені органи та органи із сертифікації ведуть реєстр виданих сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження. Реєстраційні номери сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження присвоюють уповноважені органи та органи із сертифікації згідно з вимогами додатка 7 до цього Порядку. Ці органи надають інформацію про сертифікат відповідності до підприємства, що належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України, для внесення інформації до Державного реєстру сертифікатів відповідності транспортних засобів або обладнання відповідно до вимог, передбачених у додатку 9 до вказаного Порядку.

Зі змісту п. 11.2 Порядку, сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження видають на КТЗ, якщо: а) згідно з результатами ідентифікації новий КТЗ відповідає технічному опису, наданому виробником КТЗ, або за його відсутності - інформації, яку надає технічна служба чи випробувальна лабораторія за результатами ідентифікації та/чи випробовувань цього КТЗ, або згідно з результатами огляду КТЗ, що перебуває в експлуатації, відповідає інформації, наведеній у реєстраційних документах, виданих уповноваженими державними органами, що дають право експлуатувати КТЗ, та інформації, яку надає технічна служба чи випробувальна лабораторія за результатами огляду та випробовувань цього КТЗ; б) протоколом (протоколами) випробувань акредитованої лабораторії та/або технічної служби за позитивними результатами якого (яких) підтверджується відповідність КТЗ технічним приписам щодо індивідуального затвердження.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_9 спільно з ОСОБА_10 та ОСОБА_4 , на виконання розробленого злочинного плану, впроваджували злочинну діяльність (яку органом досудового розслідування документально підтверджено за період з 01.01.2021 по 01.08.2023), під час здійснення фінансово-господарської діяльності із сертифікації колісних транспортних засобів за допомогою ТОВ «ЦЕНТР АВТО», яке відповідно до наказу Міністерства Інфраструктури України від 13.01.2017 № 10 призначено органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання за номером UA.CTR.008. за наступних обставин.

З метою виконання злочинного плану, відповідно до визначеного розподілу ролей, ОСОБА_4 , для забезпечення виконання п. 11.2 Порядку, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці але не пізніше 01.01.2021 підшукував службових осіб акредитованих випробувальних лабораторій, які б в подальшому підшукували заявників для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів (клієнтів), проводили випробування колісних транспортних засобів та передавали документи до ТОВ «ЦЕНТР АВТО» для виготовлення сертифікату відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу.

Далі, ОСОБА_4 , продовжуючи виконання злочинного умислу та дотримуючись розробленого злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, час та місці, але не пізніше 01.01.2021, за погодження ОСОБА_9 та ОСОБА_10 уклав із невстановленими досудовим розслідуванням службовими особами випробувальних лабораторій суб`єктів господарювання низку договорів, зокрема із ТОВ «ЗАХІДСТАНДАРТ СИСТЕМА», ТОВ «ЕВРОСТАНДАРТ СИСТЕМА», ТОВ «ДЖИ-АВТО», ТОВ «ДП «ЦЕНТРСТАНДАРТ СИСТЕМА».

ОСОБА_4 , на виконання розробленого злочинного плану, у відповідності до відведеної ролі у цьому плані, будучи керівником ТОВ «ЦЕНТР АВТО» та керівником органу з оцінки відповідності ТОВ «ЦЕНТР АВТО» забезпечував видачу сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження колісних транспортних засобів замовникам, а також забезпечував організацію передачі таких сертифікатів відповідності до відповідної випробувальної лабораторії для видачі замовникам.

Також, ОСОБА_4 забезпечено безпосередню видачу заявникам сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу за адресою: м. Київ, вул. Перемоги, 20 у ТОВ «ЦЕНТР АВТО», а саме біля будівлі територіального сервісного центру № 8041 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві, а розрахунки за надані послуги заявників з ТОВ «ЦЕНТР АВТО» здійснювались у готівковій формі.

В результаті впровадження злочинної діяльності, на виконання розробленого злочинного плану, ОСОБА_4 забезпечено видачу ТОВ «ЦЕНТР АВТО» сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження колісних транспортних засобів у 2021 році у кількості 130 805 одиниць, у 2022 році у кількості 89 974 одиниць, за період з 01.01.2023 по 01.08.2023 у кількості 23 847 одиниць.

З метою укриття злочинної діяльності, на виконання розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_10 злочинного плану, ОСОБА_4 у невстановлений час та місці, але не пізніше 13.01.2022, підготував та подав до Національного агентства з акредитації України інформацію про діяльність органу з сертифікації продукції, процесів та послуг за період з 01.01.2021 по 31.12.2021, де вказував недостовірні відомості в частині кількості виданих сертифікатів, тим самим приховував реальну кількість виданих ТОВ «ЦЕНТР АВТО» сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження колісних транспортних засобів.

Крім того, з метою укриття злочинної діяльності, на виконання розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_10 злочинного плану, ОСОБА_4 у невстановлений час та місці, але не пізніше 12.01.2023, підготував та подав до Національного агентства з акредитації України інформацію про діяльність органу з сертифікації продукції, процесів та послуг за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, де вказав недостовірні відомості в частині кількості виданих сертифікатів, тим самим приховав реальну кількість виданих ТОВ «ЦЕНТР АВТО» сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження колісних транспортних засобів.

У подальшому, з метою прикриття злочинної діяльності, та коригування податкової та фінансової звітності ОСОБА_4 на виконання вказівок ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , будучи в.о. директора ТОВ «ЦЕНТР АВТО» підготував та підписав наказ від 01.08.2019 № 36/1о.д «Про затвердження цін на платні послуги, які надаються ТОВ «ЦЕНТР АВТО», яким затвердив ціну на послугу надання сертифікату відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу в розмірі 60 (шістдесят) гривень.

Однак, фактично, на виконання розробленого злочинного плану, ОСОБА_4 у період з 01.01.2021 по 01.08.2023, за результатами проведення послуг із сертифікації відповідності колісних транспортних засобів, отримував грошові кошти у готівковій формі в залежності від країни походження транспортного засобу, зокрема: за один транспортний засіб із Європейського союзу - 2 250 грн, із Сполучених Штатів Америки - 4 550 грн.

В результаті вчинених дій, ОСОБА_4 , на виконання розробленого злочинного плану, будучи керівником ТОВ «ЦЕНТР АВТО», у період з 01.01.2021 по 01.08.2023 забезпечено видачу сертифікатів відповідності щодо індивідуального затвердження колісних транспортних засобів у кількості 244 626 штук загальну суму 568 624 150 грн.

Після чого ОСОБА_4 , на виконання розробленого злочинного плану, у відповідності до відведеної йому ролі, у період з 01.01.2021 по 01.08.2023, забезпечив передачу ОСОБА_9 та ОСОБА_10 доходу - не відображених сум доходів отриманих від реалізації послуг з сертифікації колісних транспортних засобів на загальну суму 556 100 189 грн, за допомогою невстановлених досудовим розслідуванням осіб, які надають послуги із перевезення готівки.

Дохід, отриманий від протиправної діяльності, ОСОБА_4 передавав ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які у свою чергу розпоряджались із таким доходом на власний розсуд.

Досудовим розслідуванням установлено, що ТОВ «ЦЕНТР АВТО» у період з 01.01.2021 по 31.03.2022 є платником єдиного податку ІІІ групи зі ставкою 5 відсотків, а з 01.04.2022 по 01.08.2023 був платником єдиного податку ІІІ групи зі ставкою 2 відсотки (Платник єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в України). Податкову звітність ТОВ «ЦЕНТР АВТО» подавало до Головного управління ДПС у м. Києві, ДПІ у Святошинському районі м. Києва за допомогою електронного цифрового ОСОБА_4 використовуючи електронну адресу - ІНФОРМАЦІЯ_1 та за використання наступних ІР-адрес: НОМЕР_1 , НОМЕР_7, НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 .

Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Податкового кодексу України, юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку визначеному цією главою.

Згідно з пп. 3 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої - третьої груп визначений у ст. 292 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до пп. 2 п. 292.1. ст. 292 Податкового кодексу України доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманих протягом податкового (звітного) періоду в грошовій форма (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті.

Згідно з п. 292.6 ст. 292 Податкового кодексу України, датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за яку мину строк позовної давності. Для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу є також дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених Податкових кодексом України.

Відповідно до п. 292.12 ст. 292 Податкового кодексу України дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 цього Кодексу.

Особливості застосування ставок, встановлених п. 293.3-293.5 с. 293 Податкового кодексу України визначені у п. 293.8 цієї статті, зокрема відповідно до пп. 2 п. 293.8 ст. 293 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 цього Кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 цієї статті, а також зобов`язані у порядку встановленому цієї главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом.

Також, відповідно до п. 293.5 ст. 293 Податкового кодексу України, ставки єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюються у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 цієї статті: до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у пп. 3 п. 291.4 ст. 291 цього Кодексу.

Пунктом 296.1 ст. 296 Податкового кодексу України визначено, що юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо ходів та витрат з урахуванням положень пунктів 444.2, 44.3 статті 44 цього Кодексу.

Згідно з п. 44.2 ст. 44 Податкового кодексу України для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Відповідно до пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України, у разі перевищення протягом перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податку і зборів, визначених цим Кодексом з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Так, продовжуючи свої протиправні дії ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , на виконання їх вказівок, бажаючи настання наслідків у вигляді ухилення від сплати податків очолюваним ним підприємством, будучи обізнаним з порядком нарахування та сплати єдиного податку ІІІ групи, маючи корисливий мотив, у період з 01.01.2021 по 01.08.2023, у невстановлений час, при невстановлених обставинах, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов`язки, підготував податкові декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) та податкові декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в України за квітень 2022 року по червень 2023 року, до яких було внесено завідомо неправдиві відомості в частині суми доходу за податковий (звітній період) та обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО» підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису документи податкової звітності, в яких були відображені неправдиві відомості та направив на адресу ГУ ДПС у м. Києва.

За аналогічних обставин ОСОБА_4 : у квітні 2021 року, але не пізніше 09.04.2021, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині суми доходу за податковий (звітний) період та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за 1 квартал 2021 року, яка у подальшому о 12:16:47 09.04.2021 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9077668768; у липні 2021 року, але не пізніше 07.07.2021, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині суми доходу за податковий (звітний) період та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за півріччя 2021 року, яка у подальшому о 15:33:15 07.07.2021 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9181873844; у жовтні 2021 року, але не пізніше 05.10.2021, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині суми доходу за податковий (звітний) період та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за три квартали 2021 року, яка у подальшому о 15:13:59 05.10.2021 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9290329518; у січні 2022 року, але не пізніше 10.01.2022, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині суми доходу за податковий (звітний) період та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) річну за 2021 рік, яка у подальшому о 16:44:34 10.01.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9408289246; у квітні 2022 року, але не пізніше 15.04.2022, за невстановлених обставин, будучи керівником ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині суми доходу за податковий (звітний) період та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за 1 квартал 2022 року, яка у подальшому о 16:50:53 15.04.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9046634619; у травні 2022 року, але не пізніше 19.05.2022, за невстановлених обставин, будучи керівником ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за квітень 2022 року, яка у подальшому о 13:34:31 19.05.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9053278286; у травні 2022 року, але не пізніше 19.05.2022, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за квітень 2022 року, яка у подальшому о 13:34:31 19.05.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9053278286; у червні 2022 року, але не пізніше 13.06.2022, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за травень 2022 року, яка у подальшому о 23:18:27 13.06.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9053278286; липні 2022 року, але не пізніше 12.07.2022, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за червень 2022 року, яка у подальшому о 08:46:11 12.07.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9119962303; у серпні 2022 року, але не пізніше 03.08.2022, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за липень 2022 року, яка у подальшому о 23:02:59 03.08.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9147911232; у вересні 2022 року, але не пізніше 19.09.2022, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за серпень 2022 року, яка у подальшому о 19:25:55 20.09.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9187326683; у вересні 2022 року, але не пізніше 19.09.2022, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за серпень 2022 року, яка у подальшому о 19:25:55 20.09.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9187326683; у жовтні 2022 року, але не пізніше 13.10.2022, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за вересень 2022 року, яка у подальшому о 17:07:35 13.10.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9209335751; у листопаді 2022 року, але не пізніше 18.11.2022, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за жовтень 2022 року, яка у подальшому о 11:07:57 18.11.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9245810967; у грудні 2022 року, але не пізніше 13.12.2022, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за листопад 2022 року, яка у подальшому о 14:57:48 13.12.2022 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9267346969; у січні 2023 року, але не пізніше 09.01.2023, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за грудень 2022 року, яка у подальшому о 13:28:21 09.01.2023 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9289829507; у лютому 2023 року, але не пізніше 19.02.2023, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за січень 2023 року, яка у подальшому о 11:24:38 19.02.2023 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9028503578; у березні 2023 року, але не пізніше 10.03.2023, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за лютий 2023 року, яка у подальшому о 10:20:33 10.03.2023 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 6045422384; у квітні 2023 року, але не пізніше 13.04.2023, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за березень 2023 року, яка у подальшому о 14:44:27 13.04.2023 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9079204343; у травні 2023 року, але не пізніше 18.05.2023, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за квітень 2023 року, яка у подальшому о 17:15:05 18.05.2023 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9115978917; у червні 2023 року, але не пізніше 15.06.2023, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за травень 2023 року, яка у подальшому о 15:05:33 15.06.2023 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9142157203; у липні 2023 року, але не пізніше 10.07.2023, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за червень 2023 року, яка у подальшому о 15:51:49 10.07.2023 подана до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9165141253; у серпні 2023 року, але не пізніше 10.08.2023, за невстановлених обставин, як керівник ТОВ «ЦЕНТР АВТО», підготував із внесенням недостовірних відомостей в частині обсягу доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу та підписав за допомогою свого електронного цифрового підпису Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за липень 2023 року, яка у подальшому подано до ДПІ у Святошинському районі Головного управління ДПС у м. Києві засобами Інтернет зв`язку і була прийнята та зареєстрована контролюючим органом за номером № 9207431448.

У результаті чого, вказані у перелічених податкових деклараціях завідомо неправдиві відомості прийняті та враховані ГУ ДПС у м. Києві, що спричинило зменшення податкових зобов`язань та ненадходження до бюджету коштів у вигляді податків за період з 01.01.2021 по 01.08.2023 на загальну суму 62 617 638 грн.

Отже ОСОБА_9 , будучи у період з 01.01.2021 по 23.12.2023 засновником ТОВ «ЦЕНТР АВТО» та фактично виконуючи організаційно-розпорядчі функції щодо керівництва ТОВ «ЦЕНТР АВТО», діючи за попередньою змовою з ОСОБА_10 в порушення ст. 291, 292, п. 293.5 ст. 293, пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України у період з 01.01.2021 по 01.08.2023, організував умисне ухилення керівником ТОВ «ЦЕНТР АВТО» ОСОБА_4 від сплати до бюджету єдиного податку ІІІ групи на загальну суму 11 475 728 грн та податку на прибуток підприємства на загальну суму 51 141 910 грн, тобто податків на загальну суму 62 617 638 грн, спричинивши своїми діями ненадходження до бюджету коштів, яка в п`ять тисяч і більше разів перевищує установлений законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчинені умисних протиправних діянь, що виразилися в умисному ухиленні від сплати податків, що входять у систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, за попередньою змовою групою осіб, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

08.11.2024 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Встановлено, що ОСОБА_4 за місцем реєстрації, тобто за адресою: АДРЕСА_1 відсутній. За місцем фактичного проживання, тобто за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 також відсутній.

Крім того, здобуто відомості, що ОСОБА_4 є керівником

ТОВ «ЦЕНТР АВТО» (код ЄДРПОУ - 38683765, юридична адреса: 01042, місто Київ, вулиця Філатова Академіка, будинок 1/22, офіс 4). Однак, за юридичною адресою вказаного суб`єкта господарювання, ОСОБА_4 також не встановлено.

Відтак, письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 від 08.11.2024 разом із пам`яткою про процесуальні права та обов`язки підозрюваного, відповідно до вимог ст. 278, 111, 135 КПК України, вручено у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, тобто

1) скеровано за місцем реєстрації та/або проживання підозрюваного;

2) скеровано на електронну та поштову адресу суб`єкта господарювання

ТОВ «ЦЕНТР АВТО», 3) вручено його дружині - ОСОБА_13 ; 4) вручено його батьку - ОСОБА_14 .

Відповідно до листа третього управління ГУ «І» ДЗНД СБУ від 08.11.2024

№ 8/3/4-9810, підозрюваний ОСОБА_4 за місцем реєстрації та встановленим місцем фактичного перебування станом на 08.11.2024 не проживає. Крім того, оперативним підрозділом надано інформацію, що останній на теперішній час веде прихований спосіб життя і переховується від правоохоронних органів.

Згідно з інформацією, що надана листом третього управління ГУ «І» ДЗНД СБУ від 14.11.2024 № 8/3/4-10024, ОСОБА_4 незаконно перетнув державний кордон України поза пунктом пропуску у напрямку Європейського Союзу, у зв`язку із введенням на території України воєнного стану та загальної мобілізації.

Підозрюваний ОСОБА_4 на виклики до слідчого/прокурора о 15:00 11.11.2024, не з`явився.

Відсутність ОСОБА_4 за адресами реєстрації та проживання, не явки до слідчого/прокурора для проведення слідчих і процесуальних дій у кримінальному провадженні, а також перебування за межами України, свідчить про переховування ОСОБА_4 від органів досудового розслідування.

Станом на 15.11.2024 місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_4 невідоме, за інформацією оперативного підрозділу та останній перебуває за межами України.

У зв`язку з вищевказаним, 15.11.2024 прокурором винесено постанову про оголошення розшуку підозрюваного ОСОБА_4 , здійснення розшуку якого доручено оперативному підрозділу - третьому управлінню Головного управління контррозвідувального забезпечення об`єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України.

Обставинами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні вказаного злочину є наявність в матеріалах досудового розслідування достатніх об`єктивних доказів.

Повідомлення про підозру ОСОБА_4 у цьому кримінальному провадженні обґрунтовується наступними доказами, зібраними під час здійснення досудового розслідування, а саме: документами, що вилучені у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України; документами, що вилучені у Головному сервісному центрі МВС; документами, що надані Національним агентством з акредитації України; документами, що містяться у реєстраційній справі ТОВ «ЦЕНТР АВТО»; документами, що надані ТОВ «ЦЕНТР АВТО»; документами, що вилучені у Державній податковій службі України; податковими деклараціями ТОВ «ЦЕНТР АВТО»; протоколами допитів свідків зокрема: ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та іншими; протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій (розсекречено) у кримінальному провадженні; листом ТОВ «ТІДЖІЕЛ» від 01.08.2024 № 0108-24В; висновком аналітичного дослідження № 85/99-00-08-01-01-20/38683765 «Про результати дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ «ЦЕНТР АВТО» щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацію (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та/або інших правопорушень за період 01.01.2021 - 01.08.2023; висновком за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 21.10.2024 № 9475/24-72; іншими матеріалами досудового розслідування в їх сукупності.

На переконання сторони обвинувачення, факти та інформація, що міститься у вищезазначених процесуальних документах, може переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Зазначені докази об`єктивно зв`язують підозрюваного ОСОБА_4 з інкримінованим йому кримінальним правопорушенням та є достатніми, щоб виправдати подальше розслідування.

Матеріали кримінального провадження, які додаються до даного клопотання підтверджують обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення та обставини здійснення підозрюваним конкретних дій, доведеність його причетності до інкримінованого злочину потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування, що не виключає можливості застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави.

Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Виходячи з позиції ЄСПЛ, яка відображена у п. 175 рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

Виходячи із змісту рішення у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994, факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді штрафу від п`ятнадцяти тисяч до двадцяти п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Фактичні обставини інкримінованого ОСОБА_4 кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 212 КК України свідчать про його підвищену суспільну небезпеку.

Приймаючи до уваги факт наявності обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, з метою забезпечення неухильного виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, виникла необхідність у зверненні до суду із даним клопотанням.

Під час досудового розслідування стороною обвинувачення встановлені ризики, передбачені ст. 177 КПК України, які дають підстави вважати, що ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, потерпілого, інших підозрюваних, експертів у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення.

Наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України обґрунтовується наступним: 1. Переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду.

Так, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, що окрім штрафу також передбачає покарання у вигляді конфіскації майна, а також усвідомлює наслідки у разі визнання його винним у вчиненні цього злочину, що вже само по собі може бути підставою та мотивом переховуватися від органу досудового розслідування і суду.

Крім того, про наявність указаного ризику свідчить процесуальна поведінка підозрюваного під час проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій за місцем його проживання, роботи та під час виконання вимог ст. ст. 276-278 КПК України щодо вручення останньому письмового повідомлення про підозру. У ході проведення зазначених процесуальних дій здійснено заходи щодо забезпечення в них участі ОСОБА_4 , однак останній такі вимоги проігнорував.

Цей висновок узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини, який у справі «Ілійков проти Болгарії» № 33977/96 від 26.07.2001 зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».

Крім того, на останні відомі адреси ОСОБА_4 , скеровувались повістки про виклик для проведення слідчих і процесуальних дій у кримінальному провадженні № 62021000000000861.

Підозрюваний ОСОБА_4 на виклики до слідчого/прокурора о 15:00 11.11.2024, не з`явився.

У зв`язку з тим, що під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_4 невідоме, прокурором надано доручення оперативному підрозділу на проведення слідчих (розшукових) дій з метою встановлення місця його місцезнаходження, а також вручення повісток про його виклик до прокурора.

Відповідно до листа третього управління ГУ «І» ДЗНД СБУ від 08.11.2024

№ 8/3/4-9810, підозрюваний ОСОБА_4 за місцем реєстрації та встановленим місцем фактичного перебування станом на 08.11.2024 не проживає. Крім того, оперативним підрозділом надано інформацію, що останній на теперішній час веде прихований спосіб життя і переховується від правоохоронних органів.

Згідно з інформацією, що надана листом третього управління ГУ «І» ДЗНД СБУ від 14.11.2024 № 8/3/4-10024, ОСОБА_4 незаконно перетнув державний кордон України поза пунктом пропуску у напрямку Європейського Союзу, у зв`язку із введенням на території України воєнного стану та загальної мобілізації.

При цьому на офіційному веб-сайті Офісу Генеарльного прокурора за посиланням https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povistki-pro-viklik-sanina-vo-skorobruxa-sv-na-11112024 публіковано повістки про виклик ОСОБА_9 на 11.11.2024 о 15:00. Підозрюваний ОСОБА_4 також на вказаний час не з`явився.

Відсутність ОСОБА_4 за адресами реєстрації та проживання, не явки до слідчого/прокурора для проведення слідчих і процесуальних дій у кримінальному провадженні, а також перебування за межами України, свідчать про переховування ОСОБА_4 від органів досудового розслідування, прокурора та суду.

У зв`язку з вищевказаним, 15.11.2024 прокурором винесено постанову про оголошення розшуку підозрюваного ОСОБА_4 , здійснення розшуку якого доручено оперативному підрозділу - третьому управлінню Головного управління контррозвідувального забезпечення об`єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України.

Стороною обвинувачення під час досудового розслідування у кримінальному провадженні вже встановлено факт переховування підозрюваного від органів досудового розслідування.

2. Знищити, сховати або спотворити будь-які документи, які мають значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

На цей час досудове розслідування кримінального провадження триває, проводяться та заплановане проведення низки слідчих (розшукових) та процесуальних дій з метою отримання доказів у кримінальному провадженні, зокрема вилучення документів, що мають значення у цьому кримінальному провадженні, і маючи доступ до оригіналів цих документів, які до теперішнього часу в повному обсязі не вилучено у ТОВ «ЦЕНТР АВТО», ОСОБА_4 може знищити, сховати або спотворити, таким чином намагаючись уникнути кримінальної відповідальності.

3. Незаконно впливати на потерпілого, свідків, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні.

У кримінальному провадженні планується допит як свідків рядку осіб з числа працівників ТОВ «ЦЕНТР АВТО», які фактично являються підлеглими ОСОБА_4 , а тому останній може використати свій статус для впливу на цих свідків або особисто незаконно впливати (шляхом пропозиції грошової винагороди, погрозами тощо) на цих осіб з метою схилити їх у будь-який спосіб до ненадання ними будь-яких показань, що негативним чином може вплинути на всебічне, повне і неупереджене дослідження всіх обставин даного кримінального провадження.

Також, ОСОБА_4 будучи виконавцем вчинення кримінального правопорушення, може узгоджувати дії із організатором кримінального правопорушення - ОСОБА_9 , який також є підозрюваним у цьому кримінальному провадженні, а також отримувати від ОСОБА_9 вказівки щодо вчинення дій спрямованих на укриття слідів/доказів вчинення кримінального правопорушення, а також узгоджувати між собою їх версію подій з метою введення в оману сторони обвинувачення та суду.

Досудове розслідування кримінального провадження триває, у тому числі планується проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій з метою встановлення інших осіб, що можуть бути причетні до вчинення кримінального правопорушення, а тому наявний ризик незаконного впливу ОСОБА_4 на свідків у кримінальному провадженні.

4. Перешкоджати здійсненню кримінального провадження іншим чином.

Також, враховуючи, особу підозрюваного та те, що всіх винних осіб наразі не встановлено та до кримінальної відповідальності не притягнуто,

ОСОБА_4 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема і шляхом приховуванням слідів вчиненого ним та його співучасниками кримінального правопорушення, пов`язаного з цим інших правопорушень.

5. Вчинити інше кримінальне правопорушення.

У зв`язку з конкретними обставинами вчиненого кримінального правопорушення та особою підозрюваного, наявність впливових зв`язків, існує обґрунтована підозра того, що ОСОБА_4 , з метою не викриття його у вчиненні злочину, може вчинити інше кримінальне правопорушення.

Таким чином, суспільний інтерес у справі, який полягає у досягненні цілей, визначених ст. 177 КПК України, перевищує можливі позитивні характеристики підозрюваного.

Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється.

На даному етапі кримінального провадження стороною обвинувачення та слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення.

Доводячи існування передбачених кримінальним процесуальним законом ризиків неправомірної процесуальної поведінки підозрюваного, сторона обвинувачення зауважує про те, що ризиком є дія, яка може вчинятись з високим ступенем ймовірності.

Відповідно до ст. 178 КПК України, у ході досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено наступне: зібрані під час досудового розслідування докази є вагомими та підтверджують причетність ОСОБА_4 до вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України; ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення (злочин), за який законом передбачено покарання у вигляді штрафу від десяти тисяч до п`ятнадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років, а відповідно до ч. 2 ст. 53 КК України, за вчинення кримінального правопорушення, за яке передбачене основне покарання у виді штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, розмір штрафу, що призначається судом, не може бути меншим за розмір майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, або отриманого внаслідок вчинення кримінального правопорушення доходу, незалежно від граничного розміру штрафу, передбаченого санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини цього Кодексу. Тож тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні (злочині), у вчиненні якого він підозрюється, є достатньою та співрозмірною для обрання йому запобіжного заходу у вигляді застави; вік та стан підозрюваного ОСОБА_4 дозволять йому після внесення застави у подальшому працювати та отримувати дохід, необхідний для утримання його та членів його сім`ї; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється ОСОБА_4 , складає 62 617 638 грн.

Недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, обґрунтовується тим, що відповідно до вимог ч. 8 ст. 194 КПК України, до підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні злочину, за який передбачено основне покарання у виді штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, може бути застосовано запобіжний захід лише у вигляді застави або тримання під вартою у випадках та в порядку, передбачених цією главою.

ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, за який законом передбачено покарання у вигляді штрафу від п`ятнадцяти тисяч до двадцяти п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Відповідно до ч. 5 ст. 182 КПК України, розмір застави визначається у таких межах: щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.

Беручи до уваги вищенаведені законодавчі положення та практику Європейського суду з прав людини, ураховуючи тяжкість, специфіку кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , дані про особу підозрюваного, репутацію підозрюваного, розмір шкоди, завданої його злочинними діями, є необхідним визначити заставу у розмірі, що перевищує визначену п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України верхню межу, а саме 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 214 720 гривень (відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня 2024 року становить 2 920 гривні), оскільки внесення застави саме в такому розмірі не може гарантувати належної процесуальної поведінки підозрюваного.

Розмір застави для підозрюваного ОСОБА_4 слід визначити виходячи із суми завданих ним збитків, а саме у розмірі 62 617 638 грн, що складає 21 444 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, та забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків.

Крім того, слід визначити необхідність виконання ОСОБА_4 наступних обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України: 1) прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого, прокурора; 2) не відлучатися із населеного пункту (м. Київ), в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора; 3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; 4) утримуватись від спілкування із працівниками ТОВ «ЦЕНТР АВТО», ОСОБА_10 та іншим підозрюваним у цьому кримінальному провадженні - ОСОБА_9 ; 5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну, тобто до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області; 6) носити електронний засіб контролю.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив задоволити.

11 грудня 2024 року адвокат ОСОБА_5 , ОСОБА_7 скерували до суду заперечення про застосування запобіжного заходу, в обґрунтування заперечення посилались на те, що клопотання про обрання запобіжного заходу не відповідає вимогам ч. 1 ст. 184 КПК України, і беручи до уваги зміст ч. 2 ст. 194 КПК України, слідчий суддя має відмовити в задоволенні клопотання сторони обвинувачення про застосування запобіжного заходу ОСОБА_4 у вигляді застави. Підозра є необґрунтованою, не доведено наявність ризиків визначених ст. 177 КПК України.

11 грудня 2024 року адвокат ОСОБА_8 скерував до суду заперечення про застосування запобіжного заходу, в обґрунтування заперечення посилався на те, що його підзахисний прибув на виклик до прокурора ОСОБА_3 для допиту, вручення підозри та клопотання про застосування запобіжного. В підозрі належним чином не обґрунтовано об`єктивну сторону кримінального правопорушення передбаченого ст. 212 КК України. Наявність ризиків ґрунтується на припущеннях, а не на доказах, а підозра викликає сумніви з приводу її обґрунтованості, відсутні мета і підстави застосування запобіжного заходу, які у взаємозв`язку є умовою для застосування запобіжного заходу. ОСОБА_4 має в Україні міцні соціальні зв`язки, що обґрунтовано його місцем народження, навчанням, займаною посадою. ОСОБА_4 є батьком двох неповнолітніх дітей. Окрім того, окрім зазначених членів родини ОСОБА_4 має дуже багато інших родичів та близьких друзів на території України, що також свідчить про міцність соціальних зв`язків. У той же час, як відомо, на території України згідно Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією росії проти України введено воєнний стан. Разом з тим, під час військового стану ОСОБА_4 виїжджав за межі України до Болгарії, де проживав в м. Варна, однак згодом повернувся до України. Маючи можливість залишитися на території іноземної держави та скористатися механізмами надання захисту, підозрюваний ОСОБА_4 добровільно повернувся на територію України, розуміючи можливі негативні наслідки для нього, та знаючи про наявність кримінального провадження, що свідчить про відсутність ризику будь-якого переховування чи намагання залишити територію країни.

Захисники в судовому засіданні просили відмовити у задоволенні клопотання за необгрунтованістю підозри та доводів щодо існування ризиків порушення процесуальних обов`язків, також вказували, що підозрюваний має сталі соціальні зв`язки, заявлений розмір застваи є непомірним для нього, оскільки на його утриманні перебувають двоє неповнолітніх дітей, його батько лікується від онокологічного захворювання.

Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав захисників.

Заслухавши учасників судового розгляду, вивчивши зміст та мотиви клопотання і додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного.

Статтею 177 КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до частини 2 статті 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Слідчим суддею встановлено, що 07.10.2021 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 362 КК України.

08 листопада 2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 212 КК України.

Статтею 178 КПК України передбачені обставини, що враховуються при обранні запобіжного заходу.

Відповідно до статті 182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків. Розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Обґрунтованість підозри у вчиненні кримінального правопорушення підтверджується доданими до клопотання протоколами слідчих дій.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини, а саме: рішення «Нечипорук і Йонкало проти України», п. 175; «Cebotari v. Moldova», п. 48; «Fox, Campbell and Hartley v. the UK», n. 32, яка вказує на те, що слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об`єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин, та в даному випадку вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру, та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться в долучених в обґрунтування клопотання матеріалах.

При цьому слід зауважити, що слідчий суддя на етапі досудового розслідування не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, та за якою нормою кримінального кодексу ця особа підлягає відповідальності.

Суд вважає обґрунтованими доводи прокурора щодо існування ризиків переховуватись від слідства та суду, незаконного впливу на свідків та іншого підозрюваного у цьому кримінальному провадженні - ОСОБА_9 .

Про існування таких ризиків свідчить суворість можливого покарання у випадку визнання підозрюваного винним у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, який на даний час обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, санкція статті якого передбачає покарання у вигляді штрафу від п`ятнадцяти тисяч до двадцяти п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна, що саме по собі може бути підставою та мотивом змінити місце проживання з метою переховування від слідства та незаконного впливу на свідків, підозрюваного.

Також при визначенні наявності ризику впливу на свідків слід враховувати встановлену КПК процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме: спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акта до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК).

Таким чином, ризики, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені ч. 1 ст. 177 КПК, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. При цьому КПК не вимагає доказів того, що підозрюваний обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.

Інші ризики не підтверджені. Заявлення стороною захисту клопотань про зміну підсудності чи ознайомлення з матеріалами не можуть свідчити підтвердженням таких ризиків, оскільки є реалізацією права на захист.

Отже наявність обґрунтованої підозри та наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, надають підстави для застосування запобіжного заходу у вигляді застави.

Розглядаючи заявлене клопотання, суд, відповідно до ст. 178 КПК України, крім наявності вищезазначених обставин, повинен врахувати тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа та особисті обставини життя особи, які можуть свідчити на користь збільшення (зменшення) ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.

Заслухавши учасників судового розгляду, оцінивши в сукупності обставини відповідно до ст. ст.177, 178 КПК : тяжкість покарань, що загрожують підозрюваному у разі визнання винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, враховуючи також ступінь стійкості соціальних зв`язків, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає до часткового задоволення.

З метою дисциплінування поведінки підозрюваного та мінімізації ризику можливого ухилення від органу досудового розслідування, прокурора чи суду, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави, та з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового стану підозрюваного, який має двох неповнолітніх дітей, такою несе витрати по лікуванню бітька від онкологічного захворювання, вважає за можливе застосувати до нього заставу у розмірі 40 (сорок) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 121 120 грн.

Саме такий розмір застави буде достатнім стимулюючим засобом запобігання порушенню процесуальних обов`язків підозрюваним. Водночас, враховуючи доводи сторони захисту щодо майнового стану підозрюваного, суд вважає, що обрання відносно підозрюваного застави в більшому розмірі є завідомо непомірним для підозрюваного. При цьому суд враховує, що обставини кримінального провадження та свідчать про недостатність застосування до підозрюваної менш суворого заходу у вигляді особистого зобов`язання, оскільки такий запобіжний захід на теперішній час з урахування обставин даного кримінального провадження не забезпечить достатніх гарантій належної процесуальної поведінки останнього.

Обов`язки, передбачені ст.194 КПК України підлягають покладенню на підозрюваного на строк не більше двох місяців у межах строку досудового розслідування, тобто до 08 січня 2025 року.

Враховуючи викладене, клопотання слідчого підлягає до часткового задоволення.

Керуючись вимогами ст. ст. 132, 176 - 178, 181- 184, 194, 196, 206, 372 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання про обрання запобіжного заходу задовольнити частково.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України, запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 121 120 грн.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 в порядку ст. 194 КПК України, з метою контролю належної процесуальної поведінки, наступні обов`язки:

-прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого, прокурора;

-не відлучатися за межі Київської області без дозволу слідчого, прокурора;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

-утримуватись від спілкування із свідками та іншим підозрюваним у цьому кримінальному провадженні - ОСОБА_9 ;

-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну, тобто до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області;

-носити електронний засіб контролю.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`яти днів з моменту її оголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

Повний текст ухвали проголошений 16 грудня 2024 року.

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123782621
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів застава