ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа №: 638/7236/23 Головуючий 1 інстанції: ОСОБА_1
Провадження №:11-кп/818/2453/24 Головуючий апеляційної інстанції: ОСОБА_2
Категорія: заява про відвід
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2024 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Харківського апеляційного суду у складі: головуючого судді ОСОБА_2 , суддів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , при секретареві ОСОБА_5 , з участю прокурора ОСОБА_6 , з участю обвинуваченої ОСОБА_7 та її захисника ОСОБА_8 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в м. Харкові заяву-клопотання про відвід головуючого-судді ОСОБА_2 по справі за апеляційною скаргою захисника на вирок Дзержинського районного суду м. Харкова від 11 03 2024 року, -
В С Т А Н О В И ЛА:
До початку розгляду справи за апеляційною скаргою захисника обвинуваченої ОСОБА_7 на вирок Дзержинського районного суду м. Харкова від 11 03 2024 року до Харківського апеляційного суду надійшла заява-клопотання адвоката ОСОБА_8 про відвід головуючого-судді ОСОБА_2 , в обґрунтування якої зазначено, що суддя ОСОБА_2 має відношення до Інституту підготовки кадрів для Служби Безпеки України як викладач, що, на його думку, дає підстави допускати наявність у останнього упередженості до такої обвинуваченої як ОСОБА_7 , докази винуватості якої збирала Служба Безпеки України, а сам злочин вчинено проти основ Державної Безпеки України.
Дослідивши заяву захисника обвинуваченої, обговоривши її доводи, колегія суддів вважає, що заява про відвід підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ч.1 ст.75 КПК України суддя не має право брати участь у кримінальному провадженні: 1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача;2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник;3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження;4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості;5) у випадку порушення встановленогочастиною третьою статті 35цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.
Тобто, підстави, які зазначені в ст.75 КПК України, містять вичерпний перелік обставин, що виключають участь слідчого судді, судді або присяжного в кримінальному провадженні.
Крім того, пункт 2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів, які схвалені резолюцією 2006/23 Економічної і Соціальної Ради ООН від 27 07 2006 вказує, що суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього є неможливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в його неупередженості.
З практики Європейського суду з прав людини вбачається, що суддя повинен бути відведений від участі в розгляді справи навіть тоді, коли у стороннього спостерігача лише могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Із практики Європейського суду з прав людини випливає, що важливим питанням є питання довіри, яку суди повинні вселяти в громадськість у демократичному суспільстві (Рішення Європейського суду по справі «Білуха проти України» від 09.11.2006).
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 75 КПК України слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.
На переконання колегії суддів, за наявності у даному випадку у захисника обвинуваченої сумнівів у неупередженості судді ОСОБА_2 , з метою запобігання у учасників процесу та інших осіб будь-яких сумнівів в об`єктивності та неупередженості суддів і судового розгляду, колегія суддів на підставі п.4 ч.1 ст. 75 КПК України вважає, що заявлений відвід підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.80,81,419КПК України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА :
Заяву захисника ОСОБА_8 про відвід головуючого по справі судді ОСОБА_2 , - задовольнити.
Відвести вказаного суддю від участі в розгляді даної справи.
Дану справу передати керівнику апарату Харківського апеляційного суду для потворного перерозподілу та визначення іншого головуючого.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Оскарження даної ухвали, у відповідності до ч.2 ст.424 КПК України, в касаційному порядку не передбачено, оскільки така ухвала не перешкоджає подальшому кримінальному провадженню.
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123837424 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти основ національної безпеки України Колабораційна діяльність |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Григор`єва Ірина Вікторівна
Кримінальне
Харківський апеляційний суд
Курило О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні