Справа № 718/3778/23
Провадження №2/718/319/24
У Х В А Л А
про призначення судово-почеркознавчої експертизи
"17" грудня 2024 р. м.Кіцмань Чернівецька область
Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого-судді Мінів О.І.
секретаря судових засідань Анучкіної О.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кіцмань цивільну справу № 718/3778/23 за позовною заявою ОСОБА_1 , інтереси якого представляє - адвокат Морозова Оксана Володимирівна, до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог: Кіцманська державна нотаріальна контора Чернівецької області про визнання заповіту недійсним,-
з участю учасників провадження:
представник позивача Морозова О.В.
представник відповідача Петренко В.О.,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Кіцманського районного суду Чернівецької області перебуває дана цивільна справа про визнання заповіту недійсним.
Представник позивача адвокат Морозова О.В. в судовому засіданні заявила, що укладення та підписання померлою ОСОБА_3 заповіту за декілька днів до смерті є сумнівним. А тому заявила клопотання про призначення почеркознавчої експертизи, з метою з`ясування факту укладення заповіту померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . Проведення експертизи просить доручити експертам Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України. На вирішення експертів пропонує ряд питань. Також з метою проведення експертизи та надання експерту зразки підписів померлої, просить витребувати від Кіцманської державної нотаріальної контори Чернівецької області оригінал спадкової справи №71142200 від 25.08.2023 року заведеної по факту смерті ОСОБА_3 ; від Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Оршівська» оригінал додаткової угоди від 01.07.2022 року про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 27.11.2013 року; від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - матеріали пенсійної справи пенсіонера ОСОБА_3 .
Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечив щодо призначення у справі почеркознавчої експертизи на даній стадії судового розгляду. Крім того, звертав увагу, що обґрунтування позовних вимог позивача полягали у відсутності волевиявлення у померлої ОСОБА_3 на укладення заповіту, а не факт підписання заповіту. Вважає, що позивач таким чином змінює обґрунтування позовних вимог, просив відмовити у задоволенні клопотання.
Заслухавши думку учасників провадження, ознайомившись із поданим клопотанням та матеріалами справи, суд вважає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу в справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно ст.104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Обставини про те, чи виконаний підпис у заповіті, складеному 17.05.2023 року ОСОБА_3 чи іншою особою, мають значення для правильного вирішення спору. З`ясування цих обставин потребує спеціальних знань, сторонами не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань, тому суд вважає за необхідне призначити у справі судову почеркознавчу експертизу.
Враховуючи думку учасників справи, суд вважає за необхідне проведення експертизи доручити експертам Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України.
Витрати, пов`язані з проведенням судової експертизи мають бути покладені на ОСОБА_1 , як сторону, що заявила клопотання про її проведення.
Відповідно до частин першої та третьої статті 107 ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Для проведення судової почеркознавчої експертизи необхідно витребувати у Кіцманської державної нотаріальної контори Чернівецької області оригінал спадкової справи №71142200 від 25.08.2023 року заведеної по факту смерті ОСОБА_3 , в матеріалах якої містяться оригінали заповітів складених ОСОБА_3 14.12.2010 року та 17.05.2023 року; у Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Оршівська» слід витребувати оригінал додаткової угоди від 01.07.2022 року про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 27.11.2013 року; у Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - матеріали пенсійної справи пенсіонера ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст.76-84,102-104, 259, 260 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача адвоката Морозової О.В. про призначення судової почеркознавчої експертизи задовольнити.
Призначити по справі за позовом ОСОБА_1 , інтереси якого представляє - адвокат Морозова Оксана Володимирівна до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог: Кіцманська державна нотаріальна контора Чернівецької області про визнання заповіту недійсним, судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити наступні запитання:
1.Чи виконаний підпис на оригіналі заповіту від 17 травня 2023 року посвідченого старостою Оршовецького старостинського округу №1 Неполоковецької селищної ради Чернівецького району Чернівецької області від імені ОСОБА_3 , саме ОСОБА_3 , чи іншою особою?
2. Чи виконаний підпис на заповіті від 17 травня 2023 року посвідченого старостою Оршовецького району Чернівецької області із наслідуванням підпису ОСОБА_3 ?
Проведення експертизи доручити експертам Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України (58000, м.Чернівці, вул.Героїв Майдану, 77Д, тел.. (0372) 545-193, 547-900, електронна пошта: chernovcy@dndekc.mvs.ua).
Експертів попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Роз`яснити сторонам у справі наслідки ухилення від участі в експертизі відповідно до ст. 109 ЦПК України: в разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Витрати за проведення судової почеркознавчої експертизи покласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканця АДРЕСА_1 .
Витребувати у Кіцманської державної нотаріальної контори Чернівецької області оригінал спадкової справи №71142200 від 25.08.2023 року заведеної по факту смерті ОСОБА_3 ;
Витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Оршівська» оригінал додаткової угоди від 01.07.2022 року про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 27.11.2013 року;
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оригінал пенсійної справи пенсіонера ОСОБА_3 , зокрема документи на яких містяться зразки підпису останньої.
Роз`яснити, що відповідно до ст. 84 ЦПК України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Для проведення експертизи цивільну справу надіслати до Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України, а також документи витребувані судом в якості матеріалів для дослідження. (58000, м.Чернівці, вул.Героїв Майдану, 77Д).
На час проведення експертизи провадження в справі зупинити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала в частині витребування доказів підлягає до негайного виконання.
Ухвала може бути оскаржена в установленому порядку до Чернівецького апеляційного суду або через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.І. Мінів
Суд | Кіцманський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123850792 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Кіцманський районний суд Чернівецької області
Мінів О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні