Постанова
від 17.12.2024 по справі 240/18119/24
СЬОМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/18119/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Гурін Д.М.

Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.

17 грудня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Шидловського В.Б.

суддів: Курка О. П. Боровицького О. А. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Яремчук Л.С,

представника позивача: Паука В.В.

представника відповідача: Давиденка В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Житомирської окружної прокуратури на ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом виконувача обов`язків керівника Житомирської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про припинення права на виконання будівельних робіт,

В С Т А Н О В И В :

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Виконувач обов`язків керівника Житомирської окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради із позовом до ОСОБА_1 , в якому, з підстав протиправності, просить: припинити право ОСОБА_1 на виконання будівельних робіт з реконструкції торгівельного павільйону під приміщення побутового обслуговування за адресою: АДРЕСА_1 , що набуте на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ЖТ051240507484 від 15.05.2024.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 задоволено заяву Виконувача обов`язків керівника Житомирської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради про забезпечення позову. Вжито заходи забезпечення позову шляхом заборони ОСОБА_1 та іншим особам вчиняти будь-які будівельні роботи на земельній ділянці кадастровий номер 1810136600:03:010:0004 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №240/18119/24.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 скасовано заходи забезпечення позову, встановлені ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у зв`язку із тим, що будівельні роботи, про заборону яких просив прокурор, вже завершені.

28.10.2024 від позивача надійшла заява про забезпечення позову вх.№59182/24, оскільки відповідачем на реєстрацію подана декларація про готовність об`єкта до експлуатації.

Позивач просить вжити заходів забезпечення позову шляхом заборони Управлінню Державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради та іншим органам архітектурно-будівельного контролю здійснювати реєстрацію декларації про готовність об`єкта до експлуатації, а саме "Реконструкція торгівельного павільйону під приміщення побутового обслуговування за адресою: м.Житомир, вул.Хлібна, 18-А".

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову Керівника Житомирської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради від 28.10.2024 вх. №59182/24.

Не погоджуючись з даною ухвалою суду, Житомирська окружна прокуратура подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити заяву про забезпечення позову.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив скасувати увалу суду першої інстанції.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги та просив залишити ухвалу суду першої інстанції без змін.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Згідно частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Тобто, вжиття заходів забезпечення адміністративного позову нерозривно пов`язане з підставами та предметом адміністративного позову і ними обумовлюється. Забезпечення позову допускається, якщо невжиття цих заходів може ускладнити або призвести до неможливості виконання рішення суду.

Відповідно до частини 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Приписами частини 2 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

За змістом приписів частин 4, 5 та 6 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України залежно від обставин справи, суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.

З правового аналізу наведених норм слідує, що законодавством передбачено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, установити, чи існує хоча б одна з названих підстав.

Тобто необхідною передумовою вжиття заходів забезпечення позову є існування очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю, а також вірогідність того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Колегія суддів зазначає, що суд, вирішуючи питання про забезпечення позову, надає оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Так, 28.10.2024 керівником Житомирської окружної прокуратури подано заяву про забезпечення позову шляхом заборони Управлінню державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради та іншим органам архітектурно-будівельного контролю здійснювати реєстрацію декларації про готовність об`єкта до експлуатації, а саме: «Реконструкція торгівельного павільйону під приміщення побутового обслуговування за адресою: м.Житомир, вул.Хлібна, 18-А».

Із вказаної заяви вбачається, що прокурор просить суд заборонити вчиняти певні дії Управлінню державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради, яке має статус позивача у справі, що розглядається, що суперечить суті інституту забезпечення позову.

Види забезпечення позову перелічені у частині 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України.

Зокрема, у пункті 2 частини 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України вказано, що позов може бути забезпечено забороною відповідачу вчиняти певні дії.

Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради виступає позивачем у справі, тому суд не має правових підстав вживати заходи забезпечення позову шляхом заборони позивачу вчиняти певні дії за клопотанням законного представника.

Щодо застосування у даному випадку норм пункту 4 частини 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів погоджується із тим, що Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради не може вважатися іншою особою у розумінні вказаної статті, адже має процесуальний статус позивача у справі.

Іншими особами, у розумінні пункту 4 частини 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України, є треті особи, які не заявляються самостійних вимог на предмет спору, треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, а також особи, які не беруть участь у справі, але від рішень і дій яких може залежати предмет спору.

Прокурор також просить суд заборонити іншим органам архітектурно-будівельного контролю здійснювати реєстрацію декларації про готовність об`єкта до експлуатації. Разом із тим, із пояснень прокурора слідує, що окрім місцевого органу державного архітектурно-будівельного контролю, тобто Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради, таку декларацію не може зареєструвати інший орган.

Таким чином, заявник жодних чином не обґрунтовує необхідність заборони іншим органам здійснювати реєстрацію декларації про готовність об`єкта до експлуатації.

Декларація про готовність об`єкта до експлуатації подана 11.10.2024 саме до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради, а не інших органів.

Відповідно до частини 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Прокурор обґрунтовує необхідність вжиття заходів забезпечення позову тим, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів держави, за захистом яких він звернувся.

Однак, такими заходами на думку прокурора буде необхідність звернення до суду з позовом про оскарження рішення про реєстрацію декларації про готовність об`єкта до експлуатації.

Судом з`ясовано, що на розгляді у Господарському суді Житомирської області перебуває позов прокурора про скасування реєстрації права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку та об`єкт нерухомості, про реконструкцію якого подано повідомлення про початок будівельних робіт, а також про знесення самочинного будівництва.

Тобто прокурор вжив основних заходів для захисту інтересів держави та територіальної громади шляхом пред`явлення позову до Господарського суду Житомирської області.

Прокурор не довів, що невжиття запропонованих заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів держави, за захистом яких він звернувся

Щодо декларації про готовність об`єкта до експлуатації, то судом з`ясовано, що відповідно до Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, статус поданої відповідачем декларації - "повернуто на доопрацювання", що свідчить, що вона наразі не зареєстрована відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю.

З урахуванням зазначеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для забезпечення позову, передбачених частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв`язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Житомирської окружної прокуратури залишити без задоволення, а ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 18 грудня 2024 року.

Головуючий Шидловський В.Б. Судді Курко О. П. Боровицький О. А.

СудСьомий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.12.2024
Оприлюднено20.12.2024
Номер документу123868358
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності