Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/1494/24
Провадження № 2-о/935/51/24
РІШЕННЯ
Іменем України
18 грудня 2024 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Янчук В.В.,
присяжних Оліщук І.М., Потійчука М.А.,
з секретарем Кумечко С.М.,
за участі заявника ОСОБА_1 ,
представника заінтересованової особи Джаман Н.О.,
представника ОСОБА_1 Божок Р.О. ( в режимі ВКЗ),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростишів, в порядку окремого провадження, цивільну справу за клопотанням ОСОБА_2 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Коростишівської міської ради про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
УСТАНОВИВ:
В травні 2024 року ОСОБА_2 звернулась до суду з клопотанням, в якому просить продовжити строк дії рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 05.07.2022 року про визнання ОСОБА_1 недієздатним, встановлення опіки та призначення опікуна, на два роки з ухвалення рішенням суду.
В обґрунтування клопотання посилається на те, що вказаним рішенням її чоловіка ОСОБА_1 визнано недієздатною, встановлено над ним опіку та йому призначено опікуном, визначено строк дії рішення суду 2 роки з дня ухвалення рішення.
ОСОБА_1 надалі страждає стійким хронічним психічним розладом важкою розумовою відсталістю, вказане захворювання позбавляє його можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому існує необхідність в продовженні строку дії рішення про визнання його недієздатним, просить продовжити строк дії рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 05.07.2022 року у справі №935/2757/21 на два роки з дня набрання рішенням суду законної сили.
Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 03 травня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено судове засідання.
Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 23 травня 2024 по справі було призначено судову психіатричну експертизу, у зв`язку з чим провадження у справі зупинено.
Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 06 листопада 2024 року відновлено провадження у справі у зв`язку із виконанням ухвали суду від 23 травня 2024 року, проведенням судово-психіатричної експертизи та складенням Висновку судово-психіатричного експерта № 218-2024 року.
Заявник ОСОБА_2 в судовому засіданні клопотання підтримала в повному обсязі з підстав, що містить зміст заявленого клопотання та просила його задовольнити.
В судовому засіданні представник органу опіки та піклування Коростишівської міської ради Джаман Н.О. щодо поданого клопотання не заперечила та просила його задовольнити.
Представник ОСОБА_1 адвокат Божок Р.О. в судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, що викладені в ньому та просить його задовольнити.
Розглянувши заявлене клопотання, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 05 липня 2022 року, яке набрало законної сили 05 серпня 2022 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 . ) визнано недієздатним. Встановлено над ОСОБА_1 опіку та призначено опікуном ОСОБА_2 . Встановлено строк дії даного рішення суду два роки з дня ухвалення рішення.
ОСОБА_1 має інвалідність - першу А групу з 22.06.2021 - безстроково, потребує постійного стороннього нагляду та догляду, і вказана обставина підтверджується копією довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААВ №591512 від 13.07.2021.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 218-2024 від 15.10.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявляє клінічні ознаки стійкого, хронічного психологічного розладу вираженої деменції внаслідок хвороби Альцгеймера змішаного (атрофічного, судинного, інтоксикаційного) ґенезу (F00.2 МКХ-10) ОСОБА_1 в силу свого стану здоров`я, не здатний розуміти значення своїх дій та не може керувати ними.
Згідно висновку органу опіки та піклування від 29.11.2024р., що затверджений рішенням виконавчого комітету Коростишівської міської ради №381 від 10.12.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 доцільно призначити опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обставини, які унеможливлюють призначення ОСОБА_2 опікуном згідно зі ст. 64 ЦК України, судом не встановлені.
Статтею 39Цивільного кодексуУкраїни передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
У відповідності до вимог ч. 1 ст.40ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Відповідно до ч.1 ст.41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
За змістом ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України, у рішенні суду про визнання особи недієздатною, слід визначити строк його дії, який не може перевищити двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 300 ЦПК України. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 30.05.2013 року у справі «Наталія Михайленко проти України», яке 30.08.2013 року набуло статусу остаточного, Європейським судом з прав людини констатовано, що у цій справі відсутність у заявниці можливості безпосередньо вимагати поновлення своєї цивільної дієздатності призвела до того, що це питання не розглядалося судами взагалі. Європейський суд з прав людини в своєму рішенні зазначив, що «відсутність судового розгляду цього питання, яке серйозно вплинуло на численні аспекти життя заявниці, не можна виправдати легітимними цілями, що лежать в основі обмеження доступу до суду осіб, визнаних недієздатними» (п. 40). За таких обставин Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що ситуація, в якій опинилася заявниця, призвела до відмови у правосудді щодо можливості забезпечення перегляду її цивільної дієздатності, тобто було порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
15.12.2017 року набрала чинності нова редакція Цивільного процесуального кодексу. Відповідно до приписів законодавства у справах про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності ЦПК передбачається періодичний судовий контроль за наявністю/продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності (принцип, визначений у рішеннях ЄСПЛ «Наталія Михайленко проти України» (2013), «Станєв проти Болгарії» (2012), «Штукатуров проти Росії» (2008), адже ч. 6 ст.300ЦПК України встановлюється максимальний строк дії судового рішення про визнання фізичної особи недієздатною у 2 роки.
Відповідно до вимог ч.1 ст.300Цивільного процесуальногокодексу України визначено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Також відповідно до вимог ч.6, 7 ст.300Цивільного процесуальногокодексу України встановлено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Враховуючи вище викладене, оскільки судом встановлено обставини, які свідчать про продовження психічного розладу ОСОБА_1 , внаслідок якого він не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що підтверджується відповідним висновком експерта, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатним слід задовольнити та продовжити строк дії рішення про визнання ОСОБА_1 недієздатним на два роки.
Оскільки судом прийнято рішення про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_1 недієздатним, то повноваження ОСОБА_2 щодо опіки над недієздатним також продовжуються та не потребують повторного вирішення питання про призначення опікуна, оскільки остання від виконання обов`язків не звільнялась.
Керуючись ст.ст. 10, 89, 247, 293, 294, 296, 299, 300, 352, 354ЦПК України , суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_2 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Коростишівської міської ради про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною - задовольнити.
Продовжити строк дії рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 05 липня 2022 року у справі № 935/2757/21 про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недієздатним.
На підставі ч. 6 ст.300ЦПК України встановити строк дії даного рішення - два роки з дня набрання ним законної сили.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше п`ятнадцяти днів до закінчення строку дії даного рішення.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення суду складено: 19.12.2024 р.
Сторони у справі:
Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 .
Заінтересована особа:
Орган опіки та піклування Коростишівської міської ради, місцезнаходження: вул. Дарбіняна, 11, м. Коростишів, Житомирської області, код ЄДРПОУ 04053660.
Особа,стосовно якоїрозглядається справа: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 .
Суддя В.В. Янчук
Присяжні: І.М. Оліщук,
М.А.Потійчук
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123880431 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Янчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні