Справа № 689/2694/23
2/689/172/24
РІШЕННЯ
Іменем України
09.12.2024 року Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -
головуючий - суддя Баськов М. М.
за участю:
секретарів судового засідання Грановської Д. А., Конфедерат Л. М.
позивачки ОСОБА_1
відповідачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Ярмолинці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу у Хмельницькій області Павлик Наталія Петрівна, про визнання заповіту недійсним,
встановив:
У жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду позовом до ОСОБА_2 та Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, і з урахуванням уточнених позовних вимог просила визнати недійсним заповіт, посвідчений 21 березня 2022 року секретарем виконкому Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області Мудрицькою Т. А., зареєстрований в реєстрі за № 21, яким ОСОБА_3 заповів все своє майно ОСОБА_2 .
На обґрунтування заявлених вимог позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її та відповідачки батько ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина, яку вона прийняла, звернувшись з відповідною заявою про прийняття спадщини до нотаріуса. Проте вона не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки є заповіт батька, яким він все своє майно заповів її сестрі ОСОБА_2 . Позивачка вказує, що при посвідченні заповіту не була дотримана форма правочину, а саме написання рукописного тексту: "З моїх слів записано вірно мною прочитано", зроблено не батьком (спадкодавцем), що тягне за собою визнання недійсності заповіту. Крім того, як встановлено висновком експерта за результатами посмертної почеркознавчої експертизи, підпис у заповіті також не належить батькові, що також тягне за собою визнання заповіту недійсним.
В судовому засіданні позивачка заявлені вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідачка позов не визнала, пояснила, що батько жив в с. Солобківці Хмельницького району Хмельницької області, а вона в смт. Дунаївці Кам`янець-Подільського району Хмельницької області. Через похилий вік та стан здоров`я батько потребував постійного догляду, не міг самостійно забезпечити свій побут, а тому вона приїжджала і допомагала йому, а в кінці грудня 2021 року забрала його до себе, де ІНФОРМАЦІЯ_1 батько помер. На той час її сестра ОСОБА_1 , яка проживає в Чернівцях, батькові не допомагала. Крім того у батька був конфлікт з чоловіком ОСОБА_1 . Тому батько склав заповіт, яким усе своє майно заповів їй ( ОСОБА_2 ). Даний заповіт батько підписував в присутності секретаря Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, яка приїхала до неї додому, де і посвідчувала заповіт. Як складався заповіт вона не може повідомити, так як не була присутня, коли батько підписував заповіт та робив відповідне розпорядження на її користь.
Представник Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, який у встановленому порядку був оповіщений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Павлик Н. П. в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно із ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Положеннями ч.1 ст.5 ЦПК України визначено, що суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст.15,16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Дунаївці Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.
21 березня 2022 року о 14 годині 58 хвилин секретарем виконкому Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області Мудрицькою Т. А. посвідчено заповіт ОСОБА_3 , який зареєстровано в реєстрі за № 21, згідно якого ОСОБА_3 зробив розпорядження на випадок своєї смерті: заповів все своє майно, де б воно не було і з чого воно б не складалося, і взагалі все те, що буде йому належати на день його смерті і на що він матиме право за законом, в тому числі житловий будинок з надвірними будівлями, своїй дочці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована і проживає в АДРЕСА_1 .
Дані обставини підтверджуються: копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серія НОМЕР_1 , виданого 30 травня 2022 року Виконавчим комітетом Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області (а.с. 93); копією заповіту (а.с. 96); даними спадкової справи №40/2022, заведеної щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 (а.с. 93-97).
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно статей 1233, 1234 ЦК України заповіт є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається.
Загальні вимоги до форми заповіту та порядку його посвідчення встановлені статтями 1247, 1248 ЦК України, відповідно до яких заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем. Якщо особа не може особисто підписати заповіт, він підписується відповідно до частини четвертої статті 207 цього Кодексу. Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251-1252 цього Кодексу.
Згідно із частиною четвертою статті 207 ЦК України якщо фізична особа у зв`язку з хворобою або фізичною вадою не може підписатися власноручно, за її дорученням текст правочину у її присутності підписує інша особа.
Підпис іншої особи на тексті правочину, що посвідчується нотаріально, засвідчується нотаріусом або посадовою особою, яка має право на вчинення такої нотаріальної дії, із зазначенням причин, з яких текст правочину не може бути підписаний особою, яка його вчиняє.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 1257 ЦК України заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним. За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.
На заповіт як односторонній правочин поширюються загальні правила ЦК України щодо недійсності правочинів.
Відповідно до частин першої - п`ятої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно частин першої та другої статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Недійсними є заповіти: 1) в яких волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі; 2) складенні особою, яка не мала на це права (особа не має необхідного обсягу цивільної дієздатності для складання заповіту); 3) складені з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення (відсутність нотаріального посвідчення або посвідчення особами, яке прирівнюється до нотаріального, складання заповіту представником тощо).
Позивач підставою для визнання заповіту недійсним зазначає, що рукописний текст у вказаному заповіті, а саме: "З моїх слів записано вірно мною прочитано" та підпис у заповіті не належить заповідачу - ОСОБА_3 .
В судовому засіданні була допитана як свідок ОСОБА_4 , яка посвідчувала оскаржуваний заповіт як секретар виконкому Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, і яка показала, що дочка ОСОБА_3 - ОСОБА_2 зателефонувала до неї і попросила посвідчити заповіт батька, при цьому повідомила анкетні дані, щоб вона ( ОСОБА_5 ) надрукувала заповіт. 21 березня 2022 року вона з ОСОБА_2 приїхала в смт. Дунаївці за місцем проживання останньої. В кімнаті були вона і ОСОБА_3 , який повідомив, що не може ходити. Текст "З моїх слів записано вірно мною прочитано" робив не заповідач, а ОСОБА_2 , а ОСОБА_3 тільки розписався.
Ухвалою суду від 22.04.2024 по даній справі було призначено посмертну судово-почеркознавчу експертизу.
Висновком експерта № СЕ-19/123-24/6333-ПЧ від 13.08.2024 за результатами вказаного експертного дослідження стверджується, що рукописний текст "З моїх слів записано вірно мною прочитано" та підпис у заповіті, посвідченому 21 березня 2022 року секретарем виконкому Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, зареєстрований в реєстрі за № 21, яким ОСОБА_3 розпорядився на випадок своєї смерті, виконані не ОСОБА_3 , а іншою особою (а.с. 184-190).
При цьому посадовою особою, яка посвідчувала заповіт, не засвідчено, що вказаний напис та підпис тексту заповіту виконано іншою особою із зазначенням причин, з яких він не міг бути підписаний особою, яка його вчиняла - ОСОБА_3 .
Крім того, стаття 1251 ЦК України передбачає, що якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.
Права, обов`язки та повноваження секретаря сільської ради, який є посадовою особою органу місцевого самоврядування, визначені статтею 50 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні. Відповідно до пункту 1.1. Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11 листопада 2011 року № 3306/5 (далі Порядок), та положень частини першої статті 37 Закону України Про нотаріат у сільських населених пунктах на уповноважених на це посадових осіб органу місцевого самоврядування покладено повноваження вчинення такої нотаріальної дії як посвідчення заповітів (крім секретних).
Відповідно до пункту 7 Порядку заповіти і довіреності підписуються заповідачем або довірителем у присутності посадової, службової особи.
У разі коли фізична особа внаслідок фізичної вади або хвороби не може власноручно підписати заповіт чи довіреність, за її дорученням в її присутності та в присутності посадової, службової особи такий документ може підписати інша фізична особа. Про причини, з яких особа, від імені якої посвідчується заповіт чи довіреність, не підписала документ, зазначається у посвідчувальному написі.
Фізична особа, на користь якої заповідається майно, не може бути присутньою під час підписання заповіту, а також підписувати його за заповідача.
Посадова, службова особа не може підписувати заповіти і довіреності за заповідача або за особу, що видає довіреність.
Посадова, службова особа встановлює особу, від імені якої посвідчується заповіт чи довіреність, а також особу, яка бере участь у вчиненні правочину від її імені.
В той же час, як встановлено судом, оспорюваний заповіт був складений з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема складений з порушенням вимог щодо його посвідчення, що не може свідчити про вільне волевиявлення заповідача.
За таких обставин, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
В силу ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь позивачки підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,60 грн., а також судові витрати, пов`язані із проведенням почеркознавчої експертизи, в сумі 5452,44 грн.
На підставі ст. 15, 16, 203, 207, 215, 225, 1216, 1233, 1234, 1247, 1248, 1257 ЦК України, керуючись ст. 4, 5, 12, 13, 76-82, 141, 258-259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним заповіт ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчений 21 березня 2022 року секретарем виконкому Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області Мудрицькою Т. А., зареєстрований в реєстрі за № 21.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) та Солобковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області (вул. Грушевського, буд. 2, с. Солобківці Хмельницького району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04402729) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживає по АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,60 грн., по 536,80 грн. (п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок) з кожного, а також судові витрати, пов`язані із проведенням почеркознавчої експертизи, в сумі 5452,44 грн., по 2726,22 грн. (дві тисячі сімсот двадцять шість гривень двадцять дві копійки) з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 19 грудня 2024 року.
Суддя Микола БАСЬКОВ
Суд | Ярмолинецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123913571 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Баськов М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні