Рішення
від 12.11.2024 по справі 607/3771/18
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.11.2024 Справа №607/3771/18 Провадження №2/607/130/2024

місто Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Герчаківської О. Я.,

з участю секретаря судового засідання Баб`як Н. О.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача, адвоката Майки М. Б.,

представника відповідачів, адвоката Демковича Ю. Й.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради, Тернопільської районної державної адміністрації (Тернопільської районної військової адміністрації), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора, зобов`язання привести земельні ділянки до попереднього стану,

В С Т А Н О В И В:

У березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Великоберезовицької селищної ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 Тернопільської районної державної адміністрації про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14 липня 2015 року рішенням сесії Великоберезовицької селищної ради «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність фізичним та юридичним особам» № 657, вирішено: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0250 га у власність громадянину ОСОБА_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, місцезнаходження: АДРЕСА_1 (в межах населеного пункту); передати у власність земельну ділянку громадянину України ОСОБА_3 , площею 0,0250 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, кадастровий номер земельної ділянки 6125255200:02:002:3046, за рахунок земель житлової та громадської забудови, місцезнаходження: АДРЕСА_1 (в межах населеного пункту).

03 серпня 2015 року державним реєстратором Тернопільського районної державного управління юстиції Хомко Ю. М. прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 23354437, номер запису про право власності: 10652138, про внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності ОСОБА_3 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 694228261252, на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,025 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, за адресою: АДРЕСА_1 .

07 жовтня 2016 року рішенням сесії Великоберезовицької селищної ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність фізичним особам» № 153, вирішено: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0195 га у власність громадянці ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , для ведення особистого селянського господарства, місцезнаходження: смт. В.Березовиця, Тернопільська область (в межах населеного пункту); передати у власність земельну ділянку громадянці ОСОБА_2 площею 0,0195 га, кадастровий номер земельної ділянки 6125255200:02:002:3112, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, місцезнаходження: смт. В.Березовиця, Тернопільська область (в межах населеного пункту).

10 листопада 2016 року державним реєстратором Відділу з питань державної реєстрації Тернопільського районної державної адміністрації Шпендак Ю. Р. прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 32316202, номер запису про право власності: 17381779, про внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності ОСОБА_2 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1081604361252, на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, смт. В.Березовиця.

Позивач вважає, що такі рішення відповідачів є незаконними з наступних підстав.

ОСОБА_3 передано у власність земельну ділянку загального користування населеного пункту.

В обґрунтування своїх доводів ОСОБА_1 покликається на ст. ст. 38, 39 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 17 цього Закону, генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону, план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів.

План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 19 Закону, детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.

Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Детальний план території визначає, зокрема:

-функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами;

-містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території.

При цьому, План зонування або детальний план території смт. Велика Березовиця, відповідно до вимог Закону не розроблені.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, від 17 лютого 2011 року, у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Великоберезовицька селищна рада порушила вищевказані закони і не маючи правових підстав для прийняття рішення, передала у власність ОСОБА_3 земельну ділянку за рахунок земель загального користування населеного пункту, всупереч інтересам територіальної громади смт. В.Березовиця.

Щодо рішень про передачу у власність і реєстрацію права власності на земельну ділянку ОСОБА_2 позивач зазначає, що із Розрахунку потреби площі земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 слідує, що земельна ділянка розташована в сформованій забудові історичного центру селища. Благоустрій земельної ділянки передбачає влаштування замощення природнім каменем, сходів, створення декоративних та скульптурних композицій.

Таким чином, земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства надана ОСОБА_2 не за рахунок земель сільськогосподарського призначення, а за рахунок земель житлової та громадської забудови населеного пункту в історичному центрі смт. В. Березовиця.

Земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства надана ОСОБА_2 за рахунок земель загального користування населеного пункту - роз`їзної дороги з АДРЕСА_1 .

21 жовтня 2015 року рішенням сесії Великоберезовицької селищної ради № 731 було відмовлено ОСОБА_2 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0195 га для ведення особистого селянського господарства, у зв`язку з тим, що вказана земельна ділянка виходить на проїжджу частину дороги по АДРЕСА_1 .

Генеральним планом смт. В. Березовиця не передбачено розташування на проїжджій частині дороги по АДРЕСА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Оскаржуваним рішенням Великоберезовицька селищна рада змінила цільове призначення земельної ділянки населеного пункту, визначене статтями 19, 38, 39 ЗК України, і передала земельну ділянку загального користування населеного пункту, яка призначена для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування, у приватну власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону, зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється. Крім того, оскаржуваним рішенням Великоберезовицької селищної ради порушено права ОСОБА_1 , як жителя АДРЕСА_1 , та інших жителів, зокрема, АДРЕСА_1 , які заперечували проти надання селищною радою частини дороги, яка є землями загального користування, у власність ОСОБА_2 .

На підставі спірних рішень органу місцевого самоврядування відповідачами була проведена державна реєстрація земельних ділянок кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, та кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, а відтак встановлений законодавством порядок скасування державної реєстрації прав на нерухоме майно передбачає необхідність звернення до суду з позовом про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію речового права відповідачів на земельну ділянку.

З огляду на вищенаведене, ОСОБА_1 просить суд:

визнати незаконними п.п. 1.3 п. 3, п.п. 2.3 п. 3 рішення сесії Великоберезовицької селищної ради «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність фізичним та юридичним особам» № 657 від 14 липня 2015 року;

визнати незаконним рішення державного реєстратора Тернопільського районного державного управління юстиції Хомко Ю. М. від 03 серпня 2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 23354437, номер запису про право власності 10652138, про внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності ОСОБА_3 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 694228261252, на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,025 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, за адресою: АДРЕСА_1 ;

визнати незаконними п.п. 1.2 п. 2, п.п. 2.2 п. 2 рішення сесії Великоберезовицької селищної ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність фізичним особам» № 153 від 07 жовтня 2016 року;

визнати незаконним рішення державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації Тернопільського районної державної адміністрації Шпендак Ю. Р. від 10 листопада 2016 року державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 32316202, номер запису про право властності 17381779, про внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності ОСОБА_2 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1081604361252, на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, смт. В.Березовиця.

Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сташків Н. М. від 12 березня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Тернопільської районної державної адміністрації про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

02 травня 2018 року на адресу суду надійшов відзив на позов представника відповідача Тернопільської районної державної адміністрації (відділ з питань державної реєстрації) Н. Д. Василенко, в якому останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначає, що Тернопільська районна державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади, що в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території Тернопільського району. А також реалізує повноваження, делеговані їй районною радою. Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року № 99 «Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги» ліквідовано територіальні органи Міністерства юстиції як юридичні особи публічного права за переліком згідно з додатком до цієї постанови.

З січня 2016 року процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952 - IV (в редакції від 01.01.2016).

Відділ з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації, який був структурним підрозділом Тернопільської районної державної адміністрації зі статусом юридичної особи і як суб`єкт державної реєстрації утворено та зареєстровано 26 лютого 2016 року, а припинено шляхом ліквідації - 10 липня 2017 року.

Утворено новий структурний підрозділ Тернопільської районної державної адміністрації вже без статусу юридичної особи - Відділ з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації 26 грудня 2016 року №422-од.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Тернопільське районне управління юстиції припинено 28 квітня 2016 року та його правонаступником є Тернопільське міськрайонне управління юстиції Тернопільської області, а не відділ з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952 - IV державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Державні реєстратори Хомко Юлія Миколаївна та Шпендак Юлія Романівна провели державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами, зокрема 612525255200:02:002:3046, 612525255200:02:002:3112, відповідно до чинного законодавства.

Для державної реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 612525255200:02:002:3046 було подано рішення Великоберезовицької селищної ради від 14 липня 2015 року № 657, а на земельну ділянку з кадастровим номером 612525255200:02:002:3112 - рішення Великоберезовицької селищної ради від 07 жовтня 2016 року № 153. Дані рішення органу місцевого самоврядування відповідали законодавству про державну реєстрацію.

До повноважень державного реєстратора не входить встановлення скасування чи відсутності плану зонування або детального плану території. Також у відзиві зазначено про те, що позивач не вказав, яку статтю закону порушив державний реєстратор, і в чому полягає незаконність прийнятих рішень про державну реєстрацію права власності.

Разом із описаним відзивом надійшло клопотання представника відповідача Тернопільської районної державної адміністрації (відділ з питань державної реєстрації) Н. Д. Василенко про заміну сторони, зокрема останній просить виключити з числа відповідачів Тернопільську районному державну адміністрацію (відділ з питань державної реєстрації) та залучити цього учасника у процесуальному статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача В обґрунтування клопотання представник відповідача виклала доводи, які аналогічні змісту відзиву на позовну заяву.

Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сливки Л. М. від 04 червня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради, Тернопільської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора, зобов`язання привести земельні ділянки до попереднього стану - прийнято до свого провадження.

У судовому засіданні 09 жовтня 2018 року ОСОБА_1 подав уточнену позовну заяву, з якої вбачається, що до вже викликаних обґрунтувань позову, позивач додатково зазначив, що на переданій Великоберезовицькою селищною радою у власність ОСОБА_2 земельній ділянці для ведення особистого селянського господарства площею і 0,0195 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, по АДРЕСА_1 , знаходиться діюче джерело загального користування. Передача у власність цієї відповідачки спірної земельної ділянки унеможливить користування цим джерелом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 47 Водного кодексу України (далі - ВК України), загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об`єктів без застосування споруд технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об`єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.

Згідно абз. «г», ч. 4 ст.83 ЗК України, до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність належать: - землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Позивач вважає, що оскаржуваними рішеннями Великоберезовицької селищної ради порушено права ОСОБА_1 , як жителя смт. В. Березовиця, та інших жителів, зокрема, АДРЕСА_1 , які заперечували проти надання селищною радою частини дороги, яка є землями загального користування і джерела, у власність відповідачам. Внаслідок передачі відповідачам у власність частини дороги АДРЕСА_1 , перекривається виїзд з вулиці Заводська на вулицю Лугову і Микулинецька. А в зимовий період - унеможливлюється виїзд з АДРЕСА_2 .

Предмет позову в уточненій позовній заяві аналогічний змісту поданої попередньо позовної заяві від 06 березня 2018 року.

24 січня 2019 року у судовому засіданні стороною позивача подано клопотання, яке ОСОБА_1 підписано 09 жовтня 2018 року, про витребування доказів у зв`язку з неможливістю їх самостійного надання.

Ухвалою суду від 24 січня 2019 року, яка занесена до протоколу судового засідання, витребувано з Відділу з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації: рішення державного реєстратора Тернопільського районної державного управління юстиції Хомко Ю.М. від 03 серпня 2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 23354437, номер запису про право власності 10652138, про внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності ОСОБА_3 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 694228261252, на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,025 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, за адресою: АДРЕСА_1 ; рішення державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації Шпендак Ю. Р. від 10 листопада 2016 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 32316202, номер запису про право власності 17381779, про внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності ОСОБА_2 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1081604361252, на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, смт. В. Березовиця. Витребувано від Відділу містобудування та архітектури Тернопільської районної державної адміністрації належним чином завірену копію Генплану забудови земельної ділянки ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 . Витребувано з Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області належним чином завірену копію проекту землеустрою, виготовленого ТОВ «Експертно-консалтингова компанія «Роміс» в 2015 році, щодо відведення у власність ОСОБА_3 земельної ділянки, площею 0,0250 га, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 , а також належним чином завірену копію проекту землеустрою, виготовленого ТОВ «Експертно-консалтингова компанія «Роміс» в 2015 році, щодо відведення у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 0,0195 га, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту, за адресою: смт. Велика Березовиця, Тернопільського району, Тернопільської області.

26 лютого 2019 року на виконання ухвали суду від 24 січня 2019 року представник Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області повідомив, що запитувана документація із землеустрою, Державним фондом документації із землеустрою не облікується, відповідно її розробником на зберігання не надавалася, відтак відсутня.

Ухвалою суду від 09 квітня 2019 року у справі № 607/3771/18, клопотання позивача ОСОБА_1 про витребування доказів - задоволено. Витребувано у Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль) належним чином завірену копію проекту землеустрою, виготовленого ТОВ «Експертно-консалтингова компанія «Роміс» в 2015 році, щодо відведення у власність ОСОБА_3 земельної ділянки, площею 0,0250 га, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 , а також належним чином завірену копію проекту землеустрою, виготовленого ТОВ «Експертно-консалтингова компанія «Роміс» в 2015 році, щодо відведення у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 0,0195 га, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту, за адресою: смт. Велика Березовиця, Тернопільського району, Тернопільської області. Витребувано у Відділі містобудування та архітектури Тернопільської районної державної адміністрації (вул. М. Кривоноса, 14, м. Тернопіль) належним чином завірену копію Генплану забудови земельної ділянки ОСОБА_2 , що знаходиться по АДРЕСА_1 . Витребувано у Відділі з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації (майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль) рішення державного реєстратора Тернопільського районної державного управління юстиції Хомко Ю.М. від 03 серпня 2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 23354437, номер запису про право власності 10652138, про внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності ОСОБА_3 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 694228261252, на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,025 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, за адресою: АДРЕСА_1 та рішення державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації Тернопільського районної державної адміністрації Шпендак Ю. Р. від 10 листопада 2016 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 32316202, номер запису про право власності 17381779, про внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності ОСОБА_2 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1081604361252, на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, смт. Велика Березовиця.

24 квітня 2019 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області зареєстровано лист відділу з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації, із наданими на виконання ухвали Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 квітня 2019 року у справі № 607/3771/18, копіями документів реєстраційної справи на об`єкти нерухомого майна, а саме: земельні ділянки з кадастровими номерами 6125255200:02:002:3046, 25255200:02:002:3112, що розташовані в смт. Велика Березовиця Тернопільського району Тернопільської області.

У судовому засідання 07 жовтня 2019 року представником відповідачів - адвокатом Демковичем Ю. Й. заявлено клопотання про долучення доказів, а саме відповіді на адвокатський запит із наданим технічним звітом по коректуванню планового матеріалу зйомок минулих років, які отримано від Великоберезовицької селищної ради. Дане клопотання судом задоволено, ухвала занесена до протоколу судового засідання.

24 січня 2020 року від позивача ОСОБА_1 до суду надійшло клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи, на вирішення якої просив поставити наступні питання: 1. Чи передано Великоберезовицькою селищною радою у власність ОСОБА_3 земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0,025 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок земель загального користування - роздоріжжя АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 . Чи відповідають розроблений Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 , площею 0,0250 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, виготовлений ТОВ «Експертно-консалтингова компанія «Роміс» в 2015 році та її затвердження, вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, і якщо не відповідають, то в чому полягають ці невідповідності? 3. Чи передано Великоберезовицькою селищною радою у власність ОСОБА_2 земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,0195 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок земель загального користування - роздоріжжя вулиць Заводська та АДРЕСА_1 , на якій знаходиться діюче джерело загального користування? 4. Чи відповідають розроблений Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 , площею 0,0195 га для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту за адресою: смт. В. Березовиця, Тернопільського району, Тернопільської області, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, виготовлений ТОВ «Експертно-консалтингова компанія «Роміс» в 2015 році та її затвердження, вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, і якщо не відповідають, то в чому полягають ці невідповідності? Проведення експертизи просив доручити експертам Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Ухвалою суду від 24 січня 2020 року призначено в цивільній справі № 607/3771/18 за позовом судову земельно-технічну експертизу, згідно питань, викладених у вищеописаному клопотанні; провадження у справі на час проведення експертизи зупинено.

07 лютого 2020 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись із апеляційною скаргою на ухвалу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 24 січня 2020 року, в якій просять скасувати цю ухвалу, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постановою Тернопільського апеляційного суду від 24 червня 2020 року у справі №607/3771/20, апеляційну скаргу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 суд відхилив; ухвалу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 24 січня 2020 року залишив без змін.

13 липня 2022 року на адресу суду від Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшло повідомлення керівника установи про те, що у зв`язку із мобілізацією судового експерта Олійника В. Л., якому було доручено проведення експертизи, призначеної ухвалою Тернопільського міськрайонного суду від 24 січня 2020 року у справі № 607/3771/18, до лав Збройних сил України, та через відсутність у експертній установі інших спеціалістів з правом проведення земельно-технічних експертиз, проведення судової земельно-технічної експертизи призупинено на невизначений час.

Надалі, керівник Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надіслав на адресу суду повідомлення від 11 серпня 2022 року про те, що експертне провадження відкрите у зв`язку із призначенням у цивільній справі № 607/3771/18 судової земельно-технічної експертизи від 24 січня 2020 року закривається, ухвала в частині призначення судової земельно-технічної експертизи залишається без виконання.

Матеріали цивільної справи надіслані з експертної установи та передані судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сливці Л. М. 25 серпня 2022 року.

05 вересня 2022 року ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сливки Л. М., поновлено провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Тернопільської районної державної адміністрації про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою що відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора.

09 січня 2023 року судом зареєстроване клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Юзьвака І. Я. про витребування доказів, у якому останній просить витребувати в Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області належним чином завірені копії поземельних книг на земельні ділянки з кадастровими номерами 6125255200:02:002:3046 та 6125255200:02:002:3112, а також обмінні файли в електронному вигляді (формату .xml або .іn4) на ці земельні ділянки; витягу із земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером 6125255200:02:002:0181. В обґрунтування заявленого клопотання покликається на те, що з метою отримання зазначених доказів представником позивача подавався адвокатський запит, однак, листом Держгеокадастру відмовлено у наданні вказаних доказів.

09 січня 2023 року судом зареєстроване клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Юзьвака І. Я. про доручення до матеріалів справи пояснювальної записки до генерального плану смт. Велика Березовиця Тернопільського району, розробленого 1975 року.

Ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати у судовому засіданні від 09 січня 2023 року, задоволено клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Юзьвака І. Я., про долучення пояснювальної записки до генерального плану смт. Велика Березовиця Тернопільського району, розробленого 1975 року.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 13 січня 2023 року, задоволено клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Юзьвака І. Я. про витребування доказів. Витребувано у Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вул. Лисенка, 20 а, м. Тернопіль) належним чином завірені копії поземельних книг на земельні ділянки з кадастровими номерами 6125255200:02:002:3046 та 6125255200:02:002:3112, обмінні файли в електронному вигляді (формату .xml або .іn4) на вказані земельні ділянки, а також витяг із земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером 6125255200:02:002:0181.

06 лютого 2023 року судом реєстровані додаткові пояснення представника відповідача Тернопільської районної державної адміністрації (Тернопільської районної військової адміністрації) Берлізевич Х. Я., у яких остання повідомляє суд, що в Тернопільській районній державній адміністрація з 16 лютого 2021 року діє відділ цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації та організації діяльності центрів надання адміністративних послуг Тернопільської районної державної адміністрації. В цьому відділі відсутні державні реєстратори, а працівники відділу не наділені правами суб`єкта державної реєстрації, не доступу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та не можуть вчиняти будь-яких реєстраційних дій. Відтак, остання вважає, що Тернопільська районна державна адміністрація (Тернопільської районної військової адміністрації) не є належним відповідачем.

13 лютого 2023 року на виконання ухвали суду від 13 січня 2023 року Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області надіслано на адресу суду запитувану ухвалою суду інформацію.

16 лютого 2023 року судом зареєстроване клопотання представника позивача - адвоката Юзьвак І. Я. про призначення судової земельно-технічної експертизи, на вирішення якої він просить поставити наступні питання: 1. Чи передано Великоберезовицькою селищною радою у власність ОСОБА_3 земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0,025 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок земель загального користування - роздоріжжя АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 . Чи відповідають розроблений Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 , площею 0,0250 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, виготовлений ТОВ «Експертно-консалтингова компанія «Роміс» в 2015 році та її затвердження, вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, і якщо не відповідають, то в чому полягають ці невідповідності? 3. Чи передано Великоберезовицькою селищною радою у власність ОСОБА_2 земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,0195 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок земель загального користування - роздоріжжя вулиць Заводська та АДРЕСА_1 , на якій знаходиться діюче джерело загального користування? 4. Чи відповідають розроблений Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 , площею 0,0195 га для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту за адресою: смт. Велика Березовиця, Тернопільського району, Тернопільської області, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, виготовлений ТОВ «Експертно-консалтингова компанія «Роміс» в 2015 році та її затвердження, вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, і якщо не відповідають, то в чому полягають ці невідповідності? Проведення експертизи просить доручити експертам Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

В обґрунтування заявленого клопотання вказував, що для з`ясування того, чи передані у власність ОСОБА_2 і ОСОБА_3 земельні ділянки за рахунок земель загального користування - дороги на АДРЕСА_1 , та чи відповідають Проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_2 і ОСОБА_3 вимогам законодавства, необхідно застосувати спеціальні знання. А тому, на думку сторони позивача, встановити зазначені обставини без проведення судової земельно-технічної експертизи, неможливо.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16 лютого 2023 року, призначено у цивільній справі № 607/3771/18 за позовом ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Тернопільської районної військової адміністрації Тернопільської області про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора судову земельно-технічну експертизу. Питання, які поставлено на вирішення експерту відповідають змісту питань, які викладено адвокатом Юзьвак І. Я. у вищеописаному клопотанні від 16 лютого 2023 року. Провадження у справі № 607/3771/18 на час проведення експертизи зупинено.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31 травня 2023 року, згідно з розпорядженням т. в. о. керівника апарату № 228 від 31 травня 2023 року, вказану цивільну справу розподілено до розгляду судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дзюбичу В. Л.

Ухвалою судді 05 липня 2023 року, прийнято самовідвід головуючого судді Дзюбича В.Л. у розгляді цивільної справи № 607/3771/18 за позовом ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, Тернопільської районної державної адміністрації ОСОБА_2., ОСОБА_3 , Тернопільської районної військової адміністрації Тернопільської області про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора.

06 липня 2023 року було здійснено черговий повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями згідно ухвали про прийняття самовідводу від 05 липня 2023 року судді Дзюбича В. Л., яким головуючим суддею визначено суддю Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Герчаківську О. Я.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в складі головуючого судді Герчаківської О. Я. від 10 липня 2023 року прийнято до провадження цивільну справу №607/3771/18, постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та поновлено провадження у ній на стадії підготовчого судового засідання.

Попередньо, 31 травня 2023 року на адресу суду надійшло клопотання експерта про надання додаткових матеріалів, а саме оригіналів або належним чином завірених копій належної якості у повному обсязі землевпорядної документації на земельні ділянки за кадастровими номерами 6125255200602:002:3046 та 6125255200602:002:3112. До отримання необхідних матеріалів проведення експертизи призупинено.

02 серпня 2023 року у судовому засіданні було задоволено клопотання сторони позивача (занесено до протоколу засідання), приєднано до матеріалів справи відповідь товариства з обмеженою відповідальністю експертно-консалтингова компанія «Роміс» від 27 січня 2023 року №02-02/23, якою це товариство повідомило адвокату Юзьваку І. Я. про відсутність оригіналів проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровими номерами 6125255200602:002:3046 та 6125255200602:002:3112 в архіві підприємства.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в складі головуючого судді Герчаківської О. Я. від 02 серпня 2023 року матеріали цивільної справи № 607/3771/18 за позовом ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, Тернопільської районної державної адміністрації (Тернопільської районної військової адміністрації Тернопільської області), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора, надіслано до Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз для виконання ухвали суду від 16 лютого 2023 року про призначення судової земельно-технічної експертизи. Провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.

На виконання вказаної ухвали 24 січня 2024 року від Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок експерта від 18 січня 2024 року № 310/311/23-22 за результатами проведеної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою у цивільній справі № 607/3771/18.

26 січня 2024 року ухвалою суду провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, Тернопільської районної державної адміністрації (Тернопільської районної військової адміністрації Тернопільської області), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора - поновлено.

28 лютого 2024 року судом зареєстрована заява представника позивача - адвоката Юзьвак І.Я. про зміну предмета позову. На обґрунтування заяви вказує наступні обставини, 24 січня 2024 року до Тернопільського міськрайонного суду надійшов висновок експерта № 310/311/23-22 від 18 січня 2024 року за результатами проведеної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою.

Під час експертного дослідження встановлено, що згідно із панорамними знімками вулиці від травня 2015 року (том. 1 а. с. 37) вбачається початок зведення огорожі, яка як встановлено та вказано на рис. 3 є частково рубежем (фактичною межею) земельних ділянок з кадастровими номерами 6125255200:02:002:3112 та 6125255200:02:002:3046 на місцевості. Отже, будівництво огорожі здійснювалось на землях Великоберезовицької селищної ради (фактично тоді існуюча проїжджа частина вулиці), в той час ненаданих у власність чи користування, відповідно до матеріалів справи без будь-яких документів на земельні ділянки (задовго до їхньої передачі у власність відповідним громадянам). Склад угідь земельної ділянки з кадастровим номером 6125255200:02:002:3112, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, - частково не відповідає дійсності, а існуюча частина кам`яної огорожі із загороджуючим суцільним червоним металопрофілем зведена була на землях загального користування Великоберезовицької селищної ради (безпосередньо на проїзді).

Експертом встановлено зведення кам`яної огорожі з металопрофілем на земельних ділянках з кадастровими номерами 6125255200:02:002:3112 та 6125255200:02:002:3046.

В зв`язку з цим, виникла необхідність у зміні предмета позову шляхом нових позовних вимог щодо приведення вказаних земельних ділянок до первісного стану. Отож, ОСОБА_1 виклав свої вимоги до відповідачів у новій редакції, а саме:

1.Визнати незаконними п.п. 1.3 п. 3, п.п. 2.3 п. 3 рішення сесії Великоберезовицької селищної ради «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність фізичним та юридичним особам» № 657 від 14 липня 2015 року;

2.Визнати незаконним рішення державного реєстратора Тернопільського районного державного управління юстиції Хомко Ю. М. від 03 серпня 2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 23354437, номер запису про право власності 10652138, про внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності ОСОБА_3 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 694228261252, на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,025 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, за адресою: АДРЕСА_1 .

3.Визнати незаконними п.п. 1.2 п. 2, п.п. 2.2 п. 2 рішення сесії Великоберезовицької селищної ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність фізичним особам» № 153 від 07 жовтня 2016 року.

4.Визнати незаконним рішення державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації Тернопільського районної державної адміністрації Шпендак Ю. Р. від 10 листопада 2016 року державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 32316202, номер запису про право властності 17381779, про внесення запису до Державного реєстру речович прав на нерухоме майно про право власності ОСОБА_2 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1081604361252, на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, за адресою:

АДРЕСА_3 . Зобов`язати ОСОБА_3 привести до попереднього стану земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,025 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, за адресою: АДРЕСА_1 .

6.Зобов`язати ОСОБА_2 привести до попереднього стану земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,0195 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, смт. В. Березовиця.

Ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати у судовому засіданні від 25 березня 2024 року, прийнято заяву про зміну предмета позову до розгляду; доєднано до матеріалів справи копії проектів землеустрою, задоволено клопотання про виклик експерта та закрито підготовче судове засідання, призначено справу до судового розгляду.

Позивач ОСОБА_1 , його представник - адвокат Майка М. Б. у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_2 - адвокат Демкович Ю. Й. у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що право позивача не є порушеним та відповідно не підлягає захисту.

Представник відповідача Великоберезовицької селищної ради у судове засідання не заявився проте надіслав на електронну пошту суду клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Представник відповідача Тернопільської районної державної адміністрації (Тернопільської районної військової адміністрації) в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином.

Допитаний у судовому засіданні експерт ОСОБА_5 суду пояснював, що підтримує складений ним висновок № 310/311/23-22 від 18 січня 2024 року за результатами проведеної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою у цивільній справі №607/3771/18. При його складенні експерт виходив із наданих судом матеріалів цивільної справи, оскільки ряд його клопотань не були виконані, технічна документація не надавалася. При натурному обстеженні було встановлено, що фактично межі земельної ділянки з кадастровим номером 6125255200602:002:3046 збігаються з уже наявною огорожею, а межі земельної ділянки з кадастровим номером 6125255200602:002:3112 нічим не позначені (відбиті), однак збігаються з частково встановленим кам`яним парканом. Коли експерт перебував на місці, то впродовж години повз нього проїхали два автомобілі, але чи там передбачена дорога ним не було встановлено, оскільки не було на те надано необхідних документів. На момент обстеження дорога грунтово-кам`яна, її стан залежить від погодних умов. Наявне джерело не знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6125255200602:002:3112.

Суд, заслухавши позицію позивача, представників сторін, пояснення експерта, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

Рішенням Великоберезовицької селищної ради від 14 липня 2015 року № 657 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність фізичним та юридичним особам», затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0250 га у власність громадянину України ОСОБА_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, місцезнаходження: АДРЕСА_1 (в межах населеного пункту); передати у власність земельну ділянку громадянину України ОСОБА_3 , площею 0,0250 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки - 6125255200:02:002:3046 за рахунок земель житлової та громадської забудови, місцезнаходження: АДРЕСА_1 (в межах населеного пункту) (а.с. 6, т. 1).

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6103633822017 від 16 червня 2017 року, земельна ділянка з кадастровим номером 6125255200:02:002:3046, зареєстрована Відділом Держземагенства у Тернопільському районі 12 червня 2015 року (проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 09.06.2015, ТОВ ЕКК «Роміс» ОСОБА_6 ). Власником є ОСОБА_3 , опис меж цієї земельної ділянки свідчить про те, що вона межує із землями ОСОБА_3 та Великоберезовицької селищної ради (а.с. 9-13, т. 1).

За змістом Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 102250897 від 01 листопада 2017 року щодо фізичної особи ОСОБА_3 , земельна ділянка з кадастровим номером 6125255200:02:002:3046, площею 0,025 га, належить останньому на праві приватної власності, номер запису про право власності: 10652138 від 25 липня 2015 року, державний реєстратор: Хомко Юлія Миколаївна, Тернопільське районне управління юстиції Тернопільська область, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності, серія та номер: НОМЕР_1 , видане 03 серпня 2015 року Реєстраційною службою Тернопільського районного управління юстиції Тернопільської області; підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 23354437 від 03 серпня 2015 року (а. с. 7-8, т. 1).

07 жовтня 2015 року ОСОБА_2 зверталася до Великоберезовицької селищної ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 0,0195 га, для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту смт. В. Березовиця

Відповідно до виписки з рішення Великоберезовицької селищної ради від 21 жовтня 2015 року № 731 «Про розгляд заяв фізичних осіб», органом місцевого самоврядування було вирішено відмовити ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення її у власність земельної ділянки площею 0,0195 га для ведення особистого селянського господарства, у зв`язку з тим, що вказана земельна ділянка виходить на проїжджу частину дороги по АДРЕСА_1 . Було враховано скарги сусідів щодо захоплення проїжджої частини дороги та будівництва на ній огорожі (дорога до криниці, якою користуються жителі АДРЕСА_1 та інших вулиць) (а.с19, т. 1.).

Прийняттю такого рішення передувало звернення жителів АДРЕСА_1 , в тому числі і ОСОБА_1 від 03 серпня 2015 року, які просили не надавати у власність земельну ділянку, по якій проходить дорога до криниці, у зв`язку з тим, що нею користуються не тільки жителі вказаної вулиці але й жителі мікрорайону газопроводу (а.с. 20, т. 1).

Також мали місце звернення до голови селищної ради смт Велика Березовиця за 31 грудня 2015 року та 25 квітня 2017 року від жителів АДРЕСА_4 , серед яких є і ОСОБА_1 , з проханням допомогти у вирішенні питання про громадську дорогу по АДРЕСА_1 та про припинення самовільного захоплення жителем ОСОБА_2 лугу та роз`їзної дороги з АДРЕСА_2 та АДРЕСА_5 (а.с.33-35, т. 1).

19 жовтня 2017 року за № 870 Великоберезовицький селищний голова І. І. ОСОБА_7 адресував звернення жителям АДРЕСА_1 , Заводська, АДРЕСА_2 , в якому інформував, що земельні ділянки, які були виділені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства знаходяться на роздоріжжі вулиць Заводська та АДРЕСА_1 . Дані земельні ділянки перебувають у власності вищевказаних громадян. Скасувати право власності на земельні ділянки селищна рада не має повноважень, тому рекомендовано вирішувати спірне питання у судовому порядку (а.с. 36, т. 1)

13 липня 2016 року ОСОБА_2 зверталася до Великоберезовицької селищної ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 0,0195 га, для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_3 , та надавала розрахунок потреб площі (а.с.28, т. 1).

За змістом розрахунку потреби площі земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 (оригінал якого, як зазначено у змісті позовної заяви, знаходиться у МП «Архітект»), розміщення ділянки не суперечить суміжним землекористувачам та сформованим пішохідним і транспортним зв`язкам (а. с. 27, т. 1).

Рішенням Великоберезовицької селищної ради від 07 жовтня 2016 року № 153 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність фізичним особам», затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0195 га у власність громадянці України ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , для ведення особистого селянського господарства, місцезнаходження: смт. В. Березовиця, Тернопільська область (в межах населеного пункту); передати у власність земельну ділянку громадянці України ОСОБА_2 , площею 0,0195 га, кадастровий номер земельної ділянки 6125255200:02:002:3112, для ведення особистого селянського господарства, місцезнаходження: смт. В. Березовиця, Тернопільська область (в межах населеного пункту) (а. с. 14, т. 1);

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6103633832017 від 16 червня 2017 року, земельна ділянка з кадастровим номером 6125255200:02:002:3112, зареєстрована Відділом Держземагенства у Тернопільському районі 25 вересня 2015 року (проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 29.07 2015, ТОВ ЕКК «Роміс» ОСОБА_6 ). Власником є ОСОБА_2 , опис меж цієї земельної ділянки свідчить про те, що вона межує із землями ОСОБА_3 та Великоберезовицької селищної ради (а. с. 16-18, т. 1).

За змістом Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 102252413 від 01 листопада 2017 року щодо фізичної особи ОСОБА_2 , земельна ділянка з кадастровим номером 6125255200:02:002:3112, площею 0,0195 га, належить останній на праві приватної власності, номер запису про право власності: 17381779 від 04 листопада 2016 року, державний реєстратор: Шпендак Юлія Романівна, Відділ з питань державної реєстрації тернопільської районної державної адміністрації, Тернопільська області; підстава виникнення права власності: рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 153, видане 07 жовтня 2016 року Великоберезовицькою селищною радою; підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 32316202 від 10 листопада 2016 року (а. с. 15, т. 1).

На адвокатський запит ОСОБА_8 від 10 червня 2017 року № 17 Відділ містобудування та архітектури Тернопільської районної державної адміністрації надав інформацію від 20 листопада 2017 року № 130-1-15/15/17 про те, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про розроблення містобудівної документації та є її розпорядниками. Також надав викопіювання з генерального плану селища Велика Березовиця - АДРЕСА_2 :2000; генплан забудови земельної ділянки ОСОБА_3 та ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 ; інформував про те, що план зонування території селища Велика Березовиця не розроблявся (а. с. 24-26, т. 1).

Згідно Державного акту на право приватної власності на землю Серія Р 1 № 679640, від 25 квітня 2001 року, ОСОБА_9 , яка мешкає в АДРЕСА_6 , на підставі рішення Великоберезовицької селищної Ради народних депутатів від 16 жовтня 2000 року № 119 передається у приватну власність земельна ділянка площею 0,356 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - 0,150 га, і ведення особистого підсобного господарства - 0,206 га. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 1098 (а.с. 32, т. 1).

10 квітня 2002 року ОСОБА_9 склала заповіт, за змістом якого все своє майно, де б воно не було і з чого воно б не складалося і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_1 . Заповіт посвідчено ОСОБА_10 , секретарем виконавчого комітету Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області та зареєстровано в реєстрі за № 70 (а.с. 30, т. 1).

Довідкою від 14 грудня 2009 року № 3632, виданою виконавчим комітетом Великоберезовицької селищної ради, засвідчено, що ОСОБА_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала і перебувала на реєстраційному обліку до дня смерті в АДРЕСА_6 . На день смерті ОСОБА_9 , син померлої ОСОБА_1 , був зареєстрований, проживав і зареєстрований на час видачі довідки за вищевказаною адресою. Померлій ОСОБА_9 на праві власності належить цілий житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться на АДРЕСА_3 (а.с.31, т. 1).

На а. с. 37-40, т. 1 містяться фото вулиць Лугова, Заводська, а також будинковолодіння смт. Велика Березовиця, зроблені позивачем з різних ракурсів та у різну пору року.

24 квітня 2019 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області зареєстровано лист відділу з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації, із копіями реєстраційних справ № 1081604361252, № 694228261252 на земельні ділянки з кадастровими номерами 6125255200:02:002:3046 (вулиця Лугова, смт. Велика Березовиця Тернопільський район Тернопільська область), 25255200:02:002:3112 (смт. Велика Березовиця Тернопільський район Тернопільська область) (а.с.153-188, т. 1).

На адвокатський запит Демковича Ю. Й. Великоберезовицька селищна рада надала відповідь за № 786 від 17 квітня 2019 року, в якій повідомила, що: земельна ділянка площею 0,0250 га, що відведена ОСОБА_3 згідно рішення селищної ради № 631 від 29 квітня 2015 року відноситься до земель ненаданих у власність (землі громадської житлової забудови); земельна ділянка площею 0,0195 га, що відведена ОСОБА_2 згідно рішення селищної ради № 661 від 14 липня 2015 року, відноситься до земель сільськогосподарського призначення; земельні ділянки відведені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 згідно із технічним звітом по коректуванню планового матеріалу зйомок минулих років земель, що знаходяться на території Великоберезовицької селищної ради, відносяться до земель присадибні земельні ділянки; надано копію технічного звіту по коректуванню планового матеріалу зйомок минулих років земель, що знаходяться на території Великоберезовицької селищної ради за 1995 рік (а.с.210-214, т. 1).

11 грудня 2019 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області зареєстровано лист № 185-1-15/19 від 02 грудня 2019 року, яким відділ містобудування та архітектури Тернопільської районної державної адміністрації надав викопіювання із генерального плану селища Велика Березовиця Тернопільського району, розроблений Тернопільською філією державного інституту проектування об`єктів цивільного призначення «Дніпроцивільпромбуд» у 1975 році, актуалізовано у травні 2013 року, де зазначено орієнтовне місце розташування земельних ділянок (а. с. 231-232,т. 1).

На а.с. 171-207, т. 2 міститься пояснювальна записка до генерального плану смт. Велика Березовиця Тернопільського району, розробленого 1975 року, яка приєднана до матеріалів справи за клопотанням сторони позивача як документ, необхідний для проведення судової земельно-технічної експертизи. Цим документом передбачався благоустрій вулиць в смт. Велика Березовиця в період з 1976 по 1981 рік, їх кубатура, вартість, однак без прив`язки до назви та місця розташування.

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6100048172023 від 26 січня 2023 року, земельна ділянка з кадастровим номером 6125255200:02:002:0181, зареєстрована Відділом Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області 09 березня 2016 року (технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 12 серпня 2005 року, СПД ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ). Власником є ОСОБА_3 , опис меж цієї земельної ділянки свідчить про те, що вона межує із землями ОСОБА_13 , Прибега та Великоберезовицької селищної ради (а.с. 228-229, т. 2).

На а. с. 230-246, т. 2 приєднано поземельні книги на земельні ділянки з кадастровими номерами 6125255200:02:002:3046 (поземельну книгу відкрито 12 червня 2015 року, власник ОСОБА_3 ), 25255200:02:002:3112 (поземельну книгу відкрито 25 вересня 2015 року, власник ОСОБА_2 ),

Згідно висновку експерта Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Василя Олійника № 310/311/23-22 від 18 січня 2024 року за результатами проведеної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою у цивільній справі № 607/3771/18:

1.Земельна ділянка з кадастровим номером 61252552006:02:002:3046, що передана у приватну власність ОСОБА_3 на підставі рішення 50 сесії 6 скликання Великоберезовицької селищної ради від 14 липня 2015 року № 657, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, відповідно до наданих матеріалів справи, швидше за все сформована за рахунок земель загального користування Великоберезовицької селищної ради (див. дослідження по даному питанні).

2.У зв`язку із відсутністю в матеріалах справи оригіналу або копії землевпорядної документації на земельну ділянку з кадастровим номером 61252552006:02:002:3046, а також незадоволенням клопотання експерта від 24 травня 2023 року про надання додаткових матеріалів, експертові не вбачається за можливе надати відповідь на поставлене питання стосовно відповідності/невідповідності розробленої землевпорядної документації (Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 , площею 0,0250 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, виготовлений ТОВ «Експертно-консалтингова компанія «Роміс» в 2015 році) та її затвердження, вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування.

3.Земельна ділянка з кадастровим номером 61252552006:02:002:3112, що передана у приватну власність ОСОБА_2 на підставі рішення 12 сесії 7 скликання Великоберезовицької селищної ради від 07 жовтня 2016 року № 153, для ведення особистого селянського господарства, відповідно до наданих матеріалів справи, швидше за все, сформована частково за рахунок земель загального користування Великоберезовицької селищної ради (див. дослідження по даному питанні). Діюче джерело не знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6125255200:02:002:3112.

4.У зв`язку із відсутністю в матеріалах справи оригіналу або копії землевпорядної документації на земельну ділянку з кадастровим номером 61252552006:02:002:3112, а також незадоволенням клопотання експерта від 24 травня 2023 року про надання додаткових матеріалів, експертові не вбачається за можливе надати відповідь на поставлене питання стосовно відповідності/невідповідності розробленої землевпорядної документації (Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 , площею 0,0195 га для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту за адресою: смт. Велика Березовиця Тернопільського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, виготовлений ТОВ «Експертно-консалтингова компанія «Роміс» в 2015 році) та її затвердження, вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування (а. с, 29-41, т. 3).

На а.с 59-162, т. 3 наявні копії проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_3 , площею 0,0250 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах населеного пункту, за адресою; АДРЕСА_1 ; ОСОБА_2 , площею 0,0195 га, для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту, за адресою: смт. Велика Березовиця Тернопільського району Тернопільської області, які виготовлено у 2015 році товариством з обмеженою відповідальністю експертно-консалтингова компанія «РОМІС». Копії з цієї документації наявні також в т. 1, а.с. 21-22, 29.

Відтак, проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов до висновку, що до виниклих спірних правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального і процесуального права.

Відповідно до частини першої статті 2 Цивільного процесуального кодексу України ( далі - ЦПК України) завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (стаття 5 ЦПК України).

Статтею 10 ЦПК України визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Статтею 6 Конвенції визнається право людини на доступ до правосуддя, а статтею 13 - на ефективний спосіб захисту прав. Це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом захисту певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою.

Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (пункт 5.6 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі №925/1265/16, провадження №12-158гс18).

Загальний перелік способів захисту цивільного права та інтересів визначені у статті 16 ЦК України, в якій зазначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (див. постанови Великої Палати Верховного Суду: від 05 червня 2018 року у справі №338/180/17, провадження №14-144цс18; від 11 вересня 2018 року у справі №905/1926/16, провадження №12-187гс18; від 30 січня 2019 року у справі №569/17272/15-ц, провадження №14-338цс18; від 11 вересня 2019 року у справі №487/10132/14-ц, провадження №14-364цс19; від 06 квітня 2021 року у справі №925/642/19, провадження №12-84гс20 та інші).

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен встановити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси особи, і залежно від встановленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або про відмову в їх задоволенні.

За статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Частинами першою, другою статті 78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Частиною першою статті 81 ЗК України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Відповідно до пункту «а» частини третьої статті 22 ЗК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно з пунктом «в» частини третьої статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За змістом пунктів «б», «г» частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,0 га; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, погодження проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок регулюється статтями 118, 186-1 ЗК України.

Згідно з частинами шостою, сьомою статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним, при цьому відповідний орган у випадку прийняття рішення про відмову у наданні такого дозволу зобов`язаний належним чином мотивувати причини цієї відмови.

Частиною дев`ятою статті 118 ЗК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до положень частин четвертої, п`ятої та шостої статті 186-1 ЗК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, розробник проєкту землеустрою подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Орган, зазначений в частині першій цієї статті, зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дня одержання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проєкту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України «Про державний земельний кадастр» Кабінет Міністрів України постановою від 17 жовтня 2012 року № 1051 затвердив Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок), згідно з пунктом 107 якого державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Згідно з абзацом першим пункту 109 цього Порядку державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Частинами п`ятою, шостою статті 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» встановлено, що Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації. Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Судом беззаперечно встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6125255200:02:002:3046, зареєстрована Відділом Держземагенства у Тернопільському районі 12 червня 2015 року (проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 09.06.2015, ТОВ ЕКК «Роміс» ОСОБА_6 ), її власником є ОСОБА_3 ; земельна ділянка з кадастровим номером 6125255200:02:002:3112, зареєстрована Відділом Держземагенства у Тернопільському районі 25 вересня 2015 року (проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 29.07 2015, ТОВ ЕКК «Роміс» ОСОБА_6 ), її власником є ОСОБА_2 , що підтверджується Витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6103633822017 від 16 червня 2017 року та № НВ-6103633832017 від 16 червня 2017 року.

Згідно з частинами першою, третьою-п`ятою статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій-сьомій цієї статті) здійснюється за проєктами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Отож, на час прийняття органом місцевого самоврядування спірних рішень, земельні ділянки, належні на праві власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , з кадастровими номерами 6125255200:02:002:3046, 6125255200:02:002:3112, були сформованими на підставі проектів землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок.

Відповідно до частини першої статті 50 Закону України «Про землеустрій» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

У дозволі на виготовлення проєкту землеустрою визначається лише приблизна площа земельної ділянки та орієнтовне місцезнаходження (наприклад, земельний масив, у межах якого вона буде знаходитись). Конкретизується ж земельна ділянка у проєкті землеустрою.

Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає інформацію щодо меж земельної ділянки та інформацію, важливу для визначення можливості використання земельної ділянки у той чи інший спосіб, зокрема перелік обмежень у використанні земельних ділянок (меж охоронних зон (наприклад, біля ліній електропередач), зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель); матеріали погодження проєкту землеустрою тощо (стаття 50 Закону України «Про землеустрій»).

Отже, дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки означає дозвіл власника земельної ділянки здійснити певні дії на землі власника, аби мати змогу в подальшому точно визначити межі земельної ділянки. У постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 380/624/16-ц Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, про що суд зазначив вище.

Таким чином, відповідач Великоберезовицька селищна рада як орган місцевого самоврядування, на час виникнення спірних правовідносин реалізовував право комунальної власності на території вказаного селища, та володів землями, які передані у власність ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , користувався ними та розпоряджався на власний розсуд в спосіб, передбачений законом.

Щодо покликання сторони позивача на порушення органом місцевого самоврядування частини 3 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) суд роз`яснює наступне.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Частиною першою статті 17 вказаного Закону передбачено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід`ємною частиною генерального плану.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

Частиною 1 статті 18 Закону встановлено, що план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів.

Отже, основним видом містобудівної документації на місцевому рівні є генеральний план населеного пункту на основі якого (у його складі або як окремий документ), з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон, може розроблятися план зонування території відповідного населеного пункту.

Положеннями частини першої статті 19 Закону передбачено, що детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.

Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Відповідно до частини 1 статті 25 Закону режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.

Згідно з положеннями пункту 3 частини першої статті 1 Закону детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації населеного пункту на місцевому рівні. На його основі та відповідно до генерального плану розробляються інші види містобудівної документації на місцевому рівні, зокрема, й план зонування території, детальний план території (постанови Верховного Суду від 08 березня 2023 року у справі № 806/1560/17, від 11 квітня 2018 у справі №803/1231/17, від 11 липня 2019 у справі №369/9003/16-а, від 17 жовтня 2019 у справі № 569/4123/16-а, від 24 лютого 2020 по справі №569/4122/16-а).

Великоберезовицька селищна рада надала відповідь за № 786 від 17 квітня 2019 року, яка судом описана вище, в якій повідомила, що: земельна ділянка площею 0,0250 га, що відведена ОСОБА_3 , відноситься до земель ненаданих у власність (землі громадської житлової забудови); земельна ділянка площею 0,0195 га, що відведена ОСОБА_2 , відноситься до земель сільськогосподарського призначення; земельні ділянки відведені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 згідно із технічним звітом по коректуванню планового матеріалу зйомок минулих років земель, що знаходяться на території Великоберезовицької селищної ради, відносяться до земель присадибні земельні ділянки.

Також листом № 185-1-15/19 від 02 грудня 2019 року відділ містобудування та архітектури Тернопільської районної державної адміністрації надав викопіювання із генерального плану селища Велика Березовиця Тернопільського району, розроблений Тернопільською філією державного інституту проектування об`єктів цивільного призначення «Дніпроцивільпромбуд» у 1975 році, актуалізовано у травні 2013 року, де зазначено орієнтовне місце розташування земельних ділянок.

За таких обставин справи та висновків Верховного Суду з приводу класифікації генерального плану населеного пункту у якості основного виду містобудівної документації населеного пункту на місцевому рівні та правомірності пріоритетного орієнтування на такий вид містобудівної документації (у разі відсутності затверджених планів зонування чи детальних планів) під час прийняття спірних рішень: Великоберезовицької селищної ради від 14 липня 2015 року № 657 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність фізичним та юридичним особам», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0250 га у власність громадянину України ОСОБА_3 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та передано у власність останньому земельну ділянку, площею 0,025 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки - 6125255200:02:002:3046 за рахунок земель житлової та громадської забудови, місцезнаходження: АДРЕСА_7 (в межах населеного пункту); Великоберезовицької селищної ради від 07 жовтня 2016 року № 153 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність фізичним особам», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0195 га у власність громадянці України ОСОБА_2 , для ведення особистого селянського господарства, та передано у власність останній земельну ділянку, площею 0,0195 га, кадастровий номер земельної ділянки 6125255200:02:002:3112, для ведення особистого селянського господарства, місцезнаходження: смт. В. Березовиця, Тернопільська область (в межах населеного пункту), дії органу місцевого самоврядування відповідали земельному законодавству та вчинялися в межах повноважень Великоберезовицької селищної ради. Відсутність затверджених планів зонування чи детальних планів не може обмежувати законні очікування особи на отримання безоплатно у власність земельної ділянки відповідної площі та цільового призначення.

Суд не встановив, що виготовлена на замовлення ОСОБА_3 та ОСОБА_2 технічна документація на спірні земельні ділянки, суперечить вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування. Експерт не зміг надати відповідь на поставлені питання в цій частині у зв`язку з відсутністю оригіналів чи копій такої документації.

Водночас в підготовчому судовому засіданні суд долучив копії проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_3 , площею 0,0250 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах населеного пункту, за адресою; АДРЕСА_1 ; ОСОБА_2 , площею 0,0195 га, для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту, за адресою: смт. Велика Березовиця Тернопільського району Тернопільської області, які виготовлено у 2015 році товариством з обмеженою відповідальністю експертно-консалтингова компанія «Роміс», а відтак сторона позивача не була позбавлена можливості клопотати перед судом про призначення у справі додаткової чи повторної експертиз, однак такого клопотання не було заявлено.

Разом з тим, суд звертає увагу, що у виниклому спорі суд повинен встановити обсяг порушеного прав ОСОБА_1 , та у випадку встановлення таких порушень захистити його в ефективний спосіб.

У постановах Верховного Суду від 03 серпня 2022 року у справі № 520/15132/19, від 25 листопада 2022 року у справі № 175/4075/18 зазначено, що завданням цивільного судочинства є саме ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Такий захист можливий за умови, що права, свободи чи інтереси позивача власне порушені, а учасники використовують цивільне судочинство для такого захисту. Отже, необхідною умовою застосування судом певного способу захисту є наявність певного суб`єктивного права (інтересу) у позивача та порушення (невизнання або оспорювання) цього права (інтересу) з боку відповідача. Тому на позивача покладений обов`язок обґрунтувати свої вимоги поданими до суду доказами, тобто довести, що його права та інтереси порушуються, оспорюються чи не визнаються, а тому потребують захисту".

У постанові від 02 лютого 2021 року в справі № 925/642/19 Велика Палата Верховного Суду робила висновок, що порушенням вважається такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилося або зникло як таке; порушення права пов`язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково. При цьому позивач, тобто особа, яка подала позов, самостійно визначається з порушеним, невизнаним чи оспорюваним правом або охоронюваним законом інтересом, які потребують судового захисту. Обґрунтованість підстав звернення до суду оцінюються судом у кожній конкретній справі за результатами розгляду позову.

Окрім посилань на невідповідність дій органу місцевого самоврядування положення частини 3 статті 24 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), позивач також зазначав про те, що земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства надана ОСОБА_2 за рахунок земель загального користування населеного пункту - роз`їзної дороги з АДРЕСА_1 . Також обґрунтовував уточнену позовну заяву тим, що на переданій Великоберезовицькою селищною радою у власність ОСОБА_2 земельній ділянці для ведення особистого селянського господарства площею 0,0195 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, по АДРЕСА_1 , знаходиться діюче джерело загального користування.

Разом з тим, у висновку експерта Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Василя Олійника № 310/311/23-22 від 18 січня 2024 року за результатами проведеної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою у цивільній справі № 607/3771/18:, зазначено: «3. Земельна ділянка з кадастровим номером 61252552006:02:002:3112, що передана у приватну власність ОСОБА_2 на підставі рішення 12 сесії 7 скликання Великоберезовицької селищної ради від 07 жовтня 2016 року № 153, для ведення особистого селянського господарства, відповідно до наданих матеріалів справи, швидше за все, сформована частково за рахунок земель загального користування Великоберезовицької селищної ради (див. дослідження по даному питанні). Діюче джерело не знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6125255200:02:002:3112.».

Таким чином, висновком експерта спростовано доводи сторони позивача про те, що на переданій Великоберезовицькою селищною радою у власність ОСОБА_2 земельній ділянці для ведення особистого селянського господарства, площею 0,0195 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, по АДРЕСА_1 , знаходиться діюче джерело загального користування.

Щодо обґрунтувань позову, а саме тверджень ОСОБА_1 , що земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства надана ОСОБА_2 за рахунок земель загального користування населеного пункту - роз`їзної дороги з АДРЕСА_1 , то суд не здобув доказів того, що дорога, на яку покликається позивач була запроектована та збудована в цьому місці населеного пункту - смт. Велика Березовиця, а користування земельною ділянкою в межах населеного пункту для проїзду автомобілів та надання їй мешканцями статусу «громадської дороги» не може обмежувати орган місцевого самоврядування у вирішенні питання про розпорядження землею комунальної власності, як і обмежувати права власника земельної ділянки ОСОБА_2 з кадастровим номером 6125255200:02:002:3112 на її використання за цільовим призначенням.

Згідно ДБН В.2.3-5-2001 ВУЛИЦІ ТА ДОРОГИ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ (чинних на час виникнення спірних правовідносин)

Склад, порядок розроблення, узгодження і затвердження проектної документації, за якою здійснюється будівництво, реконструкція та капітальний ремонт вулиць і доріг, визначаються ДБН А.2.2-3 та іншими чинними документами з розроблення проектів і кошторисів. 1.2 Рішення проектів будівництва, реконструкції та капітального ремонту вулиць і доріг повинні прийматися на основі генерального плану населеного пункту, комплексних схем транспорту та організації дорожнього руху, детальних планів та проектів забудови житлових районів, мікрорайонів і кварталів, планів червоних ліній з урахуванням природно-кліматичних умов і містобудівних особливостей населеного пункту, категорії вулиці (дороги), експлуатаційних і екологічних вимог, умов безпеки руху транспорту та пішоходів, етапності будівництва, реконструкції та капітального ремонту.

Великоберезовицька селищна рада надала відповідь за № 786 від 17 квітня 2019 року, яка судом описана вище, в якій повідомила, що земельна ділянка площею 0,0195 га, що відведена ОСОБА_2 , відноситься до земель сільськогосподарського призначення, а не загального користування (дороги, вулиці, проїзди, площі, набережні), на що у позові покликався позивач. Отож, припущення експерта про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 61252552006:02:002:3112, швидше за все, сформована частково за рахунок земель загального користування Великоберезовицької селищної ради суд відхиляє. У висновку № 310/311/23-22 від 18 січня 2024 року за результатами проведеної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою у цивільній справі № 607/3771/18 відсутня інформація на обґрунтування таких тверджень, як і відомості про те, яка частина вищевказаної земельної ділянки сформована за рахунок земель загального користування.

Також суд звертає увагу на те, що в судовому засіданні не було встановлено, що земельні ділянки ОСОБА_3 , площею 0,0250 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3046, ОСОБА_2 , площею 0,0195 га, кадастровий номер 6125255200:02:002:3112, необхідно приводити до попереднього стану. Земельна ділянка, якою користується ОСОБА_1 межує із земельною ділянкою ОСОБА_3 , яка є відмінною від спірних земельних ділянок. Спору про межі в цій частині землекористування немає. Розміщення спірних земельних ділянок не суперечить суміжним землекористувачам, якими є Великоберезовицька селищна рада, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та сформованим пішохідним і транспортним зв`язкам, не створює перешкоди мешканцям селища в доступі до джерела. Доводи ОСОБА_1 на обґрунтування виниклого спору судом оцінено вище, сторона позивача не довела своє порушене право і необхідність його захисту.

Отож, проаналізувавши зібрані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради, Тернопільської районної державної адміністрації (Тернопільської районної військової адміністрації), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора, зобов`язання привести земельні ділянки до попереднього стану, оскільки не встановив, що право позивача є порушене та підлягає захисту.

Відповідно до частини 1, пункту 2 частини 2 статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі відмови в позові - на позивача.

Таким чином, судовий збір за розгляд справи в суді першої інстанції слід віднести на ОСОБА_1 .

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 83, 206, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради, Тернопільської районної державної адміністрації (Тернопільської районної військової адміністрації), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання незаконними рішень селищної ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування рішень державного реєстратора, зобов`язання привести земельні ділянки до попереднього стану - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_8 .

Відповідач 1: Великоберезовицька селищна рада, код ЄДРПОУ: 04393462, адреса місцезнаходження: вул. С. Бандери, 26, смт. В. Березовиця Тернопільського району, 47724; e-mail: vbsr.gov.ua@ukr.net;

Відповідач 2: Тернопільська районна державна адміністрація (Тернопільська районна військова адміністрація), код ЄДРПОУ: 04058284, адреса місцезнаходження:майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль, 46009;e-mail: admin.rda-tern@te.gov.ua;

Відповідач 3: ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_9 ;

Відповідач 4: ОСОБА_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_9 .

Повний текст рішення суду складено 22 листопада 2024 року.

Головуючий суддя Герчаківська О.Я.

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу123994630
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/3771/18

Ухвала від 03.01.2025

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Ухвала від 26.01.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Ухвала від 02.08.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Ухвала від 10.07.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Ухвала від 05.07.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбич В. Л.

Ухвала від 16.02.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

Ухвала від 13.01.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні