Справа № 2-9269/11
Провадження № 6/201/733/2024
УХВАЛА
18 листопада 2024 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Куць О.О.,
з секретарем судового засіданні Сідельником Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро заяву акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «КОНКОРД», заінтересована особа ОСОБА_1 про видачу дублікату виконавчого листа та поновлення пропущеного строку для пред`явлення його до виконання у цивільній справі № 2-9269/11 за позовом публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу; за зустрічним позовом ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» про визнання кредитного договору припиненим; за зустрічним позовом ОСОБА_2 до публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд», ОСОБА_1 про розірвання додаткової угоди до кредитного договору, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська перебувала цивільна справа за позовом ПАТ «АКБ «Конкорд» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу; за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ПАТ «АКБ «Конкорд» про визнання кредитного договору припиненим; за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ПАТ «АКБ «Конкорд», ОСОБА_1 про розірвання додаткової угоди до кредитного договору.
До Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська 07 листопада 2024 року надійшла заява АТ «АКБ «КОНКОРД» про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку для пред`явлення його до виконання у зазначеній цивільній справі.
В обґрунтування заяви заявник посилається на те, що рішенням Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 21 лютого 2012 року у справі № 2-9269/11 позовні вимоги ПАТ «АКБ «Конкорд» було задоволено. У подальшому, 06 червня 2012 року, Жовтневим районним судом міста Дніпропетровська видано виконавчі листи у справі 2-9269/11. Державним виконавцем Соборного ВДВС у місті Дніпрі Південного ухвалено постанови про відкриття провадження № 57677587 та № 57677318 щодо виконання виконавчих листів у справі 2-9269/11. АТ «АКБ «КОНКОРД» 11 вересня 2024 року направили заяву до Соборного ВДВС у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про повернення виконавчих документів по ВП №57677587 та ВП №57677318. Банк 24 жовтня 2024 року отримав відповідь, де зазначено, що на виконанні у відділі перебувало виконавче провадження №57677587 щодо виконання виконавчого листа №2-9269/11 від 06 червня 2012 року, виданого Жовтневим районним судом міста Дніпропетроська про стягнення загальної суми боргу у розмірі 258258,98 грн., та виконавче провадження №57677318 про стягнення судового збору в розмірі 1730 грн., які 22 червня 2021 року були завершенні на підставі п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» у зв`язку з відсутністю майна на праві власності боржника про що державним виконавцем було винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу, копію якої, разом з оригіналом виконавчого документа було направлено до банку. Однак, заявник вказував, що станом на 01 листопада 2024 року АТ «АКБ «КОНКОРД» не отримано виконавчих листів у справі 2-9269/11 від 06 червня 2012 року, виданих Жовтневим районним судум міста Дніпропетровська. Таким чином, є вірогідність того, що виконавчі листи втрачено при пересилці. Тому просив видати дублікати виконавчих листі по справі №2-9269/11 від 06 червня 2012 року та поновити строк пред`явленння їх до виконання.
Учасники справи у судове засідання не з`явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялись належним чином, що не перешкоджає розгляду заяви про видачу дублікатів виконавчих листів і поновлення строку пред`явлення їх до виконання.
Суд розглядає дане питання відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали заяви, а також матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного висновку.
Як вбачається із матеріалів справи, 21 лютого 2012 року Жовтневим районним судом міста Дніпропетровська було ухвалено рішення про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ АКБ «Конкорд» заборгованість у розмірі 258 258,98 грн. Стягнуто ОСОБА_1 на користь ПАТ АКБ «Конкорд» суму сплаченого при подачі позову судового збору в розмірі 1730 грн.
08 червня 2012 року представником банку було отримано два виконавчі листи у даній цивільній справі.
До заяви про видачу дублікату виконавчого документа і поновлення строку пред`явлення його до виконання заявником надано копію постанови від 13 листопада 2018 року про відкриття виконавчого провадження №57677587 та копію постанови від 22 червня 2021 року про повернення виконавчого документа стягувачу по ВП №57677587 на підставі п.2 ч.1 ст 37 ЗУ «Про виконавче провадження» (відсутність майна на праві власності боржника). Також надано копію постанови від 27 листопада 2018 року про відкриття виконавчого провадження №57677318 та копію постанови від 22 червня 2021 року про повернення виконавчого документа стягувачу по ВП №57677318 на підставі п.2 ч.1 ст 37 ЗУ «Про виконавче провадження» (відсутність майна на праві власності боржника).
У статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із п. 17.4 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви.
Аналізуючи зміст даної норми, єдиною підставою для видачі судом дублікату виконавчого листа є його втрата.
Дублікат це документ, що видається замість втраченого оригіналу та має силу первісного документу. Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, коли його загублено, украдено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання.
Дублікат виконавчого листа видається на підставі матеріалів справи та судового рішення, за яким був виданий втрачений виконавчий лист.
При вирішенні питання про видачу дубліката виконавчого листа у зв`язку з його втратою заявник повинен повідомити суду обставини, за яких виконавчий лист було втрачено, подавши відповідні докази.
Із заявою про видачу дубліката виконавчого листа або судового наказу можна звернутися лише в межах строків пред`явлення їх до виконання. У разі пропуску такого строку одночасно із заявою про видачу дубліката слід подати і заяву про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
У відповідності ст. 433 ЦПК України у разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява розглядається в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Їх неявка не є перешкодою для вирішення питання про поновлення пропущеного строку. Суд розглядає таку заяву в десятиденний строк.
Зі змісту вищезазначених норм законодавства вбачається, що дублікат виконавчого листа може видаватись у випадках втрати його оригіналу та в межах строку пред`явлення його до виконання.
Таким чином, під час розгляду заяви про видачу дубліката виконавчого листа суд повинен належним чином перевірити, чи дійсно виконавчий лист втрачено. Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, коли його загублено, украдено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання.
Видача дубліката виконавчого листа взаємопов`язана із визначеним Законом України «Про виконавче провадження» строком для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Строк звернення до суду з заявою про видачу дубліката виконавчого листа спливає з строком для пред`явлення виконавчого листа до виконання. Від вирішення питання про поновлення строку залежить вирішення питання про видачу дубліката виконавчого листа. В разі визнання неповажними причин пропуску строку пред`явлення виконавчого листа до виконання стягувачем і відмови у поновленні пропущеного строку, суд відповідно відмовляє у видачі дубліката виконавчого листа.
Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання є одним із видів процесуальних строків, які передбачені ст. 120 ЦПК України.
Згідно із ст. 127 ЦПК України суд поновлює або продовжує строк, встановлений відповідно законом або судом, за клопотанням сторони або іншої особи у разі його пропущення з поважних причин.
Суд при вирішенні питання про поновлення строку для пред`явлення до виконання виконавчого документа повинен з`ясувати питання щодо причин пропуску цього строку та залежно від характеру цих причин зробити висновок про їх поважність чи неповажність, а відтак дійти висновку про наявність чи відсутність підстав для поновлення строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання. Поважними можуть бути визнані лише ті причини, що виникли внаслідок обставин, об`єктивно незалежних від волі зацікавленої особи, які безпосередньо унеможливлювали або ускладнювали можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом або судом строк.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статей 76, 77, 78, 79 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справ, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Частиною 1 статті 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Із заяви АТ «АКБ «КОНКОРД» та матеріалів справи не вбачається достатніх підстав для її задоволення.
Як зазначає представник стягувача у даній заяві та це підтверджується матеріалами справи, виконавчий документ було повернуто стягувачу у червні 2021 року, тобто понад 3 роки тому.
Суд звертає увагу, що стягувач, який не отримав у визначений законом строк задоволення своїх вимог, вважається обізнаним про ймовірність порушення його прав у виконавчому провадженні незалежно від того, чи отримав він від державного виконавця певні процесуальні документи та чи ознайомлений він з матеріалами виконавчого провадження.
Стягувач, який є юридичною особою зобов`язаний забезпечити належну організацію роботи всіх своїх підрозділів, у тому числі і щодо контролю за судовими та виконавчими документами при їх виконанні в органах ДВС.
Доводи заяви свідчать лише про те, що стягувач з моменту пред`явлення виконавчого документа до виконання, фактично не цікавився ходом виконання судового рішення.
Доказів, які б свідчили про добросовісну реалізацію стягувачем своїх процесуальних прав та належне виконання процесуальних обов`язків, зокрема вчинення усіх можливих та залежних від нього дій, спрямованих на своєчасний контроль за виконанням судового рішення, заявник суду не надав.
Метою статті 433 ЦПК України про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання є захист інтересів добросовісного стягувача, який пропустив строк з поважних причин. Поважними можна вважати причини, які не залежали від волі стягувача.
Питання про поважність пропуску строків є оціночним. Поважність причин може залежати від таких обставин як поведінка заявника (бездіяльність або незаінтересованість в питаннях звернення судового рішення до виконання), інших осіб, обставин, які безпосередньо унеможливлюють можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк, які виникли об`єктивно, так і від чинників, що не пов`язані з людським фактором, що підтверджуються належними і допустимими засобами доказування.
Заявником не наведено причин, які є поважними та давали підстави для поновлення строку пред`явлення виконавчого документа до виконання та не надано таких доказів.
Суд не може безпідставно поновити строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, оскільки це порушує гарантоване право на справедливий суд.
Крім того, суд також звертає увагу на те, що у серпні 2016 року було створено АСВП, комп`ютерну програму, яка забезпечує збирання, зберігання, облік, пошук, узагальнення, надання відомостей про виконавче провадження, формування Єдиного реєстру боржників. Отже, з цього часу у стягувачів розширилися можливості отримати відомості про своїх боржників за кредитними договорами та відповідно збільшилися можливості щодо захисту своїх прав та інтересів у встановленому законом порядку.
Незважаючи на вказане, кредитором не наведено будь-яких обставин, які б вказували на безпосереднє унеможливлення або ускладнення можливості вчинення процесуальних дій у визначений законом строк щодо виконання судового рішення.
Такий правовий висновок містить постанова Великої Палати Верховного Суду від 21 серпня 2019 року у справі № 2-836/11 (провадження № 14-308цс19).
Ураховуючи викладене у задоволенні заяви про видачу дубліката виконавчого документа і поновлення строку пред`явлення його до виконання слід відмовити.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 18, 431, 433 п. 17. 4 Перехідних положень ЦПК України
ПОСТАНОВИВ:
Заяву акціонерного товариства «АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «КОНКОРД», заінтересована особа ОСОБА_1 про видачу дублікату виконавчого листа та поновлення пропущеного строку для пред`явлення його до виконання у цивільній справі № 2-9269/11 за позовом публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу; за зустрічним позовом ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд`про визнання кредитного договору припиненим; за зустрічним позовом ОСОБА_2 до публічного акціонерного товариства Акціонерний комерційний банк «Конкорд», ОСОБА_1 про розірвання додаткової угоди до кредитного договору залишити без задоволення.
Ухвала можебути оскарженав апеляційномупорядку шляхомподання апеляційноїскарги протягомп`ятнадцяти днівз дняїї проголошення.Учасник справи,якому повнаухвала судуне булавручена удень їїпроголошення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.О.Куць
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124032948 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Куць О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні