Справа № 368/845/24
2-о/368/39/24
Рішення
Іменем України
"23" грудня 2024 р. Кагарлицький районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Іванюта Т.Є.
присяжних Широкоступа О.В.
Лавриненко Л.В.
при секретарі Вареник О.Л.
розглянувши усудовому засіданнів залісуду вм.Кагарликусправу зазаявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),заінтересовані особи- органопіки іпіклування -Виконавчий комітетКагарлицької міськоїради Київськоїобласті (м.Кагарлик,вул.Героїв НебесноїСотні,1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце знаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнанняфізичної особинедієздатною,встановлення опікита призначенняопікуна, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся досуду з даною заявою посилаючись на те, що його тітка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та проживає разом з ним, хворіє і має діагноз «шизофренія», неодноразово лікувалась в Канівському психо-неврологічному відділені, перебувала на обліку у лікарі психіатра з приводу шизофренії з 1987 по 1998 рік.
А тому, позивач просить судвизнати тітку недієздатною тапризначити його опікуном.
Заявник тайого представник в судовому засіданні заяву підтримала.
Представник заінтересованоїособи Кагарлицької міськоїради як орган опіки та піклування, та представник Другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з`явились, повідомлені належним чином.
Заслухавши пояснення заявниці, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлдягає задоволенню з слідуючих підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 39 ЦК України суд може визнати фізичну особу недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідноютіткою заявника ОСОБА_1 , ізареєстровані за адресою АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , хворіє і має діагноз «шизофренія», неодноразово лікувалась в Канівському психо-неврологічному відділені, перебувала на обліку у лікарі психіатра з приводу шизофренії з 1987 по 1998 рік, що стверджується довідкою №155 від 26.04.2024 року Канівської багатопрофільної лікарні. Як вбачається з довідки №416 від 22.10.2024 року на даний час ОСОБА_2 перебуває під медичним наглядом у лікаря психіатра в КНП КМР «Кагарлицька багатопрофільна лікарня» з 08.05.2024 року з діагнозом F20.00 ( параноїдна шизофренія).
Постійний догляд за ОСОБА_2 здійснює заявник ОСОБА_1 , який є рідним племінником, поскільки ОСОБА_2 не була одружена та не має дітей.
Згідно висновку судово-психіатричногоексперта №1582 від 13.11.2024 року ОСОБА_2 страждає на «шизофреніюпараноїдну,дефектний стан (згідно МКХ 10 F20.0). За своїм психічним станом ОСОБА_2 нездатний усвідомлюватизначення своїхдій такерувати ними. Наявнийу ОСОБА_2 розлад увигляді «шизофренії параноїдної, дефектний стан» є хронічним та стійким захворюванням.
Статтею 30 ЦК України передбачено, що цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Отже, у відповідності з чинним цивільним законодавством України фізична особа може бути визнана недієздатною виключно судом. Із заявою про визнання фізичної особи недієздатною до суду можуть звернутися члени її сім`ї, близькі родичі, незалежно від їх спільного проживання, орган опіки та піклування, психіатричний заклад, що регламентовано ч.3 ст. 296 ЦПК України.
Статтею 41 ЦК України передбачається зокрема, що над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Опіка встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до абз. 1 ч. 4 ст. 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у' сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 ЦК України, фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
На підставі ч. 4 ст. 67 ЦК України опікун, зобов`язаний вжити заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Оскільки, ОСОБА_1 є племінником, тобто близьким родичем ОСОБА_1 та членом його сім`ї, піклується про неї та проживають спільно, тому він і звертається до суду з даною заявою. Адже, вирішення питання про визнання тітки недієздатним є важливою гарантією захисту її прав і законних інтересів.
На даний момент, догляд за ОСОБА_2 та матеріальне забезпечення здійснює заявник. Тому, суд вважає, що відсутні жодні обставини, які виключають можливість призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 і достатньо таких підстав для призначення його опікуном.
За змістом ст.300 ЦПК України у рішенні суду про визнання особи недієздатною слід визначити строк його дії, який не може перевищити двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку який не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
15.12.2017 року набрала чинності нова редакція Цивільного процесуального кодексу. Відповідно до приписів законодавства у справах про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності ЦПК передбачається періодичний судовий контроль за наявністю/продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності, адже ч.6 ст.300 ЦПК України встановлюється максимальний строк дії судового рішення про визнання фізичної особи недієздатною у 2 роки.
Відповідно до приписів законодавства у справах про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності ЦПК передбачається періодичний судовий контроль за наявністю/продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності (принцип, визначений у рішеннях ЄСПЛ «Наталія Михайленко проти України» (2013), «Станєв проти Болгарії» (2012), «Штукатуров проти Росії» (2008), адже ч. 6 ст. 300 ЦПК України встановлюється максимальний строк дії судового рішення про визнання фізичної особи недієздатною у 2 роки.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатною та встановлення над нею опіки.
Враховуючи викладене,керуючись ст.295-300ЦПК України,ст.39ЦК України,суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву задоволити .
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстровану за адресою АДРЕСА_1 недієздатною.
Встановити опіку та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , опікуном над ОСОБА_2 .
Рішення набирає законної сили відповідно до ч.1 ст.223 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом 30 днів.
Суддя: Т.Є.Іванюта
Присяжні : Широкоступ О.В.
Лавриненко Л.В.
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124034257 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Іванюта Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні