Рішення
від 17.12.2024 по справі 694/1387/24
ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 694/1387/24

провадження № 2-о/694/47/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

17.12.2024 року м. Звенигородка

Звенигородський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Сакун Д. І.,

присяжних Лещенко В. В., Задої О. В.

секретаря судового засідання Литвин Н. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 ), заінтересовані особи: ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 , тел. НОМЕР_3 ); Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (адреса: 20202, Черкаська обл., Звенигородський р-н, місто Звенигородка,провулок Віктора Погорілого, будинок, 1, ЄДРПОУ 04061062); військова частина НОМЕР_4 (адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_2 ); Міністерство оборони України (адреса: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд.6, код ЄДРПОУ 00034022) про оголошення фізичної особи померлою, -

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції заявника

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про оголошення її сина ОСОБА_3 померлим внаслідок розриву снаряду випущеного з БМП-2 під час його перебування 21.08.2022 в розвідці поблизу населеного пункту Курдюмівка Донецької області.

В обгрунтування заяви зазначає, що є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якого в червні 2022 було призвано на військову службу під час мобілізації. Зазначає, що отримала сповіщення про загибель (смерть) від 22.08.2022, згідно якого її син ОСОБА_3 , солдат резерву 7 запасної роти ВЧ НОМЕР_4 , виконуючи ІНФОРМАЦІЯ_4 о 12 год. 00 хв. бойове завдання поблизу с. Курдюмівка Бахмутського району Донецької області під час артилерійського обстрілу загинув, отримавши поранення несумісні із життям. Евакуювати тіло ОСОБА_3 не виявилося можливим у зв`язку із інтенсивними бойовими діями. Вказує, що встановлення даного факту їй необхідно з метою отримання відповідної грошової компенсації, яка виплачується родинам загиблих військовослужбовців.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

31.05.2024 року до Звенигородського районного суду Черкаської області на розгляд надійшла дана заява.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.05.2024 року призначення не відбулося.

За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.06.2024 року справу передано для розгляду судді Звенигородського районного суду Сакун Д.І.

Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 01.07.2024 року заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.

Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 18.07.2024 року заяву залишено без руху повторно та надано строк на усунення недоліків.

Зазначені недоліки були усунуті заявником 06.08.2024, шляхом подання відповідної заяви.

Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 09.10.2024 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами окремого провадження, призначено судове засідання.Залучено до участі у справі заінтересованих осіб: військову частину НОМЕР_4 та Міністерство оборони України.

Від заявниці ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи за їхньої відсутності, заяву просили задоволити.

Заінтересовані особи ОСОБА_2 , представники військової частини НОМЕР_4 , Міністерство оборони України, Звенигородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в судове засідання не з`явилися, були повідомлені належним чином, звернулися до суду із заявами про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до п.1 ч. 3ст. 223 ЦПК Україниякщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки. Відповідно до ч. 3ст. 211 ЦПК Україниучасник справимає правозаявити клопотанняпро розглядсправи зайого відсутності.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Фактичні обставини, встановлені судом

Суд встановив наступні фактичні обставини справи.

У судовому засіданні встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 від 25 серпня 1980, яке знаходиться в матеріалах справи (а.с. 7)

Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_4 від 02.12.2022 №7139, ОСОБА_3 брав участь в період з 28.07.2022 по 21.08.2023. у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи поблизу с. Курдюмівка Донецькій області (а.с.11)

З сповіщення про загибель (смерть) від 22.08.2022 №254 вбачається, що ОСОБА_3 , солдат резерву 7 запасної роти ВЧ НОМЕР_4 , виконуючи 21 серпня 2022 року о 12 год. 00 хв. бойове завдання поблизу с. Курдюмівка Бахмутського району Донецької області загинув (а.с.20).

Відповідно до письмових пояснень розвідувальника ОСОБА_5 , командира взводу спостереження розвідроти ОСОБА_6 , старшого бойового медика розвідроти ОСОБА_7 солдат ОСОБА_3 в результаті вибухово-осколкового поранення декількох ділянок тіла отримав травми несумісні із життям. Евакуювати тіло ОСОБА_3 не виявилося можливим у зв`язку із інтенсивними бойовими діями (а.с. 33-35)

Згідно акту службового розслідування, копія якого знаходиться в матеріалах справи, відносно солдата резерву 7 запасної роти ВЧ НОМЕР_4 ОСОБА_3 , останній в результаті вибухово-осколкового поранення декількох ділянок тіла несумісного із життям загинув під час бойових дій поблизу с. Курдюмівка Бахмутського району Донецької області (а.с. 22-30).

Згідно витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_4 №1955 від 10.11.202 року про результати службового розслідування за фактом загибелі солдата ОСОБА_3 , службове розслідування за фактом загибелі солдата ОСОБА_3 вважати завершеним.Факт загибелі солдата резерву 7 запасної роти ВЧ НОМЕР_4 ОСОБА_3 виник в результаті вибухово-осколкового поранення декількох ділянок тіла несумісного із життям. Смертельне поранення військовослужбовцем отримано під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності України, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій області (а.с. 13-19)

З витягу з ЄРДР про реєстрацію кримінального провадження № 12022250320001368 від 28.10.2022 вбачається, що 21.08.2022 ОСОБА_3 військовослужбовець в/ч НОМЕР_4 перестав виходити на зв`язок (а.с. 40).

Мотиви, з яких виходить суд, застосування норм права, оцінка аргументів сторін.

Відповідно до статті 293 Цивільного процесуального кодексу України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно положень ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Відповідно до частини першої статті 46 ЦК України, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.

Статтею 47 Цивільного кодексу України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Оголошення громадянина померлим має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.

Рішення про оголошення фізичної особи померлою може бути прийняте судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців; 3) неможливість одержання відомостей про місце перебування особи, незважаючи на вжиті заходи.

Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.

Так, частиною другою статті 46 Цивільного кодексу України, передбачено, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене заірозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).

З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону У країни «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану, який діє по цей час.

Факти збройної (військової) агресії російської федерації відносно України, окупації частини території України, зокрема з 24.02.2022 року, є загальновідомими, а тому не підлягають доказуванню згідно з положеннями ч.3 ст.82 ЦПК України.

Район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії (стаття 1 Закону України «Про оборону України»).

Бойові дії - це форма застосування з`єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Як вбачається, з досліджених в судовому засіданні доказів, ОСОБА_3 отримав вибухово-осколкові поранення несумісні із життям біля с. Курдюмівка Бахмутського району Донецької області. Тіло військовослужбовця з місця обстрілу не було евакуйовано у зв`язку з активними бойовими діями. Факт смерті підтверджено належними та допустимими доказами, наявними у матеріалах справи.

У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.

За відсутності лише тіла загиблого військовослужбовця, при наявності достатніх доказів його загибелі при проведенні бойових дій, відмова у позові про визнання такого військовослужбовця померлим не може вважатися такою, що відповідає завданням цивільного судочинства та узгоджується з принципом правової визначеності. Такий висновок узгоджується із позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду, викладеній у постанові від 29 травня 2024 року у справі № 127/28463/23, провадження № 61-4764св24.

Враховуючи, що з моменту події - 21.08.2022, на момент розгляду справи судом пройшло більше шести місяців, а досліджені в судовому засіданні докази, є достатніми для можливості зробити вірогідне припущення про смерть ОСОБА_3 , який будучи солдатом резерву 7 запасної роти ВЧ НОМЕР_4 , виконуючи 21 серпня 2022 року о 12 год. 00 хв. бойове завдання у складі розвідувальної роти отримав вибухово-осколкове поранення не сумісне з біля с. Курдюмівка Бахмутського району Донецької області, то суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про оголошення її сина ОСОБА_3 померлим підлягає до задоволення.

При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо буде одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Державна реєстрація смерті згідно Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затвердженанаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затвердженанаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Одним з обов`язкових реквізитів такого актового запису про смерть, а також свідоцтва про смерть є дата смерті.

Згідно з ч.3 ст. 46 ЦК України днем смерті відсутньої фізичної особи вважається день набрання законної сили рішенням суду про оголошення її померлою. У випадку оголошення померлою фізичної особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку, а також у зв`язку з воєнними діями суд має право визнати днем смерті цієї фізичної особи день її вірогідної смерті. У випадку припущення загибелі особи у зв`язку з воєнними діями, бойовими операціями, дата можливої загибелі буде встановлена та зазначена саме в судовому рішенні.

Судом встановлено, що події ймовірної загибелі ОСОБА_3 мали місце ІНФОРМАЦІЯ_5 , а отже датою вірогідної смерті ОСОБА_3 слід вважати ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Судові витрати

Пунктом 21 частини першоїстатті 5 Закону України «Про судовий збір»визначено, що від сплати судового збору звільнені заявники - у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв`язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру. Відтак, судові витрати у цій справі слід віднести за рахунок держави.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст.39,40,41,55,58,60,63 ЦК України, ст..ст.2,4,5,10 - 13,76-82,89,258-268,273,300,352-355 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 ; Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ); військова частина НОМЕР_4 ; Міністерство оборони України про оголошення фізичної особи померлою - задоволити.

Оголосити померлим ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця м. Ватутіне Черкаської області, військовослужбовця, РНОКПП НОМЕР_7 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 , поблизу населеного пункту с. Курдюмівка Донецької області, України під час виконання бойового завдання за призначенням в ході ведення бойових дій.

Датою смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вважати 21 серпня 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.

Суддя Д.І.Сакун

Присяжні Лещенко В. В.,

Задоя О. В.

СудЗвенигородський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення17.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124112887
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою

Судовий реєстр по справі —694/1387/24

Ухвала від 04.02.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 23.01.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Рішення від 17.12.2024

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Рішення від 17.12.2024

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 18.07.2024

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 01.07.2024

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні