Рішення
від 06.01.2025 по справі 160/9298/24
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2025 рокуСправа №160/9298/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Виконавчого комітету Криворізької міської ради до Державної аудиторської служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Інкос Індастрі» про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу,

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява (згідно зі штемпелем на поштовому конверті 06.04.2024 здана у відділення поштового зв`язку для відправлення до суду) Виконавчого комітету Криворізької міської ради до Державної аудиторської служби України, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок Держаудитслужби від 22.03.2024 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-01-11005310-а (квадракоптери) Виконавчого комітету Криворізької міської ради про зобов`язання Виконавчого комітету Криворізької міської ради усунути виявлені порушення шляхом розірвання договору протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідач у своєму висновку від 22.03.2024 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-01-11005310-а дійшов необґрунтованих та хибних висновків про порушення позивачем вимог абзацу п`ятого підпункту 1 пункту 44 Особливостей та принципів здійснення публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону, зокрема щодо максимальної економії, ефективності та пропорційності, щодо розгляду тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_1 , а також за результатами аналізу питання своєчасності укладання договору про закупівлю, внесення змін до нього та їх оприлюднення нібито установив порушення вимог підпункту 4 пункту 19 Особливостей. Так позивач указує, що Замовником в Додатку 3 до тендерної документації було, зокрема, визначено, що Учасник повинен надати довідку у довільній формі щодо відсутності підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах, встановленої в абзаці 14 пункту 47 Особливостей. При цьому, Замовник відхилив пропозицію ФОП ОСОБА_1 , зокрема через неподання довідки у довільній формі щодо відсутності підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах, встановленої в абзаці 14 пункту 47 Особливостей, що було його правом, а не обов`язком, згідно з вимогами Додатку 3 тендерної документації та абзацу 14 пункту 47 Особливостей. Під час розгляду тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_1 було встановлено, що така Довідка відсутня, тому на виконання п.43 Постанови учаснику було надано час на усунення такої невідповідності. Також в Додатку 4 тендерної документації Замовник зазначив один кваліфікаційний критерій до Учасника, а також спосіб його підтвердження, при цьому під час розгляду пропозиції ФОП ОСОБА_1 було встановлено, що в систему завантажено довідку в довільній формі з інформацією про виконання аналогічного(их) договору(ів) (додається), але спосіб підтвердження - копії таких договорів не надано. Таким чином, на виконання п.43 Постанови учаснику було надано час на усунення такої невідповідності. При надані часу на виправлення невідповідностей Замовник не вимагав публічної інформації, що є доступною в електронній системі, або яка не передбачена в тендерній документації, а лише тільки те, що вимагалося в тендерній документації. Щодо укладання додаткової угоди від 13.02.2024 № 1 до договору про закупівлю від 05.02.2024 № 33, якою продовжено строк поставки товару до 01.04.2024, що призвело до перенесення строків виконання зобов`язань щодо передачі товару без документального підтвердження виникнення об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, що є порушенням, за твердженням відповідача, вимог підпункту 4 пункту 19 Особливостей, то позивач зазначає, що нормами Особливостей не визначається, якими саме документами мають підтверджуватися об`єктивні обставини, що спричинили необхідність продовження терміну виконання зобов`язань за договором та або строк його дії, а отже Замовник визначив лист переможця процедури закупівлі - Постачальника ТОВ «Інкос Індастрі» від 09.02.2024 №52 достатнім об`єктивним підтвердженням обставин, що спричинили необхідність продовження терміну виконання зобов`язань. Також, позивачем зауважено, що положення чинного законодавства України не передбачають право органів фінансового контролю вимагати вжиття заходів щодо припинення договірних зобов`язань. Крім того зазначено, що відповідачем порушено строк оприлюднення рішення про початок моніторингу та строк здійснення вказаного моніторингу, встановлений вимогами ЗУ «Про публічні закупівлі», оскільки останнім оприлюднено наказ від 28.02.2024 №31 «Про початок моніторингу процедур закупівель», яким наказано розпочати моніторинг процедури закупівлі UA-2024-01-11-005310-а, на своєму офіційному сайті тільки 25.03.2024 о 17.00, в той час як висновок про результати моніторингу процедури закупівлі затверджено 22.03.2024. Таким чином, на переконання позивача, висновок Державної аудиторської служби України про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-01-11-005310-а від 22.03.2024 є незаконним, необгрунтованим, таким, що складний з порушенням Закону України «Про публічні закупівлі» безпідставним, та таким, що не підтверджений фактичними обставинами, з огляду на що підлягає скасуванню.

Справі за цією позовною заявою присвоєно № 160/9298/24 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Позовна заява не відповідала вимогам, установленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), тому ухвалою суду від 15.04.2024 була залишена без руху, з наданням позивачу строку для усунення недоліків, шляхом надання до суду доказів звернення до суду в межах установлених строків, або подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з доказами на підтвердження поважності причин його пропуску.

На виконання вимог ухвали суду від 15.04.2024 від представника позивача через систему «Електронний суд» 22.04.2024 надійшло клопотання, в якому зазначено про те, що позовна заява Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 04.04.2024 №75 була подана до суду 04.04.2024, тобто в межах строків, визначених п. 10 ч. 2 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» засобами поштового зв`язку «Укрпошта» поштовим відправленням за номером 05 038 3832 2532, що, на думку позивача, виключає необхідність подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Крім того, вказаною ухвалою суду було залучено до участі у справі Товариство з обмеженою відповідальністю «Інкос Індастрі» як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.

До суду через систему «Електронний суд» надійшов відзив Державної аудиторської служби України на позовну заяву Виконавчого комітету Криворізької міської ради, в якому відповідач зазначив, що Держаудитслужба у порядку, установленому статтею 8 Закону № 922, та на підставі наказу Держаудитслужби від 28.02.2023 № 31 здійснила моніторинг процедури закупівлі квадрокоптерів (інформація опублікована в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2024-01-11-005310-а), очікуваною вартістю 25136376,00 грн, проведеної Позивачем. За результатами моніторингу встановлено: за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) встановлено порушення вимог абзацу п`ятого підпункту 1 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (в редакції станом на момент проведення торгів) (далі - Постанова № 1178) та принципів здійснення публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону № 922, зокрема щодо максимальної економії, ефективності та пропорційності. Так відповідач указує, що надання документального підтвердження відсутності інформації, зазначеної в абзаці 14 пункту 47 Постанови № 1178, передбачено для переможця процедури закупівлі. Водночас інформація про виконання зобов`язань за раніше укладеними договорами про закупівлю між Замовником та ФОП ОСОБА_1 є доступною в електронній системі закупівель. Стосовно питання виконання аналогічних договорів Держаудитслужба зазначає, що додатком 4 тендерної документації на підтвердження досвіду виконання аналогічних договорів Замовник вимагав довідку у довільній формі з інформацією про виконання аналогічного(их) договору(ів) (не менше одного договору) та копії відповідних договорів з усіма додатками. Учасник ФОП ОСОБА_1 у складі тендерної пропозиції надав довідку від 18.01.2024, де зазначив два аналогічні договори щодо поставки квадрокоптерів, один з яких від 04.07.2023 № 456 укладений із Замовником. Копія зазначеного договору з усіма додатками міститься в електронній системі закупівель (ІМ-2023-06-13-008573-а) та доступна Замовнику. Отже, учасник ФОП ОСОБА_1 підтвердив свою відповідність кваліфікаційним критеріям, а замовник не скористався своїм правом щодо перевірки публічної інформації, яка є доступною в електронній системі. Також за результатами аналізу питання своєчасності укладання договору про закупівлю, внесення змін до нього та їх оприлюднення установлено порушення вимог підпункту 4 пункту 19 Постанови № 1178. Порушення відображені у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, який оприлюднено в електронній системі закупівель відповідно до норм частини шостої статті 8 Закону № 922. Відповідачем наголошувалось, що учасник TOB «ІНКОС ІНДАСТРІ», погоджуючись у січні 2024 року із запропонованими строками поставки товару до 12.02.2024 та укладаючи договір про закупівлю 05.02.2024 повинен був врахувати загальновідомі обставини щодо тривалих новорічних свят з 10.02.2024 у Китайський Народній Республіці та мав можливість отримати інформацію від виробника стосовно поставки товару у лютому 2024 року. Крім того, станом на 08.05.2024 (дату підготовки відзиву на позовну заяву) в електронній системі закупівель відсутній звіт про виконання договору. Щодо тверджень позивача про недотримання відповідачем порядку проведення моніторингу процедури закупівлі, відповідач зазначає, що рішення про початок моніторингу процедури закупівлі UA -2024-01-11- 005310-а (наказ від 28.02.2024 № 31) та відповідний висновок оприлюднені в електронній системі закупівель у строки та порядку, визначеному статтею 8 Закону № 922.

Третьою особою до суду подані заперечення на відзив на позовну заяву та пояснення на позовну заяву, в яких третя особа підтримала доводи, наведені в обгрунтування позовних вимог. Також, третя особа зазначає, що за результатами проведення процедури закупівлі UA-2024-01-11-005310- а (квадракоптери) між Товариством з обмеженою відповідальністю «Інкос Індастрі та виконавчим комітетом Криворізької міської ради був укладений договір № 33 від 05.02.2024, згідно з яким ТОВ «Інкос Індастрі», як Постачальник взяло на себе обов`язки здійснити постачання на користь виконавчого комітету Криворізької міської ради квадрокоптерів «DJI Mavic ЗТ» у кількості 100 штук по ціні 196980 гривень на загальну суму 19698000 гривень. Згідно з умовами зазначеного договору постачання товару за договором здійснювалося не за умовами попередньої оплати, а навпаки оплата товару здійснюється виконавчим комітетом Криворізької міської ради вже після фактичної передачі товару в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом, узятих на облік органами Казначейства України з урахуванням ст. 48 Бюджетного кодексу України про що зазначено у п. 4.3. Договору. ТОВ «Інкос Індастрі» ще до того, як прийняти участь у процедурі закупівлі на підставі Договору № 24004 від 10.01.2024 за свій власний кошт замовив квадрокоптери у компанії Bibamus OU (Естонія) та перерахував на її рахунок грошові кошти, розраховуючи, що постачання квадрокоптерів відбудеться протягом січня 2024 року, проте останнім строки постачання були порушені, внаслідок перешкод, які почали чинитися з боку виробника квардрокоптерів компанії DJI (Китай), яка почала встановлювати відповідні обмеження з постачання для різних країн, з урахуванням, в тому числі виробничих потужностей та виконання замовлень. На час проведення процедури закупівлі та укладання договору з виконавчим комітетом Криворізької міської ради, з урахуванням запевнень постачальника компанії Bibamus OU, ТОВ «Інкос Індастрі» розраховував виконати договір та поставити квадрокоптери в передбачений ним строк до 12.02.2024, проте виконав частково. Після чого, внаслідок невиконання перед ТОВ «Інкос Індастрі» зобов`язань з постачання квадрокоптерів, останній звернувся до виконавчого комітету Криворізької міської ради з відповідним листом від 09.02.2024 № 52, внаслідок чого між сторонами була укладена додаткова угода до договору №1 від 13.02.2024, згідно з якою був продовжений строк поставки товару до 01.04.2024. В подальшому між ТОВ «Інкос Індастрі» та виконавчим комітетом Криворізької міської ради до договору № 33 від 05.02.2024 була укладена додаткова угода № 2 від 13.05.2024, згідно з якою сторони погодили зменшити обсяги закупівлі, змінивши п. 3.1. та Додаток 1 (специфікацію) до Договору, у зв`язку з чим ТОВ «Інкос Індастрі» зобов`язаний здійснити постачання квадрокоптерів у кількості 65 штук за ціною 196980 гривень без ПДВ на загальну суму 12803700 гривень. На момент укладення цієї додаткової угоди ТОВ «Інкос Індастрі» вже здійснив постачання квадрокоптерів у зазначеній кількості, таким чином, договір № 33 від 05.02.2024 вважається виконаним у повному обсязі та не підлягає розірванню.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

При цьому, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

Згідно з наказом Державної аудиторської служби України від 28.02.2024 № 31 «Про початок моніторингу процедур закупівель/закупівель» прийнято рішення, зокрема, про початок проведення моніторингу закупівлі UA-2024-01-11005310-а з підстав виявлення органом державного фінансового контролю ознак порушення (порушень) законодавства у сфері закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель

За результатами перевірки Державною аудиторською службою України складено Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-01-11005310-а (дата початку моніторингу: 28 лютого 2024 року 14:41 год.- дата закінчення моніторингу: 20 березня 2024 року), який затверджено заступником голови Державної аудиторської служби України Шкуропатом О.Г. та оприлюднено в електронній системі закупівель 22.03.2024 у відповідності до вимог ч.6 ст.8 Закону №922.

В констатуючій частині висновку Державної аудиторської служби України викладено виявлені порушення разом з обґрунтуванням:

«Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) та Особливостям здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 (у редакції станом на дату проведення торгів) (далі - Особливості), розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю, внесення змін до нього та їх оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Виконавчого комітету Криворізької міської ради (далі - Замовник) на 2024 рік, оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, тендерну документацію, затверджену рішенням протокольним рішенням уповноваженої особи від 11.01.2024, реєстр отриманих тендерних пропозицій, протокол розкриття тендерних пропозицій, протоколи щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 23.01.2024 №1аВС, від 24.01.2024 №1бВС, від 25.01.2024 №1вВС, від 26.01.2024 №1гВС та від 26.01.2024 №1дВС, тендерні пропозиції: фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ), товариства з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧТОРГ-ПЛЮС» (далі - ТОВ «ПОСТАЧТОРГ-ПЛЮС»), товариства з обмеженою відповідальністю «БАГІРОВ ШИПІНГ ЕЙДЖЕНС» (далі - ТОВ «БАГІРОВ ШИПІНГ ЕЙДЖЕНС») та товариства з обмеженою відповідальністю «ІНКОС ІНДАСТРІ» (далі - ТОВ «ІНКОС ІНДАСТРІ»), вимоги про усунення невідповідностей до 23.01.2024 та 24.01.2024, повідомлення про намір укласти договір від 26.01.2024, договір від 05.02.2024 № 33 (далі - Договір) на суму 19 698 000 гривень без ПДВ, додаткову угоду від 13.02.2024 № 1 до Договору, пояснення Замовника, надане 04.03.2024 через електронну систему закупівель.

Відповідно до пункту 3 Особливостей Замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

За результатами розгляду тендерної пропозиції учасника ФОП ОСОБА_1 , що визначена системою найбільш економічно вигідною, Замовник розмістив вимогу про усунення невідповідностей з наступною інформацією «відповідно до Додатку 3 Учасник повинен надати довідку у довільній формі щодо відсутності підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах, встановленої в абзаці 14 пункту 47 Особливостей. Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у цьому абзаці, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у відкритих торгах. Для цього учасник (суб`єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов`язався сплатити відповідні зобов`язання та відшкодування завданих збитків. Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику процедури закупівлі не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі; - відповідно до Додатку 4 у складі тендерної пропозиції Учасник також надає копію(ї) договору(ів) зі всіма сторінками та додатками щодо кожного договору зазначеного в довідці».

Відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 23.01.2024 № 1аВС Замовник відхилив тендерну пропозицію ФОП ОСОБА_1 через не усунення вищезазначених невідповідностей.

Додатком 3 тендерної документації та абзацом 14 пункту 47 Особливостей встановлено, що «Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов`язання за раніше укладеним договором про закупівлю із цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору». Слід зазначити, що інформація про виконання зобов`язань за раніше укладеними договорами про закупівлю з ФОП ОСОБА_1 розміщена в електронній системі закупівель. Замовник відхилив пропозицію ФОП ОСОБА_1 , зокрема через ненадання довідки у довільній формі щодо відсутності підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах, встановленої в абзаці 14 пункту 47 Особливостей, що було його правом, а не обов`язком, згідно з вимогами Додатку 3 тендерної документації та абзацу 14 пункту 47 Особливостей.

Крім того, додатком 4 тендерної документації на підтвердження досвіду виконання аналогічних договорів вимагається довідка у довільній формі з інформацією про виконання аналогічного(их) договору(ів) (не менше одного договору) та копії відповідних договорів з усіма додатками. Учасник ФОП ОСОБА_1 у складі тендерної пропозиції надав довідку від 18.01.2024, де зазначив два аналогічні договори щодо поставки квадрокоптерів, один з яких від 04.07.2023 № 456 укладений із Замовником. Копія зазначеного договору з усіма додатками міститься в електронній системі закупівель (UA-2023-06-13-008573-a) та доступна Замовнику.

Ззгідно з вимогами частини 5 статті 17 Закону Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.

Зважаючи на зазначене, Замовником безпідставно відхилено тендерну пропозицію ФОП ОСОБА_1 , що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, чим не дотримано вимог абзацу п`ятого підпункту 1 пункту 44 Особливостей.

Різниця між остаточною ціновою пропозицією ФОП ОСОБА_1 та остаточною ціновою пропозицією ТОВ «ІНКОС ІНДАСТРІ» (переможець торгів) складає 998 000,00 гривень.

Моніторингом установлено, що учасник (переможець) ТОВ «ІНКОС ІНДАСТРІ» погодився із запропонованими умовами поставки товару до 12.02.2024, які визначені пунктом 5.1. проєкту договору про закупівлю, шляхом надання у складі тендерної пропозиції Довідки від 18.01.2024 № ОТ-10 щодо згоди з проєктом договору.

Водночас на підставі листа постачальника ТОВ «ІНКОС ІНДАСТРІ» від 09.02.2024 № 52 щодо затримки поставки товару через тривалі новорічні свята у виробника (країна -Китай) та перевантаження виробничих потужностей, укладено додаткову угоду від 13.02.2024 № 1 до договору про закупівлю від 05.02.2024 № 33, якою продовжено строк поставки товару до 01.04.2024, що призвело до перенесення строків виконання зобов`язань щодо передачі товару без документального підтвердження виникнення об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, що є порушенням вимог підпункту 4 пункту 19 Особливостей.

Пунктом 6.2.4. Договору передбачена можливість Замовника достроково розірвати договір у разі невиконання постачальником зобов`язань, повідомивши його про це у строк 10 календарних днів до дати розірвання, уклавши з постачальником додаткову угоду про розірвання.

Враховуючи наведене Замовником порушено принципи публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону, зокрема щодо максимальної економії, ефективності та пропорційності.

За результатами аналізу питань дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_1 встановлено порушення вимог абзацу п`ятого підпункту 1 пункту 44 Особливостей та принципів здійснення публічних закупівель, визначених статтею 5 Закону, зокрема щодо максимальної економії, ефективності та пропорційності.

За результатами аналізу питання своєчасності укладання договору про закупівлю, внесення змін до нього та їх оприлюднення установлено порушення вимог підпункту 4 пункту 19 Особливостей.

За результатами аналізу питання визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та Особливостям, розгляду тендерних пропозицій ТОВ «ПОСТАЧТОРГ-ПЛЮС», ТОВ «БАГІРОВ ШИПІНГ ЕЙДЖЕНС», ТОВ «ІНКОС ІНДАСТРІ», своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця - порушень не установлено.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Держаудитслужба зобов`язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів»

26.03.2024, на підставі абз. 2 ч. 8 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Виконавчим комітетом Криворізької міської ради в електронній системі закупівель опубліковані Обгрунтовані заперечення до висновку про результати моніторингу закупівлі UA-2024-01-11005310-а.

Не погоджуючись з висновком Державної аудиторської служби України, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.

За приписами ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-XII (далі - Закон №2939-ХІІ).

За приписами ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-XII (далі - Закон №2939-ХІІ).

Відповідно до частин першої, другої статті 1 Закону №2939-ХІІ здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган - державного фінансового контролю). Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією, України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності, у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні (частина перша статті 2 Закону №2939-ХІІ).

Положеннями частин другої, третьої статті 2 Закону №2939-ХІІ визначено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 5 Закону №2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об`єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43 (далі - Положення №43 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення №43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Пунктом 7 Положення встановлено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Отже, Державна аудиторська служба України безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи відповідно до ст.5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому ст.8 Закону №922-VIII.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року №922-VІІІ (далі - Закон №922-VІІІ) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад.

Пунктом 14 частини першої статті 1 Закону №922-VІІІ визначено, що моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості), пунктом 23 яких визначено, що моніторинг відкритих торгів здійснюється Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами відповідно до статті 8 Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №922-VIII Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України. Органи, уповноважені здійснювати контроль у сфері закупівель, не мають права втручатися в проведення закупівель.

Абзацами 1-2 частини першої статті 8 Закону №922-VIII передбачено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Згідно з ч.2 ст.8 Закону №922-VIII рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до частини третьої статті 8 Закону №922-VIII повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.

Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель. (частина 4 статті 8 Закону № 922-VIII.

Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

Згідно з частинами шостою та сьомою статті 8 Закону №922-VIII за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У висновку обов`язково зазначаються:

1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;

2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;

5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

Згідно з частиною шостою статті 8 Закону № 922 за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу' державного фінансового контролю або його заступником.

Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку.

Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Порядок заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі затверджено наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 № 552, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.10.2020 за № 958/35241 (далі - Порядок № 552).

Згідно з пунктами 3, 5 розділу І Порядку № 552 висновок складається у формі електронного документа і заповнюється відповідно до затвердженої Мінфіном форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - форма висновку) в електронній системі закупівель.

Для оприлюднення підписаний та затверджений висновок завантажується в електронну систему закупівель, на форму висновку накладається кваліфікований електронний підпис посадової особи органу державного фінансового контролю, яка здійснила моніторинг процедури закупівлі.

За приписами частини десятої статті 8 Закону №922-VIII у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за дотриманням законодавства у сфері публічних закупівель шляхом їх моніторингу, за результатами здійснення якого посадовою особою складається висновок про результати моніторингу закупівлі. При виявленні порушень законодавства у сфері публічних закупівель орган державного фінансового контролю у висновку здійснює його опис та зазначає про спосіб його усунення. Отже, з метою усунення виявленого під час моніторингу порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель у висновку міститься вимога зобов`язального характеру, яка є обов`язковою для виконання.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 05.05.2021 у справі №160/4421/20.

Під час розгляду справи судом установлено, що наказом Державної аудиторської служби України від 28.02.2024 № 31 «Про початок моніторингу процедур закупівель/закупівель» із посиланням на ч. 2 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі», зважаючи на п. 23 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою КМУ від 12 жовтня 2022 року №1178, та згідно з пунктом 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою КМУ від 03 лютого 2016 року №43, було розпочато моніторинг закупівель відповідно до переліку, що додано до цього наказу.

Згідно з додатком до наказу від 28.02.2024 № 31 «Перелік процедур/закупівель», до перевірки визначено оголошення про проведення процедури закупівлі за унікальним номером UA-2024-01-11005310-а, підстава для здійснення моніторингу процедури закупівлі: виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.

Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі UA-2024-01-11005310-а, а саме UA-2024-01-11005310-а було оприлюднене в електронній системі закупівель 28 лютого 2024 року о 14:41 год., тобто з дотриманням строку, визначеного статтею 8 Закону № 922.

За результатами перевірки Державною аудиторською службою України складено Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-01-11005310-а (дата початку моніторингу: 28 лютого 2024 року 14:41 год.- дата закінчення моніторингу: 20 березня 2024 року), який затверджено заступником голови Державної аудиторської служби України Шкуропатом О.Г. та оприлюднено в електронній системі закупівель 22.03.2024 у відповідності до вимог ч.6 ст.8 Закону №922.

Таким чином, Державна аудиторська служба України, уповноважена на здійснення моніторингу закупівель в порядку визначеному законом, тому, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку іншим порушенням, установленим відповідачем у спірному висновку, суд указує про таке.

Відповідно до пункту 3-7 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №922-УІІІ, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування та зобов`язано замовників проводити публічні закупівлі відповідно до Закону № 922 з урахуванням цих Особливостей (далі Особливості№1178 ).

Відповідно до п. 3 Особливостей №1178 замовники зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону №922-VIII з урахуванням Особливостей №1178.

За визначенням, наведеним у підпункті 31 частини першої статті 1 Закону № 922-VIII тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Відповідно до п. 28 Особливостей № 1178 тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

У відповідності до частин першої та другої статті 22 Закону № 922-VIII тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав.

У тендерній документації зазначаються такі відомості: 1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об`єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби); 5) кількість товару та місце його поставки; 6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 8) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов; 9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами; 10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію. У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі; 11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції; 13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати); 17) прізвище, ім`я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками;18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг; 19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації (частина 3 статті 22 Закону № 922- VIII).

Водночас, частина четверта статті 22 Закону № 922-УІІІ передбачає заборону включення до тендерної документації вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Замовникам забороняється вимагати від учасників подання у паперовому вигляді інформації, поданої ними під час проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.

Відповідно до статті 25 Закону Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Отже, тендерна документація, крім інформації, передбаченої частиною другою статті 22 Закону №922-VIII, може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. При цьому, з урахуванням положень частин 3 і 4 статті 22 Закону №922- VIII інша, ніж у частині 2 цієї статті, інформація, право на включення якої до тендерної документації надане замовнику, повинна відповідати таким критеріям: її наявність повинна бути передбачена законодавством, а її надання не повинне обмежувати конкуренцію та призводити до дискримінації учасників.

З метою проведення процедури закупівлі Замовником було затверджено тендерну документацію, де у Додатку 3 до тендерної документації були передбачені такі розділи: «Підтвердження відповідності Учасника (в тому числі для об`єднання учасників як учасника процедури) вимогам, визначеним у пункті 47 Особливостей», «Перелік документів та інформації для підтвердження відповідності Переможця вимогам, визначеним п.47 Особливостей (статті 17 Закону «Про публічні закупівлі»)» та «Інша інформація встановлена відповідно до законодавства (для Учасників - юридичних осіб, фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців)».

Так, у розділі «Підтвердження відповідності Учасника (в тому числі для об`єднання учасників як учасника процедури) вимогам, визначеним у пункті 47 Особливостей було зазначено: «Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у пункті 47 Особливостей (крім абзацу чотирнадцятого цього пункту), крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого пункту 47 Особливостей.

Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в пункті 47 Особливостей (крім підпунктів 1 і 7, абзацу чотирнадцятого цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.

Замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 цього пункту.

Учасник повинен надати довідку у довільній формі щодо відсутності підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах, встановленої в абзаці 14 пункту 47 Особливостей. Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у цьому абзаці, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у відкритих торгах. Для цього учасник (суб`єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов`язався сплатити відповідні зобов`язання та відшкодування завданих збитків. Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику процедури закупівлі не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі.

У разі коли учасник процедури закупівлі має намір залучити інших суб`єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менш як 20 відсотків вартості договору про закупівлю у разі закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 Закону (у разі застосування таких критеріїв до учасника процедури закупівлі), замовник перевіряє таких суб`єктів господарювання щодо відсутності підстав, визначених пунктом 47 Особливостей.»

Крім того, Замовником в Додатку 4 до тендерної документації було визначено, що на виконання п 28 Постанови КМУ від 12.10.2022 (зі змінами), ст. 16 ЗУ «Про публічні закупівлі» замовник зазначає, що учасник процедури закупівлі подає документально підтверджену інформацію про відповідність наступному кваліфікаційному критерію: наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів), шляхом подання довідки у довільній формі з інформацією про виконання аналогічного(их) договору(ів) (не менше одного договору). В складі тендерної пропозиції Учасник також надає копію(ї) договору(ів) зі всіма сторінками та додатками щодо кожного договору зазначеного в довідці. (під аналогічним за предметом закупівлі договором слід розуміти виконаний договір, відповідно до умов якого здійснювалася поставка товару - квадрокоптерів).

Так під час розгляду тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_1 , замовником була встановлена відсутність довідки у довільній формі щодо відсутності підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах, встановленої в абзаці 14 пункту 47 Особливостей, що передбачена Додатком 3 до ТД, а також встановлено, що в електронну систему завантажено довідку в довільній формі з інформацією про виконання аналогічного(их) договору(ів), проте не надано їх скановані копії, як то вимагалось Додатком 4 до ТД.

Замовником оприлюднено в електронній системі закупівель вимогу про усунення невідповідностей до 23 січня 2024року ,10:29, яка адресована ФОП ОСОБА_1 , такого змісту: «Відповідно до п. 43 Постанови КМУ №1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», зі змінами та доповненнями, (далі - Постанова) якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, а саме: - відповідно до Додатку 3 Учасник повинен надати довідку у довільній формі щодо відсутності підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах, встановленої в абзаці 14 пункту 47 Особливостей. Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у цьому абзаці, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у відкритих торгах. Для цього учасник (суб`єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов`язався сплатити відповідні зобов`язання та відшкодування завданих збитків. Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику процедури закупівлі не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі; - відповідно до Додатку 4 у складі тендерної пропозиції Учасник також надає копію(ї) договору(ів) зі всіма сторінками та додатками щодо кожного договору зазначеного в довідці.».

Із протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 1аВС від 23.01.2024, судом установлено, що учаснику було надано час на усунення невідповідності у строк, визначений п.43 Постанови. В установлений термін учасником не усунуто виявлені невідповідності. У зв`язку із викладеним уповноважена особа вирішила відхилити пропозицію ФОП ОСОБА_1 відповідно до абз.5 підпункту 1 п.44 Постанови КМУ від 12.10.2022, зі змінами та перейти до розгляду наступної пропозиції.

Відповідно до абзацу 4 підпункту 1 пункту 44 Особливостей (в редакції, чинній на момент оприлюднення в електронній системі оголошення про проведення закупівлі) Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли учасник процедури закупівлі не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Також згідно з абзацом 1 підпункту 2 пункту 44 Особливостей (в редакції, чинній на момент оприлюднення в електронній системі оголошення про проведення закупівлі) Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.

Суд погоджується з твердженням позивача, що при надані часу на виправлення невідповідностей Замовник вимагав зазначення тієї інформації, яка була передбачена ним в тендерній документації.

Крім того, відповідачем в оскаржуваному висновку зазначається, що учасник ФОП ОСОБА_1 у складі тендерної пропозиції надав довідку від 18.01.2024, де зазначив два аналогічні договори щодо поставки квадрокоптерів, один з яких від 04.07.2023 № 456 укладений із Замовником та копія зазначеного договору з усіма додатками міститься в електронній системі закупівель (UA-2023-06-13-008573-a) та доступна Замовнику, проте суд зауважує, що позивач правильно акцентував увагу суду у позовній заяві, що подання учасником в складі тендерної пропозиції копій договорів зі всіма сторінками та додатками щодо кожного договору, які зазначеного в довідці є саме способом підтвердження інформації, викладеної у відповідній довідці та виконання вказаного кваліфікаційного критерію.

Таким чином, суд уважає, що висновки відповідача щодо порушення Замовником вимог підпункту 1 пункту 44 Особливостей не знайшли свого підтвердження та є необґрунтованими.

Також в оскаржуваному висновку відповідачем було зазначено, що моніторингом установлено, що учасник (переможець) ТОВ «ІНКОС ІНДАСТРІ» погодився із запропонованими умовами поставки товару до 12.02.2024, які визначені пунктом 5.1. проєкту договору про закупівлю, шляхом надання у складі тендерної пропозиції Довідки від 18.01.2024 № ОТ-10 щодо згоди з проєктом договору. Водночас на підставі листа постачальника ТОВ «ІНКОС ІНДАСТРІ» від 09.02.2024 № 52 щодо затримки поставки товару через тривалі новорічні свята у виробника (країна -Китай) та перевантаження виробничих потужностей, укладено додаткову угоду від 13.02.2024 № 1 до договору про закупівлю від 05.02.2024 № 33, якою продовжено строк поставки товару до 01.04.2024, що призвело до перенесення строків виконання зобов`язань щодо передачі товару без документального підтвердження виникнення об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, що є порушенням вимог підпункту 4 пункту 19 Особливостей.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону №922-VIII договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього, передбачені ст. 41 Закону № 922-VIII, згідно з ч.1 якої договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до абзацу 1 пункту 17 Особливостей, договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п`ятої, сьомої - дев`ятої статті 41 Закону, та цих особливостей.

У ч. 5 ст. 41 Закону № 922-VIII зазначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень ч.6 цієї статті.

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених ч. 5 цієї статті, замовник обов`язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю (ч.7 ст.41 Закону №922-VIII).

Аналогічний зміст містять у собі й п. 19 Особливотей.

Нормами Особливостей не визначається, якими саме документами мають підтверджуватися об`єктивні обставини, що спричинили необхідність продовження терміну виконання зобов`язань за договором та або строк його дії.

За результатами проведення процедури закупівлі UA-2024-01-11-005310-а (квадракоптери) між Товариством з обмеженою відповідальністю «Інкос Індастрі» та виконавчим комітетом Криворізької міської ради був укладений договір № 33 від 05.02.2024, згідно з яким ТОВ «Інкос Індастрі», як Постачальник взяло на себе обов`язки здійснити постачання на користь виконавчого комітету Криворізької міської ради квадрокоптерів «DJI Mavic ЗТ» у кількості 100 штук по ціні 196980 гривень на загальну суму 19698000 гривень.

Вказаний договір опубліковано в електронній системі закупівель 05 лютого 2024 о 14:00 год.

Відповідно до додаткової угоди №1 від 13.02.2024 до Договору від 05.02.2024 №33, Замовник і Постачальник, враховуючи в лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНКОС ІНДАСТРІ» від 09.02.2024 №52 та керуючись пп. 4 п. 19 Постанови КМУ від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», у зв`язку із виникненням документально підтверджених об`єктивних обставин, що унеможливлюють виконання зобов`язань в строки передбачені договором, погодилися змінити умови Договору, виклавши у новій редакції:

п.5.1 Розділу 5. Поставка товару, а саме: « 5.1. Місце та строки поставки Товару: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, до 01.04.2024».

п.10.1 Розділу 10. Строк дії договору, а саме: « 10.1. Договір укладено відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей здійснення закупівель, затверджених Постановою КМУ №1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування». Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і скріплення підписів печатками та діє протягом воєнного стану, оголошеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», та подовженого Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, 18.04.2022 №259/2022, 17.05.2022 №341/2022, 12.08.2022 №573/2022, 07.11.2022 №757/2022, 06.02.2023 №58/2023, 01.05.2023 №254/2023, 26.07.2023 №451/2023, 06.11.2023 №734/2023, 05.02.2024 №49/2024, тобто до 14.05.2024, а в частині проведення розрахунків - до повного їх виконання.».

Додаткова угода №1 від 13.02.2024 до Договору від 05.02.2024 №33 була опублікована в електронній системі закупівель 14 лютого 2024 року о 17:04 год.

Додатковою угодою №2 від 13.05.2024 до Договору від 05.02.2024 №33 Сторони дійшли згоди, відповідно до пунктів 3.2, 11.4, 11.5 Договору, керуючись пп. 1 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ №1178 від 12.10.2022, враховуючи лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНКОС ІНДАСТРІ» від 10.05.2024 № 57, зменшити обсяги закупівлі товару та відповідно ціну Договору на 6 894 300 грн 00 коп. (шість мільйонів вісімсот дев`яносто чотири тисячі триста грн. 00 коп.), без ПДВ.

Додаткова угода №2 від 13.05.2024 до Договору від 05.02.2024 №33 була опублікована в електронній системі закупівель 15 травня 2024 року о 09:07 год.

Суд наголошує, що відповідно до підпункту 4 пункту 19 Постанови №1178, продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг можливе у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

З урахуванням зазначеного, матеріали справи підтверджують виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару згідно з пп. 4 п. 19 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178.

Таким чином, висновок відповідача про порушення позивачем пп. 4 п. 19 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, є необґрунтованим та безпідставним.

Щодо викладеного у пункті 3 констатуючої частини висновку усунення виявлених під час проведення моніторингу закупівлі порушень та недоліків у запропонований в оскаржуваному висновку спосіб, а саме: зобов`язання позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом припинення зобов`язань за договором, суд у цьому випадку йому оцінки не надає, з огляду на таке.

Вказана вимога є наслідком тих порушень, які вказані відповідачем у висновку, оскільки суд констатував відсутність будь-яких порушень зі сторони Замовника при проведенні закупівлі, відсутня необхідність усунення порушень у вказаний органом фінансового моніторингу спосіб.

Також, судом установлено, що в електронній системі закупівель було опубліковано звіт про виконання договору №33 від 05 лютого 2024 року про закупівлю UA-2024-01-11005310-а, в якому строк дії вказаного договору зазначався - 05 лютого 2024 року - 14 травня 2024 року.

Слід зазначити, що втручання органу державного фінансового контролю в публічні закупівлі є виправданим виключно у разі, якщо виявлене порушення має негативний вплив для бюджету (зайве витрачання бюджетних коштів).

Натомість, оскаржений висновок про результати моніторингу закупівлі не містить доказів та відомостей про неефективне, незаконне, нецільове використання бюджетних коштів, що не узгоджується із вимогою відповідача про розірвання укладеного за результатами проведеного тендеру договору.

Крім того, суд зазначає, що встановлення у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі вимоги вчинення дій щодо розірвання укладеного договору не віднесено до повноважень органу державного фінансового контролю та порушує принцип обґрунтованості та пропорційності, а також нівелює саме визначення поняття моніторингу та його мету.

Аналогічні правові позиції встановлені Верховним Судом в постановах від 04.05.2023 у справі №160/5890/22 та від 15.09.2022 у справі №200/6861/21.

Таким чином, Висновок Державної аудиторської служби України від 22.03.2024 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-01-11005310-а «Квадракоптери», який оприлюднено в електронній системі закупівель 22.03.2024, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

У Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» (п.58) суд указує, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Суд зазначає, що всі інші аргументи сторін досліджені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки наведених висновків суду не спростовують.

З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Беручи до уваги відсутність витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судовий збір на користь позивача стягненню із відповідача не підлягає.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Виконавчого комітету Криворізької міської ради (пл. Молодіжна, буд. 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50101, код ЄДРПОУ 04052169) до Державної аудиторської служби України (вул. П. Сагайдачного, буд. 4, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 40165856), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Інкос Індастрі» (вул. Запорожця Петра, буд. 26А, кв. 198, м. Київ, 02125, код ЄДРПОУ 44912210) про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Висновок Державної аудиторської служби України від 22.03.2024 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-01-11005310-а «Квадракоптери» (ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Позивач: Виконавчий комітет Криворізької міської ради (пл. Молодіжна, буд. 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50101, код ЄДРПОУ 04052169).

Відповідач: Державна аудиторська служба України (вул. П. Сагайдачного, буд. 4, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 40165856).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Інкос Індастрі» (вул. Запорожця Петра, буд. 26А, кв. 198, м. Київ, 02125, код ЄДРПОУ 44912210).

Суддя Н.В. Кучугурна

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено08.01.2025
Номер документу124236184
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо здійснення публічних закупівель, з них