Рішення
від 12.12.2024 по справі 398/178/23
ОЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 398/178/23

н/п : 2/397/136/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

12.12.2024 селище Олександрівка

Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Максимович І.В.,

секретаря судового засідання - Рум`янцевої О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Приватний нотаріус Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько Ольга Миколаївна та Виконавчий комітет Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, як орган опіки та піклування про визнання недійсним окремої частини договору купівлі-продажу квартири та зняття заборони на відчуження цієї квартири,

У С Т А Н О В И В:

Позивачка, на підставі ст. 3, 15, 16, 215-217 ЦК України, ст. 87, 88 Закону України «Про нотаріат», Глави 16 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати недійсним пункт 18 Договору купівлі-продажу від 16.11.2022 року, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , посвідченого приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько О.М. та зареєстрованого в реєстрі за №1459;

- зняти заборону на відчуження квартири АДРЕСА_1 , накладену приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько О.М., зареєстровану 22.11.2022 року в реєстрі за №1494.

В обґрунтування позову вказала, що розпорядженням голови Петрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 05.07.2010 №478-р їй, ОСОБА_1 було присвоєно статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

Відповідно до рішення регіональної комісії з питань формування пропозицій щодо розподілу у 2021 коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, було визначено дитину позбавлену батьківського піклування ОСОБА_1 (протокол №2 від 30.09.2021) та їй було призначено грошову компенсацію на придбання житла у розмірі 382819 грн.

Виділені їй кошти на придбання житла були зараховані на спеціальний рахунок, відкритий на її ім`я.

З метою реалізації своїх прав, передбачених вимогами законодавства, на виділені їй кошти вона вирішила придбати собі житло, а саме, квартиру АДРЕСА_1 та про свої наміри повідомила Службу у справах дітей Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області.

У даній службі їй наголосили на тому, що для оформлення правочину з купівлі житла вона має звернутися до Приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько О.М.

Водночас, 16.11.2022 Петрівською селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області даному приватному нотаріусу Приходько О.М. було надіслано листа за №01-21/2881/3 з проханням, під час посвідчення договору купівлі-продажу, накласти заборону на відчуження вказаної вище квартири протягом десяти років.

16.11.2022 між ОСОБА_2 та нею, ОСОБА_1 , було укладено нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 .

Станом на дату укладення договору купівлі-продажу квартири їй виповнилось повних 23 роки.

Відповідно до п.5 вказаного договору купівлі-продажу, сторони договору домовились, що продаж квартири вчиняється за 382819 грн. Ціну квартири покупець сплачує продавцю за рахунок грошової компенсації, відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615, з урахуванням процедури та у строки, зазначені цим Порядком, шляхом перерахування коштів зі свого карткового рахунку на картковий рахунок продавця.

Відповідно до п.18 договору, згідно п.26 Порядку, однією з істотних умов цього договору є заборона на відчуження квартири протягом десяти років, яка накладається нотаріусом, що посвідчує договір купівлі-продажу, за зверненням органу опіки та піклування, підготовленим місцевим розпорядником, відповідно до вимог закону.

Договір купівлі-продажу був посвідчений приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько О.М. та зареєстровано в реєстрі за №1459.

22.11.2022 приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько О.М. на підставі ст. 73 Закону України «Про нотаріат», пункту 26 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615, та на виконання умов договору купівлі-продажу, посвідченого Приходько О.М., 16.11.2022 в реєстрі за №1459, за зверненням органу опіки та піклування, підготовленим місцевим розпорядником коштів, було накладено заборону відчуження квартири АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_1 , строком на десять років.

Вказана заборона зареєстрована в реєстрі за №1494, а інформація про вчинені нотаріальні дії була внесена нотаріусом до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

В силу життєвих обставин, наразі вона має намір здійснити відчуження придбаної нею квартири. Але через наявне обтяження її речових прав на нерухоме майно, вона позбавлена можливості реалізувати свої законні права власності на розпорядження майном. Вважає, накладення заборони відчуження майном неправомірним, оскільки будь-які правові підстави для цього були відсутні. Тому вона вимушена звернутися до суду із даним позовом.

Пунктом 15 Порядку та умов надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімей та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615 та п.26 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615 передбачено, що заборона на відчуження такого житла не накладається у разі придбання житла особою після досягнення 23-річного віку.

Заборону відчуження майна знімає нотаріус, який накладав таку заборону при одержанні повідомлення, за рішенням суду або в інших випадках, передбачених законом.

Приватним нотаріусом Приходько О.М., в порушення вимог чинного законодавства, було підготовлено текст договору купівлі-продажу, в якому було безпідставно викладено оспорюваний нею п.18 та в подальшому здійснено з порушенням чинного законодавства накладення заборони відчуження придбаної нею квартири.

За вказаних обставин, п.18 договору купівлі продажу від 16.11.2022, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , посвідченого приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько О.М. та зареєстрованого в реєстрі за №1459, має бути визнаний судом недійсним, а заборона на відчуження квартири АДРЕСА_1 , накладена приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько О.М., зареєстрована 22.11.2022 в реєстрі за №1494 - підлягає зняттю.

25.01.2023 представником позивача - адвокатом Харутою В.А. подано заяву про відвід головуючого судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Нероди Л.М. у даній справі (а.с. 26-28).

Ухвалою судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26.01.2023 задоволено заяву адвоката Харути В.А. про відвід судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Нероди Л.М. у даній справі; відведено суддю Нероду Л.М. від розгляду даної справи та передано цивільну справу для визначення іншого головуючого судді у порядку, встановленому ст. 33 ЦПК України (а.с. 30).

Ухвалою судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Подоляк Я.М. від 16.03.2023 дану цивільну справу передано за підсудністю до Олександрівського районного суду Кіровоградської області (а.с. 37-38).

Ухвалою судді Олександрівського районного суду Кіровоградської області Максимовича І.В. від 02.06.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження (а.с. 49-50).

Ухвалою Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 18.09.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 102-103).

Позивач та її представник у судове засідання не з`явилися, представник надала клопотання про проведення розгляду справи за їх відсутності; позовні вимоги підтримали, просили задовольнити у повному обсязі (а.с. 220).

Відповідач ОСОБА_2 надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав та просив задовольнити позов, оскільки визнання тієї частини нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу квартири від 16.11.2022, про яку просить у своєму позові ОСОБА_1 , не призведе до порушення його прав та не скасує укладений між ним і ОСОБА_1 договір купівлі-продажу квартири по АДРЕСА_2 (а.с. 126, 128).

Третя особа приватний нотаріус Приходько О.М. у судове засідання не з`явилася, про місце, день та час розгляду справи повідомлена належним чином, заперечень не надала (а.с. 116, 139, 157, 180, 199).

Представник третьої особи Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області Нікульшина Т.В. надала заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, заперечувала щодо задоволення позовних вимог (а.с. 76).

Дослідивши матеріали справи, виходячи з принципу розумності та справедливості, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.

Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У відповідності до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Пленум Верховного Суд України у п. 11 Постанови «Про судове рішення у цивільній справі» від 18.12.2009 № 14 роз`яснив, що у мотивувальній частині рішення слід наводити дані про встановлені судом обставини, що мають значення для справи, їх юридичну оцінку та визначені відповідно до них правовідносини, а також оцінку всіх доказів, розрахунки, з яких суд виходив при задоволенні грошових та інших майнових вимог. Встановлюючи наявність або відсутність фактів, якими обґрунтовувалися вимоги чи заперечення, визнаючи одні та відхиляючи інші докази, суд має свої дії мотивувати та враховувати, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення ЄСПЛ у справі «Проніна проти України» від 18.07.2006, № 63566/00Л).

Судом встановлено, що розпорядженням Голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 04.10. 2021 №706-р «Про затвердження розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа», погоджено рішення Регіональної комісії та визначено напрям спрямування коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а саме: виплата грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615; затверджено розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа на 2021 між бюджетами територіальних громад Кіровоградської області в сумі 46194300 гривень (а.с.21).

07.10.2021 Службою у справах дітей Петрівської селищної ради Кіровоградської області листом за вих. №01-14/181/1 повідомлено ОСОБА_3 (позивачку у справі) про те, що відповідно до вищевказаного розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 04.10.2021 №706, вона включена до списку дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, які мають право на отримання у 2021 грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі -грошова компенсація). Відповідно просили її в термін до 08.11.2021 звернутися до відділу соціального захисту населення Петрівської селищної ради (а.с.8-9).

12.10.2021 Відділ соціального захисту населення Петрівської селищної ради Кіровоградської області листом за вих. №01-27/03-14 повідомив ОСОБА_3 (позивачку у справі) про те, що відповідно до п. 21 Порядку та умов надання у 2021 субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №877, витягу з протоколу засідання регіональної комісії з питань формування пропозицій щодо розподілу у 2021 коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа від 30.09.2021 №2, відділ соціального захисту населення Петрівської селищної ради надає згоду на відкриття спеціального рахунку для перерахування на нього коштів у сумі 382819,00 грн. (а.с.10).

Відповідно до протоколу комісії з питань надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа при виконавчому комітеті Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 17.11.2022 №5, комісія вирішила підтвердити, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування відповідно до розпорядження голови Петрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 05.07.2010 №475-р; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ; погодити купівлю гр. ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 ; надати дозвіл ОСОБА_1 на перерахування коштів в сумі 382819,00 грн. із спеціального рахунку Покупця ОСОБА_1 НОМЕР_1 , відкритого в АТ Ощадний банк як оплату за договором купівлі-продажу квартири від 16.11.2022, зареєстрованого в реєстрі за №1459, квартири АДРЕСА_1 , яка розташована в одноповерховому будинку, на картковий рахунок Продавця НОМЕР_2 , відкритий у Філії-Кіровоградське обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 323475, код отримувача 3023716871 (а.с.11-12).

16.11.2022 між ОСОБА_2 (Продавець) та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу, який посвідчений приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько Ольгою Миколаївною та зареєстровано в реєстрі за №1459, за умовами п.1 якого за цим договором Продавець передає квартиру у власність Покупцю, а Покупець приймає квартиру і сплачує за неї обговорену грошову суму; квартира АДРЕСА_1 ; квартира двокімнатна, загальною площею 54,3 кв.м., житловою площею 27,4 кв.м, розташована в одноповерховому будинку, матеріал зовнішніх стін - цегла, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1567713535205 (п.2 договору) (а.с.13-14).

Відповідно до п.5 вказаного договору купівлі-продажу від 16.11.2022 цей продаж, за домовленістю сторін, вчиняється за 382819 грн. 00 коп. Ціну квартири Покупець сплачує Продавцю за рахунок грошової компенсації, відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615, надалі - Порядок, з урахуванням процедури та у строки, зазначені цим Порядком, шляхом перерахування зі свого карткового рахунку на картковий рахунок Продавця: № НОМЕР_2 , відкритий у Філії-Кіровоградське обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 323475, код отримувача 3023716871. Сторони свідчать, що вони обізнані стосовно рівня ринкових цін на аналогічні об`єкти нерухомості; за їх розсудом визначена в цьому Договорі вартість саме цієї квартири є справедливою і відповідає її дійсній вартості.

Відповідно до п.6 вказаного договору, на підтвердження факту повного розрахунку за квартиру, що набувається Покупцем за цим Договором, Продавець зобов`язується надати письмову заяву, що буде вважатися невід`ємною частиною цього Договору, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально.

22.11.2021 Відділ соціального захисту населення Петрівської селищної ради Кіровоградської області листом за вих. №01-27/03-14 повідомив ОСОБА_3 (позивачку у справі) про те, що відповідно до п.17 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615 їй перераховано кошти грошової компенсації для придбання житла у сумі 382819,00 грн. 22.11.2021 на спеціальний рахунок в АТ «Ощадбанк» № НОМЕР_1 ; грошова компенсація може бути використана на придбання житлового приміщення у прийнятих в експлуатацію житлових будинках у будь-якій адміністративно-територіальній одиниці протягом одного року з дня зарахування коштів на спеціальний рахунок в уповноваженому банку за наявності погодження місцевої комісії (а.с.19).

22.11.2022 ОСОБА_2 надав письмову заяву, яка є невід`ємною частиною Договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько О.М. 16.11.2022 в реєстрі за №1459 та яка посвідчена цим же нотаріусом і якою підтвердив факт отримання від ОСОБА_1 шляхом безготівкового перерахування коштів на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий на його ім`я у Філії-Кіровоградське обласне управління АТ «Ощадбанк», код отримувача 3023716871, МФО 323475, 382819 грн. 00 коп. в рахунок погашення ціни квартири АДРЕСА_1 , та факт передачі ключів від квартири в зв`язку з повним розрахунком. Будь-яких претензій матеріального або морального характеру по відношенню до ОСОБА_1 не має, оскільки у неї не має по відношенню до нього невиконаних зобов`язань (а.с.15).

Відповідно до п.18 вищевказаного договору купівлі-продажу від 16.11.2022, згідно п.26 Порядку, однією з істотних умов цього Договору є заборона на відчуження квартири протягом десяти років, яка накладається нотаріусом, що посвідчує договір купівлі-продажу, за зверненням органу опіки та піклування, підготовленим місцевим розпорядником, відповідно до вимог законодавства.

16.11.2022 Петрівською селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області направлено звернення за вих. №01-21/2881/3 «Про накладення заборони на відчуження житла» приватному нотаріусу Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Ользі Приходько, згідно якого керуючись п.26 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615 (далі - Порядок), та враховуючи намір гр. ОСОБА_1 , придбати квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , як орган опіки та піклування, просить її накласти заборону на відчуження вказаного житла десяти років, під час посвідчення відповідного договору купівлі-продажу. Вказане прохання також обумовлене тим, що відповідно до розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 04.10.2021 №706-р «Про затвердження розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа» гр. ОСОБА_1 була передбачена грошова компенсація за належне для отримання житлове приміщення, як особі із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Під час передбачення цієї грошової компенсації для гр. ОСОБА_1 було враховане те, що відповідно до п.4 Порядку, особи, які досягли 23-річного віку протягом поточного бюджетного року, мають право на стовідсоткову грошову компенсацію граничної вартості житла (а.с.20).

22.11.2022 приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько Ольгою Миколаївною, на підставі ст. 73 Закону України «Про нотаріат», пункту 26 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615, та на виконання умов Договору купівлі-продажу, посвідченого Приходько Ольгою Миколаївною, приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області, 16.11.2022 в реєстрі за №1459, за зверненням органу опіки та піклування, підготовленим місцевим розпорядником коштів, відповідно до вимог законодавства, накладено заборону відчуження зазначеного в договорі майна - квартири АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_1 , строком на десять років. Заборона зареєстрована в реєстрі за №1494 (а.с.16).

Реєстрація вищевказаного договору купівлі-продажу від 16.11.2022 та заборони на відчуження квартири від 22.11.2022 за №1494 підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 22.11.2022 №315757067 та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження від 22.11.2022 №315763494, відповідно (а.с.17, 18).

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Отже, ст. 15 ЦК України визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно зі ст. 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р. кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Як вбачається зі ст. ст. 317, 319, 321 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до ч.1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч. 1, 3, 5 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно з ч. 1, ч. 3 ст. 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.

Відповідно до ст. 217 ЦК України, недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.

Згідно з п. 5, 9, 26 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.2009 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», відповідно до статей 215 та 216 ЦК вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину. Згідно зі ст. 217 ЦК правочин не може бути визнаний недійсним у цілому, якщо закону не відповідають лише його окремі частини й обставини справи свідчать про те, що він був би вчинений і без включення недійсної частини. У цьому разі відповідно до статті 217 ЦК суд може визнати недійсною частину правочину, з`ясувавши думку сторін правочину. Якщо у недійсній частині правочин був виконаний однією зі сторін, суд визначає наслідки його недійсності залежно від підстав, з яких він визнаний недійсним. Особами, які беруть участь у справі про визнання правочину недійсним, є насамперед сторони правочину. Нотаріуси, що посвідчували правочини, залучаються до участі у справі як треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, якщо позивач обґрунтовує недійсність правочину посиланням на неправомірні дії нотаріуса.

Відповідно до п. 15 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615, придбання житла для осіб до досягнення ними 23-річного віку здійснюється за рахунок державного бюджету в розмірі 100 відсотків граничної вартості житла. Житло придбавається шляхом укладення договору купівлі-продажу, однією з істотних умов якого є заборона на відчуження такого житла протягом десяти років. Заборона на відчуження такого житла накладається нотаріусом, що посвідчує договір купівлі-продажу, за зверненням органу опіки та піклування, підготовленим місцевим розпорядником, відповідно до вимог законодавства. Заборона на відчуження такого житла не накладається у разі придбання житла особою після досягнення 23-річного віку.

Відповідно до п.1 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615, цей Порядок визначає механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - особи), визначених статтею 33 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" та статтею 25 Закону України "Про охорону дитинства".

Пунктом 26 вказаного Порядку передбачено, що житло придбавається шляхом укладення договору купівлі-продажу, однією з істотних умов якого є заборона на відчуження такого житла протягом десяти років, крім випадку, передбаченого абзацом третім цього пункту. Заборона на відчуження такого житла накладається нотаріусом, що посвідчує договір купівлі-продажу, за зверненням органу опіки та піклування, підготовленим місцевим розпорядником, відповідно до вимог законодавства. Заборона на відчуження такого житла не накладається у разі придбання житла особою після досягнення 23-річного віку.

Відповідно до п.п.5.1 п.5 глави 15 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5, нотаріус знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення, зокрема, органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини; за рішенням суду; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про нотаріат», нотаріус зобов`язаний, зокрема: здійснювати свої професійні обов`язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги, дотримуватися правил професійної етики; сприяти фізичним та юридичним особам у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз`яснювати права і обов`язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду; зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв`язку з вчиненням нотаріальних дій; відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам; виконувати інші обов`язки, передбачені законом.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст.49 Закону України «Про нотаріат», нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо вчинення такої дії суперечить законодавству України.

Відповідно до ст.51 Закону України «Про нотаріат», нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, у разі виявлення під час вчинення нотаріальних дій порушення законодавства негайно повідомляє про це відповідні правоохоронні органи для вжиття необхідних заходів. Якщо справжність поданого документа викликає сумнів, нотаріус або посадова особа, які вчиняють нотаріальні дії, вправі залишити цей документ і надіслати його до експертної установи (експерта) для проведення експертизи, оплата якої здійснюється в установленому законом порядку. У разі виявлення нотаріусом або посадовою особою, які вчиняють нотаріальні дії, що ними допущено помилку при вчиненні нотаріальної дії або вчинена нотаріальна дія не відповідає законодавству, нотаріус або посадова особа, які вчиняють нотаріальні дії, зобов`язані повідомити про це сторони (осіб), стосовно яких вчинено нотаріальну дію, для вжиття заходів щодо скасування зазначеної нотаріальної дії відповідно до законодавства.

Як встановлено, в ході розгляду справи, на момент укладення 16.11.2022 між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 , який посвідчений приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько Ольгою Миколаївною та зареєстровано в реєстрі за №1459 (а.с.13-14), ОСОБА_1 виповнилося повних 24 роки.

Таким чином, пункт 18 вищевказаного договору купівлі-продажу від 16.11.2022 є недійсним, оскільки ним встановлена заборона на відчуження квартири протягом 10 років, що суперечить вимогам п.15 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а також п.26 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 №615.

Наявність заборони на відчуження квартири порушує права позивачки як власниці вказаного майна, створює перешкоди для користування та розпорядженням вказаним нерухомим майном.

При посвідченні вищевказаного договору купівлі-продажу квартири від 16.11.2022 та накладенні заборони на відчуження квартири, нотаріусом порушено вимоги ст. 49 Закону України «Про нотаріат».

Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати (а.с.5), за клопотанням позивачки, вважати фактично понесеними останньою.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 259, 263, 264, 265, 274, 279 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Приватний нотаріус Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько Ольга Миколаївна та Виконавчий комітет Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, як орган опіки та піклування про визнання недійсним окремої частини договору купівлі-продажу квартири та зняття заборони на відчуження цієї квартири - задовольнити.

Визнати недійсним пункт 18 Договору купівлі-продажу від 16.11.2022 року, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , посвідченого приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько О.М. та зареєстрованого в реєстрі за №1459.

Зняти заборону на відчуження квартири АДРЕСА_1 , накладену приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько О.М., зареєстровану 22.11.2022 року в реєстрі за №1494.

На рішення суду протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду.

Повний текст рішення складено 23.12.2024.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ; фактично проживає за адресою: АДРЕСА_5 , РНОКПП - НОМЕР_3 )

Представник позивача: адвокат Харута Вікторія Анатоліївна (місце знаходження: 28008, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Софіївська,10 офіс 311 (кім.512, ордер серія ВА №1046123 від 24.01.2023, РНОКПП - НОМЕР_4 )

Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 ; фактично проживає за адресою: АДРЕСА_7 , РНОКПП - НОМЕР_5 )

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Приватний нотаріус Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Приходько Ольга Миколаївна (адреса місцезнаходження: 28000, Кіровоградська область, м.Олександрія, пр-т Соборний,101)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Виконавчий комітет Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, як орган опіки та піклування (місце знаходження: 28300, Кіровоградська область, Олександрійський район, смт. Петрове, вул. Святкова,7, код ЄДРПОУ - 04364199)

Представник третьої особи Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області: Нікульшина Тетяна Василівна (місце знаходження: 28300, Кіровоградська область, Олександрійський район, смт. Петрове, вул. Святкова,7, довіреність від 11.07.2023 №01.1-38/2194/1).

Суддя: І.В. Максимович

СудОлександрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено09.01.2025
Номер документу124248967
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —398/178/23

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

Ухвала від 12.12.2024

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

Ухвала від 05.07.2024

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

Ухвала від 25.04.2024

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

Ухвала від 25.10.2023

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

Ухвала від 18.09.2023

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

Ухвала від 27.07.2023

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

Ухвала від 17.07.2023

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

Ухвала від 02.06.2023

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні