Чортківський районний суд Тернопільської області
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 січня 2025 року Справа № 1-15/2005
Номер провадження1-в/608/4/2025
Колегія суддів Чортківського районного суду Тернопільської області в складі:
головуючої судді: ОСОБА_1
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3
з участю секретаря ОСОБА_4
прокурора ОСОБА_5
представника УВП ОСОБА_6
захисника ОСОБА_7
засудженого ОСОБА_8
розглянувши в залі суду в місті Чорткові клопотання начальника державної установи «Чортківська установа виконання покарань (№26)» про заміну засудженому ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покарання у виді довічного позбавлення волі більш м`яким, -
В С Т А Н О В И Л А:
Начальник ДУ «Чортківська установа виконання покарань (№ 26)» звернувся до суду з клопотанням, в якому просить відповідно до ст. 82 КК України, ч. 3 ст. 154 КВК України та п. 3 ч. 1 ст. 537, 539 КПК України замінити засудженому ОСОБА_8 покарання у виді довічного позбавлення волі на більш м`яке покарання - позбавлення волі на певний строк.
Як вбачається з клопотання, в «Чортківській установі виконання покарань (№26)» відбуває покарання засуджений до довічного позбавлення волі ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українець, громадянин України, з середньою освітою, розлучений, не працюючий, уродженець м. Дрезден, НДР, до засудження проживав АДРЕСА_1 , раніше не судимий:
По даній справі засуджений 1 липня 2005 року Апеляційним судом Львівської області за ч.1 ст. 115, ч.2 п.п.9,13, ч.2 ст.115, ч.1 ст. 185, ч.2 ст.15, ч.2 ст. 194, ст. 70 КК України до довічного позбавлення волі.
27 вересня 2005 року Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України, ухвалила: вирок Апеляційного суду Львівської області від 1 липня 2005 року ОСОБА_8 залишити без змін, а його касаційну справу без задоволення.
8 лютого 2018 року Колегія суддів Чортківського району Тернопільської області ухвалила: зарахувати засудженому згідно вироку Апеляційного суду Львівської області від 1 липня 2005 року ОСОБА_8 строк його попереднього ув`язнення в період з 11 січня 2005 року до 27 вересня 2005 року з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі в строк відбуття покарання.
Початок строку: 11.01.2005.
Вирок вступив в законну силу: 27.09.2005.
Засуджений ОСОБА_8 відбуває покарання у державній установі «Чортківська установа виконання покарань (№26)» з 6 грудня 2017 року по даний час.
За весь час відбування покарання засуджений до довічного позбавлення волі ОСОБА_8 допускав порушення вимог режиму відбування покарання, за що правами начальника установи притягувався до дисциплінарної відповідальності. Стягнення погашені у встановленому законом порядку.
За успішно пройдене навчання курсу «Наверни своє життя до Бога» заохочувався правами начальника установи - оголошено подяку.
За активну участь у програмі диференційованого - виховного впливу «Правова освіта» та культурно - виховних заходах заохочувався правами начальника установи - оголошено подяку.
З працівниками установи ввічливий, виконує законні вимоги адміністрації.
На профілактичному обліку установи не перебуває.
Засуджений ОСОБА_8 залучався до виконання робіт згідно умов цивільно-правової угоди.
За результатами проведеної Оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення засудженими до позбавлення волі:
- ризик вчинення повторного кримінального правопорушення - низький, 96 балів;
- ризик шкоди життю і здоров`ю - високий.
Вину свою у скоєному злочині визнає, у вчиненому розкаюється.
Відповідно до протоколу засідання постійно - діючої комісії по застосуванні до засуджених передбачених законодавством заохочувальних норм та встановлення адміністративного нагляду від 10.07.2019 №6 постановою начальника установи засудженого ОСОБА_8 переведено з приміщення камерного типу, в якій тримаються дві особи, до багатомісного приміщення камерного типу на секторі максимального рівня безпеки для подальшого відбування покарання з наданням дозволу на участь у групових заходах освітнього, культурного-масового та фізкультурно-оздоровчого характеру в порядку встановленому законодавством відповідно до ч.2 ст. 151-1 Кримінально-виконавчого кодексу України.
Відповідно до протоколу засідання постійно-діючої комісії державної установи «Чортківська установа виконання покарань (№26)» по застосуванні до засуджених передбачених законодавством заохочувальних норм та встановлення адміністративного нагляду від 30.07.2024 року №10 засудженому до довічного позбавлення волі ОСОБА_8 відмовлено в застосуванні до нього ч.2 ст. 151 -1 переведення з багатомісного приміщення камерного типу до звичайних жилих приміщень на підставі поданої ним заяви.
Станом на 15.10.2024 з урахуванням ухвали Чортківського районного суду Тернопільської області від 08.02.2018 про зарахування в строк відбування покарання строк попереднього ув`язнення в період з 11.01.2005 до 27.09.2005 включно з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі, відбув 20 років 5 місяців 20 днів позбавлення волі.
Засуджений ОСОБА_8 усвідомлює наслідки вчиненого ним кримінального правопорушення, вину свою у вчиненому злочині визнає та висловлює щире каяття. За результатами висновку щодо ступеня виправлення засуджений до довічного позбавлення волі ОСОБА_8 отримав 89 балів, що свідчить про те, що він став на шлях виправлення та заслуговує на заміну покарання у виді довічного позбавлення волі більш м`яким відповідно до ст. 82 КК України.
В судовому засіданні представник УВП «Чортківська установа виконання покарань (№26)» - клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити з мотивів, викладених в клопотанні.
Прокурор ОСОБА_5 в судовому засіданні щодо задоволення не заперечувала та просила замінити ОСОБА_8 покарання з довічного позбавлення волі на строк 18 років.
ОСОБА_8 та його захисник ОСОБА_7 також просили замінити засудженому покарання з довічного позбавлення волі на строк 15 років, посилаючись на те, що ОСОБА_8 вже дуже тривалий строк відбуває покарання за скоєні злочини, за час відбування усвідомив скоєне, щиро розкаявся і заслуговує на сатисфакцію, на надію про інше життя. За час відбування покарання прослухав курси психології та астрології, притримується східної релігії, а саме, індуїзму, хоче створити сім`ю, мати дітей.
Допитані в судовому засіданні представники комісії, які давали оцінку та сформували висновок щодо ступеня виправлення засудженого, - ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , суду пояснили, що за час відбування покарання ОСОБА_8 здійснив переоцінку цінностей, усвідомив ним вчинене, за характером спокійний, не конфліктний, постійно навчається та працює над собою, стягнення, які накладалися на ОСОБА_8 , є погашеними, тому він заслуговує на заміну йому покарання з довічного позбавлення волі на реальний строк.
Колегія суддів, заслухавши клопотання, думку прокурора, захисника та засудженого, допитавши членів комісії в судовому засіданні, приходить до наступного висновку.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений ч. 2 ст. 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про заміну покарання у виді довічного позбавлення волі більш м`яким.
У відповідності до ч. 1 ст. 82 КК України, невідбута частина покарання у виді обмеження, позбавлення волі або покарання у виді довічного позбавлення волі можуть бути замінені судом більш м`яким покаранням, строк якого обчислюється з дня заміни невідбутої частини покарання або покарання у виді довічного позбавлення волі більш м`яким. У цих випадках більш м`яке покарання призначається в межах строків, установлених у Загальній частині цього Кодексу для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком.
Згідно з ч. 3 ст. 82 КК України, заміна невідбутої частини покарання більш м`яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення.
Відповідно до ч. 5 ст. 82 КК України, покарання у виді довічного позбавлення волі може бути замінено на покарання у виді позбавлення волі строком від п`ятнадцяти до двадцяти років, якщо засуджений відбув не менше п`ятнадцяти років призначеного судом покарання.
Вимогами п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» № 2 від 26 квітня 2002 р. визначено, що умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміна невідбутої частини покарання більш м`яким можливе лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого. Матеріали про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким, які подають органи, що відають виконанням покарання мають відображати процес виправлення засудженого протягом всього періоду відбування ним покарання, у зв`язку з чим орган має надати дані про попередні судимості, відшкодування матеріальних збитків та витяг із рішення спостережної комісії (п. 13постанови Пленуму ВСУ № 2 від 26 квітня 2002 р.).
Згідно положень п. 17 вказаної постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 26.04.2002 р., суду слід ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених виправно-трудової установи, а також його наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці та потребі у наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування.
Виправлення засудженого - це реалізація позитивних чи негативних змін у його психіці. Висновок про виправлення засудженого слід будувати на обґрунтованому прогнозі його поведінки в звичайних умовах життя, поза УВП.
Під ступенем виправлення засуджених до позбавлення волі слід розуміти індивідуалізовану комплексну фіксацію рівня зміни зовнішніх (соціально-правових) і внутрішніх (психолого-педагогічних) характеристик особистості засудженого через певні проміжки часу (у період відбування покарання), які виступають передумовами правомірних (неправомірних) дій і поведінки, як показник готовності (неготовності) вести правослухняний спосіб життя в умовах свободи.
Ступінь виправлення «довів своє виправлення» це категорія стійко-позитивних засуджених, у яких відбулося докорінна зміна поглядів на життя у соціально-корисну сторону і є можливість досягти мети покарання в умовах свободи, тобто застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Готовність до законослухняного способу життя в умовах свободи і незалежність поведінкової саморегуляції від впливу застосовуваних до засудженого карально-виправних заходів дозволить вважати його підготовленим для умовно-дострокового звільнення від покарання. Зазначена готовність повинна охоплювати ряд основних сфер життєдіяльності і юридично значущої поведінки. До таких сфер повноцінного входження в соціум слід віднести: сферу матеріального забезпечення життя, сферу взаємодії з іншими людьми, сферу дозвілля і розваг.
Кримінально-правові, кримінально-виконавчі, кримінологічні критерії: а) зразкову поведінку, що підтверджується прийняттям зобов`язання про право слухняної поведінки, відсутністю порушень і стягнень протягом року перед атестування (якщо були зафіксовані факти порушень режиму відбування покарання, за якими обмежилися індивідуально-виховною бесідою, то вивчити характер і мотиви вчинення цих проступків), б) активну і постійну участь у роботі секції самодіяльної організації (як у масштабі загону/відділення, так і колонії), в) активна і постійна участь у проведенні виховних заходів (як у масштабі загону /відділення, так і колонії); г) за наявності виконавчих листів, вжиті заходи з відшкодування збитків, ...завданих злочином, і за виконавчими листами на утримання дітей; для засуджених корисливого, корисливо-насильницького типів і рецидивістів - відшкодування 100% суми позову; д) корисна ініціатива з благоустрою території та приміщень колонії; є) прагнення до освіти: навчався в колонії в школі, ПТУ (підсумкові результати навчання)/не прагнув і не навчався (з яких причин), самоосвіта (відвідування бібліотеки, читання книг, газет, журналів); ж) попередні висновки про ступінь виправлення у період відбування покарання в ІК, ж) чи представлявся (ась) раніше до умовно-дострокового звільнення, заміни невідбутої частини покарання більш м`яким покаранням, переведенню в виправну колонію- поселення, помилування, зниження терміну покарання (за амністією), результати розгляду; з) коли, з якого ІУ, на якій підставі звільнявся, за яких підстав; і) судимості у минулому (якщо к): яким судом, в якому році, за якою статтею КК, міра покарання; л) рівень суспільної небезпеки (високий/середній/низький) як прогноз можливого рецидиву злочинів.
Соціальні критерії: а) наявність/відсутність соціально корисних зв`язків: облік тривалих/короткострокових побачень (з ким, як часто); листування з рідними/близькими (з ким, як часто); отримував/відправляв чи засуджений грошові перекази (коли, від кого або кому); отримував/відправляв чи засуджений посилки, передачі і бандеролі (коли, від кого чи кому); чи використовував право на телефонні розмови (коли, з ким); б) рівень і стан систем міжособистісних відносин: наявність/відсутність родини: позитивні і безконфліктні взаємини з батьками, чоловіком (дружиною), дітьми, близькими; не підтримує взаємини з засудженими негативної спрямованості; не сприймає норми і традиції кримінального світу; позитивні і безконфліктні взаємини з друзями/знайомими (за наявності серед них раніше судимих - відмова від колишніх негативних відносин); в) наявність/відсутність деструктивних факторів, детермінованих вчинення злочину: вирішення питання про трудовому і побутовому влаштуванні після звільнення з колонії (позитивне/негативне/не вирішене);
г) показники повноцінності входження в соціум в умовах свободи: освіта на момент атестування: вища, середня спеціальна, середня, неповна середня; усвідомлене розуміння соціальної сутності покарання; добровільне і постійне дотримання санітарно-гігієнічних правил самообслуговування і прагнення до охайному зовнішньому вигляду; ставлення до праці і іншим видам робіт: працює/не працює (чому), норму виробітку виконує/не виконує (чому), правила техніки безпеки дотримується/не дотримується; соціально-правові очікування, що виражають віру в успішну реалізацію правомірних життєвих планів, й усвідомлена переконаність у неминучості покарання у разі вчинення протиправних діянь; наміри матеріально забезпечувати своє проживання; які має професійні і соціальні вміння, необхідні для правомірної поведінки, задоволення потреб та виконання соціальних ролей; д) релігійно-духовний рівень соціального розвитку становлення особистості.
Психолого-педагогічні критерії: загальні: а) відношення до скоєного злочину (повністю розкаявся), б) ставлення до покарання (справедливо призначене), в) визнання своєї провини; г) усвідомив необхідність відбути покарання; д) позитивне ставлення до проведеної виховної роботи; е) ставлення засудженого до самого себе (самооцінка); ж) позитивне і безконфліктне ставлення до співробітників ВК; з) позитивне і безконфліктне ставлення до засуджених в ВК, і) загальний рівень (ступінь) психолого-педагогічної готовності вести правослухняної спосіб життя в умовах свободи; к) наявність правомірних особистісних принципів і норм (правил) поведінки і задоволення потреб та інтересів.
З досліджених у судовому засіданні характеризуючих даних засудженого ОСОБА_12 за період з 2005 року по 2024 рік, колегією суддів встановлено, що за період перебування в установі виконання покарань основні характеризуючі дані засудженого залишаються незмінними, а саме: ОСОБА_8 характеризується з позитивного боку, до дисциплінарної відповідальності у 2024 році не притягувався, приймає участь у програмах диференційованого виховного впливу та у виховних заходах, що організовуються адміністрацією установи, заохочувався правами начальника установи і йому було оголошено подяку. З працівниками установи ввічливий, виконує законні вимоги адміністрації. Підтримує зв`язки з рідними та близькими, шляхом телефонних розмов, отриманням від них передач, посилок та побачень. За характером спокійний, врівноважений, у відношенні до себе самокритичний, за вольовими якостями наполегливий. Спальне місце та приліжкову тумбочку утримує в чистоті і порядку, має охайний зовнішній вигляд, дбайливо ставиться до державного майна та камерного інвентаря, дотримується вимог пожежної безпеки.
Вину свою у скоєному злочині визнав та визнає, висловлює щире каяття. Заборгованості перед потерпілими на час подання клопотання не мав.
Слід зазначити, що здійснення мети кари починається з моменту призначення вироком суду конкретної міри покарання. Саме призначення покарання завдає засудженому суттєвих моральних страждань, що є невід`ємними складовими механізму карального впливу. Воно надовго залишає слід у свідомості засудженого і водночас сприяє тому, щоб він усвідомив свою вину перед потерпілим і суспільством.
Замінюючи покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавлення волі на певний строк, колегія суддів вважає, що позитивна градація поведінки засудженого ОСОБА_12 в сторону виправлення, яка характеризується сталістю, послідовністю і логічністю, дає суду реальні підстави вважати, що за період подальшого відбування покарання у виді 16 років позбавлення волі засуджений ОСОБА_8 виправиться та не нестиме загрозу суспільству, що сприятиме досягненню мети покарання.
Враховуючи вказані обставини, особу засудженого, а також те, що поведінка ОСОБА_12 є сумлінною, внаслідок чого він довів, що став на шлях виправлення, станом на 26.11.2024 року відбув більше 20 років призначеного судом покарання, колегія суддів дійшла висновку про можливість заміни покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавлення волі строком на 16 років, надавши йому шанс протягом наступних 16 років довести, що він перестав бути суспільно-небезпечним і його подальше утримання в умовах ізоляції від суспільства не є доцільним.
Таким чином, на думку колегії суддів, подання начальника ДУ «Чортківська установа виконання покарань (№26)» є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтею 82 Кримінального кодексу України, статтями 369-372, 392, 393, 537- 539 Кримінального процесуального кодексу України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А:
Клопотання начальника державної установи «Чортківська установа виконання покарань (№ 26)» про заміну засудженому ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у виді довічного позбавлення волі більш м`яким - задовольнити.
Замінити ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покарання у виді довічного позбавлення волі на строк 16 (шістнадцять) років.
Строк заміни ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавлення волі строком 16 (шістнадцять) років обчислювати з дня заміни покарання, тобто з 08.01.2025.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду через Чортківський районний суд протягом семи днів з часу її оголошення.
Головуюча:/підпис/
Судді:/підписи/
Згідно з оригіналом
Ухвала набрала законної сили "____"
Оригінал ухвали знаходиться в матеріалах справи № 1-15/2005, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.
Головуюча: ОСОБА_1
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124290913 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким |
Кримінальне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Яковець Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні