Ухвала
від 16.01.2025 по справі 131/1673/24
ІЛЛІНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 131/1673/24

Номер провадження 1-кс/131/21/2025

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2025 р. м. Іллінці

Слідчий суддя Іллінецького районного суду Вінницької області ОСОБА_1 , розглянувши в м. Іллінці без фіксації процесуальної дії технічними засобами клопотання дізнавача СД ВП №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області лейтенанта поліції ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42024022240000106, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29 жовтня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України -

ВСТАНОВИВ:

Дізнавач СД ВП №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області лейтенант поліції ОСОБА_2 за погодженням із прокурором Липовецького відділу Немирівської окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Іллінецького районного суду Вінницької області із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, в якому зазначила, що 29.10.2024 до Немирівської окружної прокуратури надійшла заява ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 , по факту підробки заповіту її покійного батька ОСОБА_4 від 15 лютого 2024 року.

Відомості про дану подію 29.10.2024 внесено до ЄРДР за № 42024022240000106 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.

В ході здійснення досудового розслідування вказаного кримінального провадження допитано у якості потерпілого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , яка вказала що являється рідною та єдиною дитиною померлого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який до своєї смерті проживав у АДРЕСА_2 .

Так, оскільки на думку потерпілої інших спадкоємців (крім матері ОСОБА_4 ) за законом першої черги у померлого немає, то вона, подала до приватного нотаріуса ОСОБА_6 Заяву про прийняття спадщини та 11 червня 2024 року отримала витяг про реєстрацію спадкової справи. Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, а саме: земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер якої 0521281200:01:000:0366 площею 1,0 га, що розташована на території Василівської сільської ради Вінницького району Вінницької області, а також земельна ділянка (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 0521281200:02:000:0212, площею 1,3827 га, яка розташована на території Василівської сільської ради Вінницького району Вінницької області.

Пізніше, потерпіла дізналась, що на вказане вище майно є заповіт ОСОБА_4 від 15.02.2024 року, який записаний та посвідчений ОСОБА_7 - старостою Василівського старостинського округу, відповідно до якого одна із вказаних вище земельних ділянок заповідається племінниці ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а інша братові ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та матері ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в рівних частках кожному.

Зі слів односельців батька, потерпілій відомо, що станом на момент складення заповіту її батько був хворий на тяжку онкологію, фактично прикутий до ліжка та не міг сам за собою доглядати, не був при ясній пам`яті, тобто не міг усвідомлювати своїх дій, та діяти добровільно. Не зважаючи на це, у заповіті вказано, що ОСОБА_4 на момент його укладення перебуває при здоровому розумі та ясній пам`яті й усвідомлює значення своїх дій.

Також наявний начебто підпис ОСОБА_11 , та текст (який відрізняється кольором від підпису) написаний начебто ним «Текст заповіту прочитаний мною ОСОБА_4 , особисто вголос, його зміст та умови мені зрозумілі, та відповідають моїм намірам.», що повинно підтверджувати те, що заповіт було складено зі слів ОСОБА_4 , він сам приймав рішення щодо передачі майна, усвідомлював свої дії та бажав їх настання, що на думку потерпілої не відповідає фактичному стану її батька у момент складення заповіту.

Також, у якості свідка допитано голову ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , жителя АДРЕСА_3 , який вказав, що даний заповіт складався у присутності нього, діловода та ОСОБА_12 , зі слів ОСОБА_4 , який диктував умови даного заповіту, а діловод ОСОБА_13 , друкувала заповіт на комп`ютері з його слів. Під час складення заповіту, ОСОБА_4 , перебував при здоровому глузді, був тверезий, та розумів про що він говорить. По ньому було видно, що він хворіє, однак спілкувався він нормально.

Після роздрукування даного заповіту у двох примірниках, ОСОБА_4 , ознайомився із написаним, та оскільки все було написано вірно з його слів, то він розписався та написав текст про те, що заповіти записані вірно з його слів. На скільки свідок пам`ятає, то відповідно до змісту заповіту ОСОБА_4 заповів одну земельну ділянку брату та матері, а іншу племінниці.

Після складення, один примірник заповіту вручено на руки ОСОБА_4 , а другий залишився у ІНФОРМАЦІЯ_8 та на разі перебуває там.

При цьому, в копії заповіту, наданій потерпілою ОСОБА_5 вказано наступне: «Даний заповіт складено та підписано заповідачем у двох примірниках, один з яких залишається на зберіганні в справах ІНФОРМАЦІЯ_9 , а другий видається заповідачу.

Крім того, з приводу відомих їй обставин, у якості свідка допитано ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жительку АДРЕСА_2 , яка вказала, що являється матір`ю ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_10 , внаслідок тяжкої хвороби. Так, як вказує свідок, перед смертю, ОСОБА_14 , склав заповіт відповідно до якого заповів одну земельну ділянку племінниці ОСОБА_8 , а другу у рівних частках ОСОБА_10 та братові ОСОБА_15 . Щодо складення заповіту пояснила, що ОСОБА_4 у селищну раду завіз місцевий житель ОСОБА_12 . Сама ж ОСОБА_10 під час складення заповіту присутня не була, та чому її син прийняв саме таке рішення їй невідомо. Таким чином, після складення заповіту один примірник заповіту ОСОБА_4 віддав їй, та вона, після смерті останнього, надала даний примірник приватному нотаріусу ОСОБА_6 , для прийняття спадщини.

Так, з метою встановлення, або ж спростування факту підроблення заповіту ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.02.2024 року, - постала необхідність у проведенні судової почеркознавчої експертизи.

Таким чином, оскільки проведення експертного дослідження неможливе за відсутності оригіналу можливо підробленого документа, то постала необхідність у вилученні оригіналу заповіту ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.02.2024 року.

Крім того, оскільки заповіт ОСОБА_4 складався у двох примірниках, - наявна потреба в експертному дослідженні обох примірників, один, із яких попередньо, на підставі ухвали слідчого судді Іллінецького районного суду Вінницької області вилучено у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_6 .

При цьому, за результатами проведення досудового розслідування достовірно встановлено, що другий примірник заповіту ОСОБА_4 знаходиться у приватного нотаріуса ОСОБА_6 .

Тому, враховуючи вищевикладене, сам по собі заповіт містить в собі інформацію, як містить нотаріальну таємницю, яка у свою чергу охороняється законом, у зв`язку з чим відповідно, заповіт відноситься до документів, які містять охоронювану законом таємницю, зв`язку з чим постала необхідність у здійсненні тимчасового доступу до речей та документів які містяться у Приватного нотаріуса Вінницького нотаріального округу ОСОБА_6 , з метою вилучення оригіналу заповіту ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.02.2024 року.

Враховуючи викладене вище, та те, що відомості, які мають суттєве значення для розслідування кримінального провадження, отримати в інший спосіб неможливо, тому дізнавач звернувся до суду із даним клопотанням.

Дізнавач СД ВП №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області лейтенант поліції ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, проте подав до суду заяву, в якій своє клопотання підтримав, просить його задоволити та розглянути у його відсутність.

Прокурор Липовецького відділу Немирівської окружної прокуратури ОСОБА_3 подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримує та просить його задоволити.

Розглянувши клопотання та додані до нього матеріали суд дійшов слідуючого висновку.

Статтею 131 КПК України встановлено, що заходи забезпечення кримінального провадження, якими зокрема є тимчасовий доступ до речей та документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених КПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Частиною 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 162 КПК - відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій, - відносяться до таких, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про нотаріат» нотаріальна таємниця - сукупність відомостей, отриманих під час вчинення нотаріальної дії або звернення до нотаріуса заінтересованої особи, в тому числі про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права і обов`язки тощо. Нотаріус зобов`язаний зберігати нотаріальну таємницю, навіть якщо його діяльність обмежується наданням правової допомоги чи ознайомленням з документами і нотаріальна дія або дія, яка прирівнюється до нотаріальної, не вчинялась.

Обов`язок дотримання нотаріальної таємниці поширюється також на осіб, яким про вчинені нотаріальні дії стало відомо у зв`язку з виконанням ними службових обов`язків чи іншої роботи, на осіб, залучених для вчинення нотаріальних дій у якості свідків, та на інших осіб, яким стали відомі відомості, що становлять предмет нотаріальної таємниці.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 34 Цивільного кодексу України, - посвідчення заповіту, як правочин, відноситься до нотаріальних дій.

Так, слідчий суддя визнає доведеними стороною кримінального провадження достатні підстави вважати, що вказана в клопотанні інформація, сама по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у ньому.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159 - 166 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання дізнавача СД ВП №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області лейтенанта поліції ОСОБА_2 задоволити.

У межах кримінального провадження № 42024022240000106, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29 жовтня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України зобов`язати Приватного нотаріуса Вінницького нотаріального округу ОСОБА_6 (адреса: АДРЕСА_4 ) надати оригінал заповіту ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.02.2024 року, та надати й забезпечити тимчасовий доступ та можливість вилучення дізнавачу СД відділення поліції № 3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області лейтенанту поліції ОСОБА_2 ; начальнику СД відділення поліції № 3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області капітану поліції ОСОБА_16 ; старшому дізнавачу СД відділення поліції № 3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області капітану поліції ОСОБА_17 .

Дану інформацію надати до СД ВП №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області у визначений законодавством термін.

Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі цієї ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя:

СудІллінецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено17.01.2025
Номер документу124453847
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —131/1673/24

Ухвала від 16.01.2025

Кримінальне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Шелюховський М. В.

Ухвала від 29.11.2024

Кримінальне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Шелюховський М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні