Постанова
від 17.01.2025 по справі 911/583/24
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" січня 2025 р. Справа№ 911/583/24

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Андрієнка В.В.

суддів: Шапрана В.В.

Буравльова С.І.

розглянувши у порядку письмового провадження, без виклику учасників справи, апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Господарського суду Київської області від 31.07.2024 (дата повного тексту 03.09.2024)

у справі №911/583/24 (суддя Сокуренко Л.В.)

за позовом Громадської організації "Товариство індивідуальних забудовників "Зелений маєток"

до ОСОБА_1

про стягнення 115 233,11 грн

УСТАНОВИВ:

Громадська організація "Товариство індивідуальних забудовників "Зелений маєток" звернулась до Господарського суду Київської області з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення 115 233,11 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплачує членські внески, передбачені статутом Громадської організації "Товариство індивідуальних забудовників "Зелений маєток". У зв`язку із чим позивачем подано зазначену позовну заяву до відповідача про стягнення 89 196,00 грн заборгованості щодо членських внесків, 20 561,06 грн інфляційних втрат, 5 476,05 грн 3% річних.

Рішенням Господарського суду Київської області від 31.07.2024 позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Громадської організації "Товариство індивідуальних забудовників "Зелений маєток" 89 190,50 грн заборгованість по сплаті членських внесків за період з червня 2019 року по листопад 2023 року, 22 366,46 грн інфляційних втрат, 6 468,42 грн 3% річних та 3 027,67 грн судового збору. В іншій частині позовних вимог відмовив.

Рішення місцевого господарського суду обґрунтовано тим, що відповідач не виконав зобов`язання, передбачені Статутом та Положенням про порядок сплати внесків та їх використання, та не сплатив на користь позивача членські внески за період з червня 2019 року по листопад 2023 року в загальній сумі 89 190,50 грн.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, у якій просив суд скасувати рішення Господарського суду Київської області від 31.07.2024 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позову в повному обсязі; зобов`язати позивача відшкодувати ОСОБА_1 здійснені ним витрати на надання професійної правничої допомоги, пов`язані з розглядом справи в судах першої та апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга обґрунтована наступним. На думку апелянта, місцевим господарським судом необґрунтовано задоволені позовні вимоги, а саме: рішення прийнято з неповним врахуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, а також з порушенням норм матеріального і процесуального права. Зокрема апелянт стверджує, що:

- суд першої інстанції встановив обставину затвердження розміру внесків на 2019 рік встановленою, однак вона є недоведеною, зважаючи на відсутність в матеріалах справи рішення Загальних зборів Організації про затвердження розміру членських внесків на 2019 рік;

- суд першої інстанції встановив обставину затвердження розміру внесків на 2020, 2021 та 2022 роки встановленою, однак вона є недоведеною, зважаючи на відсутність в матеріалах справи рішень Загальних зборів Організації про затвердження розміру членських внесків на 2020, 2021 та 2022 роки;

- суд першої інстанції зробив висновок, що розмір внесків на 2023 було затверджено у розмірі 150 грн. саме за 1 ар (0,01 га), однак, в матеріалах справи наявні докази того, що такий розмір внеску було затверджено саме за 1 сотку, при цьому, відсутні докази того, що 1 сотка в даному випадку дорівнює 1 ар (0,01 га);

- суд першої інстанції зробив хибний висновок щодо встановлення кінцевого строку виконання зобов`язань зі сплати членських внесків, який не узгоджується із встановленими обставинами справи;

- суд першої інстанції допустив порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи прийнявши рішення на підставі доказів, які мали бути залишені без розгляду, а саме: визнавши поважною причину пропуску строку на подання доказів та приєднавши докази, подані позивачем разом із відповіддю на відзив до матеріалів справи, що в подальшому призвело до неправильного вирішення справи;

- суд першої інстанції встановив обставини, що мають суттєве значення для справи, на підставі недопустимих доказів, що стало однією із підстав неправильного вирішення справи.

08.10.2024 через систему «Електронний суд» позивачем було подано письмовий відзив на апеляційну скаргу у якому відповідач просив суд рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення з огляду на її необґрунтованість.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 25.09.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Київської області від 31.07.2024 у справі №911/583/24, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження та без повідомлення учасників справи (без проведення судового засідання).

Відповідно до частини 1 статті 270 ГПК України в суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження, з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.

Статтею 269 ГПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Статтею 276 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що 15.06.2004 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано Громадську організацію "Товариство індивідуальних забудовників "Зелений маєток". Громадська організація "Товариство індивідуальних забудовників "Зелений маєток" є громадською організацією, що об`єднує фізичних осіб, які є власниками земельних ділянок в с. Гора Бориспільського району Київської області (надалі учасники або члени організації), з метою здійснення та захисту законних прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів учасників у сфері володіння, користування і розпорядження належними учасникам земельними ділянками та розміщеними на них об`єктами нерухомого майна. Організація здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, Закону України «Про громадські об`єднання», інших законодавчих та нормативно-правових актів України, а також відповідно до цього Статуту.

Згідно з п. 2.1 Статуту, метою діяльності організації є здійснення та захист законних прав та свобод, задоволення суспільних, економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів у сфері володіння, користування і розпорядження земельними ділянками та розміщеними на них об`єктами нерухомого майна.

За змістом п. 3.4 Статуту, на місцевості територія організації визначається земельною ділянкою, розташованою в селі Гора Бориспільського району Київської області та обмеженою наступними вулицями - вул. Соснова, вул. Зелена, вул. Липова, вул. Приозерна (надалі - територія організації).

Відповідно до п. 4.1 Статуту, членами організації можуть бути особи, які є громадянами України, іноземцями чи особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 14-річного віку, мають у власності земельну ділянку, яка знаходиться на території організації, та виявили бажання брати участь у здійсненні цілей та завдань організації, визнають Статут організації та дотримуються його вимог. Фізичні особи, які не відповідають зазначеним в цьому пункті вимогам, членами організації бути не можуть.

Пунктом 4.3 Статуту передбачено, особа, що виявила бажання стати членом організації, подає письмову заяву, до якої додаються: - копія всіх заповнених сторін її паспорту (для іноземців і осіб без громадянства - відповідні копії документу, що підтверджує законність їх перебування на території України); - нотаріально завірену копію оформленого встановленому чинним законодавством порядку документу, що підтверджує право власності, особи на земельну ділянку на території організації; - копію платіжного документу, що підтверджує оплату вступного внеску у розмірі, визначеному відповідно до положень цього Статуту.

Відповідно до п. 4.8 Статуту, з моменту прийняття правлінням організації рішення про прийом особи до організації, така особа набуває членства в організації.

Відповідно до пункту 4.21 Статуту, основними обов`язками членів організації, зокрема є: - дотримання вимог цього Статуту та виконання рішень загальних зборів членів організації та інших органів управління організації (підп. 4.21.1); - дотримання вимог, які містяться у затверджених Загальними зборами членів організації внутрішніх положеннях організації (підп. 4.21.2); - своєчасна сплата вступних, членських, цільових та інших внесків у розмірах і в терміни, встановлені Загальними зборами членів організації (підп. 4.21.5).

Рішенням загальних зборів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток», оформленим протоколом № 29 від 06.04.2013, зокрема затверджено Положення про порядок сплати внесків та інших обов`язкових платежів ТІЗ «Зелений маєток» та витрати грошових коштів товариства з 01.04.2013.

Рішенням загальних зборів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток», оформленим протоколом № 37 від 30.12.2017, вирішено прийняти Положення про внески в новій редакції.

Згідно з Положенням про порядок сплати внесків та їх використання, затвердженим протоколом загальних зборів громадської організації від № 37 від 30.12.2017 (далі - Положення), членські внески - грошові кошти, розмір яких затверджено на річних Загальних зборах, пропорційно площі земельної ділянки з розрахунку за один квадратний метр земельної ділянки, які періодично вносяться членами організації на адміністративні та експлуатаційні витрати організації. До членських внесків не відносяться платежі за електроенергію і газоспоживання домоволодінь членів організації.

Відповідно до п. 6.1 Положення, члени організації сплачують внески, передбачені цим Положенням у розмірі, встановленому рішеннями загальних зборів членів організації шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок організації. Оплата членських внесків здійснюється до 15 числа поточного місяця, або поквартально з оплатою на початку кварталу. Оплата цільових внесків здійснюється у розмірі та строки за рішенням загальних зборів. Датою оплати вважається дата зарахування коштів на розрахунковий рахунок організації.

За змістом п. 8.1 Положення, невикористання членом організації спільного майна та місць загального користування не є підставою для звільнення члена організації, повністю або частково, від виконання зобов`язань по сплаті внесків та інших обов`язкових платежів, передбачених цим Положенням.

Член організації зобов`язаний забезпечити можливість зв`язку з ним (по телефону, за допомогою e-mail та ін.) для офіційної інформації. При зміні персональних даних (прізвище, ім`я, по батькові), адреси реєстрації, номерів телефонів, e-mail письмово повідомити про це особу, відповідальну за ведення Реєстру членів організації протягом 10 днів з моменту здійснення цих змін (п. 8.2 Положення).

Відповідно до пункту 13.1 Статуту, за невиконання своїх зобов`язань члени Організації несуть відповідальність згідно чинного в Україні законодавства.

05.03.2013 відповідачем складено заяву про прийняття останнього до складу членів Громадської організації «Товариства індивідуальних забудовників «Зелений маєток»

Суд встановив, що 16.02.2019 загальними зборами Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» прийнято рішення, оформлене протоколом № 39 від 16.02.2019, пунктом 3 якого затвердженого кошторис на 2019 рік в сумі 1 861 384 грн (округлено по 100 грн з 1 сотки).

Як зазначив позивач в суді першої інстанції, з метою забезпечення виконання покладених на громадську організацію обов`язків в умовах карантину та збройної агресії російської федерації проти України, правлінням були прийняті рішення, оформлені протоколом № 300120-1 від 30.01.2020, протоколом № 31012021-1 від 31.01.2021 та протоколом № 290122-1 від № 29.01.2022 про продовження терміну дії розміру членських внесків на 2020-2022 роки в розмірі 100,00 грн з 1 сотки та кошторису, затверджених рішенням загальних зборів № 39 від 16.02.2019.

Також судом встановлено, що 30.01.2020 відбулось засідання правління Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток», на якому прийнято рішення, оформлене протоколом № 300120-1 від 30.01.2020, яким, у зв`язку з пандемією Ковід-19 та обмеженнями у проведенні публічних громадських заходів і, як наслідок, неможливості проведення загальних зборів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток», продовжено термін дії розміру членських внесків в розмірі 100,00 грн з 1 сотки та кошторису, затверджених рішенням загальних зборів № 39 від 16.02.2019 до 31 грудня 2020 року або до скасування обмеження проведення публічних заходів та проведення слідуючих загальних зборів.

31.01.2021 відбулось засідання правління громадської організації, на якому прийнято рішення, оформлене протоколом № 310121-1 від 31.01.2021, яким, у зв`язку з пандемією Ковід-19 та обмеженнями у проведенні публічних громадських заходів і, як наслідок, неможливості проведення загальних зборів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток», продовжено термін дії розміру членських внесків в розмірі 100,00 грн з 1 сотки та кошторису, затверджених рішенням загальних зборів № 39 від 16.02.2019 до 31 грудня 2021 року або до скасування обмеження проведення публічних заходів та проведення слідуючих загальних зборів.

29.01.2022 відбулось засідання правління громадської організації, на якому прийнято рішення, оформлене протоколом № 290122-1 від 29.01.2022, яким, у зв`язку з пандемією Ковід-19 та обмеженнями у проведенні публічних громадських заходів і, як наслідок, неможливості проведення загальних зборів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток», продовжено термін дії розміру членських внесків в розмірі 100,00 грн з 1 сотки та кошторису, затверджених рішенням загальних зборів № 39 від 16.02.2019 до 31 грудня 2022 року або до скасування обмеження проведення публічних заходів та проведення слідуючих загальних зборів.

Судом першої інстанції встановлено що, за основу розрахунку членських внесків використовується вартість адміністративних та експлуатаційних витрат організації за один місяць на 1 ар (0,01 га) земельної ділянки члена громадської організації. З огляду на наведене, протягом 2019-2022 років тариф для розрахунку щомісячних членських внесків членів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» складав 100 грн за 1 ар (0,01 га) земельної ділянки члена громадської організації, який був затверджений рішенням загальних зборів членів громадської організації, оформленим протокол № 39 від 16.02.2019.

24.12.2022 загальними зборами Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» прийнято рішення, оформлене протоколом № 40 від 24.12.2022, пунктом 1 якого затверджено новий розмір членських внесків на 2023 рік у розмірі 150 грн за 1 сотку.

Отже, тариф для розрахунку щомісячних членських внесків членів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» протягом 2023 року складав 150 грн за 1 ар (0,01 га) земельної ділянки члена громадської організації, який був затверджений рішенням загальних зборів членів громадської організації, оформленим протокол № 40 від 24.12.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач до 01.01.2018 належним чином виконував обов`язки члена організації та сплачував на користь громадської організації членські внески в порядку та строки, передбачені Статутом та Положенням.

Проте, починаючи з 31.01.2018 відповідач припинив належним чином виконувати обов`язки члена організації та здійснював сплату членських внесків із порушенням порядку та строків, передбачених Положенням про порядок сплати членських внесків та їх використання, а з червня 2019 року припинив сплату членських внесків, у зв`язку із чим станом на 30.11.2023 відповідно до довідки про стан розрахунків вих. № 28/11-2023-1 від 28.11.2023 у відповідача перед Громадською організацією «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» наявна заборгованість зі сплати членських внесків в загальному розмірі 89 196,00 грн.

Таким чином враховуючи неналежне виконання відповідачем як членом Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» зобов`язань зі сплати членських внесків позивач просив суд стягнути з відповідача (з урахуванням прийнятого судом збільшення розміру позовних вимог) 89 196,00 грн заборгованості зі сплати членських внесків за період з червня 2019 року по листопад 2023 року, 6 475,87 грн 3% річних та 22 366,46 грн інфляційних втрат.

Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно зі ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об`єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань визначаються Законом України «Про громадські об`єднання»

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про громадські об`єднання», громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів (ч. 1). Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи (ч. 3). Громадське об`єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку (ч. 5).

За змістом ст. 3 Закону України «Про громадські об`єднання», громадські об`єднання утворюються і діють, зокрема, на принципі самоврядності, яка передбачає право членів (учасників) громадського об`єднання самостійно здійснювати управління діяльністю громадського об`єднання відповідно до його мети (цілей), визначати напрями діяльності, а також невтручання органів державної влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.

За змістом ст. 92 Цивільного кодексу України, юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов`язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

За змістом ст. 57 Господарського кодексу України, установчими документами суб`єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб`єкта господарювання. В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб`єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом. Статут суб`єкта господарювання повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб`єкта господарювання, а також інші відомості, пов`язані з особливостями організаційної форми суб`єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству.

Як було встановлено судом першої інстанції, позивач є громадською організацією, що об`єднує фізичних осіб, які є власниками земельних ділянок в с. Гора Бориспільського району Київської області (надалі учасники або члени організації), з метою здійснення та захисту законних прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів учасників у сфері володіння, користування і розпорядження належними учасникам земельними ділянками та розміщеними на них об`єктами нерухомого майна. Організація здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, Закону України «Про громадські об`єднання», інших законодавчих та нормативно-правових актів України, а також відповідно до цього Статуту.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про громадські організації», членами (учасниками) громадської організації, крім молодіжної та дитячої, можуть бути особи, визначені частиною першою статті 7 цього Закону, які досягли 14 років. Вік членів молодіжної, дитячої організації визначається її статутом у межах, встановлених законом. Членами (учасниками) громадської спілки, крім молодіжної та дитячої, можуть бути юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об`єднання зі статусом юридичної особи, фізичні особи, які досягли 18 років та не визнані судом недієздатними. Вік членів молодіжної, дитячої спілки визначається її статутом у межах, встановлених законом.

За змістом п. 3.4 Статуту, на місцевості територія організації визначається земельною ділянкою, розташованою в селі Гора Бориспільського району Київської області та обмеженою наступними вулицями - вул. Соснова, вул. Зелена, вул. Липова, вул. Приозерна (надалі - територія організації).

Відповідно до п. 4.1 Статуту, членами організації можуть бути особи, які є громадянами України, іноземцями чи особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 14-річного віку, мають у власності земельну ділянку, яка знаходиться на території організації, та виявили бажання брати участь у здійсненні цілей та завдань організації, визнають Статут організації та дотримуються його вимог. Фізичні особи, які не відповідають зазначеним в цьому пункті вимогам, членами організації бути не можуть.

Пунктом 4.3 Статуту передбачено, особа, що виявила бажання стати членом організації, подає письмову заяву, до якої додаються: - копія всіх заповнених сторін її паспорту (для іноземців і осіб без громадянства - відповідні копії документу, що підтверджує законність їх перебування на території України); - нотаріально завірену копію оформленого встановленому чинним законодавством порядку документу, що підтверджує право власності, особи на земельну ділянку на території організації; - копію платіжного документу, що підтверджує оплату вступного внеску у розмірі, визначеному відповідно до положень цього Статуту.

Відповідно до п. 4.8 Статуту, з моменту прийняття правлінням організації рішення про прийом особи до організації, така особа набуває членства в організації.

Враховуючи, що апелянт з 21.04.2011 став власником земельної ділянки, яка знаходиться в території організації, ним була подана заява від 05.03.2013 на вступ до Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток», на підставі якої він був прийнятий до складу членів громадської організації та став членом Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток».

За змістом п. 4.9 Статуту (із змінами, затвердженими протоколом № 29 від 06.04.2013), припинення членства в організації здійснюється за рішенням загальних зборів членів організації на підставі мотивованого подання правління організації.

Відповідно до підп. 4.10.2 пункту 4.10 Статуту, членство особи припиняється у разі припинення у встановленому чинним законодавством порядку права власності організації на земельну ділянку на території організації.

Припинення членства в організації згідно п. 4.10.2 та п. 4.10.3 цього Статуту здійснюється за письмовим зверненням будь-якої особи, в якому мають бути зазначені конкретні обставини, які є підставою для припинення членства в організації, та надання копії документів, що підтверджують існування таких обставин, завірених у встановленому чинним законодавством порядку (п. 4.11 Статуту).

Наведені положення Статуту дають суду підстави для висновку про те, що учасник організації внаслідок припинення у нього права власності на земельну ділянку має вчинити певний алгоритм дій з метою припинення його членства в громадській організації.

Разом з цим судом першої інстанції не встановлено, а відповідачем не було доведено того, що ОСОБА_1 , внаслідок припинення у нього права власності на земельну ділянку з кадастровим 3220883200:03:001:0536, площею 0,1499 га, звертався до позивача із повідомленням про настання відповідних обставин з підтверджуючими документами відповідно до положень Статуту.

Відповідно до підп. 4.15.3 пункту Статуту, членство особи в організації припиняється в інших випадках з дати прийняття загальними зборами членів організації відповідного рішення.

В матеріалах справи відсутнє рішення загальних зборів громадської організації щодо припинення членства відповідача в організації внаслідок припинення у нього права власності на земельну ділянку на території організації. Протилежного матеріали справи не містять.

Щодо твердження апелянта про те, що судом першої інстанції визнано обставину затвердження розміру внесків на 2019, 2020, 2021 та 2022 роки встановленою, однак на думку апелянта вона є недоведеною, зважаючи на відсутність в матеріалах справи рішення загальних зборів організації про затвердження розміру членських внесків на 2019, 2020, 2021 та 2022 роки, колегія суддів відзначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 16.02.2019 загальними зборами Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» прийнято рішення, оформлене протоколом № 39 від 16.02.2019, пунктом 3 якого затвердженого кошторис на 2019 рік в сумі 1 861 384 грн (округлено по 100 грн з 1 сотки).

В матеріалах справи наявний кошторис витрат на 2019 рік, відповідно до якого витрати організації на 2019 рік складають всього 1 861 348 грн; всього соток згідно реєстру 1552; з 1 сотки витрати - 99,94 грн.

Суд встановив, що відповідно до кошторису на 2019 рік, витрати організації включають в себе витрати на адміністративні послуги на загальну суму 472 272 грн в рік (39 356 грн в місяць) та витрати на експлуатаційні послуги на загальну суму 1 389 076 грн (115 757 грн в місяць). Всього адміністративні та експлуатаційні витрати організації на 2019 рік складають 1 861 348 грн (155 112 грн в місяць).

При цьому у Положенні про порядок сплати внесків та їх використання визначено, що членськими внесками є грошові кошти, розмір яких затверджено на річних загальних зборах, пропорційно площі земельної ділянки з розрахунку за один квадратний метр земельної ділянки, які періодично вносяться членами організації на адміністративні та експлуатаційні витрати організації.

Зважаючи на зміст Положення про порядок сплати внесків та їх використання, членські внески Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» включають в себе як адміністративні, так і експлуатаційні витрати організації.

Оскільки всього соток згідно реєстру - 1552, а загальна вартість адміністративних та експлуатаційних витрат організації (згідно кошторису на 2019 рік) на місяць складає 155 112 грн, суд першої інстанції вірно встановив, що адміністративні та експлуатаційні витрати в місяць (протягом 2019 року) за одну сотку землі складають 99,94 грн. Для зручності обрахуванням розміру членських внесків вказану суму (99,94 грн) було округлено до суми 100 грн, у зв`язку із чим сума 100 грн за 1 сотку була взята за основу розрахунку членських внесків на 2019 рік.

Пунктом 3 рішення загальних зборів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток», оформленого протоколом № 39 від 16.02.2019, затвердженого кошторис на 2019 рік в сумі 1 861 384 грн (округлено по 100 грн з 1 сотки).

Отже суд встановив, що пунктом 3 рішення загальних зборів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток», оформленого протоколом № 39 від 16.02.2019, затверджено розмір щомісячних членських внесків на 2019 рік в розмірі 100 грн з 1 сотки землі (0,01 га).

З урахуванням зазначеного, суд першої інстанції прийняв рішення, оформлене протоколом № 39 від 16.02.2019, та затверджений кошторис на 2019 рік як належні та допустимі докази в розумінні ст. 76, 77 ГПК України затвердження розміру щомісячних членських внесків на 2019 рік.

Згідно пояснень позивача в суді першої інстанції, з метою забезпечення виконання покладених на громадську організацію обов`язків в умовах карантину та збройної агресії російської федерації проти України, правлінням були прийняті рішення, оформлені протоколом № 300120-1 від 30.01.2020, протоколом № 31012021-1 від 31.01.2021 та протоколом № 290122-1 від № 29.01.2022 про продовження терміну дії розміру членських внесків на 2020 - 2022 роки в розмірі 100,00 грн з 1 сотки та кошторису, затверджених рішенням загальних зборів № 39 від 16.02.2019.

Судом було встановлено раніше, що 30.01.2020 відбулось засідання правління організації, на якому прийнято рішення, оформлене протоколом № 300120-1 від 30.01.2020, яким продовжено термін дії розміру членських внесків в розмірі 100,00 грн з 1 сотки та кошторису, затверджених рішенням загальних зборів № 39 від 16.02.2019 до 31.12.2020 або до скасування обмеження проведення публічних заходів та проведення слідуючих загальних зборів.

31.01.2021 відбулось засідання правління організації, на якому прийнято рішення, оформлене протоколом № 310121-1 від 31.01.2021, яким продовжено термін дії розміру членських внесків в розмірі 100,00 грн з 1 сотки та кошторису, затверджених рішенням загальних зборів № 39 від 16.02.2019 до 31.12.2021 або до скасування обмеження проведення публічних заходів та проведення слідуючих загальних зборів.

29.01.2022 відбулось засідання правління організації, на якому прийнято рішення, оформлене протоколом № 290122-1 від 29.01.2022, яким продовжено термін дії розміру членських внесків в розмірі 100,00 грн з 1 сотки та кошторису, затверджених рішенням загальних зборів № 39 від 16.02.2019 до 31.12.2022 або до скасування обмеження проведення публічних заходів та проведення слідуючих загальних зборів.

Згідно пояснень позивача, за основу розрахунку членських внесків використовується вартість адміністративних та експлуатаційних витрат організації за один місяць на 1 ар (0,01 га) земельної ділянки члена громадської організації.

Отже суд встановив, що протягом 2019-2022 років тариф для розрахунку щомісячних членських внесків членів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» складав 100 грн за 1 ар (0,01 га) земельної ділянки члена громадської організації, який був затверджений рішенням загальних зборів членів громадської організації, оформленим протокол № 39 від 16.02.2019, та продовжений на 2020 - 2022 роки вказаними вище рішеннями правління.

В подальшому, 24.12.2022 загальними зборами Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» прийнято рішення, оформлене протоколом № 40 від 24.12.2022, пунктом 1 якого затверджено новий розмір членських внесків на 2023 рік у розмірі 150 грн за 1 сотку.

Таким чином суд встановив, що протягом 2023 року тариф для розрахунку щомісячних членських внесків членів Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток» складав 150 грн за 1 ар (0,01 га) земельної ділянки члена громадської організації.

Разом з цим суд зазначає, що продовження терміну дії розміру членських внесків на 2020-2022 роки в розмірі, що був затверджений рішенням загальних зборів № 39 від 01.02.2019, не суперечить положенням Статуту Громадської організації «Товариство індивідуальних забудовників «Зелений маєток».

Крім того суд звертає увагу відповідача на підп. 4.21.1 п. 4.21 Статуту, за змістом якого основним обов`язком членів організації є дотримання вимог Статуту та виконання рішень загальних зборів членів організації та інших органів управління організації.

Стаття 525 Цивільного кодексу України встановлює, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Оскільки відповідач не у повній мірі виконав взяті на себе зобов`язання зі слати членських внесків за спірний період, що ним не спростовано шляхом подання доказів, він є таким, що порушив взяті на себе зобов`язання.

Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно зі ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відтак, у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов`язання у нього в силу закону виникає обов`язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов`язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати, та 3 % річних від простроченої суми.

Відповідно до пункту 13.1 Статуту, за невиконання своїх зобов`язань члени організації несуть відповідальність згідно чинного в Україні законодавства.

Внаслідок неналежного виконання відповідачем зобов`язання зі сплати членських внесків, позивач нарахував та просить стягнути з відповідача (з урахуванням прийнятого судом збільшення позовних вимог) 6 475,87 грн 3% річних та 22 366,46 грн інфляційних втрат за період прострочення з червня 2019 року до 31.03.2024.

Суд першої інстанції було встановлено, що позивачем не вірно визначено періоди прострочення сплати членських внесків, а саме їх початок з огляду на таке.

Як було зазначено судом раніше та передбачено п. 6.1 Положення, члени організації сплачують внески, передбачені цим Положенням у розмірі, встановленому рішеннями Загальних зборів членів організації шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок організації. Оплата членських внесків здійснюється до 15 числа поточного місяця, або поквартально з оплатою на початку кварталу. Оплата цільових внесків здійснюється у розмірі та строки за рішенням загальних зборів. Датою оплати вважається дата зарахування коштів на розрахунковий рахунок організації.

Тобто за змістом п. 6.1 Положення член організації зобов`язаний сплачувати внески до 15 числа поточного місяця, або поквартально з оплатою на початку кварталу. Отже, кінцевим строком сплати членських внесків у відповідному місяці, в будь-якому випадку, є 15 число поточного місяця, за який сплачуються внески. У разі несплати членських внесків до 15 числа поточного місяця, за який сплачуються внески, з наступного дня, тобто з 16 числа поточного місяця, виникає прострочення грошового зобов`язання.

Водночас при визначенні дати прострочення зобов`язання необхідно враховувати приписи ч. 5 ст. 254 ЦК України, згідно з якою якщо останній день строку припадає на вихідний день, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

У зв`язку з чим судом був здійснений власний перерахунок інфляційних втрат та 3% річних, враховуючи встановлені судом дати прострочення грошового зобов`язання, з огляду на затверджені загальними зборами розміри щомісячних членських внесків протягом 2019-2023 років, з урахуванням положень Статуту та умов п. 6.1 Положення про порядок сплати внесків та їх використання, в межах розрахунку позивача, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги (з урахуванням прийнятого судом збільшення позовних вимог) в частині стягнення з відповідача інфляційних втрат підлягають задоволенню повністю в сумі 22 366,46 грн, а позовні вимоги в частині стягнення 3% річних підлягають задоволенню частково в сумі 6 468,42 грн.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду проте, що у відповідача перед позивачем виникла заборгованість зі слати членських внесків за період з червня 2019 року по листопад 2023 року в загальній сумі 89 190,50 грн., 22 366,46 грн інфляційних втрат та 6 468,42 грн 3% річних, підтверджена належними доказами, а отже позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Колегія суддів відзначає, що всі інші обґрунтування учасників судового процесу відповідно залишені судовою колегією без задоволення і не приймаються до уваги як необґрунтовані та безпідставні.

При цьому судом враховано, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч.5 ст.236 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно зі статтями 78, 79 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

На підставі наявних матеріалів справи колегія суддів встановила, що обставини, на які посилається скаржник - ОСОБА_1 , в розумінні статті 86 ГПК України не можуть бути підставою для зміни або скасування рішення Господарського суду Київської області від 31.07.2024 у справі №911/583/24, а тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Враховуючи наведене, рішення Господарського суду Київської області від 31.07.2024 у справі №911/583/24 відповідає матеріалам справи, є законним та обґрунтованим, підстави, передбачені ст.ст. 277-278 ГПК України для його скасування, відсутні.

Керуючись ст. ст. 129, 267-285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Київської області від 31.07.2024 у справі №911/583/24 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Київської області від 31.07.2024 у справі №911/583/24 залишити без змін.

3. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на ОСОБА_1 .

4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 3 ст. 287 ГПК України.

Головуючий суддя В.В. Андрієнко

Судді В.В. Шапран

С.І. Буравльов

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення17.01.2025
Оприлюднено21.01.2025
Номер документу124515053
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, з них пов’язані з діяльністю органів управління товариства

Судовий реєстр по справі —911/583/24

Постанова від 17.01.2025

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Андрієнко В.В.

Ухвала від 25.09.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Андрієнко В.В.

Рішення від 31.07.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 04.04.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 11.03.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні