Постанова
від 09.01.2025 по справі 922/2815/24
СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 року м. Харків Справа № 922/2815/24

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Білоусова Я.О., суддя Здоровко Л.М., суддя Лакіза В.В.

за участі секретаря судового засідання Садонцевої Л.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вх.№2615 Х/2) на рішення Господарського суду Харківської області від 14.10.2024 у справі №922/2815/24 (прийняте у приміщенні Господарського суду Харківської області суддею Юрченко В.С., повне рішення складено 14.10.2024)

за позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго", м.Харків,

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Шевченківське", селище міського типу Шевченкове, Харківська область,

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство Харківобленерго звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство Шевченківське заборгованості в сумі 93 879,71 грн, з якої: 91 716,59 грн за надані послуги з розподілу електричної енергії; 1 186,49 грн за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, 481,35 грн 3% річних за надану послугу з розподілу електричної енергії; 494,74 грн індекс інфляції за надану послугу з розподілу електричної енергії.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 14.10.2024 у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції посилався на недоведеність зазначених в позовній заяві обставин щодо відправлення позивачем відповідачу рахунків за послугу з розподілу електричної енергії та за перетікання реактивної електроенергії за період, вказаний у позові, що є умовою для проведення подальших розрахунків за електричну енергію відповідачем, а також обсягу спожитої відповідачем електричної енергії, а відтак і недоведеність суми заборгованості. Вказане в свою чергу свідчить про недоведеність позовних вимог в частині стягнення за послуги з розподілу електричної енергії за період з липня по грудень 2023 року та є підставою для відмови в їх задоволенні.

Акціонерне товариство Харківобленерго з рішенням суду першої інстанції не погодилось та звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Харківської області від 14.10.2024 у справі №922/2815/24 скасувати, ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити. Судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги посилається, зокрема, на те, що місцевий господарський суд дійшов помилкових висновків про порушення позивачем порядку виставлення рахунків відповідачу; про недостовірність наданих позивачем доказів на підтвердження направлення актів/рахунків за надані послуги на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, при цьому вважає, що висновки суду першої інстанції в цій частині є проявом надмірного формалізму; про відсутність споживання електричної енергії відповідачем у заявлений період, та відповідно ненадання послуг з розподілу позивачем.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 15.11.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства Харківобленерго (вх.№2615 Х/2) на рішення Господарського суду Харківської області від 14.10.2024 у справі №922/2815/24 та ухвалено здійснити її розгляд у порядку письмового провадження без виклику та повідомлення учасників справи, встановлено відповідачу строк до 02.12.2024 для подання відзиву на апеляційну скаргу з доказами його надсилання апелянту, встановлено учасникам справи строк до 02.12.2024 для подання заяв, клопотань, тощо.

25.11.2024 до суду від апелянта надійшло клопотання, з урахуванням уточнень від 27.11.2024 (вх.№15032, вх.№ 15211), а якому Акціонерне товариство Харківобленерго просить прийняти заяву АТ «Харківобленерго» про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням та викликом учасників справи та залучити її до матеріалів справи, задовольнити зазначену заяву та перейти зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням та викликом учасників справи.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 02.12.2024 задоволено клопотання Акціонерного товариства Харківобленерго про розгляд справи № 922/2815/24 у судовому засіданні з повідомленням учасників справи; призначено справу № 922/2815/24 до розгляду на 09 січня 2025 року о 10:00 годині у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61058, місто Харків, пр. Незалежності, 13, 1-й поверх, в залі засідань № 104.

07.01.2025 до суду апеляційної інстанції через підсистему "Електронний суд" від Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Шевченківське" надійшов відзив на апеляційну скаргу (вх. № 241), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити в силі рішення суду першої інстанції. В обґрунтування своєї правової позиції посилається на те, що доводи позивача про розподіл електроенергії протягом 2023 року не підтверджені наданими позивачем доказами. Вказує на те, що усі акти приймання-передачі та акти звіряння обсягів розподіленої електроенергії не підписані зі сторони відповідача, не відповідають дійсності, не отримувалися товариством, а відтак з огляду на їх односторонність не можуть слугувати доказами надання відповідних послуг, за які позивач намагається стягнути заборгованість; інших належних та допустимих доказів надання позивачем послуг з розподілу електричної енергії в 2023 році у заявленому об`ємі не надано.

Водночас, відповідачем заявлено клопотання про поновлення строку на подання відзиву, яке обґрунтоване тим, що з самого початку військової агресії рф підприємство повністю зупинило свою діяльність, через окупацію протягом березня 2022 вересня 2022 років та подальшого близького розташування лінії фронту у підприємства зупинені трудові договори із працівниками, лише 07.01.2025 укладено договір з адвокатом. Через вказані обставини підготовка відзиву та його подача були ускладнені з об`єктивних причин.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.01.2025 у зв`язку з відпусткою судді Пуль О.А., яка входила до складу колегії суддів, для здійснення розгляду судової справи №922/2815/24 сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Білоусова Я.О., суддя Здоровко Л.М., суддя Лакіза В.В.

В судовому засіданні Східного апеляційного господарського суду 09.01.2025 представник позивача щодо заявленого клопотання про поновлення строку на подання відзиву зазначив про те, що вирішення цього питання залишає на розсуд суду.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до частини 4 статті 262 ГПК України в ухвалі про відкриття апеляційного провадження зазначається строк для подання учасниками справи відзиву на апеляційну скаргу.

Учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом апеляційної інстанції в ухвалі про відкриття апеляційного провадження (частина перша статті 263 ГПК України).

Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим кодексом (частина друга статті 118 ГПК України).

Згідно положень статті 119 ГПК України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Враховуючи наведені відповідачем підстави в обґрунтування причин пропущення строку на подання апеляційної скарги обґрунтованими, колегія суддів вважає за можливе поновити пропущений позивачем строк для подання відзиву на апеляційну скаргу.

Позивач в судовому засіданні підтримав доводи своєї апеляційної скарги та просив суд її задовольнити, скасувати оскаржуване рішення місцевого господарського суду та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить довідка про доставку електронного листа - ухвали Східного апеляційного господарського суду про призначення справи до розгляду від 02.12.2024 до електронного кабінету учасника справи.

Отже, під час розгляду даної справи судом апеляційної інстанції, у відповідності до приписів пункту 4 частини 5 статті 13 Господарського процесуального кодексу України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строку, встановленого частиною 1 статті 273 цього Кодексу.

Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи (частина 12 статті 270 Господарського процесуального кодексу України).

Оскільки судом апеляційної інстанції створено всі необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи та правильного застосування законодавства, вжито заходи для належного повідомлення учасників справи про час та місце розгляду справи, виходячи з того, що участь в засіданні суду (як і інші права, передбачені частиною першою статтею 42 Господарського процесуального кодексу України) є правом, а не обов`язком сторін, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, викладені в апеляційній скарзі доводи та вимоги, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила.

Як зазначено у позовній заяві, Акціонерне товариство "Харківобленерго" є оператором системи розподілу, який відповідно до постанови НКРЕКП від 16.11.2018 за № 1446 та положень пункту 13 розділу ХYII Закон України "Про ринок електричної енергії" з 01.01.2019 здійснює діяльність з розподілу електричної енергії на території Харківської області.

З матеріалів справи вбачається, що 01.01.2019 між Акціонерним товариством "Харківобленерго" (далі оператор системи, позивач, АТ "Харківобленерго") та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Шевченківське" (далі - споживач, відповідач, ТОВ СП "Шевченківське"), з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України та з метою неперервного електрозабезпечення за об`єктом споживача: вид об`єкта -адміністративна будівля, адреса за об`єктом споживача Шевченківський р-н, смт.Шевченкове, вул.Покровська, ЕІС код точки комерційного обліку за об`єктом споживача 62Z7027776723206, шляхом підписання заяви-приєднання укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 65241 на умовах договору про постачання електричної енергії № 65-241 від 12.02.2004. Відповідна заява-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії долучена до матеріалів справи (т.1, а.с.54).

Надалі, 14.09.2023 в паперовій формі підписаний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 65-241 від 01.01.2019 на умовах договору про постачання електричної енергії №65-241 від 12.02.2004 (далі договір), який у відповідності до пункту 1.1 є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (надалі - споживач) як послуги оператора системи. Цей Договір укладаєтеся сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору (т.1, а.с.31-36).

Відповідно до пункту 1.2 договору його умови розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року N 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Згідно з пункту 2.1 договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 309, та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.

Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього договору та інші послуги оператора системи згідно з додатком 4 "Порядок розрахунків" (п.2.3 договору).

У розділі 3 договору визначено порядок обліку електричної енергії.

Так, відповідно до пункту 3.1 договору облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 311 (далі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт тод).

Згідно з пункту 3.2 договору за підсумками розрахункового місяця постачальник послуг комерційного обліку (оператор системи) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку споживачу незалежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником споживача. Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються оператором системи в особистому кабінеті споживачу (за умови запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача.

У пункті 3.3 договору передбачено, що споживач, що є побутовим, зобов`язаний щомісяця знімати фактичні показання лічильника електричної енергії та надавати їх оператору системи розподілу (постачальнику послуг комерційного обліку) в один із таких способів:1) через особистий кабінет на сайті оператора системи розподілу; 2) за телефоном; 3) шляхом зазначення показань у сплаченому рахунку оператора системи розподілу; 4) на електронну адресу.

Зчитані (зняті) та передані дані з засобів комерційного обліку протягом періоду, що починається за два робочі дні до кінця розрахункового місяця та закінчується на третій робочий день наступного розрахункового періоду (календарного місяця), вважаються даними на перше число календарного місяця. Зчитані (зняті) та передані дані з засобів комерційного обліку в будь-який інший день календарного місяця є вихідними даними для визначення даних комерційного обліку на перше число розрахункового періоду (календарного місяця). У разі неотримання до початку четвертого робочого дня місяця, що настає за розрахунковим, показів лічильника та за умови, що лічильник електричної енергії не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний обсяг розподілу та споживання електричної енергії по споживачу за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.

Відповідно до пункту 3.4 договору споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати постачальнику послуг комерційного обліку (оператору системи) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.

Перевірка достовірності даних комерційних засобів обліку безпосередньо на місці їх встановлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців, про що складається відповідний акт контрольного огляду засобу комерційного обліку.

У разі ненадання споживачем звіту про дані комерційних засобів обліку протягом трьох календарних дній після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційної передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду засобу комерційного обліку протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового споживання попереднього розрахункового місяця.

Згідно з пункту 3.5 договору визначений обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії за підсумками розрахункового місяця передається адміністратору комерційного обліку у встановленому Кодексом комерційного обліку порядку для включення в місячний баланс електричної енергії ОЕС України і є підставою для його використання у взаємовідносинах між суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником.

За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії встановлюється відповідно до даних оператора системи.

Постачальник послуг комерційного обліку та оператор системи мають здійснювати контрольні зняття показів лічильника електричної енергії споживача. Оператор системи не рідше одного разу на шість місяців здійснює контрольне зняття показів лічильника електричної енергії та формує обсяг розподіленої та спожитої електричної енергії по споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника електричної енергії, з урахуванням його фактичних показань (п.3.6 договору).

Відповідно до пункту 5.1 договору ціною цього договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача, зазначені у паспорті точки (точок) розподілу за об`єктом споживача.

Оплата послуг з розподілу електричної енергії за цим договором здійснюється на поточний рахунок оператора системи (п.5.2 договору).

Тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 "Порядок розрахунків" (п.5.3 договору).

Цей договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчений терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.11.1 договору).

Матеріали справи містять додаток №4 від 09.10.2019 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №65-241 від 01.01.2019 "Порядок розрахунків №2" (попередня оплата у розмірі фактичного обсягу розподіленої електричної енергії за попередній період, плата за надання послуг з розподілу електричної енергії здійснюється споживачем оператору системи розподілу) (т.1, а.с.26-27).

За умовами пунктів 1, 7 додатку №4 "Порядок розрахунків №2" розрахунковим періодом є календарний місяць та встановлюється з 01 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.

Рахунки за послугу з розподілу електричної енергії та за перетікання реактивної електричної енергії надаються споживачу оператором системи протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах оператора системи. В разі неотримання споживачем рахунків оператор системи направляє рахунки споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими споживачем з дня їх відправлення.

Рахунки за послугу з розподілу електричної енергії та за перетікання реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка споживачем.

Відповідно до пункту 12 цього додатку звіряння фактичного обсягу розподіленої електричної енергії здійснюється шляхом оформлення між споживачем та оператором системи Акту прийому-передачі розподіленої електричної енергії, сформованого згідно з даними на останній день розрахункового періоду споживача.

У разі збирання даних комерційного обліку за допомогою візуального локального зчитування даних, оператор системи отримує покази лічильників наступним чином: споживач щомісяця кожного останнього дня розрахункового періоду самостійно проводить зчитування показів лічильника та надає оператору системи звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць з вказанням фактичної дати та часу зчитування; споживач надає оператору системи необхідні вихідні дані для проведення комерційних розрахунків з субспоживачами (покази лічильників) у випадку приєднання до мереж споживача інших споживачів (субспоживачів); оператор системи проводить зчитування показів лічильників в останній день розрахункового періоду, якщо лічильники встановлені на підстанції оператора системи (п.13 додатку №4).

У разі збирання даних за допомогою АС Оператора системи, зчитування показів лічильників здійснюються на останній день розрахункового періоду на 23.59 годину. В разі пошкодження обладнання Автоматизованої системи обліку електричної енергії (далі АСОЕ) або інших обставин, що призвели до фактів неодержання системних даних АСОЕ по комерційним точкам обліку, обсяг електричної енергії визначається відповідно до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (п.14 додатку №4).

Також, матеріали справи свідчать, що 01.02.2023 між АТ "Харківобленерго" та ТОВ СП "Шевченківське" укладений договір №65241 про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, що є додатком №10 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №65-241 (т.1, а.с.28-29).

За умовами пункту 1.1 цього договору оператор системи надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату оператору системи за перетікання реактивної електричної енергії згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами.

За умовами пунктів 2.1, 2.2 цього договору оператор системи зобов`язується, зокрема, надавати на території здійснення ліцензованої діяльності послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, а споживач зобов`язується здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії, який є додатком до цього договору.

Відповідно до пункту 4.1 цього договору вимірювання та облік активної та реактивної електричної енергії у споживача, струмоприймачі якого приєднані до електричних мереж оператора системи, здійснюється згідно з вимогами Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (зі змінами та доповненнями), та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (зі змінами та доповненнями) (далі - ПРРЕЕ).

На підставі показів засобів вимірювальної техніки електричної енергії у терміни (строки), передбачені Графіком зняття показів засобів вимірювальної техніки електричної енергії, споживачем та оператором системи оформлюються такі документи: акт про обсяг переданої споживачу електричної енергії; акт результатів замірів електричної потужності. За наявності вводів на різних ступенях напруги та різних системах обліку значення показів надаються окремо за кожною точкою обліку (п.4.2 договору).

Відповідно до пунктів 4.3, 4.4 цього договору розрахунковим вважається період, який відповідає періоду, визначеному сторонами у п.1 додатку № 4 "Порядок розрахунків" до договору споживача з розподілу. Розрахунок плати за перетікання реактивної електричної енергії здійснюється відповідно до Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії та оформлюється згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії.

Цей договір укладається строком на один рік, набирає чинності з дня його підписання та вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку одна із сторін не повідомить іншу про відмову від цього договору або його перегляд. Договір може бути розірвано і в інший термін (строк) за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, встановленому чинним законодавством (п.7.1 договору).

У пункті 7 Порядку розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії встановлено, що рахунки за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії надаються уповноваженому представнику споживача оператором системи розподілу протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах оператора системи розподілу. В разі неотримання споживачем рахунків оператор системи розподілу направляє рахунки споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими споживачем з дня їх відправлення. Рахунки за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від отримання рахунка споживачем (т.1, а.с.52-53).

Як стверджує позивач, на виконання умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № 65-241 споживачу надавались послуги з розподілу електричної енергії за період з липня 2023 року - грудень 2023року у обсязі 46313 кВт*год на загальну суму 93522,62 грн, а саме:

- у липні 2023 року позивачем було надано послуги з розподілу електричної енергії у обсязі 3286 кВт*год на суму 6635,62 грн, що підтверджується актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання-передачі послуг з розподілу електричної енергії та виставленим рахунком на оплату послуги за липень 2023 року, згідно виставленого рахунку строк оплати до 13.11.2023;

- у серпні 2023 року позивачем було надано послуги з розподілу електричної енергії у обсязі 2405 кВт*год на суму 4856,56 грн, що підтверджується актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання-передачі послуг з розподілу електричної енергії та виставленим рахунком на оплату послуги за серпень 2023 року, згідно виставленого рахунку строк оплати до 13.11.2023;

- у вересні 2023 року позивачем було надано послуги з розподілу електричної енергії у обсязі 4150 кВт*год на суму 8380,34 грн, що підтверджується актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання-передачі послуг з розподілу електричної енергії та виставленим рахунком на оплату послуги за вересень 2023 року, згідно виставленого рахунку строк оплати до 13.11.2023;

- у жовтні 2023 року позивачем було надано послуги з розподілу електричної енергії у обсязі 11614 кВт*год на суму 23452,85 грн, що підтверджується актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання-передачі послуг з розподілу електричної енергії та виставленим рахунком на оплату послуги за жовтень 2023 року, згідно виставленого рахунку строк оплати до 13.11.2023;

- у листопаді 2023 року позивачем було надано послуги з розподілу електричної енергії у обсязі 11148 кВт*год на суму 22511,82 грн, що підтверджується актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання-передачі послуг з розподілу електричної енергії та виставленим рахунком на оплату послуги за листопад 2023 року, згідно виставленого рахунку строк оплати до 13.11.2023;

- у грудні 2023 року позивачем було надано послуги з розподілу електричної енергії у обсязі 13710 кВт*год на суму 27685,43 грн, що підтверджується актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання-передачі послуг з розподілу електричної енергії та виставленим рахунком на оплату послуги за грудень 2023 року, згідно виставленого рахунку строк оплати до 12.01.2023.

При цьому, як вказує позивач, сума заборгованості за надані послуги з розподілу електричної енергії частково сплачено в розмірі 1806,03 грн, а відтак сума заборгованості складає 91716,59 грн.

За порушення строків виконання зобов`язання за договором про надання послуги з розподілу електричної енергії позивач нарахував відповідачу 3% річних за період 10.10.2023 по 31.05.2024 та інфляційні втрати за період з 01.12.2023 по 31.05.2024 на суму заборгованості 8380,34 грн (сума заборгованості за вересень 2023 року), 3% річних за період з 13.01.2024 по 31.05.2024 та інфляційні втрати за період з 01.03.2024 по 31.05.2024 на суму заборгованості 27685,43 грн (сума заборгованості за грудень 2023 року.

Також, за твердженням позивача, на виконання умов вищезазначеного додатку №10 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №65-241, позивачем надавались послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період з січня-березня 2023 року та червень 2023року у обсязі 313,0237 кВт*год на загальну суму 1228,70 грн, а саме:

- за січень 2023 року позивачем надано послугу із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії в обсязі 80,5453 кВт*год за тарифом 3,31437 грн на загальну суму 320,35 грн, що підтверджується розрахунком нарахувань реактивної електроенергії, актом приймання-передачі за перетікання реактивної електроенергії та виставленим рахунком на оплату послуги за січень 2023 року, згідно виставленого рахунку строк оплати до 13.11.2023;

- за лютий 2023 року позивачем надано послугу із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії в обсязі 103,796 кВт*год за тарифом 3,47891 грн на загальну суму 433,32 грн, що підтверджується розрахунком нарахувань реактивної електроенергії, актом приймання-передачі за перетікання реактивної електроенергії та виставленим рахунком на оплату послуги за лютий 2023 року, згідно виставленого рахунку строк оплати до 13.11.2023;

- за березень 2023 року позивачем надано послугу із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії в обсязі 66,9592 кВт*год за тарифом 3,30266 грн на загальну суму 265,37 грн, що підтверджується розрахунком нарахувань реактивної електроенергії, актом приймання-передачі за перетікання реактивної електроенергії та виставленим рахунком на оплату послуги за березень 2023 року, згідно виставленого рахунку строк оплати до 13.11.2023;

- за червень 2023 року позивачем надано послугу із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії в обсязі 61,7232 кВт*год за тарифом 2,81574 грн на загальну суму 209,66 грн, що підтверджується розрахунком нарахувань реактивної електроенергії, актом приймання-передачі за перетікання реактивної електроенергії та виставленим рахунком на оплату послуги за січень 2023 року, згідно виставленого рахунку строк оплати до 13.11.2023.

Як зазначає позивач, сума заборгованості за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії частково сплачено в розмірі 42,21 грн, а відтак сума заборгованості за надані послуги складає 1186,49 грн.

На підтвердження направлення на адресу відповідача актів приймання-передачі за надані послуги з розподілу електричного енергії та із перетікання реактивної електричної енергії, актів про обсяги розподіленої електричної енергії та виставлені рахунки за надані послуги за період січень жовтень 2023 року та за грудень 2023 року до матеріалів справи додано список згрупованих поштових відправлень з відміткою АТ «Укрпошта» від 06.11.2023 та 05.01.2024 відповідно (т.1, .с.39-41).

Відтак, посилаючись на те, що позивачем на виконання умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії надавались послуги з розподілу електричної енергії та послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, проте споживачем (відповідачем) у порушення умов договору не здійснено повного та своєчасного розрахунку за надані послуги, АТ "Харківобленерго" звернулось до господарського суду з даним позовом.

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач вказував на те, що розподіл електроенергії протягом 2023 року жодним чином не знаходить свого підтвердження, оскільки усі акти приймання-передачі, а також акти звіряння обсягів розподіленої електроенергії не підписані з боку підприємства-відповідача. Крім того, відповідач надав суду наказ № 2 від 24.03.2022 про призупинення дії трудового договору з працівниками, яке діє з 24.03.2022, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану.

14.10.2024 місцевим господарським судом ухвалено оскаржуване рішення про відмову у задоволенні позову з підстав, зазначених вище (т.1, а.с. 101-112).

Колегія суддів дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування місцевим господарським судом норм процесуального та матеріального права в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до висновку про відмову у задоволенні апеляційної скарги виходячи з наступного.

Предметом даного спору є встановлення наявності або відсутності правових підстав для задоволення матеріально-правової вимоги оператора системи розподілу електричної енергії до споживача про стягнення з останнього вартості розподіленої електричної енергії, у тому числі коефіцієнта реактивної електричної енергії, та відсотків річних, інфляційних витрат.

Статтею 174 Господарського кодексу України передбачено, що однією з підстав виникнення господарських зобов`язань є укладення господарського договору та інших угод. Зі змістом зазначеної норми кореспондуються приписи частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, відповідно до яких підставами виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до положень статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За змістом положень статей 626, 627, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 629 ЦК України встановлено обов`язковість виконання договору сторонами.

За приписами частини 1 статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (частина 1 статті 712 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (частина 1 статті 275 Господарського кодексу України).

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії визначені Законом України "Про ринок електричної енергії". Цей закон регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії.

Згідно з частинами другою, п`ятою, сьомою статті 2 цього Закону основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг; правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку; кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; кодексом комерційного обліку; правилами роздрібного ринку;- іншими нормативно-правовими актами.

Правила роздрібного ринку передбачають, зокрема, загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов`язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником "останньої надії".

Кодекс комерційного обліку визначає, зокрема, основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов`язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об`єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.

Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором (частина 4 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Відповідно до частини першої статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

14.03.2018 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 312 затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ).

Відповідно до пункту 2.1.2 глави 2.1 розділу ІІ ПРРЕЕ оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.

Згідно з пунктом 2.1.4 глави 2.1 розділу ІІ ПРРЕЕ (у редакції чинній на час укладення договору) договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил. Оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії (2.1.6 глави 2.1 розділу ІІ ПРРЕЕ).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач приєднався з 01.01.2019 до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №65-241 шляхом підписання заяви-приєднання від 27.11.2018 та є споживачем електричної енергії, зокрема, за адресою: Шевченківський р-н, смт.Шевченкове, вул.Покровська, ЕІС код точки комерційного обліку за об`єктом споживача 62Z7027776723206.

Додатком 3 до ПРРЕЕ є Типовий договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, пунктами 1.1 та 1.2 якого визначено, що цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам, як послуги Оператора системи та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України, шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно із заявою - приєднання. Умови договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 та є однаковими для всіх споживачів.

Згідно з пунктом 2.1 типового договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.

Відповідно до пункту 2.2 типового договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 до цього договору.

Згідно з пунктом 2.3 типового договору споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього договору та інші послуги оператора системи згідно з додатком 4 «Порядок розрахунків».

Розділом 3 типового договору визначено порядок обліку електричної енергії, а саме:

- облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи розподілу та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (далі Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт·год) (п.3.1).

- за підсумками розрахункового місяця постачальник послуг комерційного обліку (Оператор системи) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку споживачу не залежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником споживача.

Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються оператором системи розподілу в особистому кабінеті споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача.

За необхідності для споживача (його постачальника) забезпечувати визначення обсягу електричної енергії частіше ніж один раз на місяць, споживач (його постачальник) має укласти із оператором системи розподілу або іншим акредитованим постачальником послуг комерційного обліку окремий платний договір, в якому визначити порядок формування даних комерційного обліку про обсяг електричної енергії за розрахунковий місяць та передачу цих даних до адміністратора комерційного обліку (за необхідності) (п.3.2);

- споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати постачальнику послуг комерційного обліку (оператору системи) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.

Перевірка достовірності даних комерційних засобів обліку безпосередньо на місці їх встановлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців, про що складається відповідний акт контрольного огляду засобу комерційного обліку.

У разі ненадання споживачем звіту про дані комерційних засобів обліку протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційної передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду засобу комерційного обліку протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового споживання попереднього розрахункового місяця (п.3.4);

- визначений обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії за підсумками розрахункового місяця передається адміністратору комерційного обліку у встановленому Кодексом комерційного обліку порядку для включення в місячний баланс електричної енергії ОЕС України і є підставою для його використання у взаємовідносинах між суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником.

За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії встановлюється відповідно до даних оператора системи розподілу (п.3.5).

Відповідно до п.5.1-5.5 типового договору ціною цього договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача, зазначена в паспорті точки (точок) розподілу за об`єктом споживача. Оплата послуг з розподілу електричної енергії за цим договором здійснюється на поточний рахунок оператора. Тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 "Порядок розрахунків". Споживач оплачує послугу з розподілу оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання споживач забезпечує оплату послуги з розподілу, або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу забезпечує постачальник. Оператор системи в особовому рахунку споживача зазначає сторону, яка здійснює оплату наданих споживачу послуг з розподілу електричної енергії.

Наведені положення узгоджуються з умовами підписаної сторонами паперової форми договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 14.09.2023.

Також, відповідно до пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу I ПРРЕЕ договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії - домовленість двох сторін, яка є документом певної форми і встановлює зміст та регулює правовідносини між споживачем та оператором системи розподілу / оператором системи передачі під час визначення плати за перетікання реактивної електричної енергії; плата за перетікання реактивної електричної енергії - плата за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, які оператор системи розподілу/оператор системи передачі змушений надавати споживачам на території здійснення своєї ліцензованої діяльності.

Відповідно до пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний врегулювати у порядку, визначеному Кодексом систем розподілу та цими Правилами, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу шляхом укладення окремого договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (або у формі додатка до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії);

Відповідно до умов пункту 2.2 типового договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії споживач зобов`язується здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (додаток 1 до цього Договору).

Згідно з умовами пункту 4.4 цього типового договору розрахунок плати за перетікання реактивної електричної енергії здійснюється відповідно до Методики обчислення плати та оформлюється згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії.

Наведені положення узгоджуються з умовами підписаного сторонами додатку №10 від 01.02.2023 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії договору №54241 про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії.

Згідно із пп. 5.1.1 глава V ПРРЕЕ оператор системи має право отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії та плату за перетікання реактивної електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України.

Судова колегія зазначає, що за умовами додатку №4 "Порядок розрахунків №2" розрахунковим періодом є календарний місяць та встановлюється з 01 числа місяця до такого ж числа наступного місяця (пункт 1).

Оплата послуги з розподілу електричної енергії здійснюється Споживачем у формі попередньої оплати визначеної на основі фактичних значень обсягу розподіленої електричної енергії за відповідний попередній період. Якщо авансовий платіж розраховується для споживача, фактичне значення обсягу розподіленої електричної енергії якого за попередній період дорівнює 0 (або для нових споживачів), сума авансового платежу або попередньої оплати визначається на основі розрахункових значень обсягу розподіленої електричної енергії на наступний період (пункт 3).

Розрахунок суми попередньої оплати здійснюється Споживачем шляхом множення чинного у розрахунковому періоді тарифу (ціни) на розподіл на фактичний обсяг розподіленої електричної енергії за відповідний попередній період (пункт 4).

Попередня оплата за послугу з розподілу електричної енергії здійснюється Споживачем самостійно до початку найближчого наступного розрахункового періоду (пункт 5).

Остаточний розрахунок суми коштів, яку має оплатити Споживач за послугу з розподілу електричної енергії за розрахунковий період, визначається виходячи з фактичного обсягу розподіленої електричної енергії на діючий тариф (ціну) з розподілу у розрахунковому періоді (пункт 6).

Рахунки за послугу з розподілу електричної енергії та за перетікання реактивної електричної енергії надаються споживачу оператором системи протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах оператора системи. В разі неотримання споживачем рахунків оператор системи направляє рахунки споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими споживачем з дня їх відправлення.

Рахунки за послугу з розподілу електричної енергії та за перетікання реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка споживачем (пункт 7).

Відповідно до пункту 12 цього додатку звіряння фактичного обсягу розподіленої електричної енергії здійснюється шляхом оформлення між споживачем та оператором системи Акту прийому-передачі розподіленої електричної енергії, сформованого згідно з даними на останній день розрахункового періоду споживача.

Відповідно до пункту 4.3 договору від 01.02.2023 №54241 про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, розрахунковим вважається період, який відповідає періоду, визначеному сторонами у п.1 додатку № 4 "Порядок розрахунків" до договору споживача з розподілу.

У пункті 7 Порядку розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії встановлено, що рахунки за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії надаються уповноваженому представнику споживача оператором системи розподілу протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах оператора системи розподілу. В разі неотримання споживачем рахунків оператор системи розподілу направляє рахунки споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими споживачем з дня їх відправлення. Рахунки за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від отримання рахунка споживачем (т.1, а.с.52-53).

Як стверджує позивач, 06.11.2023 оператором системи через ЦПЗ №5 ХД УДППЗ «Укрпошта» у сукупності були направлені відповідачу поштовим зв`язком згруповані відправлення, до яких входили, зокрема, акти приймання-передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії з липня 2023 року по жовтень 2023року, акти приймання-передачі за перетікання реактивної електроенергії за січень-березень 2023 року та червень 2023 року, акти про обсяги розподіленої електричної енергії з липня 2023 року по жовтень 2023 року, які підписані в односторонньому порядку з боку позивача та копії виставлених рахунків за вказані періоди за послуги з розподілу електричної енергії та за перетікання реактивної електроенергії.

Також, 05.01.2024 оператором системи через ЦПЗ №5 ХД УДППЗ «Укрпошта» у сукупності були направлені відповідачу поштовим зв`язком згруповані відправлення, до яких входили, зокрема, акт приймання-передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії та акт про обсяги розподіленої електричної енергії за грудень 2023 року, а також копію виставленого рахунку за вказаний період за послуги з розподілу електричної енергії.

На підтвердження цих тверджень позивачем додано до позовної заяви копії списків згрупованих поштових відправлень, поданих в ЦПЗ №5 ХД УДППЗ «Укрпошта» (т.1, а.с.39-40).

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку про недоведеність виконання позивачем свого обов`язку щодо направлення відповідачу актів/рахунків за послуги з розподілу електричної енергії та перетікання реактивної електроенергії за заявлений період, а також щодо фактичного споживання відповідачем електроенергії в цей період.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно зі статтею 902 ЦК України виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Частинами 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану господарюючого суб`єкта. Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню у бухгалтерському обліку.

Отже, документами, які підтверджують виконання позивачем зобов`язання з надання послуг відповідачу, а також виникнення у відповідача зобов`язання з їх оплати, є акти надання послуг, які є первинними бухгалтерськими документами в розумінні вказаних положень законодавства та засвідчують факт здійснення сторонами господарських операцій і містять інформацію про вартість послуг.

Таким чином, виходячи зі змісту положень статей 509, 901, 903 ЦК України, обов`язок замовника оплатити послуги виникає з факту їх надання, а не з факту оформлення передачі послуг актом приймання-передачі виконаних робіт.

Так, у постанові від 22.08.2023 у справі №910/14570/21 Верховний Суд зазначив, що факт здійснення господарської операції може підтверджуватися не лише первинними документами, а й іншими доказами в їх сукупності, які будуть переконливо свідчити про фактичні обставини здійснення постачання товару (надання послуг).

Таким чином, передання і прийняття товарів (робіт, послуг) на підставі підписаного в односторонньому порядку акта і виникнення за таким актом прав та обов`язків можливе за наявності реального надання товарів (робіт, послуг) за договором у разі неотримання обґрунтованої відмови про причини неприйняття товарів (робіт, послуг) у строк, визначений договором.

За загальним правилом, при вирішенні спорів щодо належного та своєчасного виконання договорів стосовно продажу товару, надання послуг/виконання робіт, як зі сторони покупця (замовника), так і продавця (виконавця), суди повинні надавати оцінку вжитим сторонами діям на його виконання у їх сукупності з огляду саме на умови кожного договору (договорів) у конкретній справі, проте передбачена відповідним договором умова щодо оплати за надані товари (послуги, роботи) з прив`язкою до підписання відповідних актів приймання не може бути єдиною підставою, яка звільняє покупця (замовника) від обов`язку здійснити таку оплату, адже основною первинною ознакою будь-якої господарської операції, як то продаж товару (надання послуг чи виконання робіт), є її реальність. Наявність належним чином оформлених первинних документів (підписаних уповноваженими представниками обох сторін) є вторинною, похідною ознакою.

Водночас, неналежне документальне оформлення господарської операції відповідними первинними документами, зокрема непідписання покупцем (замовником) актів приймання-передачі без надання у визначені договором та/або законом строки вмотивованої відмови від їх підписання, не може свідчити про їх безумовну невідповідність змісту господарської операції (поставці товару, наданим послугам або виконаним роботам). Правові наслідки створює саме господарська операція (реальна поставка товару, надання послуг/виконання робіт), а не первинні документи.

Наведене спростовує твердження відповідача про недоведеність надання послуг з розподілу електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії з огляду на те, що надані позивачем акти приймання-передачі послуг підписані лише зі сторони оператора системи та відповідно не містять підписів зі сторони споживача (відповідача).

Відтак, визначальним (першочерговим) для вирішення даного спору є з`ясування обставин щодо фактичного надання відповідачу послуг з розподілу електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної енергії.

Колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження звернення відповідача до позивача з претензіями щодо ненадання послуги, надання її не в повному обсязі або надання послуги неналежної якості у визначений позивачем період січень-березень, червень 2023 року (щодо послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії) та липень-грудень 2023 року (щодо послуг з розподілу електричної енергії).

Заперечуючи проти позовних вимог відповідач посилається на те, що з початком воєнних дій у лютому 2022 році на підставі наказу №2 від 24.03.2022 ТОВ СП "Шевченківське" зупинило свою господарську діяльність та до цього часу її не відновлювало, виробничими приміщеннями підприємство не користувалося та споживання електроенергії не здійснювало.

Проте матеріали справи не містять доказів звернення відповідача до позивача з повідомленням про розірвання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії або припинення надання послуг за вказаним договором у зв`язку з припиненням господарської діяльності підприємства та відсутністю необхідності в користуванні приміщеннями для ведення господарської діяльності.

Натомість, матеріалами справи підтверджується, що у лютому 2023 році між АТ "Харківобленерго" та ТОВ СП "Шевченківське" підписано договір №65241 про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, що є додатком №10 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №65-241, а 14.09.2023 підписано паперову форму договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 65-241 від 01.01.2019, що не узгоджується з позицією відповідача стосовно припинення ним здійснення господарської діяльності з початку військових дій на території України та не здійснення споживання електричної енергії підприємством в 2023 році.

До того ж, у постанові Східного апеляційного господарського суду від 25.09.2024 у справі № 922/4191/23 встановлено обставини, що споживання відповідачем електроенергії у липні 2023 року відбувалося після деокупації Шевченківської селищної громади, визначення обсягів спожитої електроенергії (за липень 2023 року - 3286 кВт/год) має проводитися без застосування розрахункового методу та підтверджується листом АТ "Харківобленерго" №15/37-6902 від 03.11.2023, що не суперечить вимогам п.п. 8.6.9 - 8.6.11. розділу VІІІ Кодексу КОЕЕ.

Судова колегія зазначає, що матеріали даної справи не містять жодних доказів на підтвердження неможливості користування ТОВ "СП "Шевченківське" електроенергією у приміщеннях за адресою: Шевченківський р-н, смт.Шевченкове, вул.Покровська, у заявленому позивачем періоді.

Відтак, твердження відповідача про відсутність споживання електричної енергії у липні 2023 року спростовані під час розгляду справи № 922/4191/23, а відсутність споживання в інший період (серпень-грудень 2023 року) на вже деокупованій території та, відповідно, отримання від позивача послуг з розподілу електричної енергії та послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період визначений у позові - відповідач не довів належними та допустимими доказами.

Також матеріали справи не містять жодних доказів на спростування визначеного позивачем обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії в спірний період, у тому числі на підставі зафіксованих позивачем показань приладів обліку; відповідачем не надано доказів на підтвердження фіксування інших даних комерційних засобів обліку та не доведено неправомірності здійснених позивачем нарахувань щодо вартості наданих послуг.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи відповідача, та відповідно помилковими висновки суду першої інстанції, про відсутність споживання електричної енергії відповідачем у спірний період, та, відповідно, ненадання послуг з розподілу позивачем.

Стосовно доводів відповідача про неотримання ним актів приймання-передачі та рахунків на оплату за надані послуги.

Як вже було зазначено вище, за умовами пункту 5.3 договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 65-241 тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 "Порядок розрахунків", яким в свою чергу визначено таке:

- розрахунковим періодом є календарний місяць та встановлюється з 01 числа місяця до такого ж числа наступного місяця;

- рахунки за послугу з розподілу електричної енергії та за перетікання реактивної електричної енергії надаються споживачу оператором системи протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах оператора системи. В разі неотримання споживачем рахунків оператор системи направляє рахунки споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими споживачем з дня їх відправлення.

- рахунки за послугу з розподілу електричної енергії та за перетікання реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка споживачем.

Наведене також узгоджується з положеннями Порядку розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії, яким встановлено, що рахунки за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії надаються уповноваженому представнику споживача оператором системи розподілу протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах оператора системи розподілу. В разі неотримання споживачем рахунків оператор системи розподілу направляє рахунки споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими споживачем з дня їх відправлення. Рахунки за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від отримання рахунка споживачем.

Наведене свідчить, що необхідність направлення оператором системи рахунків споживачу поштовим зв`язку обумовлюється невчиненням споживачем дій щодо особистого отримання таких рахунків протягом встановленого терміну.

Відтак, враховуючи в даному випадку не вчинення відповідачем дій щодо отримання рахунків на оплату за надані послуги протягом січня грудня 2023 року, позивач направив рахунки засобами поштового зв`язку шляхом згрупованих поштових відправлень за певний період (січень-жовтень 2023 року, та грудень 2023 року).

Відповідно до пункту 2 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року № 270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 р. № 1071) (далі - Правила), згруповані поштові відправлення, поштові перекази - реєстровані поштові відправлення, поштові перекази в кількості більше одного, що одночасно подаються для пересилання одним відправником.

Пункти 53 та 54 зазначених Правил № 270 встановлюють, що у разі відправлення згрупованих поштових відправлень, поштових переказів відправник складає їх список в електронній формі за формою, визначеною оператором поштового зв`язку. Кількість поштових відправлень, поштових переказів одного виду та категорії, згрупованих за способом пересилання, що включаються до одного списку, та кількість таких списків визначаються оператором поштового зв`язку. Про прийняття для пересилання згрупованих поштових відправлень, поштових переказів відправнику може видаватися один розрахунковий документ на один список з одним примірником списку.

Згідно з пунктом 58 Правил № 270 під час приймання для пересилання письмової кореспонденції на адресному боці кожного поштового відправлення проставляється відбиток поштового календарного штемпеля. Дата відбитка поштового календарного штемпеля маркувальної (франкувальної) машини повинна відповідати даті подання письмової кореспонденції для пересилання. Якщо на письмовій кореспонденції, поданій для пересилання, відсутній відбиток поштового календарного штемпеля або зазначена дата не відповідає даті подання її для пересилання, така кореспонденція повертається відправникові для відповідного оформлення. Оператор поштового зв`язку також може визначати інший порядок приймання реєстрованих поштових відправлень.

На переконання судової колегії, враховуючи вищенаведені положення, навіть за відсутності у списку згрупованих поштових відправлень від 06.11.2024 даних щодо особи, яка прийняла це відправлення, надані позивачем докази на підтвердження направлення споживачу актів/рахунків є достатніми та такими, що в їх сукупності підтверджують виконання позивачем такого обов`язку, з огляду на таке: в даному поштовому відправлені від 06.11.2023 проставлений відбиток поштового календарного штемпеля маркувальної (франкувальної) з датою подання письмової кореспонденції 06.11.2023 та з підписом працівника поштового зв`язку, який зазначений праворуч над відбитком поштового календарного штемпеля; згрупований список з детальним описом документів містить підпис та печатку уповноваженого працівника поштового зв`язку, що є підтвердженням здійснення операції щодо перевірки вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.

До того ж, як вбачається з матеріалів справи відповідачем заперечується обставини щодо отримання поштової кореспонденції за всіма наявними списками згрупованих поштових відправлень (від 06.11.2023, 13.11.2023, 05.01.2024, 13.03.2024, 05.06.2024), незалежно від наявності/відсутності в них даних про особу, яка прийняла це відправлення.

Відтак, враховуючи обставини справи в їх сукупності, колегія суддів вважає, що відхилення судом першої інстанції наданих позивачем доказів на підтвердження направлення споживачу актів приймання-передачі наданих послуг та рахунків на оплату є проявом надмірного формалізму.

Водночас, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в частині недоведення позивачем направлення на адресу споживача розрахункових документів за листопад 2023 року, оскільки списки згрупованих поштових відправлень від 06.11.2023 та від 05.01.2024 містять лише відомості щодо актів/рахунків за січень-жовтень 2023 року та грудень 2023 року; в інших списках зазначено про направлення відповідачу лише актів звіряння взаємних розрахунків, однак про акт приймання-передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії, акт про обсяги розподіленої електричної енергії, рахунок за листопад 2023 року там не зазначено, що в сукупності не може підтвердити належним чином виконання позивачем пункту 7 Порядку розрахунків № 2, що є додатком до договору.

За таких обставин, враховуючи, що в наведених положеннях договору сторони досягли згоди щодо настання у споживача обов`язку з оплати за надані послуги з розподілу електричної енергії після отримання рахунка споживачем, тобто виникненню зобов`язання споживача з оплати наданих послуг має передувати виконання оператором системи зобов`язання з виставлення рахунків з правильним розрахунком вартості таких послуг, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про передчасність позовних вимог в частині стягнення заборгованості за вказані послуги за листопад 2023 року.

Відтак, враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів, які б спростовували реальність наданих послуг та наявність заборгованості перед позивачем, а також доказів, які б свідчили про здійснення остаточного розрахунку за надані послуги в заявлений період, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення заборгованості 69204,77 грн за надані послуги з розподілу електричної енергії за липень-жовтень 2023 року та грудень 2023 року, а також 1186,49 грн за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період січень-березень 2023 року та червень 2023 року.

Щодо позовних вимог про стягнення 3% річних та інфляційних втрат, колегія суддів зазначає таке.

Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відтак у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов`язання у нього в силу закону (частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України) виникає обов`язок сплатити кредитору разом із сумою основного боргу суму інфляційних втрат як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов`язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати та 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором.

Велика Палата Верховного Суду вже звертала увагу на те, що нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов`язання. Ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника, зупинення виконавчого провадження чи виконання рішення суду про стягнення грошової суми. Подібні правові висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 у справах № 703/2718/16-ц (провадження № 14-241цс19) та № 646/14523/15-ц (провадження № 14-591цс18), від 13.11.2019 у справі № 922/3095/18 (провадження № 12-105гс19), від 18.03.2020 у справі № 902/417/18 (провадження № 12-79гс19).

У постанові від 07.04.2020 у справі № 910/4590/19 (провадження № 12-189гс19) Велика Палата Верховного Суду, аналізуючи правову природу правовідносин, які виникають на підставі положень статті 625 Цивільного кодексу України, зробила висновок про те, що зобов`язання зі сплати інфляційних втрат та 3 % річних є акцесорним, додатковим до основного, залежить від основного зобов`язання і поділяє його долю.

Велика Палата Верховного Суду також неодноразово зазначала, що у статті 625 Цивільного кодексу України визначено загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань. Такий правовий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 686/21962/15-ц, від 31.10.2018 у справі № 161/12771/15-ц, від 19.06.2019 у справі № 646/14523/15-ц, від 18.03.2020 у справі № 711/4010/13, від 23.06.2020 у справі № 536/1841/15-ц, від 07.07.2020 у справі № 712/8916/17, від 22.09.2020 у справі № 918/631/19, від 09.11.2021 у справі № 320/5115/17.

Як вбачається зі здійсненого позивачем розрахунку за порушення строків виконання зобов`язання за договором про надання послуги з розподілу електричної енергії позивач нарахував відповідачу 3% річних за період 10.10.2023 по 31.05.2024 та інфляційні втрати за період з 01.12.2023 по 31.05.2024 на суму заборгованості 8380,34 грн (сума заборгованості за вересень 2023 року), 3% річних за період з 13.01.2024 по 31.05.2024 та інфляційні втрати за період з 01.03.2024 по 31.05.2024 на суму заборгованості 27685,43 грн (сума заборгованості за грудень 2023 року.

Враховуючи обставини прострочення відповідачем зобов`язань зі здійснення оплати за надані послуги за договором та перевіривши розрахунок, заявлених позивачем до стягнення інфляційних втрат та 3% річних, зважаючи на суми боргу з урахуванням дат їх виникнення, суд апеляційної інстанції встановив правильність такого розрахунку інфляційних втрат у загальному розмірі 494,74 грн.

Водночас, здійснивши перерахунок 3% річних з урахуванням встановлених вище обставин щодо дат виникнення заборгованості та умов договору (додатку №4 "Порядок розрахунків №2"), колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість таких вимог на загальну суму 455,17 грн, а саме: з 14.11.2023 31.05.2024 (кількість днів 200) на суму 8380,34 грн у розмірі 137,47 грн; 13.01.2024-31.0.2024 (кількість днів 140) на суму 27685,43 грн у розмірі 317,70 грн. В іншій частині (26,18 грн) вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки позивачем неправильно визначено дату виникнення заборгованості, без урахування встановленого строку для здійснення розрахунку.

З огляду на зазначені вище встановлені обставини справи та умови укладеного сторонами договору, а також здійснений перерахунок заявлених до стягнення сум, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача 455,17 грн 3% річних та 494,74 інфляційних втрат.

Отже, доводи скаржника частково знайшли своє підтвердження.

З цих підстав, оскаржуване рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення 69204,77 грн за надані послуги з розподілу електричної енергії, 1186,49 грн за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, 455,17 грн 3% річних за надану послугу з розподілу електричної енергії, 494,74 грн інфляційних втрат за надану послугу з розподілу електричної енергії, з прийняттям в цій частині нового рішення про задоволення позовних вимог.

Щодо інших аргументів учасників справи, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються судом в його основу і не впливають на результат вирішення спору, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною у залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», рішення від 10.02.2010).

Статтею 236 ГПК України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини 1 статті 277 ГПК України, підставами для зміни судового рішення судового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи.

З огляду на встановлені судом апеляційної інстанції у даній справі обставини та докази на їх підтвердження, перевірку правильності застосування судом першої інстанції норм матеріального права та відповідність рішення нормам процесуального права, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам статті 236 ГПК України, а тому підлягає частковому скасуванню.

За змістом частини першої статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Якщо суд апеляційної, касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат (частина 14 статті 129 ГПК України).

Керуючись статтями 129, 269, 270, п.2 ч.1 статті 275, п.3 ч.1 статті 277, статтями 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Харківобленерго" задовольнити частково.

Рішення Господарського суду Харківської області від 14.10.2024 у справі №922/2815/24 скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення 69204,77 грн за надані послуги з розподілу електричної енергії, 1186,49 грн за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, 455,17 грн 3% річних за надану послугу з розподілу електричної енергії, 494,74 грн інфляційних втрат за надану послугу з розподілу електричної енергії. Прийняти в цій частині нове рішення про задоволення позовних вимог.

В іншій частині рішення Господарського суду Харківської області від 14.10.2024 у справі №922/2815/24 залишити без змін.

Викласти резолютивну частину рішення в такій редакції:

"1.Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Шевченківське" (63601, Харківська обл., Шевченківський р-н, селище міського типу Шевченкове, вулиця Покровська, будинок, 39, код ЄДРПОУ 03762489) на користь Акціонерного товариства "Харківобленерго" (61037, Харківська обл., місто Харків, вулиця Тарасенка Георгія, будинок, 149, код ЄДРПОУ 00131954) 69204,77 грн за надані послуги з розподілу електричної енергії, 1186,49 грн за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, 455,17 грн 3% річних за надану послугу з розподілу електричної енергії, 494,74 грн інфляційних втрат за надану послугу з розподілу електричної енергії, а також витрати по сплаті судового збору за подання позову в розмірі 1840,84 грн.

3. В іншій частині позову відмовити".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Шевченківське" (63601, Харківська обл., Шевченківський р-н, селище міського типу Шевченкове, вулиця Покровська, будинок, 39, код ЄДРПОУ 03762489) на користь Акціонерного товариства "Харківобленерго" (61037, Харківська обл., місто Харків, вулиця Тарасенка Георгія, будинок, 149, код ЄДРПОУ 00131954) витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 2761,27грн.

Постанова суду набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження до Верховного Суду передбачені статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 20.01.2025.

Головуючий суддя Я.О. Білоусова

Суддя Л.М. Здоровко

Суддя В.В. Лакіза

СудСхідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення09.01.2025
Оприлюднено21.01.2025
Номер документу124515348
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —922/2815/24

Постанова від 09.01.2025

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Білоусова Ярослава Олексіївна

Ухвала від 02.12.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Білоусова Ярослава Олексіївна

Ухвала від 15.11.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Білоусова Ярослава Олексіївна

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Білоусова Ярослава Олексіївна

Рішення від 14.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Юрченко В.С.

Ухвала від 04.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Юрченко В.С.

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Юрченко В.С.

Ухвала від 13.08.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Юрченко В.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні