Рішення
від 22.01.2025 по справі 641/6117/23
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Провадження № 2/641/392/2025 Справа № 641/6117/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2025 року м. Харків

Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Чайка І.В.,

секретаря судових засідань - Шумейко С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в режимі відеоконференції цивільну справу № 641/6117/23 за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Конюшка Дениса Борисовича до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей по Немишлянському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про визначення місця проживання дитини,-

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Конюшко Д.Б., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Комінтернівського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_2 , в якому просив визначити місце проживання малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою проживання батька.

В обґрунтування позовної заяви позивач вказує, що з 2003 року перебуває в шлюбі з відповідчем по справі - ОСОБА_2 . В шлюбі в подружжя народились діти - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . На даний час сторони проживають окремо, сімейного життя не ведуть, шлюбних стосунків не підтримують. Станом на дату подання позову син - ОСОБА_3 проживає рахом з батьком ОСОБА_1 , а донька - ОСОБА_4 проживає разом з матір`ю ОСОБА_2 . Батько приділяє належну увагу вихованню дитини, допомагає йому у навчанні, створив всі належні умови для проживання та гармонійного розвитку дитини.

Ухвалою судді Комінтернівського районного суду м. Харкова Зелінської І.В. від 04 жовтня 2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою судді Комінтернівського районного суду м. Харкова Зелінської І.В. від 06 лютого 2024 року провадження у справі закрито.

Постановою Харківського апеляційного суду від 09 квітня 2024 року ухвалу Комінтернівського районного суду м. Харкова скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для подальшого розгляду.

24 квітня 2024 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вищевказану справу передано до провадження судді Комінтернівського районного суду міста Харкова Чайка І.В.

Ухвалою суду від 25 квітня 2024 року прийнято до розгляду вищевказану цивільну справу.

Ухвалою суду від 20 травня 2024 року задоволено клопотання представника позивача про проведення судових засідань в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 16 серпня 2024 року відвід заявлений судді Чайка І.В. представником позивача визнано не обгрунтованим та передано на вирішення іншому судді.

Ухвалою судді Комінтернівського районного суду м. Харкова Щепелевої Г.М. від 19 серпня 2024 року відмовлено в задоволенні заяви представника позивача про відвід судді Чайка І.В. у вищевказаній цивільній справі.

Ухвалою суду від 28 серпня 2024 року залучено до участі у справі в якості третьої особи - Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради.

Ухвалою суду від 23 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача адвокат Конюшко Д.Б. підтримав позовні вимоги та просив задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити. Зазначив, що у 2022 році дружина разом з дітьми та її матрір`ю виїхала закордон. Потім син разом з бабусею повернувся в Україну та наразі проживає з ним. Дружина наразі проживає в Нідерландах, друга дитина - дочка наразі проживає з нею. Син підтримує спілкування з матір`ю, телефонує один раз на місяць.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце судового засідання була повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, відзив не подала.

Представник третьої особи Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради в судове засідання не з`явися, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасним існуванням умов, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України, відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд, заслухавши думку позивача та його представника, допитавши свідка, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Згідно з ч. 3 ст. 10, ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч.1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Частиною 4 статті 60 ЦПК України передбачено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з`ясованих обставин.

Судом встановлено, що згідно відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1 від 22.11.2003 року, сторонами по справі укладено шлюб.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 16.05.2011 року, батьками дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є сторони по справі.

Зі змісту довідки Комунального підприємства «Харківський ліцей № 46 Харківської міської ради», виданої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачається, що останній є учнем 8-го класу змішаної форми навчання Метрошколи вищевказаного навчального закладу. Також зазначено, що в Метрошколі ОСОБА_1 навчається з вересня 2023 року по теперішній час, та до школи його привозить батько.

Відповідно до договору про поділ майна № 318 від 02.05.2024 року, в порядку поділу спільного майна, у приватну власність позивача ОСОБА_1 переходить квартира АДРЕСА_1 , а у приватну власність відповідача ОСОБА_2 переходить квартира АДРЕСА_2 .

З витягу з Державного реєстру речових прав № 376990440 від 02.05.2024 вбачається, що ОСОБА_1 на праві власності на підставі договору про поділ спільного майна від 02.05.2024 належить квартира за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідно до витягу з Реєстру територіальної гроади міста Харкова № 2025/000276417 від 08.01.2025, ОСОБА_5 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .

Зі змісту декларації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про вибір лікаря № 0001-МХА5-К8А0 вбачається, що законний представник дитини - пацієнта батько - ОСОБА_1 уклав зазначену деклалрацію.

Згідно висновку Департаменту служб у справах дітей Виконавчого комітету Харківської міської ради від 07.10.2024 №390, ОСОБА_3 мешкає разом з батьком ОСОБА_1 , дитині створені необхідні умови для проживання, батько займається вихованням дитини, матеріально його утримує. Зі слів дитини, мати мешкає окремо, за кордоном. Хлопець підтримує позовні вимоги батька. На підставі вищевикладеного, Департамент служб у справах дітей, як представник органу опіки та піклування, вважає за доцільне визначення місця проживання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_1 .

Також в якості свідка був допитаний син сторін по справі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який повідомив, що у 2022 році виїздив закордон в Нідерланди разом з матір`ю, сестрою та бабусею. Потім разом з бабусею повернувся в Україну та наразі проживає разом з батьком. Зазначив, що бажає проживати з батьком в Україні, оскільки тут він відвідує школу, має спілкування з друзями, а також займається спортом. Позовні вимоги батька підтримує.

Згідно ст. 4 ч. 1 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Частиною першою статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України).

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Статтею 51 Конституції України визначено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно з частинами другою, восьмою, дев`ятою статті 7 СК України сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (договором) між їх учасниками. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини (частина третя статті 11 Закону України «Про охорону дитинства»).

Згідно з положеннями статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

За змістом частин третьої, четвертої статті 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна. У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом. Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.

Згідно зі статтею 141 СК України мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.

За статтею 157 СК України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той з батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвитку дитини.

Місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою (стаття 160 СК України). Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом (частина перша статті 161 СК України).

У постанові Верховного Суду від 14 лютого 2019 року у справі № 377/128/18 (провадження № 61-44680св18) вказано, що тлумачення частини першої статті 161 СК України свідчить, що під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини враховується ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку.

При вирішенні справи, суд приймає до уваги виновок Департаменту служб у справах дітей Виконавчого комітету Харківської міської ради від 07.10.2024 №390, в якому зазначено, що ОСОБА_3 мешкає разом з батьком ОСОБА_1 , дитині створені необхідні умови для проживання, батько займається вихованням дитини, матеріально його утримує. Зі слів дитини, мати мешкає окремо, за кордоном. Хлопець підтримує позовні вимоги батька. На підставі вищевикладеного, Департамент служб у справах дітей, як представник органу опіки та піклування вважає за доцільне визначення місця проживання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_1 .

З урахуванням всього вищезазначеного, зокрема, думки дитини, щодо місця проживання якої виник спір, та саме в інтересах дитини - ОСОБА_3 , суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141, 142 ЦПК України.

Керуючись ст. ст.10, 13, 81, 206, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 160, 161 СК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Конюшка Дениса Борисовича до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей по Немишлянському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про визначення місця проживання дитини - задовольнити.

Визначити місце проживання дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з батьком, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073 (одна тисяча сімдемят три) грн. 60 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо судового рішення за веб - адресою: http://reyestr.court.gov.ua/.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_4 .

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_3 .

Треті особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 26489104, адреса місцезнаходження: м. Харків. вул. Чернишевська, 55.

Служба у справах дітей по Немишлянському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 26450870, адреса місцезнаходження: м. Харків, пр-т Петра Григоренка, 17.

Суддя І.В.Чайка

СудКомінтернівський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено24.01.2025
Номер документу124586623
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —641/6117/23

Рішення від 22.01.2025

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Чайка І. В.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Чайка І. В.

Ухвала від 28.08.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Чайка І. В.

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Щепелева Г. М.

Ухвала від 16.08.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Чайка І. В.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Чайка І. В.

Ухвала від 25.04.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Чайка І. В.

Постанова від 09.04.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Бурлака І. В.

Постанова від 09.04.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Бурлака І. В.

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Бурлака І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні