Рішення
від 22.01.2025 по справі 627/1052/24
КРАСНОКУТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 627/1052/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2025 року с-ще Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області у складі

головуючої Вовк Л. В.

з участю секретаря судового засідання Тішакіної Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Краснокутськ Харківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно , третя особа , яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору : ОСОБА_2 ,

у с т а н о в и в :

Короткий зміст позовних вимог та доводів позивачки.

У вересні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно, в якому просить визнати за нею на частку квартири АДРЕСА_1 після померлої дочки ОСОБА_3 .

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її дочка ОСОБА_3 . За життя дочка мала на праві приватної власності квартиру АДРЕСА_1 ,яку вона придбала за особисті кошти та нерухоме майно є її особистою приватною власністю. Після смерті дочки позивачка звернулася до державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину , однак отримала відмову нотаріуса , оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документу на квартиру . Оригінал правовстановлючого документа на квартиру знаходиться у чоловіка померлої дочки ОСОБА_2 , з яким позивачка знаходиться в спірних відносинах. Іншим шляхом позивачка не може захистити своє порушене право , тому звернулася до суду з даним позовом.

Аргументи учасників справи .

Відповідач Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області відзив на позовну заяву не подала.

Третя особа ОСОБА_2 04.11.2024 подав до суду заяву , в якій позов визнав частково , оскільки спірна квартира придбана за час шлюбу з ОСОБА_3 за спільні кошти подружжя , тому на його думку, позивачці належить частка квартири .

Рух справи

Ухвалою Краснокутського районного суду Харківської області від 30.09.2024 відкрито провадження за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче судове засідання на 05.11.2024.

Ухвалою Краснокутського районного суду Харківської області від 05.11.2024 витребувано з Краснокутської державної нотаріальної контори Харківської області спадкову справу № 49/2024 після померлої ОСОБА_3 у приватного нотаріуса Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області Кулик Ю.Є. та копію договору купівлі-продажу квартири з документами ,на підставі яких посвідчено договір.

Ухвалою Краснокутського районного суду Харківської області від 28.11.2024, продовжено строк підготовчого судового засідання .

Ухвалою Краснокутського районного суду Харківської області від 05.12.2024, закрито підготовче провадження по справі та справу призначено до судового розгляду по суті на 14.01.2025 .

У судове засідання позивачка не з`явилася , подала заяву заслухати справу у її відсутність , позов підтримала , просить задовольнити .

Представник відповідача до суду не з`явився , подав заяву заслухати справу у його відсутність , проти позову не заперечує.

Третя особа ОСОБА_2 до суду не з`явився , подав заяву заслухати справу у його відсутність , позов визнав частково .

Суд, дослідивши письмові докази по справі , дійшов наступних висновків.

Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено , що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що підтверджує свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 08.05.2024 . ( а.с.8 ).

23.02.2021 ОСОБА_3 у Краснокутському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану СМУМЮ ( м.Харків) зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 . ( а.с. 84)

Відповідно до довідки Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області від 09.05.2024 , ОСОБА_3 на час смерті була зареєстрована по АДРЕСА_2 разом зі своїм чоловіком ОСОБА_2 . Заповіт ОСОБА_3 старостою Пархомівського старостинського округу апарату Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області не посвідчувався. ( а.с. 56)

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 17.09.2024 , ОСОБА_3 на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1 , зареєстрована 11.12.2021, на підставі договору купівлі-продажу квартири , посвідченого приватним нотаріусом Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області Кулик Ю.С. ( а.с. 18)

Згідно договору купівлі-продажу квартири , посвідченого приватним нотаріусом Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області Кулик Ю.С. від 11.12.2021 за реєстровим № 557 , ОСОБА_3 придбала у ОСОБА_5 за 67750 ,00 грн. квартиру АДРЕСА_1 ( а.с. 69-70 )

В п.10 договору купівлі-продажу квартири зазначено , що чоловік покупця , ОСОБА_2 , повідомляє заявою справжність підпису , на якій засвідчено приватним нотаріусом Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області Кулик Ю.Є. 11.12.2021 за реєстровим № 556, що дружина ОСОБА_3 набуває квартиру за рахунок особистих коштів і правовий режим спільного майна подружжя на неї не розповсюджується.

Крім того , до договору купівлі продажу квартири додано письмову заяву ОСОБА_2 , з якої вбачається , що його дружина ОСОБА_3 набуває квартиру АДРЕСА_1 за рахунок особистих коштів .Таким чином вище зазначене нерухоме майно вважається особистою приватною власністю дружини і правовий режим спільного майна подружжя на цю квартиру не розповсюджується. ( а.с. 79)

Як свідчить довідка КП « Краснокутське БТІ » від 18.09.2024 , згідно даних технічної інвентарізації об`єкта нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 , до складу зазначеного об`єкту нерухомого майна входить житлова двокімнатна квартира , загальною площею 28,40 кв.м , що розташована на другому поверсі двох поверхового житлового будинку . Загальна житлова площа квартири не змінилася , самочинних будівель та перепланувань немає. ( а.с.16)

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина , яка складається з вищезазначеної квартири .

Позивачка як спадкоємиця першої черги за законом звернулася в установлений законом строк до Краснокутської державної нотаріальної контори Харківської області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину , де була відкрита спадкова справа № 49/2024 , про що свідчить витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі ( а.с.17)

Постановою нотаріуса Краснокутської державної нотаріальної контори Харківської області від 10.09.2024 , ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину , в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу. (а.с. 5)

Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 49/2024 , спадкоємцями на майно померлої ОСОБА_3 є її мати ОСОБА_1 ,яка спадщину прийняла , шляхом подачі заяви, та чоловік ОСОБА_2 , який до нотаріальної контори не звертався , але спадщину прийняв фактично , так як проживав та був зареєстрований з померлою до її смерті , згідно ст.1261 ЦК України в частці кожен.

В силу положеньстатті 1216 ЦК Україниспадкування - це перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до положеньстатті 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1218 ЦК Українипередбачено, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина другастатті 1220 ЦК України).

Згідно ст.1261ЦК України ,у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно достатті 1267 Цивільного кодексу Україничастки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Відповідно до частини першоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

У пункті 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»судам роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

З урахуванням положеньстатей 1296-1299 ЦК Українипитання про право спадкоємця на спадкове майно вирішується судом у разі невизнання такого права чи відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину.

За змістом пункту 4.9 глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22 лютого 2012 року, свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, а у випадках, передбачених частиною другою статті1270, статтею1276 Цивільного кодексу України, - не раніше зазначених у цих статтях строків.

Відповідно до Розділу ІІ глави 10 пунктів 4.14, 4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців необхідно витребувати документи, які підтверджують вказані факти.

Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.

Відповідно достатті 49 Закону України «Про нотаріат»на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

Відповідно до змісту статей11,15 ЦК Україницивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Способи захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається встатті 16 ЦК України.

Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорювання. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорювання та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18), від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16 (провадження № 12-187гс18), від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц (провадження № 14-338цс18).

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових справ у нотаріальному порядку.

Відповідно до частини 5статті 1268 ЦК Українинезалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно частини 3статті 1296 ЦК Українивідсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно з ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до положень ч.1, 2 ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено,що позивачка якспадкоємиця першоїчерги своєчасно прийняла спадщину післяпомерлої дочкита оскільки часткиу спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними, вона має право на частку спірної квартири .

Відповідно дост. 57 СК України,особистою приватною власністю дружини, чоловіка є: майно, набуте нею, ним до шлюбу; майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування; майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.

Посилання третьої особи ОСОБА_2 ,що квартира придбана ушлюбі за спільнікошти подружжя та найого думку,йому як спадкоємцю, належить3/4частки у спадщині,суд до увагине приймає , оскільки спростовується договором купівлі продажу квартири , де чітко зазначено , що квартира набута ОСОБА_3 за рахунок особистих коштів , є її особистою приватною власністю і правовий режим спільного майна подружжя на неї не розповсюджується.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного суд задовольняє вимоги позивачки, так як вона надала суду достатньо належних, допустимих , достовірних доказів, які підтверджують позовні вимоги, а відсутність свідоцтва право на спадщину , не позбавляє відповідачку права на спадщину .

На підставі викладеного та керуючись ст. 16, 1218, 1220, 1261, 1267 , 1296 ЦК України, ст. 10, 11, 12, 13, 81, 263-265, 352 , 354 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Задовольнити позов ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно , третя особа , яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору : ОСОБА_2 .

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом, після померлої ОСОБА_3 , право приватної власності на квартиру АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.

Повне найменування (ім`я) сторін :

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 ;

Відповідач: Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області, вул. Охтирська ,буд.№1 с-ще Краснокутськ Богодухівського району Харківської області, 62002 ; код ЄДРПОУ 04397359;

Третя особа , яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору : ОСОБА_2 , місце реєстрації ; АДРЕСА_4 , ІПН : НОМЕР_4 .

Відповідач: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Повний текст складено 22.01.2025.

Суддя Л. В. Вовк

СудКраснокутський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124645368
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —627/1052/24

Рішення від 22.01.2025

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні