Ухвала
від 15.04.2025 по справі 627/1052/24
КРАСНОКУТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 627/1052/24

15.04.2025

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

про виправлення описки в судовому рішенні

"15" квітня 2025 р. с-ще Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області у складі

головуючої Вовк Л. В.

з участю секретаря судового засідання Тішакіної Л.В.,

учасники справи :

позивачка ОСОБА_1 ,

відповідач Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області,

третя особа ОСОБА_2 ,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув с-щіКраснокутськ заяву ОСОБА_1 провиправлення описки у судовомурішенні по справіза позовом ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно , третя особа , яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору : ОСОБА_2 ,

у с т а н о в и в :

22.01.2025 Краснокутським районним судом Харківської області ухвалено рішення у цивільній справі № 627/1052/24 за позовом ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно , третя особа , яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору : ОСОБА_2 , яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені та визнано за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом, після померлої ОСОБА_3 , право приватної власності на квартиру АДРЕСА_1 .

14.03.2025 до суду звернулася позивачка з заявою , в якій просить виправити описку у судовому рішенні від 22.01.2025 та зазначити вірну частку спадкового майна , згідно її позовних вимог , оскільки позивачка просила визнати за нею право приватної власності на частку квартири , а суд допустив описку та визнав за нею право власності на спірну квартиру в цілому.

Відповідно до вимогст. 269 ЦПК України, суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки. Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що постановляється ухвала.

Як роз`яснено в п. 19Постанови № 14 Пленуму ВСУ від 18.12.2009 «Про судове рішення у цивільній справі»вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні або ухвалі), суд не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення чи його правосудності.

Судове рішення повинно бути точним. Помилки у тексті судового рішення, зумовлені арифметичними помилками або граматичними помилками (описками), що стосуються істотних обставин або ускладнюють виконання рішення, можуть бути усунуті судом, який ухвалив рішення або ухвалу.

Отже, законом передбачені випадки, коли недоліки рішення суду можуть бути усунені тим самим судом, що його ухвалив.

Описка - це зроблена судом механічна (мимовільна, випадкова) граматична помилка в рішенні, яка допущена під час його письмово-вербального викладу (помилка у правописі, у розділових знаках тощо).

Арифметична помилка - це неточність у розмірі присудженого, неправильність арифметичних розрахунків.

Вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні, постанові або ухвалі), суд не вправі змінювати зміст судового рішення, він лише усуває неточності щодо встановлених фактичних обставин справи (наприклад, дати події, номеру і дати документа, найменування сторін, прізвища, імені, по батькові особи тощо), або мають технічний характер (тобто, виникли в процесі виготовлення тексту рішення).

Таким чином, виправлення допущених у рішенні, постанові, ухвалі описок, арифметичних помилок допускається, якщо, при цьому, не зачіпається суть судового рішення.

Такий правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.01.2021 у справі №905/2135/19.

Виходячи з правової позиції Верховного Суду України, суд може виправити лише ті описки або арифметичні помилки, яких він сам припустився.

Описка - це зроблена судом механічна (мимовільна, випадкова) граматична помилка в рішенні, яка допущена під час його письмово-вербального викладу (помилка у правописі, у розділових знаках тощо). Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер. До таких належать написання прізвищ та імен, адрес, зазначення дат та строків тощо. Не є опискою граматичні помилки, які не спотворюють текст судового рішення та не призводять до його невірного сприйняття: неправильне розташування розділових знаків, невірні відмінки слів, застосування русизмів та діалектизмів тощо. Вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні, суд не має права змінювати зміст судового рішення, а лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення чи його правосудності. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду у справі № 521/1074/17 від 21.07.2020.

Як убачаєтьсяіз позовної заяви ОСОБА_1 ,позивачка просить визнатиза нею, впорядку спадкування зазаконом післяпомерлої доньки ОСОБА_3 , правоприватної власності наспадкове майно, частки квартири АДРЕСА_1 .

У мотивувальний частині судового рішення від 22.01.2025 зазначено , що судом встановлено,що позивачка якспадкоємиця першоїчерги своєчасно прийняла спадщину післяпомерлої дочкита оскільки часткиу спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними, вона має право на частку спірноїквартири .

Однак ізрезолютивної частинитексту рішенняКраснокутського районного судуХарківської областівід 22.01.2025по справі№ 627/1052/24встановлено,що удругому абзацідопущено описку,а саменевірно зазначеночастку спадковогомайна , визнаноза ОСОБА_1 в порядкуспадкування правоприватної власностіна квартиру АДРЕСА_1 в цілому,замість правильної частки спірноїквартири , у зв`язку з чим необхідно виправити зазначену описку.

Ураховуючи, що допущена описка у судовому рішенні є технічною та її виправлення не впливає на зміст судового рішення , а тому зазначена описка підлягає виправленню.

Відповідно до ч. 4 ст. 269 ЦПК України ухвала про внесення виправлень надсилається всім особам, яким видавалося чи надсилалося судове рішення, що містить описки чи арифметичні помилки.

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 353 ЦПК України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо внесення або відмови у внесенні виправлень у рішення.

Керуючись ст.258-260,269,353 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в :

Виправити описку у другому абзаці резолютивній частині судового рішення Краснокутського районного суду Харківської області від 22 січня 2025 у справі № 627/1052/24 за позовом ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно , третя особа , яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору : ОСОБА_2 та вважати вірним :

Визнати за ОСОБА_1 в порядкуспадкування зазаконом,після померлої ОСОБА_3 ,право приватної власності на частку квартири АДРЕСА_1 .

Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другій статті 358 ЦПК України.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Уразі подання апеляційної скарги ухвала,якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Суддя: Л. В. Вовк

СудКраснокутський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення15.04.2025
Оприлюднено16.04.2025
Номер документу126609267
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —627/1052/24

Ухвала від 15.04.2025

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 24.03.2025

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Маміна О. В.

Ухвала від 04.03.2025

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Маміна О. В.

Рішення від 22.01.2025

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні