Рішення
від 23.01.2025 по справі 925/994/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2025 року м. Черкаси справа № 925/994/24

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М., за участі представників сторін:

від позивача: Шахов О.М. адвокат за ордером;

від відповідача: Єсик В.О. - адвокат за ордером;

розглянувши матеріали справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "БУХГАЛТЕРСЬКА КОМПАНІЯ "ДІМ ОБЛІКУ" (м. Черкаси) до комунального підприємства "УМАНЬВОДОКАНАЛ" Уманської міської ради (м. Умань Черкаська область) про стягнення 104 400,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 104400,00 грн. на підставі Договору № 01 від 25.03.2022 про надання послуг у сфері інформаційних технологій, укладеного між сторонами у справі.

Рішенням у справі від 06.01.2025 позовні вимоги задоволено повністю та стягнуто з комунального підприємства "УМАНЬВОДОКАНАЛ" Уманської міської ради (код 03357174, м. Умань Черкаська область, вул. Залізняка, 16) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "БУХГАЛТЕРСЬКА КОМПАНІЯ "ДІМ ОБЛІКУ" (код 37551458, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 189 оф. 4) -- 104 400,00 грн. основного боргу на підставі договору № 01 від 25.03.2022 про надання послуг у сфері інформаційних технологій та 2422,40 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

13.01.2025 через Електронний суд зареєстровано заяву (вх. № 520/25) представника позивача від 13.01.2025 про ухвалення додаткового рішення, якою позивач просить стягнути з відповідача 9 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

У позовній заяві при зверненні до суду позивачем було вказано про намір подати докази понесених адвокатських витрат за вирішення спору протягом 5 днів після прийняття рішення в порядку ч. 8 ст. 129 ГПК України.

За правилами ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати.

У відповідності до ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

В засіданні представник позивача заяву підтримав і просить суд її задовольнити повністю.

Представник відповідача усно просить зменшити суму стягнення через неспівмірність заявлених витрат позивачем до складності спору. Вважає, що спір не вимагав значної підготовки адвоката до розгляду справи по часу та знаннях, заявлений позов є типовим до тих, які попередньо вже були заявлені позивачем до відповідача та розглянуті судом.

Дослідивши заяву позивача та матеріали справи, заслухавши доводи і пояснення представників обох сторін, суд вважає за можливе задовольнити вимоги, викладені в заяві, повністю, з наступних підстав.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Відповідно до ч. 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Інтереси ТОВ "Бухгалтерська компанія "Дім обліку" протягом всього часу вирішення спору представляв адвокат Шахов Олександр Миколайович за ордером Серія СА № 1091248, копія якого міститься в матеріалах справи ( а.с. 9, том 1).

Як вбачається з матеріалів справи, 19.12.2022 року між Адвокатом Шаховим Олександром Миколайовичем та ТОВ " Бухгалтерська компанія "Дім Обліку" було укладено Договір № 19/12/22 про надання правової допомоги (а.с. 96-97, том 2).

Згідно п. 1.1. Договору Клієнт доручає, а Адвокат приймає на себе зобов`язання надати Клієнту за винагороду правову допомогу, з наступних питань та у таких обсягах, а саме: захищати права та законні інтереси Клієнта та бути представником Клієнта в судах всіх інстанцій та юрисдикцій, в усіх без винятку установах, на підприємствах, в організаціях незалежно від їх організаційно-правової форми та підпорядкування, в тому числі органах державної влади та управління, міністерствах, відомств, їх структурних підрозділах, державних комітетах та підвідомчих їм органах, в усіх органах державної влади та управління, в усіх слідчих та судових органах, органах прокуратури, органах Державної виконавчої служби, а також у взаємовідносинах з приватними виконавцями тощо; прийняти участь в судовому провадженні по захисту законних прав та інтересів Клієнта.

Згідно п. 1.2. Договору за взаємною домовленості Сторін в процесі дії Договору, предмет Договору може бути розширений або конкретизований.

Згідно п. 4.2. Договору винагорода Адвоката (гонорар) погоджується за взаємною угодою сторін та оформляється додатковою угодою до цього Договору.

За положеннями пункту 4 статті 1, частин 3 та 5 статті 27 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права. Зміст договору про надання правової допомоги не може суперечити Конституції України та законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України та правилам адвокатської етики.

Пунктом 9 частини першої статті 1 України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру.

19.12.2022 між адвокатом та позивачем було укладено Додаткову угоду № 1 до Договору (а.с. 98-99, том 2).

Згідно п 1.1. Додаткової угоди Адвокат надає правову допомогу Клієнту по його юридичному супроводу у спірних взаємовідносинах між Клієнтом та КП "Уманьводоканал" по взаємовідносинах, які виникли по Договору № 01 від 25.03.2022 року про надання послуг у сфері інформаційних технологій.

Згідно п. 1.2. Додаткової угоди правова допомога, яка зазначена в п. 1.1. даної Додаткової угоди, включає в себе зокрема: Надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності Клієнта щодо Договору № 01 від 25.03.2022 року; Складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; Представництво інтересів Клієнта в Господарському суді Черкаської області, з метою стягнення суми заборгованості по Договору № 01 від 25.03.2022 року.

Згідно п. 2.3. Додаткової угоди фактично надані послуги Адвоката з надання правової допомоги Клієнту, їх обсяг та вартість визначаються в Актах приймання-передачі послуг з надання правової допомоги. Акти підтверджують факт належного надання послуг Адвокатом.

Згідно п. 2.1.1 винагорода адвоката за надання правової допомоги становить 15 000 грн., є платою за фактично надані послуги і не залежить від результатів, які будуть досягнуті за результатами вирішення спору.

10.01.2025 між адвокатом та позивачем складено та підписано Акт № 10/01/25 приймання-передачі послуг з надання правової допомоги за Договором про надання правової допомоги № 19/12/22 від 19.12.2022 року ( а.с. 99, том 2).

Даним актом його сторони підтверджують, що відповідно до умов Договору про надання правової допомоги № 19/12/22 від 19.12.2022 в межах Додаткової угоди № 1 від 19.12.2022 року до Договору, Адвокатом з 05.08.2024 по 06.01.2025 включно було надано, а ТОВ "БК "Дім Обліку" отримано наступні послуги:

- складання, формування та подання позовної заяви від 05.08.2024 про стягнення з КП "Уманьводоканал" заборгованості у розмірі 104 400 грн. до Господарського суду Черкаської області.

Обсяг - 8 годин, вартість - 900 грн./год. Всього по даній послузі - 7 200 грн.

- участь у судових засіданнях, які відбулись 07.10.2024, 11.11.2024 , 28.11.2024, 09.12.2024, 06.01.2025 в Господарському суді Черкаської області по справі № 925/994/24.

Обсяг - 2 години, вартість - 900 грн./год. Всього по даній послузі - 1 800 грн.

Згідно п. 3 Акту від 10.01.2025 винагорода (вартість юридичних послуг) Адвоката з надання правової допомоги ТОВ "БК "Дім Обліку" згідно з п. 1.Додаткової угоди № 1 від 19.12.2022 року до Договору за період, який зазначений в п.1 даного Акту, складає 9 000 (дев`ять тисяч) грн. 00 коп.

Акт підписано без зауважень.

Згідно п. 2.4. Додаткової угоди винагорода, яка зазначена в п. 2.1.1. п. 2.1. даної Додаткової угоди сплачується Клієнтом протягом 120 календарних днів з дня підписання Акту приймання-передачі послуг з надання правової допомоги.

На підставі Акту від 10.01.2025 Адвокатом Шаховим О.М. було виставлено ТОВ "БК "Дім Обліку" рахунок № 10/01/25 від 10.01.2025 ( а.с. 100, том 2) про сплату 9 000 грн. винагороди за послуги з надання правової допомоги.

За правилами п.1) ч. 2 ст. 126 ГПК України розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Отже стягненню можуть підлягати як сплачені адвокату витрати так і ті, що лише мають бути сплачені.

Відповідно до ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі статтею 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Статтею 26 цього ж Кодексу визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 ст.126 ГПК України).

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (частина 4 ст.126 ГПК України).

Згідно зі ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час. Згідно зі ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Витрати, що підлягають сплаті за послуги адвоката, визначаються у порядку, встановленому Законом України "Про адвокатуру". Дія вказаного закону поширюється тільки на осіб, які є адвокатами.

Згідно зі ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Всі перелічені в акті № 10/01/25 від 10.01.2025 приймання - передачі послуг з надання правової допомоги послуги адвоката на користь позивача (а.с. 99 том 2), суд вважає такими, що відносяться до справи та відповідають потребам і завданням адвоката при захисті інтересів клієнта у виниклому спорі.

Подані позивачем докази у сукупності суд вважає достатніми для підтвердження факту надання позивачу адвокатом Шаховим О.М. адвокатських послуг у справі № 925/994/24.

Всі вимоги суду адвокатом позивача були виконані, правову допомогу адвокат надавав особисто, беручи участь у всіх засіданнях.

Заперечення представника відповідача про не співмірність витрат на послуги адвоката в розмірі 9000 грн. суд відхиляє, оскільки ця сума, на думку суду, є співмірною із ціною позову та фактичними затратами адвоката на складання позовної заяви та участь в усіх судових засіданнях. Спір не є однотипним із раніше вирішеними спорами між сторонами, оскільки відповідач подавав інші докази та заперечення, зокрема, стосовно одностороннього припинення ним договору. Позов відповідач не визнавав, про що подав заперечення і докази, які потребували аналізу та спростування з боку адвоката позивача. Позиції сторін у спорі також вимагали і надання відповідей на запитання суду, збір додаткових доказів позивачем на заперечення проти доводів відповідача.

Отже плата адвокату в розмірі 9000 грн. є співмірною із складністю спору та обсягом наданих послуг у справі з метою представництва інтересів позивача. З огляду на викладене, оцінивши подані заявником докази у підтвердження понесених ним витрат на послуги адвоката, заперечення відповідача, виходячи з критеріїв реальності та розумності таких витрат, їх обґрунтованості, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення заяви та стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу в сумі 9 000,00 грн., про що слід прийняти додаткове рішення.

Керуючись ст. 244 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

Заяву від 13.01.2025 позивача, товариства з обмеженою відповідальністю "БУХГАЛТЕРСЬКА КОМПАНІЯ "ДІМ ОБЛІКУ" , про ухвалення додаткового рішення задовольнити повністю.

Прийняти у справі додаткове рішення.

Стягнути з Комунального підприємства "УМАНЬВОДОКАНАЛ" Уманської міської ради (код 03357174, м. Умань Черкаська область, вул. М.Залізняка, 16) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БУХГАЛТЕРСЬКА КОМПАНІЯ "ДІМ ОБЛІКУ" (код 37551458, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 189 оф. 4) - 9 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 24 січня 2025 року

Суддя Н.М. Спаських

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення23.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124676445
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг

Судовий реєстр по справі —925/994/24

Ухвала від 05.02.2025

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Рішення від 23.01.2025

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Рішення від 06.01.2025

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 13.01.2025

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 28.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 28.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 20.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні