УХВАЛА
23 січня 2025 року
м. Київ
cправа № 904/3743/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Губенко Н. М. - головуючий, Вронська Г. О., Кондратова І. Д.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів"
на постанову Центрального апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Мороз В. Ф., Парусніков Ю. Б., Чередко А. Є.
від 05.12.2024
за скаргою Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів"
на дії Нікопольського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса)
у справі № 904/3743/22 Господарського суду Дніпропетровської області
за позовом Приватного акціонерного товариства "Дніпрополімермаш"
до Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів"
про зобов`язання виконати умови договору
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Дніпрополімермаш" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" про зобов`язання виконати умови договору поставки № 2003433 від 29.07.2020 та специфікації № 3/2105372 від 18.10.2021 до даного договору, а саме: прийняти виготовлений товар - кільце натискне, 1-4397-00 СБ в кількості 2 шт. на суму 2 799 996,00 грн з ПДВ протягом 10 календарних днів з дати набрання рішенням Господарського суду Дніпропетровської області у справі № 904/3743/22 законної сили (з урахуванням заяви про зміну предмета позову).
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 23.02.2023 у справі № 904/3743/22 позов задоволено. Зобов`язано Акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" виконати умови договору поставки № 2003433 від 29.07.2020 та специфікації № 3/2105372 від 18.10.2021 до даного договору, а саме: прийняти виготовлений товар - кільце натискне, 1-4397-00 СБ в кількості 2 шт. на суму 2 799 996,00 грн з ПДВ протягом 10 календарних днів з дати набрання рішенням Господарського суду Дніпропетровської області по справі № 904/3743/22 законної сили.
Постановою від 22.06.2023 Центральний апеляційний господарський суд залишив без змін рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 23.02.2023 у справі № 904/3743/22.
Акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області зі скаргою, в якій просило:
- визнати дії заступника начальника Нікопольського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) Гукайла В. В. щодо відкриття виконавчого провадження № 72444287 та проведення виконавчих дій - протиправними;
- скасувати постанову заступника начальника Нікопольського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) Гукайла В. В. від 04.08.2023 про відкриття виконавчого провадження № 72444287.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.05.2024 у справі № 904/3743/22 скаргу Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" задоволено частково. Визнано неправомірними дії заступника начальника Нікопольського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) Гукайла В. В. щодо відкриття виконавчого провадження № 72444287 та проведення виконавчих дій. У задоволенні решти вимог скарги відмовлено.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням Нікопольський відділ державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) звернувся до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 14.05.2024 у справі № 904/3743/22 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні скарги.
Постановою від 05.12.2024 Центральний апеляційний господарський суд скасував ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 14.05.2024 у справі № 904/3743/22. У задоволенні скарги Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" на дії Нікопольського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) відмовив.
02 січня 2025 року Акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.12.2024 у справі № 904/3743/22.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 290 Господарського процесуального кодексу України у касаційній скарзі повинно бути зазначено підставу (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 287 цього Кодексу підстави (підстав).
Згідно із абзацом 2 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини 1 цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
В своїй касаційній скарзі Акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" зазначає, що оскаржувана постанова ухвалена з неправильним застосуванням норм абзацу 15 пункту 10-2 розділу ХІІІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про виконавче провадження", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1364 від 06.12.2022 "Про деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" (в редакції постанов Кабінету Міністрів України № 45 від 13.01.2023 та № 90 від 30.01.2023), розділу І пункту 1.1 Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 та порушенням частини 1 статті 2, статті 236 Господарського процесуального кодексу України.
Правом подати заперечення проти відкриття касаційного провадження відповідно до частини 2 статті 294 Господарського процесуального кодексу України інші учасники справи не скористалися.
За приписами частини 3 статті 294 Господарського процесуального кодексу України питання про відкриття касаційного провадження у справі вирішується колегією суддів у складі трьох суддів не пізніше двадцяти днів з дня надходження касаційної скарги.
Згідно з частиною 4 статті 294 цього Кодексу в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.
Враховуючи викладене, Суд дійшов висновку про відкриття касаційного провадження у справі № 904/3743/22 за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.12.2024 з підстави, передбаченої абзацом 2 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України. При цьому доводи касаційної скарги по суті будуть розглянуті Судом під час касаційного перегляду оскаржуваного судового рішення.
Частиною 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України визначено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Частина 5 статті 301 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що перегляд ухвал суду першої та апеляційної інстанцій (крім ухвал, якими закінчено розгляд справи) здійснюється судом касаційної інстанції без повідомлення учасників справи.
З огляду на те, що Акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" оскаржує постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.12.2024, яка прийнята за результатом перегляду ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 14.05.2024 у справі № 904/3743/22, перегляд оскаржуваного судового рішення підлягає здійсненню без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Крім того, в прохальній частині касаційної скарги та окремому клопотанні, поданому разом із касаційною скаргою, Акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" просить зупинити дію постанови Центрального апеляційного господарського суду від 05.12.2024 у справі № 904/3743/22 до закінчення розгляду касаційної скарги в касаційному порядку. В обґрунтування цього клопотання Акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" зазначає, що дія оскаржуваної постанови до закінчення розгляду касаційної скарги спричиняє істотну шкоду його правам та законним інтересам, а також зробить неможливим відновлення порушених прав та стану речей у разі задоволення касаційної скарги, оскільки незаконні примусові дії державного виконавця внаслідок дії Центрального апеляційного господарського суду від 05.12.2024 у справі № 904/3743/22 будуть продовжені на території активних бойових дій, що прямо заборонено абзацом 15 пункту 10-2 розділу XIII Закону України "Про виконавче провадження", а боржника буде зобов`язано виконувати незаконні вимоги державного виконавця. Проте зупинення дії оскаржуваної постанови до завершення касаційного провадження дозволить забезпечити баланс інтересів сторін у справі та запобігти невідворотним негативним наслідкам.
Відповідно до частини 1 статті 332 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення суду або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Вирішуючи питання про зупинення виконання/дії судового рішення, суд враховує необхідність у цьому, зокрема, у разі ймовірності утруднення повторного розгляду справи внаслідок можливого скасування судового рішення, необхідності забезпечення збалансованості інтересів сторін, запобігання порушенню прав осіб, які брали участь у справі, а також осіб, які не брали такої участі, але рішенням суду вирішено питання про їх права, свободи чи обов`язки тощо.
Клопотання про зупинення виконання/дії судових рішень має бути мотивованим, містити підстави для зупинення виконання судового рішення, підтверджені належними доказами. У клопотанні заявник повинен навести обґрунтування його вимог та довести, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для відновлення порушених прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, або буде неможливим повернення виконання судових рішень у разі, якщо вони будуть скасовані.
Водночас сама по собі незгода учасника судового процесу із мотивами ухвалених у справі судових рішень не є достатньою підставою для зупинення їх виконання/дії, оскільки правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права суд касаційної інстанції перевіряє, переглядаючи по суті у касаційному порядку судові рішення.
Розглянувши клопотання Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" про зупинення дії постанови Центрального апеляційного господарського суду від 05.12.2024 у справі № 904/3743/22 до закінчення розгляду касаційної скарги в касаційному порядку, Суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для його задоволення, оскільки таке клопотання не містить обґрунтованих мотивів та підстав для зупинення дії судового рішення. Водночас Суд не може ставити під сумнів законність судового рішення тільки через те, що воно оскаржено і скаржник вважає його незаконним.
Керуючись статтями 234, 235, 287, 294, 295, 301 Господарського процесуального кодексу України, Суд
У Х В А Л И В:
1. Відкрити касаційне провадження у справі № 904/3743/22 за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.12.2024.
2. Призначити касаційну скаргу до розгляду у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
3. Надати іншим учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу до 07 лютого 2025 року.
4. Витребувати з Господарського суду Дніпропетровської області та Центрального апеляційного господарського суду матеріали справи № 904/3743/22.
5. Відмовити у задоволенні клопотання Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" про зупинення дії постанови Центрального апеляційного господарського суду від 05.12.2024 у справі № 904/3743/22 до закінчення розгляду касаційної скарги в касаційному порядку.
6. Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://supreme.court.gov.ua/supreme/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий Н. М. Губенко
Судді Г. О. Вронська
І. Д. Кондратова
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 28.01.2025 |
Номер документу | 124687623 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Губенко Н.М.
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Мороз Валентин Федорович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Манько Геннадій Валерійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Манько Геннадій Валерійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Мороз Валентин Федорович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні