Справа №591/10485/24
Провадження № 2/591/2002/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2025 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Сидоренко А.П.,
з участю секретаря судового засідання Кирионенко В.В.
позивача ОСОБА_1
представника позивача Качан Н.Ф.
відповідачки ОСОБА_2
представника відповідачки ОСОБА_3
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Суми справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Виконавчого комітету Лебединської міської ради про визначення способів участі у вихованні дитини,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Зарічного районного суду м. Суми з вказаним позовом до ОСОБА_2 про визначення способів участі у вихованні дитини.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 31 жовтня 2024 року відкрите провадження у справі за вказаним позовом, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
21 листопада 2024 року від представника відповідачки ОСОБА_2 адвоката Жалковського В.Ю. надійшло клопотання, в якому, посилаючись на те, що відповідачка та малолітня дочка сторін проживають за адресою: АДРЕСА_1 , маючи статус внутрішньо-переміщеної особи, а також місцезнаходження третьої особи є м. Лебедин Сумського району Сумської області, просить передати справу за місцем фактичного проживання/перебування відповідачки до Лебединського районного суду Сумської області.
В підготовчому засіданні відповідачка та її представник підтримали вказане клопотання, позивач та його представник заперечували проти його задоволення, посилаючись на те, що справа підсудна Зарічному районному суду м. Суми за місцем реєстрації відповідачки, а статус внутрішньо-переміщеної особи носить тимчасовий характер та може бути скасований.
Представник третьої особи в підготовче засідання не з`явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.
Вислухавши думку учасників справи, які звилися в судове засідання, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Як вбачається з матеріалів справи згідно інформації управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради зареєстрованим місцем проживання відповідачки ОСОБА_2 є АДРЕСА_2 .
Згідно довідки від 30 квітня 2024 року № 5926-5003264753 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідачка ОСОБА_2 має фактичне місце перебування за адресою: АДРЕСА_1 . За цією ж адресою згідно довідки від 30 квітня 2024 року №5962-5003264769 зареєстроване місце перебування малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» є спеціальним законом щодо статусу вказаних осіб, який підлягає застосуванню.
У постанові від 29 липня 2019 року у справі №409/2636/17 Верховний Суд вказав на те, що, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, необхідно також враховувати імперативні положення спеціального Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», згідно зі статтею 5 якого довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Крім того, у роз`ясненні від 02 вересня 2022 року Верховний Суд зазначив, що особи, які залишили або покинули своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації та стали на облік як внутрішньо переміщені особи можуть звертатися з позовами до судів за місцем фактичного проживання/перебування. Таким чином, якщо особа-переселенець зареєструвалася на новому місці як ВПО (внутрішньо переміщена особа), то маючи відповідну довідку про взяття на облік, переселенець може звертатись з позовом до суду у місці свого тимчасового перебування.
Оскільки на момент пред`явлення позову була відсутня інформація про надання відповідачці статусу внутрішньо переміщеної особи та її перебування за адресою м. Лебедин Сумського району Сумської області, судом відкрите провадження у справі за зареєстрованим місцем проживання відповідачки, наданої управлінням «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради.
В той же час на момент пред`явлення зазначеного позову до суду зареєстрованим місцем перебування відповідачки як внутрішньо переміщеної особи є АДРЕСА_1 , що не відноситься до підсудності Зарічного районного суду м. Суми.
З вказаних обставин вбачається, що справа за вказаним позовом не підсудна Зарічному районному суду м. Суми, а тому вона прийнята до провадження без додержання правил підсудності.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншому суду.
Оскільки місцем перебування відповідачки є м. Лебедин Сумської області, то вказану справу слід передати за територіальною юрисдикцією (підсудністю) за її місцем перебування - до Лебединського районного суду Сумської області.
Керуючись ст.ст. 27, 31,260 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Виконавчого комітету Лебединської міської ради про визначення способів участі у вихованні дитини передати на розгляд до Лебединського районного суду Сумської області.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Суддя А.П.Сидоренко
Суд | Зарічний районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124691149 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Зарічний районний суд м.Сум
Сидоренко А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні