ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
28 січня 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 683/2108/24
Провадження № 22-ц/820/557/25
Хмельницький апеляційний суд у складі колегії
суддів судової палати з розгляду цивільних справ
Костенка А.М. (суддя-доповідач), Гринчука Р.С., Спірідонової Т.В.,
вирішуючи питанняпро відкриттяапеляційного провадженняза апеляційноюскаргою ОСОБА_1 на заочне рішення Старокостянтинівського районногосуду Хмельницькоїобласті від 10 вересня 2024 року ( в складі судді Сагайдак І.М.) у цивільній справі за позовом Комунального підприємства по експлуатації теплового господарства «Тепловик» Старокостянтинівської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання.
в с т а н о в и в:
Заочним рішення Старокостянтинівського районногосуду Хмельницькоїобласті від 10 вересня 2024 року задоволено позов про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання.
Не погоджуючись із таким заочним рішенням суду відповідачем ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, проте апеляційне провадження у вказаній справі не може бути відкрито з наступних підстав.
Право апеляційного оскарження передбачено статтею 352 ЦПК України.
Разом з тим, статтею 284 ЦПК України передбачено порядок і строк подання заяви про перегляд заочного рішення.
Так, заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Відповідно до частини четвертої статті 287 ЦПК України у разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Згідно частин другої та третьої статті 288 ЦПК України позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Тлумачення статей 284, 287, 288 ЦПК України дає підстави дійти висновку, що ЦПК України передбачає дві форми перегляду заочного рішення: загальну (перегляд в апеляційному порядку) та спеціальну (перегляд судом, який ухвалив заочне рішення, за заявою відповідача). При цьому апеляційну скаргу можуть подати сторони (відповідач лише у разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення) та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов`язки.
При цьому, оскарження заочного рішення відповідачем в апеляційному порядку може мати місце лише в разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення та в разі ухвалення повторного заочного рішення. В іншому випадку апеляційний суд відмовляє в прийнятті апеляційної скарги на заочне рішення.
Із системного аналізу положень чинного процесуального законодавства вбачається, що правом апеляційного оскарження заочного рішення відповідач наділений лише після постановлення ухвали про залишення його заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції із заявою про перегляд заочного рішення, однак ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 17 січня 2025 року, залишено без розгляду подану заяву, оскільки вона подана поза межами строку, визначеного ст. 284 ЦПК України, при цьому клопотання заявника про поновлення пропущеного строку відсутне.
Отже, суд першої інстанції заочне рішення не переглядав у порядку, встановленому статтями 284-287 ЦПК України, що є обов`язковою умовою для його подальшого оскарження в суді апеляційної інстанції.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що апелянтом порушено порядок оскарження заочного рішення, встановлений статею 284 ЦПК України, а тому апеляційна скаргу не може бути прийнята до розгляду та підлягає поверненню, особі яка її подала.
Керуючись ст. 288, 357, 390 ЦПК України, суд -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на заочне рішення Старокостянтинівського районногосуду Хмельницькоїобласті від 10 вересня 2024 року, повернути апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня її прийняття.
Судді А.М. Костенко Р.С. Гринчук Т.В. Спірідонова
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124731971 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Хмельницький апеляційний суд
Костенко А. М.
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Цішковський В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні