Ухвала
від 03.02.2025 по справі 386/134/24
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У к р а ї н а

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави, 26, тел. 2-10-45, E-mail: inbox@na.kr.court.gov.ua

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

03.02.2025

2/394/60/25

386/134/24

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03лютого 2025 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

в складі головуючого судді: Запорожець О.М.

при секретарі: Лясковській О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новоархангельськ заяву адвоката Терехова М.С. про прийняття додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Агрофірми «Хлібороб» у формі товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки та розірвання договору оренди земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В :

27.01.2025 року рішенням Новоархангельського районного суду Кіровоградської області задоволено цивільний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Агрофірми «Хлібороб» у формі товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки та розірвання договору оренди земельної ділянки. Стягнуто з Агрофірми «Хлібороб» у формі товариства з обмеженою відповідальністю на користь ОСОБА_2 заборгованість за орендною платою в розмірі 64127,55 грн., інфляційні витрати в розмірі 7795,35 грн., пеню в розмірі 27509,95 грн., а всього підлягає стягненню 99432 /дев`яностодев`ять тисяччотириста тридцятьдві/ грн. 85 коп. Вирішено розірвати договір оренди земельної ділянки укладений 08 квітня 2019 року між ОСОБА_3 та Агрофірмою «Хлібороб» у формі товариства з обмеженою відповідальністю, що був зареєстрований державним реєстратором Вільхівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області 13.11.2019 року ОСОБА_4 . Вирішено питання про судові витрати в частині стягнення сплаченого судового збору.

31.01.2025 року представник позивача звернувся до суду з заявою про прийняттядодаткового рішенняпро стягненнявитрат напрофесійну правничудопомогу,у якійпросив стягнутиз Агрофірми «Хлібороб» у формі товариства з обмеженою відповідальністюпонесені витратипов`язанні знаданням професійноїправничої допомогиу розмірі10000грн.

Представник позивача телефонограмою просив проводити розгляд питання стосовно витрат на правничу допомогу за його та позивача участі і постановити з цього приводу судове рішення.

Представник відповідача в надісланій суду телефонограмі просила розгляд клопотання проводити за її відсутності та просила відмовити в його задоволенні.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши матеріали цивільної справи та заяву суд приходить до наступного висновку.

Прийняття додаткового рішення у справі передбачено ст. 270 ЦПК України.

Відповідно до положень частин п. 3 ч. 1 ст. 270 ЦПК України суд,що ухваливрішення,може зазаявою учасниківсправи чиз власноїініціативи ухвалитидодаткове рішення,якщо: судом не вирішено питання про судові витрати.

Частинами 2 та 3 ст. 270 ЦПК України вказують, що заяву проухваленнядодатковогорішення можебутиподанодо закінченнястрокунавиконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Ст. 133 ЦПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду .

Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 134 ЦПК України).

Згідно ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витратнаоплатупослуг адвокатамаєбутиспівмірним із: 1)складністюсправита виконанихадвокатомробіт(наданихпослуг); 2)часом,витраченимадвокатомна виконаннявідповіднихробіт(наданняпослуг); 3)обсягомнаданихадвокатом послугтавиконанихробіт; 4)ціноюпозовута (або)значеннямсправидля сторони,втомучислі впливомвирішеннясправина репутаціюсторониабопублічним інтересомдосправи. 5.Уразінедотримання вимогчастиничетвертоїцієї статтісудможе,заклопотанняміншої сторони,зменшитирозмірвитрат направничудопомогу,якіпідлягаютьрозподілу міжсторонами. Обов`язокдоведеннянеспівмірностівитрат покладаєтьсянасторону,яказаявляєклопотання прозменшеннявитратна оплатуправничоїдопомогиадвоката,якіпідлягаютьрозподілу міжсторонами. Витрати фізичних осіб, пов`язані з оплатою професійної правничої допомоги при розгляді судом справ про оголошення померлою фізичної особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку, або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, несуть юридичні особи, на території яких мав місце нещасний випадок внаслідок таких надзвичайних ситуацій.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Згідно зі ст. 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути обґрунтованим та враховувати витрачений адвокатом час.

Згідно п.1ч.2ст.141ЦПКУкраїниінші судовівитрати,пов`язанізрозглядом справи,покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача;

Частина 8 ст. 129 ЦПК вказує, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Як вбачається з матеріалів справи на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу у суді першої інстанції у розмірі 10000 грн. представник позивача надав:

- копію договору про надання правової допомоги від 16.03.2023 року, укладеного між адвокатом Тереховим Миколою Сергійовичем і позивачем ОСОБА_1 ;

- Додаток 1 до договору про надання правової допомоги від 16.03.2023 року;

- Акт виконаних робіт щодо надання професійної правничої допомоги;

Суд акцентує, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Ті самі критерії застосовує Європейськийсуд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зокрема, згідно з практикою Європейськогосуду з прав людини, яку згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України, заява N 19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Враховуючи викладене, в силу приписів наведених вище норм,для вирішення питання про розподіл судових витрат суд має враховувати: складність справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); час, витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсяг наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; пов`язаність цих витрат із розглядом справи; обґрунтованість та пропорційність предмета спору; ціну позову, значення справи для сторін; вплив результату її вирішення на репутацію сторін, публічний інтерес справи; поведінку сторони під час розгляду справи (зловживання стороною чи її представником процесуальними правами тощо); дії сторони щодо досудового врегулювання справи та врегулювання спору мирним шляхом.

У даній справі, вирішуючи питання, чи є розмір заявлених витрат позивача на правничу допомогу обґрунтованим та пропорційним до предмета спору у цій справі, суд враховує, що під час розгляду справи позиція позивача та відповідача, при подачі позову, відзиву та пояснень не змінювалися.

Дослідивши перелік і вартість послуг, наданих адвокатом позивачу за договором про надання правової допомоги, з огляду на наведене вище, суд визнає співмірним зі складністю наданих послуг та з витраченим адвокатом часом представником позивача розмір його витрат на правничу допомогу, зокрема, щодо підготовки та подачі позовної заяви, участь в судових засіданнях, надання пояснень. Сума понесених позивачем витрат на правничу допомогу в сумі 10000 грн. відповідає критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності) та критерію розумності їхнього розміру, такі витрати мають характер необхідних і вони співмірні з виконаною роботою у суді першої інстанції.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про повне задоволення заяви адвоката Терехова М.С. про прийняття додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ст. ст. 2, 129, 133, 134, 137,141, 247, 270 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Заяву адвоката Терехова МиколиСергійовича про прийняття додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Агрофірми «Хлібороб»у формітовариства зобмеженою відповідальністю про стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки та розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити повністю.

Стягнути з Агрофірми «Хлібороб»у формітовариства зобмеженою відповідальністю на користь ОСОБА_1 витрати понесенні на професійну правничу допомогу у розмірі 10000 /десятьтисяч/ гривень.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного додаткового рішення суду.

Копію даного додаткового рішення негайно після постановлення направити сторонам.

Суддя:

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення03.02.2025
Оприлюднено04.02.2025
Номер документу124855344
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —386/134/24

Ухвала від 03.02.2025

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 28.08.2024

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 25.04.2024

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні