Справа № 708/122/25
Номер провадження № 2-а/708/4/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про передачу справи за підсудністю
03 лютого 2025 року.
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Івахненко О.Г., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства "Смілянська багатопрофільна лікарня імені Софії Бобринської", третя сторона без самостійних вимог ІНФОРМАЦІЯ_1 , про оскарження процедури проведення експертизи ВЛК та скасування постанови /довідки/ рішення ВЛК про придатність до військової служби,
ВСТАНОВИЛА:
31.01.2025 року до Чигиринського районного суду Черкаської області через систему «Електронний суд» надійшов позов ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє представниця - адвокат Оржеховська А.О., до КНП "Смілянська багатопрофільна лікарня імені Софії Бобринської", третя сторона без самостійних вимог ІНФОРМАЦІЯ_2 , про оскарження процедури проведення експертизи ВЛК та скасування постанови /довідки/ рішення ВЛК про придатність до військової служби, поданої у порядку ст. 286 КАС України, у якому представниця позивача просить суд визнати дії лікарів ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 під час процедури проходження військоволікарської експертизи протиправними та скасувати довідку/рішення ВЛК ТЦК та СП від 30 січня 2025 року, якою ОСОБА_1 було визнано придатним до військової служби.
Перевіряючи отриманий позов на відповідність вимогам КАС України, суддею встановлено таке.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя, після одержання позовної заяви, з`ясовує зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Частиною 1 статті 20 КАС України визначено перелік справ, що підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
А відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Статтею 286 КАС України передбачено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Дослідженням змісту та вимог позовної заяви встановлено, що спір виник між фізичною особою та суб`єктом владних повноважень та стосується оскарження дій під час процедури проходження військово-лікарської експертизи, де позивач просить визнати протиправним і скасувати прийняте рішення, яким його визнано придатним до військової служби.
Водночас, у разі незгоди з висновком ВЛК, оформленим постановою, така постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підпункт 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року).
Таким чином, альтернативним способом оскарження постанови ВЛК є звернення до суду адміністративної юрисдикції.
Зважаючи на предмет позову, адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб про оскарження дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень з приводу проходження військової служби за предметною підсудністю належать до юрисдикції окружних адміністративних судів відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України.
В розумінні ч. 2 ст. 20 КАС України предметна юрисдикція визначає віднесення даного спору до компетенції та підсудності саме окружного адміністративного суду, що виключає можливість його вирішення місцевим загальним судом як адміністративним.
Правила предметної юрисдикції разом з правилами територіальної та інстанційної юрисдикції (підсудності) складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення окремих категорій адміністративних справ.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Статтею 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» передбачено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
За правовою позицією, висловленою у постанові Верховного Суду від 21.07.2019 року у справі № 855/306/19, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.
Крім того, згідно із частиною 1 статті 318 КАС України прийняття судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу, є підставою для скасування рішення суду і направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю.
Як передбачено п. 2 ч. 1 ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З урахуванням того, що заявлені позивачем позовні вимоги не належать до юрисдикції Чигиринського районного суду Черкаської області як загального адміністративного суду та не можуть бути розглянуті у порядку ст. 286 КАС України, оскільки не стосуються оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, вказану справу необхідно передати за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.
Відповідно до вимог ч. 6 та ч. 8 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 29, 30, 171, 294, 295, 297, 318 КАС України, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства "Смілянська багатопрофільна лікарня імені Софії Бобринської", третя сторона без самостійних вимог ІНФОРМАЦІЯ_1 , про оскарження процедури проведення експертизи ВЛК та скасування постанови /довідки/ рішення ВЛК про придатність до військової служби, передати за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали про передачу справи за підсудністю направити позивачу.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.Г.Івахненко
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2025 |
Оприлюднено | 04.02.2025 |
Номер документу | 124858084 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо |
Адміністративне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Івахненко О. Г.