С О Л О М ' Я Н С Ь К И Й Р А Й О Н Н И Й С У Д М І С Т А К И Є В А
вул. Максима Кривоноса, 25, м. Київ, 03037; тел. (044) 298-59-37
вул. Грушецька, 1, м. Київ, 03113; тел.: (044) 298-59-52
e-mail: inbox@sl.ki.court.gov.ua, web: https://sl.ki.court.gov.ua
код ЄДРПОУ: 02896762
Провадження 2/760/2992/24
В справі 760/6143/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
І. Вступна частина
17 жовтня 2024 року в місті Києві
Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Коробенка С.В.
за участю секретаря Левіцької Н.О.
представника Позивачів - адвоката Камільовського В.В.
представника Третьої особи - адвоката Простибоженка О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації та Солом`янського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Треті особи: ОСОБА_3 , Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання батьківства, визнання материнства та внесення змін до актового запису про народження.
ІІ. Описова частина
В березні 2021 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Солом`янського районного суду м. Києва із позовом до Служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації та Солом`янського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Треті особи: Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання батьківства, визнання материнства та внесення змін до актового запису про народження.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , перебуваючи у зареєстрованому шлюбі брали участь в програмі лікування безпліддя із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій, методом сурогатного материнства, у відповідності до Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 09 вересня 2013 № 787.
Між Позивачами та сурогатною матір`ю - ОСОБА_4 21 лютого 2019 року було укладено Договір про надання послуг сурогатної матері.
16 березня 2020 р. сурогатною матір`ю ОСОБА_4 в Державній установі «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. академіка О.М.Лук`янової НАМН України» було народжено дитину, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження № НОМЕР_1 .
На момент народження дитини ОСОБА_1 перебував на території Китайської Народної Республіки, звідки не міг виїхати до України, у зв`язку із введенням обмежень, пов`язаних із розповсюдженням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Позивачі зазначили, що 24 квітня 2020 року близько 18-00 години, коли їх дитина перебувала під наглядом няні в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , прийшли працівники сектору ювенальної превенції Солом`янського УП ГУНП у м. Києві, слідчі Печерського УП ГУНП у м. Києві, представник Служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, та відібрали дитину, мотивуючи це тим, що вона перебуває під наглядом сторонньої особи, без присутності законних представників.
ОСОБА_2 неодноразово зверталася до Служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, надавала пояснення безпосередньо в приміщенні Служби, а також подавала документи, з яких вбачається, що вона та її чоловік є батьками дитини.
У відповідь на вказані звернення Службою було повідомлено про необхідність надання документу, що підтверджує особу дитини (свідоцтво про народження).
04 листопада 2020 року Печерським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану було проведено реєстрацію народження дитини Позивачів - ОСОБА_5 , про що 04 листопада 2020 року складено актовий запис № 2668 та видано свідоцтво про народження.
В день отримання свідоцтва, Позивачі з`явилися до Служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації та через скриньку вхідної кореспонденції подали заяву про повернення дитини, а також копію свідоцтва про народження від 04.11.2020 та нотаріально-посвідчену копію паспорта ОСОБА_1 .
Відповідь на вказану заяву на адресу Позивачів не надходила.
З метою з`ясування обставин вилучення дитини Позивачів та отримання інформації та документів, які оформлялися під час її вилучення, представником Позивачів до сектору ювенальної поліції Солом`янського УП ГУНП у м. Києві було подано адвокатський запит, у відповідь на який із супровідним листом від 20.11.2020 № 566-А/з/125/55/05-було надано три Акти органів внутрішніх справ України та закладу охорони здоров`я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку від 24 квітня 2020 р.
Таким чином, виявилося, що 24 квітня 2020 року в будинку АДРЕСА_1 , було вилучено три дитини (дівчинка - дочка Позивачів, та ще два хлопчика, батьками яких є теж громадяни КНР). Зі змісту отриманих актів також вбачається, що діти в них значилися, як знайдені.
Представник Позивачів також вказав, що на письмове звернення одного із батьків трьох відібраних дітей, листом від 12 листопада 2020 р. № 108/24-4501, Службою було повідомлено, що відповідно до ст. 135 Сімейного кодексу України, пп. 24, 69 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866, народження дітей, знайдених за адресою: АДРЕСА_2 , було зареєстровано у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, отримані свідоцтва про народження дітей, та надано їм статус дітей, позбавлених батьківського піклування.
Таким чином, на думку Позивачів виникла ситуація, за якою їх дитину відібрали, оформивши при цьому акт про знайдення дитини. Служба у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації надала дочці Позивачів статус дитини, позбавленої батьківського піклування, звернулася до Солом`янського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та отримала свідоцтво про народження дитини, в якому прізвище, ім`я, по батькові дитини і відомості про батьків зазначені за рішенням органу опіки, тобто батьками дитини зазначені не Позивачі.
Представник Позивачів у позовній заяві наголошував, що вони не можуть вказати, за яким актовим записом здійснено реєстрацію народження, не знають дати проведення реєстрації, так само, не знають прізвища, імені та по батькові, що були присвоєні дитині відповідно до рішення органу опіки та піклування.
Фактично, єдиним способом отримання вказаних відомостей, на думку представника Позивачів, є витребування судом документів, в яких містяться ці відомості, після чого Позивачі зможуть уточнити позовні вимоги та чітко зазначити реквізити актового запису та інші ідентифікуючі дані, внесені до реєстру актів цивільного стану під час реєстрації. Відповідне клопотання про витребування доказів, було подано Позивачами разом із позовною заявою.
Разом із позовною заявою представником Позивачів до суду було подано заяву про витребування доказів, відповідно до якої він просив витребувати в Служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації належним чином посвідчену копію свідоцтва про народження дитини жіночої статі, вилученої 24 квітня 2020 р. за адресою: АДРЕСА_2 на підставі Акту органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров`я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку від 24 квітня 2020 р., реєстрацію народження якої проведено на підставі документів, поданих Службою у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації до Солом`янського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), у відповідності до п. 69 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866 та ч. 2 ст. 135 Сімейного кодексу України, а також належним чином посвідчену копію особової справи дитини жіночої статі, вилученої 24 квітня 2020 р. за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі Акту органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров`я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку від 24 квітня 2020 р.
Ухвалою від 18 березня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.
03 червня 2021 року через канцелярію суду представником Позивачів було подано клопотання про усунення недоліків, зазначених в ухвалі.
Ухвалою від 07 червня 2021 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 26 листопада 2021 року.
18 серпня 2021 року представником Позивачів подано заяву про забезпечення позову, в задоволенні якої, ухвалою від 20 серпня 2021 року судом було відмовлено.
27 серпня 2021 року Службою у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації подано відзив на позовну заяву, в якому Службою зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 , було виявлено трьох новонароджених дітей (1 дівчинка та 2 хлопчика), відносно яких 24.04.2020 інспектором ювенальної превенції Солом?янського УП ГУНП у м. Києві у присутності слідчого Печерського УП ГУНП у м. Києві складено акти органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров?я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку.
Діти були виявлені під час проведення слідчим Печерського УП ГУНП у м. Києві невідкладної слідчої дії (обшуку) в рамках кримінального провадження ЄРДР №42019101060000060 за ч. 1 ст. 149 Кримінального кодексу України та знаходились під наглядом сторонніх осіб, що зазначено в актах органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров?я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку (містяться в матеріалах справи).
04.05.2020-14.05.2020 Службою надіслано листи до Департаменту охорони здоров?я про необхідність встановлення віку виявлених дітей.
12.05.2020 Солом?янською районною в місті Києві державною адміністрацією направлено запит до Печерського управління поліції ГУНП у м. Києві щодо надання відомостей про встановлення осіб, які є батьками виявлених 24.04.2020 дітей та іншої наявної інформації щодо дітей. Відповідь від управління поліції не надійшла.
15.07.2020 Службою направлено аналогічний запит до Київської місцевої прокуратури №6 (Печерський район). Відповідь Київської місцевої прокуратури N?6 (Печерський район) не надійшла.
10.06-06.07.2020 до Служби надійшли висновки про встановлення віку дітей, які були вилучені ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 .
12.08.2020 Службою проінформовано Київську місцеву прокуратуру №6 (Печерський район) та Печерське управління поліції ГУНП у м. Києві про необхідність вжиття Службою заходів щодо державної реєстрація народження дітей, вилучених 24.04.2020, та надання їм статусу дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов?язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року N?866, через відсутність інформації про встановлення осіб, які є батьками відібраних дітей.
Відповідно до листа Печерського управління поліції ГУНП у м. Києві від 08.09.2020 № вх.10561/125/52/05-2020, інформацію щодо необхідності вжиття Службою заходів щодо державної реєстрації народження дітей, вилучених 24.04.2020, прийнято до відома.
Одночасно Службою проводилась робота із особами, які вважали себе потенційними батьками виявлених дітей та звернулись до Служби щодо їх повернення.
04.05.2020 до Служби надійшло звернення від ОСОБА_2 щодо повернення їй на виховання дитини, народженої ІНФОРМАЦІЯ_2 в шлюбі з громадянином КНР ОСОБА_6 із застосуванням програми по сурогатному материнству, яка була вилучена 24.04.2020 за адресою: АДРЕСА_2 . До звернення були додані такі документи: копія медичного свідоцтва про народження, копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_2 з громадянином КНР ОСОБА_6 , копія договору про надання послуг сурогатної матері.
ОСОБА_2 надіслано відповідь на заяву з проханням з?явитись на прийом до Служби та надати документи, які підтвердять її особу та особу дитини. Відповідь було надіслано на зазначену на зверненні ОСОБА_2 адресу проживання, проте лист повернувся на адресу Служби у зв?язку із закінченням терміну зберігання.
27.08.2020 до Служби надійшло два звернення ОСОБА_2 про наміри зареєструвати народження дитини та повернення дитини їй на виховання.
ОСОБА_2 надіслано відповідь (лист від 18.09.2020) на заяву з повторним проханням надати документи, які підтвердять її особу та особу дитини, та встановлять родинний зв?язок зі знайденою 24.04.2020 дитиною.
22-23.10.2020 дітей, виявлених 24.04.2020 зареєстровано у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
29.10.2020 зазначеним дітям надано статус дітей, позбавлених батьківського піклування.
04.11.2020 р. до Служби надійшла заява від ОСОБА_2 та ОСОБА_6 про повернення їм на виховання дитини (дівчинки) та надано копію свідоцтво про народження дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
09.11.2020 з метою вирішення питання про можливість повернення дитини на виховання заявникам, Солом?янська районна в місті Києві державна адміністрація звернулась до Печерського управління поліції ГУНП у м. Києві з проханням надати інформацію про те, чи встановлено осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_6 як батьків конкретної дитини, вилученої 24.04.2020, та щодо сприяння їм у проведенні генетичної експертизи для підтвердження біологічного зв?язку з дитиною. Повторне звернення було направлено до Печерського управління поліції ГУНП у м. Києві 08.12.2020.
У відповідь на заяви від 15.10.2020 та від 04.11.2020 Служба повідомила про те, що здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, реєстрація народження виявлених дітей проведена у відповідності до ст. 135 Сімейного Кодексу України, пп. 24, 69 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов?язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866, та їм надано статус дітей, позбавлених батьківського піклування. ОСОБА_2 та ОСОБА_6 проінформовано про можливість звернення до суду для вирішення питання про повернення дитини їм на виховання.
Відповідно до листа Печерського управління поліції ГУ Національної поліції у місті Києві від 25.02.2021 надати будь-які документи, які перебувають в матеріалах кримінального провадження, не виявляється можливим за відсутністю статусу у кримінальному провадженні.
До відзиву на позовну заяву Службою було приєднано відповідні документи, на зміст яких вона посилається.
10 вересня 2021 року представником Позивачів до суду подано відповідь на відзив служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, в якій він зазначив, що згідно з пунктом 69 Порядку встановлено, що служба у справах дітей готує документи для реєстрації народження підкинутої, знайденої дитини та подання їх органам реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення такої дитини. Реєстрація народження підкинутої, знайденої дитини, особу якої встановлено, проводиться за місцем проживання її батьків або одного з них, а якщо місце проживання батьків невідоме - за місцем її виявлення.
Рішення про реєстрацію народження підкинутої, знайденої дитини приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за поданням служби у справах дітей протягом 15 днів після надходження повідомлення про таку дитину. В рішенні зазначається прізвище, ім`я, по батькові, які присвоюються дитині, прізвище, ім`я, по батькові її батьків, а якщо батьки дитини невідомі - прізвище, ім`я, по батькові чоловіка і жінки, яких органи реєстрації актів цивільного стану повинні записати батьками дитини.
Всупереч зазначеній нормі, реєстрація народження дитини відбулася через 6 місяців після її відібрання.
У відзиві вказано, що 29 жовтня 2020 р. зазначеним дітям надано статус дітей позбавлених батьківського піклування. Проте, відповідно до п. 21 Порядку, для надання дитині статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, служба у справах дітей за місцем походження дитини протягом двох місяців повинна зібрати необхідні документи (свідоцтво про народження дитини та документи, що засвідчують обставини, за яких дитина залишилась без батьківського піклування).
Рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської чи районної у місті (в разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за місцем походження такої дитини за поданням служби у справах дітей (п. 22 Порядку).
Таким чином, на дамку представника Позивачів, висловлене у відзиві твердження про те, що служба діяла в межах чинного законодавства, не відповідає дійсності.
Фактично, виникла ситуація, за якою Служба вимагала від Позивачів докази того, що саме вони є батьками дитини, але при цьому сама Служба не надавала доступу до дитини для відібрання біологічних зразків та проведення експертизи, проведення якої Позивачі були готові забезпечити та оплатити.
При цьому, як стверджує представник Позивачів, Служба направляла Позивачів до поліції при кожному їх зверненні, хоча питання, які вони порушували у своїх листах, належать виключно до компетенції Служби.
Солом`янський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) заявою від 17.02.2024 просив суд справу розглядати за відсутності представника, враховуючи фактичні обставини справи та ухвалити рішення відповідно до вимог діючого законодавства.
Листом від 19 серпня 2022 року № 108/24-2045 Служба у справах дітей та сім?ї Солом?янської районної в місті Києві державної адміністрації надало до суду копію свідоцтва про народження дитини - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також копію особової справи ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі актів органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров?я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку від 24.04.2020.
7 жовтня 2022 року представник Позивачів до суду подав клопотання про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи, відповідно до якого просив суд поновити строк на подання доказів та приєднати до матеріалів цивільної справи довідку (результати досліджень) встановлення ДНК-профілю ОСОБА_1 від 21.09.2022 (реєстраційний номер 22021802426205, дата виконання 22.02.2022 ); призначити у справі № 760/6143/21 судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України.
Крім того, представником Позивачів було подано заяву про зміну предмета позову, відповідно до якої останній просить суд прийняти дану заяву про зміну предмета позову та з її урахуванням позовні вимоги вважати наступними:
-визнати громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , державну реєстрацію народження якої проведено 22 жовтня 2020 року Солом`янським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про що складено відповідний актовий запис № 4666;
-визнати громадянку України ОСОБА_2 матір`ю ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , державну реєстрацію народження якої проведено 22 жовтня 2020 року Солом`янським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про що складено відповідний актовий запис № 4666;
-зобов`язати Солом`янський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_7 від 22 жовтня 2020 р. № 4666, вказавши в графі «батько»: прізвище: ОСОБА_8 , ім`я: ОСОБА_9 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянство: Китайська Народна Республіка, місце проживання: АДРЕСА_3 ; вказавши в графі «матір»: прізвище: ОСОБА_10 , ім`я: ОСОБА_11 , по батькові: ОСОБА_12 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянство: Україна, місце проживання: АДРЕСА_4 ; вказавши відомості про дитину: прізвище: ОСОБА_8 , ім`я: ОСОБА_13 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце народження: Україна, місто Київ.
Ухвалою від 14 жовтня 2022 року призначено в справі судово-генетичну експертизу, проведення якої доручено експертам Комунальної медичної установи «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Департаменту охорони здоров`я Чернівецької обласної державної адміністрації (58009, м. Чернівці, вул. Кишинівська, 2). На вирішення експертизи поставлено питання: Чи є ОСОБА_1 біологічним батьком ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 4666 від 22 жовтня 2020 року)? Яка ймовірність того, що громадянин Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 є біологічним батьком ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 4666 від 22 жовтня 2020 року)? Для проведення експертизи судом доручено використати генетичні ознаки (ДНК-профіль) зразка букального епітелію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , які наведені в довідці (результатах досліджень) встановлення ДНК профілю ОСОБА_1 від 21.09.2022 (реєстраційний номер 22021802426205, дата виконання 22.02.2022). Крім того, ухвалою зобов`язано Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецький обласний спеціалізований будинок дитини» (Чернівецька обл., вул. Олександра Щербанюка, 2) забезпечити явку ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 4666 від 22 жовтня 2020 року) за викликом експерта, з метою відібрання біологічного матеріалу для проведення експертизи.
Ухвалою від 14 квітня 2023 року доручено проведення судової молекулярно-генетичної експертизи щодо батьківства ОСОБА_6 по відношенню до ОСОБА_7 , призначеної ухвалою суду від 14 жовтня 2022 року, іншій експертній установі - Київському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (м. Київ, вул. Сім?ї Хохлових, 5).
07 грудня 2023 року разом із супровідним листом від 01.12.2023 № 19/111/10/73161 до суду надійшов висновок експерта Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 01.12.2023 № СЕ-19/111-23/42286-БД, відповідно до якого ОСОБА_1 може бути батьком ОСОБА_7 з ймовірністю 99,99892068%.
15 березня 2024 року адвокатом Простибоженком Олегом Сергійовичем, в інтересах громадянки ОСОБА_3 подано заяву про вступ у справу на стороні відповідача, в якій зазначалося, що відповідно до розпорядження Подільської районної в місті Києві районної адміністрації № 61 від 07.02.2023 «Про призначення опікуна малолітньої дитини» ОСОБА_3 було призначено опікуном над ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На цій підставі представник ОСОБА_3 просив залучити її в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
В судовому засіданні 15 березня 2024 року суд залучив в якості третьої особи ОСОБА_3 .
Ухвалою від 10 травня 2024 закрито підготовче провадження та призначено справу по суті 20 вересня 2024 р.
Представник Позивачів у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позові.
Представник Третьої особи проти задоволення позову заперечував, наполягаючи на тому, що судова молекулярно-генетична експертиза проведена у з порушеннями, оскільки для порівняння ДНК Позивача з дитиною використано довідці (результатах досліджень) встановлення ДНК профілю ОСОБА_1 від 21.09.2022, а не зразки ДНК, безпосередньо отримані від Позивача ОСОБА_1 , який протягом усього часу розгляду справи у суді залишався проживати в Китаї і не вважав за потрібне з`явитись до суду. Зазначене ставить, на думку представника, під обгрунтований сумнів результати експертизи.
Крім того, звернув увагу на те, що правоохоронними органами здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо системної протизаконної діяльності, пов`язаної з вивезенням дітей українського походження за межі держави.
ІІІ. Мотивувальна частина.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступне.
05 жовтня 2018 р. між громадянином Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 та громадянкою України ОСОБА_2 було укладено шлюб, зареєстрований Білоцерківським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, про що складено актовий запис № 1411 від 05 жовтня 2018 р.
Згідно з Порядком застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 09.09.2013 № 787, Позивачі проходили програму лікування безпліддя із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій методом сурогатного материнства в закладі охорони здоров`я - ТОВ «АРТ ДЖЕНЕТІКС».
У відповідності до п. 6.11. розділу IV Порядку, між подружжям та сурогатною матір`ю ОСОБА_4 було укладено Договір про надання послуг сурогатної матері від 21 лютого 2019 р.
16 березня 2020 р. сурогатною матір`ю ОСОБА_4 в ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. академіка О.М.Лук`янової НАМН України» було народжено дитину (дівчинку), що підтверджується медичним свідоцтвом про народження № НОМЕР_1 .
Як вбачається зі змісту відзиву Служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації та наявних у матеріалах справи документів, 24 квітня 2020 р., в будинку АДРЕСА_1 , було вилучено три новонароджені дитини (1 дівчинка та 2 хлопчика) відносно яких 24.04.2020 р. інспектором ювенальної превенції Солом?янського УП ГУНП у м. Києві у присутності слідчого Печерського УП ГУНП у м. Києві складено акти органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров?я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку.
22-23.10.2020 дітей, виявлених 24.04.2020 було зареєстровано у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а 29.10.2020 зазначеним дітям надано статус дітей, позбавлених батьківського піклування.
Із наданих Службою у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації документів (свідоцтва про народження, особової справи) вбачається, що вилучена дитина (дівчинка), ІНФОРМАЦІЯ_3 , була зареєстрована Солом`янським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) як ОСОБА_7 .
Водночас, 04 листопада 2020 року Печерським районним у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану було проведено реєстрацію народження дочки Позивачів - ОСОБА_5 , про що складено актовий запис № 2668 та видано свідоцтво про народження від 04 листопада 2020 р.
Після отримання свідоцтва про народження Позивачі Позивачі з`явилися до Служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації та подали заяву про повернення дитини на виховання батькам, а також копію свідоцтва про народження від 04.11.2020.
Проте, службою було повідомлено про відсутність інформації яка підтверджує або спростовує батьківство відносно когось із дітей, вилучених 24 квітня 2020 року.
Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частини 1 статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною шостою статті 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У постанові Верховного Суду від 25 серпня 2020 року у справі № 478/690/18 (провадження № 61-18333св19) зазначено, що висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.
Відповідно до пункту 6.1. розділу IV Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій, однією із необхідних умов для проведення сурогатного (замінного) материнства є наявність генетичного зв`язку між дитиною та подружжям (або одним із майбутніх батьків).
Згідно з довідкою про генетичну спорідненість батьків (матері чи батька з плодом) від 16.06.2020 в процесі застосування допоміжних репродуктивних технологій, було використано біологічний матеріал ОСОБА_1 та анонімного донора, у зв`язку із чим генетична спорідненість із дитиною є в одного із подружжя, як цього вимагає Порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій, а саме у чоловіки (батька дитини).
В рамках розгляду справи судом було призначено молекулярно-генетичну експертизу, під час проведення якої використано генетичні ознаки (ДНК-профіль ОСОБА_1 , які наведені в довідці (результатах досліджень) встановлення ДНК профілю ОСОБА_1 від 21.09.2022, оскільки сам Позивач постійно проживає за межами України на території Китайської Народної Республіки.
Відповідно до висновку експерта Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 01.12.2023 № СЕ-19/111-23/42286-БД ОСОБА_1 може бути батьком ОСОБА_7 із ймовірністю 99,99892068%.
Згідно з частиною 2 ст. 135 СК України, якщо батьки дитини невідомі, державна реєстрація її народження проводиться за рішенням органу опіки та піклування, яким визначається прізвище, власне ім`я, по батькові дитини і відомості про батьків.
Діяльність органів опіки та піклування, пов`язана із захистом прав дітей, визначена Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866.
Згідно з пунктом 24 Порядку, дитині, батьки якої невідомі, про що складено акт за формою, затвердженою МОЗ і МВС, присвоюється статус дитини позбавленої батьківського піклування.
Відповідно до пункту 21 Порядку, для надання дитині статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, служба у справах дітей за місцем походження дитини протягом двох місяців повинна зібрати необхідні документи (свідоцтво про народження дитини та документи, що засвідчують обставини, за яких дитина залишилась без батьківського піклування).
Згідно з пунктом 22 Порядку рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, приймається районною, районною у м. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської чи районної у місті (в разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за місцем походження такої дитини за поданням служби у справах дітей.
Отримання Службою у справах дітей та сім`ї свідоцтва про народження дитини, визначено пунктом 69 Порядку, яким встановлено, що служба у справах дітей готує документи для реєстрації народження підкинутої, знайденої дитини та подання їх органам реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення такої дитини. Реєстрація народження підкинутої, знайденої дитини, особу якої встановлено, проводиться за місцем проживання її батьків або одного з них, а якщо місце проживання батьків невідоме - за місцем її виявлення.
Рішення про реєстрацію народження підкинутої, знайденої дитини приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за поданням служби у справах дітей протягом 15 днів після надходження повідомлення про таку дитину. В рішенні зазначається прізвище, ім`я, по батькові, які присвоюються дитині, прізвище, ім`я, по батькові її батьків, а якщо батьки дитини невідомі - прізвище, ім`я, по батькові чоловіка і жінки, яких органи реєстрації актів цивільного стану повинні записати батьками дитини.
У разі коли дата народження дитини невідома, служба у справах дітей подає органу охорони здоров`я клопотання про встановлення її віку.
Для реєстрації народження підкинутої, знайденої дитини служба у справах дітей подає відповідну заяву органу реєстрації актів цивільного стану.
Представнику служби у справах дітей, який подав заяву та документи для реєстрації народження дитини, видається свідоцтво про народження дитини та довідка із зазначенням статті Сімейного кодексу України, на підставі якої до книги реєстрації народжень внесені відомості про батьків дитини. В подальшому ці документи зберігаються в особовій справі дитини за місцем її влаштування.
У свою чергу, частиною 2 статті 123 СК України визначено, що у разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружжям (чоловіком та жінкою) в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, батьками дитини є подружжя.
Відповідно до статті 131 СК України, особа, яка вважає себе матір`ю дитини, може подати до суду заяву про визнання свого материнства, якщо запис про матір дитини вчинено відповідно до частини другої статті 135 цього Кодексу.
Згідно абзацу 2 частини 3 статті 128 СК України, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України (ч. 2 ст. 128 СК України).
Дослідивши докази в їх сукупності, суд вважає, що Позивачами доведено належними та допустимими доказами, що ОСОБА_7 є дочкою Позивачів, на підставі частини 2 статті 123 СК України.
Стосовно вимог позовної заяви про внесення змін до актового запису про народження, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до підпункту 20 пункту 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно з п. 2.13.1 розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5 (далі - Правила внесення змін до актових записів цивільного стану), підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п. 2.16.4 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
За змістом ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про задоволення позову.
IV. Резолютивна частина
Керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76-81, 137, 141, 223, 259, 263-265, 268, 273, 280 ЦПК України, суд вирішив:
1.Позовні вимоги задовольнити.
Визнати громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , державну реєстрацію народження якої проведено 22 жовтня 2020 року Солом`янським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про що складено відповідний актовий запис № 4666.
Визнати громадянку України ОСОБА_2 матір`ю ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , державну реєстрацію народження якої проведено 22 жовтня 2020 року Солом`янським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про що складено відповідний актовий запис № 4666.
Зобов`язати Солом`янський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_7 від 22 жовтня 2020 р. № 4666:
- вказавши в графі «батько»: прізвище: « ОСОБА_8 », ім`я: « ОСОБА_9 », дата народження: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », громадянство: «Китайська Народна Республіка», місце проживання: « АДРЕСА_3 »;
- вказавши в графі «матір»: прізвище: « ОСОБА_10 », ім`я: « ОСОБА_11 », по батькові: « ОСОБА_12 », дата народження: « ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянство: Україна», місце проживання: « АДРЕСА_4 »;
- вказавши відомості про дитину: прізвище: « ОСОБА_8 », ім`я: « ОСОБА_13 », дата народження: « ІНФОРМАЦІЯ_6 », місце народження: «Україна, місто Київ».
3.Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення, цей строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Позивач-1: ОСОБА_1 , громадянин Китайської Народної Республіки, місце проживання: « АДРЕСА_3 ; паспорт громадянина КНР: НОМЕР_2 ;
Позивач-2: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ;
Відповідач-1: Служба у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації, адреса: 03020, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 41; код ЄДРПОУ: 37485506;
Відповідач-2: : Солом`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ); адреса: м. Київ, бул. Вацлава Гавела, 1/28; код ЄДРПОУ: 26087820.
Третя особа-1: ОСОБА_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_6 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ;
Третя особа-2: Печерський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ); адреса: м. Київ, вул. Цитадельна, 7/10; код ЄДРПОУ: 26125012.
Суддя:
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 07.02.2025 |
Номер документу | 124940875 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Коробенко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні