Ухвала
від 07.02.2025 по справі 670/57/23
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

07 лютого 2025 року

м. Хмельницький

Справа № 670/57/23

Провадження № 22-ц/820/630/25

Хмельницький апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Костенка А.М., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 нарішення Віньковецькогорайонного судуХмельницької областівід 26грудня 2024року (в складісудді МамаєваВ.А. )у цивільнійсправі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_4 про поділ спільного майна подружжя.

в с т а н о в и в :

Не погоджуючисьз рішенням Віньковецького районногосуду Хмельницькоїобласті від26грудня 2024року ОСОБА_1 в межах строку на апеляційне оскарження, подав апеляційну скаргу.

Згідно до п. 3 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

При поданні апеляційної скарги ОСОБА_1 не сплатив судовий збір, натомість звернувся з клопотанням про відстрочення його від сплати судового збору, при цьому апелянт посилається, що він є інвалідом 3 групи, що підтверджується наданою довідкою.

Згідно ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Між тим, особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. Також ст. 8 Закону України «Про судовий збір» визначає право суду за наявності відповідного клопотання сторони, враховуючи майновий стан сторони, відстрочити аборозстрочити сплатусудового зборуна певнийстрок,але недовше ніждо ухваленнясудового рішенняу справіабо зменшитирозмір судовогозбору чизвільнити відйого сплати на підставах визначених в частині 1 цієї ж статті : 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, або 2) позивачами є: а)військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Звільнення, зменшення, відстрочення, розстрочення сплати судового збору за клопотанням сторони є правом суду, а не його обов`язком, тому відбувається на розсуд суду у кожному конкретному випадку на підставі поданих стороною доказів та наведених у клопотанні підстав.

У клопотанні про відстрочення сплати судового збору сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище та подати суду відповідні докази. Такими доказами можуть бути документи про рівень доходу; документи про заборгованість перед іншими особами, наприклад за комунальні послуги; документи про стягнення заборгованості у межах виконавчого провадження; документи про наявність утриманців тощо.Розглядаючи подане клопотання, суд апеляційної інстанції приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 звертаючись з клопотанням про відстрочення сплати судового збору, не обґрунтував належними доказами своє клопотання, при цьому надавши суду лише довідку видану ІНФОРМАЦІЯ_1 про те що він являється інвалідом 3 групи на підставі довідки МСЕК №156173.

Устатті 129 Конституції Українипередбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Пунктом 29 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» визначено, що єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків, довідка про доходи членів її сім`ї, довідка про відсутність у її власності рухомого, нерухомого майна, земельної ділянки, паю тощо).

Особа має довести той факт, що її майновий стан дійсно є таким, що змушує її звернутись до суду з проханням про відстрочку, розстрочку, зменшення розміру судового збору або звільнення від нього.

Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду.

В зв`язку з цим, для прийняття судом об`єктивного рішення апелянту необхідно надати докази для вирішення питання щодо відстрочення сплати судового збору, а саме щодо розміру його майнового доходу за попередній календарний рік: довідку про розмір та виплату заробітної плати, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідку податкового органу про доходи, довідку про відсутність у її власності рухомого, нерухомого майна, або земельної ділянки, паю тощо, та інші письмові документи, які б свідчили про розмір отриманого доходу за попередній календарний рік або сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги.

Як передбачено ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п. 1 та п 2 ч 2 ст 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції чинній на момент подачі позову), ставка судового збору, при подачі позовної заяви майнового характеру фізичною особою, становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно п. 1,6 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду визначений у розмірі 150 % ставки, що підлягала сплаті при подачі позовної заяви, іншої заяви і скарги.

З матеріалів справи вбачається, що позов поданий у 2023 року, фізичною особою і містить три вимоги майнового характеру про визнання спільної сумісної власності на житловий будинок, на тимчасову споруду магазин та 1 2 частину будівельних матеріалів та обладнання, таким чином ставка судового збору за подачу позову становить 3 220 грн. а при подачі апеляційної скарги 4 831 грн. (1073,60х3х150%).

Таким чином, апелянту слід надати відповідні докази для вирішення питання щодо звільнення його від сплати судового збору або сплатити судовий збір в сумі 4831 грн. на такий розрахунковий рахунок:

Отримувач коштівГУК у Хмел.обл/Хмельниц. мтг/22030101Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37971775Банк отримувачаКазначейство України (ел. адм. подат.)Код банку отримувача (МФО)899998Рахунок отримувачаUA608999980313181206080022775Код класифікації доходів бюджету22030101Призначення платежу*;101;


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача),на рішення від
(Дата оскаржуваного рішення)по справі
(Номер справи),Хмельницький апеляційний суд(назва суду, де розглядається справа)

Згідно з ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 356 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 185 цього Кодексу.

За таких обставин апеляційну скаргу слід залишити без руху.

Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. ст. 185, 356, 357, 389 ЦПК України, апеляційний суд

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 нарішення Віньковецькогорайонного судуХмельницької областівід 26грудня 2024року залишити без руху та надати строк 10днів здня врученнякопії ухвали для усунення зазначених недоліків, а саме: сплати 4831 грн. судового збору на зазначений розрахунковий рахунок або надання відповідних доказів для вирішення питання щодо звільнення апелянта від сплати судового збору.

В разі сплати апелянтом судового збору, апеляційному суду направити докази про оплату судового збору.

У разі невиправлення зазначених недоліків до вказаного строку, апеляційна скарга буде вважатись неподаною та повернута.

Копію ухвали надіслати апелянту.

Ухвала набирає законної сили після її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Хмельницького

апеляційного суду А.М. Костенко

СудХмельницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення07.02.2025
Оприлюднено10.02.2025
Номер документу125004607
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —670/57/23

Ухвала від 07.02.2025

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Костенко А. М.

Рішення від 03.01.2025

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Рішення від 26.12.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 29.08.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 15.08.2024

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

Ухвала від 01.11.2023

Цивільне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Мамаєв В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні