Рішення
від 30.01.2025 по справі 178/971/24
КРИНИЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 178/971/24

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

30 січня 2025 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Берелет В.В.,

секретаря Янченко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.Кринички справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Затишнянської сільської ради, треті особи: Дніпропетроська обласна військова адміністрація, Кам`янська районна військова адміністрація Дніпропетровської області, Криничанська державна нотаріальна контора, про визнання права оренди земельної ділянки в порядку спадкування за законом,-

за участі представників:

позивача ОСОБА_2 ,

відповідача ОСОБА_3 ,

У С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з цим позовом, та її представник суду пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 30 липня 2019 року виконавчим комітетом Преображенської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області. ОСОБА_1 є спадкоємицею першої черги за законом після померлого ОСОБА_4 , який доводився їй батьком, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 07 серпня 1970 року Дніпродзержинським міським бюро РАЦС.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина,до складуякої входитьправо орендина земельнуділянку площею44,4га,кадастровий номер1222085500:02:401:0002,цільове призначенняякої длярибогосподарських потреб,яка розташованана територіїЗатишнянської (колишньоїПреображенської)сільської радиКам`янського (колишньогоКриничанського)району Дніпропетровськоїобласті,відповідно додоговору орендиземельної ділянки№ 9від 20вересня 2002року,посвідченого державнимнотаріусом Криничанськоїдержавної нотаріальноїконтори тазареєстрованого вреєстрі за№ 1594,та додатковоїугоди №42авід 10серпня 2017року пропоновлення договоруоренди земельноїділянки від20вересня 2002року №9.

Звернувшись до нотаріальної контори із заявою про отримання права на спадщину, позивачка отримала відмову, у зв`язку з тим, що нею не надано до нотаріальної контори нотаріально посвідченої додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки. Тому, просить визнати за позивачкою в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 право оренди на земельну ділянку площею 44,4 га, кадастровий номер 1222085500:02:401:0002, цільове призначення якої для рибогосподарських потреб, яка розташована на території Затишнянської (Преображенської) сільської ради Кам`янського (Криничанського) району Дніпропетровської області, яке належало йому на підставі Договору оренди земельної ділянки № 9 від 20 вересня 2002 року, посвідченого державним нотаріусом Криничанської державної нотаріальної контори та зареєстрованого в реєстрі за № 1594, та Додаткової угоди № 42а від 10 серпня 2017 року про поновлення договору оренди земельної ділянки від 20 вересня 2002 року № 9, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 1473105112220.

Представник відповідача, адвокат Костюченко М.С. в судовому засіданні вважає позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставними, у задоволенні позову просить відмовити.

Треті особи в судове засідання не з`явились, про дату розгляду справи сповіщені.

Вислухавши сторони, перевіривши матеріали справи, суд дійшов наступного.

У відповідності дост. 2 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Положеннями частини першої статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 89 ЦПК України встановлено, що виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Згідно з вимогами пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 07 серпня 1970 року Дніпродзержинським міським бюро РАЦС.

20 вересня 2002 року між орендодавцем Криничанською районною державною адміністрацією та орендарем ОСОБА_4 , був укладений договір оренди земельної ділянки № 9, посвідчений державним нотаріусом Криничанської державної нотаріальної контори та зареєстрований в реєстрі за № 1594, згідно умов якого останній прийняв у оренду земельну ділянку, яка розташована в с. Червоне Криничанського району Дніпропетровської області, загальною площею 44,4 га, в тому числі під водоймами 33,85 га, прибережною захисною смугою (пасовища) 10,55 га, в задовільному стані, придатному для рибогосподарських потреб. Договір укладено строком на 15 років.

10 серпня 2017 року, відповідно до розпорядження голови Криничанської районної державної адміністрації «Про поновлення договору оренди земельної ділянки та внесення змін до нього» № Р-280/0/298-17 від 10 серпня 2017 року, між орендодавцем Дніпропетровською обласною державною адміністрацією, в особі голови Криничанської районної державної адміністрації Гапіча О.В. та орендарем ОСОБА_4 , у простій письмовій формі укладено додаткову угоду № 42а про поновлення договору оренди земельної ділянки № 9 від 20 вересня 2002 року, якою продовжено на 15 років строк дії вказаного договору оренди земельної ділянки, загальною площею 44,4 га, кадастровий номер 1222085500:02:401:0002, цільове призначення якої для рибогосподарських потреб, яка розташована на території Преображенської сільської ради Кам`янського району Дніпропетровської області.

Право оренди вищезазначеної земельної ділянки зареєстровано за ОСОБА_4 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про інше речове право: 24604619; дата та час державної реєстрації: 25 січня 2018 року, 15:31:42.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 30 липня 2019 року виконавчим комітетом Преображенської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, який доводився батьком позивачці, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 07 серпня 1970 року Дніпродзержинським міським бюро РАЦС.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, до складу якої входить право оренди на земельну ділянку площею 44,4 га, кадастровий номер 1222085500:02:401:0002, цільове призначення якої для рибогосподарських потреб, яка розташована на території Преображенської сільської ради Кам`янського району Дніпропетровської області відповідно до договору оренди земельної ділянки № 9 від 20 вересня 2002 року та додаткової угоди № 42а від 10 серпня 2017 року про поновлення договору оренди земельної ділянки від 20 вересня 2002 року № 9.

Відносини між сторонами регулюються положеннями Водного кодексу України.

Відповідно достатті 2ВК України,завданням водногозаконодавства єрегулювання правовихвідносин зметою забезпеченнязбереження,науково обгрунтованого,раціонального використаннявод дляпотреб населенняі галузейекономіки,відтворення воднихресурсів,охорони водвід забруднення,засмічення тавичерпання,запобігання шкідливимдіям водта ліквідаціїїх наслідків,поліпшення стануводних об`єктів,а такожохорони правпідприємств,установ,організацій ігромадян наводокористування. Водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом,Законом України«Про охоронунавколишнього природногосередовища» таіншими актамизаконодавства. Відносини щодо прийняття, набрання чинності, оскарження в адміністративному порядку, виконання, припинення дії адміністративних актів у сфері водних відносин регулюютьсяЗаконом України«Про адміністративну процедуру» з урахуванням особливостей, визначених цим Кодексом. Земельні, гірничі, лісові відносини, а також відносини щодо використання та охорони рослинного і тваринного світу, територій та об`єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря, виключної (морської) економічної зони та континентального шельфу України, що виникають під час користування водними об`єктами, регулюються відповідним законодавством України.

Згідно ст.3ВК України,усі води(водніоб`єкти)на територіїУкраїни становлятьїї воднийфонд. Доводного фондуУкраїни належать: 1)поверхневі води: природніводойми (озера); водотоки(річки,струмки); штучніводойми (водосховища,ставки)і канали,крім каналівна зрошувальнихі осушувальнихсистемах; іншіводні об`єкти; 2)підземні водита джерела; 3) внутрішні морські води та територіальне море.

Статтею 4 Водного кодексу встановлено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями,річками,озерами,водосховищами,іншими воднимиоб`єктами,болотами,а такожостровами,не зайнятимилісами; прибережнимизахисними смугамивздовж морів,річок танавколо водойм,крім земель,зайнятих лісами; гідротехнічними,іншими водогосподарськимиспорудами таканалами,а такожземлі,виділені підсмуги відведеннядля них; береговими смугами водних шляхів.

Відповідно дост.5ВК Українидо воднихоб`єктівзагальнодержавного значенняналежать: 1)внутрішні морськіводи,територіальне море,а такожакваторії морськихпортів; 2)підземні води,які єджерелом централізованоговодопостачання; 3)поверхневі води(озера,водосховища,річки,канали,крім каналівна зрошувальнихі осушувальнихсистемах),що знаходятьсяі використовуютьсяна територіїбільш якоднієї області,а такожїх притокивсіх порядків; 4) водні об`єкти в межах територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також віднесені до категорії лікувальних.

До воднихоб`єктівмісцевого значенняналежать: 1)поверхневі води,що знаходятьсяі використовуютьсяв межаходнієї областіі якіне віднесенідо воднихоб`єктівзагальнодержавного значення; 2) підземні води, які не можуть бути джерелом централізованого водопостачання.

Згідно ст. 6 Водного кодексу України, води (водні об`єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Український народ здійснює право власності на води (водні об`єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження водами (водними об`єктами) можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади та Раді міністрів Автономної Республіки Крим.

Відповідно до ст. 46 ВК України, водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

До компетенції сільських, районних та міських рад належить встановлення місця, де забороняється купання, плавання на човнах, забір води для питних або побутових потреб, водопій тварин, а також за певних підстав визначення інших умов, що обмежують загальне водокористування на водних об`єктах, розташованих на їх території. (ч. 2 ст. 47 ВК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 48 ВК України, спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до положень статті 51 Водного кодексу України, у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Не підлягають передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб водні об`єкти, що: використовуються дляпитних потреб; розташовані в межах територій та об`єктів, що перебувають під охороною відповідно доЗакону України«Про природно-заповідний фонд України».

Водні об`єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об`єктом поширюється на такий водний об`єкт.

Водні об`єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначенимиЗемельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Надання водних об`єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об`єкта. Порядок розроблення та форма паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Водні об`єкти надаються в користування на умовах оренди без обмеження права загального водокористування, крім випадків, визначених законом.

Орендарі водного об`єкта зобов`язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на прогулянкових суднах, любительське і спортивне рибальство тощо).

Типовий договіроренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом затверджується Кабінетом Міністрів України.

Умови використання водних об`єктів, розмір орендної плати та строк дії договору оренди визначаються у договорі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом.

Методикавизначення розміру плати за надані в оренду водні об`єкти затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

За користування водним об`єктом орендар зобов`язаний сплачувати орендну плату за водний об`єкт та орендну плату за земельну ділянку під таким водним об`єктом.

Користування водними об`єктами, наданими в оренду, здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу,Земельного кодексу Українита інших законодавчих актів України.

Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 42а, орендар зобов`язується протягом одного року вжити заходів щодо проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки водного фонду (зазначеної в пункті 1 даної Угоди) та її затвердження; після чого внести зміни до Договору з урахуванням змін діючого законодавства, у відповідності до Типового договору оренди водних об`єктів.

Пунктом 3 зазначеної Додаткової угоди № 42а, внесено зміни до пункту 4 «Умови зміни, припинення і розірвання договору» Договору, доповнивши його останнім абзацом такого змісту: «Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є невиконання протягом одного року Орендарем обов`язку щодо проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки водного фонду, її затвердження, після чого внесення змін до договору оренди з урахуванням змін діючого законодавства, у відповідності до Типового договору оренди водних об`єктів.»

Зазначена угода набрала чинності з моменту її підписання та державної реєстрації, є невід`ємною складовою Договору і діє до закінчення строку договору оренди. (п. 4 Додаткової угоди № 42а).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбаченихЗК України,ЦК України,Законом України «Про оренду землі»та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно з частиною першоюстатті 781 ЦК Українидоговір найму припиняється в разі смерті фізичної особи - наймача, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (частина другастатті 792 ЦК України).

Статтею 31 Закону України «Про оренду землі»(у редакції чинній на момент відкриття спадщини) передбачено припинення договору оренди землі у разі смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених устатті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки.

П. 3.2 Договору оренди земельної ділянки № 9 від 20 вересня 2002 року передбачено, що спадкоємцем орендаря є його донька ОСОБА_1 . Однак, у ході розгляду справи, представником позивачки та самою позивачкою не долучено до матеріалів справи відомостей щодо належного виконання «п.2» вищезазначеної Додаткової угоди № 42а, в частині проведення ОСОБА_4 нормативної грошової оцінки земельної ділянки водного фонду, площею 44,4000 га, кадастровий номер 1222085500:02:401:0002, згідно ст. 526 ЦК України. З урахуванням наведеного, суд позбавлений можливості підтвердження факту належного виконання умов договору оренди земельної ділянки та внесених до нього змін на підставі Додаткової угоди № 42а, тому, на думку суду, порушене або належним чином недоведене стороною позивача, виконання зобов`язання спадкодавця, перешкоджає прийняттю права на спадщину, передбачене ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, що дає суду підставу для висновку про неможливість задоволення позовних вимог, та у відповідності до п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, суд залишає за позивачкою обов`язок щодо сплати судових витрат.

Керуючись ст.ст.12,13,81,259,263-265,268ЦПК України,суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання за нею права оренди земельної ділянки комунальної власності в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на земельну ділянку площею 44,4 га, кадастровий номер 1222085500:02:401:0002, цільове призначення якої для рибогосподарських потреб, яка розташована на території Затишнянської (Преображенської) сільської ради Кам`янського (Криничанського) району Дніпропетровської області, яке належало йому на підставі Договору оренди земельної ділянки № 9 від 20 вересня 2002 року, посвідченого державним нотаріусом Криничанської державної нотаріальної контори та зареєстрованого в реєстрі за № 1594, та Додаткової угоди № 42а від 10 серпня 2017 року про поновлення договору оренди земельної ділянки від 20 вересня 2002 року № 9, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 1473105112220 відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення або з дня отримання його копії.

Повний текст судового рішення складено 10 лютого 2025 року.

Суддя Валентина БЕРЕЛЕТ

СудКриничанський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення30.01.2025
Оприлюднено11.02.2025
Номер документу125019693
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —178/971/24

Рішення від 30.01.2025

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Рішення від 30.01.2025

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 31.05.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 24.05.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Берелет В. В.

Ухвала від 08.05.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

Ухвала від 26.04.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

Ухвала від 17.04.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні