Герб України

Рішення від 31.01.2025 по справі 914/2220/24

Господарський суд львівської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.01.2025 Справа № 914/2220/24

місто Львів

Господарський суд Львівської області у складі судді Рима Т. Я. за участю секретаря судових засідань Титли О. І. розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "БІНП ЛТД" (надалі ТОВ "БІНП ЛТД" або Позивач),до відповідача:Львівської міської ради (надалі Львівська МР або Відповідач),про:визнання укладеними договорів оренди землі.В судовому засіданні взяли участь представники:позивача:Репецький В. В.,відповідача:Бойко Є. Т., Пилип?як Х. І.I.ВСТУП.

1.Спір у цій справі виник з огляду на те, що ТОВ "БІНП ЛТД" вважає порушеним своє право на продовження договорів оренди землі в порядку, визначеному статтею 33 Закону України «Про оренду землі». Львівська МР натомість заперечує позовні вимоги, бажаючи в інший спосіб використовувати ці земельні ділянки.

2.За результатами вирішення цього спору суд дійшов висновку про те, що Львівська МР цілком могла би відмовитися від продовження дії договорів оренди землі, якби дотрималася процедури, яка визначена статтею 33 Закону України "Про оренду землі". Недотримання такої процедури тягне за собою порушення права ТОВ "БІНП ЛТД" на продовження договору оренди землі.

II.ПРОЦЕДУРИ.

3.ТОВ "БІНП ЛТД" звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Львівської МР про визнання укладеними договорів оренди землі.

4.Ухвалою від 16.09.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 09.10.2024.

5.Ухвалою від 09.10.2024 суд відмовив в задоволенні клопотання Відповідача від 27.09.2024 про роз`єднання позовних вимог, встановив сторонам процесуальний строк для подання заяв по суті справи та відклав підготовче засідання на 13.11.2024.

6.В підготовчому засіданні 13.11.2024 суд оголосив перерву до 27.11.2024.

7.Ухвалою від 27.11.2024 суд відмовив в задоволенні заяви Львівської МР про закриття провадження у справі.

8.Суд створив усі можливості учасникам справи для висловлення своїх доводів і заперечень, повідомлення усіх відомих їм обставин та подання усіх можливих доказів, вирішив усі подані клопотання, а також виконав решта завдань підготовчого провадження. Представники обох сторін в підготовчому засіданні 27.11.2024 погодилися, що завдання підготовчого провадження виконано, вони надали усі наявні докази та повідомили про всі відомі їм обставини. З огляду на зазначене суд ухвалою від 27.11.2024 закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 11.12.2024.

9.Ухвалою від 11.12.2024 суд відклав розгляд справи на 08.01.2025, згодом відклав судове засідання на 15.01.2024 та на 31.01.2025. В цих судових засіданнях суд задовольняв почергово клопотання обох сторін про відкладення розгляду справи, частково задовольняв клопотання сторін про прийняття нових доказів.

10.За результатами розгляду справи 31.01.2025 суд ухвалив рішення, проголосивши його вступну та резолютивну частини.

III.АРГУМЕНТИ СТОРІН.

Позиція Позивача.

11.ТОВ "БІНП ЛТД" та Львівська МР уклали договори оренди землі строком на 10 років:

11.1.Договір оренди землі № Г-1344 від 25.02.2015.

11.2.Договір оренди землі № Г-1345 від 25.02.2015.

12.У зв`язку із закінченням строку дії договорів та у належні строки ТОВ "БІНП ЛТД" зверталося до Львівської МР з листами-повідомленнями про намір їх укладення на новий строк, до яких долучила проєкти відповідних договорів.

13.Львівська МР проігнорувала зазначені листи та не заперечила у встановлений строк (1 місяць) продовження дії договорів оренди.

14.Оскільки Позивач дотримався вимог законодавства, які регламентують його поведінку, необхідну для отримання відповідного рішення орендаря, ухилення Львівської МР провести переговори свідчить про її недобросовісну поведінку.

15.Предметом позову є визнання укладеними договорів оренди землі у запропонованих Позивачем редакціях.

16.Підставою позову є наявність підстав для реалізації переважного права на укладення договорів оренди землі, передбаченого статтею 33 Закону України "Про оренду землі".

Заперечення Відповідача.

17.Підставою для набуття права користування земельними ділянками та визначення умов користування у відповідності до статті 124 Земельного кодексу України є винятково рішення Львівської МР. Зобов`язання судом до укладення договору оренди землі є формою втручання в дискреційні повноваження Відповідача та виходить за межі завдань господарського судочинства.

18.На спірних земельних ділянках відсутні зареєстровані за Позивачем об`єкти нерухомого майна. Отже, передача в користування земельних ділянок у відповідності до статті 134 Земельного кодексу України повинна обов`язково здійснюватися на конкурентних засадах (на земельних торгах).

19. У запропонованих редакціях договорів оренди Позивач визначив орендну плату без проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Долучені до позову Витяги з Державного земельного кадастру мають строк дії 3 місяці, а тому є недійсними на момент звернення Позивача до суду з цим позовом.

20.У редакціях договорів Позивач безпідставно визначив процедуру їх поновлення у порядку, передбаченому статтею 1261 Земельного кодексу України, оскільки передача земельної ділянки повинна здійснюватися на підставі рішення Ради.

21.Закінчився строк дії паспорта відкритого літнього майданчика, який розташований на орендованих Позивачем земельних ділянках.

22.Незгода Позивача з рішеннями чи бездіяльністю Львівської МР надає йому право оскаржити такі в порядку адміністративного, а не господарського судочинства.

23.В судових засіданнях Львівська МР повідомляла, що заздалегідь проводила консультації з Позивачем стосовно врегулювання питання про припинення договорів оренди та повідомляла про своє небажання продовжувати договірні відносини.

24.Бажання припинити договірні відносини продиктоване наміром в інший спосіб використовувати ці земельні ділянки. Зокрема, Львівська МР вважає неправильним розташування закладу громадського харчування поряд зі школою, піклуючись про виховання та розвиток дітей, які в цьому закладі навчаються. Крім того, одна із ділянок прилягає до будівлі Гарнізонного Храму Святих Апостолів Петра і Павла (з тилової сторони), який в умовах російської збройної агресії став місцем скорботи та прощання із Захисниками України.

25.Потрібно зауважити, що аргументи Відповідача, відображені в пунктах 23-24 цього рішення, не були викладені в заявах по суті справи в ході підготовчого провадження. Такі заперечення з`явилися лише на стадії розгляду справи по суті.

IV.МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА.

Укладення договорів оренди землі.

26.Ухвалою від 18.09.2014 № 3904 "Про продовження ТзОВ "БІНП ЛТД" терміну оренди земельної ділянки на проспекті Свободи 16-18" (надалі Ухвала № 3904 від 18.09.2014) (а. с. 44) Львівська МР продовжила ТОВ "БІНП ЛТД" на 10 років термін оренди земельної ділянки площею 0,0254 га (кадастровий номер 4610136600:02:001:0039) для обслуговування літнього майданчика за рахунок земель житлової та громадської забудови за функцією використання землі комерції.

27.Сторони на підставі ухвали від 18.09.2014 № 3904 уклали Договір оренди землі № Г-1344 від 25.02.2015 (а. с. 30-33), за умовами якого в оренду передається земельна ділянка, кадастровий № 4610136600:02:001:0039, загальною площею 0,0254 га, у тому числі під забудовою 0,0034 га, інше 0,0220 га (пункт 2 договору). Ця земельна ділянка прилягає до Гарнізонного Храму Святих Апостолів Петра і Павла.

28.Львівська МР передала земельну ділянку площею 0,0254 га ТОВ "БІНП ЛТД" 25.02.2015 за актом приймання-передачі (а. с. 39). Право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про що свідчить відповідний витяг (а. с. 45).

29.Відповідно до пункту 3 Договору оренди землі № Г-1344 від 25.02.2015 на земельній ділянці площею 0,0254 га розміщена металева споруда.

30.Ухвалою від 18.09.1014 № 3905 "Про продовження ТзОВ "БІНП ЛТД" терміну оренди земельної ділянки на проспекті Свободи 16-18" (надалі Ухвала № 3905 від 18.09.2014) (а. с. 89) Львівська МР продовжила ТОВ "БІНП ЛТД" на 10 років термін оренди земельної ділянки площею 0,0389 га (кадастровий номер 4610136600:02:001:0038) для обслуговування будівлі кафе-бару за рахунок земель житлової та громадської забудови за функцією використання землі комерції.

31.Сторони на підставі Ухвали № 3905 від 18.09.2014 уклали Договір оренди землі № Г-1345 від 25.02.2015 (а. с. 76-79), за умовами якого в оренду передається земельна ділянка, кадастровий № 4610136600:02:001:0038, загальною площею 0,0389 га, у тому числі інше 0,0389 га (пункт 2). Ця земельна ділянка прилягає до будівлі кафе-бару площею 682,4 м2, яка належить на праві власності ТОВ "БІНП ЛТД", про що свідчить Інформація з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а. с. 160-163).

32.Львівська МР передала земельну ділянку площею 0,0389 га ТОВ "БІНП ЛТД" 25.02.2015 за актом приймання-передачі (а. с. 84). Право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про що свідчить відповідний витяг (а. с. 90).

33.Відповідно до пункту 3 Договору оренди землі № Г-1345 від 25.02.2015 на земельній ділянці немає розміщених об`єктів нерухомого майна. Така ж інформація відображена і в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а. с. 160-163).

34.Згідно з пунктом 8 обох договорів оренди землі вони укладені на 10 (десять) років до 18.09.2024 включно. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Загальні засади регулювання переважного права на укладення договорів оренди землі на новий строк.

35.Майнові відносини, які виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору, тому регулюються як загальними нормами цивільного законодавства, так і спеціальними актами земельного законодавства: Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі".

36.За змістом статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Цивільні права та обов`язки можуть виникати, зокрема, з договорів та інших правочинів.

37.Згідно з частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. У частині першій статті 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

38.Відповідно до частини першої статті 93 Земельного кодексу України, статті 1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки визнається строковим платним володінням і користуванням земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності, заснованим на договорі.

39.Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договором оренди землі є договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Згідно зі статтею 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

40.Закінчення строку дії договору оренди землі спричиняє усталені та законодавчо визначені наслідки, які полягають у припиненні прав та обов`язків, що випливають із договору, за винятком тих, які продовжують існувати після закінчення договірних відносин. Власник земельної ділянки вправі користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою після закінчення договору оренди за правилами статті 317 Цивільного кодексу України, укладати договори оренди з іншими орендарями на власний розсуд.

41.Разом з тим, стаття 33 Закону України "Про оренду землі" регламентує переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк та порядок реалізації такого права.

42.Статтею 33 Закону України "Про оренду землі" визначено алгоритм дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі та визначено певні правові запобіжники для захисту орендаря, як більш уразливої сторони в цих правовідносинах, від умисного й безпідставного ухилення орендодавця від продовження орендних правовідносин за відсутності для цього підстав та за наявності добросовісної поведінки орендаря (пункт 30 постанови Верховного Суду від 20.11.2024 у справі № 922/452/24).

43.Велика Палата Верховного Суду в пункті 35 постанови від 31.08.2021 у справі № 903/1030/19 зауважила, що незалежно від того, чи бажають сторони змінити умови оренди на майбутнє, покладення на орендаря обов`язку з надсилання листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі з проєктом відповідної додаткової угоди до спливу строку цього договору є вигідним для обох сторін і не є надмірно обтяжливим для будь-кого із них. Якщо орендар розраховував на відсутність потенційних орендарів (про яких орендодавець не зобов`язаний повідомляти) та завчасно не надіслав орендодавцеві лист-повідомлення про поновлення договору оренди землі, а просто продовжив користуватися земельною ділянкою після спливу строку цього договору, він втрачав право оренди та ризикував отримати відмову орендодавця в укладенні нового договору оренди землі.

44.Відповідно до правовідносин щодо процедури укладення договору оренди землі на новий строк в порядку реалізації переважного права орендаря на укладення договору оренди на новий строк шляхом судового розгляду такої вимоги не є застосовними положення абзацу 4 розділу "Перехідні положення" Закону про оренду землі. Натомість, за загальним правилом дії законів у часі, застосуванню підлягає стаття 33 Закону про оренду в редакції, чинній на момент звернення з такою вимогою, адже вказівки про інше положення законодавства не містять. Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 23.11.2023 у справі № 906/1314/21. Цей висновок Верховний Суд повторив і в інших своїх постановах: від 31.01.2024 у справі № 906/1315/21, від 20.11.2024 у справі № 922/500/24 (пункт 48 постанови), від 06.11.2024 у справі № 920/1063/21 (пункт 51), від 06.11.2024 у справі № 927/1237/23 (пункт 39 постанови) та інших.

45.Згідно з частиною 1 статті 33 Закону України "Про оренду землі" після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Таким чином, нова редакція статті 33 Закону України "Про оренду землі", на відміну від попередньої своєї редакції, надає орендарю переважне право перед іншими особами на укладення нового договору, а не поновлення попереднього.

46.Відповідно до частин 2 та 3 статті 33 Закону України "Про оренду землі" орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проєкт договору.

47.Згідно з частиною 4 статті 33 Закону України "Про оренду землі" при укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

48.Відповідно до частини 5 статті 33 Закону України "Про оренду землі" орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

49.Верховний Суд у постанові від 21.09.2022 у справі № 926/2720/21 узагальнив попередні висновки Верховного Суду та зазначив, що алгоритм вирішення спорів щодо застосування статті 33 Закону України "Про оренду землі" в контексті дій сторін договору виглядає таким чином (узгоджується із постановою Верховного Суду від 14.11.2023 у справі № 902/452/23):

49.1.Якщо орендар у строки встановлені договором або, за відсутності інших строків встановлених договором, у строки встановлені законом не звернувся до орендодавця взагалі або звернувся з їх порушенням та/або не надав проект договору, то суди повинні відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання договору укладеним незалежно від подальших дій орендодавця, оскільки, саме орендарем в цьому випадку не дотримано вимоги договору та закону.

49.2.Якщо орендар своєчасно, у строки встановлені законом або погоджені сторонами у договорі, звернувся до орендодавця щодо продовження дії договору та при цьому надав проект договору (незалежно від того чи цей проект містив змінені умови, чи передбачав поновлення договору на тих самих умовах та на той самий строк), а орендодавець у встановлений законом місячний термін розглянув надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, проаналізував його умови, у тому числі перевірив його на відповідність вимогам закону, однак не погодився з запропонованими умовами та заперечив щодо поновлення договору, то в цьому випадку він діє в рамках своїх повноважень, а отже суди повинні також відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання договору укладеним.

49.3.Якщо орендар своєчасно, у строки встановлені законом або погоджені сторонами у договорі, звернувся до орендодавця щодо продовження дії договору та при цьому надав проект договору (незалежно від того чи цей проект містив змінені умови, чи передбачав поновлення договору на тих самих умовах та на той самий строк), а орендодавець у встановлений законом місячний термін не заперечив проти поновлення договору оренди землі або відмовив з порушенням місячного терміну, однак при цьому протягом одного місяця після закінчення строку договору надіслав лист-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі, то суди повинні також відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання договору укладеним, оскільки таке право орендодавця прямо передбачено ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі".

49.4.Якщо орендар (1) своєчасно, у строки встановлені законом або погоджені сторонами у договорі, звернувся до орендодавця щодо продовження дії договору після його закінчення, (2) надав проєкт договору (незалежно від того чи цей проект містив змінені умови, чи передбачав поновлення договору на тих самих умовах та на той самий строк), а (3) орендодавець у встановлений законом місячний термін не заперечив проти поновлення договору оренди землі, при цьому орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, а (4) орендодавець протягом одного місяця після закінчення строку договору не надіслав лист-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі, то суди повинні задовольнити позовні вимоги про визнання договору укладеним на той же самий строк та на тих же самих умовах.

50.Такі узагальнення акумульовані також у постанові Верховного Суду від 29.10.2024 у справі № 924/1200/23.

51.Суд звертає увагу, що дотримання орендарем процедури продовження договорів оренди землі не гарантують йому обов`язкового укладення договорів на новий строк. Власник (орендодавець) управі заперечити продовження договірних відносин шляхом ухвалення відповідного рішення та повідомлення про таке рішення у визначені законом строки.

52.Іншими словами, якщо орендодавець дійсно не бажає продовжувати оренду належної йому землі, йому достатньо заперечити таку можливість, що підтримано судовою практикою (див. пункт 49.2 цього рішення).

53.Отже, для вирішення цієї справи та з`ясування можливості укладення договорів оренди землі на новий строк суду необхідно надати відповідь на такі питання:

53.1.Чи належно ТОВ "БІНП ЛТД" виконувало свої обов`язки за умовами договорів оренди?

53.2.Чи вчасно ТОВ "БІНП ЛТД" повідомило Львівську МР про намір скористатися переважним правом на укладення договорів оренди землі на новий строк? Чи надіслав орендар проєкти договорів оренди?

53.3.Яким чином Львівська МР зреагувала на отриману пропозицію, яку відповідь надала? Якщо надала, то чи дотрималася установлених строків?

Виконання орендарем обов`язків за умовами договорів оренди.

54.Пунктами 9, 30 Договору оренди землі № Г-1344 від 25.02.2015 та Договору оренди землі № Г-1345 від 25.02.2015 визначено обов`язки ТОВ "БІНП ЛТД" при виконанні договорів оренди. Серед них можна виокремити такі: сплата орендної плати; виконання встановлених щодо об`єкта оренди обмежень (обтяжень) в необхідному обсязі; дотримання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення та інші.

55.Згідно з Листом Головного управління ДПС у Львівській області Державної податкової служби України № 14606/6/13-01-04-07 від 21.05.2024 (а. с . 46) заборгованість ТОВ "БІНП ЛТД" з орендної плати за землю відсутня.

56.Між двома земельними ділянками знаходиться центральний вхід до Середньої загальноосвітньої школи № 62. В листі № 04/8-213-14 від 17.07.2014 (том 1, а. с. 211-215) Прокурор Галицького району міста Львова повідомив, що за інформацією цього навчального закладу, оскільки проспект Свободи в місті Львові з інтенсивним рухом транспорту є зоною підвищеного ризику для життя та здоров`я учнів, після 1987 року (коли стався нещасний випадок з учнем школи), вхід у школу зі сторони проспекту Свободи є закритим. З того часу школа використовує лише вхід зі сторони вулиці Театральної. В школі з 1997 року не зафіксовано жодного порушення, пов`язаного з реалізацією учням школи алкоголю та тютюну.

57.В судовому засіданні 22.01.2025 представник Львівської МР інформував, що нове керівництво цього навчального закладу планує ініціювати розгляд питання про відкриття центрального входу до школи зі сторони проспекту Свободи. Проте суду не було надано жодного доказу на підтвердження таких ініціатив до закінчення строку дії договорів оренди. Тому такий аргумент Львівської МР залишається декларативним.

58.На орендованих Позивачем земельних ділянках розміщений літній майданчик, про що свідчить наявний у справі Паспорт № 10-2020 від 30.01.2020 відкритого літнього майданчика площею 738,00 м2 біля об`єкта ресторанного господарства на проспекті Свободи, 16-18 (том 1, а. с. 164), що виданий ТзОВ "БІНП ЛТД" Управлінням архітектури та урбаністики департаменту містобудування департаменту містобудування Львівської МР.

59.В листі від 13.12.2012 № 31вих6729 (том 1, а. с. 210) Галицька районна адміністрація повідомила, що розміри об`єкта (літнього майданчика) не виходять за межі орендованих земельних ділянок; планувальне, конструктивне та об`ємно-просторове вирішення літнього майданчика та огороджуючих конструкцій відповідає погодженому проекту; на вимогу Департаменту містобудування Львівської МР від 21.09.2012 № 2401-2вих-1085 демонтовано дві крайні секції майданчика № 2, чим покращено візуальне сприйняття пам`ятки архітектури Гарнізонного Храму Святих Апостолів Петра і Павла, а звільнена прилегла територія стала загальнодоступною для мешканців та гостей міста.

60.Суд враховує, що ця інформація датована 2012 роком, тому в судовому засіданні 22.01.2025 суд ретельно з`ясовував у представників Львівської МР чи відповідає такий літній майданчик дозвільним документам та чи не порушує цей факт умови договорів оренди землі. Представники Відповідача зазначили, що жодних порушень в розміщенні майданчика, його конфігурації та зовнішньому вигляді не зафіксовано.

61.Львівська МР вважає, що дозвільні документи на розміщення відкритого літнього майданчика завершили свою дію. Проте це питання суд детально не аналізує, оскільки воно є предметом розгляду адміністративного суду, а не господарського. Наявність чи відсутність дозвільних документів на розміщення відкритого літнього майданчика або тимчасових споруд на орендованих Позивачем земельних ділянках не є предметом спору у цій справі та не впливає на висновки суду щодо підставності (чи безпідставності) позовних вимог.

62.Суд звертає увагу і на те, що надання в оренду земельної ділянки автоматично не надає орендарю права на розміщення на такій земельній ділянці відкритого літнього майданчика, малої архітектурної форми чи інших об`єктів. Умови та підстави розміщення таких об`єктів залежать від правил, які установлюють органи місцевого самоврядування.

63.У зв`язку з цим суд відхиляє аргументи Львівської МР, викладені у пункті 21 рішення.

64.Матеріалами справи підтверджується проведення прокуратурою Галицького району міста Львова в липні 2014 стану законності функціонування літнього майданчика ресторану "Вежа крамарів" поблизу СШ № 62 в м. Львові (пр. Свободи, 16-18). Предметом такої перевірки, серед іншого, було дотримання ТОВ "БІНП ЛТД" правил продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. У листі прокуратури Галицького району м. Львова від 17.07.2014 (том 1, а. с. 211-215) щодо цього зазначено: "... фактів реалізації спиртних напоїв за адресою м. Львів, проспект Свободи, 16-18 малолітнім та неповнолітнім особам, в тому числі учням середньої школи № 62 м. Львова Галицьким РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області не встановлено. Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється у відповідності до вимог чинного законодавства України. Жодних скарг з боку батьків, учнів, вчителів щодо негативного впливу на здоров`я та виховання учнівської молоді, перешкоджання навчальному процесу в Галицький РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області не надходило… Таким чином, в діяльності літнього майданчику при ресторані "Вежа крамарів" порушень законодавства на даний час не виявлено".

65.Підсумовуючи наведене вище, суд констатує, що в матеріалах справи нема жодного доказу, який свідчить про невиконання чи неналежне виконання ТОВ "БІНП ЛТД" обов`язків, визначених договорами оренди землі чи приписами чинного законодавства. В судовому засіданні суд окремо з`ясовував це питання у представників Львівської МР. Проте вони повідомили, що таких доказів (про порушення умов договорів оренди) нема.

66.Що стосується застережень Львівської МР, які зазначені в пункті 24 цього рішення, то потрібно зауважити, що у власності ТОВ "БІНП ЛТД" залишається будівля кафе-бару, яка також прилягає до будівлі школи. В межах старого міста (кілька кварталів навколо Площі Ринок) розташована майже чверть від усіх закладів (громадського харчування) Львова, яких у цілому налічується бл. 1?200 (https://tvoemisto.tv/news/u_lvovi_na_tysyachu_zhyteliv_ie_v_pivtoradva_razy_bilshe_zakladiv_nizh_u_kyievi_chy_harkovi_171210.html).

67.Отже, ТОВ "БІНП ЛТД" належно виконувало обов`язки за умовами договорів оренди землі, що відповідає приписам частини 1 статті 33 Закону України "Про оренду землі" та надає право претендувати на укладення договорів оренди землі на новий строк.

Повідомлення орендарем про намір скористатися переважним правом на укладення договорів оренди землі на новий строк.

68.Відповідно до пункту 8 договорів оренди землі після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

69.З метою реалізації переважного права на укладення договорів оренди землі ТОВ "БІНП ЛТД" 15.06.2024 скерувало Львівській МР листи-повідомлення про намір укласти договори оренди землі на новий строк, до яких долучила проєкти договорів (том 1, а. с. 22-25, 68-71):

69.1.Лист-повідомлення № 35 від 14.06.2024 (а. с. 67).

69.2.Лист-повідомлення № 36 від 14.06.2024 (а. с. 21).

70.Факт надіслання цих листів підтверджується наявними у справі описами вкладення від 14.06.2024 (а. с. 26, 72), поштовими накладними від 14.06.2024 (а. с. 27, 72) та фіскальними чеками від 14.06.2024 (а. с. 27, 72).

71.Львівська МР отримала листи-повідомлення 15.06.2024, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень (а. с. 27, 72).

72.Отже, ТОВ "БІНП ЛТД" дотрималося строків скерування пропозиції про укладення (за 90 днів до закінчення строку дії договорів), що передбачено пунктом 8 договорів оренди землі, а також виконало свій обов`язок з надіслання проєктів договорів, що передбачено приписами частин 2 та 3 статті 33 Закону України "Про оренду землі".

Волевиявлення Львівської МР щодо пропозиції укладення договорів оренди землі на новий строк.

73.Львівська МР не виконала вимог Закону України "Про оренду землі" в частині надання відповіді на листи-повідомлення ТОВ "БІНП ЛТД" про поновлення договорів оренди земельної ділянки або заперечення проти їх укладення у місячний строк після отримання листів-повідомлень 15.06.2024.

74.Свої заперечення щодо укладення договорів оренди у запропонованій Позивачем редакції Відповідач виклав лише у відзиві на позов.

75.Після закриття підготовчого провадження суд прийняв до розгляду додаткові докази Відповідача: лист Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад № 2403-вих-183684 від 23.12.2024 (том 2, а. с. 41-42), Вимогу Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад № 24/Б-0421 від 30.12.2024 (том 2, а. с. 43), а також ухвалу Львівської МР про відмову в продовженні договорів оренди землі від 30.01.2025 № 5882.

76.Насамперед суд акцентує увагу, що наведені вище нові докази створені Відповідачем після закриття підготовчого провадження, яке тривало неповних три місяці та було закрито після з`ясування позицій обох сторін.

77.Листом № 2403-вих-183684 від 23.12.2024 Департамент природних ресурсів, будівництва та розвитку громад повідомив Позивача по відсутність правових підстав для поновлення договорів оренди на новий строк у зв`язку з порушенням ним Порядку розміщення відкритих літніх майданчиків біля об`єктів ресторанного господарства на території Львівської міської територіальної громади, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради від 26.05.2023 № 3250.

78.Ухвалою від 30.01.2025 № 5882 Львівська МР відмовила ТОВ "БІНП ЛТД" в укладенні договорів оренди на новий строк.

79.Аналізуючи ці докази, суд робить такі висновки.

80.У численних постановах від 20.05.2020 у справі № 905/650/19, від 15.05.2019 у справі № 912/1984/17, від 15.05.2019 у справі № 912/3810/16, від 02.11.2022 у справі № 912/1802/21, від 27.09.2022 у справі № 912/1803/21, від 18.05.2023 у справі № 910/10380/20 Верховний Суд акцентував увагу на необхідності врахування під час розгляду спорів у подібних правовідносинах презумпції добросовісності та чесності учасників цивільних правовідносин. Зауважував, що відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права, спрямованих, у тому числі, на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права. При цьому добросовісність означає прагнення особи сумлінно використовувати цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків, що, зокрема, підтверджується змістом частини третьої статті 509 цього Кодексу.

81.Законодавець, задекларувавши у тексті Цивільного кодексу України зазначений принцип, установив у такий спосіб певну межу поведінки учасників цивільних правовідносин, тому кожен із них зобов`язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов`язки, у тому числі передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам та інтересам інших осіб. Цей принцип не є суто формальним, оскільки його недотримання призводить до порушення прав та інтересів учасників цивільного обороту.

82.У межах розумної та добросовісної поведінки орган державної влади чи місцевого самоврядування як орендодавець, що представляє власника (територіальну громаду) у спірних правовідносинах, може взагалі відмовити орендарю в укладенні договору, повідомивши його про наявність належних підстав для цього, зокрема про рішення орендодавця як власника більш розумно розпорядитись землею (в тому числі виставити право оренди на торги), чи вказавши на неналежне виконання орендарем умов договору.

83.Якщо ж власник такого рішення (про відмову в укладенні договору) не прийняв, то за змістом статті 3 Цивільного кодексу України та статті 33 Закону України "Про оренду землі" орган державної влади чи місцевого самоврядування власник зобов`язаний провести з орендарем добросовісні переговори, тобто добросовісно спробувати досягти домовленостей з орендарем: запропонувати, наприклад, конкретний (збільшений) розмір орендної плати, інший строк оренди тощо.

84.Адже орендар, який добросовісно виконував свої обов`язки за договором оренди землі, має законодавчо передбачене переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин, а також право укласти договір оренди на новий строк.

85.Якщо орган державної влади чи місцевого самоврядування знехтував обов`язком добросовісно провести переговори (наприклад, не розглянув протягом місяця лист-повідомленням про поновлення договору оренди земельної ділянки), то потрібно виходити з того, що такий орган зловживає своїм правом, порушуючи цим законні права орендаря (аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 23.11.2023 у справі № 906/1314/21).

86.Суд акцентує увагу, що Закон України "Про оренду землі" чітко і недвозначно встановлює саме орендодавцю (Львівській МР у цій справі) строк для заперечень в укладенні договору у випадку, якщо такі наявні. Саме в цей період часу Львівська МР мала змогу висловити своє бачення стосовно можливості продовження договору оренди землі на новий строк.

87.В постанові від 22.10.2024 № 912/1952/23 Верховний Суд указав на таке:

87.1.Рішення ради (колегіального органу місцевого самоврядування) найбільш повно відповідає положенням пункту 34 частини 1 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" для дотримання письмового волевиявлення. Подібні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 27.09.2022 у справі № 912/1803/21, від 25.08.2020 у справі № 922/1188/19, від 06.12.2018 у справі № 910/18875/17 (пункт 5.43 постанови).

87.2.Крім того, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття сесією відповідного рішення. Подібні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № 910/5994/23, від 09.04.2024 у справі № 910/4930/23, від 06.08.2024 у справі № 912/300/23.

88.В судових засіданнях суд з`ясовував порядок проходження документів у структурних підрозділах Львівської МР. Представник Відповідача повідомив, що аналіз поданих документів від заявників може зайняти значний час, а тому не завжди є змога настільки швидко відреагувати на такі звернення.

89.Суд допускає, що внутрішньо-організаційні процедури в органі місцевого самоврядування можуть зайняти певний (інколи значний) час. Проте в контексті продовження договорів оренди землі, враховуючи критичну важливість цих питань, а також законодавчі вимоги та правові позиції вищого судового органу України, орган місцевого самоврядування мав би запровадити такі внутрішні процедури, які би враховували приписи законодавства та необхідність якнайшвидшого реагування на подібні звернення.

90.Інший спосіб тлумачення законодавчих приписів негативно вплине на такий елемент верховенства права, як правова визначеність. Адже в такому разі орган місцевого самоврядування зможе надавати відповідь на звернення орендаря про продовження договірних відносин без будь-яких часових обмежень (відповідь може бути надана через місяць, пів року чи кілька років). У той же час орендар має законом визначене право на отримання відповіді упродовж одного місяця (див. пункти 84, 85 цього рішення).

91.Потрібно зауважити, що Львівська МР є орендодавцем значної кількості земельних ділянок в місті Львові, які належать територіальній громаді міста Львова. З огляду на це Львівська МР була та залишається учасником господарських судових процесів, пов`язаних з правом орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк. Тому очевидно, що судова практика у цій сфері, яка остаточно сформувалася впродовж 2021-2022 років та з цього часу не змінювалася, мала би бути відомою Львівській МР.

92.Відповідно до частин 5 та 6 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

93.Оскільки Позивач належно виконував договори оренди землі та дотримався процедури переважного права їх укладення на новий строк, а Львівська МР не висловила заперечень щодо такого укладення у строк та порядку, визначені статтею 33 Закону України "Про оренду землі", суд робить висновок про обґрунтованість позовних вимог.

94.Суд зауважує, що ТОВ "БІНП ЛТД" не вперше звертається до Господарського суду Львівської області з позовами до Львівської МР про поновлення (продовження) договорів оренди землі у зв`язку з порушенням Львівською МР процедури розгляду його звернення. Суди неодноразово задовольняли позовні вимоги ТОВ "БІНП ЛТД" про продовження договорів оренди землі (див. судові рішення у справах № 914/3206/16, № 914/2590/20, № 914/796/16). Основною підставою для задоволення позовних вимог у цих справах було порушення Львівською МР процедури відмови в продовженні договорів оренди. Іншими словами, Львівська МР не заперечувала їх продовження у строки, визначені законом.

95.Потрібно звернути увагу, що Львівська МР почала вживати заходів для виконання приписів статті 33 Закону України "Про оренду землі" не просто після звернення ТОВ "БІНП ЛТД" з позовом до суду, а вже після закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті. При чому підготовче провадження тривало бл. 2,5 місяців, суд закрив підготовче провадження після з`ясування думки обох сторін про це (жодна зі сторін не заперечувала проти закриття підготовчого провадження, кожна сторона зазначила, що повідомила про всі відомі їй обставини та надала усі можливі докази) (пункт 8 цього рішення).

Щодо інших заперечень Львівської МР.

96.Щодо заперечень Відповідача, що викладені у пунктах 17 та 20 рішення, суд вважає за необхідне звернути увагу на правову позицію, що викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 05.06.2024 у справі № 910/5994/23. У цій постанові Верховний Суд зазначив, що положення частини першої статті 124 Земельного кодексу України стосуються укладення договору в добровільному порядку, а не за судовим рішенням. Верховний Суд вказав, що спонукання суб`єкта цивільного права до укладення договору опосередковується позовною вимогою про визнання договору укладеним. Така позовна вимога опосередковує спосіб захисту, передбачений статтею 16 ЦК України (зміна правовідношення). У разі задоволення такої позовної вимоги цивільні права та обов`язки за договором набуваються, змінюються або припиняються внаслідок заміни волі та волевиявлення відповідача судовим рішенням, яке тим самим виправляє дефект волі відповідача. Отже, в разі задоволення позовної вимоги про визнання договору оренди (додаткової угоди до договору оренди) укладеним, як відсутність рішення відповідної ради щодо укладення договору, так і непідписання його сільським, селищним, міським головою не має правового значення (уявлення про те, що суд не може задовольнити вимогу про визнання укладеним договору оренди комунального майна тільки тому, що сільська, селищна, міська рада не прийняла рішення про його укладення рівнозначне судженню про те, що суд не може задовольнити позов проти відповідача лише тому, що сам відповідач (в особі свого органу) не бажає цього).

97.Зважаючи на це, відсутність рішення Львівської МР про укладення договору саме по собі не може бути підставою для відмови в позові про визнання договору укладеним. Жодний нормативно-правовий акт не передбачає право органу місцевого самоврядування ігнорувати отримане звернення про укладення договору оренди.

98.Дискреційним повноваженням Львівської МР було право відмовити в укладенні договорів оренди землі в межах одномісячного строку, який установлений приписами статті 33 Закону України «Про оренду землі». Проте вона цим правом не скористалася. Тому суд не втручається у дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування, а захищає порушене право орендаря.

99.Щодо заперечень Відповідача, які викладені у пункті 19 рішення, суд зазначає, що Відповідач помилково ототожнює строк дії Витягу з Державного земельного кадастру, в якому міститься інформація про нормативну грошову оцінку земельної ділянки із строком дії самої нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що визначений Законом України "Про оцінку земель".

100.Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

101.Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

102.З огляду на те, що чинним законодавством не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом з Державного земельного кадастру, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98-103 Господарського процесуального кодексу України, які містять інформацію щодо предмета спору в цій справі. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.

103.У пункті 103 постанови від 05.06.2024 по справі № 914/2848/22 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що "…з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативно грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативно грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов`язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов`язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативно грошової оцінки…"

104.У цій справі Відповідач не скористався своїм правом надання зауважень щодо наданого Позивачем проєкту договору оренди землі в позасудовому порядку. Варто зазначити, що розмір орендної плати у проєктах договорів оренди визначений Позивачем у розмірі 10 % відсотків від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, тобто в тому ж розмірі, що визначався договорами оренди землі від 25.02.2015.

105.Крім того, в матеріалах справи, окрім витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, наявні також витяги (№ НВ 9939596712024 та № НВ 9939597042024 від 20.05.2024) із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а. с. 55, 114).

106.Суд також вважає необґрунтованими доводи Відповідача стосовно того, що в цій справі повинен розглядатись за правилами адміністративного судочинства, оскільки зводиться до оскарження його бездіяльності щодо укладення нового договору оренди землі. Однак предметом позову в цій справі є визнання укладеними договорів оренди землі. Спір у справі виник у зв`язку з реалізацією Позивачем свого переважного права на укладення договорів оренди на новий строк, а тому пов`язаний із захистом його майнового права щодо земельних ділянок. З огляду на це такий спір має приватноправовий характер та повинен вирішуватися в порядку господарського судочинства. Про це суд зазначав також в ухвалі від 27.11.2024.

107.Щодо доводів Відповідача про суперечність умов пункту 8 проектів договорів оренди вимогам пункту 5 статті 33 Закону України "Про оренду землі", то суд також не погоджується з такими. Адже проєктами договорів оренди не передбачено можливість поновлення договорів оренди в порядку статті 1261 Земельного кодексу України.

V.ВИСНОВКИ.

108.ТОВ "БІНП ЛТД", будучи добросовісним орендарем земельних ділянок, вчасно звернувся до Львівської МР з проєктами договорів оренди таких земельних ділянок на новий строк.

109.Якщо Львівська МР дійсно бажала припинення договірних відносин, потрібно було лише в одномісячний строк прийняти рішення про це та повідомити ТОВ "БІНП ЛТД". Відповідач заперечив можливість укладення договорів оренди на новий строк через сім місяців після звернення орендаря з проєктами договорів. Така поведінка (бездіяльність) порушила законні сподівання орендаря на укладення договорів оренди на новий строк.

110.У зв`язку з цим позовні вимоги підлягають задоволенню.

VI.СУДОВІ ВИТРАТИ.

Розподіл витрат на оплату судового збору.

111.Витрати на оплату судового збору покладаються на Відповідача на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 73, 74, 76, 77, 78, 79, 91, 114, 238, Господарського процесуального кодексу України, суд

Вирішив:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Визнати укладеним Договір оренди землі (земельної ділянки, яка розташована у місті Львові на проспекті Свободи, 16-18, з кадастровим номером 4610136600:02:001:0039) між Товариством з обмеженою відповідальністю "БІНП ЛТД" (79058, Львівська область, місто Львів, проспект Чорновола, будинок 95, квартира 52; ідентифікаційний код 19329381) та Львівською міською радою (79008, Львівська обл., місто Львів, площа Ринок, будинок 1; ідентифікаційний код 04055896) з моменту набрання законної сили рішенням суду у цій справі в наступній редакції:

Договір оренди землі

м. Львів


2024 року

Орендодавець (уповноважена ним особа) Львівська міська рада, що знаходиться за адресою: м. Львів, площа Ринок, 1, в особі директора департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради Кубая Тараса Євгеновича, що діє на підставі довіреності, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ухвали Львівської міської ради від 08.07.2021 № 1081 "Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради", з одного боку, та

Орендар Товариство з обмеженою відповідальністю "БІНП ЛТД" в особі директора Тарасевич Надії Броніславівни, що діє на підставі Статуту, з другого боку, уклали цей договір оренди землі про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", ухвал Львівської міської ради від 06.07.2023 № 3426 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у межах та за межами населеного пункту м. Львів Львівської міської територіальної громади Львівської області", від 25.05.2017 № 1995 "Про затвердження Порядку укладення договорів оренди землі та нарахування орендної плати за землю у Львівській міській територіальній громаді" (зі змінами), надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування літнього майданчика (код КВЦПЗ 03.08 для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування)


(цільове призначення)

з кадастровим номером 4610136600:02:001:0039, яка розташована у м. Львові. на просп. Свободи. 16-18.

(місцезнаходження)

Об`єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка площею 0,0254 га (у тому числі під забудовою 0,0034 га, інше 0,0220 га)


(площа та якісні характеристики земель, зокрема меліоративних, за їх складом та видами угідь - рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження тощо)

3. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна:


(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об`єктів)

а також інші об`єкти інфраструктури: металева споруда

(перелік, характеристика і стан лінійних споруд, інших об`єктів інфраструктури, у тому числі доріг, майданчиків з твердим покриттям, меліоративних систем тощо)

4. Земельна ділянка передається в оренду разом


немає

(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об`єктів)

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становить:

4610136600:02:001:0039 1196034,49 гривень.

(кадастровий номер земельної ділянки)

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: немає

7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: немає

Строк дії договору

8. Договір укладено строком на 10 (десять) років без права поновлення відповідно до ст. 1261 Земельного кодексу України. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на укладення договору оренди землі на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше як за 90 днів до закінчення строку дії цього договору письмово повідомити орендодавця про свій намір.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 119?603,45 (сто дев`ятнадцять тисяч шістсот три гривень 45 коп.) гривень в рік,_

(розмір орендної плати: у грошовій формі - у гривнях із зазначенням способів внесення за земельні ділянки приватної власності, а за земельні ділянки державної

що становить 10 (десять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки

або комунальної власності - із зазначенням відсотків суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки)

та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № UA218999980334149812000013933, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Отримувач - ГУК Львів /Львівська тг/18010600. ЄЛРПОУ 38008294: код класифікації доходів бюджету 18010600 для юридичних осіб; до 30-го числа місяця, наступного за звітним.

10. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється Орендарем самостійно з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, які застосовуються кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель та не потребує внесення змін чи укладення додаткових угод до діючого договору оренди.

11. Орендна плата вноситься у такі строки: за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця; у платіжній інструкції чи іншому визначеному законодавством платіжному документі повинна міститись інформація про номер реєстрації договору оренди земельної ділянки у Львівській міській раді та строк за який здійснюється платіж.

12. Передача продукції в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

13. Розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України "Про оренду землі" та згідно з цим договором у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності;

- в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

- у 10-ти денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;

- стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 % річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день відповідно до Податкового Кодексу України.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування літнього майданчика.

(мета використання )

16. Цільове призначення земельної ділянки код КВЦПЗ 03.08 для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування категорія земельної ділянки згідно ст. 19 Земельного кодексу Україні землі житлової та громадської забудови.

17. Умови збереження стану об`єкта оренди: забороняється самовільна забудова земельної ділянки.

(Розділ "Умови і строки передачі земельної ділянки" виключено на підставі Постанови КМУ № 843 від 23.11.2016).

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.

У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власниками землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993р. № 284 (ЗП України, 1993р., № 10, ст. 193).

22. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних у наслідок невиконання орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб: - Згідно містобудівельних обмежень та сервітутів щодо користування земельною ділянкою Управління архітектури від 22.08.2014 № 2401-2 вих-1520 та переліку обмежень у використанні земельної ділянки Відділу Держземагенства у м. Львові Львівської області від 27.08.2014 №40/01-15/3212-2.

(підстави встановлення обмежень (обтяжень )

27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов`язки сторін

28. Права орендодавця:

Орендодавець має право вимагати від орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;

- дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання стандартів, норм і правилу тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;

- дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

- своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку;

- отримувати від Орендаря інформацію про зміни права власності на нерухоме майно, що знаходиться на земельній ділянці.

29. Обов`язки орендодавця:

Орендодавець зобов`язаний:

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;

- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

- відшкодувати орендарю капітальні витрати, пов`язані з поліпшенням стану об`єкта оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця;

- попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об`єкта оренди.

30. Права орендаря:

Орендар земельної ділянки має право:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;

- за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження;

- отримувати продукцію і доходи;

- здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем.

31. Обов`язки орендаря:

Орендар земельної ділянки зобов`язаний:

- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди;

- виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

- дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, водного фонду;

- у п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору до відповідного податкового органу;

- своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку;

- виконувати встановлені законодавством вимоги пожежної безпеки;

- повідомляти Орендодавця протягом трьох календарних днів про відчуження нерухомого майна, що перебувало у власності орендаря та знаходиться на земельній ділянці.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об`єкта оренди

33. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

34. Страхування об`єкта оренди здійснює орендар/орендодавець/

35. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов`язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об`єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування.

Зміна умов договору і припинення його дії

36. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.

37. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

39. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов`язань.

У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.

40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження, або обмеження її дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

41. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

42. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

43. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий в орендаря.

44. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки покладається на орендаря.

Реквізити сторін

Орендодавець Львівська міська рада в особі директора департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Кубая Тараса Євгеновича (прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи,


паспортні дані
(серія, номер, ким і коли виданий)
найменування юридичної особи, що діє на підставі
установчого документа (назва ким і коли затверджений),
відомості про державну
реєстрацію та банківські реквізити ) Місцезнаходження юридичної особи 79006, м. Львів, пл. Ринок, б. 1 (індекс, область, район, місто, село, вулиця,
номер будинку та квартири) Ідентифікаційний код 04055896 (юридичної особи) Орендар ТзОВ "БІНП ЛТД" в особі директора Тарасевич Надія Броніславівна (прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, Код в Єдиному Паспортні дані державному реєстрі (серія, номер, ким і коли виданий). № 19329381 найменування юридичної особи, що діє на підставі
установчого документа (назва
ким і коли затверджений),
відомості про державну
реєстрацію та банківські реквізити Місцезнаходження юридичної особи 79058, м. Львів, пр. Чорновола, 95 кв. 52 (індекс, область , район, місто, село, вулиця,
номер будинку та квартири) Ідентифікаційний код 19329381 (юридичної особи) Підписи сторін

Орендодавець Орендар


Тарас КУБАЙ
Надія ТАРАСЕВИЧ

(МП)(МП)

Договір зареєстрований у Львівській міській раді


2024 року за №
, про що у книзі записів реєстрації Договорів оренди землі

вчинено запис.

Начальник у правління земельних ресурсів


Сергій КОРОВАЙНИК

(МП)

3.Визнати укладеним Договір оренди землі (земельної ділянки, яка розташована у місті Львові, на проспекті Свободи, 16-18 з кадастровим номером 4610136600:02:001:0038) між Товариством з обмеженою відповідальністю "БІНП ЛТД" (79058, Львівська область, місто Львів, проспект Чорновола, будинок 95, квартира 52; ідентифікаційний код 19329381) та Львівською міською радою (79008, Львівська обл., місто Львів, ПЛ.РИНОК, будинок 1; ідентифікаційний код 04055896) з моменту набрання законної сили рішенням суду у цій справі в наступній редакції:

Договір оренди землі

м. Львів


2024 року

Орендодавець (уповноважена ним особа) Львівська міська рада, що знаходиться за адресою: м. Львів, площа Ринок, 1, в особі директора департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради Кубая Тараса Євгеновича, що діє на підставі довіреності, Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, ухвали Львівської міської ради від 08.07.2021 № 1081 "Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради", з одного боку, та

Орендар Товариство з обмеженою відповідальністю "БІНП ЛТД" в особі директора Тарасевич Надії Броніславівни, що діє на підставі Статуту, з другого боку, уклали цей договір оренди землі про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", ухвал Львівської міської ради від 06,07.2023 № 3426 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у межах та за межами населеного пункту м. Львів Львівської міської територіальної громади Львівської області", від 25.05.2017 № 1995 "Про затвердження Порядку укладення договорів оренди землі та нарахування орендної плати за землю у Львівській міській територіальній громаді" (зі змінами), надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування будівлі кафе-бару (код КВЦПЗ 03.08 для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування)


(цільове призначення)

з кадастровим номером 4610136600:02:001:0038, яка розташована у м. Львові. на просп. Свободи, 16-18.

(місцезнаходження)

Об`єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка площею 0,0389 га (у тому числі інше 0,0389 га)_


(площа та якісні характеристики земель, зокрема меліоративних, за їх складом та видами угідь - рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження тощо)

3. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна: немає

(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об`єктів)

а також інші об`єкти інфраструктури:


(перелік, характеристика і стан лінійних споруд, інших об`єктів інфраструктури, у тому числі доріг, майданчиків з твердим покриттям, меліоративних систем тощо)

4. Земельна ділянка передається в оренду разом з немає

(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об`єктів)

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становить:

4610136600:02:001:0038 1831721,99 гривень.

(кадастровий номер земельної ділянки)

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: немає

7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: немає

Строк дії договору

8. Договір укладено строком на 10 (десять) років без права поновлення відповідно до ст.1261 Земельного кодексу України Після закінчення строку договору орендар має переважне право на укладення договору оренди землі на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше як за 90 днів до закінчення строку дії цього договору письмово повідомити орендодавця про свій намір.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 54951,66 (п`ятдесят чотири тисячі дев`ятсот п`ятдесят одна гривня 66 коп.) гривень в рік,_

(розмір орендної плати: у грошовій формі - у гривнях із зазначенням способів внесення за земельні ділянки приватної власності, а за земельні ділянки державної

що становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки


або комунальної власності - із зазначенням відсотків суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки)

та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № UA218999980334149812000013933, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Отримувач - ГУК Львів /Львівська тг/18010600. ЄЛРПОУ - 38008294: код класифікації доходів бюджету 18010600 для юридичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним.

10. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється Орендарем самостійно з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, які застосовуються кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель та не потребує внесення змін чи укладення додаткових угод до діючого договору оренди.

11. Орендна плата вноситься у такі строки: за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця; У платіжній інструкції чи іншому визначеному законодавством платіжному документі повинна міститись інформація про номер реєстрації договору оренди земельної ділянки у Львівській міській раді та строк за який здійснюється платіж.

12. Передача продукції в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

13. Розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України "Про оренду землі" та згідно з цим договором у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності;

- в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

- у 10-ти денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;

- стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 % річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день відповідно до Податкового Кодексу України.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування будівлі кафе-бару.

(мета використання )

16. Цільове призначення земельної код КВЦПЗ 03.08 для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування категорія земельної ділянки згідно ст. 19 Земельного кодексу Україні землі житлової та громадської забудови.

17. Умови збереження стану об`єкта оренди: забороняється самовільна забудова земельної ділянки.

(Розділ "Умови і строки передачі земельної ділянки" виключено на підставі Постанови КМУ № 843 від 23.11.2016).

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.

У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власниками землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993р. № 284 (ЗП України, 1993р., № 10, ст. 193).

22. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних у наслідок невиконання орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб: - Згідно містобудівельних обмежень та сервітутів щодо користування земельною ділянкою управління архітектури від 22.08.2014 р. № 2401-2 вих-1519 та переліку обмежень у використанні земельної ділянки Відділу Держземагенства у м. Львові Львівської області від 18.11.14 № 40/01-15/4288.

(підстави встановлення обмежень (обтяжень )

27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов`язки сторін

28. Права орендодавця:

Орендодавець має право вимагати від орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;

- дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання стандартів, норм і правилу тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;

- дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

- своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку;

- отримувати від Орендаря інформацію про зміни права власності на нерухоме майно, що знаходиться на земельній ділянці.

29. Обов`язки орендодавця:

Орендодавець зобов`язаний:

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;

при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

- не вчиняти дій. які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

- відшкодувати орендарю капітальні витрати, пов`язані з поліпшенням стану об`єкта оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця;

- попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об`єкта оренди.

30. Права орендаря:

Орендар земельної ділянки має право:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;

- за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження;

- отримувати продукцію і доходи:

- здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем.

31. Обов`язки орендаря:

Орендар земельної ділянки зобов`язаний:

- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди;

- виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

- дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, водного фонду;

- у п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору до відповідного податкового органу;

- своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку;

- виконувати встановлені законодавством вимоги пожежної безпеки;

- повідомляти Орендодавця протягом трьох календарних днів про відчуження нерухомого майна, що перебувало у власності орендаря та знаходиться на земельній ділянці.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об`єкта оренди

33. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

34. Страхування об`єкта оренди здійснює орендар/орендодавець/

35. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов`язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об`єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування.

Зміна умов договору і припинення його дії

36. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.

37. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

39. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов`язань.

У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.

40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження, або обмеження її дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

41. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

42. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

43. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий в орендаря.

44. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки покладається на орендаря.

Реквізити сторін

Орендодавець Львівська міська рада в особі директора департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Кубая Тараса Євгеновича (прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи,


паспортні дані
(серія, номер, ким і коли виданий)
найменування юридичної особи, що діє на підставі
установчого документа (назва ким і коли затверджений),
відомості про державну
реєстрацію та банківські реквізити ) Місцезнаходження юридичної особи 79006, м. Львів, пл. Ринок, б. 1 (індекс, область, район, місто, село, вулиця,
номер будинку та квартири) Ідентифікаційний код 04055896 (юридичної особи) Орендар ТзОВ "БІНП ЛТД" в особі директора Тарасевич Надія Броніславівна (прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, Код в Єдиному Паспортні дані державному реєстрі (серія, номер, ким і коли виданий). № 19329381 найменування юридичної особи, що діє на підставі
установчого документа (назва
ким і коли затверджений),
відомості про державну
реєстрацію та банківські реквізити Місцезнаходження юридичної особи 79058, м. Львів, пр. Чорновола, 95 кв. 52 (індекс, область , район, місто, село, вулиця,
номер будинку та квартири ) Ідентифікаційний код 19329381 (юридичної особи) Підписи сторін

Орендодавець Орендар


Тарас КУБАЙ
Надія Тарасевич

(МП)(МП)

Договір зареєстрований у Львівській міській раді


2024 за №
, про що у книзі записів реєстрації Договорів оренди землі
вчинено запис.

Начальник у правління земельних ресурсів


Сергій КОРОВАЙНИК

(МП)

4.Стягнути з Львівської міської ради (адреса: 79008, Львівська область, місто Львів, площа Ринок, будинок 1; ідентифікаційний код: 04055896) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БІНП ЛТД" (адреса: 79058, Львівська область, місто Львів, проспект Чорновола, будинок 95, квартира 52; ідентифікаційний код 19329381) 6'056 (шість тисяч п`ятдесят шість) грн 00 коп. відшкодування витрат на оплату судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції в порядку та строки, які визначені статтями 254, 256 Господарського процесуального кодексу України. Апеляційну скаргу подають безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення складено та підписано 10.02.2025.

Суддя Рим Т.Я.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення31.01.2025
Оприлюднено11.02.2025
Номер документу125025964
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них