Вирок
від 10.02.2025 по справі 199/2465/24
АМУР-НИЖНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 199/2465/24

(1-кп/199/127/25)

ВИРОК

іменем України

10.02.2025 місто Дніпро

Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

номер кримінального провадження у Єдиному реєстрі досудових розслідувань № 12022052770003272 від 31.10.2022 відносно:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Республіка Нікольського району Донецької області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 111-1 КК України (згідно зміненої редакції обвинувального акта від 13.12.2024, підтриманої прокурором ОСОБА_4 )

за участю:

прокурора - ОСОБА_4 ,

захисника - ОСОБА_5 (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в порядку спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої (in absentia) вказане кримінальне провадження, яке здійснювалося в режимі дистанційного судового провадження,

ВСТАНОВИВ:

24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об`єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об`єднаних Націй (далі - ООН), до складу якої входять Україна, російська федерація та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.

Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН, усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об`єднаних Націй.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав і резолюціями: від 16.12.1970 № 2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21.12.1965 № 2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав і про обмеження їх незалежності і суверенітету від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, визначено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію або втручання у будь-якій формі або з якої б то не було причини у внутрішні і зовнішні справи інших держав. Закріплені обов`язки держав утримуватися від: збройної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; надання сприяння, заохочення або підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на своїй території навчання, фінансування і вербування найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України.

У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада УРСР проголошує державнийсуверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначаєадміністративно-територіальнийустрійтапорядокутвореннянаціонально-адміністративних одиниць.

Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Статтею 73 Конституції України закріплено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року РФ, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов`язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов`язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.

Всупереч вказаним нормам президент російської федерації, а також інші представники влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України.

З цією метою 22.02.2022 президент російської федерації підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які в той же день ратифіковані Державною думою та Радою Федерації Федеральних Зборів російської федерації.

В цей же день президент російської федерації, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до ради федерації федеральних зборів російської федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.

Керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей 23.02.2022 звернулися до президента російської федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму щодо населення» так званих «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки».

Президент російської федерації 24.02.2022 оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів Збройних Сил російської федерації на територію України.

Після цього, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці Збройних Сил російської федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України через лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Київській, Сумській, Чернігівській та інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об`єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.

Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння, при цьому вогневі удари здійснюються по об`єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.

Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження Ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна і міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

24 лютого 2022 у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. Останній раз Указом Президента України № 49/2024 від 05 лютого 2024 року строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб відповідно.

Місто Маріуполь та Маріупольський район Донецької області відповідно до наказів Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.11.2022» (зі змінами), від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», є тимчасово окупованою територією.

При цьому, представники підконтрольних російській федерації самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території м. Маріуполь та Маріупольського району Донецької області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу російської федерації.

У зв`язку із чим, на порушення порядку, встановленого Конституцією України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших нормативно-правових актів, на тимчасово окупованій території Нікольської селищної громади Маріупольського району Донецької області, яка є невід`ємною складовою частиною території України, так званим «Указом главы днр «Об администрации Володарского района» № 263 от 03.06.2022» незаконно створено окупаційну адміністрацію Нікольського району так звану «администрацию Володарского района», яка функціонує за адресою: Донецька обл., смт. Володарське, вул. Леніна, 87.

Законом України від 22.05.2022 № 2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського тоталітарного режиму в Україну» російська федерація визнана державою-терористом (державою-агресором).

Водночас ОСОБА_3 в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. 1, 2, 17, 19 Конституції України, зрадила українській державі та всьому Українському народові, добровільно, будучи громадянкою України, вчинила дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти за наступних обставин.

Не пізніше 26.05.2022, точної дати не встановлено, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора створено заклад освіти під назвою «Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Новокрасновский ясли-сад» Администрации Володарского района, розташованого за адресою: 287022, донецькая народная республика, Володарский район, с. Новокрасновка, ул. Лесная, д. 33А, на основі приміщень та матеріальних цінностей державного навчального закладу «Комунальний заклад Новокраснівський ясла-сад Нікольської селищної ради Донецької області», розташованого за адресою:Донецька область, Нікольський район, с. Новокраснівка, вул. Лісна, буд. 33А (ЄРДПОУ 36878045).

З початку військової агресії російської федерації, на територіях, які опинилися в окупації, серед яких було і село Новокраснівка Нікольської селищної громади Маріупольського району Донецької області, представники держави-агресора, створили незаконні органи влади, які розпочали впроваджувати політичні та освітні стандарти російської федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 «Федерального закона «Об образовании в российской федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ (далі - закон № 273-ФЗ) в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові російської федерації, якщо цією статтею не встановлено інше. Викладання та вивчення державної мови російської федерації в рамках освітніх програм, що мають державну акредитацію, здійснюються відповідно до федеральних державних освітніх стандартів та освітніх стандартів.

Відповідно до п. 6 ст. 2 закону № 273-ФЗ федеральний державний освітній стандарт - сукупність обов`язкових вимог до освіти певного рівня та (або) до професії, спеціальності та напряму підготовки, затверджених залежно від рівня освіти федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері загальної освіти, або федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері вищої освіти.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 закону № 273-ФЗ федеральні державні освітні стандарти загальної освіти розробляються за рівнями освіти.

У відповідності до п. 1.5 цього стандарту, федеральний державний освітній стандарт дошкільної освіти спрямований на досягнення, серед інших, наступної мети: збереження єдності освітнього простору російської федерації щодо рівня дошкільної освіти.

Згідно із п. 1.6 цього стандарту, федеральний державний освітній стандарт дошкільної освіти спрямований нарішення, серед іншого, наступного завдання: забезпечення наступності цілей, завдань та змісту освіти, що реалізуються в рамках освітніх програм різних рівнів.

Відповідно до п. 1.9 цього стандарту, програма дошкільної освіти реалізується державною мовою російської федерації. При цьому дана програма може передбачати можливість реалізації рідною мовою з-поміж мов народів російської федерації в тому числі російською мовою як рідною мовою на підставі заяв батьків (законних представників) неповнолітніх учнів, однак не повинна здійснюватися на шкоду здобуття освіти державною мовою російської федерації.

Згідно із п. 2.6 цього стандарту, зміст програми дошкільної освіти повинен забезпечувати фізичний та психічний розвиток дітей у різних видах діяльності та охоплювати наступні структурні одиниці, які представляють певні напрями навчання та виховання дітей: соціально-комунікативний розвиток (зокрема, спрямований на засвоєння та присвоєння норм, правилі поведінки та моральних цінностей, прийнятих у суспільстві); пізнавальний розвиток (зокрема, спрямовано формування уявлень про себе та найближчесоціальне оточення, культурно-історичні події, традиції та соціокультурні цінності малої батьківщини та батьківщини, розмаїття країн і народів світу); мовний розвиток; художньо-естетичний розвиток; фізичний розвиток (зокрема, передбачає виховання інтересу до різних видів спорту та почуття гордості за видатні досягнення російських спортсменів).

У відповідності до п 4.4 даного стандарту, його вимоги є орієнтирами для побудови освітньої політики на відповідних рівнях з урахуванням цілей дошкільної освіти, загальних для всього освітнього простору російської федерації.

«Министерством просвещения российской федерации» затверджено наказ №1028 «О Федеральной образовательной программе дошкольного образования» (зареєстрований в міністерстві юстиції рф 28.12.2022 за № 71847) (далі - ФОП ДО № 1028).

У відповідності до п. 2 розділу 18.4.2 зазначеної програми в галузі формування основ громадянськості та патріотизму педагог збагачує уявлення дітей про малу батьківщину: регулярно нагадує назву населеного пункту, в якому вони живуть; знайомить із прилеглим оточенням ДОО (будівлями, природними об`єктами), доступними для розгляду з території. Обговорює з дітьми їх улюблені місця проведення часу у місті (селище). Демонструє емоційну чуйність на красу рідного краю, захоплюється природними явищами. Підтримує відображення дітьми своїх вражень про малу батьківщину в різних видах діяльності (розповідає, зображує, втілює образи в іграх, розгортає сюжет тощо).

Згідно п.2 розділу 18.5.2 зазначеної програми у сфері формування основ громадянськості та патріотизму. Виховує поважне відношення до нашої батьківщини - росії. Продовжує знайомити із державною символікою рф: російський прапор та герб росії; виховує поважне відношення до символів країни. Збагачує уявлення дітей про державні свята: День захисника Вітчизни, День Перемоги. Знайомить дітей зі змістом свята, з пам`ятними місцями у місті (селищі), присвяченими святу. Педагог збагачує уявлення дітей про малу батьківщину: знайомить з основними пам`ятками міста (селища), розвиває інтерес дітей до відвідування з батьками; знайомить із назвами вулиць, на яких мешкають діти. Підтримує емоційну чуйність дітей на красу рідного краю. Створює умови для відображення дітьми вражень про малу батьківщину у різних видах діяльності (розповідає, зображує, втілює образи в іграх, розгортає сюжет тощо). Підтримує інтерес до народної культури країни (традицій, усної народної творчості, народної музики, танців, ігор, іграшок)». ^

Відповідно до п.2 розділу 18.6.2 вказаної програми у сфері формування основ громадянськості та патріотизму Педагог виховує поважне відношення до нашої батьківщини - росії. Розширює уявлення про державні символи росії - герб, прапор, гімн, знайомить з історією їх виникнення у доступній для дітей формі. Збагачує уявлення дітей про те, що росія - велика багатонаціональна країна, виховує повагу до людей різних національностей, їхньої культури. Розвиває інтерес до життя людей різних національностей, які проживають на території Росії, їхнього способу життя, традицій і сприяє його висловлюванню у різних видах діяльності дітей (малюють, грають,обговорюють). Приділяє особливу увагу традиціям та звичаям народів, які мешкають на території малої батьківщини. Збагачує уявлення дітей про державні свята: День росії, День народної єдності, День Державного прапора російської федерації, День Державного герба російської федерації, День захисника Вітчизни, День Перемоги, Всесвітній день авіації та космонавтики. Знайомить дітей зі змістом свята, із традиціями святкування, пам`ятними місцями у місті (селищі), присвяченими святу. Виховує повагу до захисників та героїв Вітчизни. Знайомить дітей із яскравими біографічними фактами, вчинками героїв Вітчизни, викликає позитивний емоційний відгук та почуття гордості. Педагог збагачує уявлення дітей про малу батьківщину: підтримує допитливість до рідного краю; інтерес, чому саме так улаштований населений пункт (розташування вулиць, площ, різних об`єктів інфраструктури); знайомить із змістом деяких символів та пам`яток міста (селища), розвиває вміння відгукуватися на прояви краси у різних архітектурних об`єктах. Підтримує прояви у дітей первинної соціальної активності: бажання взяти участь у значних подіях, переживання емоцій, пов`язаних із подіями воєнних років та подвигами городян (вшанування ветеранів, соціальні акції тощо)».

Відповідно до п. 2 розділу 18.7.2 зазначеної програми у сфері формування основ громадянськості та патріотизму, педагог -виховує патріотичні та міжнародні почуття, поважне ставлення до нашої Батьківщини - росії. Знайомить дітей з ознаками та характеристиками держави з урахуванням, вікових особливостей сприйняття ними інформації (територія держави та її межі, столиця тощо). Розповідає, що росія - найбільша країна світу та показує на глобусі та карті. Розширює уявлення про столицю росії - Москву та про адміністративний центр федерального округу, на території якого проживають діти. Знайомить із основними положеннями порядку використання державної символіки (дбайливо зберігати, вставати під час виконання гімну країни). Збагачує уявлення про те, що в нашій країні мирно живуть люди різних національностей, виховує повагу до представників різних національностей, інтерес до їхньої культури та звичаїв. Знайомить дітей із призначенням та доступними практиками волонтерства в росії, викликає емоційний відгук, усвідомлення важливості та значущостіволонтерського руху. Пропонує дітям за підтримки батьків включитися в соціальні акції, волонтерські заходи у ДТЗ та у місті (селище). Розширює уявлення дітей про державні свята: День росії, День народної єдності, День Державного прапора російської федерації, День Державного герба Російської Федерації, День захисника Вітчизни, День Перемоги, Всесвітній день авіації та космонавтики. Знайомить дітей із святами: День повного звільнення Ленінграда від фашистської блокади; Міжнародний день рідної мови, День добровольця (волонтера) у росії, День Конституції російської федерації. Включає дітей у святкування подій, пов`язаних із життям міста, - День народження міста, святкування військових тріумфів, пам`ятні дати, пов`язані з життям та творчістю знаменитих городян. Заохочує інтерес дітей до подій у країні, виховує почуття гордості за її досягнення. Виховує повагу до захисників Вітчизни, до пам`яті полеглих бійців. Розвиває інтерес дітей до рідного міста (селища), переживання почуття здивування, захоплення пам`ятками, подій минулого та сьогодення. Сприяє прояву активної діяльнішої позиції дітей: безпосереднє пізнання пам`яток рідного міста на прогулянках та екскурсіях, читання творів дитячої літератури, в якій представлено художньо-естетичну оцінку рідного краю. Навчає дітей діяти з картою міста, створювати колажі та макети міських локацій, використовувати макети у різних видах діяльності. Знайомить дітей із життям та творчістю знаменитих городян; з професіями, пов`язаними із специфікою рідного міста (селища)».

ОСОБА_3 до 24.02.2022 працювала на посаді завідувача комунального закладу Новокраснівський ясла-сад Нікольської селищної ради Донецької області та у зв`язку із початком збройної агресії, на підставі розпорядженням Голови Нікольської селищної ради від 24.03.2022 № 4-од з останньою було призупинено трудовий договір.

У невстановлений час, але не пізніше 30.11.2022, більш точний час не встановлено, ОСОБА_3 , з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу російської федерації, будучи обізнаної про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання рф поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій її території, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, в порушення порядку, встановленого Конституцією України, свідомо та добровільно прийняла рішення у період воєнного стану перейти на бік ворога, тобто на сторону окупаційної влади російської федерації.

На підтвердження підтримки дій окупаційної влади російської федерації від 23.09.2022 та від 27.09.2024 на Телеграм каналі «ІНФОРМАЦІЯ_133» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_134 та ІНФОРМАЦІЯ_135 виявлено сюжет під назвою (мовою оригінала - ІНФОРМАЦІЯ_136), з якого вбачається, як ОСОБА_3 дає інтерв`ю пропагандистським ЗМІ та висловлює подяку країні агресору.

Продовжуючи свій злочинний умисел, громадянка України ОСОБА_3 , у невстановлений час, але не пізніше 30.11.2022, перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Новокраснівка, Маріупольського району, Донецької області, добровільно прийняла пропозицію та обійняла посаду виконуючого обов`язки завідувача у так званому закладі освіти «Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Новокрасновский ясли-сад» Администрации Володарского района, розташованого за адресою: 287022, Донецька область, Володарский район, село Новокрасновка, ул. Лесная, д. 33А.

Продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, маючи мету, направлену на здійснення дій громадянином України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, ОСОБА_3 , перебуваючи за вищевказаною адресою у невстановлений час, але не пізніше ніж з 30.11.2022 та по теперішній час, обіймаючи вищезазначену посаду виконуючого обов`язки завідувача так званого «ІНФОРМАЦІЯ_160», згідно з посадовими обов`язками керівника освітньої установи, вчинила дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, зокрема, забезпечила реєстрацію навчального закладу відповідно до законодавства рф і так званої «донецької народної республіки», здійснює загальне керівництво роботою вказаного закладу та управління ним, представляє заклад у відносинах з іншими установами, здійснює керівництво педагогічним складом, відповідає за реалізацію загальноосвітніх програм та освітніх стандартів, організувала навчальний процес, який здійснюється російською мовою, за стандартами і законодавством держави-агресора - рф та так званої «донецької народної республіки», з урахуванням вимог закону № 273-ФЗ, ФГОС № 1155, ФОП ДО № 1028, Санітарних правил СП 2.4.3648- 20 «Санітарно-епідеміологічні вимоги до організацій виховання та навчання, відпочинку та оздоровлення дітей та молоді», затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря російської федерації від 28.09.2020 № 28 (зареєстрована в міністерстві юстиції російської федерації 18.12.2020 за № 61573), а також наказу міністерства охорони здоров`я та соціального розвитку рф від 26.08.2010 № 761н «Про затвердження Єдиного кваліфікаційного довідника посад керівників, фахівців та службовців, розділ «Кваліфікаційні характеристики працівників освіти» (зареєстрований в міністерстві юстиції рф 06.10.2010 за № 18638).

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Отже, кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого повинно відповідати, у тому числі таким загальним засадам судочинства, як законність, рівність перед законом і судом, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо (п.п. 2, 3, 10 ч. 1 ст.7 КПК України).

Суть принципу законності відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України, крім іншого, полягає у тому, що під час кримінального провадження суд, прокурор та слідчий зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 10 КПК України, суть принципу рівності перед законом і судом полягає у тому, що не може бути привілеїв чи обмежень у процесуальних правах, передбачених цим Кодексом, за будь-якими ознаками, у тому числі за політичними переконаннями.

ОСОБА_3 в порядку ч. 3 ст. 323 КПК України була сповіщена про час та місце розгляду кримінального провадження шляхом надсилання судових викликів (повісток) за останнім відомим місцем її реєстрації та проживання з публікацією змісту таких повісток у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур`єр», на офіційному веб-сайті суду та на офіційному Офісу Генерального прокурора, однак ОСОБА_3 в судові засідання не з`явилася.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, знає про розпочате щодо неї кримінальне провадження і протягом тривалого часу переховується від органів досудового розслідування, у зв`язку з чим постановою старшого слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області від 27.02.2024 підозрювану ОСОБА_3 було оголошено у регіональний державний, міждержавний та міжнародний розшук, ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 11.03.2024 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні та ухвалою судді Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 14.05.2024 призначено до спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої (in absentia), та відповідно, судовий розгляд проводився за відсутності обвинуваченої.

ОСОБА_3 в порядку ч. 3 ст. 323 КПК України була сповіщена про час та місце розгляду справи шляхом надсилання судових викликів (повісток) за останнім відомим місцем її реєстрації та проживання з публікацією змісту таких повісток у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур`єр», на офіційному веб-сайті суду та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, однак в судове засідання не з`явилася.

Попри неявку обвинуваченої ОСОБА_3 до суду, вина останньої у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення доведена наданими стороною обвинувачення доказами, які були досліджені судом з дотриманням умов змагальності.

Допитаний судом свідок ОСОБА_6 пояснив, що він займав посаду провідного спеціаліста економічного відділу Нікольської селищної ради. З обвинуваченою ОСОБА_3 він знайомий десь з 2020 року, оскільки вона займала посаду в.о. завідуючого КЗ «Новокраснівський ясла-садок» та неодноразово зверталась до нього з питань проведення закупівель для дитячого садка. Вони мали робочі стосунки, пов`язані з професійною діяльністю. Йому відомо, що після повномасштабного вторгнення рф на територію України ОСОБА_3 залишилась в с. Новокраснівка, де добровільно зайняла таку ж посаду - завідуючого КЗ «Новокраснівський ясла-садок» тільки під окупаційною владою. Приблизно у березні-травні 2022 року в мережі Інтернет, на телеграм-каналі «ІНФОРМАЦІЯ_137», який підконтрольний окупаційній владі днр, він побачив відеоролик, на якому ОСОБА_3 давала інтерв`ю та виказувала слова подяки окупаційній владі днр. ОСОБА_3 , на його думку, добровільно перейшла до незаконного створеного закладу дошкільної освіти - Новокраснівського ясла-садку, зайнявши в ньому керівну посаду. Під час досудового розслідування у слідчого йому було надано фотокартки, серед яких він чітко впізнав ОСОБА_3 , описавши її зовнішність, після чого йому показували відеоролик, на якому ОСОБА_3 давала інтерв`ю та висловлювала слова подяки окупаційній владі. На відеоролику він також чітко впізнавав ОСОБА_3 , оскільки вони неодноразово пересікались в ході виконання своїх посадових обов`язків в приміщенні Нікольської селищної ради. Яка була послідовність слідчих дій він не пам`ятає. Які були політичні погляди у ОСОБА_3 до повномасштабного вторгнення рф на територію України йому не відомо, на цю тему вони ніколи не розмовляли.

Допитаний судом свідок ОСОБА_7 пояснив, що ОСОБА_3 він знає з дитинства, оскільки вони мешкали в одному селі Новокраснівка до березня 2022 року. До окупації села Новокраснівка ОСОБА_3 займала посаду завідуючої Новокраснівським дитячим ясла-садком, її ніхто не звільняв із займаної посади. Останній раз він бачив ОСОБА_3 у березні 2022 року, коли виїжджав з території с. Новокраснівка на підконтрольну територію України, а ОСОБА_3 залишилась в селі та перейшла на сторону окупаційної влади днр, а також почала працювати на неї. Через деяких час на веб-платформі «YouTube» на підконтрольному окупаційній владі днр каналі, він побачив відеоролик, на якому ОСОБА_3 давала інтерв`ю та виказувала слова подяки окупаційній владі днр. Із переглянутого відеоролику він зрозумів, що ОСОБА_3 також займає посаду завідуючого Новокраснівським ясла-садком, тільки вже під окупаційною владою. ОСОБА_3 , на його думку, добровільно перейшла до незаконного створеного закладу дошкільної освіти - Новокраснівського ясла-садку, зайнявши в ньому керівну посаду, в якому напевне здійснює впровадження стандартів освіти держави-аресора.

Допитаний судом свідок ОСОБА_8 пояснила, що вона займала керівні посади в органах місцевого самоврядування села Новокраснівка, спочатку працювала заступником сільського голови села Новокраснівка, потім заступником селищного голови Нікольської селищної ради. В її обов`язки входило здійснення контролю за діяльністю освітніх закладів. З обвинуваченою ОСОБА_3 вона знайома з 2017 року, оскільки вона займала посаду в.о. завідуючого КЗ «Новокраснівський ясла-садок». Вони мали робочі стосунки, пов`язані з професійною діяльністю. У зв`язку з окупацією в березні 2022 року вона виїхала з смт. Нікольське, а ОСОБА_3 залишилась в с. Новокраснівка, де добровільно зайняла таку ж посаду - завідуючого КЗ «Новокраснівський ясла-садок» тільки під окупаційною владою. Через деяких час на веб-платформі «YouTube» на підконтрольному окупаційній владі днр каналі, вона побачила відеоролик, на якому ОСОБА_3 давала інтерв`ю та виказувала слова подяки окупаційній владі днр за проведений ремонт в приміщенні дитячого садку, хоча ремонт вказаного приміщення був проведений місцевою владою ще до окупації. ОСОБА_3 , на її думку, добровільно перейшла до незаконного створеного закладу дошкільної освіти - Новокраснівського ясла-садку, зайнявши в ньому керівну посаду. До окупації КЗ «Новокраснівський ясла-садок» повністю здійснював свою діяльність за стандартами освіти, які діяла на території України. Під час досудового розслідування у слідчого їй було надано фотокартки, серед яких вона чітко впізнала ОСОБА_3 , після чого їй показували відеоролик, на якому ОСОБА_3 давала інтерв`ю та висловлювала слова подяки окупаційній владі. На цьому відеоролику вона також чітко впізнавала ОСОБА_3 , оскільки вони працювали разом на протязі тривалого часу та постійно пересікались в ході виконання своїх посадових обов`язків. Сплутати ОСОБА_3 з іншою особо вона не могла. Яка була послідовність слідчих дій вона не пам`ятає. Які були політичні погляди у ОСОБА_3 до повномасштабного вторгнення рф на територію України їй не відомо, на цю тему вони ніколи не розмовляли.

Відповідно до протоколу огляду відеозапису від 09.03.2023 разом із диском, переглянутим та дослідженим у судовому засіданні, оглянуто відеозапис під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_138» (мовою оригіналу), який опублікований ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4», що створений у месенджері «Telegram» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5. У ході огляду відеоматеріалу, у проміжку часу з 00:01:44 по 00:01:51, вбачається, як виступає жінка, яка починає розповідати «пряма мова на мові оригіналу: «сейчас у нас в детском саду очень тепло, родители очень довольны, детки тоже довольны, что можно снять верхние кофточки, бегают сейчас даже очень тепло и хорошо в детском саду». У нижній частині екрану з`являються анкетні дані жінки та її посада, (на мові оригіналу) «ОСОБА_3 - и.о. заведующей Новокрасновским детским садом». Відеозапис збережено на комп`ютер та збережено на оптичний диск, який є додатком до протоколу огляду (т. 2, а.к.п. 28-30).

З протоколу огляду від 21.06.2023 слідує, що за участі свідка ОСОБА_6 переглянуто відеопрограму під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_138» (мовою оригіналу), яка опублікована ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4», що створений у месенджері «Telegram» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5. У ході огляду відеоматеріалу, у проміжку часу з 00:01:44 по 00:01:51, вбачається, як виступає жінка, яка починає розповідати «пряма мова на мові оригіналу: «сейчас у нас в детском саду очень тепло, родители очень довольны, детки тоже довольны, что можно снять верхние кофточки, бегают сейчас даже очень тепло и хорошо в детском саду». Під час перегляду вказаної відеопрограми свідок ОСОБА_6 зазначив, що саме ця жінка на відео - ОСОБА_3 , яка раніше, до моменту вторгнення рф на територію України була завідуючою «Новокраснівського дитячого садочку» в Нікольській територіальній громаді Маріупольського району Донецької області. Також свідку ОСОБА_6 достеменно відомо, що ОСОБА_3 на теперішній час обійняє таку ж посаду, однак при окупаційній владі «днр», що стало відомо із публікацій у соціальній мережі. Далі у нижній частині екрану з`являються анкетні дані жінки та її посада, (на мові оригіналу) «ОСОБА_3 - и.о. заведующей Новокрасновским детским садом» (т. 2, а.к.п. 33-36).

Відповідно до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками з фототаблицею до нього від 21.06.2023, свідок ОСОБА_6 , у присутності двох понятих, впізнав жінку, зображену на фото № 1, яка на момент вторгнення рф працювала на посаді завідуючої «Новокраснівського дитячого садочку» у с. Новокраснівка Нікольської ТГ Маріупольського району Донецької області і яка на теперішній час продовжує працювати на цій же посаді, однак при окупаційній владі. На фото № 1 зображена ОСОБА_3 (т. 2, а.к.п. 37-40).

Згідно протоколу огляду від 06.03.2023, було оглянуто веб-сайт під назвою «Верховна Рада України», а саме інформацію, що розміщена за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0791-22#Text, де міститься електронний документ «Наказ «Про внесення змін до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року». На вказаній інтернет сторінці, після заголовку мається текст наступного змісту: «Відповідно до абзацу дев`ятого пункту 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332. НАКАЗУЮ: 1. У заголовку та пункті 1 наказу Міністерства з питань реінтереграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 «Про затвердження переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) станом на 05 липня 2022 року», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року № 453/37789, цифри «05» замінити цифрами «08». 2. Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) станом на 05 липня 2022 року, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 08 липня 2022 року № 147), викласти в новій редакції, що додається. 3. Департаменту правового забезпечення ( ОСОБА_9 ) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України. 4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. 5 Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою. Виданий наказ погоджений Міністром оборони України ОСОБА_10 .» Далі вказаний перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) станом на 08 липня 2022 року. Під другим номером вказана Донецька область та те, що Маріупольський район, а саме: Кальчицька сільська територіальна громада; Мангушська селищна територіальна громада; Маріупольська міська територіальна громада; Нікольська селищна територіальна громада; Сартанська селищна територіальна громада є окупованою територією. За допомогою вбудованої функції Інтернет-браузера Google Chrome сформовано QR-код зазначеного вище посилання. З метою збереження цього документа, здійснено його повну роздруківку, який долучений до протоколу (т. 2, а.к.п. 41-47).

Відповідно до протоколу огляду від 25.10.2023 вбачається, що за участі свідка ОСОБА_7 переглянуто відеозапис під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_138» (мовою оригіналу), який збережено на оптичний носій інформації - DVD-R диск. У ході огляду відеозапису, у проміжку часу з 00:01:44 по 00:01:51, вбачається, як виступає жінка, яка починає розповідати, пряма мова на мові оригіналу: «сейчас у нас в детском саду очень тепло, родители очень довольны, детки тоже довольны, что можно снять верхние кофточки, бегают сейчас даже очень тепло и хорошо в детском саду». Далі у нижній частині екрану з`являються анкетні дані жінки та її посада, «ОСОБА_3 - и.о. заведующей Новокрасновским детским садом». Під час перегляду вказаної відеозапису свідок ОСОБА_7 зазначив, що на відео впізнав ОСОБА_3 , яка йому добре відома, оскільки раніше він з нею мешкав в одному селі. (т. 2, а.к.п. 50-52).

Відповідно до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками з фототаблицею до нього від 25.10.2023, свідок ОСОБА_7 , у присутності двох понятих, впізнав жінку, зображену на фото № 1, яка йому добре відома, оскільки вона мешкали в одному селі Новокраснівка Маріупольського району Донецької області та часто перетиналися по роботі. На фото № 1 зображена ОСОБА_3 (т. 2, а.к.п. 53-55).

Згідно з протоколом огляду від 20.10.2023, за участі свідка ОСОБА_8 переглянуто відеозапис під назвою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_138», який збережено на оптичний носій інформації - DVD-R диск. У ході огляду відеозапису, у проміжку часу з 00:01:44 по 00:01:51, вбачається, як виступає жінка, яка починає розповідати, пряма мова на мові оригіналу: «сейчас у нас в детском саду очень тепло, родители очень довольны, детки тоже довольны, что можно снять верхние кофточки, бегают сейчас даже очень тепло и хорошо в детском саду». Далі у нижній частині екрану з`являються анкетні дані жінки та її посада, (на мові оригіналу): «ОСОБА_3 - и.о. заведующей Новокрасновским детским садом». Під час перегляду вказаної відеозапису свідок ОСОБА_8 зазначила, що на відео зображена жінка, яка схожа на ОСОБА_3 , котра працювала виконуючим обов`язки завідуючої Комунального закладу «Новокраснівського ясла-садка» Нікольської селищної ради Донецької області (т. 2, а.к.п. 56-58).

Відповідно до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками з фото-таблицею до нього від 25.10.2023, свідок ОСОБА_8 , у присутності двох понятих, впізнала жінку, зображену на фото № 3, яка є ОСОБА_3 . На фото № 3 зображена ОСОБА_3 (т. 2, а.к.п. 59-61).

Згідно з дослідженими судом протоколом тимчасового доступу та опису речей та документів від 08.11.2023, які були вилучені на підставі постанови прокурора Мангушського відділу Маріупольської окружної прокуратури Донецької області від 15.09.2023, та долученої до них інформації, вбачається, що абонентський номер телефону НОМЕР_1 , яким користувалась обвинувачена ОСОБА_3 , у період часу з 24.02.2022 по 29.06.2022 включно фіксувався в с. Новокраснівка Володарського району Донецької області, селище Малинівка Володарського району Донецької області (територія ВАТ «Племзавод Малинівський»), смт. Мангуш Мангушського району Донецької області; м. Бердянськ Запорізької області. Останній дзвінок був здійснений о 12:27:09 годині 29.06.2022 (т. 2, а.к.66-72).

Згідно протоколу огляду від 28.09.2023, було оглянуто офіційний веб-сайт під назвою «администрация володарского района» (мовою оригіналу), а саме інформацію, що розміщена за посиланням:http://volodarskoeadm.ru, де на веб-сторінці вказаного сайту є напис «администрация», нижче нього напис (мовою оригіналу) «сельские администрации», який має активне посилання, натиснувши на яке відкривається сторінка за посиланням: http://volodarskoeadm.ru/selskie-administracii/, де виявлено перелік усіх сільських адміністрацій, серед яких виявлено дані про (мовою оригіналу) «новокрасновская сельская администрация». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено його архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_142 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_143 (повне). З метою збереження цієї веб-сторінки, здійснено її повну роздруківку, яка долучена до протоколу (т. 2, а.к.п. 75-81).

Відповідно до досліджених судом протоколу тимчасового доступу та опису речей та документів від 27.06.2023, які були вилучені на підставі постанови прокурора Мангушського відділу Маріупольської окружної прокуратури Донецької області від 30.05.2023, та долученої до них інформації, вбачається, що згідно копії заяви-анкети № 19986219 від 20.10.2021 внесена інформація до Єдиного державного демографічного реєстру відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою отримання останньою паспорта громадянина України для виїзду за кордон (т. 2, а.к.п. 87-90).

Згідно з протоколом огляду відеозапису від 06.11.2023, за участі спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто відеозапис під назвою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_138», який опублікований ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що створений у месенджері «Telegram» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 . У ході огляду відеоматеріалу, у проміжку часу з 00:01:44 по 00:01:51, вбачається, як виступає жінка, яка починає розповідати, пряма мова на мові оригіналу: «сейчас у нас в детском саду очень тепло, родители очень довольны, детки тоже довольны, что можно снять верхние кофточки, бегают сейчас даже очень тепло и хорошо в детском саду». У нижній частині екрану з`являються анкетні дані жінки та її посада, (мовою оригіналу) « ОСОБА_3 - и.о. заведующей Новокрасновским детским садом». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. З метою фіксації метаданих вже збереженого відео файлу за допомогою програмного забезпечення «MediaInfo» було проведено аналіз метаданих, який було роздруковано та долучено до протоколу (т. 2, а.к.п. 91-96).

Відповідно до висновку судової портретної експертизи № CE-19/105-23/4554-ФП від 20.12.2023, особа на відео файлі із назвою «ІНФОРМАЦІЯ_136», що з`являється в кадрі у проміжку часу з 00:01:44 по 00:01:51 та особа у файлі із назвою «фото ОСОБА_3», є однією і тією ж особою (т. 2 а.к.п. 108-113).

Згідно з протоколом огляду відеозапису від 07.11.2023, за участі спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет сторінку за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (на мові оригіналу), який використовується з метою перевірки та аналізу контрагентів о російських організаціях. В ячейці пошуку було зазначено «новокрасновський», після чого йде посилання на сторінку ІНФОРМАЦІЯ_139, де зазначено, що по запиту «новокрсновський» виявлено 3 (три) організації, одна з яких (мовою оригіналу) «МБДОУ Новокрасновский Я/с». Далі здійснено перехід за посиланням. При відкритті сторінки за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 висвітлюються дані про діючу організацію «Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение (мовою оригіналу) «Новокрасновский Ясли-Сад» Администрации Володарского района». Також зазначено, що керівником вказаного закладу є ОСОБА_3 з 30.11.2022. На вказаній сторінці є посилання на реквізити даної організації, при відкритті яких йде посилання на сторінку ІНФОРМАЦІЯ_140. За вказаним посиланням зазначено основні реквізити, розрахунковий рахунок, відомості про реєстрацію у податковій інспекції та пенсійному фонді днр щодо МБДОУ «Новокрасновський ясла-сад». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_141 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_8 (повне). З метою збереження цієї веб-сторінки, здійснено її повну роздруківку, яка долучена до протоколу (т. 2, а.к.п. 114-126).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 07.11.2023 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) Docs.cntd.ru - электронный фонд нормативно-технической и нормативно-правовой информации Консорциума «Кодекс» (мовою оригіналу), з доменом - http://docs.cntd.ru/about. Під час огляду встановлено, що на вкладці інформації про сайт, зазначено наступне (мовою оригіналу): «Docs.cntd.ru - это бесплатно электронный фонд, в котором содержатся документы федерального и регионального законодательства, нормативная техническая документация и авторский справочный контент». Через вкладку пошуку було знайдено посилання ІНФОРМАЦІЯ_144, де розміщено документ під назвою (мовою оригіналу): «Приказ Минобрнауки России от 17 октября 2013 г. № 1155 «Об утверджении федерального государственного образовательного стандарта дошкольного образования». Далі наявна інформація про зміну та дату і номер коли його було затверджено та зазначено його реєстраційний номер. Під час вивчення вказаного наказу встановлено, що зазначений вище стандарт дошкільної освіти рф розроблений на основі конституції та законодавства рф та визначає загальні положення, основні принципи дошкольної освіти на території рф та днр, вимоги до структури освітньої програми дошкільної освіти та її об`єму. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_145 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_10 (повне). З метою збереження вказаного файлу з назвою (мовою оригіналу) «Об утверджении федерального государственного образовательного стандарта дошкольного образования», останній записано на оптичний диск DVD-R, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток (т. 2, а.к.п. 127-136).

Відповідно до протоколу огляду інтернет-сторінки від 07.11.2023 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) «Верховної ради України», з доменом - ІНФОРМАЦІЯ_11 . На початковій сторінці зазначеного веб-сайту вказано «Головна сторінка розділу «Законодавство України» та мається пошукова строка. При вводі у строку пошуку «Закон України про освіту» видано результати пошуку, при подальшому переході на вкладку за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_146 розміщено документ під назвою «Закон України про освіту», який має 11 (одинадцять) розділів. «Закон визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-р/2019 від 16.07.2019». Під час вивчення вказаного Закону України «Про освіту» встановлено, що цей Закону визначає загальні положення, Законодавство України про освіту, мову освіти в закладах освіти, якою є державна мова, види та структуру освіти, а також стандарти освіти, освітні програми, кваліфікації та документи про освіту. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_147 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_12 (повне). З метою збереження вказаного файлу з назвою «Про освіту», останній записано на оптичний диск DVD-R, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток (т. 2, а.к.п. 139-150).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 07.11.2023 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) «Верховної ради України», з доменом - ІНФОРМАЦІЯ_11 . На початковій сторінці зазначеного веб-сайту вказано «Головна сторінка розділу «Законодавство України» та мається пошукова строка. При вводі у строку пошуку «Закон України про дошкільну освіту» видано результати пошуку, при подальшому переході на вкладку за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_148 розміщено документ під назвою «Закон України про дошкільну освіту», який має 10 (десять) розділів. Під час вивчення вказаного Закону України «Про дошкільну освіту» встановлено, що цей Закону визначає загальні положення, основні завдання законодавства України про дошкільну освіту, держану політику у сфері дошкільної освіти, базові етапи становлення особистості дитини, систему, принципи та завдання дошкільної освіти, мову у дошкільній освіті, якою є державна мова, порядок здобуття дошкільної освіти, навчальні заклади системи дошкільної освіти, їх повноваження, управління та громадське самоврядування закладів дошкільної освіти, організацію освітнього процесу у закладах дошкільної освіти, а також учасників освітнього процесу у сфері дошкільної освіти. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_13 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_14 (повне). З метою збереження вказаного файлу з назвою «Про дошкільну освіту», останній записано на оптичний диск DVD-R, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток (т. 2, а.к.п. 153-168).

Згідно протоколу огляду від 16.11.2023, було оглянуто веб-сайт під назвою (мовою оригіналу): «донецкая народная республика официальный сайт», а саме інформацію, що розміщена за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_15 , де міститься електронний документ (мовою оригіналу) «указ главы донецкой народной республики № 263 от 03.06.2022 года об администрации Володарского района». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_149 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_16 (повне). З метою збереження цієї веб-сторінки, здійснено її повну роздруківку, яка долучена до протоколу (т. 2, а.к.п. 170-173).

Відповідно до копії «указа главы донецкой народной республики «об администрации Володарского района» (мовою оригіналу) від 03.06.2022, підписаний головою донецької народної республіки пушиліним д.в., створено місцеву адміністрацію донецької народної республіки - адміністрацію Володарського району. Призначено ОСОБА_13 головою адміністрації Володарського району. Голові адміністрації Володарського району доручено організувати у встановленому порядку проведення заходів, пов`язаних із державною реєстрацією адміністрації Володарського району, забезпечити розробку та узгодження з адміністрацією голови донецької народної республіки та затвердження положення про адміністрацію Володарського району, її структури та штату, за необхідності забезпечити за узгодженням з адміністрацією голови донецької народної республіки створення територіальних органів (сільських/селищних адміністрацій), призначення їх керівників, а також затвердження положень про ці органи (т. 2, а.к.п. 174-175).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 15.12.2023 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) (мовою оригіналу): «Официальное опубликование правовых актов», за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_17 . В ході проведення огляду за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_18 виявлено документ з назвою мовою оригіналу) «приказ министерства просвещения российской федерации от 30.09.2022 № 874 «об утверждении порядка разработки и утверждения федеральных основных общеобразовательных программ» (зарегистрирован 02.11.2022 № НОМЕР_2 )» Під час вивчення вказаного документ з назвою (мовою оригіналу): «приказ министерства просвещения российской федерации от 30.09.2022 № 874 «об утверждении порядка разработки и утверждения федеральных основных общеобразовательных программ» встановлено, що цей документ визначає порядок розробки та затвердження основних загальноосвітніх програм на території рф, в тому числі у сфері отримання дошкільної освіти. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_150 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_19 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації - DVD-R диск, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток (т. 3, а.к.п. 1-9).

Згідно з протоколу огляду інтернет-сторінки від 15.12.2023 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) за посиланням - http://fopdo.ru «реализация федеральной образовательной программы дошкольного образования», під назвою документа містяться вкладки з активним посиланням «Новости в реализации ФОП ДО», «Федеральная программа ДО», «Программа ДОУ на основе ФОП ДО» (мовою оригіналу). Під час натискання правою кнопкою миші на вкладку (мовою оригіналу) «Федеральная программа ДО» зявляється вікно з написами, які мають активні посилання (мовою оригіналу): «Нормативные акты для реализации ФОП ДО: - Введение; - Целевой раздел; -Содержательный раздел; - Программа воспитания; - Вариативная часть; - Организационный раздел; - О культурных практиках в ФОП ДО; - Путеводитель для педагога; - Метод рекомендации по использованию игровых технологий». Після натискання на вкладку «Введение» з`являється перелік розділів (мовою оригіналу) «Социально-коммуникативное развитие, Познавательное развитие, Речевое развитие, Физическое развитие, Примерная программа воспитания, Организационный раздел». В подальшому було відкрито вкладку (мовою оригіналу) «18.4 Социально-коммуникативное развитие детей второй младшей группы (3-4 года)» в ході огляду якого виявлено розділ 18.4.2, який відображає зміст освітньої діяльності для дітей зазначеного віку. При відкритті вкладки (мовою оригіналу) «18.5 Социально-коммуникативное развитие детей средней группы (4-5 лет)» в ході огляду якого виявлено розділ 18.5.1, який відображає основні задачі освітньої діяльності та розділ 18.5.2, який відображає зміст освітньої діяльності для дітей зазначеного віку. При відкритті вкладки (мовою оригіналу) «18.6 Социально-коммуникативное развитие детей старшей группы (5-6 лет)» в ході огляду якого виявлено розділ 18.6.1, який відображає основні задачі освітньої діяльності та розділ 18.6.2, який відображає зміст освітньої діяльності для дітей зазначеного віку. При відкритті вкладки (мовою оригіналу) «18.7 Социально-коммуникативное развитие детей подготовительной к школе (6-7 лет)» в ході огляду якого виявлено розділ 18.7.1, який відображає основи формування громадянськості і патриотизму та розділ 18.7.2, який відображає зміст освітньої діяльності для дітей зазначеного віку. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_151 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_22 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації. В подальшому оглянуто розділ (мовою оригіналу) «Познавательное развитие» під час огляду вкладки (мовою оригіналу) «19.5 Познавательное развитие детей средней группы (4-5 лет)» у розділі 19.5.1, де у пункті 5 зазначений порядок розвитку дітей середньої групи, віком 4-5 років. У розділі 19.5.2, який відображає зміст освітньої діяльності для дітей зазначеного віку. При відкритті вкладки (мовою оригіналу) «19.6 Познавательное розвитие детей старшей группы (5-6) лет», відображаються основи формування громадянськості і патріотизму у дітей зазначеного віку. При відкритті вкладки (мовою оригіналу) «19.7 Познавательное розвитие детей подготовительной к школе группы (6-7) лет», відображаються основи формування громадянськості і патріотизму у дітей зазначеного віку. При відкритті вкладки (мовою оригіналу) «19.8 Решение совокупных задач воспитания в рамках образовательной области (мовою оригіналу) «Познавательное развитие», що визначає порядок виховання відносин до знань, виховання поваги до людей - представників різних народів росії, виховання поваги до державних символів росії (прапору, гербу, гімну), виховання бережливого та відповідального відношення до природи рідного краю, держави. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_152 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_23 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації - DVD-R диск, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток (т. 3, а.к.п. 11-21).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 19.12.2023 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) «Госуслуги» (мовою оригіналу), за посиланням - http://gosuslugi.ru . Поряд з назвою «Госуслуги» розміщено активне посилання «Гражданам», натиснувши на яке, з`явились дві строки: «Организациям» і «Предпринимателям». Натиснувши на посилання (мовою оригіналу) «Организациям», з`явилась сторінка за посиланням http://gosuslugi.ru/?contentType=L , на якій розміщено допис з назвою (мовою оригіналу) « Новое на портале », нижче присутнє активне посилання (мовою оригіналу) «Больше информации», при натисканні якого з`являється сторінка за посиланням http://gosuslugi.ru/life/portal_news , де розміщено назву (мовою оригіналу) «Интересно и полезно». В ході проведення огляду новин, які розміщені на вказаній інтернет-сторінці, з правої сторони, виявлено активне посилання під назвою (мовою оригіналу) «Официальные страницы госучреждений в соцсети ВКонтакте можно подтвердить через Госуслуги», яке датоване 21.09.2022 . При натисканні зявляється нова сторінка за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_27 . В ході огляду інтернет-сторінки, у верхній частині вказана назва (мовою оригіналу) «Официальные страницы госучреждений в соцсети ВКонтакте можно подтвердить через Госуслуги». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_153 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_29 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації - DVD-R диск, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток (т. 3, а.к.п. 23-29).

Згідно з протоколу огляду інтернет-сторінки від 28.12.2023 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (офіційний веб-сайт) «Вікіпедія», за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_154, де в лівому верхньому куті в пошуковій строчці було введено «Нікольська селищна громада», в результаті чого з`явилася нова сторінка за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_30 . Під час огляду вказаної інтернет-сторінки встановлено, що Нікольська селищна територіальна громада - територіальна громада в Україні, на території Маріупольського району Донецької області. Адміністративний центр - селище міського типу Нікольське. Утворена 17 липня 2020 року. Поруч є активне посилання, при натисканні на яке відривається сайт «Верховна рада України», де за посиланням http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/807-IX#Text виявлено текст Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» (Документ 807-ІХ, чинний, поточна редакція - Редакція від 07.09.2023, підстава - 3334-ІХ), де у пункті 1, підпункті 5 зазначено, що Верховна Рада України постановляє утворити, зокрема: Маріупольський район (з адміністративним центром у місті Маріуполь) у складі територій Калічицької сільської, Мангушської селищної, Маріупольської міської, Нікольської селищної, Сартанської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України. Далі в пункті 2 зазначено: Межі районів встановлюються по зовнішній межі територій сільських, селищних, міських територіальних громад, які входять до складу відповідного району. Далі, в пункті 3, підпункті 5 зазначено: Ліквідувати у Донецькій області: Амвросіївський, Бахмутський, Бойківський, Великоновосільський, Мангушський, Мар`їнський, Нікольський, Новоазовський, Олександрівський, Покровський, Слов`янський, Старобешівський, Шахтарський, Ясинуватський райони. Нижче вказано: Голова Верховної ради України ОСОБА_14 м. Київ 17 липня 2020 року, № 807-ІХ. З метою збереження посилання на сторінку, де зазначена інформація про «Нікольська селищна громада» у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_31 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_32 (повне). З метою збереження посилання на сторінку, де розміщений текст постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_156 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_155 (повне). З метою фіксації посилання на сторінки «Вікіпедія» та «Верховна Рада України» та публікацій, які на них опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаних сторінок та сторінок в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації - DVD-R диск, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток. Крім того з офіційного веб-сайту «Верховна Рада України» роздруковано текст вказаної постанови, яку долучено до протоколу огляду (т.3, а.к.п. 31-52).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 05.01.2024, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (офіційний веб-сайт) «Федеральная налоговая служба» (мовою оригіналу), за посиланням - http://www.nalog.gov.ru/rn77/ . На веб-сторінці вказаного сайту з правої сторони присутній напис (мовою оригіналу) «Все сервисы», який є активним. Натиснувши на вказаній напис, відкривається сторінка за посиланням http://www.nalog.gov.ru/rn77/ about_fts/el_usl/ / У вікні (мовою оригіналу) «Сведения из реестров» (мовою оригіналу) в переліку виявлено напис (мовою оригіналу) «Предоставление сведений из ЕГРЮД/ЕГРИП в электронном виде», який є також активним, при натисканні якого відкривається сторінка за посиланням http://egrul.nalog.ru/index.html . При огляді вказаної інтернет сторінки виявлено строку (мовою оригіналу) «Поисковый запрос», де введено «Новокрасновский ясли-сад». В результаті пошуку виявлено інформацію щодо МБДОУ «Новокрасновський ясла-сад» адміністрації Володарського району, яку завантажено під назвою «ul-1229300126736-20240105121135». При огляді отриманої виписки встановлено, що виписка містить відомості щодо юридичної особи назвою МБДОУ «Новокрасновський ясла-сад», яке розташоване за адресою (мовою оригіналу): «287022, донецкая народная республика, м.о. Володарский, с. Новокрасновка, ул. Лесная, д. 33А». В розділі (мовою оригіналу) «Сведения о лице, имеющем право без доверенности действовать от имени юридичекого лица», вказано дані особи (мовою оригіналу) - « ОСОБА_3 , должность - исполняющий обязанности заведующего». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_157 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_37 (повне). З метою збереження вказаної виписки, здійснено її повну роздруківку, яка долучена до протоколу (т.3, а.к.п. 54-60).

Відповідно до копії «выписки из единого государственного реестра юридических лиц» № ЮЭ9965-24-733996 (мовою оригіналу) від 05.01.2024, яка сформована з використанням сервісу «Предоставление сведений из ЕГРЮД/ЕГРИП в электронном виде» (мовою оригіналу), створено Муніципальне бюджетний дошкільний освітній заклад «Новокрасновський ясла-сад «адміністрації Володарського району», яке розташоване за адресою: «287022, донецька народна республіка, м.о. Володарський, с. Новокраснівка, вул. Лісна, д. 33А». В розділі (мовою оригіналу) «Сведения о лице, имеющем право без доверенности действовать от имени юридичекого лица», вказано дані особи - « ОСОБА_3 , посада - виконуючий обов`язки завідуючого». Датою внесення відомостей до реєстру вказаний вище відомостей є 22.12.2023 (т. 3, а.к.п. 61-67).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 09.01.2024 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) «Роспотребнадзор» (мовою оригіналу), за посиланням - http://www.rospitrebnadzor.ru . В ході проведення огляду за посиланням http://www.rospitrebnadzor.ru /files/news/SP2.4.3648-20_deta_pdf виявлено документ із назвою «Постановление «Об утверждении санитарных правил СП 2.4.3648-20 «Санитарно-эпидемиологические требования к организациям воспитания и обучения, отдыха и оздоровления детей и молодежи» (мовою оригіналу), який регламентує вимоги відносно окремих видів здійснюваної господарюючими суб`єктами діяльності. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_158 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_40 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки, які записано на оптичний носій інформації - диск, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток (т. 3, а.к.п. 68-75).

Згідно з протоколу огляду інтернет-сторінки від 09.01.2024 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) (мовою оригіналу): «Законодательство российской федерации», за посиланням - http://fzrf.su . В ході проведення огляду вказаного веб-сайту у вкладці пошуку було зазначено «об образовании» після чого виявлено документ за посиланням http://fzrf.su/zakon/ob-obrazovanii-273-fz/ виявлено документ із назвою (мовою оригіналу) «федеральный закон «об образовании в российской федерации» от 29.12.2012 № 273-фз», який регламентує в тому числі порядок отримання дошкільної освіти російської федерації. З метою збереження вказаної публікації у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_159 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_42 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації - диск, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток (т. 3, а.к.п. 77-88).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 09.01.2024 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) «Официальное опубликование правовых актов» (мовою оригіналу), за посиланням - http://publication.pravo.gov.ru . В ході проведення огляду за посиланням http://publication.pravo.gov.ru /Document/View/0001202209240008?index= виявлено документ із назвою (мовою оригіналу) «федеральный закон от 24.09.2022 № 371-фз «о внесении изменений в федеральный закон об образовании в российской федерации» и статью 1 федерального закона «об обязательных требованиях в российской федерации». У частині 4 статті 3 вказаного закону зазначено (мовою оригіналу): «Основные общеобразовательные программы подлежат приведению в соответствие с федеральными программами не позднее 1 сентября 2023 года». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_44 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_45 (повне). (т. 3, а.к.п. 90-94).

Відповідно до копії «федерального закона от 24.09.2022 № 371-фз «о внесении изменений в федеральный закон об образовании в российской федерации» и статью 1 федерального закона «об обязательных требованиях в российской федерации» (мовою оригіналу), який підписаний президентом російської федерації ОСОБА_16 , У частині 4 статті 3 вказаного закону зазначено (мовою оригіналу): «Основные общеобразовательные программы подлежат приведению в соответствие с федеральными программами не позднее 1 сентября 2023 года» (т. 3, а.к.п. 95-102).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 09.01.2024 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) «Вконтакте» - російську соціальну мережу з доменом - http://vk.com. В ході проведення огляду за посиланням http://vk.com у вкладці пошуку зазначено «Новокрасновский сад» після чого виявлено сторінку під назвою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_160» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_48 , яка була створена 31.03.2023 та має 20 підписників. Також вказана сторінка підтверджується через (мовою оригіналу) «Госуслуги». На головній сторінці в розділі інформації зазначено (мовою оригіналу): «Подробная информация» (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_160» Детский сад. Руководитель ОСОБА_3 Муниципальное дошкольное образовательное учреждение «Новокрасновский ясли-сад» администрации Володарского района», також зазначений контактний номер телефону, адреса місця знаходження та режим роботи установи. У вказаній вкладці є геолокація розташування дитячого садочку, а також контактною особою зазначена ОСОБА_3 , також мається посилання на соціальну сторінку останньої - ІНФОРМАЦІЯ_49 . При переході на вкладку з геолокацією виявлено, що установа знаходиться за адресою (мовою оригіналу): «донецкая народная республика, р-он Володарский, с. Новокрасновка, улица Лесная, 33-А», також зазначений контактний телефон та режим роботи дитячого садочку. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_50 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_51 (повне). Далі проведено огляд публікацій, виставлених на сторінці «МБДОУ «Новокрасновський сад»:

1. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_52 о 09:51 годині з посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_53 з позначкою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 12 осіб, до публікації прикріплений текст (мовою оригіналу): «Как облегчить адаптацию ребенка в детском саду?», також відображені рекомеданції для батьків, підготовлені розробниками проекту (мовою оригіналу) «Госуслуги». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_21 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_54 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_55 (повне).

2. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_56 о 16:24 години з посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_57 з позначкою: « ІНФОРМАЦІЯ_58 », публікацію переглянуло 10 осіб, до публікації прикріплений текст (мовою оригіналу): «Глава Минпросвещения ОСОБА_22 рассказал об основных достижениях системы образования в этом году. Все главное в карточках» також до публікації додано 10 зображень із роз`ясненнями. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_59 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_60 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

3. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_61 о 09:58 годині за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_62 з позначкою (мовою оригіналу): «ОСОБА_23», публікацію переглянуло 9 осіб, до публікації прикріплений текст (мовою оригіналу): «глава днр ОСОБА_23 совместно с уполномоченным при президенте российской федерации по правам ребенка ребенка ОСОБА_24, сенатором рф от донецкой народной республики ОСОБА_25, и.о. министра молодежной политики днр ОСОБА_26 наградили ребят за спасение и оказание помощи мирным жителям в условиях ведения боевых действий», також до публікації прикріплено відео файл довжиною 03:37 хвилин. Під час перегляду відео файлу встановлено, що на даному відеозаписі виступає «глава днр - ОСОБА_23». З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_63 було здійснено завантаження відеозапису із назвою (мовою оригіналу): «Ребят наградили за спасение и оказание помощи мирным жителям в условиях ведения боевых действий», який записано на оптичний носій інформації - диск, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток. Також з метою обчислення цифрового файлу та створення буквенно-цифрового рядку фіксованої довжини, за допомогою програмного забезпечення для ви числення та перевірки хеш-сум файлів «RapidCRC» застосовуючи алгоритм «ІНФОРМАЦІЯ_162» було отримано хеш-суму файлу ІНФОРМАЦІЯ_161. З метою фіксації метаданих вже збереженого відео файлу за допомогою програмного забезпечення «MediaInfo» проведено аналіз метаданих, який роздруковано та долучено до протоколу. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_64 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_65 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

4. Публікація викладена 13.12.2023 о 16:46 години у вигляді репосту з сайту (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_163», ІНФОРМАЦІЯ_164» з посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_66 , публікацію переглянуло 7 осіб. У вказаній публікації маються роз`яснення як отримати подарунок дитини в рамках акції (Ялинка бажань). З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_67 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_68 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

5. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_69 о 09:50 години за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_70 з позначкою (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 17 осіб. У вказаній публікації зазначено (мовою оригіналу): «С 2014 года георгиевская лента стала символом нашей борьбы с украинским национализмом и неонацизмом. Она для нас - олицетворение подвига предков, победы в Великой Отечественной войне. Сила георгиевской ленты такова, что киевский режим запретил ее ношение! А для нас она как определитель «свой-чужой». Уважаешь георгиевскую ленту, значит свой, значит нам по пути…». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_71 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_72 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

6. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_73 о 15:08 години за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_74 з позначкою (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 17 осіб. У вказаній публікації зазначено (мовою оригіналу): « ОСОБА_18 : «Никогда информационные технологии не заменят традиционные форматы обучения. Министр просвещения рф подчеркнул это на всероссийском совещании, прошедшем на площадке выставки «россия» на вднх. Он, в частности коснулся темы использования цифровых инструментов в обучении школьников. Глава ведомства акцентировал внимание собравшихся на том, что это лишь дополнение к традиционному формату образования и помощь учителям в подготовке к урокам..». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_75 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_76 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

7. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_77 об 11:12 годині за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_78 з позначкою (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 13 осіб. У вказаній публікації зазначено (мовою оригіналу): «В правительстве рф утвердили план выполнения стратегии комплексной безопасности детей до 2030 года…Кроме того планируется разработка программы, согласно которой детей в детсадах, школах и учреждениях допобразования научать плавать». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_165 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_79 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

8. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_80 о 10:46 годині за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_78 з позначкою (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 24 особи. У вказаній публікації зазначено (мовою оригіналу): «представители днр вышли в финал конкурса #МЫВМЕСТЕ 2023 года. Давайте поможем им победить - проголосуем за проекты! Как это сделать, смотрите в ролике. Каждый из этих проектов заслуживает призового места. Компетентная комиссия отобрала их из почти 40 тысяч заявок, поступивших из 48 регионов. В финал попали 128 проектов и шесть из них наши….Донбасс всегда стоял стеной за своих. Не подведем и в этот раз. Проголосуем за ребят! ІНФОРМАЦІЯ_166». Вказана публікація посилається на сайт ІНФОРМАЦІЯ_81 під назвою (мовою оригіналу) «Народное голосование Международная Премия # МЫВМЕСТЕ». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_165 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_79 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

9. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_82 о 17:11 годині за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_83 з позначкою (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 18 осіб. У вказаній публікації зазначено (мовою оригіналу): «в москве на вднх начала работу международная выставка-форум «россия», в рамках которой сегодня открыли экспозицию донецкой народной республики. На связи с нашим стендом были Донецк, Горловка, Харцызк, Шахтерск….Стенд республики похож на террикон - узнаваемый символ донбасса. Экспозиция включает такие тематические части как «Путь домой», «Сделано по обстрелами», «Возрождение в россии» и «Днбасс, в котором хочется жить». Особое внимание уделено нашим героям - защитника донецкой народной республики….». До публікації прикріплено відео файл за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_84 під назвою (мовою оригіналу) « ІНФОРМАЦІЯ_85 », в якому розповідається про те, що на виставці можна дізнатися історію виникнення місточок та селищ, які входять до днр та які на теперішній час є російською федерацією. З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_63 було здійснено завантаження відеозапису із назвою (мовою оригіналу) «В москве началась международная выставка-форм», який записано на оптичний носій інформації - диск, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід`ємний додаток. Також з метою обчислення цифрового файлу та створення буквенно-цифрового рядку фіксованої довжини, за допомогою програмного забезпечення для ви числення та перевірки хеш-сум файлів «RapidCRC» застосовуючи алгоритм «ІНФОРМАЦІЯ_162» було отримано хеш-суму файлу ІНФОРМАЦІЯ_167. З метою фіксації метаданих вже збереженого відео файлу за допомогою програмного забезпечення «MediaInfo» проведено аналіз метаданих, який роздруковано та долучено до протоколу. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_64 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_65 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

10. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_86 о 09:53 годині за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_78 з позначкою (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 13 осіб. У вказаній публікації зазначено (мовою оригіналу): «Прошло семь лет со дня трагической гибели героя донецкой народной республики арсена павлова. Противник, не сумев победить его на поле боя, подло совершил теракт в доме, где моторола жил с семьей. В исле первых российских добровольцев он приехал в Донбасс и встал на его защиту. В полной мере его предназначение раскрылось, когда он возглавил батальон «спарта», стал одним из символов борьбы за Славянск, а подразделение по праву начали называть легендарным. Он был одним из тех, кто горел идеей русского мира утверждая: «моя задача - защищать народ, который сделал свой выбор». И стал настоящим всенародным героем, которого любят и чтут. Таким он и останется в нашей памяти». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_169 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_87 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

11. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_88 об 11:09 годині за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_89 з позначкою (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 23 особи. У вказаній публікації зазначено (мовою оригіналу): «У нас в донецкой народной республике немало поводов для гордости: исторические места, знаменитые земляки, достижения, уникальные предприятия, наши трудовые коллективы, сохранившие, несмотря на все трудности и испытания, собственные традиции и потенциал для развития. Проект «карта гордости», на которой будет отображено то, чем славен край - замечательная возможность собрать в одном месте такую информацию….Настоятельно прошу жителей региона принять участие в проекте - самим составить «Карту гордости». Нам есть что рассказать о социально-культурных, природных, экономических особенностях городов и районов республики. Нам есть что показать жителям всей россии, - отметил глава днр ОСОБА_23. Аккаунты проекта в соцсетях: ІНФОРМАЦІЯ_90 ». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_91 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_92 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

12. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_93 о 09:24 годині за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_94 з позначкою (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 110 осіб. До публікації прикріплений наступний текст (мовою оригіналу): «В МБДОУ «Новокрасновский я/с» была проведена экскурсия к памятнику воинам-землякам, павшим в годы Великой Отечественной войны. Дети возложили цветы и почтили погибших минутой молчания». До публікації додаються фотозображення у кількості 7 штук. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_170 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_95 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

13. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_96 о 09:24 годині за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_97 з позначкою (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 62 особи. До публікації прикріплений наступний текст (мовою оригіналу): «Консультация для родителей». До публікації додаються фотозображення у кількості 8 штук, в яких розповідається (мовою оригіналу) «Как рассказать ребенку о Дне победы». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - http://archive.today/Gvgs1 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_98 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації (т. 3, а.к.п. 118-149).

Згідно з протоколу огляду інтернет-сторінки від 07.02.2024 разом із диском, що містить електронний файл, переглянутий та досліджений у судовому засіданні, за участю спеціаліста ОСОБА_11 оглянуто інтернет-сторінку (веб-сайт) «Вконтакте» - російську соціальну мережу з доменом - ІНФОРМАЦІЯ_46 В ході проведення огляду за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_47 у вкладці пошуку зазначено (мовою оригіналу) «Новокрасновский сад» після чого виявлено сторінку під назвою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_160» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_48 , яка була створена 31.03.2023 та має 20 підписників. Також вказана сторінка підтверджується через (мовою оригіналу) «Госуслуги». На головній сторінці в розділі інформації зазначено (мовою оригіналу): «Подробная информация» щодо МБДОУ «Новокрасновський сад» Керівник - ОСОБА_3 , також зазначений контактний номер телефону, адреса місця знаходження та режим роботи установи. У вказаній вкладці є геолокація розташування дитячого садочку, а також контактною особою зазначена ОСОБА_3 , також мається посилання на соціальну сторінку останньої - ІНФОРМАЦІЯ_49 . При переході на вкладку з геолокацією виявлено, що установа знаходиться за адресою (мовою оригіналу): «донецкая народная республика, р-он Володарский, с. Новокрасновка, улица Лесная, 33-А», також зазначений контактний телефон та режим роботи дитячого садочку. Далі проведено огляд публікацій, виставлених на сторінці «МБДОУ «Новокрасновський сад»:

1. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_52 о 09:51 годині з посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_99 з позначкою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 13 осіб, до публікації прикріплено фотозображення та текст (мовою оригіналу): «в россии с 2018 года реализуется нацпроект «Образование» Его итоги за прошедший год - в карточке». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_171 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_100 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

2. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_101 о 15:54 години з посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_102 з позначкою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 12 осіб, до публікації прикріплений текст (мовою оригіналу): «в днр действуют меры поддержки участников сво и членов их семей. Подробнее - в карточках», також до публікації додано 8 фотозображень із роз`ясненнями. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_103 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_104 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

3. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_105 о 14:17 годині за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_106 з позначкою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 12 осіб, до публікації прикріплений текст (мовою оригіналу): «ребята из днр могут сходить в виртуальный тур по музеям и галереям. Специалисты «Сферума» собрали для вас подборку из 6 музеев: Третяковская галерея - http://clck.ru/37p4vm, Госсударственный исторический музей - http://clck.ru/37SP88T, Полеонтологический музей - ІНФОРМАЦІЯ_107 , Этнографический музей - http://clck.ru/37p4vо, Музей музыки - http://clck.ru/ekv2x», під час переходу за вказаними посиланнями проводиться онлайн екскурсії по переліченим музеям, які розташовані на території росії. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_172 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_108 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

4. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_109 о 12:46 години з посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_110 з позначкою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 15 осіб. До публікації прикріплено наступний текст (мовою оригіналу): «С мая 2022 года по настоящее время в днр восстановили 200 детских садов. Об этом сообщила и.о. министра образования и науки днр ольга колударова. По ее словам, в 2023 году республика сумарно привлекла на образование более 3 млрд рублей из федерального бюджета». Також до публікації додаються фотозображення. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_111 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_112 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

5. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_113 за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_114 з позначкою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_168» (мовою оригіналу), публікацію переглянуло 27 осіб. До публікації прикріплено наступний текст (мовою оригіналу): «Как понять, готов ли ребенок к садику? Если признаки, которые помогут понять, готов ли ребенок к детскому садику и как быстро пройдет его адаптация в новом окружении. Портал «Госуслуги подготовил перечень важных для адаптации навыков….». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_173 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_115 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

6. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_174 за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_116 . До публікації прикріплено наступний текст (мовою оригіналу): «8-летняя ОСОБА_19 из днр принимает участие в международном конкурсе рисунков « ІНФОРМАЦІЯ_117 ». Після перегляду публікації встановлено, що вона має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_118 , при переході за вказаним посиланням відкривається веб-сайт під назвою (мовою оригіналу) « Музей Победы ». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_119 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_120 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

7. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_121 за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_122 з позначкою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 32 особи. До публікації прикріплено наступний текст (мовою оригіналу): «Как приучить детей к домашним делам? Портал «Госуслуги» подготовил ряд советов для родителей…..». До публікації додається фотозображення. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_123 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_124 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

8. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_23 за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_125 з позначкою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 30 осіб. До публікації прикріплено наступний текст (мовою оригіналу): «Ваш ребенок не отпускает вас ни на минуту и просит с ним играть? Для этого необходимо научить ребенка самостоятельной игре. Портал «Госуслуги» подготовил для жителей днр ряд рекомендаций…». До публікації додається фотозображення. Під час перегляду публікації виявлене посилання - ІНФОРМАЦІЯ_126 , під час відкриття якого з браузеру переходить на «Телеграм канал» під назвою (мовою оригіналу) «Госуслуги для родителей», яка була викладена ІНФОРМАЦІЯ_127 о 15:00 годині та її переглянуто 250,9 тисяч осіб. Під час перегляду інформації про вказаний телеграм канал встановлено наступне (мовою оригіналу): «Официальная страница портала Госуслуги обо всех видах господдержки родителей». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_128 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_129 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації.

9. Публікація викладена ІНФОРМАЦІЯ_130 за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_131 з позначкою (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_168», публікацію переглянуло 48 осіб. До публікації прикріплено наступний текст (мовою оригіналу): «Рекомендация для родителей» та прикріплено фотозображення, на якому мається позначка (мовою оригіналу) «росподребнадзор» та скріншот посилання. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням http://archive.vn/ було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_175 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_132 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації (т. 3, а.к.п. 151-176).

Як слідує з постанови старшого слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецької області від 27.02.2024, ОСОБА_3 , оголошено у регіональний, державний, міждержавний та міжнародний розшук (т. 3, а.к.п. 211).

Суд, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, відповідно до ст. 94 КПК України, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.

Колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України) - це злочин проти основ національної безпеки України. Суб`єктивна сторона кримінальних правопорушень характеризується прямим або непрямим умислом.

Державою-агресором за загальним визначенням є країна, яка першою застосовує збройну силу проти іншої країни, тобто тим самим вчиняє агресію. Державою-агресором може бути визнана не лише одна країна, а група країн, в т.ч. пов`язаних між собою угодами про військову допомогу.

При кваліфікації злочинів за ст.111-1 КК державою-агресором наразі вважається рф. При цьому враховуються, зокрема, постанова Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII, Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затверджений Законом України № 2102-IX від 24.02.2022.

Судом встановлено, що вказані у вироку та досліджені в ході судового розгляду докази є належними, допустимими та достовірними, а з огляду на їх системну оцінку і достатніми для обґрунтованого висновку про наявність в діях обвинуваченої ОСОБА_3 , яка будучи громадянкою України, перебуваючи на території селища Нікольське Нікольського району Донецької області, добровільно зайняла посаду в.о. завідувача КЗ «Новокрасновський ясла-садок», та перебуваючи на вказаній посаді вчиняла дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти,складу інкримінованого їй кримінального правопорушення, доведеності вини у її вчиненні та для прийняття законного та обґрунтованого рішення у кримінальному провадженні.

Обвинувачена ОСОБА_3 усвідомлювала факт збройної агресії з боку рф та окупації території України, яка розпочалась приблизно о 04:00 годині 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, тому реалізуючи свій злочинний умисел, пішла на співпрацю з окупаційними військами рф та представниками так званої «днр». При цьому характер її дій, їх послідовність та тривалість свідчить про невимушеність поведінки ОСОБА_3 , відсутності будь-якого примусу щодо неї, а відтак, і цілковитої добровільності її дій та відповідно добровільності зайняття нею посади в дошкільному закладі освіти окупаційної влади в тимчасово окупованому сел.Нікольське Нікольського району Донецької області.

Судом установлено, що обставини визнані судом у вироку як доведені, з числа регламентованих ст. 91 КПК України, у своїй сукупності підтверджуються процесуальними джерелами доказів, які передбачені ст. 84 того ж Кодексу, та містяться у матеріалах цього провадження.

Оцінюючи доведеність винуватості обвинуваченої ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, суд враховує практику Європейського суду з прав людини. Зокрема, у справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 та «Барбеса, Месече і Ябардо проти Іспанії» від 06.12.1998 Європейський суд вирішив, що при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою» (п. 150, п.253).

Аналіз вищенаведених показів свідків та досліджених письмових доказів у їх сукупності, які суд визнає належними та допустимими, дозволяє суду поза розумним сумнівом дійти до висновку, що вина обвинуваченої ОСОБА_3 в суді у скоєнні злочинних дій, зазначених у вироку, доведена повністю.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку про повну доведеність вини обвинуваченої ОСОБА_3 і правильної кваліфікації її дій за ч. 3 ст. 111-1 КК України, як таких, що виразилися у вчиненні дій громадянином України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.

Положеннями статті 84 КПК України визначено, що доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 КПК України доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.

Критеріями допустимості доказів є: належне процесуальне джерело (ч. 2 ст. 84 КПК України містить вичерпний перелік процесуальних джерел доказів, який розширеному тлумаченню не підлягає); належний суб`єкт збирання доказів (докази можуть бути зібрані тільки тими суб`єктами, які згідно з нормами КПК мають на це право); належна процесуальна форма (встановлений КПК порядок здійснення кримінального провадження в цілому і проведення окремих процесуальних дій).

Отже, допустимість доказів як ознака їх якості визначається нормами кримінального процесуального закону. Недодержання вказаних вимог має наслідком визнання доказів недопустимими, вони не можуть бути використані при прийнятті процесуальних рішень, на них не може послатися суд при ухваленні судового рішення.

Недопустимими є докази, отримані внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також будь-які інші докази, здобуті завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини (ст. 87 КПК України). Такі перераховані в частинах 2 та 3 статті 87 КПК України та не є виключними.

У своїй постанові у справі № 318/2921/18 від 01.12.2020 Верховний Суд зазначив, що норми ст.87 КПК України не передбачають, що будь-яке формальне недотримання вимог кримінального процесуального закону при отриманні доказу автоматично тягне необхідність визнання доказу недопустимим. Натомість, закон зобов`язує суд дати оцінку доказу з точки зору його допустимості з урахуванням того, чи було допущене порушення КПК істотним та яким чином воно перешкоджало забезпеченню та реалізації прав і свобод особи.

Крім цього, у постанові від 25.09.2018 у справі № 210/4412/15-к Верховний Суд зазначив, що перелік діянь, які передбачені у ст. 87 КПК України, як підстави для визнання фактичних даних недопустимими, як докази, не є вичерпним і становить собою порушення фундаментальних гарантій, що дає певний орієнтир для визначення змісту поняття «істотне порушення» у випадках, які не підпадають під цей перелік. У кожному конкретному випадку суд, оцінюючи допустимість того чи іншого доказу, повинен враховувати істотність допущених порушень кримінального процесуального закону та важливість кожного доказу для встановлення обставин кримінального провадження. Тому кожний доказ повинен оцінюватися автономно, оскільки його безумовне виключення може призвести до негативних наслідків, що виражатимуться в ухваленні незаконного, необґрунтованого та несправедливого судового рішення.

Твердження сторони захисту, що протоколи огляду відеопрограми під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_138» (мовою оригіналу), яка опублікована ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4», що створений у месенджері «Telegram» за участі свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 (Т. 2 а.к.п. 33-36, 50-52, 56-58) є недопустимим доказами, оскільки на відеозаписі, наданому слідчим для перегляду свідкам, зображено одну особу жіночої статі, а також під час перегляду відеозапису, у нижньому правому куті, були вказані анкетні дані цієї особи, яка надавала інтерв`ю - обвинуваченої ОСОБА_3 , тобто фактично було проведено впізнання обвинуваченої, а не огляд, суд вважає неслушними та відхиляє, виходячи з наступного.

Відхиляючи такі доводи сторони захисту, суд виходить з того, що відповідно до ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій, шляхом витребування та одержання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Суд зауважує, що свідки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 , під час прийняття участі в ході проведення слідчої дії, кожен окремо, чітко та впевнено повідомили слідчому, що під час перегляду відеопрограмми під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_138» (мовою оригіналу), яка опублікована ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4», що створений у месенджері «Telegram», вони впізнали в особі жіночої статі, яка давала інтерв`ю журналістам окупаційного каналу, обвинувачену ОСОБА_3 , з якою вони мешкали в одному селі Новокраснівка Маріупольського району Донецької області та зустрічались в ході виконання своїх службових обов`язків. Свідок ОСОБА_8 також зазначила, що їй відомо, що ОСОБА_3 на момент вторгнення рф працювала на посаді завідуючої «Новокраснівського дитячого садочку» у с. Новокраснівка Нікольської ТГ Маріупольського району Донецької області і яка на теперішній час продовжує працювати на цій же посаді, однак при окупаційній владі.

Допитані в суді вказані свідки в кінцевому результаті справи не зацікавлені і підстав сумніватися в їх об`єктивності, недостовірності у суду немає, їх покази співпадають між собою, тому у суду відсутні підстави сумніватися у їх правдивості.

Крім того, суд звертає увагу, що огляд це слідча (розшукова) дія, яка проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп`ютерних даних (ч.1 ст.237 КПК).

Відповідно до п. 2) ч. 2, ч. 3 ст. 237 КПК України огляд комп`ютерних даних проводиться слідчим, прокурором шляхом відображення у протоколі огляду інформації, яку вони містять, у формі, придатній для сприйняття їх змісту (за допомогою електронних засобів, фотозйомки, відеозапису, зйомки та/або відеозапису екрана тощо або у паперовій формі).

Для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.

Відповідно до ч. 7 ст. 237 КПК при огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження.

Відповідно до чинного кримінального процесуального законодавства України проведення будь-якої слідчої (розшукової) дії повинно супроводжуватися протоколюванням, вимоги до складання якого визначені положеннями ст. 104 КПК.

Як убачається з протоколів огляду відеопрограми під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_138» (мовою оригіналу), яка опублікована ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4», що створений у месенджері «Telegram» (Т. 2 а.к.п. 33-36, 50-52, 56-58), огляди відеопрограмми за участі ОСОБА_3 проведені органом досудового розслідування за участі свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 , до протоколів додано скриншоти оглянутих інтернет-сторінок та оптичні диски DVD-R із записом оглянутої інформації. Крім того зазначено інтернет-посилання, за допомогою якого у мережі Інтернет можливо ідентифікувати відповідні інтернет-сторінки із відеопрограммою за участі ОСОБА_3 , оглянутою під час досудового розслідування. Протоколи оглядів складені відповідно до вимог законодавства та містять усі необхідні відомості, передбачені ст. 104 КПК.

Втім, сторона захисту не надала суду будь-яких доказів на підтвердження своїх тверджень про можливість монтування відеопрограми під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_138» (мовою оригіналу), яка опублікована ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4», що створений у месенджері «Telegram» за участі обвинуваченої ОСОБА_3 .

Що стосується тверджень сторони захисту про те, що протоколи впізнання за фотознімками за участі свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 (Т. 2 а.к.п. 37-40, 53-55, 59-61) є недопустимим доказами, оскільки слідчий не виконав свій обов`язок передбачений положеннями ч. 1 ст. 228 КПК України щодо попереднього з`ясування чи може особа, яка впізнає впізнати особу, а перед проведенням процедури впізнання кожному свідку окремо було продемонстровано відеозапис, на якому зображено одну особу жіночої статі, а також під час перегляду відеозапису, у нижньому правому куті, були вказані анкетні дані особи, яка надавала інтерв`ю - обвинуваченої ОСОБА_3 , то на думку суду вони також є неслушними, з огляду на наступне.

Так, правила ст. 228 КПК установлюють вимоги до проведення такої слідчої дії, як пред`явлення особи для впізнання, недотримання яких має наслідком визнання відповідного протоколу недопустимим доказом, тобто таким, що отриманий з порушенням порядку, встановленого КПК.

Як видно з досліджених судом протоколів впізнання за фотознімками за участі свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 (Т. 2 а.к.п. 37-40, 53-55, 59-61) в цих протоколах детально розписано ознаки, за якими вказані свідки можуть впізнати обвинувачену ОСОБА_3 , як особу, яка на момент вторгнення рф працювала на посаді завідуючої «Новокраснівського дитячого садочку» у с. Новокраснівка Нікольської ТГ Маріупольського району Донецької області і яка на теперішній час продовжує працювати на цій же посаді, однак при окупаційній владі.

Частиною 2 ст. 228 КПК України передбачено, що особа, яка підлягає впізнанню, пред`являється особі, яка впізнає, разом з іншими особами тієї ж статі, яких має бути не менше трьох і які не мають різких відмінностей у віці, зовнішності та одязі. Перед тим як пред`явити особу для впізнання, їй пропонується у відсутності особи, яка впізнає, зайняти будь-яке місце серед інших осіб, які пред`являються.

Приписами ч. 6 ст. 228 КПК визначено, що за необхідності впізнання може проводитися за фотознімками, матеріалами відеозапису з додержанням вимог, зазначених у частинах першій і другій цієї статті. Проведення впізнання за фотознімками, матеріалами відеозапису виключає можливість у подальшому пред`явленні особи для впізнання.

З викладеного вбачається, що жодних імперативних вимог щодо пред`явлення для впізнання законодавством не передбачено, так само й обов`язковість обґрунтування слідчим необхідності проведення впізнання саме за фотознімками.

Зокрема, перед пред`явленням особи для впізнання слідчий, прокурор повинен з`ясувати, чи може особа, яка впізнає, впізнати цю особу, опитує її про зовнішній вигляд і прикмети цієї особи, а також про обставини, за яких вона бачила цю особу, про що складає протокол. Якщо особа заявляє, що вона не може назвати прикмети, за якими впізнає особу, проте може впізнати її за сукупністю ознак, у протоколі зазначається, за сукупністю яких саме ознак вона може впізнати особу.

Як убачається з протоколів впізнання за фотознімками за участі свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 (Т. 2 а.к.п. 37-40, 53-55, 59-61), процедура впізнання за фотознімками проведена органом досудового розслідування за участю свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 відповідає положенням ст. 228 КПК України. В ході проведення впізнання за фотознімками свідки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 вказували, що можуть впізнати ОСОБА_3 , з якою вони були знайомі тривалий час, за загальними рисами обличчя, формою очей та губ, кольором волосся. Протоколи оглядів складені відповідно до вимог законодавства та містять усі необхідні відомості, передбачені ст. 104 КПК.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що пред`явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 (Т. 2 а.к.п. 37-40, 53-55, 59-61) було проведено відповідно до вимог ст. 228 КПК України, особи на фотознімках бути тієї ж статі та не мали різких відмінностей у віці, зовнішності з особою, яка підлягала впізнанню.

Відповідно до ст. 85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

На переконання суду, усі слідчі дії проводились в межах кримінального провадження, уповноваженими особами, у відповідності до положень КПК України.

Порушень КПК України, які б вплинули на правильність висновків суду на підставі безпосередньо досліджених в судовому засіданні доказів під час судового розгляду не встановлено, при цьому стороною захисту не наведено жодних доводів, які б давали підстави для висновків, що такі порушення вплинули на забезпечення прав та основоположних свобод обвинуваченої ОСОБА_3 або ж поставило під сумнів достовірність зібраних доказів.

Таким чином суд вважає протоколи огляду відеопрограми під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_138» (мовою оригіналу), яка опублікована ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4», що створений у месенджері «Telegram», за участі свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 (Т. 2 а.к.п. 33-36, 50-52, 56-58) та протоколи впізнання за фотознімками за участі свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 (Т. 2 а.к.п. 37-40, 53-55, 59-61) допустимими і належними доказами, оскільки судом встановлено, що вони отримані належним суб`єктом отримання доказів, із законного процесуального джерела доказів, у належному процесуальному порядку, із належною фіксацією ходу і результатів слідчих дій відповідно до вимог КПК України.

Дії органу досудового розслідування, зафіксовані відповідно до норм КПК України та ніяким чином не перешкоджали забезпеченню та реалізації прав і свобод обвинуваченої. Отже, захисник не навів належних аргументів, які б свідчили про недопустимість чи неналежність вказаних доказів.

З огляду на вищевказане, перевіряючи доводи сторони захисту щодо недопустимості доказів по вказаному кримінальному провадженню, суд прийшов до висновку, що вони зводяться до особистого тлумачення стороною захисту норм матеріального, процесуального закону та аналізу і переоцінки одиничних непрямих доказів. При цьому, вказані учасники провадження, оцінюють і тлумачать такі докази на свій лад, вибірково, спотворюючи їх зміст та відособлено від інших доказів, ігноруючи всю їх сукупність та системність.

Доводи сторони захисту про неможливість ухвалення обвинувального вироку та проведення спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 , оскільки в даному випадку вбачається обмеження обвинуваченій доступу до правосуддя, як під час досудового розслідування так і в ході судового розгляду справи, а також порушується її гарантоване державою право на захист, так як ОСОБА_3 не повідомлена належним чином про час та місце розгляду кримінального провадження щодо неї, а тому на даний час відсутні законні підстави для визнання обвинуваченої ОСОБА_3 винуватою, суд вважає неспроможними та не може прийняти їх до уваги, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 374 КПК України у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

З огляду на положення КПК України та Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи, суд зазначає про таке.

Акціонерним Товариством «Укрпошта» припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до російської федерації, а також поштових відправлень до тимчасово окупованої території з 24.02.2022.

Відповідно до ч. 4 ст. 548 КПК України оригінал запиту про міжнародно-правову допомогу надсилається за кордон поштою, то в умовах припинення Акціонерним Товариством «Укрпошта» приймання всіх видів поштових відправлень призначенням до російської федерації та поштових відправлень до тимчасово окупованої території, виконати вимоги КПК України та міжнародних договорів щодо вжиття необхідних заходів з метою отримання правової допомоги у кримінальному провадженні на території російської федерації та тимчасово окупованої території немає можливості.

Попри неявку обвинуваченої ОСОБА_3 до суду, вина останньої у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення доведена наданими стороною обвинувачення доказами, які були досліджені судом з дотриманням умов змагальності.

Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_3 , повідомлення про підозру останній 20.02.2024 були надруковані в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газеті «Урядовий Кур`єр» № 37, де розміщено наступні відомості: ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПІДОЗРУ: Громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України вам повідомляється про підозру у кримінальному провадженні внесеного до ЄРДР за № 12022052770003272 від 31.10.2022 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 Кримінального кодексу України, тобто колабораційна діяльність, а саме у здійсненні громадянином України пропаганди у закладах освіти з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, а також у вчиненні дії громадянином України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти. Повний текст повідомлення про підозру розміщено на вебсайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик» за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/categories/povistki-pro-viklik-ta-vidomostipro-zdijsnennya-specialnogo-dosudovogo-rozsliduvannya. ПОВІСТКА ПРО ВИКЛИК ПІДОЗРЮВАНОГО На підставі ст. ст. 133, 137, 297-5 КПК України викликається підозрювана ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 24.02.2024 з 09:00 години до 14:00 години, на 26.02.2024 з 09:00 години до 14:00 години, на 27.02.2024 з 09:00 години до 14:00 години до адміністративної будівлі слідчого відділення Мвріупольського РУП ГУНП в Донецькій області за адресою: м. Дніпро, вул. Князя Володимира Великого, 15-Б, для вручення повідомлення про підозру, допиту у якості підозрюваної та проведення інших процесуальних дій у кримінальному провадженні № 12022042770003272 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.111-1 КК України. Разом з цим повідомлено, що у разі неприбуття на виклик без поважних причин, перелік яких наведений у ст. 138 КПК України, настають наслідки, передбачені ст. 139 КПК України (т. 3, а.к.п.202).

Повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування надсилались та публікувались відповідно до вимог КПК України, а саме: у друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газеті «Урядовий Кур`єр» № 55 (7715), https://ukurier.gov.ua/media/newspaper/adv/2024-03-14/55_7715r.pdf, розміщено: ПОВІДОМЛЕННЯ про постановлення слідчим суддею ухвали про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваної ОСОБА_3 . Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 11.03.2024 року у справі № 201/2572/24 (1-кс/205/347/2024) надано дозвіл на проведення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України. ПОВІСТКА ПРО ВИКЛИК ПІДОЗРЮВАНОЇ ОСОБА_3 . Підозрювана ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , на підставі ст. ст. 133, 135, 297- 5 КПК України, Вам необхідно з`явитись на 19.03.2024 з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., 20.03.2024 з 09 год.00 хв. до 14 год. 00 хв., 21.03.2024 з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв. до адміністративної будівлі слідчого відділу Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Князя Володимира Великого, буд. 15-б або Маріупольської окружної прокуратури за адресою: м. Дніпро, вул. Щепкіна, 35, для завершення спеціального досудового розслідування та виконання вимог ст. 290 КПК України (відкриття матеріалів іншій стороні), а саме надання доступу до матеріалів кримінального провадження та ознайомлення з ними, вручення обвинувального акта та реєстру матеріалів спеціального досудового розслідування №12022052770003272 від 31.10.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України. При собі необхідно мати паспорт чи інший документ, який посвідчує Вашу особу. Разом з цим повідомляємо, що у разі неприбуття на виклик без поважних причин, перелік яких наведений у ст. 138 КПК України, настають наслідки, передбачені ст. 139 КПК України (т. 3, а.к.п. 246).

Копію процесуальних документів, що підлягали врученню ОСОБА_3 , на виконання вимог ч. 2 ст. 297-5 КПК України, направлялись захиснику ОСОБА_5 , який згідно доручення центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 20.02.2024 №003-040001810 на підставі постанови старшого слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області уповноважено у межах процесуальних прав і обов`язків, визначених ст.ст.46, 48, ч. 3 ст. 49, ст. 52 КПК України, забезпечив безоплатну вторинну правову допомогу підозрюваній ОСОБА_3 (т. 3, а.к.п. 203).

Будь-яких клопотань від обвинуваченої ОСОБА_3 на адресу суду не надходили.

Під час досудового розслідування на підставі постанови старшого слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій від 27.02.2024 підозрювану ОСОБА_3 було оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, оскільки остання переховувалась від органу досудового розслідування (т. 3, а.к.п.208).

Як слідує з ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 11.03.2024 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України (т. 3, а.к.п. 235-239).

З вищевказаного слідує, що органом досудового розслідування вживалося всіх можливих, передбачених вимогами КПК України заходів для виклику та розшуку ОСОБА_3 , щоб забезпечити останній можливість безпосередньо та через обраного захисника реалізовувати права підозрюваної на стадії досудового розслідування.

Захисником ОСОБА_5 після постановлення ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 11.03.2024 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_3 , відповідно до вимог ч. 4 ст. 46 КПК України, ст. 42 КПК України, п. 8 ч. 2 ст. 51 КПК України та ч. 2 ст. 297-5 КПК України, реалізацію прав підозрюваної (обвинуваченої) сторона захисту, яка отримувала необхідні процесуальні документи, ознайомилася з матеріалами кримінального провадження.

Крім того, відповідно до ухвали Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 14.05.2024 здійснювалось спеціальне судове провадження у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_3 , в судовому засіданні приймав участь захисник ОСОБА_5 , який був ознайомлений з матеріалами кримінального провадження від початку здійснення спеціального досудового розслідування (т. 1, а.к.п. 134).

Під час здійснення спеціального судового провадження судом вживалися заходи про виклик обвинуваченої ОСОБА_3 для забезпечення її доступу до правосуддя, яка у кожне судове засідання викликалася у порядку ст. 323 КПК України шляхом розміщення публікацій оголошень про виклик обвинуваченої у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур`єр», на веб-сайті «Судова влада України», на офіційному веб-сайті «Офісу Генерального прокурора» та шляхом направлення судових повісток про виклик обвинуваченої за останнім відомим місцем її проживання: Донецька область, Нікольський район, с. Новокраснівка, вул. Лісна, 59 (т.1, а.к.п. 55, 56, а.к.п. 64-65, а.к.п. 66, а.к.п. 67-68, а.к.п. 71-72, а.к.п. 73, а.к.п. 114, а.к.п. 115, а.к.п. 122, а.к.п. 123, а.к.п. 124-126, а.к.п. 156, а.к.п. 157-158, а.к.п. 165-166, а.к.п. 167, а.к.п. 180-181, а.к.п. 182, а.к.п.190-191, а.к.п. 192, а.к.п. 205, а.к.п. 206-207, т. 4, а.к.п. 5, а.к.п. 22, а.к.п. 33, а.к.п. 35, а.к.п. 43, а.к.п. 66-67, а.к.п. 68, а.к.п. 69, а.к.п. 79-80, а.к.п. 136-138, а.к.п. 139-140, а.к.п. 141-142, а.к.п. 149, а.к.п. 150, а.к.п. 151).

13.12.2024 у кримінальному провадженні № 12022052770003272 від 31.10.2022 за обвинуваченням ОСОБА_3 за ч. 3 ст. 111-1 України, прокурором Мангушського відділу Маріупольської окружної прокуратури ОСОБА_4 , в порядку ст.ст. 338, 341 КПК України змінено обвинувачення. В судовому засіданні під час розгляду вказаного кримінального провадження приймав участь захисник ОСОБА_5 , який отримав копії зміненого обвинувального акту про що останній зазначив в судовому засіданні 17.12.2024, що підтверджується журналом судового засідання по вказаній справі від 17.12.2024 (т. 4, а.к.п. 128-129).

Разом з тим, з урахуванням здійснення у цьому кримінальному провадженні спеціального судового провадження, судом вживалися заходи про повідомлення обвинуваченої ОСОБА_3 про зміну прокурором Мангушського відділу Маріупольської окружної прокуратури ОСОБА_4 обвинувачення,з метою забезпечення її доступу до правосуддя, шляхом розміщення відповідної публікації про зміну обвинувачення у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур`єр», на офіційному веб-сайті «Офісу Генерального прокурора» (т. 4 а.к.п. 137, а.к.п. 139).

Захисник ОСОБА_5 здійснював активні дії, спрямовані на захист обвинуваченої ОСОБА_3 , приймав участь у допиті свідків та дослідженні доказів, виступав у судових дебатах та заперечував проти обвинувачення.

Враховуючи наведене, з урахуванням здійснення у цьому кримінальному провадженні спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення вжито достатніх заходів щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої ОСОБА_3 на захист та доступ до правосуддя.

У свою чергу суд звертає увагу на те, що всі наведені вжиті заходи вказують на те, що обвинувачена ОСОБА_3 була поінформована належним чином про дати слухання справи, а також дотримані її права на належне представництво у суді.

За таких обставин, відповідно до вимог ст. 323 КПК України, суд вважає що є всі правові підстави проводити розгляд цього кримінального провадження за правилами спеціального судового провадження.

Враховуючи порядок, визначений вимогами КПК України, здійснення спеціального судового провадження, яке проводиться за відсутністю обвинуваченої, суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченої, як учасника кримінального провадження, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду. При цьому судом забезпечено застосування до обвинуваченої ОСОБА_3 належної правової процедури в контексті приписів вимог ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом, які вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, а тому поріг вимогливості до доказування у цьому випадку має бути підвищений.

Кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого повинно відповідати, у тому числі таким загальним засадам судочинства, як законність, рівність перед законом і судом, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо (п.п. 2, 3, 10 ч. 1 ст. 7 КПК України).

Також судом відхиляються доводи сторони захисту і на недотримання під час досудового розслідування усіх відповідних процедур щодо належного повідомлення про підозру ОСОБА_3 . Так, згідно ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 11.03.2024 під час досудового розслідування було надано дозвіл на проведення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_3 , як особи, яка ухиляється від слідства та переховується на окупованій території.

На переконання суду Повідомлення про підозру вручено ОСОБА_3 відповідно до вимог КПК України, а саме шляхом публікацій органом досудового розслідування у загальнодержавній сфері розповсюдження - газета «Урядовий кур`єр» та веб-сайті Офісу Генерального прокурора, тому це не викликає сумніву у суду щодо відповідності вказаної процедури вимогам діючого законодавства. Крім того, під час досудового розслідування, так і під час судового розгляду стороною захисту не подавалось будь-яких скарг щодо порушень процедур під час досудового розслідування та вручення підозри ОСОБА_3 . Таким чином спосіб повідомлення про підозру ОСОБА_3 органом досудового розслідування суд не вважає неефективним засобом повідомлення, а вважає його належним, оскільки передбачено діючим КПК України.

Твердження адвоката під час судових дебатів про недостатність доказів на підтвердження винуватості обвинуваченої ОСОБА_3 та ухвалення відносно останньої виправдувального вироку, суд вважає ці доводи такими, що не заслуговують на увагу з огляду на ті обставини, що у даному кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування, у подальшому спеціальне судове провадження, що передбачає можливість відповідно до ст. 323 КПК України проведення його за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 . Крім того, під час як досудового розслідування, так і під час судового розгляду захист інтересів підозрюваної, з подальшим її статусом обвинуваченої здійснював захисник, який був ознайомлений із матеріалами кримінального провадження в повному обсязі, про що є відповідна розписка, а тому порушень прав обвинуваченої ОСОБА_3 не встановлено, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду від 04.11.2021 (справа № 326/1385/18, провадження № 51-2018 км 21).

Як зазначено у п. 3) ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він не відповідає вимогам цього Кодексу.

Обвинувальний акт має містити відомості, зазначені у ч. 2 ст. 291 КПК України.

Касаційний Кримінальний Суд Верховного Суду у своїй постанові від 29.11.2018 (справа № 662/693/16-к, провадження № 51-5773км18) з цього питання зазначив, що відповідно до п. 13) ч. 1 ст. 3 КПК України, обвинуваченням є твердження про вчинення певною особою діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, висунуте в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно ч. 2 ст. 42 КПКУкраїни обвинуваченим є особа, обвинувальний акт щодо якої переданий до суду в порядку, передбаченому ст. 291 цього Кодексу, а обвинувальний акт, згідно з п. 3) ч. 2 ст. 283 КПК України, є однією із форм закінчення досудового розслідування, тобто обвинувальний акт це підсумковий документ, яким визнається достатність доказів, зібраних під час досудового розслідування, засвідчується його завершення й надання доступу до матеріалів стороні захисту. Обвинувальний акт затверджується прокурором й одночасно з його переданням до суду вручається учасникам кримінального провадження під розписку, як це передбачено ст. 293 КПК України. Для суду цей процесуальний документ є правовою підставою для призначення підготовчого судового засідання, судового розгляду, визначення його меж.

Висунення публічного обвинувачення здійснюється в умовах змагальності у судовому розгляді, коли прокурор оголошує короткий виклад або повний текст обвинувального акту (ч. 2 ст. 347 КПК України), а суд роз`яснює суть обвинувачення і з`ясовує у обвинуваченого, чи зрозуміле воно йому (ч. 1 ст. 348 КПК України).

Таким чином, суд констатує, що на стадії досудового розслідування обвинувачення особи пов`язується з моментом складання обвинувального акта, що містить офіційну, сформовану на досудовому розслідуванні версію про вчинення особою діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність.

Як убачається зі змісту обвинувального акта (згідно редакції обвинувального акта від 27.03.2024, підтриманої прокурором ОСОБА_4 ) у кримінальному провадженні у ньому містяться усі відомості щодо формулювання обвинувачення у вчиненні ОСОБА_3 кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 111-1 КК України, із зазначенням події кримінального правопорушення (часу, місця, способу та інших обставин вчинення кримінального правопорушення), форми вини, мотивів і мети вчинення злочину, а також правової кваліфікації дій обвинуваченої (т. 1, а.к.п. 1-32).

Копію обвинувального акту було вручено стороні захисту під розписку без будь-яких зауважень до форми його складання (т. 1, а.к.п. 44).

Як убачається зі змісту обвинувального акта (згідно зміненої редакції обвинувального акта від 13.12.2024, підтриманої прокурором ОСОБА_4 ) у кримінальному провадженні у ньому містяться усі відомості щодо формулювання обвинувачення у вчиненні ОСОБА_3 кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 111-1 КК України, із зазначенням події кримінального правопорушення (часу, місця, способу та інших обставин вчинення кримінального правопорушення), форми вини, мотивів і мети вчинення злочину, а також правової кваліфікації дій обвинуваченої (т. 4, а.к.п. 81-127).

Копію обвинувального акту було вручено стороні захисту, про що захисник ОСОБА_5 підтвердив в судовому засіданні 17.12.2024 (т. 4, а.к.п. 128-129).

Крім того, суд зазначає, що питання про призначення вказаного кримінального провадження до судового розгляду було вирішено відповідно до ухвали суду 14.05.2024, де сторона захисту не посилалась про незрозуміле та некоректне обвинувачення, яке ставиться у провину ОСОБА_3 та клопотання про повернення обвинувального акту прокурору сторона захисту не заявляв, що і слугувало у подальшому підставою для призначення кримінального провадження до спеціального судового розгляду (т. 1, а.к.п. 134-135).

Отже, на переконання суду, обвинувачення, яке ставиться у провину ОСОБА_3 , викладене в обвинувальному акті (згідно зміненої редакції обвинувального акта від 13.12.2024, підтриманої прокурором ОСОБА_4 ) в своїй сукупності надало суду повне уявлення стосовно кожного з елементів складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, що, у свою чергу, надало у подальшому суду можливість зіставити фактичну складову обвинувачення з його юридичною формулою.

Таким чином, суд вважає, що вказані у вироку та досліджені в ході судового розгляду докази є належними, допустимими та достовірними, а з огляду на системну оцінку і достатніми для обґрунтованого висновку про наявність в діях обвинуваченої ОСОБА_3 складу інкримінованого їй кримінального правопорушення, доведеність вини у її вчиненні та для прийняття законного та обґрунтованого рішення у кримінальному провадженні.

Наявна у кримінальному провадженні сукупність наведених вище прямих і непрямих доказів вчинення кримінального правопорушення, які за змістом є чіткими, зрозумілими і послідовними, такими, що в достатній мірі повно викривають обвинувачену у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення надала суду можливість поставити обвинувальний вирок за наслідками розгляду кримінального провадження, а доводи сторони захисту щодо неспроможності обвинувачення, висунутого ОСОБА_3 , про порушення норм кримінального, кримінально-процесуального законодавства України, суд належним чином перевірив та встановив, що зазначені доводи судом розцінюються лише як спосіб захисту від пред`явленого обвинувачення з метою уникнення відповідальності ОСОБА_3 .

Висновок суду про доведеність винуватості ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України зроблено з дотриманням вимог КПК України на підставі об`єктивного з`ясування всіх обставин, підтверджених доказами, які були досліджені та перевірені під час судового розгляду, а також оцінені відповідно до норм Закону.

При цьому суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, яка викладена у справі «Ушаков проти України» (рішення від 18.06.2015, заява № 10705\12) згідно з якою ЄСПЛ визначає: «Суд, при оцінці доказів керується критерієм доведеності «поза розумним сумнівом». Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».

Підсумовуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_3 у скоєні інкримінованого кримінального правопорушення поза всяким розумним сумнівом доведена і підтверджується обсягом досліджених судом в судовому засіданні доказів в їх сукупності та взаємозв`язку та не викликають у суду сумнівів.

Призначаючи покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , суд відповідно до ст. 65 КК України, постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2003 року № 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, які пом`якшують та обтяжують покарання. Особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для виправлення та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.

Відповідно до ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.

Зокрема, під врахуванням особи винного слід розуміти врахування позитивних і негативних, соціальних, фізичних, психічних і правових елементів характеристики особи, що вчинила кримінальні правопорушення, які мають кримінально-правове значення.

Суд також враховує позиції Європейського суду з прав людини, які викладені у справах «Бакланов проти Росії» (рішення від 09 червня 2005 року), і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року), згідно яких досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним. У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року) ЄСПЛ вказав, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи».

Також, у рішенні № 15-рп/2004 Конституційний Суд України зазначив: окремим виявом справедливості є питання відповідності покарання вчиненому злочину; категорія справедливості передбачає, що покарання за злочин повинно бути домірним злочину. Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід, неупередженість. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та рамки покарання відповідатимуть один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винного. Адекватність покарання ступеню тяжкості злочину випливає з принципу правової держави, із суті конституційних прав та свобод людини і громадянина, зокрема, права на свободу, які не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Так, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого обвинуваченою ОСОБА_3 кримінального правопорушення, яке скоєно умисно і відповідно до ст. 12 КК України відноситься до нетяжкого злочину, який вчинено проти основ національної безпеки України, в тяжкий для країни час, в умовах воєнного стану та повномасштабного вторгнення держави агресора, дані про особу обвинуваченої ОСОБА_3 , яка раніше не судима.

Обставин, які пом`якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_3 згідно ст. 66 КК України, судом не встановлено.

Обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченій ОСОБА_3 згідно зі ст. 67 КК України, суд визнає вчинення кримінального правопорушення з використанням воєнного стану.

Суд зазначає, що значну роль у формуванні та збереженні ідентичності дитини відіграє саме освіта, через яку здійснюється безпосередній вплив на становлення та розвиток світоглядних уявлень, національної та правової ідентичності, громадянської позиції, ставлення до своєї держави та надбань її народу тощо. А системний підхід російської влади до впровадження власної освіти спрямований, у тому числі, на викоріння української ідентичності дітей, здійснення освітнього процесу передбачається повністю за російським стандартами, російською мовою та включає потужну пропагандистську складову, що має на меті «денацифікувати» українських дітей та сформувати державі-агресору світогляд.

Також, суд враховує суспільну небезпеку вчиненого кримінального правопорушення, зокрема, вчинення дій, спрямованих проти основ національної безпеки, в умовах воєнного стану, вчинення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у навчальному закладі, які спрямовані на викривлення історії, ідентифікації дітей як українців, знищення національної свідомості та ідентичності неповнолітніх та малолітніх, що є вкрай вразливою категорією населення, наслідки для України, що настануть в майбутньому у зв`язку з її незаконною діяльністю на тимчасово окупованій території, які спрямовані на знищення національної ідентичності українських дітей, викривлення фактів про агресивну війну рф проти України, та історичну роль українського народу в цілому.

Отже, суд враховує, що ОСОБА_3 вчинила злочин проти основ національної безпеки України, що становить велику суспільну небезпеку, здійснювала дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти у період воєнного стану, чим спричинила вкрай негативні наслідки для впровадження повноцінного освітнього процесу в Україні.

З урахуванням вищезазначеного, суд вважає, що основне покарання ОСОБА_3 повинно відповідати загальним засадам призначення покарання, принципам законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання й повинно сприяти виправленню засудженої та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду від 20.01.2024 року по справі №183/184/23.

При прийнятті рішення суд також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.

Враховуючи вищенаведені обставини, позицію прокурора, який просив призначити обвинуваченій покарання у виді позбавлення волі з призначенням додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов`язані з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та у закладах освіти, а також обіймати посади в комунальних установах, органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, та займатись освітньою та виховною професійною діяльністю, позицію захисника, особу самої обвинуваченої, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_3 покарання виключно у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та у закладах освіти, а також обіймати посади в комунальних установах, органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, та займатись освітньою та виховною професійною діяльністю в межах санкції ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).

При цьому, з огляду на вчинення ОСОБА_3 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, суд при призначенні покарання ОСОБА_3 не вбачає підстав для застосування положень ст.ст. 69, 75 КК України.

Саме таке покарання буде необхідним та достатнім для її виправлення, досягнення інших цілей покарання, буде відповідати тяжкості правопорушень, не буде становити «особистий надмірний тягар для особи» та відповідатиме справедливому балансу між загальними інтересами суспільства і вимогами захисту основоположних прав особи.

Вищевказане призначене покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , на переконання суду, буде відповідати його меті, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між охоронюваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягується до кримінальної відповідальності через призму того, що втручання держави в приватне життя особи повинно спрямовуватись на досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та потребою захисту основоположних прав особи, - воно має бути законним (несвавільним), пропорційним (не становити надмірного тягаря для особи).

Запобіжний захід обвинуваченій ОСОБА_3 у виді тримання під вартою (обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України) до набрання вироком законної слід залишити без змін.

За вимогами ч. 2 ст. 124 КПК України із ОСОБА_3 належить стягнути витрати, пов`язані із проведенням судової портретної експертизи в сумі 4543,68 гривень.

Питання про долю речових доказів вирішити відповідно до ч. 9 ст. 100 КПК України.

На підставі ч. 15 ст. 615 КПК України, в умовах дії воєнного стану, після складання та підписання повного тексту вироку суд користується своїм правом обмежитися проголошенням його резолютивної частини з обов`язковим врученням учасникам судового провадження повного тексту вироку в день його проголошення.

Керуючись ст.ст. 368-370, 374, 376, ч. 15 ст. 615 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_3 визнати винуватою у пред`явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 2 (два) роки 6 (шість) місяців з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та у закладах освіти, а також обіймати посади в комунальних установах, органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, та займатись освітньою та виховною професійною діяльністю настрок 10 (десять) років.

До набрання вироком законної сили залишити обвинуваченій ОСОБА_3 раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Строк відбування основного покарання у виді позбавлення волі обвинуваченій ОСОБА_3 обчислювати з моменту приведення вироку до виконання.

Стягнути із ОСОБА_3 на користь держави витрати, пов`язані із проведенням судової портретної експертизи в сумі 4543 (чотири тисячі п`ятсот сорок три) гривні 68 (шістдесят вісім) копійок.

Речові докази (постанови слідчого від 06.11.2024, 22.03.2024, 10.05.2024, 06.06.2024):

- DVD-R диск «Videx», на якому міститься відеофайл із назвою мовою оригінала: «Восстановительные работы в Володарском районе…»; DVD-R диск «Videx», на якому міститься файл із назвою мовою оригінала: «приказ минобрнауки россии от 17.10.2013 № 1155…»; DVD-R диск «Videx», на якому міститься файл із назвою «Закон України про освіту»; DVD-R диск «Videx», на якому міститься файл із назвою «Закон України про дошкільну освіту»; DVD-R диск, на якому міститься файл із назвою мовою оригінала: «приказ министерства просвещения рф от 30.09.2022 № 874…»; DVD-R диск, на якому міститься файл із назвою мовою оригінала: «реализация федеральной образовательной программы дошкольного образования»; DVD-R диск, на якому міститься веб-сторінка у PDF форматі та її HTML код; DVD-R диск, на якому міститься веб-сторінки у PDF форматі та їх HTML код під назвою: «Нікольська селищна громада», «Про утворення та ліквідацію районів від 17.07.2020 № 807-ІХ»; DVD-R диск, на якому міститься документ у PDF форматі із назвою мовою оригіналу «постановление об утверждении санитарных правил….»; DVD-R диск, на якому міститься документ у PDF форматі, який має в собі мовою оригіналу «федеральный закон «об образовании в рф ….», PDF файл та HTML код; DVD-R диск, на якому містяться 2 відеофайли із назвами мовою оригіналу: «ребят наградили за спасение и оказание помощи мирным жителям в условиях ведения боевых действий» та «в моске началась международная выставка форум», PDF файли у кількості 13 штук та HTML коди у кількості 13 штук; DVD-R диск, на якому містяться PDF файли у кількості 9 штук та HTML коди у кількості 9 штук - залишити в матеріалах кримінального провадження протягом усього часу їх зберігання.

Вирок може бути оскаржений шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченій та прокурору.

На підставі ч. 15 ст. 615 КПК України, в умовах дії воєнного стану, повний текст вироку вручити учасникам судового провадження в день його проголошення.

Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Суддя: ОСОБА_1

СудАмур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення10.02.2025
Оприлюднено12.02.2025
Номер документу125026416
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти основ національної безпеки України Колабораційна діяльність

Судовий реєстр по справі —199/2465/24

Ухвала від 31.03.2025

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Мудрецький Р. В.

Ухвала від 21.03.2025

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Мудрецький Р. В.

Вирок від 10.02.2025

Кримінальне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ДЯЧЕНКО І. В.

Ухвала від 06.08.2024

Кримінальне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ДЯЧЕНКО І. В.

Ухвала від 14.05.2024

Кримінальне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ДЯЧЕНКО І. В.

Ухвала від 01.04.2024

Кримінальне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

ДЯЧЕНКО І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні