КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/5550/24
Провадження № 2/488/675/25
У Х В А Л А
про залучення третіх осіб
10.02.2025 року м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді - Щеглової Я.В.,
секретар судового засідання - Годунов Т.О., розглянувши у підготовчому засіданні у залі суду в місті Миколаєві питання щодо залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа служба у справах дітей адміністрації Корабельного району Миколаївської міської ради, яка представляє орган опіки та піклування, про визначення місця проживання дитини та встановлення факту самостійного виховання та утримання,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , через представника - адвоката Скотникова Олександра Миколайовича, звернувся до суду з позовом, у якому просить визначити місце проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком та встановити факт, що ОСОБА_1 самостійно виховує та утримує сина.
Ухвалою судді від 06.01.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
У підготовче засідання 10.02.2025 сторони та третя особа не з`явилися. Про час, дату та місце підготовчого засідання повідомлені своєчасно і належним чином.
Представник позивач подав заяву про розгляд підготовчого засідання без його участі та участі позивача.
Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Судом встановлено таке.
Ухвалою судді від 06.01.2025 службу у справах дітей зобов`язано у строк до 10.02.2025 надати суду письмовий висновок органу опіки та піклування щодо розв`язання спору про визначення місця малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за місцем його проживання у АДРЕСА_1 .
Станом на 10.02.2025 вказаний вище висновок до суду не надходив і служба у справах дітей не повідомила суд про причини, з яких такий висновок надати неможливо.
Відповідно до частин 3, 6, 7 статті 53 ЦПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права і обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права і обов`язки, встановлені статтею 43 цього Кодексу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Нормами статті 19 СК України встановлено, що при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Відповідно до п. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою КМ України від 24 вересня 2008 р. N 866, органами опіки та піклування є районні, районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім`ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей.
З огляду на обставини справи до участі у справі як третю особу, яка не заявляє вимог на предмет спору, на стороні позивача, необхідно залучити виконавчий комітет Миколаївської міської ради як орган опіки та піклування (код ЄДРПОУ 04056612, адреса: 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20).
З метою остаточного визначення предмету заяви та характеру правовідносин, заявлених вимог та складу учасників судового процесу, а також з метою правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне зобов`язати орган опіки та піклування - виконавчий комітет Миколаївської міської ради, у строк до 04.03.2025 надати висновок щодо розв`язання спору про визначення місця проживання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за місцем його проживання у АДРЕСА_1 .
16.01.2025 від представника позивача надійшло ряд клопотань, а саме про залучення в якості співвідповідачів Міністерства оборони України та військової частини НОМЕР_1 , про відмову від клопотання про залучення співвідповідачів та клопотання про залучення до участі у справі у якості третіх осіб Міністерства оборони України та військової частини НОМЕР_1 .
В обґрунтування клопотання про залучення третіх осіб зазначено, що ОСОБА_1 немає іншої можливості підтвердити той факт, що він самостійно утримує та виховує дитину віком до 18 років, яка проживає разом з ним. Більш того в даний час він мобілізований до лав ЗСУ, а це потрібно для звільнення його з ЗСУ, оскільки крім нього ніхто не може утримувати та виховувати його дитину.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що вимоги про визначення місця проживання дитини з одним з батьків є належним способом захисту порушеного права, який прямо передбачений нормами Сімейного кодексу України. Натомість, саме по собі встановлення судом факту, який просить позивач, не може породжувати для нього юридичних наслідків, тобто від його встановлення не буде залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав останнього. Мету та необхідність встановлення цього факту позивач пояснює як вирішення питання про його звільнення з військової служби, оскільки крім нього ніхто не може утримувати та виховувати його дитину.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.06.2022 (справа № 362/643/21) зазначено, що військова служба є різновидом публічної, тому спори з приводу проходження військової служби, зокрема з приводу соціального захисту військовослужбовців, належать до юрисдикції адміністративних судів.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (стаття 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»).
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні із 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який на даний час продовжений.
Відповідно до абз. 5 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах: під час дії воєнного стану: - військовослужбовці, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Відповідно до ч. ч. 1, 4, 5 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Ураховуючи, що між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України (як органом військового управління), а також військовою частиною НОМЕР_1 може виникнути спір, пов`язаний з доведенням наявності підстав для звільнення з військової служби, тобто рішення суду може вплинути на взаємні права та обов`язки цих осіб, суд вбачає підстави для залучення Міністерства оборони України та військової частини НОМЕР_1 як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, оскільки ухвалене в майбутньому рішення суду може безпосередньо вплинути на їх права чи обов`язки.
Керуючись ст. ст. 53-54, 196-198, 353 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Залучити до участі у цивільній справі № 488/5550/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини та встановлення факту самостійного виховання та утримання, в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
- виконавчий комітет Миколаївської міської ради як орган опіки та піклування (код ЄДРПОУ 04056612, адреса: 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20).
- Міністерство оборони України (місцезнаходження: 03168, м. Київ, пр-т Повітряних Сил, 6, код ЄДРПОУ 00034022);
- Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Надіслати третім особам копію цієї ухвали суду.
Визначити третім особам п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання пояснення на позовну заяву, яке має відповідати вимогам ст. 181, ч. ч. 3-6 ст. 178 ЦПК України.
Зобов`язати орган опіки та піклування - виконавчий комітет Миколаївської міської ради, у строк до 0; березня 2025 року, надати висновок щодо розв`язання спору про визначення місця проживання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за місцем його проживання у АДРЕСА_1 .
Одночасно роз`яснити органу опіки та піклування, що відповідно до ч. 7, 8, 9 ст. 84 ЦПК України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Роз`яснити третій особі, що вона може отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки https://court.gov.ua/fair/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Я.В. Щеглова
Суд | Корабельний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2025 |
Оприлюднено | 13.02.2025 |
Номер документу | 125098051 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Корабельний районний суд м. Миколаєва
Щеглова Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні