ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5185/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Д-ОІЛ" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування розпорядження про анулювання ліцензії ,-
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові, з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Чернівецькій області №1067-рл від 01.11.2024 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 24030314202100004 терміном дії з 19.02.2021 року до 19.02.2026 року, адреса роздрібної торгівлі пальним: Чернівецька область, Глибоцький район, село Чагор, вулиця Спортивна, 1,1-А;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Чернівецькій області внести інформацію в Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального про дію (чинність) ліцензії реєстраційний номер 24030314202100004 терміном дії з 19.02.2021 року до 19.02.2026 року, адреса роздрібної торгівлі пальним: Чернівецька область, Глибоцький район, село Чагор, вулиця Спортивна, 1,1-А на право Товариства з обмеженою відповідальністю «Д-ОІЛ» здійснювати роздрібну торгівлю пальним.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що податковим органом протиправно прийнято розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Позивач стверджує, що надав податковому органу повний перелік належних документів для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, однак відповідач дійшов помилкових висновків про подання недостовірних даних у вказаних документах. Позивач зазначає, що для установлення на бетонний майданчик модульної автозаправної станції не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту, оскільки це не є будівництвом, а тому при розміщенні такої АЗС не виникає обов`язку щодо прийняття в експлуатацію об`єкта будівництва. Крім того, позивач зазначає, що податковим органом не встановлено достовірно про підроблення (фальшування) або недостовірної інформації у документах, які подавав позивач під час отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, а тому оскаржуване розпорядження не може вважатись прийнятим правомірно та суперечить раніше зробленим висновкам податкового органу. З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позов.
Відповідач заперечував проти задоволення позову та зазначив, що оскаржуване розпорядження є правомірним, оскільки під час проведення фактичної перевірки господарської одиниці позивача за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, село Чагор, вулиця Спортивна, 1,1-А, встановлено, що відсутні документи та інформація щодо модульної автозаправної станції, а саме документи, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт та документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, змін до них, їх скасування чи анулювання. На переконання податкового органу вказані обставини свідчать про подання позивачем недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання вищезазначеної ліцензії, чим порушено ст. 15 Закону №481/95-ВР. Таким чином, податковий орган вважає, що оскаржуване розпорядження прийняте правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просив відмовити у задоволенні позову.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 14.11.2024 року адміністративний позов залишено без руху. 15.11.2024 року позивачем виправлено недоліки адміністративного позову, у зв`язку із цим, судом відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
18.11.2024 р. від позивача надійшла заява про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 18.11.2024 р. заяву про забезпечення адміністративного позову задоволено повністю. Зупинено дію розпорядження Головного управління ДПС у Чернівецькій області №1067-рл від 01.11.2024 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 24030314202100004 до набрання судовим рішенням законної сили у цій справі.
03.12.2024 р. від позивача надійшла повторна заява про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 03.12.2024 р. у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.
Крім того, представник позивача подав до суду клопотання про залучення другого відповідача по справі.
Ухвалою суду від 13.12.2024 р. відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про залучення співвідповідача по справі.
13.12.2024 р. від позивача надійшла заява про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 13.12.2024 р. заяву про забезпечення адміністративного позову задоволено повністю. Заборонено Головному управлінню ДПС у Чернівецькій області вчиняти дії щодо внесення до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформації щодо анулювання Товариству з обмеженою відповідальністю «Д-ОІЛ» ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 24030314202100004 терміном дії з 19.02.2021 року до 19.02.2026 року та/або вчинити дії щодо поновлення запису в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального про дію (чинність) ліцензії реєстраційний номер 24030314202100004 на право Товариства з обмеженою відповідальністю «Д-ОІЛ» здійснювати роздрібну торгівлю пальним до набрання законної сили рішення у справі № 600/5185/24-а.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Товариство з обмеженою відповідальністю "Д-ОІЛ" зареєстроване як юридична особа та здійснює господарську діяльність за кодом КВЕД - 47.30 Роздрібна торгівля пальним. (а.с. 11-12).
09.01.2023 р. за позивачем зареєстровано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (переоформлення) реєстраційний номер 24030314202100004 з терміном дії з 19.02.2021 р. по 19.02.2026 р. (а.с.13).
31.10.2024 р. Головним управління ДПС у Чернівецькій області складено акт (довідка) фактичної перевірки Товариство з обмеженою відповідальністю "Д-ОІЛ", в якому зафіксовано порушення п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР. (а.с. 101-102).
01.11.2024 р. начальником управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Чернівецькій області складено доповідну записку щодо анулювання ліцензії ТОВ "Д-ОІЛ". (а.с. 19-20).
01.11.2024 р. Головним управління ДПС у Чернівецькій області прийнято розпорядження №1067-рл про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 24030314202100004 терміном дії з 19.02.2021 року до 19.02.2026 року, у зв`язку із встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. (а.с. 14-15, 18).
Матеріали справи містять копію договору від 14.05.2020 р. оренди позивачем земельної ділянки, за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, село Чагор, вулиця Спортивна, 1,1-А. Крім того, до матеріалів справи додано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на вказані земельні ділянки. (а.с. 21-29).
До матеріалів справи додано копію паспорта прив`язки тимчасової споруди (модульна автозаправна станція) від 30.06.2020 р. на тимчасову споруду по вул. Спортивна, 1,1-А, село Чагор, Глибоцький район, Чернівецька область. (а.с. 30).
Також матеріали справи містять ескізний проект тимчасової споруди по вул. Спортивна, 1,1-А, село Чагор, Глибоцький район, Чернівецька область. (а.с. 31-59).
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади та основи державної політики щодо регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального регулюються Законом України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального від 19.12.1995 року №481/95-ВР (далі - Закон №481/95), чинний на момент виникнення правовідносин.
Відповідно до ч. 21 ст. 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Частиною 32 ст. 15 цього ж Закону передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
Відповідно до ч. 40 ст. 15 Закону № 481/95-ВР для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Згідно з ч. 42 ст. 15 Закону № 481/95-ВР відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
Відповідно до ч. 43 ст. 15 Закону № 481/95-ВР передбачено, що у разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.
Згідно з ч. 47 ст. 15 Закону № 481/95-ВР вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється.
Крім того, у ст. 15 Закону № 481/95-ВР визначено підстави для анулювання ліцензії шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
На підставі матеріалів справи встановлено, що позивач 09.01.2023 р. отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (переоформлення) реєстраційний номер 24030314202100004 з терміном дії з 19.02.2021 р. по 19.02.2026 р.
ТОВ «Д-ОІЛ» для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним було подано до Головного управління ДПС у Чернівецькій області такі документи: договір оренди земельної ділянки від 14 травня 2020 року; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права N239212024 від 29.12.2020 року; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права N 237252021 від 16.12.2020 року; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права N 238619297 від 24.12.2020 року; паспорт прив`язки (реєстраційний N 14 від 30.06.2020 року) на розміщення тимчасової споруди (модульної автозаправної станції) вул. Спортивна, 1 та 1-А, с. Чагор, Чернівецького (Глибоцького) району, Чернівецької області виданий відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства управління розвитку територій Глибоцької районної державної адміністрації; дозвіл Державної служби України з питань праці (Держпраці) Управління Держпраці у Чернівецькій області N0079.20.77 від 19.10.2020 року на експлуатацію устаткування, пов`язаного з зберіганням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, які визначені постановою КМУ від 11.07.2002 року N956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки», а саме: пункт паливозаправний ПЗП2-10/5-1-2 (V-15 m3), 2020 року виготовлення, Україна; колонка паливороздавальна для рідкого палива Шельф, 2020 року виготовлення, Україна.
На підставі заяви та доданих до неї документів, 19.02.2021 року відповідачем видано позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним № 24030314202100004 з терміном дії з 19.02.2021 р. по 19.02.2026 р. А отже, документи визнані відповідачем достовірним та достатніми для видачі ліценції.
Вказані обставини визнаються сторонами та не потребують доведення.
01.11.2024 р. Головним управління ДПС у Чернівецькій області прийнято розпорядження №1067-рл про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 24030314202100004 терміном дії з 19.02.2021 року до 19.02.2026 року, у зв`язку із встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Суд встановив, що підставою для анулювання ліцензії позивача реєстраційний номер 24030314202100004 стали висновки податкового органу про те, що за адресою: Чернівецька область, Глибоцький район, с. Чагор, вул. Спортивна, 1 - 1 А, розміщена тимчасова споруда (модульна автозаправна станція) на підставі паспорта прив`язки (реєстраційний № 14) від 30.06.2020 р., виданого відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства управління розвитку територій Глибоцької районної державної адміністрації.
Відповідно до п. 2 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 р. № 1442, термін «автозаправна станція» вживається у значенні, наведеному в ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій».
Так, п. 3.38 ДБН Б.2.2-12:2019 визначено, що модульна автозаправна станція це автозаправна станція з наземним розміщенням для зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту тільки рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом); характеризується розосередженим розташуванням паливороздавальних колонок (ПРК) та резервуарів зберігання палива.
На підставі дозволу Управління Держпраці у Чернівецькій області від 19.10.2020 р. №0079.20.77 ТОВ «Д-Оіл» дозволяється експлуатувати наступне обладнання підвищеної небезпеки:
- пункт паливозаправний ПЗП2-10/5-1-2 (V-15м3), 2020 року виготовлення, Україна;
- колонка паливо-роздавальна для рідкого палива Шельф, 2020 року виготовлення,
Україна.
П. 3.40 ДБН Б.2.2-12:2019 визначено, що паливозаправний пункт це автозаправна станція, яка розташована на території підприємства і призначена для заправлення автотранспорту, який належить підприємству.
Шляхом перевірки відомостей, які містяться в Реєстрі будівельної діяльності за параметром пошуку «замовник будівництва - ТОВ «Д-Оіл» (код ЄДРПОУ- 43260716)», «адреса об`єкта будівництва Глибоцький район, с. Чагор, вул. Спортивна, 1-1 А» податковим органом встановлено, що інформації та документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, та документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, змін до них, їх скасування чи анулювання, не виявлено.
Таким чином відповідач зазначає про подання ТОВ «Д-ОІЛ» недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання вищезазначеної ліцензії, чим порушено статтю 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Суд звертає увагу, що відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 01.11.2022 року у справі №560/377/20, вбачається, що питання достатності документів для здобуття права на реалізацію пального підлягає досліджено самим же органом доходів і зборів на стадії розгляду заяви особи про надання ліцензії. Натомість, у випадку анулювання ліцензії відповідач має керуватись положеннями частини 52 статті 15 Закону №481, якою передбачено вичерпний перелік підстав для таких дій податкового органу, зокрема, встановлення факту подання недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Аналіз цієї норми свідчить про те, що вона містить конкретні умови щодо її застосування, зокрема, факт подання недостовірних даних має стосуватись конкретно визначених документів та такі документи мають подаватись саме особою при отриманні ліцензії.
Тобто, відповідальність суб`єкта у вигляді анулювання ліцензії може мати місце тоді, коли контролюючим органом достовірно встановлено, що конкретний документ, наявний серед інших документів, які подавались разом з заявою для отримання ліцензії, містить недостовірну інформацію. Тоді ж, коли суб`єкт взагалі не подавав певний документ, вказані норми, як підстави для анулювання ліцензії, застосовані бути не можуть.
Такі висновки Верховного Суду згодом були підтримані судом у постановах від 04.05.2023 року у справі №380/12161/21, від 21.11.2023 року у справі №580/7822/21, від 07.02.2024 року у справі №420/15857/22, від 27.03.2024 року у справі №140/950/22, від 05.06.2024 року №420/19390/22.
За правовим висновком Верховного Суду у постанові від 01.11.2022 року у справі №560/377/20, питання достатності документів для здобуття права на реалізацію пального підлягає дослідженню самим же органом доходів і зборів на стадії розгляду заяви особи про надання ліцензії.
Відтак, видавши позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на підставі доданих до заяви документів та визнавши їх достатніми та достовірними для її отримання, відповідач у подальшому не вправі посилатися на їх недостовірність як підставу для анулювання раніше виданої ліцензії.
Аналогічний правовий висновок у подібних правовідносинах викладено у постановах Верховного Суду від 01.11.2022 року у справі №560/377/20, від 21.11.2023 року у справі №580/7822/21, від 04.05.2023 року у справі №380/12161/21, 05.06.2024 року у справі №420/19390/22.
Також суд зазначає, що положення абз.2 ч.37 ст.15 Закону №481/95-ВР не містять вичерпного переліку документів, які необхідні для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
При цьому, відповідач в оскаржуваному розпорядженні не вказав, який саме документ підлягає поданню, з урахуванням особливостей спірних правовідносин, які полягають в тому, що за адресою, на яку видана анульована спірним розпорядженням ліцензія, встановлена саме модульна АЗС, яка виконана як цілісний заводський виріб.
Статтею 15 Закону № 481/95-ВР визначено, що для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом з заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів, зокрема, акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального.
Відповідно до ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначені Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (далі - Порядок № 244).
Пунктом 1.3. Порядку № 244 визначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
У відповідності до пунктів 2.1. - 2.3. Порядку № 244, підставою для розміщення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (ТС) є паспорт прив`язки ТС. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. До цієї заяви додаються графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1: 500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування/прізвище, ім`я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності. Цей перелік документів є вичерпним.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що за відсутності законодавчо встановленої заборони на здійснення підприємницької діяльності з роздрібної реалізації пального з використанням тимчасових споруд або вимог до такої діяльності, з яких буде вбачатись така заборона, відповідач позбавлений права вимагати від особи - власника (користувача) тимчасової споруди документи, складення яких відносно такої споруди не передбачено законодавством (щодо введення в експлуатацію). Відтак, надання власником (користуачем) тимчасової споруди документу щодо введення в експлуатацію тимчасової споруду за формою передбаченою законодавчо є неможливим.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Акт готовності об`єкта до експлуатації підписується замовником, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об`єкт застрахований).
Водночас установлення на бетонний майданчик АЗС, які виконані як цілісний заводський виріб і для їх установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту, не є будівництвом, тому при розміщені такої АЗС не виникає обов`язку щодо прийняття в експлуатацію об`єкта будівництва.
Такий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 22.07.2021 у справі № 640/19955/19.
Отже, для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним суб`єкт господарювання зобов`язаний подати до ліцензійного органу акт вводу в експлуатацію об`єкта, акт готовності об`єкта до експлуатації або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта щодо виконаного цілісним заводським виробом стаціонарного АЗС, проте такий обов`язок не виникає, якщо АЗС розміщено на бетонному майданчику як цілісний заводський виріб і для його установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 22.07.2021 року у справі №640/19955/19, від 09.08.2022 у справі №580/2513/21, від 23.08.2023 року у справі №640/27953/21, правовідносини в яких є подібними до правовідносин між сторонами у даній справі.
В свою чергу, відповідачем не надано доказів на підтвердження того, що модульна запарна станція, яку використовує позивач за адресою: вул. Спортивна, 1 та 1-А, с. Чагор, Чернівецького (Глибоцького) району, Чернівецької області, відноситься до класу наслідків (відповідальності) СС3, і для її установлення необхідно здійснити будівельні роботи.
Отже, враховуючи встановлені у справі обставини, суд вважає, що відповідачем не враховано особливостей розміщення модульної автозаправної станції за адресою по вул. Спортивна, 1 та 1-А, с. Чагор, Чернівецького (Глибоцького) району, Чернівецької області, яка є тимчасовою спорудою для здійснення підприємницької діяльності та не підлягає прийняттю в експлуатацію як об`єкт будівництва.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що відповідач своїм розпорядженням безпідставно анулював видану позивачу ліцензію на роздрібну торгівлю пальним, при його прийнятті діяв необґрунтовано та непослідовно, а такому оскаржуване розпорядження підлягає скасуванню.
Крім того, суд погоджується і з обґрунтованістю позовних вимог в частині зобов`язання відповідача внести інформацію в Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального про дію (чинність) ліцензії реєстраційний номер 24030314202100004 терміном дії з 19.02.2021 року до 19.02.2026 року, адреса роздрібної торгівлі пальним: Чернівецька область, Глибоцький район, село Чагор, вулиця Спортивна, 1,1-А на право Товариства з обмеженою відповідальністю «Д-ОІЛ» здійснювати роздрібну торгівлю пальним, оскільки такий спосіб захисту узгоджується з положеннями Закону №481/95-ВР, якими прямо встановлений обов`язок по внесенню інформації про дію ліценцій суб`єкта господарювання до Реєстру.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено суду правомірність розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, а тому позов підлягає задоволенню у визначений позивачем спосіб.
З вказаних підстав, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Судові витрати
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку із задоволенням позову, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257, 262 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Чернівецькій області №1067-рл від 01.11.2024 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 24030314202100004 терміном дії з 19.02.2021 року до 19.02.2026 року, адреса роздрібної торгівлі пальним: Чернівецька область, Глибоцький район, село Чагор, вулиця Спортивна, 1,1-А.
3. Зобов`язати Головне управління ДПС у Чернівецькій області внести інформацію в Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального про дію (чинність) ліцензії реєстраційний номер 24030314202100004 терміном дії з 19.02.2021 року до 19.02.2026 року, адреса роздрібної торгівлі пальним: Чернівецька область, Глибоцький район, село Чагор, вулиця Спортивна, 1,1-А на право Товариства з обмеженою відповідальністю «Д-ОІЛ» здійснювати роздрібну торгівлю пальним.
4. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 3028 грн згідно квитанції від 15.11.2024 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Найменування сторін:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Д-ОІЛ" (вул. Маланчука, 34-"З", м. Чернівці, Чернівецький район, Чернівецька область, 58018, код ЄДРПОУ 43260716);
відповідач: Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ 44057187).
Суддя Т.М. Брезіна
Суд | Чернівецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2025 |
Оприлюднено | 14.02.2025 |
Номер документу | 125109252 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна