Ухвала
від 13.02.2025 по справі 487/2768/23
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

Справа № 487/2768/23

Провадження № 1-кс/487/1167/25

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.02.2025 м.Миколаїв

Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань - ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисників - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Миколаєві клопотання старшого слідчого в особливо важливиї справах Першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Миколаєві) ТУ ДБР розташованого у м.Миколаєві ОСОБА_7 у кримінальному провадженні внесеному в ЄРДР за №42023230000000055 від 07.02.2023 про обрання запобіжного заходу - тримання під вартою відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м.Олександрія Кіровоградської області, зареєстрованого за проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

підозрюваного у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.28 ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.2 ст.15 ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

27.01.2025 старший слідчий в особливо важливих справах Першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Миколаєві) ТУ ДБР розташованого у м.Миколаєві ОСОБА_7 , за погодженням з прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №42023230000000055 від 07.02.2023 про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_4 ..

Відповідно до клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, наступні обставини:

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022, з 05-30 год., 24.02.2022, на всій території України почав діяти воєнний стан, який неодноразово продовжувався та триває по теперішній час.

Директор ТОВ «Золотий клєвєр» ОСОБА_8 , будучи службовою особою, діючи умисно, з корисливих мотивів, шляхом зловживання своїм службовим становищем, скоїв у складі організованої групи ряд умисних злочинів із заволодіння чужим майном бюджетними коштами в особливо великих розмірах під час виконання Херсонською обласною військовою адміністрацією програми розбудови територіальної оборони Херсонської області, до вчинення яких залучив визначених ним співучасників, з якими заздалегідь домовився про спільні злочинні дії, а саме узгодив об`єкт злочину, його характер, місце, час, спосіб вчинення, зміст виконуваних функцій та розподілив ролі.

Так, до складу організованої групи увійшли: сам ОСОБА_8 , як організатор та виконавець злочинів; директор ТОВ«Екотранссервіс-21» ОСОБА_4 , як виконавецьзлочинів; головний бухгалтер ТОВ «Екотранссервіс-21» ОСОБА_9 ,яка здійснювалаведення бухгалтерськогообліку якТОВ«Екотранссервіс-21»так іТОВ «Золотийклєвєр»,як посібник злочинів.

Так, згідно протокольного рішення за результатами селекторної наради під головуванням Заступника Керівника Офісу Президента України від 04.10.2022 начальнику Херсонської обласної військової адміністрації визначені невідкладні заходи щодо виділення бюджетних коштів для придбання комплектів зимової форми одягу для підрозділів Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

Розпорядженням начальника Херсонської обласної військової адміністрації від 04.10.2022 № 188 «Про внесення змін до програми розбудови територіальної оборони Херсонської області на 2020-2022 роки», яку схвалено Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 14.02.2020 № 149 та затверджено Рішенням Херсонської обласної ради від 28.02.2020 № 1573, був передбачений обсяг фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету за напрямком діяльності: «Покращення матеріально-технічної бази підрозділів територіальної оборони для виконання завдань за призначенням», захід програми: «Придбання речового майна та інших необхідних засобів для проходження осінньо-зимового періоду (в т.ч. формений одяг)», строком виконання заходу протягом 2022 року, виконавці: Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської обласної державної адміністрації (далі - Департамент з питань ЦЗОР Херсонської ОДА) та НОМЕР_1 окрема бригада територіальної оборони (військова частина НОМЕР_2 ), в обсязі 61207,746тис. грн з очікуваним результатом «Забезпечення зимовим форменим одягом особового складу підрозділів територіальної оборони та створення належних умов для проходження осінньо-зимового періоду».

Обсяги передбачених бюджетних фінансувань обґрунтовані метою забезпечення боєздатності територіальної оборони Херсонської області тапотребою належноїорганізації забезпечення речовим майномпідрозділів військовоїчастини НОМЕР_2 разом зпідпорядкованими їй підрозділамивійськовими частинами НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , відповідно поданому до Херсонської обласної військової адміністрації клопотанню командира військової частини НОМЕР_2 від 05.10.2022№ 794,щодо потребиз абезпечення особовогоскладу конкретним військовим обмундируванняму відповідній кількості (шапки-фески (підшоломники), шапки зимові, куртки вітро-вологозахисні зимові,штани вітро-вологізахисні зимові,рукавички зимовіта ін.),яке булоскероване директоромДепартаменту зпитань ЦЗОРХерсонської ОДА ОСОБА_10 для фінансування заходів визначеної програми до Департаменту фінансів Херсонської ОДА.

Відповідно до підпункту 8.1 пункту 8 Рішення Ради оборони Херсонської області від 02.11.2022 № 3, введеного в дію розпорядженням начальника Херсонської обласної військової адміністрації від 03.11.2022 №249, враховуючи критичну потребу підрозділів НОМЕР_9 окремої бригади територіальної оборони у зимовому форменому одязі, директору Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА ОСОБА_10 доручено забезпечити закупівлю форменого одягу для військовослужбовців зазначеної бригади відповідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням п.п. 2 п. 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, тобто шляхом укладання прямих договорів на закупівлю товару з постачальниками.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» для військовослужбовців установлюються військова форма одягу та знаки розрізнення. Зразки військової форми одягу та загальні вимоги до знаків розрізнення військовослужбовців розробляються та затверджуються Міністерством оборони України

Наказом Міністерства оборони України від 18.07.2017 №370 затверджені зразки військової форми одягу та загальні вимоги до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв, зокрема зразки військової форми одягу: курток вітро-, вологозахисних зимових; штанів вітро-, вологозахисних зимових; черевиків з високими берцями зимових; шапок-фесок; білизни для холодної погоди (сорочок та кальсонів) тощо, які повинні відповідати встановленим до них як нормативним, так і технічним вимогам, зокрема вимогам Технічних умов та Технічних специфікацій, затвердженим Міністерством оборони України, які визначають конкретні види виробів за рядом технічних та інших характеристик саме як військову форму одягу, а за маскувальними малюнками та знаками розрізнення приналежність до держави, виду Збройних Сил України, роду військ, служб, військових частин (підрозділів).

Володіючи вказаною загальнодоступною інформацією, в жовтні 2022 року у ОСОБА_8 виник злочинний корисливий умисел, спрямований на систематичне заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, виділеними Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА за бюджетною програмою КПКВ 3018240 «Заходи та роботи з територіальної оборони» за загальним фондом Державного бюджету України.

Для досягнення злочинного результату ОСОБА_8 вирішив використати підконтрольні йому суб`єкти підприємницької діяльності ТОВ«Золотий клєвєр» (код ЄДРПОУ 35439270) з належною йому часткою у статутному капіталі 100% та ТОВ «Екотранссервіс-21» (код ЄДРПОУ 44151407) з належною ОСОБА_4 часткою у статутному капіталі 100%, що були зареєстровані за однією адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Бульварна, 1, які відповідно до видів економічної діяльності (КВЕД) могли виступити постачальниками військової форми одягу для потреб НОМЕР_9 окремої бригади територіальної оборони Збройних Сил України у правовідносинах з замовником державної закупівлі Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, створюючи уявну відповідність своєї діяльності чинному законодавству під час виконання умов укладених в подальшому господарських договорів із постачання військового обмундирування.

Предметом злочинних посягань ОСОБА_8 обрав безготівкові бюджетні кошти, які акумулювались на розрахункових рахунках замовника послуг Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, відкритих в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Херсонській області.

В якості способу заволодіння зазначеними коштами ОСОБА_8 визначив зловживання службовим становищем керівниками підприємств-постачальників ТОВ«Золотий клєвєр» та ТОВ «Екотранссервіс-21» шляхом постачання замовнику - Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА товару, який не відповідає вимогам технічних умов та специфікацій, затвердженим Міністерством оборони України, з метою його придбання за більш низькими цінами і подальшим складанням та видачею до оплати замовнику за укладеними договорами поставок завідомо неправдивих первинних облікових бухгалтерських документів видаткових накладних, з внесеними до них завідомо неправдивими відомостями стосовно найменування поставленого товару та його якості.

Реалізуючи злочинний умисел, ОСОБА_8 розробив план скоєння злочинів та безпосередній механізм заволодіння бюджетними коштами, відповідно до якого визначені ним товариства, а саме: ТОВ«Золотий клєвєр», обов`язки директора якого він почав виконувати з 11.06.2020 на підставі свого рішення як єдиного учасника товариства від 10.06.2020 № 3 і виданого ним наказу від 11.06.2020 №1106/2020, а також ТОВ «Екотранссервіс-21», обов`язки директора якого ОСОБА_4 почав виконувати з 01.02.2021 на підставі прийнятого ним рішення як єдиного учасника товариства від 29.01.2021 № 1 і виданого ним наказу від 01.02.2021 №1, за результатами проведення процедур державної закупівлі товару за спрощеною процедурою та одержаної перемоги, повинні укласти договори поставок військової форми одягу Збройних Сил України із замовником Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, а в подальшому, ухиляючись від виконання умов укладених договорів, поставляти товар вироби одягу без сертифікатів якості, не в повному обсязі, що не відповідають вимогам технічних умов та специфікацій, затвердженим Міністерством оборони України та, відповідно, не є військовим форменим одягом і предметом державної закупівлі, значно знижуючи, при цьому, понесені товариствами витрати на придбання товару у інших виробників і постачальників за перерахованими замовником послуг бюджетними коштами, а різницею між фактично витраченими коштами та невитраченими коштами заволодівати, зловживаючи своїм службовим становищем і, у подальшому, розподіляти між всіма учасниками групи.

При цьому, систематично складати та надавати замовнику послуг підроблені бухгалтерські документи видаткові накладні, із внесеними до них завідомо неправдивими відомостями щодо його якості та найменування поставленого товару, здійснюючи підміну назви товару, на підставі яких періодично одержувати на підконтрольні банківські рахунки ТОВ «Золотий клєвєр» та ТОВ «Екотранссервіс-21» бюджетні кошти в безготівковій формі і, отримавши реальну змогу розпоряджатись ними на власний розсуд, заволодіти їх частиною, розподіливши їх між учасниками групи, використати для збагачення учасників групи, а іншу частину витрачати на придбання значно дешевших виробів одягу, візуально схожого на військову форму одягу Збройних Сил України, з метою їх постачання замовнику послуг та, таким чином, приховувати здійснення злочинної діяльності, створюючи, при цьому, видимість належного виконання умов договорів у передбачені терміни.

З метою реалізації плану протиправної діяльності, який вимагав тривалої підготовки, усвідомлюючи, що самостійно скоїти зазначені кримінальні правопорушення неможливо, ОСОБА_8 вирішив залучити до участі у запланованих злочинах інших учасників, відвівши даним особам певні функції у вчиненні організованих ним злочинів, об`єднавши, таким чином, зусилля всіх учасників для досягнення єдиного злочинного результату.

З зазначеною метою, ОСОБА_8 , у невстановлений слідством час і місці, але не пізніше 17.11.2022, залучив до спільної злочинної діяльності раніше знайомого йому місцевого мешканця м.Олександрія Кіровоградської області ОСОБА_4 засновника та директора суб`єкта підприємницької діяльності ТОВ «Екотранссервіс-21».

Згідно відведених йому ОСОБА_8 функцій, ОСОБА_4 зобов`язаний був у співучасті з іншими особами, як директор підприємства-постачальника ТОВ «Екотранссервіс-21», перебуваючи у господарських правовідносинах із замовником військової форми одягу Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, а також з іншими суб`єктами підприємницької діяльності виробниками і постачальниками невідповідних військовій формі одягу виробів одягу, забезпечувати шляхом зловживання своїм службовим становищем систематичне заволодіння бюджетними коштами, посвідчувати власним підписами та відбитками печатки товариства договори поставок разом з підробленими офіційними документами видатковими накладними, із зазначеними у них завідомо неправдивими відомостями про обсяги наданих послуг та їх вартість, які подавати до оплати замовнику з метою одержання по ним, на поточний рахунок товариства бюджетних коштів.

Крім того, усвідомлюючи необхідність документального підтвердження перед службовими особами замовника обсягів наданих послуг, ОСОБА_8 у невстановлений слідством час і місці, але не пізніше 17.11.2022, залучивдо спільної злочинної діяльності раніше знайому йому місцеву мешканку м.Олександрія Кіровоградської області ОСОБА_9 , яка за попередньою усною з ним домовленістю, здійснювала ведення бухгалтерського обліку як ТОВ«Золотий клєвєр» так і ТОВ «Екотранссервіс-21», у зв`язку з чим достовірно усвідомлювала зайняття ОСОБА_8 та ОСОБА_4 у визначених товариствах посад директорів, тобто посад, пов`язаних з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків.

Згідно визначених їй ОСОБА_8 , як організатором злочинів функцій, ОСОБА_9 була зобов`язана сприяти вчиненню злочинів іншим співучасникам, складати та видавати первинні облікові бухгалтерські документи у взаємовідносинах з іншими виробниками та постачальниками товару виробів одягу, складати підроблені офіційні документи видаткові накладні на поставлений товар замовнику державної закупівлі, до яких вносити завідомо неправдиві відомості про найменування, кількість та якість військової форми одягу замість фактично поставлених виробів одягу, завищуючи, при цьому, обсяги наданих послуг та їх вартість, які передавати іншим співучасникам ОСОБА_8 та ОСОБА_4 для підписання як керівниками товариств-постачальників та надання до оплати замовнику, а також здійснювати за вказівками організатора злочинів розрахункові операції за банківськими рахунками товариств, чим сприяти у розподіленні між учасниками злочинів незаконно отриманих грошових коштів.

При цьому, ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , будучи обізнаними з розробленим і доведеним до їх відома ОСОБА_8 планом протиправної діяльності, які керуючись корисливим мотивом, прийняли його пропозицію та погодились на спільну участь у скоєнні вищевказаних кримінальних правопорушень, підтвердивши згоду своїми подальшими активними діями.

Зорганізувавшись, таким чином, у стійке злочинне об`єднання для спільного заволодіння бюджетними коштами Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, ОСОБА_8 взяв на себе функцію організатора створеної ним організованої групи, відповідно до якої визначав найменування, обсяги та вартість військової форми одягу з метою подальшого внесення ОСОБА_9 недостовірних відомостей про них до складених і виданих видаткових накладних між замовником з постачальниками ТОВ«Золотий клєвєр» та ТОВ«Екотранссервіс-21», підписував власноруч та контролював підписання зазначених підроблених офіційнихдокументів іншим залученим ним до скоєння злочинів учасником ОСОБА_4 , а також здійснення за ними оплати на банківські рахунки підконтрольних йому товариств та подальшого розпорядження зазначеними коштами, заволодіваючи їх частиною разом із залученими учасниками злочинів, а іншу частину використовував на виконання певного обсягу послуг з постачання товару, здійснював загальне керівництво діяльністю інших учасників злочинів, розподіляв кошти, здобуті злочинним шляхом.

Створена за таких обставин ОСОБА_8 організована злочинна група, до складу якої, крім нього, увійшли ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , характеризувалась наявністю розробленого єдиного плану заволодіння чужим майном бюджетними коштами в особливо великих розмірах, визначенням функцій кожного учасника групи, у відповідності з якими дії учасників злочину були розподілені так, щоб вони доповнювали діяльність один одного, направлену на досягнення єдиного злочинного результату, а також стійкістю, яка полягала в беззаперечному виконанні вказівок організатора групи, наявністю єдиної мети на неодноразове вчинення ряду аналогічних злочинів.

Організоване ОСОБА_8 стійке об`єднання мало чітку структуру, відповідно до якої він був її організатором, якому були підпорядковані інші члени групи - ОСОБА_4 - як виконавець та ОСОБА_9 - як пособник. Будучи депутатом Олександрійської міської ради Кіровоградської області VIII скликання за місцем проживання та роботи інших учасників організованих ним злочинів, ОСОБА_8 мав впливові зв`язки, авторитет та прихильне ставлення до себе з боку ОСОБА_4 та ОСОБА_9 .

Функції кожного учасника групи були чітко розподілені відповідно до розробленого ОСОБА_8 плану злочинної діяльності.

Стійкість організованої групи забезпечена постійним складом її учасників, стабільністю та безпекою її функціонування, міцними внутрішніми зв`язками між учасниками, чітким визначенням ролі кожного з її учасників, єдиним планом злочинної діяльності, розробленої організатором ОСОБА_8 .

Ієрархічність вказаної організованої групи була забезпечена наявністю відповідної системно-структурної побудови, яка включала в себе наявність загального керівництва керівника ОСОБА_8 , якому як організатору безпосередньо підпорядковувалися виконавець ОСОБА_4 та пособник ОСОБА_9 .

Кожний з учасників групи, будучи проінформованим про злочинні наміри та плани групи в розробці, прийнятті та реалізації яких він приймав безпосередню участь, дав згоду на вступ до групи та виконання доручень її організатора, бажаючи об`єднати свої зусилля з її учасниками для досягнення єдиного злочинного результату збагачення за рахунок коштів бюджету Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА.

Описані ознаки свідчать про стійкість групи, ретельне планування учасниками групи вчинення злочинів, обізнаність всіх учасників про планування злочинів та керівну роль ОСОБА_8 .

Окрім того, ОСОБА_8 та ОСОБА_4 , будучи директорами ТОВ «Золотий клєвєр» (код ЄДРПОУ 35439270) та ТОВ «Екотранссервіс-21» (код ЄДРПОУ 44151407) відповідно, в силу своїх повноважень, визначених положеннями Статутів вказаних товариств, виконують організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а отже згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовими особами, про що ОСОБА_9 , здійснюючи ведення бухгалтерського обліку зазначених товариств, достовірно знала та усвідомлювала.

Крім того, під час проживання в одному населеному пункті м.Олександрія Кіровоградської області та здійснення фінансово-господарської діяльності з використанням реквізитів зазначених товариств в одному офісному приміщенні за однією адресою у ОСОБА_8 з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 склались дружні, приятельські стосунки, які вони постійно підтримували.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, з корисливих мотивів, в умовах воєнного стану, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, ОСОБА_8 , діючи у складі організованої групи з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , зловживаючи службовим становищем, використовуючи суб`єкти господарської діяльності ТОВ «Золотий клєвєр» (код ЄДРПОУ 35439270) та ТОВ «Екотранссервіс-21» (код ЄДРПОУ 44151407), що були зареєстровані за однією адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул.Бульварна, 1, які відповідно до видів економічної діяльності (КВЕД) могли виступити постачальниками військової форми одягу для потреб НОМЕР_9 окремої бригади територіальної оборони Збройних Сил України у правовідносинах з замовником державної закупівлі Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, у невстановлені досудовим розслідуванням час і місці, скерували на невстановлену в ході досудового розслідування адресу Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА листи щодо можливості постачання одягу для військовослужбовців з метою подальшого укладання договорів.

В подальшому, з метою реалізації умислу, направленого на заволодіння коштами в особливо великих розмірах в умовах воєнного стану ОСОБА_4 , як директором ТОВ «Екотранссервіс-21» (код ЄДРПОУ 44151407), у складі організованої групи з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , у не встановлені досудовим розслідуванням час і місці, 17.11.2022 укладено з покупцем - Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА (код ЄДРПОУ 14373006), в особі директора ОСОБА_10 , договір поставки № 2, предметом якого є постачання військової форми одягу відповідно до специфікації: куртка вітровологозахисна зимова 1865 шт. за ціною 4650,00 грн. на суму 8672250,00грн., штани вітро-волого захисні зимові 2552 шт. за ціною 2950,00 грн. на суму 7528400,00 грн., черевики з високими берцями зимові 2724 пар за ціною 3745,00 грн. на суму 10201380,00 грн., ціна договору 26402030 грн. (з ПДВ), строком дії до 31.12.2022, що в подальшому додатковою угодою №1 від 31.12.2022 продовжений до 31.12.2023.

Відповідно до умов зазначеного договору обов`язки сторін полягали в наступному:

-покупець зобов`язується прийняти й оплатити товар у повному розмірі на умовах та в порядку визначених у договорі (пункт 1.1);

-постачальник зобов`язується поставляти товар окремими партіями в кількості і асортименті визначених у письмових або усних заявках-замовленнях покупця (пункт 1.3);

-загальний асортимент, номенклатура, маркування, одиниця виміру та ціна визначаються у видатковій накладній, рахунку на оплату, оформлених у відповідності до замовлень покупця (пункт 1.6);

-замовник здійснює попередню оплату за товар у розмірі 30% його вартості в безготівковій формі протягом 7 (семи) робочих днів після виставлення рахунку шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника згідно з наданим рахунком, а кінцева оплата за товар здійснюється замовником протягом 7 (семи) робочих днів в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок постачальника на підставі рахунку, після поставки товару та надання видаткової накладної на товар. Термін надання накладної для закриття попередньої оплати повинен бути не пізніше ніж 29.12.2022 (пункти 2.2, 2.3);

-згідно з цим договором поставка товару вважається здійсненою з моменту прибуття товару на склад покупцю (пункт 3.1);

-у момент передачі товару постачальник зобов`язується надати покупцеві на кожну поставку товару товаросупровідні документи. Після прийняття товару покупець зобов?язаний передати водієві (або представнику постачальника) підписані товаросупровідні документи. Якщо немає можливості надати документи відразу, покупець повинен відправити на електрону адресу постачальника підписану видаткову накладну (скан-копію), а потім, протягом 5 днів з дня отримання товару, надіслати листом на юридичну адресу постачальника (пункт 3.3);

-якість товару та упаковки повинна відповідати вимогам нормативних документів щодо даного товару та відповідати технологічним характеристикам (пункт 4.2);

-постачальник гарантує якість товару при його відповідному зберіганні Покупцем. Товар виготовлений у відповідності зі стандартами та технічними умовами в підтвердження цього Постачальник надає Покупцеві сертифікат якості на товар (пункт 4.5);

-документами, які підтверджують кількість і асортимент товару є товаро-транспортні накладні або видаткові накладні. Якщо кількість товару, який приймається Покупцем не відповідає кількості товару, зазначеній у відповідній видатковій накладній, то Покупець зобов`язаний підписати видаткову накладну та вказати на невідповідність (пункт 5.3);

-разом з товаром постачальник зобов`язаний передати покупцеві рахунок-фактуру та видаткову накладну (пункт 5.4).

Умови вказаного договору поставки, були достовірно відомі ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , та ОСОБА_9 , які відповідно до розробленого плану злочинної діяльності передбачили проведення замовником оплати бюджетних коштів за надані послуги в безготівковій формі на підконтрольний поточний рахунок ТОВ «Екотранссервіс-21» № НОМЕР_10 в АТ «Украгазбанк», доступом до якого ОСОБА_4 , діючи у складі організованої групи з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , наділив останню.

Змоменту надходження на вказаний поточний рахунок бюджетних коштів ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , та ОСОБА_9 , як учасники організованої групи, отримували реальну можливість безперешкодно розпоряджатись ними та використовувати їх на власний розсуд.

29.11.2022 на виконання умов договору поставки, замовником -Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, за поданим директором ТОВ«Екотранссервіс-21» ОСОБА_4 рахунком на оплату №616 від 18.11.2022, на підставі платіжного доручення № 1 від 18.11.2022, здійснено перерахування на вищезазначений розрахунковий рахунок постачальника ТОВ «Екотранссервіс-21» грошових коштів в сумі 7920609,00 грн в якості попередньої оплати товару відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №1070 «Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти».

Після надходження від замовника - Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА постачальнику - ТОВ«Екотранссервіс-21» попередньої оплати (авансу) в межах розміру 30% вартості товару в безготівковій формі відповідно до умов зазначеного договору поставки, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , у складі організованої групи, маючи внаслідок службового становища ОСОБА_4 , як директора ТОВ «Екотранссервіс-21», право на оперативне управління одержаними на поточний рахунок товариства бюджетними коштами, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовим становищем, розпочали пошук та укладання договорів з постачальниками виробів одягу, візуально схожого на військовий формений одяг Збройних Сил України, який не відповідав вимогам технічних умов та специфікацій, затвердженим Міністерством оборони України, з метою його придбання за більш низькими цінами з подальшим постачанням замовнику державної послуги - Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, створюючи уявну відповідність діяльності ТОВ«Екотранссервіс-21» чинному законодавству та видимість належного виконання умов договору упередбачені терміни.

Забезпечуючи фінансово-господарську діяльність товариств з метою одержання прибутку, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 були достовірно обізнані з вимогами законів та інших нормативно-правових актів, які визначають правові і організаційні засади господарської діяльності та регулюють відносин, що виникають між суб`єктами господарювання, зокрема вимог ст.ст.1, 3, 8, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», щодо відповідальності власника та посадових осіб, які здійснюють керівництво підприємствами за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, метою ведення якого є надання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємствв; порядку складання первинних документів бухгалтерського обліку господарських операцій, форма яких має відповідати пунктам 2.4, 4.1, 4.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88.

При цьому, у невстановлені досудовим розслідуванням часта місці, але непізніше 28.12.2022, ОСОБА_8 , діючи в межах єдиного з іншими учасниками організованої групи злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, будучи обізнаним про умови укладеного договору поставки № 2 від 17.11.2022 між покупцем Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА та постачальником ТОВ «Екотранссервіс-21», достовірно знаючи про наявність придбаних ним разом з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 виробів одягу, візуально схожого на військову форму одягу Збройних Сил України, що не відповідає встановленим до нього вимогам нормативної та технічної документацій, затверджених Міністерством оборони України, а також відсутність сертифікатів про його якість, надав ОСОБА_9 вказівку щодо складання завідомо підробленої видаткової накладної №693 від 28.12.2022 до договору поставки №2 від 17.11.2022 в розмірі раніше проведеної попередньої оплати (авансу) на суму 7920609,00грн., із внесенням до неї неправдивих відомостей щодо найменування та якості товару, який є предметом закупівлі договору.

На виконання вказівки ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , діючи як пособник у складі організованої групи, реалізуючи спільний злочинний умисел, направлений на заволодіння бюджетними коштами, шляхом зловживання службовим становищем, передбачаючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та їх наслідки і бажаючи їх настання, у вигляді безповоротного вилучення бюджетних коштів на власну користь, у невстановлені досудовим розслідуванням часі та місці, але не пізніше 28.12.2022, склала видаткову накладну № 693 від 28.12.2022 до договору поставки № 2 від 17.11.2022 щодо постачання товару постачальником - ТОВ«Екотранссервіс-21» покупцю - Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, до якої внесла завідомо неправдиві відомості про найменування, кількість та якість поставленої військової форми одягу, а саме: курток вітро-волого захисних зимових у кількості 560 штук за ціною 4650,00 грн. на суму 2601675,00 грн.; штанів вітро-волого захисних зимових у кількості 766 штук за ціною 2950,00 грн. на суму 2258520,00 грн.; черевиків з високими берцями зимових у кількості 817 пар за ціною 3745,00 грн. на суму 3060414,00грн., а всього на загальну суму 7920609,00грн. (сплачено 29.11.2022 замовником - Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА за договором поставки № 2 від 17.11.2022 відповідно до платіжного доручення №1 від 18.11.2022 в якості попередньої оплати товару постачальнику ТОВ«Екотранссервіс-21»), надавши її для підписання ОСОБА_4 , чим завищила у вказаній видатковій накладній кількість наступної поставленої військової форми одягу - штанів вітро-вологих захисних зимових у кількості 485 штук за ціною 2950грн на суму 1430750 грн. та черевиків з високими берцями у кількості 232 пари за ціною 3745,00 грн. на суму 868840,00 грн., а всього на загальну на суму 2299590,00грн.

Після чого, ОСОБА_4 , як виконавець, діючи за вказівкою ОСОБА_8 , реалізуючи злочинний умисел, направлений на заволодіння бюджетними коштами, отримавши від ОСОБА_9 вищезазначену видаткову накладну, яка є офіційним документом, достовірно усвідомлюючи, що засвідчує в ній неправдиві відомості щодо найменування, завищеної кількості та якості військової форми одягу на суму 5621019,00 грн, що є недостовірними, розуміючи протиправний характер своїх дій, зловживаючи своїм службовим становищем, у невстановлені досудовим розслідуванням часі та місці, але не пізніше 28.12.2022, оформив її ззовні вірно, а саме підписав її як директор ТОВ«Екотранссервіс-21», завірив відбитком печатки зазначеного товариства, поставивши зазначений товар без сертифікатів якості із залученням невстановлених досудовим розслідуванням осіб в якості перевізника до Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА та надав вказану накладу останньому на підтвердження проведеної попередньої оплати.

З боку замовника вказаний документ був підписаний директором Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА ОСОБА_10 та переданий до Головного управління Державної казначейської служби України в Херсонської області для реєстрації фінансових зобов`язань.

Разом з тим, в ході досудового розслідування встановлено, що фактична кількість товару, який поставлений постачальником -ТОВ «Екотранссервіс-21» до замовника - Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, не відповідала зазначеній кількості у накладній № 693 від 28.12.2022 до договору поставки № 2 від 17.11.2022, в частині постачання: курток вітро-волого захисних зимових у кількості 1054 штук за ціною 4650,00 грн. на суму 4901100, 00 грн.; штанів вітро-волого захисних зимових у кількості 281 штук за ціною 2950,00 грн. на суму 828950,00 грн.; черевиків з високими берцями зимових у кількості 585 пар за ціною 3745,00 грн. на суму 2190825,00грн., а всього на загальну суму 7920609,00грн. згідно видаткової накладної №0405/1 від 04.05.2023.

Так, ТОВ «Екотранссервіс-21» в особі директора ОСОБА_4 , діючи в межах єдиного з іншими учасниками організованої групи умислу на заволодіння бюджетними коштами, поставлено замовнику Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА за договором поставки № 2 від 17.11.2022 товар, який не відповідає вимогам технічних умов та специфікацій, затвердженим Міністерством оборони України, що унеможливлює його використання за цільовим призначенням, без сертифікатів якості на загальну суму 7920609,00грн.

Вказані неправомірні дії призвели до безпідставного використання постачальником ТОВ«Екотранссервіс-21», в особі директора ОСОБА_4 отриманих в якості попередньої оплати (авансу) від замовника Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА за договором поставки № 2 від 17.11.2022 на поточний рахунок ТОВ«Екотранссервіс-21» бюджетних коштів на суму 7920609,00грн., якими ОСОБА_8 , діючи організованою групою з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 заволоділи шляхом зловживання службовим становищем та використали на власний розсуд.

Окрім того, з метою реалізації єдиного злочинного умислу, направленого на заволодіння коштами в особливо великих розмірах в умовах воєнного стану, діючи відповідно до попередньо розробленого плану, ОСОБА_8 , як директором ТОВ «Золотий клєвєр» (код ЄДРПОУ 35439270), у не встановлені досудовим розслідуванням час і місці, 17.11.2022 укладено з замовником - Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА (код ЄДРПОУ 14373006), в особі директора ОСОБА_10 , договір про поставку товару № 1, предметом якого є постачання військової форми одягу відповідно до специфікації: шапка-феска (підшоломник)/балаклава 1287шт за ціною 289,00 грн на суму 371943,00 грн, рукавиці зимові 3408 шт за ціною 320 грн на суму 1090560,00 грн, білизна для холодної погоди (сорочка зимова та кальсони зимові) 6079 шт за ціною 1920,00 грн на суму 11671680,00 грн, сидіння польове ізоляційне 3246 шт за ціною 387,00 грн на суму 1256202,00 грн, чоботи гумові 1982 пар за ціною 489,00 грн на суму 969198,00грн, ціна договору - 15359583,00 грн (з ПДВ), строком дії договору до 31.12.2022, щовподальшому додатковою угодою №1 від 31.12.2022 продовжений до 31.12.2023.

Відповідно до умов зазначеного договору обов`язки сторін полягали в наступному:

-постачальник зобов`язується у строки, визнані цим договором, поставити замовнику товар, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити цей товар (пункт 1.1);

-постачальник повинен надати замовнику товар, якість якого відповідає умовам виробника (сертифікат якості) та чинному законодавству України для товарів даного виду (пункт 2.1);

-постачальник гарантує, що товар не має недоліків та дефектів, що пов`язані із якістю матеріалів, з яких він виготовляється та із технологією його виробництва, відповідає всім необхідним вимогам (пункт 2.3);

-строк поставки товару 30 календарних днів з дня підписання договору (пункт 3.2);

-датою поставки товару вважається день передачі вищевказаного товару постачальником замовнику за видатковими накладними (пункт 3.4);

-постачальник надає замовнику разом з товаром документи, визначені пунктом 2.1 договору (пункт 3.5.1);

-одночасно з поданими документами, що підтверджують якість, а також кількість товару, постачальник передає, а замовник приймає товар у повній комплектації (пункт 3.5.2.);

-замовник здійснює попередню оплату за товар у розмірі 30% його вартості в безготівковій формі протягом 7 (семи) робочих днів після виставлення рахунку шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника згідно з наданим рахунком, а кінцева оплата за товар здійснюється замовником протягом 7 (семи) робочих днів в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок постачальника на підставі рахунку, після поставки товару та надання видаткової накладної на товар. Термін надання накладної для закриття попередньої оплати повинен бути не пізніше ніж 29.12.2022 (пункти 4.2, 4.3);

-замовник зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі провести оплату за товар після повної його поставки; прийняти поставлений товар згідно з видатковою накладною та документами, які підтверджують якість товару, відповідно до вимог чинного законодавства та нормативних актів; брати зобов`язання за договором лише в межах бюджетних асигнувань, встановлених на цілі, визначені договором (пункти 5.1.1, 5.1.2, 5.1.3);

-невід`ємною частиною цього договору є специфікація (пункт 12.1).

Умови договору поставки, були достовірно відомі ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , які відповідно до розробленого плану злочинної діяльності передбачили проведення замовником оплати бюджетних коштів за надані послуги в безготівковій формі на підконтрольний поточний рахунок ТОВ«Золотий клєвєр» № НОМЕР_11 в АТ «А-БАНК», доступом до якого ОСОБА_8 наділив ОСОБА_9 .. З моменту надходження на вказаний поточний рахунок бюджетних коштів учасники організованої злочинної групи отримували реальну можливість безперешкодно розпоряджатись ними та використовувати їх на власний розсуд.

29.11.2022 на виконання умов договору про поставку товару, замовником Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, за поданим директором ТОВ«Золотий клєвєр» ОСОБА_8 рахунком на оплату № 224 від 18.11.2022, на підставі платіжного доручення № 1 від 18.11.2022, здійснено перерахування на вищезазначений розрахунковий рахунок постачальника ТОВ«Золотий клєвєр» грошових коштів у розмірі 4607874,90 грн. в якості попередньої оплати товару відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №1070 «Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти».

Після надходження від замовника Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА постачальнику ТОВ«Золотий клєвєр» попередньої оплати (авансу) в межах розміру 30% вартості товару в безготівковій формі відповідно до умов договору поставки, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , продовжуючи реалізовувати план злочинної діяльності, розпочали пошук та укладання договорів з постачальниками виробів одягу, візуально схожого на формений одяг Збройних Сил України, що не відповідає вимогам технічних умов та специфікацій, затвердженим Міністерством оборони України, з метою його придбання за більш низькими цінами з подальшим постачанням замовнику державної послуги - Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА, створюючи уявну відповідність діяльності ТОВ«Золотий клєвєр» чинному законодавству та видимість належного виконання умов договору упередбачені терміни.

При цьому, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , діючи умисно, з корисливих мотивів, згідно з розробленим противоправним планом злочинної діяльності, визначили та обумовили між собою найменування та кількість товару, який мали намір поставити на підтвердження проведеної попередньої оплати (авансу) без сертифікатів якості, що не відповідає вимогам технічних специфікацій до військової форми одягу Збройних Сил України, затвердженим Міністерством оборони України та, відповідно, не є предметом закупівлі за вказаним договором, а саме: шапки-фески (підшоломник/балаклава) у кількості 386 штук за ціною 289 грн. на суму 111 582,90 грн.; рукавиці зимові у кількості 1022 пар за ціною 320 грн. на суму 327040,00 грн.; білизна для холодної погоди (сорочка зимова та кальсони зимові) у кількості 1824 комплектів за ціною 1920грн. на суму 3501504,00 грн., а всього на загальну суму 3940126,90 грн.

Після чого,у невстановленідосудовим розслідуваннямчасі тамісці,але непізніше 28.12.2022, ОСОБА_8 , діючи в межах єдиного з іншими учасниками організованої групи злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, будучи обізнаним про умови вищевказаного договору поставки, достовірно знаючи про наявність придбаних ним разом з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 виробів одягу, візуально схожого на військову форму Збройних Сил України, що не відповідає встановленим до нього вимогам нормативної та технічної документації, затвердженої Міністерством оборони України, а також про відсутність сертифікатів щодо його якості, надав ОСОБА_9 вказівку щодо складання завідомо підробленої видаткової накладної №181 від 28.12.2022 до договору про поставку № 1 від 17.11.2022 із внесенням до неї неправдивих відомостей про найменування та якість поставленої військової форми одягу до Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА.

На виконання отриманої від ОСОБА_8 вказівки, ОСОБА_9 у невстановлені досудовим розслідуванням часі та місці, але не пізніше 28.12.2022, склала підроблену видаткову накладну №181 від 28.12.2022 до договору про поставку товару № 1 від 17.11.2022 щодо постачання постачальником ТОВ«Золотий клєвєр» покупцю Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА товару на загальну суму 4607874,90 грн., до якої внесла завідомо неправдиві відомості про найменування та якість поставленої військової форми одягу, замість якого поставлені вироби одягу без сертифікатів якості, що не відповідають вимогам технічних специфікацій, затвердженим Міністерством оборони України і, відповідно, не є предметом закупівлі, а саме: шапок-фесок (підшоломників/балаклав) у кількості 386 штук за ціною 289 грн. на суму 111 582,90 грн.; рукавиць зимових у кількості 1022 пар за ціною 320 грн. на суму 327040,00 грн.; білизни для холодної погоди (сорочок зимових та кальсон зимових) у кількості 1824 комплектів за ціною 1920грн. на суму 3501504,00грн., а всього на загальну суму 3940126,90 грн., яку було сплачено 29.11.2022 замовником Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА за договором про поставку товару № 1 від 17.11.2022 відповідно до платіжного доручення №1 від 18.11.2022 в якості попередньої оплати товару постачальнику ТОВ«Золотий клєвєр», надавши її для підписання ОСОБА_8 .

Після чого, ОСОБА_8 ,діючи вмежах єдиногоз іншимиучасниками злочинного умислу назаволодіння бюджетнимикоштами,отримавши від ОСОБА_9 вищезазначену видатковунакладну,яка єофіційним документом,достовірно усвідомлюючи,що засвідчуєв нійнеправдиві відомостіщодо найменуваннята якостівійськової формиодягу насуму 3940126,90грн.,що є недостовірними, розуміючи протиправний характер своїх дій, зловживаючи своїм службовим становищем, у невстановлені досудовим розслідуванням часі та місці, але не пізніше 28.12.2022, оформив її ззовні вірно, а саме підписав її як директор ТОВ«Золотий клєвєр», завірив відбитком печатки зазначеного товариства, поставивши зазначений товар без сертифікатів якості із залученням невстановлених досудовим розслідуванням осіб в якості перевізника до Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА та надав вказану накладу останньому на підтвердження проведеної попередньої оплати.

Зазначенні злочинні дії призвели до безпідставного підтвердження використання постачальником ТОВ«Золотий клєвєр» отриманої попередньої оплати (авансу) від замовника Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА за договором про поставку товару № 1 від 17.11.2022 на поточний рахунок ТОВ«Золотий клєвєр» бюджетних коштів на суму 3940126,90 грн., якими ОСОБА_8 , діючи організованою групою з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 заволоділи шляхом зловживання службовим становищем та використали на власний розсуд.

Відповідно до вищевикладеного, ОСОБА_4 у складі організованої групи з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 заволоділи шляхом зловживання службовим становищем та використали на власний розсуд бюджетні кошти у розмірі 11860735,9 грн., в умовах воєнного стану, чим спричинили матеріальні збитки на вказану суму, яка більше ніж в 600 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину і є особливо великим розміром.

Крім того, продовжуючи реалізовувати протиправний план злочинної діяльності, у невстановлені досудовим розслідуванням часі та місці, але не пізніше 30.12.2022, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , діючи умисно, з корисливих мотивів, в межах єдиного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, визначили та обумовили між собою найменування та кількість товару, який мали намір поставити за договором про поставку № 1 від 17.11.2022 постачальником ТОВ«Золотий клєвєр» замовнику Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА без сертифікатів якості, що не відповідає вимогам технічних специфікацій до військової форми одягу Збройних Сил України, затвердженим Міністерством оборони України та, відповідно, не є предметом закупівлі за вказаним договором, а саме: шапки-фески (підшоломник/балаклава) у кількості 901 штука за ціною 289грн. на суму 260360,10грн.; рукавиці зимові у кількості 2386 пар за ціною 320грн. на суму 763520,00 грн.; білизна для холодної погоди (сорочка зимова та кальсони зимові) у кількості 4255 комплектів за ціною 1920 грн. на суму 8170176,00грн., а всього на загальну вартість 9194056,10грн.

Після чого,у невстановлені досудовим розслідуваннямчасі тамісці,але непізніше 30.12.2022, ОСОБА_8 , діючи в межах єдиного з іншими учасниками організованої групи злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, будучи обізнаним про умови укладеного договору про поставку № 1 від 17.11.2022 між покупцем Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА та постачальником ТОВ«Золотий клєвєр», достовірно знаючи про наявність придбаних ним разом з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 виробів одягу, візуально схожого на військову форму одягу Збройних Сил України, що не відповідає встановленим до нього вимогам нормативної та технічної документації, затвердженої Міністерством оборони України, атакож відсутність сертифікатів про його якість, надав ОСОБА_9 вказівку щодо складання завідомо підробленої видаткової накладної № 185 від 30.12.2022 до договору про поставку № 1 від 17.11.2022 на суму 10751708,10 грн., із внесенням до неї неправдивих відомостей про найменування та якість поставленої військової форми одягу до Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА.

На виконання отриманої від ОСОБА_8 вказівки, ОСОБА_9 у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 30.12.2022, склала підроблену видаткову накладну № 185 від 30.12.2022 до договору про поставку товару №1 від 17.11.2022 щодо постачання постачальником ТОВ«Золотий клєвєр» покупцю Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА товару на загальну суму 10751708,10 грн., до якої внесла завідомо неправдиві відомості про найменування та якість товару - поставленої військової форми одягу, замість якого поставлені вироби одягу без сертифікатів якості, що не відповідають вимогам технічних специфікацій, затвердженим Міністерством оборони України та, відповідно, не є предметом закупівлі, а саме: шапок-фесок (підшоломників/балаклав) у кількості 901 штука за ціною 289грн. на суму 260360,10грн.; рукавиць зимових у кількості 2386 пар за ціною 320грн. на суму 763520,00 грн.; білизни для холодної погоди (сорочок зимових та кальсон зимових) у кількості 4255 комплектів за ціною 1920 грн. на суму 8170176,00грн., а всього на загальну суму 9194056,10грн., надавши її для підписання іншому учаснику злочинів ОСОБА_8 .

Після чого, ОСОБА_8 , діючи в межах єдиного з іншими учасниками злочину умислу на заволодіння бюджетними коштами, отримавши від ОСОБА_9 вищезазначену видаткову накладну, яка є офіційним документом, достовірно усвідомлюючи, що засвідчує в ній неправдиві відомості щодо найменування та якості товару на суму 9194056,10грн., що є недостовірними, розуміючи протиправний характер своїх дій, зловживаючи своїм службовим становищем, у невстановлені досудовим розслідуванням часі та місці, але не пізніше 30.12.2022, оформив її ззовні вірно, а саме підписав її як директор ТОВ«Золотий клєвєр», завірив відбитком печатки зазначеного товариства та надав для погодження та проведення подальшої оплати за нею замовнику Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА розташованого за адресою: м. Херсон, проспект Ушакова, 47.

З боку замовника вказаний документ був підписаний директором Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА ОСОБА_10 та переданий до Головного управління Державної казначейської служби України в Херсонської області для реєстрації фінансових зобов`язань та проведення подальшої оплати, яку проведено не було, тобто ОСОБА_8 , діючи організованою групою з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , виконали усі дії, які вважали необхідними для доведення кримінального правопорушення до кінця та заволодіння бюджетними коштами Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської ОДА на суму 9194056,10 грн., що більше ніж в 600 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину і є особливо великим розміром, однак кримінальне правопорушення не було закінчено з причин, які не залежали від їх волі.

24.01.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.28 ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.2 ст.15 ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.

Підставою для внесення клопотання стало те, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні декількох кримінальних правопорушень, одне з яких по ступеню тяжкості відносяться до особливо тяжких злочинів, обставини ймовірно скоєних кримінальних правопорушень, наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст.177 КПК України, які неможливо запобігти шляхом застосування до підозрюваного більш м`якого запобіжного заходу.

В судовому засіданні прокурор, підтримала дане клопотання та просила про його задоволення.

Фактичні обставини викладені у змісті клопотання підтримала.

Захисник підозрюваного - адвокати ОСОБА_5 в судовому засіданні, заперечував проти задоволення клопотання, посилаючись на те що підозра пред`явлена його підзахисному є необґрунтованою.

Стверджував, що його підзахисний не підписував Договір - поставки №2 від 17.11.2022 та додатки до нього, як і не підписував видаткову накладну №693 від 28.12.2022. Зазначив, що на час укладання вказаного договору ОСОБА_4 постійно знахзодився у м.Києві, що можуть підтвердити свідки.

Поставив під сумнів висновок почеркознавчої експертизи №СЕ-19/115-24/15798-ПЧ від 30.08.20024, яким підтверджено підписання вказаних документів саме його підзахисним.

У зв`язку з недоведеністю обгрунтованості підозри ОСОБА_4 у скоєні інкримінованих злочинів, вважав клопотання таким, що задоволенню не підлягає.

У разі, якщо слідчий суддя прийде до переконання про обгрунтованість підозри його підзахисного, просив обрати відносно ОСОБА_4 запобіжний захід не пов`язаний з утриманням під вартою.

У судовому засіданні захисник ОСОБА_6 висловила аналогічну позицію. У задоволені клопотання просила відмовити.

У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 , свою провину у пред`явленій підозрі не визнав. Вказав, що будь-якої спілної господарської діяльності з ОСОБА_8 не здійснював. Зазначив, що фактично з вересня 2022 року та до моменту звільнення 12.01.2023, обов`язки директора ТОВ «Екотранссервіс-21» не виконував. Договір - поставки №2 від 17.11.2022 та будь-які документи до нього не підписував. З вересня 2022 року фактично постійно знаходився у м.Києві.

В іншому, підтримав позицію, своїх захисників.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази, слідчий суддя вважає, що вказане клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

У судовомузасіданні встановлено, щоу провадженніслідчих Першогослідчого відділу (здислокацією ум.Миколаєві) ТУ ДБРрозташованого ум.Миколаєвіперебуває кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023230000000055 від 07.02.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.28 ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.2 ст.15 ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.

24.01.2025, у даному кримінальному провадженні ОСОБА_4 повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених:

ч.3 ст.28 ч.5 ст.191 КК України, а саме: у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану, організованою групою;

ч.3 ст.28 ч.2 ст.15 ч.5 ст.191 КК України, а саме: у замаху на заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану, організованою групою;

ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України, а саме: складанні, видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчинене організованою групою.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.28 ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.2 ст.15 ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України, підтверджується наступними долученими до клопотання та дослідженими доказами:

копією Протокольного рішення за результатами селекторної наради під головуванням Заступника Керівника Офісу Президента України від 04.10.2022, згідно якому начальнику Херсонської обласної військової адміністрації визначені невідкладні заходи щодо виділення бюджетних коштів для придбання комплектів зимової форми одягу для підрозділів Сил територіальної оборони Збройних Сил України;

копією Розпорядження начальника Херсонської обласної військової адміністрації від 04.10.2022 № 188 «Про внесення змін до програми розбудови територіальної оборони Херсонської області на 2020-2022 роки», яку схвалено Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 14.02.2020 № 149 та затверджено Рішенням Херсонської обласної ради від 28.02.2020 № 1573, яким передбачений обсяг фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету за напрямком діяльності: «Покращення матеріально-технічної бази підрозділів територіальної оборони для виконання завдань за призначенням», захід програми: «Придбання речового майна та інших необхідних засобів для проходження осінньо-зимового періоду (в т.ч. формений одяг)», строком виконання заходу протягом 2022 року, виконавці у т.ч. Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської обласної державної адміністрації (далі - Департамент з питань ЦЗОР Херсонської облдержадміністрації) та НОМЕР_1 окрема бригада територіальної оборони (військова частина НОМЕР_2 Збройних Сил України), в обсязі 61207,746тис. грн. з очікуваним результатом «Забезпечення зимовим форменим одягом особового складу підрозділів територіальної оборони та створення належних умов для проходження осінньо-зимового періоду»;

копією клопотання командира військової частини НОМЕР_2 від 05.10.2022 №794, поданого до Херсонської обласної військової адміністрації, щодо потреби забезпечення особового складу конкретним військовим обмундируванням у відповідній кількості (шапки-фески (підшоломники), шапки зимові, куртки вітро волого захисні зимові, штани вітро-вологі захисні зимові, рукавички зимові та ін.), яким обгрунтовані обсяги передбачених бюджетних фінансувань з єдиною метою - забезпечення боєздатності територіальної оборони Херсонської області шляхом забезпечення речовим майном підрозділів військової частини НОМЕР_2 (разом з підпорядкованими їй підрозділами військовими частинами НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 );

копією листа за підписом директора Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської облдержадміністрації ОСОБА_10 , яким клопотання командира військової частини НОМЕР_2 від 05.10.2022 № 794 надіслане до Департаменту фінансів Херсонської облдержадміністрації для фінансування заходів визначеної програми;

копією Рішення Ради оборони Херсонської області від 02.11.2022 № 3, введене в дію розпорядженням начальника Херсонської обласної військової адміністрації від 03.11.2022 № 249, відповідно до підпункту 8.1 пункту 8 якого, з врахуванням критичної потреби підрозділів НОМЕР_9 окремої бригади територіальної оборони у зимовому форменому одязі, директору Департаменту з питань ЦЗОР Херсонської облдержадміністрації ОСОБА_10 доручено забезпечити закупівлю форменого одягу для військовослужбовців зазначеної бригади відповідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням п.п. 2 п. 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, тобто шляхом укладання прямих договорів на закупівлю товару з постачальниками;

Протоколом тимчасового доступу до речей і документів, складеного слідчим 08.06.2023, згідно якого у АТ «А-Банк» вилучені документи, щодо зайняття посади директора ТОВ «Золотий клєвєр» - ОСОБА_8 , копії статутних документів ТОВ «Золотий клєвєр» а також відомостей про осіб, яким надано право розпорядження поточним рахунком товариства;

Протоколом тимчасового доступу до речей і документів складеним слідчим 31.05.2023, згідно якому у АТ АБ «Укргазбанк» вилучені документи,, щодо зайняття посади директора ТОВ «Екотранссервіс-21» ОСОБА_4 , копії статутних документів ТОВ «Екотранссервіс-21», копії документів, щодо відкриття поточного рахунку товариства, а також відомостями про осіб, яким надано право розпорядження поточним рахунком товариства;

Протоколом складеним слідчим 04.05.2023 за результатами обшуку проведеного в офісному приміщені, яке використовується для здійснення господарської діяльності ТОВ «Золотий клєвєр» та ТОВ«Екотранссервіс-21» та є робочим місцем ОСОБА_9 , заадресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, просп.Соборний, 51/1;

Відомостями з офіційного веб-сайту Олександрійської міської ради Кіровоградської області, згідно яким ОСОБА_8 є депутатом Олександрійської міської ради та відповідно до відомостей біографічної довідки з профілю депутата з 2017 року обіймає посаду заступника директора ТОВ «Віджі Груп Україна» (тобто товариства, від імені якого подано комерційну пропозицію від 01.11.2022 щодо постачання військової форми одягу для потреб Збройних Сил України до Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської обласної військової адміністрації разом з комерційними пропозиціями ТОВ «Золотий клєвєр», ТОВ «Екотранссервіс-21» та іншими СПД). Також, витягом з ЄДРПОУ відносно ТО«³джі Груп Україна», згідно якому директором зазначеного товариства є син ОСОБА_8 ОСОБА_11 ;

Висновком комп`ютерно-технічної експертизи від 12.06.2023, згідно якому в ході дослідження накопичувача комп`ютерного пристрою PATRIOT 240 GB, вилученого 04.05.2023 під час обшуку за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, просп.Соборний, 51/1, виявлено наявні та видалені файли, що містять ключові слова: ТОВ «Золотий клєвєр», ТОВ «Екотранссервіс-21», ТОВ «Віджі Групп Україна», ТОВ«Укргеоінженерінг», ТОВ «Марксан Голд», а фактично містять велику кількість первинних документів цих товариств, складених автором на ім`я « ОСОБА_12 » (обліковий запис комп`ютерного пристрою), яке відповідає особі, в якої під час обшуку вилучено зазначену інформацію на електронному носії - ОСОБА_9 ;

Протоколом огляду, складеним слідчим 24.07.2024за результатамиогляду інформації, яка міститься на накопичувачі комп`ютерногопристрою PATRIOT240GB,вилученому 04.05.2023 під час обшуку за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, просп.Соборний,51/1, згідно якогов ходіогляду ранішевидалених тавідновлених файліву форматі «MicrosoftWord(.docx)»(щоздійснено судовим експертом в ході проведення експертного дослідженняз їхзбереженням наокремому USB-носії) виявлено папку з файлами,які містять комерційні пропозиції суб`єктів підприємницької діяльності:ТОВ«Золотий клєвєр» вих. № 123 від 26.10.2022, ТОВ«Екотранссервіс-21» вих.№0711/1 від 07.11.2022, ТОВ «ВіджіГруп Україна» від 01.11.2022, ТОВ «Укргеоінжиніринг» вих. №0111/1/22 від 01.11.2022 та ТОВ«Марксан Голд» від 25.10.2022, які є ідентичними за назвами та змістом таким самим іншим виявленим на накопичувачі файлам у форматі «Microsoft Edge PDF Document (.pdf)», що подані дляучасті уторгах доДепартаменту зпитань цивільногозахисту таоборонної роботиХерсонської обласноїдержавної адміністрації стосовно можливості постачання саме військової форми одягу, що підтверджує створення зазначених документів особою, в якої під час обшуку вилучено зазначені документи в електронному вигляді - ОСОБА_9 ;окрім того, виявлені інші файли, які містять скановані вставлення в текстові документи підпису директора ТОВ«Укргеоінжиніринг» з відбитком печатки зазначеного товариства та підпису директора ТО«³джі Груп Україна» з відбитком печатки зазначеного товариства із можливістю їх редагування, що свідчить про підроблення ОСОБА_9 вищезазначених зазначених комерційних пропозицій цих товариств, що подані дляучасті уторгах до Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської обласної державної адміністрації стосовно можливості постачання військової форми одягу для потреб Збройних Сил України, як зазначено у самих комерційних пропозиціях; окрім того, виявлені в електронному вигляді файли (за датами створення та підписання раніше 17.11.2022) під назвами: «Ком.пропозиція ЗСУ[203429].pdf» (що містить комерційну пропозицію ТОВ «Золотой клєвєр» вих. № 2706/1 від 27.06.2022, за підписом директора ОСОБА_8 ); «Пояснення на рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості [133559].pdf» (що містить пояснення директора ТОВ «Золотой клєвєр» ОСОБА_8 вих. № 0407/1 від 04.07.2022), зміст яких підтверджує обізнаність осіб, якими складено та підписано зазначені документи, що військова форма одягу, яка постачається для експлуатації військовослужбовцями Збройних Сил України, повинна відповідати вимогами нормативно-технічних документів, зокрема показникам діючих Технічних умов та стандартів, які затверджені Міністерством оборони України, як саме зазначено в цих документах; окрім того виявлені в електронному вигляді файли у форматі «Microsoft Word (.docx)», що містять договори поставок товару ТОВ «Золотий клєвєр» та ТОВ«Екотранссервіс-21» іншим замовникам зі специфікаціями (складеними до 17.11.2022), що містить фразу в назві «…(без госту)», які є похідними інших виявлених файлів, що містять електронні варіанти договорів поставок №№ 1, 2 від 17.11.2022 між замовником Департаментом з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської обласної державної адміністрації, вособі директора ОСОБА_10 , з постачальниками - ТОВ «Золотой клєвєр», в особі директора ОСОБА_8 , та ТОВ «Еконтранссервіс-21», в особі ОСОБА_4 , що відповідно до властивостей файлів створені та збережені автором на ім`я « ОСОБА_12 », яке відповідає особі в якої під час обшуку вилучено зазначену інформацію на електронному носії ОСОБА_9 , а крім того, свідчать про умисне не зазначення конкретних назв Технічних стандартів та умов у створених з похідних документів договорах поставок №№ 1, 2 від 17.11.2022;

Протоколом, складеним слідчим 07.04.2023 за результатами огляду приміщень Киселівського старостату за адресою: Херсонська область, Херсонський район, с.Киселівка, вул.Освітянська, 50, проведеного 07.04.2023, в ході якого відібрані по 10 одиниць кожного найменування поставлених виробів одягу під виглядом військової форми одягу постачальниками ТОВ«Золотий клєвєр» та ТОВ «Екотранссервіс-21» за договорами поставок №№ 1, 2 від 17.11.2022;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/13625-ТВ від 08.08.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/14631-ТВ від 26.08.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/14630-ТВ від 29.08.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/14633-ТВ від 15.08.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/14637-ТВ від 28.08.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/14636-ТВ від 26.08.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/14635-ТВ від 26.08.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/14634-ТВ від 26.08.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/16192-ЕК від 15.10.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/16175-ЕК від 14.10.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/15800-ПЧ від 03.09.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/115-24/15798-ПЧ від 30.08.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/104-24/35987-ЛД від 13.12.2024;

Висновком експерта №СЕ-19/104-24/35988-ЛД від 11.12.2024;

Протоколами тимчасових доступів до речей і документів у володільців АТ«А-Банк» від 21.08.2023 та АТ АБ «Укргазбанк» від 26.08.2024, згідно яким вилучені виписки про рух коштів за поточними рахунками ТОВ«Золотий клєвєр» та ТОВ «Екотранссервіс-21», що містять відомості стосовно проведеної оплати Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської облдержадміністрації за договорами поставок №№ 1, 2 від 17.11.2022;

Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 26.08.2024 у володільця Управління обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів ГУ ДКСУ у Херсонській області, згідно до якого були вилучені платіжні доручення від 18.11.2022 про оплату платником Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської ОДА ТОВ «Золотий клєвєр» та ТОВ «Екотранссервіс-21» бюджетних коштів по договорам поставки від 17.11.2022;

Листом Міністерства економіки України від 12.09.2024 № 3302-07/67836-06 (вх. № 21987-24/мк від 02.10.2024), згідно якому пунктом 1.1 розділу 1 договору про поставку товару № 1 від 17.11.2022, укладеного між ТОВ «Золотий клєвєр» та Департаментом з питань ЦЗОР Херсонської обласної державної адміністрації, предметом закупівлі визначене військове обмундирування, що відповідає коду ДК 021:2015 «Єдиного закупівельного словника» (далі - ЄСЗ) 35810000-5 Індивідуальне обмундирування, що містить підкатегорії, в т.ч. військова уніформа (код ЄСЗ 35811300-3). Додаток «Специфікація» до договору про поставкутовару №1від 17.11.2022 містить назви військового обмундирування, яке відповідає переліку наведеному в «Нормах забезпечення предметами бойового обмундирування та екіпірування військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту в мирний час та особливий період», затверджених наказом Міністерством оборони України від 29.04.2016 № 232 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту».

Листом Головного управління розвитку матеріального забезпечення Міністерства оборони України від 19.09.2024 №220/61/1776, згідно яким предмети речового майна «Білизна для холодної погоди (сорочка зимова та кальсони зимові)», «Черевики з високими берцями зимові», «Куртка вітровологозахисна зимова», «Штани вітровологозахисні зимові», «Шапка-феска (підшоломник/балаклава)», «Рукавиці зимові» визначені Нормами забезпечення предметами бойового обмундирування та екіпірування військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту в мирний час та особливий період, затвердженими наказом Міністерством оборони України від 29.04.2016 №232, яким передбачено забезпечення речовим майном військовослужбовців Збройних Сил України всіх категорій, у разі запровадження правового режиму воєнного стану на всій території держави згідно з Нормою № 1 (бойовий єдиний комплект (БЄК), Нормою № 2 (бойовий спеціальний комплект (БСК). Вимоги до якості, технічних характеристик всіх предметів за номенклатурою речового забезпечення, що постачаються для потреб Збройних Сил України визначаються нормативно-технічною документацією Міністерства оборони України (технічні умови, ДСТУ, технічні описи, технічні специфікації), яка розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України у розділі «Діяльність/Нормативно-технічна документація за напрямком речового та продовольчого забезпечення / Технічні специфікації Міністерства оборони України на предмети для речового забезпечення». Предмети речового майна повинні відповідати вимогам, які визначені в нормативно-технічній документації, розробленій Міністерством оборони України. До зазначених предметів речового майна затверджені зразки-еталони, що відповідають вимогам зазначеній нормативно-технічній документації. За період з 01.10.2022 по 31.12.2023 на речовому забезпеченні перебували предмети речового майна, до яких застосовувались вимоги наступних нормативно-технічних документів Міністерства оборони України: Технічні умови Міністерства оборони України «Сорочка зимова - СЗ» ТУ 14.1-106-00034022-2016 (повідомлення про зміни № 4); Технічні умови Міністерства оборони України «Кальсони зимові - КЗ» ТУ 14.1-107-00034022-2016 (повідомлення про зміни № 4); Технічна специфікація Міністерства оборони України «Черевики з високими берцями зимові» ТС A01XJ.14755-362:2022; Технічні умови Міністерства оборони України «Шапка-феска (підшоломник/балаклава)» ТУ 14.1-087-00034022-2016 (зі сповіщенням про зміни № 1); Технічна специфікація Міністерства оборони України «Шапка-феска (шапка-підшоломник)» TCA01XJ.30497-378:2022(01); Технічні умови Міністерства оборони України «Рукавиці зимові РЗ» ТУ 14.1-133-00034022:2016 (зі сповіщенням про зміни № 1); Технічні умови Міністерства оборони України «Штани вітровологозахисні зимові - ШВВЗ» ТУ 14.1-135-00034022-2016 (зі сповіщенням про зміни № 4);

Технічні умови Міністерства оборони України «Куртка вітровологозахисна зимова - КВВЗ» ТУ 14.1-134-00034022-2016 (зі сповіщенням про зміни № 5).

У разі невідповідності поставленого товару за якістю, товар повертається постачальнику відповідно до вимог чинного законодавства.

Протоколом, складеним слідчим 27.08.2024 за результатами огляду документів, з додатками;

Протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 25.04.2023;

Протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 12.04.2023;

Протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 24.05.2023;

Протоколами, складеними 29.05.2023, 28.12.2023, за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій зняття інформації з транспортних телекомунікаційних систем відносно ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_9 .

Слідчий суддя критично оцінює доводи сторони захисту про необґрунтованість підозри ОСОБА_4 , оскільки оцінка достатності доказів на обґрунтування підозри особи у вчиненні злочину на стадії досудового розслідування має менший стандарт доведеності у порівнянні з доведеністю винуватості особи у вчиненні злочину поза розумним сумнівом за результатами судового розгляду.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.

Так, у рішенні Європейського суду з прав людини «Мюррей проти Сполученого Королівства» 14310/88, 28 жовтня 1994 р. наголошено « … Метою допитів під час тримання під вартою відповідно до пункту (с) частини 1 статті 5 … є сприяння кримінальному розслідуванню шляхом підтвердження чи розвіювання конкретної підозри, яка послужила причиною арешту. Тому факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

Фактичні дані, які містяться у наданих стороною обвинувачення доказах, на думку слідчого судді, здатні переконати об`єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_4 міг вчинити інкриміновані йому кримінальні правопорушення, а отже підтверджують наявність обґрунтованої підозри.

Щожо тверджень захисника про неналежність да не допустимість доказів на підставі яких ОСОБА_4 було повідомлено про підозру у скоєні інкримінованих злочинів, слідчий суддя зазначає, що не може давати оцінку допустимості та належності доказів на стадії досудового розслідування, під час якого слідчим проводяться слідчі (розшукові) дії спрямовані на виявлення та документування доказів причетності особи до вчиненого злочину, а відповідно до ст.ст.89,94 КПК України, оцінка допустимості та належності доказів, буде надана судом при розгляді кримінального провадження по суті.

З урахуванням викладеного, слідчий суддя приходить до переконання, що докази надані стороною обвинувачення доводять обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, що є підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Крім того, за результатами розгляду клопотання, слідчий суддя приходить до переконання про доведення прокурором існування ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3 ч.1 ст.177 КПК України, оскільки ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання на строк до дванадцяти років позбавлення волі, може переховуватися від органів досудового розслідування, у тому числі за межами країни чи на непідконтрольній на даний час Україні території.

Знищити, сховати або спотворити будь-які з речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, враховуючи, що на даний час не встановлене місцезнаходження всіх речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, зокрема не вилучені у володільців на підставі наданих слідчим суддею ухвал всі необхідні документи, за результатами проведених обшуків не відшукані і не вилучено печатку ТОВ «Екотранссервіс-21», якою завірено договір поставки та накладні за обставинами постачання товару за договором поставки № 2 від 17.11.2022.

Обізнаність про особисті данні свідків, які надали органу досудового розслідування покази відносно нього, свідчить про можливість впливати на них, з метою схилити у будь-який спосіб до зміни або відмови від раніше наданих показань чи взагалі надання будь-яких показань.

Слідчий суддя зазначає, що ризики, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені ч. 1ст. 177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення обвинуваченим зазначених дій. При цьомуКПК України не вимагає доказів того, що обвинувачений обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.

З урахуванням встановлених обставин кримінального правопорушення, особи підозрюваного, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_4 , дійсно може вчинити вище зазначені дії з метою протидії кримінальному провадженню.

При цьому слідчий суддя приходить до висновку, що під час розгляду клопотання прокурорами не доведено існування ризику передбачених п.п.4, 5 ч.1 ст.177 КПК України.

Так у своєму клопотання слідчий зазначає, що ОСОБА_4 перебуваючи на свободі та дізнавшись від органу досудового розслідування про здобуті в ході слідства докази на обґрунтованість його підозри та виявлені під час слідства обставини кримінального правопорушення, наявні у наданих йому додатках до клопотань про обрання запобіжного заходу, може вживати заходи до перешкоджання об`єктивності досудового розслідування

Разом з цим, слідчим не визначено, які саме заходи, спрямовані на перешкоджання об`єктивному та всебічному досудовому розслідуванню у даному кримінальному провадженні, може здійснити ОСОБА_4 ..

Окрім того, не зазначено переконливих обставин, та не надано належних доказів того, що може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється.

Таким чином, твердження сторони обвинувачення щодо існування зазначених ризиків є припущенням.

Відповідно до положень ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, зазначеним у ст. 177 КПК України.

При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя враховує дані про особу підозрюваного, який одружений, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, має постійне місце реєстрації у м.Олександрія Кіровоградської області, однак фактично мешкає у м.Києві.

На даний час ОСОБА_4 притягується до кримінальної відповідальності за за ст.239 КК України, кримінальне провадження перебуває на стадії судового розгляду.

ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюєтьсяу скоєнні особливо тяжкого злочину, з використанням свого службового становища, у періодвоєнного стану, вчинення якого посягало на підрив розбудови територіальної оборони Збройних Сил України Херсонської області, яка здійснювалась за доручення Офісу Президента України з метою належної відсічі збройної агресії з боку країни-агресора.

У розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі "Ілійков проти Болгарії" №33977/96 від 26 липня 2001 року ЄСПЛ зазначив, що "суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів".

Відповідно до пункту 48 рішення «Чеботарь проти Молдови» № 35615/06 від 13.11.07 р. - Європейський Суд з прав людини зазначив «Суд повторює, що для того, щоб арешт по обґрунтованій підозрі був виправданий у відповідності з статтею 5 1 (с), поліція не зобов`язана мати докази, достатні для пред`явлення обвинувачення, ні в момент арешту ні під час перебування заявника під вартою. Також не обов`язково, щоб затриманій особі були, по кінцевому рахунку, пред`явлені обвинувачення, або щоб ця особа була піддана суду. Метою попереднього тримання під вартою є подальше розслідування кримінальної справи, яке повинно підтвердити або розвіяти підозру, яка є підставою для затримання».

Враховуючи вище зазначені саме такий запобіжний захід, як тримання під вартою, на стійке переконання слідчого судді, відповідає меті забезпечення реалізації завдань кримінального провадження, забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, та зможе запобігти ризикам наявним та доведеним під час розгляду клопотання.

Також, слідчий суддя виходить з того, що судове рішення повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Визначення таких прав, як підкреслює ЄСПЛ, вимагає від суду більшої суворості в оцінці цінностей суспільства. Зважаючи на суспільний інтерес, який, з урахуванням презумпції невинуватості, виправдовує відступ від принципу поваги до особистої свободи, визначеного Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, що відповідає правовим позиціям, викладеним у п.35 рішення ЄСПЛ «Летельє проти Франції»

Відповідно до ч.3 ст.183 КПК України, слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов`язків.

Отже, задовольняючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваному розмір застави.

Відповідно до ч.4 ст.182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 КПК України. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Відповідно до п.3 ч.5 ст. 182 КПК України, щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, розмір застави визначається від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі «Гафа проти Мальти», було встановлено що гарантія, передбачена статтею 5 §3 Конвенції покликана забезпечити явку обвинуваченого у судовому засіданні. Тому розмір застави повинен бути встановлений з огляду на особу підозрюваного, належну йому власність, його стосунки з поручителями, іншими словами, з огляду на впевненість у тому, що перспектива втрати застави або заходів проти його поручителів у випадку його неявки до суду буде достатньою для того, щоб стримати його від втечі.

У своєму рішенні ЄСПЛ у справі «Мангурас проти Іспанії» від 28 вересня 2010 року, зазначив, що відповідно до статті З Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод - внесення застави може вимагатися лише за наявності законних підстав для затримання особи, а також те, що уповноважені органи влади повинні приділити визначенню суми застави стільки ж уваги, скільки і вирішенню питання про необхідність подальшого тримання обвинуваченого під вартою. Якщо навіть сума застави визначається виходячи із характеристики особи обвинуваченого та його матеріального становища, за певних обставин є обґрунтованим врахування також і суми збитків, у заподіянні яких ця особа обвинувачується.

При цьому, слідчий суддя зазначає, що виходячи з практики ЄСПЛ, розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави, буде достатнім стримуючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні.

При визначенні розміру застави, який можна вважати таким, що здатен забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного ОСОБА_4 , слідчий суддя враховує доведення існування ризиків визначених п.п.1-3 ч.1 ст.177 КПК України, дані про особу підозрюваного, його майновий стан, тяжкість та обставини кримінальних правопорушень у яких він обґрунтовано підозрюється, та вважає, що заставу слід визначити 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Окрім цього, застосовуючи щодо підозрюваного альтернативний запобіжний захід у виді застави, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на ОСОБА_4 обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.

З урахувань положень ч.3 ст.197 КПК Україи, строк дії запобіжного заходу відносно ОСОБА_4 слід встановити до 24.03.2025 у межах строку досудового розслідування.

Керуючись ст.ст. 176-178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.28 ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.2 ст.15 ч.5 ст.191, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України запобіжнийзахід тримання під вартою.

Визначити розмір застави, після внесення якої підозрюваний повинен бути звільнений з під варти, в розмірі двохсот прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 605 600 (шістсот п`ять тисяч шістсот) гривень.

Покласти на ОСОБА_4 у разі звільнення під заставу наступні обов`язки:

за першою вимогою прибувати до старшого слідчого в особливо важливих справах Першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Миколаєві) ТУ ДБР розташованого у м.Миколаєві ОСОБА_7 ;

повідомляти слідчого, прокурора чи суд в залежності від стадії кримінального провадження про зміну свого місця проживання та роботи;

утримуватися від спілкування зі свідками, зокрема ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 спеціалістами, експертами у кримінальному провадженні, за виключенням спільної участі у проведенні слідих дій у даному кримінальному провадженні;

за наявності, здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Попередити ОСОБА_4 про наслідки невиконання обов`язків, передбачених ст.194 КПК України, роз`яснивши, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Ухвала слідчого судді в частині тримання під вартою ОСОБА_4 діє до 24 березня 2025 року.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошенн

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду, протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчийсуддя: ОСОБА_1

СудЗаводський районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення13.02.2025
Оприлюднено17.02.2025
Номер документу125162765
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою