Рішення
від 13.02.2025 по справі 420/15462/21
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/15462/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Грабової Т.П., представника позивача та третіх осіб адвоката Сіржанта Ю.В., представника відповідача Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Хлистуна Р.В., відповідач заступник начальника - начальник інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремов В.Ю. не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства САПРО до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, заступника начальника начальника інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремова Вячеслава Юрійовича, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство САПРО звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до заступника начальника начальника інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремова Вячеслава Юрійовича, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, в якому позивач просить: визнати протиправними та скасувати постанови № 024/21, № 025/21, № 026/21 про притягнення до відповідальності позивача, винесені 12.08.2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

12.08.2021 року керівником позивача було отримано примірники постанов № 024/21, 025/21, 026/21 про притягнення позивача до відповідальності, винесених заступником начальника - начальником інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремовим Вячеславом Юрійовичем, якими було притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за складом правопорушення, передбаченого положеннями абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення в сфері містобудівної діяльності», накладено три штрафи в розмірі 206460 грн. кожний, а загалом на суму 619380 грн.

З постанов про притягнення до відповідальності витікає, що вони фактично складені за схожими один до однієї обставинами запланованого або розпочатого будівництва на земельних ділянках за адресою: місто Одеса, пров. Рибальський, 1-Г, кадастрові номери 5110136900:44:003:0054, 5110136900:44:003:0055, 5110136900:44:003:0056.

Зі складених протоколів витікає, що, на думку особи, що складала постанови, надані в передбаченому порядку документи про будівництво вказують про намір збудувати не зблоковані житлові будинки, а багатоквартирні житлові будинки.

Тому відповідач дійшов до висновку, що проектна документація стосовно кожного нового будівництва зблокованого будинку порушує вимоги п. 6.1.41, п. 15,2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», і тому особа, яка виготовляла проектну документацію, є винною в порушенні абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення в сфері містобудівної діяльності».

Розділ ДБН, в якому розташований п. 6.1.41, має назву «Багатоквартирна забудова», і відрізняється від інших положень цього ДБН саме тим, що містить положення про особливості саме багатоквартирної забудови, а не забудови зблокованими житловими будинками.

Саме з висновку про наявність багатоквартирної забудови позивач прийшов до висновку про порушення норм п. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Таким чином, позивач вирішив, що фактично заплановане будівництво не має ознак саме того будівництва, що запроектоване, а має ознаки зовсім іншого за класом складності будівництва, яке має купу додаткових технічних обмежень та ускладнень.

Фактично ж в якості відмінних ознак вказано велику кількість площі забудови, а також наявність запроектованого ліфту.

Позивач вказав, що насправді вказані заплановані, але ще не збудовані будинки не мають ознак багатоквартирних житлових будинків.

Ознаки багатоквартирного житлового будинку перелічені в п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку» багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.

Заплановані будинки не відповідають вказаним ознакам, і передусім, кожен з будинків, згідно наданих позивачу документів, буде складатися лише з двох квартир.

Ухвалою судді від 20.09.2021 року відкрито провадження у справі; ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 22.10.2021 року розгляд справи ухвалено проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою від 17.11.2021 року залучено до участі у справі як другого відповідача Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.

Ухвалою від 25.05.2023 року відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про зупинення провадження у справі.

У зв`язку з перебуванням судді Цховребової М.Г. у довготривалій відпустці справу передано на повторний автоматизований розподіл.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 08.09.2023 року справу № 420/15462/21 призначено до розгляду судді Андрухіву В.В.

Ухвалою судді від 13.09.2023 року прийнято до провадження вказану справу. Ухвалено розглядати справу в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання

23.10.2023 року через канцелярію суду від представника позивача надійшла заява про призначення судової будівельно-технічної експертизи, оскільки, на думку позивача, для встановлення правильності висновків спеціалістів Управління ДАБК Одеської міської ради, викладених у матеріалах про притягнення до адміністративної відповідальності, необхідно мати фундаментальні знання у галузі будівництва та містобудування.

Ухвалою суду від 04.12.2023 року заяву представника Приватного підприємства САПРО про призначення експертизи задоволено. Призначено по справі судову будівельно-технічну експертизу. Проведення експертизи доручено судовому експерту Сікорській Олені Анатоліївні. Провадження у справі зупинено до одержання результатів експертизи.

Ухвалою від 16.02.2024 року провадження у справі поновлено для вирішення клопотання експерта Сікорської О.А.

Ухвалою від 16.02.2024 року клопотання судового експерта Сікорської О.А.- задоволено. Зобов`язано Приватне підприємство САПРО забезпечити безперешкодний доступ судового експерта Сікорської Олени Анатоліївни до об`єктів дослідження, які знаходяться за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастрові номери 5110136900:44:003:0054, 5110136900:44:003:0055, 5110136900:44:003:0056), та належні умови роботи експерта для проведення експертизи 20.02.2024 року о 12:00 год. Викликано учасників справи для участі в огляді об`єктів дослідження, які знаходяться за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастрові номери 5110136900:44:003:0054, 5110136900:44:003:0055, 5110136900:44:003:0056), на 20.02.2024 року о 12:00 год. Провадження у справі зупинено до одержання результатів експертизи.

Ухвалою від 09.04.2024 року провадження у справі поновлено для вирішення клопотання експерта Сікорської О.А. про надання додаткових документів.

Ухвалою від 09.04.2024 року клопотання експерта про надання додаткових документів задоволено. Витребувано від ПП «САПРО» код ЄДРПОУ 25027247 додаткові документи. Надані позивачем ПП «САПРО» до суду 29.03.2024 року (вхідний № 12813/24) документи повернуто позивачу через їх неналежне оформлення. Провадження у справі зупинено до одержання результатів експертизи.

Ухвалою від 16.09.2024 року провадження у справі поновлено. Продовжено розгляд справи зі стадії, на якій провадження було зупинено, викликано сторін у підготовче засідання.

Ухвалою від 25.11.2024 року залучено до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

Ухвалою від 19.12.2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 03.02.2025 року о 14:00 годині, з`явилися представник позивача та третіх осіб, та представник відповідача - Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.

Відповідач - заступник начальника - начальник інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремов В.Ю. у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив.

Віповідно до приписів п.1 ч.3 ст.205 КАС України суд ухвалив про розгляд справи за відсутності вказаного відповідача.

Під час судового розгляду справи представник позивача та третіх осіб позовні вимоги підтримав у повному обсязі з викладених у позові підстав.

Представник відповідача - Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради проти задоволення позову заперечував, вважав позов необґрунтованим, просив у позові відмовити з підстав, викладених у відзиві.

14.10.2021 року представник відповідача Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив таке.

07.07.2021 року (вх. № 01-17/216-гл, 01-8/354-вх від 07.07.2021 року) на адресу Управління надійшли звернення від Голови ГО «Спільна МЕТА» Савченко В.І. та ОСОБА_3 про порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: вул. Рибальська балка 1-Г, м. Одеса.

Висновком комісії Управління щодо розгляду звернень фізичних та юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності № 228 від 24.05.2021 року рекомендовано провести позапланову перевірку у зв`язку з її обґрунтованістю на підставі вищевказаних зверненнях, за адресою: вул. Рибальська балка 1-Г, м. Одеса.

Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства, Управлінням здійснено захід державного архітектурно-будівельного контролю на підставі звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.

Під час позапланового заходу Управління встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 розміщено три земельні ділянки:

земельна ділянка загальною площею 0,08 кв.м, кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054, власник - ОСОБА_1 ;

земельна ділянка загальною площею 0,0713 кв.м, кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055, власник - TOB «АМАРЕНС» (керівник - Окунева Олеся Миколаївна), користувач - ОСОБА_2 ;

земельна ділянка, загальною площею 0,0836 кв.м, кадастровий номер: , власник - ТОВ «АМАРЕНС» (керівник - Окунева Олеся Миколаївна), користувач - ОСОБА_2 .

Цільове призначення усіх трьох ділянок ідентичне - для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), одноквартирних житлових будинків з земельними ділянками та блокованих одно-двоквартирних житлових будинків.

Під час виїзду на місце за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055, кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056), встановлено факт здійснення будівельних робіт з нового будівництва житлового будинку з ознаками багатоквартирного житлового будинку, а саме:

- влаштовано монолітний залізобетонний каркас та монолітне перекриття підвалу (паркінгу),

- влаштовано монолітний залізобетонний каркас та монолітне перекриття першого поверху,

- влаштовано монолітний залізобетонний каркас та встановлено опалубку перекриття другого поверху.

- конструкція будинку по осі Е та А розміщено по межі земельної ділянки 5110136900:44:003:0055.

- конструкція будинку по осі А розміщено по межі земельної ділянки 5110136900:44:003:0056.

- будівельні роботи призупинено.

Також встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5110136900:44:003:0054 вільна від забудови, на ділянці здійснено складування будівельних матеріалів та сміття.

Під час проведення перевірки були пред`явлені наступні документи: містобудівні умови та обмеження № 01-07/153, видані Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради від 25.05.2020 року; договір суперфіцію № 1 від 05.11.2019 року; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.11.2019 року; експертний звіт № 7-020-20-КЧ/00 від 22.06.2020 року; робочий проект, виготовлений ПП «САПРО»; договір № 18.1/-19-А про проведення авторського нагляду від 05.06.2020 року; інші документи надані не було.

Відповідно до пред`явлених документів посадовою особою встановлено, що Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради видані містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва № 01-07/153 від 25.05.2020 року з намірами забудови - нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) з граничною допустимою висотою об`єкту +16,00 метрів (у ганку).

Під час розгляду наданої проектної документації на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1Г, розробленої Приватним підприємством «САПРО», встановлено, що генеральним проектувальником фактично запроектовано будівництво багатоквартирного 4-х поверхового житлового будинку з підвалом (паркінгом) для зберігання автомобілів, висотою 17,38 м.

На плані на відм. - 4,500 робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа технічного поверху складає 957,38 кв.м, із якого запроектована одна внутрішня сходова клітина та сходовий марш та ліфтова шахта з ліфтовим холом. Висота приміщення складає 4.200 м. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. 0,000 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 399,45 кв.м, до складу яких входять: 101- тераса на якій влаштовано чотири вхідні групи до чотирьох відокремлених приміщень та одна вхідна група до коридору загального користування з сходовим маршем та ліфтовою шахтою, 102-тамбур, 103-хол, 104-підсобне приміщення, 105-туалет, 106-комора, 107_ більярдна, 108-туалет, 109- санвузол, 110-тренажерний зал, 111-туалет, 112-комора, 113- тренажерний зал, 114-туалет, 115- санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та ліфтом. Також фактично запроектовано розміщення близько 4-х відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів з відокремленим виходом на терасу та вільним плануванням. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +3,300 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 456,68 кв.м, до складу яких входять: 201 - хол із якого передбачено вихід до ліфту та сходового маршу, 202-віталЬня, 203-комора, 204-санвузол, 205-лоджія, 206-ігрова, 207-балкон, 208-санвузол, 209-санвузол, 210-їдальня, 211-балкон, 212-кухня, 213-кухня, 216-комора, 213-комора, 214-балкон, 215-кухня, 216-комора, 217-балкон, 218-їдальня, 219-балкон, 220-санвузол, 221-санвузол, 222-ігрова, 223-балкон, 224-вітальня,225 - лоджія, 226 - санвузол . Запроектовано одну сходову клітину і сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування та ліфт. Також фактично запроектовано розміщення близько 7 відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів, окремих балконів та однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням, одне відокремлене приміщення біля ліфтової шахти. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +6,600 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 456, 68 кв.м, до складу яких входить: 301-хол із якого передбачено вихід до ліфту та сходового маршу, 302-кінозал, 303-комора, 304-санвузол, 305-лоджія, 306-житлова кімната,307-балкон, 308- санвузол, 309- санвузол, 310-житлова кімната, 311-балкон, 312-підсобне приміщення, 313-комора, 314-балкон, 315-підсобне приміщення, 316-комора, 317-балкон, 318-житлова кімната, 319-балкон, 320- санвузол 321-санвузол, 322-житлова кімната, 323-балкон, 324-житлова кімната, 325-лоджія, 326-санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виводом на поверх та в коридор загального користування та ліфт. Також фактично запроектовано розміщення близько 6-ти відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів, з відокремленим виходом на балкон або лоджію, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. Також запроектовано 2 окремих приміщення з виходом на балкони, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. + 9,900 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 452,29 кв.м, до складу яких входить: 401-хол, із якого передбачено вихід до ліфту та сходового маршу, 402-кабінет, 403-комора, 404-санвузол, 405-балкон, 406-бібліотека, 407-балкон, 408-санвузол, 409-санвузол, 410-житлова кімната, 411-балкон, 412-підсобне приміщення, 413-комора, 414-балкон, 415-підсобне приміщення, 416-комора, 417-балкон, 418-житлова кімната, 419-балкон, 420-санвузол, 421-санвузол, 422-бібдіотека, 423-балкон, 424-кабінет, 425-санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування та ліфт. Також фактично запроектовано розміщення близько 6-ти відокремлених приміщень з відокремленим виходом на балкони, з наявністю окремих санітарних вузлів, однією вхідною групою з виходом # коридор загального користування та вільним плануванням. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +13,500 робочого проекту Розділ АР запроектовано ліфтову шахту з підйомом ліфту на горище.

В ході перевірки встановлено, що за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська балка, 1-Г, фактично запроектовано багатоквартирний (біля 22 квартир) 4-х поверховий житловий будинок з технічним приміщенням, який має один сходовий марш та ліфтову шахту з виходом на кожний поверх, на яких розміщено від 5 до 6 відокремлених приміщень (квартир) з наявністю окремих санітарних вузлів, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням, чотири з яких дворівневі.

В будинку запроектовано безпосередньо одну вхідну групу на прибудинкову територію, замість двох, як передбачено вимогами ДБН В.2.2- 15:2019 «Житлові будинки».

Таким чином, вказує відповідач, вбачається, що Приватне підприємство «САПРО» виготовило проектну документацію на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська,1-Г, (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) з відхиленнями від містобудівних умов та обмежень, виданих Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради № 01-07/154 від 25.05.2020 року, чим порушено ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність».

Відповідно до п. 6.1.14 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», при розміщенні на земельній ділянці окремого житлового будинку або групи житлових будинків розрахунковий показник граничних параметрів забудови, як відношення площі під забудовою першого поверху житлового будинку по зовнішньому контуру, включаючи нормативну ширину вимощення, лоджій, вхідних груп, а також горизонтальних проекцій виступаючих конструкцій до площі земельної ділянки для житлових будинків 4-5 поверхів становить 45%.

У проектній документації та експертному звіті зазначено, що площа земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054) становить 0,0870 га. Відсоток - забудови земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003,:0054) при розміщенні запроектованого житлового будинку становить 42,6%.

Площа земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) становить 0,1097 га, а згідно договору суперфіцію № 1 від 05.11.2019 року, площа земельної ділянки складає 0,0713 га. Відсоток забудови земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) при розміщенні запроектованого житлового будинку становить більше 45%, а саме: фактично - 75%, а по проекту - 48,8%, що є порушенням вимог п. 6.1.14 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Площа земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) становить 0,0856 га, а згідно договору суперфіцію № 2 від 05.11.2019 року, площа земельної ділянки складає 0,0836 га. Відсоток забудови земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) при розміщенні запроектованого житлового будинку становить більше 45%, а саме: фактично - 51,15%, а по проекту - 49,9%, чим порушено вимоги п. 6.1.14 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Згідно з п.6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій», при розміщенні будинків в кварталах із сформованою забудовою для догляду за будинками для здійснення поточного ремонту відстань від межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку слід приймати не менше ніж 1,0 метра.

Згідно з п. 15.2 ДБН.Б,2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» відстань між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами на суміжних ділянках приймається згідно таблицею 6.8, але не менше протипожежних вимог даних норм, а саме: від 6 до 9 метрів.

В пункті 4 Містобудівних умов та обмежень № 01-07/153 від 25.05.2020 року зазначено: під час проектування (будівництво) слід приділяти увагу заходам щодо обмеження поширення пожежі між об`єктами, що проектуються, та існуючими об`єктами на суміжних земельних ділянках. А саме: застосуванням конструктивних рішень, спрямованих на створення перешкоди поширення пожежі між будівлями (влаштування протипожежних стін, обмеження площі віконних та інших прорізів у зовнішніх стінах тощо.

На генеральну плані робочого проекту зазначено, що суміжні земельні ділянки вільні від забудови.

За результатами перевірки на місці встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) будівництво житлового будинку по осі А здійснюється по межі земельної ділянки. На суміжній земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055), розпочато будівництво нового житлового будинку по межі земельної ділянки з кадастровим номером: 5110136900:44:003:0056 без протипожежних розривів, як суцільний багатоквартирний житловий будинок.

Таким чином, враховуючи наявні документи та факт здійснення будівельних робіт встановлено, що проектну документацію на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055, 5110136900:44:003:0054, 5110136900:44:003:0056)», ПП «САПРО» виготовлено з порушеннями вимог п. 6.1.41, п. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій».

Також відповідач зазначив, що відповідно до інформації з рекламними матеріалами, що опубліковані в мережі Інтернет, загальна кількість квартир складає 70, та виходячи з такої кількості логічно зробити висновок, що на кожну будівлю припадає приблизно 20 квартир. Тобто 70 квартир стосуються саме трьох об`єктів.

Заслухавши вступне слово представника позивача та третіх осіб, представника відповідача - Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що 07.07.2021 року (вх. № 01-17/216-гл, 01-8/354-вх від 07.07.2021 року) на адресу Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (далі Управління ДАБК ОМР) надійшли звернення від Голови ГО «Спільна МЕТА» Савченко В.І. та Колотенко О.П. про порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: вул. Рибальська балка 1-Г, м. Одеса.

29.07.2021 року Управлінням ДАБК ОМР видано наказ № 01-13/265ДАБК про проведення позапланової перевірки на об`єкті будівництва: «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська балка, 1Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055)»; проектувальник Приватне підприємство «Сапро», місцезнаходження юридичної особи: м. Одеса, вул. М. Гефта, 7; код ЄДРПОУ 25027247 (а.с. 168, т.1).

29.07.2021 року для здійснення позапланової перевірки на об`єкті будівництва «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська балка, 1Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055)» щодо дотримання суб`єктом містобудування Приватним підприємством «Сапро», код ЄДРПОУ 25027247, м. Одеса, вул. М. Гефта, 7, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, було видано направлення №000459 для проведення планового (позапланового) заходу у період з 29.07.2021 року по 11.08.2021 року (а.с. 169-170, т. 1).

03.08.2021 року посадовою особою Управління ДАБК ОМР було складено Акт №000459 за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (а.с. 171-193, т. 1).

Вказаним актом встановлено наступне:

Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради видані містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва № 01-07/153 від 25.05.2020 року з намірами забудови - нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою; м. Одеса, вул. Рибальська, І-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) з граничною допустимою висотою об`єкту +16,00 метрів (у ганку).

Відповідно до «Плану зонування території м. Одеси» (зонінг), затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.10.2016 року № 1316-VII, земельна ділянка за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка. 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) розташована в зоні садибної житлової забудови (Ж-1), з переважним видом користування - розміщення садибної забудови, одноквартирних житлових будинків з земельними ділянками та блокованих одно-двоквартирних житлових будинків.

Проектна документація розроблена у 2020 році Приватним підприємством «САПРО». Головний архітектор проекту Сауляк Володимир Григорович, кваліфікаційний сертифікат АА № 002922, дата видачі 13.05.2016 року

ТОВ «Укрбудтехекспертиза» видано експертний звіт №7-020-20-КЧ/00 від 22.06.2020 року щодо розгляду проектної документації «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, ВУЛ. Рибальська. 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055)».

Технічні показники об`єкту: площа земельної ділянки 0,1097 га, площа забудови 535,76кв.м, площа житлового будинку 1988,66 кв.м, загальна площа приміщень 1940,49 кв.м, житлова площа 685,97 кв.м, площа підвалу 957,38 кв.м, поверховість - 4 поверхи (3+мансарда) з підвалом. Будівля в плані має максимальні розміри в осях зовнішніх стін 17,60 х 28,8 метрів.

Проектований житловий будинок - 4-х поверхова будівля без горища, з верхнім мансардним поверхом та підвалом. Планування будинку враховує потреби двох близькоспоріднених родин.

За відносну позначку + 0,000 прийнято рівень верха підлоги 1-го поверху. Висота 1-го, 2-го, 3-го та 4-го поверху будівлі становить 3,30 м, Мансардний поверх розташований на відм. +9,900, частина приміщень запроектована в двох рівнях. Підвал розташований під усім будинком на відм. - 4.500, висота підвального поверху становить 4,50 м від підлоги до підлоги. Частина приміщень підвалу виходить за межі конструкції будівлі у внутрішньодворовий простір, і має габаритні розміри в осях 14,0 х 28,8, між собою підвальні частини розділені деформаційним у вигляді парних колон. Максимальна висота будинку становить з позначки спланованого рівня землі (- 0,200) до позначки коника конструкції даху (+17.180) становить 17,38 м.

У Додатку до експертного звіту № 7/020-20-КЧ/00 від 22.06.2020 року щодо розгляду проектної документації в частині міцності, надійності та довговічності об`єкта будівництва до робочому проекту «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї та адресою: м. Одеса,вул. Рибальська. 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) зазначено, що відповідність проектних рішень діючим нормам і правилам підтверджено підписом головного архітектора проекту ОСОБА_4 .

Відповідно до п. 3.14 ДБН В,2.2-15:2019 «Житлові будинки», зблокований житловий будинок - будинок квартирного типу, що складається з двох та більше квартир, кожна з яких мас безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю.

Відповідно до п. 3.34 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки», поверх підвальний поверх з позначкою підлоги приміщень нижче планувальної позначки землі більше ніж на половину висоти приміщення.

Відповідно до п. 1 Інструкції про проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001 року, блоковані будинки - два та більше житлових (садибного типу, садові, дачні) будинків заввишки не більше чотирьох поверхів, у яких є хоча б одна спільна стіна, збудованих по межі окремих земельних ділянок за різними кадастровими номерами. Кожен блокований будинок с окремим об`єктом нерухомості і йому присвоюється окремий номер по вулиці (провулку тощо).

Відповідно до п. 3.15 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки», квартира - це комплекс взаємозв`язаних приміщень, що використовуються для проживання однієї сім`ї різного численного складу, який включає основні приміщення: житлову (житлову кімнату та допоміжні приміщення - кухню, ванну кімнату (душову), туалет, а також передпокій, комори чи вбудовану шафу.

Відповідно до абз. 1 п. 9 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів. затвердженого наказом № 45 Мінрегіонбуду України від 16,05.2011 року, проектна документація на будівництво об`єктів розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації, вихідних даних на проектування та дотриманням вимог законодавства, будівельних норм.

Під час розгляду наданої проектної документації на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська. 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055)», розробленої Приватним підприємством «САПРО» встановлено, що генеральнимпроектувальником фактично запроектовано будівництво багатоквартирного 4-х поверхового житлового будинку з підвалом (паркінгом) для зберігання автомобілів, висотою 17,38 м.

На плані на відм. - 4.500 робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна плота технічного поверху складає 957,38 кв.м, із якого запроектована одна внутрішня сходова клітина та сходовий марш та ліфтова шахта з ліфтовим холом. Висота приміщення складає 4.200 м. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. 0.000 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 399,45 кв.м. до складу яких входять: 101- терасана якій влаштовано чотири вхідні групи до чотирьох відокремлених приміщень та одна вхідна трупа до коридору загального користування з сходовим маршем та ліфтовою шахтою, 102-тамбур, 103-хол, 104-підсобне приміщення, 105-туалет, 106-комора, 107 більярдна, 108- туалет, 109-санвузол, 110-тренажерний зал, 111-туалет, 112-комора, 113- тренажерний зал, 114-туалет, 115-санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та ліфтом. Також фактично запроектовано розміщення близько 4-х відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів з відокремленим виходом на терасу та вільним плануванням. На поверховому плані вудстня спільна стіна.

На плані на відм. +3,300 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 456, 68 кв.м. до складу яких входять: 201- хол, із якого передбачено вихід до ліфту та сходового маршу, 202-вітальня, 203-комора, 204-санвузол, 205-лоджія, 206-ігрова, 207-балкон, 208-санвузол, 209-санвузол, 210-їдальня, 211-балкон, 212-кухня, 213-кухня, 216-комора, 213-комора, 214-балкон, 215-кухня, 216-комора, 217-балкон, 218-їдальня, 219-балкон, 220-санвузол, 221-санвузол, 222-ігрова, 223-балкон, 224-вітальня, 225-лоджія, 226-санвузол. Запроектовано одну сходову клітину і сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування та ліфт. Також фактично запроектовано розміщення близько 7 відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів, окремих балконів та однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням, одне відокремлене приміщення біля ліфтової шахти. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +6,600 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 456, 68 кв.м. до складу яких входить: 301-хол, із якою передбачено вихід до ліфту та сходового маршу, 302-кінозал, 303-комора, 304-санвузол, 305-лоджія, 306-житлова кімната, 307-балкон, 308-санвузол, 309-санвузол, 310-житлова кімната, 311-балкон, 312-підсобне приміщення, 313-комора, 314-балкон, 315-підсобне приміщення, 316-комора, 317-балкон, 318-житлова кімната, 319-балкон, 320-еанвузол, 321-санвузол, 322-житлова кімната, 323-балкон, 324-житлова кімната, 325-лоджія, 326-санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування та ліфт. Також фактично запроектовано розміщення близько 6-ти відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів, з відокремленим виходом на балкон або лоджію, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. Також запроектовано 2 окремих приміщення з виходом на балкони, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +9,900 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 452,29 кв.м. до складу яких входить: 401-хол із якого передбачено вихід до ліфту та сходового маршу, 402-кабінет, 403-комора, 404-санвузол, 405-балкон, 406-бібліотека, 407-балкон, 408-санвузол, 409-санвузол, 410-житлова кімната, 411-балкон, 412-підсобне приміщення, 413-комора, 414-балкон, 415-підсобне приміщення, 416-комора, 417-балкон, 418-житлова кімната, 419-балкон, 420-санвузол, 421-санвузол, 422-бібліотека, 423-балкон, 424-кабінет, 425-санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування та ліфт. Також фактично запроектовано розміщення близько 6-ти відокремлених приміщень з відокремленим виходом на балкони, з наявністю окремих санітарних вузлів, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +13,500 робочого проекту Розділ АР запроектовано ліфтову шахту з підйомом ліфту на горище.

В ході перевірки на місці встановлено, що за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська балка, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055), фактично запроектовано багатоквартирний (біля 22 квартирі 4-х поверховий житловий будинок з технічним приміщенням, який мас один сходовий марш та ліфтову шахту з виходом на кожний поверх та яких розміщено віл 5 до 6 відокремлених приміщень (квартирі з наявністю окремих санітарних вузлів, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням., чотири із яких дворівневі.

В будинку запроектовано безпосередньо одну вхідну групу на прибудинкову територію, замість двох, як передбачено вимогами ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки».

Таким чином, з Акту № 000459 вбачається, що Приватне підприємство «САПРО», виготовило проекту документацію на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою:

м. Одеса, вул. Рибальська. 1-Г. (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055)» з відхиленнями від містобудівних умов та обмежень виданих. Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради № 01-07/154 від 25.05.2020 року, чим порушено ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність»

Відповідно до п. 6.1.14 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», при розміщенні на земельній ділянці окремого житлового будинку або групи житлових будинків розрахунковий показник граничних параметрів забудови, як відношення площі під забудовою першого поверху житлового будинку по зовнішньому контуру включаючи нормативну ширину вимощення. лоджій. вхідних груп, а також горизонтальних проекцій виступаючих конструкцій до площі земельної ділянки для житлових будинків 4-5 поверхів становить 45%.

У проектній документації та експертному звіті зазначено, що площа земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) становить 0,1097 га, а згідно договору суперфіцію № 1 від 05.11.2019 року, площа земельної ділянки складає 0,0713 га.

Відсоток забудови земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) при розміщенні запроектованого житлового будинку становить більше 45%, а саме фактично - 75%, а по проекту - 48,8%, що є порушенням вимог п. 6.1.14 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Згідно з п. 6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій», при розміщенні будинків в кварталах із сформованою забудовою для догляду за будинками для здійснення поточного ремонту відстань від межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку слід приймати не менше ніж 1,0 метра.

Згідно з п. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» відстань між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами на суміжних ділянках приймається згідно таблицею 6.8. але не менше протипожежних вимог даних норм, а саме: від 6 до 9 метрів.

В п. 4 Містобудівних умов та обмежень № 01-07/153 від 2S.05.2020 року зазначено: під час проектування (будівництво4) слід приділяти увагу заходам щодо обмеження поширення пожежі між об`єктами, що проектуються, та існуючими об`єктами на суміжних земельних ділянках, А саме: застосуванням конструктивних рішень, спрямованих на створення перешкоди поширення пожежі між будівлями (влаштування протипожежних стін, обмеження площі віконних та інших прорізів у зовнішніх стінах тощо.

На генеральну плані робочого проекту зазначено, що суміжні земельні ділянки вільні від забудови.

За результатами перевірки на місці встановлено що за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) будівництво житлового будинку по осях А та Е здійснюється по межі земельної ділянки. На суміжній земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) розпочато будівництво нового житлового будинку по межі земельної ділянки з кадастровим номером: 5110136900:44:003:0055 без протипожежних розривів та на суміжній земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 51110136900:44:003:0054) запроектовано будівництво нового житлового будинку по межі земельної ділянки з кадастровим номером: 5110136900:44:003:0055 без протипожежних розривів, як суцільний багатоквартирний житловий будинок.

Також, враховуючи наявні документи та факт здійснення будівельних робіт встановлено, що проектну документацію на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г. (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) ПП «САПРО» виготовлено з порушеннями вимог н. 6.1.41. н. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій».

03.08.2021 року Управлінням ДАБК ОМР, відповідно до ст.41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності та Порядку №553 винесено припис №221/21 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким приписано у термін до 03.09.2021 року шляхом приведення проектної документації у відповідності до містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкту будівництва № 01-07/154, виданих Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради від 25.05.2020 року та у відповідність до вимог будівельних норм і правил (а.с. 202-207, т. 1).

03.08.2021 року Управлінням ДАБК ОМР стосовно ПП «Сапро» складено протокол про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в якому зафіксовано, що проектну документацію на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сімї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055)», ПП «Сапро» виготовлено з порушенням вимог п. 6.1.41, п.15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова території». Зазначено, що відповідальність за встановлене правопорушення передбачена абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», що розгляд справи про порушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться о 14:15 год. 12.08.2021 року у приміщенні Управління ДАБК ОМР за адресою: м. Одеса, вул. Черняховського, 6 (а.с. 194-201, т. 1).

За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (акт, протокол, припис), 12.08.2021 року заступником начальника управління начальником інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремовим В.Ю. винесено постанову №026/21/239-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою Приватне підприємство «Сапро» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 206460 грн. (а.с. 208-214, т. 1).

Також 29.07.2021 року Управлінням ДАБК ОМР видано наказ № 01-13/266ДАБК про проведення позапланової перевірки на об`єкті будівництва: «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська балка, 1Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054)»; проектувальник Приватне підприємство «Сапро», місцезнаходження юридичної особи: м. Одеса, вул. М. Гефта, 7; код ЄДРПОУ 25027247 (а.с. 110, т.1).

29.07.2021 року для здійснення позапланової перевірки на об`єкті будівництва «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська балка, 1Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054)» щодо дотримання суб`єктом містобудування Приватним підприємством «Сапро», код ЄДРПОУ 25027247, м. Одеса, вул. М. Гефта, 7, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, було видано направлення №000460 для проведення планового (позапланового) заходу у період з 29.07.2021 року по 11.08.2021 року (а.с. 112-113, т. 1).

03.08.2021 року посадовою особою Управління ДАБК ОМР було складено Акт №000460 за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (а.с. 114-135, т. 1).

Вказаним актом встановлено наступне.

Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради видані містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва №01-07/152 від 25.05.2020 року з намірами забудови - нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська. 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054) з граничною допустимою висотою об`єкту +16,00 метрів (у ганку).

Відповідно до «Плану зонування території м. Одеси» (ЗОІІІНГ), затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.10.2016 року № 1316-VII, земельна ділянка за адресою: м. Одеса. Київський район, вул. Рибальська балка, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054) розташована в зоні садибної житлової забудови (Ж-1) з переважним видом користування - розміщення садибної забудови, одноквартирних житлових будинків з земельними ділянками та блокованих одно-двоквартирних житлових будинків.

Проектна документація розроблена у 2020 році Приватним підприємством «САПРО», Головний архітектор проекту Сауляк Володимир Григорович, кваліфікаційний сертифікат АА № 002922, дата видачі 13.05.2016 року

ТОВ «Укрбудтехекспертиза» видано експертний звіт №7-019-20-КЧ/00 від 30.06.2020 року щодо розгляду проектної документації «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054)».

Технічні показники об`єкту: плота земельної ділянки 0,0766га, площа забудови 370,73 кв.м, площа житлового будинку 1491,49 кв.м, загальна площа приміщень 1431,50 кв.м, житлова площа 513, 60 кв.м, площа підвалу 541, 31кв.м, поверховість - 4 поверхи (3+мансарда) з підвалом. Будівля в плані має максимальні розміри в осях зовнішніх стін 19,20 х 20,8 метрів.

Проектований житловий будинок - 4-х поверхова будівля без горища, з верхнім мансардним поверхом та підвалом. Планування будинку враховує потреби двох близькоспоріднених родин.

За відносну позначку + 0,000 прийнято рівень верха підлоги 1-го поверху. Висота 1-го, 2-го, 3-го та 4-го поверху будівлі становить 3.30м. Мансардний поверх розташований на відм. +9.900. Підвал розташований під усім будинком на відм. - 4.500. висота підвального поверху становить 4.50м від підлоги до підлоги. Частина приміщень підвалу виходить за межі конструкції будівлі у внутрішньо дворовий простір, між собою підвальні частий розділені деформаційним у вигляді парних колон.

У Додатку до експертного звіту № 7/020-20-КЧ/00 від 22,06.2020 року щодо розгляду проектної документації в частині міцності, надійності та довговічності об`єкта будівництва по робочому проекту «Нове будівництво зблокованого житлового будинку па 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська. 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054')» зазначено, що відповідність проектних рішень діючим нормам і правилам підтверджено підписом Головного архітектора проекту Сауляк В.Г.

Відповідно до п. 3.14 ДБН 13.2.2-15:2019 «Житлові будинки», зблокований житловий будинок - будинок квартирного типу, то складається з двох та більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю.

Відповідно до п. 3.34 ДБІІ В.2.2-15:2019 «Житлові будинки», поверх підвальний поверх з позначкою підлоги приміщень нижче планувальної позначки землі більше ніж на половину висоти приміщення.

Відповідно до п. 1 Інструкції про проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001 року, блоковані будинки - два та більше житлових (садибного типу, садові, дачних будинків заввишки не більше чотирьох поверхів, у яких є хоча б одна спільна стіна, збудованих по межі окремих земельних ділянок за різними кадастровими номерами. Кожен блокований будинок е окремим об`єктом нерухомості і йому присвоюється окремий номер по вулиці (провулку тощо).

Відповідно до п, 3.15 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки», квартира - це комплекс взаємозв`язаних приміщень, що використовуються для проживання однієї сім`ї різного численного складу, який включає основні приміщення: житлову (житлові) кімнату та допоміжні приміщення - кухню, ванну кімнату (душову), туалет, а також передпокій, комори чи вбудовану шафу.

Відповідно до абз. 1 п. 9 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів, затвердженого наказом № 45 Мінрегіонбуду України від 16.05.2011 року, проектна документація на будівництво об`єктів розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації, вихідних даних на проектування та дотриманням вимог законодавства, будівельних норм.

Згідно п. 7.10 ДБН В.2.2-15:2018 «Житлові будинки», шахта і машинне приміщення ліфтів не повинні бути розташовані безпосередньо над житловими кімнатами, під ними, а також суміжно з ними.

Під час розгляду наданої проектної документації на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська. 1-Г. (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054), розробленої Приватним підприємством «САПРО», встановлено, що генеральним проектувальником фактично запроектовано будівництво багатоквартирного 3-х поверхового з мансардним поверхом житлового будинку з підвалом (паркінгом) для зберігання автомобілів, висотою 16,350 м.

На плані на відм. - 4.500 робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщення складає 541. 31 кв.м та складається з гаражу (паркінгу) для зберігання автомобілів. Гараж розташований під усім будинком на відм, - 4.500, висота підвального поверху становить 4,50м від підлоги до підлоги, частина приміщень паркінгу виходить за межі конструкції будівлі у внутрішньо дворовий простір, із якого запроектована одна внутрішня сходова клітина і сходовий марш та ліфтова шахта з ліфтовим холом. Висота приміщення складає 4.20(1) м. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. 0,000 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна плота приміщень складає 312. 71кв.м. до складу яких входять: 101-вестибюль. 102-сходи, 103-тераса. 104-хол, 105-тренажерний зал. 106-туалет. 107-саивузол, 108-більярдна. 109-комора, 110-саивузол, 111-гостьова кімната, 112-балкон, 113-балкон, 114-підсобне приміщення, 115- комора. Запроектовано дві сходові клітини та сходові марші з виходом на поверх, одна з яких з підйомом із паркінгу на поверх, а інша з підйомом на вищі поверхи та ліфтова шахта з ліфтом. Також фактично запроектовано розміщення 2-х відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів з відокремленим виходом на терасу і балкони та вільним плануванням, та 2-х відокремлених приміщень з вільним плануванням На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +3,300 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 361,13 кв.м. до складу яких входять: 201-хол. 202-вітальня. 203-лоджія. 204- санвузол. 205-санвузол, 206- кухня-їдальня, 207-балкон, 208-кухня їдальня, 209-балкон, 210-комора, 211-комора, 212-туалет, 213- санвузол, 214-вітальня, 215-балкон, 216-балкон, 217- підсобне приміщення, 218-лоджія, 219- комора, 220-балкон. 221- підсобне приміщення. 222-санвузол. Запроектовано одну сходову клітину і сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування і ліфт. Також фактично запроектовано розміщення близько 6-ти відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів, окремих балконів та однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. Одно із відокремлених приміщень суміжна з шахтою ліфта, що с порушенням п. 7.10. ДБН В.2,2-15:2019 «Житлові будинки». На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +6.600 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 361.13 кв.м. до складу яких входить: 301-хол із якого передбачено вихід до ліфту та сходового маршу, 302-житлова кімната, 303-лоджія, 304-санвузол, 305- санвузол, 306-житлова кімната, 307-балкон, 308- житлова кімната, 309- балкон, 310-комора, 311-комора, 312-туалет, 313-санвузол, 314-житлова кімната, 315-балкон, 316-балкон, 317- підсобне приміщення, 318-лоджія, 319-комора, 320-балкон, 321-підсобне приміщення, 322-санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування і ліфт. Також Фактично запроектовано розміщення близько 5-ти відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів, з відокремленим виходом на балкон або лоджію, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. Одно із відокремлених приміщень суміжна з шахтою ліфта, що є порушенням п. 7.10.ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки». На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +9.900 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 353. 38 кв.м. до складу яких входить: 401-хол із якого передбачено вихід до ліфту та сходового маршу, 402-кабінет, 403-балкон, 404-санвузол, 405-санвузол, 406-бібліотека, 407-балкон, 408-бібліотека, 409-балкон, 410-комора, 411-комора, 412-підсобне приміщення, 413-санвузол, 414-кабінет, 414/1-балкон, 415- підсобне приміщення, 416-комора, 417-балкон, 418-комооа, 419-балкон, 420-балкон, 421-підсобне приміщення, 422-санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування і ліфт. Також фактично запроектовано розміщення близько 5-ти відокремлених приміщень з відокремленим виходом на балкони, з наявністю окремих санітарних вузлів, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. Одно із відокремлених приміщень суміжна з шахтою ліфта, що с порушенням п. 7.10. ДБН В,2.2-15:2019 «Житлові будинки». На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +13,500 робочого проекту Розділ АР запроектовано горище, вихід на яке передбачається через ліфтову шахту.

В ході перевірки на місці встановлено, що за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська балка, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054), фактично запроектовано багатоквартирний (біля 21 квартири) 3-х поверховий житловий будинок з мансардним та з технічним приміщенням (паркінгом), який має один сходовий марш та ліфтову шахту з виходом на кожний поверх та яких розмішено від 4 до 6 відокремлених приміщень (квартир) з наявністю окремих санітарних вузлів, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням.

В будинку запроектовано безпосередньо одну вхідну групу на прибудиикову територію, замість двох, як передбачено вимогами ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки».

Таким чином, вбачається, що Приватне підприємство «САПРО», виготовило проектну документацію на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054)» з відхиленнями від містобудівних умов та обмежень виданих. Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради № 01-07/154 від 25.05.2020 року, чим порушено ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність»

Відповідно до п. 6.1.14 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», при розміщенні на земельній ділянці окремого житлового будинку або групи житлових будинків розрахунковий показник граничних параметрів забудови, як відношення плоті під забудовою першого поверху житлового будинку по зовнішньому контуру включаючи нормативну ширину вимощення, лоджій, вхідних груп, а також горизонтальних проекцій виступаючих конструкцій до площі земельної ділянки для житлових будинків 4-5 поверхів становить 45%.

У проектній документації та експертному звіті зазначено, що площа земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054) становить 0,0870 га.

Відсоток забудови земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054) при розміщенні запроектованого житлового будинку становить 42,6%.

Згідно з п. 6.1.41 ДБН 6,2.2-12:2019 «Планування і забудова територій», при розміщенні будинків в кварталах із сформованою забудовою для догляду за будинками для здійснення поточного ремонту відстань від межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку слід приймати не менше ніж 1.0 метра.

Згідно з п. 15.2 ДБН 6.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» відстань між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами на суміжних ділянках приймається згідно таблицею 6.8, але не менше протипожежних вимог даних норм, а саме від 6 до 9 метрів.

В п. 4 Містобудівних умов та обмежень № 01-07/152 від 25.05.2020 року зазначено: під час проектування (будівництво) слід приділяти увагу заходам щодо обмеження поширення пожежі між об`єктами, що проектуються, та існуючими об`єктами на суміжних земельних ділянках. А саме: застосуванням конструктивних рішень, спрямованих на створення перешкоди поширення пожежі між будівлями (влаштування протипожежних стін, обмеження площі віконних та інших прорізів у зовнішніх стінах тощо.

На генеральну плані робочого проекту зазначено, що суміжна земельна ділянки вільна від забудови та запроектований житловий будинок по осі Ж розміщено по межі земельної ділянки. Але, на суміжній земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) розпочато будівництво нового житлового будинку по межі земельної ділянки з кадастровим номером: 5110136900:44:003:0054 без протипожежних розривів, як суцільний багатоквартирний житловий будинок.

Також, враховуючи наявні документи та факт здійснення будівельних робіт встановлено, що проектну документацію на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054), ПП «САПРО» виготовлена з порушеннями вимог п. 6.1.41, п. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій».

03.08.2021 року Управлінням ДАБК ОМР, відповідно до ст.41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності та Порядку №553 винесено припис №222/21 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким приписано у термін до 03.09.2021 року шляхом приведення проектної документації у відповідності до містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкту будівництва № 01-07/152, виданих Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради від 25.05.2020 року та у відповідність до вимог будівельних норм і правил (а.с. 143-148, т. 1).

03.08.2021 року Управлінням ДАБК ОМР стосовно ПП «Сапро» складено протокол про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в якому зафіксовано, що проектну документації на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сімї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054)», ПП «Сапро» виготовлено з порушенням вимог п. 6.1.41, п.15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова території». Зазначено, що відповідальність за встановлене правопорушення передбачена абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», що розгляд справи про порушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться о 14:30 год. 12.08.2021 року у приміщенні Управління ДАБК ОМР за адресою: м. Одеса, вул. Черняховського, 6 (а.с. 136-142, т. 1).

За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (акт, протокол, припис), 12.08.2021 року заступником начальника управління начальником інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремовим В.Ю. винесено постанову №025/21/238-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою Приватне підприємство «Сапро» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 206460 грн. (а.с. 149-155, т. 1).

Також судом встановлено, що 29.07.2021 року Управлінням ДАБК ОМР видано наказ № 01-13/267ДАБК про проведення позапланової перевірки на об`єкті будівництва: «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська балка, 1Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056)»; проектувальник Приватне підприємство «Сапро», місцезнаходження юридичної особи: м. Одеса, вул. М. Гефта, 7; код ЄДРПОУ 25027247 (а.с. 228, т.1).

29.07.2021 року для здійснення позапланової перевірки на об`єкті будівництва «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська балка, 1Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056)» щодо дотримання суб`єктом містобудування Приватним підприємством «Сапро», код ЄДРПОУ 25027247, м. Одеса, вул. М. Гефта, 7, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, було видано направлення №000461 для проведення планового (позапланового) заходу у період з 29.07.2021 року по 11.08.2021 року (а.с. 229-230, т. 1).

03.08.2021 року посадовою особою Управління ДАБК ОМР було складено Акт №000461 за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (а.с. 231-252, т. 1).

Вказаним актом встановлено наступне:

Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради видані містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва № 01-07/154 від 25.05.2020 року з намірами забудови - нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) з граничною допустимою висотою об`єкту +16.00 метрів (у ганку).

Відповідно до «Плану зонування території м. Одеси» (зонінг), затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.10.2016 року № 1316-VIІ, земельна ділянка за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) розташована в зоні садибної житлової забудови ОК-1). з переважним видом користування розміщення садибної забудови, одноквартирних житлових будинків з земельними ділянками та блокованих одно-двоквартирних житлових будинків.

Проектна документація розроблена у 2020 ропі Приватним підприємством «САПРО». Головний архітектор проекту Сауляк Володимир Григорович, кваліфікаційний сертифікат АА № 002922. дата видачі 13.05.2016 року

ТОВ «Укрбудтехекспертиза» видано експертний звіт № 7-021-20-КЧ/00 від 10.06.2020 року щодо розгляду проектної документації «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056)».

Технічні показники об`єкту: площа земельної ділянки 0,0856 га, площа забудови 427,59 кв.м, площа житлового будинку 1883,49 кв.м, загальна площа приміщень 1642,00 кв.м, житлова площа 563,13 кв.м, площа підвалу 514,10 кв.м, поверховість - 4 поверхи (3+манеарда) з підвалом. Будівля в плані має максимальні розміри в осях зовнішніх стін 16,0 х 32,0 метрів.

Проектований житловий будинок - 4-х поверхова будівля без горища, з верхнім мансардним поверхом та підвалом. Планування будинку враховує потреби двох близькоспоріднених родин.

За відносну позначку + 0.000 прийнято рівень верха підлоги 1 -го поверху. Висота 1-го, 2-го, 3-го та 4-го поверху будівлі становить 3,30 м. Підвал розташований під усім будинком на відм. 4,500. Максимальна висота будинку становить з позначки спланованого рівня землі (- 0,200) до позначки коника конструкції даху (+16.350) становить 16,55м.

У Додатку до експертного звіту № 7/021-20-КЧ/ОО від 10,06.2020 року щодо розгляду проектної документації в частині міцності, надійності та довговічності об`єкта будівництва по робочому проекту «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056)» зазначено, що відповідність проектних рішень діючим нормам і правилам підтверджено підписом Головного архітектора проекту Сауляк В.Г,

Відповідно до п. 3.14 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки», зблокований житловий будинок - будинок квартирного типу, що складається з двох та більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю.

Відповідно до п. 3.34 ДБІІ В.2.2-15:2019 «Житлові будинки», поверх підвальний - поверх з позначкою підлоги приміщень нижче планувальної позначки землі більше ніж па половину висоти приміщення.

Відповідно до п. 1 Інструкції про проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Державного комітету будівництва архітектури та житлової політики України № 127 від 24,05.2001 року, блоковані будинки - два та більше житлових (садибного типу, садові, дачні) будинків заввишки не більше чотирьох поверхів, у яких є хоча б одна спільна стіна, збудованих по межі окремих земельних ділянок за різними кадастровими номерами. Кожен блокований будинок є окремим об`єктом нерухомості і йому присвоюється окремий номер по вулиці (провулку тощо).

Відповідно до п. 3.15 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки», квартира - це комплекс взаємозв`язаних приміщень, що використовуються для проживання однієї сім`ї різного численного складу, який включає основні приміщення: житлову (житлові) кімнату та допоміжні приміщення - кухню, ванну кімнату (душову), туалет, а також передпокій, комори чи вбудовану шафу.

Відповідно до абз. 1 п. 9 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів, затвердженого наказом № 45 Мінрегіонбуду України від 16.05.2011 року, проектна документація на будівництво об`єктів розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації, вихідних даних на проектування та дотриманням вимог законодавства, будівельних норм.

Під час розгляду наданої проектної документації на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м, Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056)». розробленої Приватним підприємством «САПРО» встановлено, що генеральним проектувальником фактично запроектовано будівництво багатоквартирного 4-х поверхового житлового будинку з підвалом (паркінгом) для зберігання автомобілів, висотою 16,55 м.

На плані на відм. 4,500 робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа технічного поверху складає 514,10 кв.м із якого запроектована одна внутрішня сходова клітина та сходовий марш з тамбуром. Висота приміщення складає 4,200 м. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. 0,000 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено. що загальна площа приміщень складає 373,27 кв.м. до складу яких входять: 101- тераса з двома зовнішніми сходами, 102-тамбур, 103-сходи, 104-хол, 105-підсобне приміщення, 106-санвузол, 107-технічне приміщення, 108-санвузол, 109-комора, 110- житлова кімната, 111-тренажерний зал, 112-комора, 113-санвузол, 114-житлова кімната персоналу, 115-комора, 116-санвузол, 117-кухня персоналу, 118- підсобне приміщення, 119- санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування. Також фактично запроектовано розміщення близько 5 відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів з балконами та лоджіями, з однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування з відокремленими виходами на балкон або лоджію та вільним плануванням. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +3,300 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 423,17 кв.м, до складу яких входять: 201- одна тераса з двома зовнішніми сходами, 202- тамбур, 203 - сходи, 204 - хол, 205-підсобне приміщення, 206- санвузол, 207-лоджія, 208-кухня, 209-балкон, 210-санвузол, 211- комора, 212-вітальия, 213-балкон, 214-лоджія, 215-більярдна, 216-комора, 217-санвузол, 218- вітальня, 219-балкон, 220- комора, 221- санвузол, 222- кухня, 223- балкон, 224- балкон, 225- підсобне приміщення, 226- санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування. Також фактично запроектовано розміщення близько 5 відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

На плані на відм. +6,600 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 428,84 кв.м, до складу яких входить: 301-хол, 302-бібліотека, 303- балкон, 304- балкон, 305- лоджія, 306- санвузол, 307-комора, 308-житлова кімната, 309-балкон, 3210- санвузол, 311-комора, 312-житлова кімната, 313- балкон, 314-лоджія, 315- ігрова кімната, 316-комора, 317-санвузол, 318- житлова кімната, 319-балкон, 320-комора, 321-санвузол, 322-житлова кімната. 323-балкон, 324-балкон, 325-бібліотека, 326-санвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування. Також фактично запроектовано розміщення близько 5 відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. На поверховому плані відсутня спільна стіна,

На плані на відм. +9,900 та експлікації приміщень робочого проекту Розділ АР зазначено, що загальна площа приміщень складає 416,72 кв.м, до складу яких входить:401-хол. 402-кабінет, 403-балкон, 404-балкон, 405-банкон, 406-саивузол, 407-комора, 408-житлова кімната, 409-балкон, 410-санвузол, 411-комора, 412-житлова кімната, 412/1-балкон, 413-балкон, 414-лоджія, 415-кінозал, 416-комора, 417-санвузол, 418-житлова кімната, 418/1-балкон, 419-балкон, 420-комора, 421-санвузол, 422-житлова кімната, 423-балкон, 424-кабінет, 425-еанвузол. Запроектовано одну сходову клітину та сходовий марш в виходом на поверх та в коридор загального користування. Також Фактично запроектовано розміщення близько 5 відокремлених приміщень з наявністю окремих санітарних вузлів, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням. На поверховому плані відсутня спільна стіна.

В ході перевірки на місці встановлено, що за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська балка, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056), фактично запроектовано багатоквартирний (біля 20 квартирі 4-х поверховий житловий будинок з технічним приміщенням, який має один сходовий марш з виходом на кожний поверх та яких розміщено 5 відокремлених приміщень (квартирі з наявністю окремих санітарних вузлів, однією вхідною групою з виходом у коридор загального користування та вільним плануванням.

В будинку запроектовано безпосередньо одну вхідну групу на прибудинкову територію замість двох, як передбачено вимогами ДБН В,2.2-15:2019 «Житлові будинки».

Таким чином вбачається, що Приватне підприємство «САПРО», виготовила проектну документацію на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г, (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056)» з відхиленнями від містобудівних умов та обмежень виданих. Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради № 01-07/154 від 25.05.2020 року, чим порушено ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність»

Відповідно до п. 6.1.14 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», при розміщенні на земельній ділянці окремого житлового будинку або групи житлових будинків розрахунковий показник граничних параметрів забудови, як відношення площі під забудовою першого поверху житлового будинку по зовнішньому контуру включаючи нормативну ширину вимощення, лоджій, вхідних груп, а також горизонтальних проекцій виступаючих конструкцій до площі земельної ділянки для житлових будинків 4-5 поверхів становить 45%.

У проектній документації та експертному звіті зазначено, що площа земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) становить 0,0856 га, а згідно договору суперфіцію № 2 від 05.11.2019 року, площа земельної ділянки складає 0,0836 га.

Відсоток забудови земельної ділянки (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) при розміщенні запроектованого житлового будинку становить більше 45%, а саме фактично - 51,15%, а по проекту - 49,9%, що є порушенням вимог п. 6.1.14 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Згідно з п. 6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій», при розміщенні будинків в кварталах із сформованою забудовою для догляду за будинками для здійснення поточного ремонту відстань від межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку слід приймати не менше ніж 1,0 метра.

Згідно з п. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» відстань між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами на суміжних ділянках приймається згідно таблицею 6,8, але не менше протипожежних вимог даних норм, а саме, від 6 до 9 метрів.

В п.4 Містобудівних умов та обмежень № 01-07/154 від 25.05.2020 року зазначено: під час проектування (будівництво) слід приділяти увагу заходам щодо обмеження поширення пожежі між об`єктами, що проектуються, та існуючими об`єктами на суміжних земельних ділянках. А саме: застосуванням конструктивних рішень, спрямованих на створення перешкоди поширення пожежі між будівлями (влаштування протипожежних стін, обмеження площі віконних та інших прорізів у зовнішніх стінах тощо.

На генеральну плані робочого проекту зазначено, що суміжна земельна ділянка вільна від забудови.

За результатами перевірки на місці встановлено що за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) будівництво житлового будинку по осі А здійснюється по межі земельної ділянки. На суміжній земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) розпочато будівництво нового житлового будинку по межі земельної ділянки з кадастровим номером: 5110136900:44:003:0056 без протипожежних розривів, як суцільний багатоквартирний житловий будинок.

Також, враховуючи наявні документи та факт здійснення будівельних робіт встановлено, що проектну документацію на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056)», ПП «САПРО» виготовлена з порушеннями вимог п. 6.1.41, п. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій».

03.08.2021 року Управлінням ДАБК ОМР, відповідно до ст.41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності та Порядку №553 винесено припис №220/21 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким приписано у термін до 03.09.2021 року шляхом приведення проектної документації у відповідності до містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкту будівництва № 01-07/154, виданих Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради від 25.05.2020 року та у відповідність до вимог будівельних норм і правил (а.с. 260-265, т. 1).

03.08.2021 року Управлінням ДАБК ОМР стосовно ПП «Сапро» складено протокол про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в якому зафіксовано, що проектну документації на нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сімї за адресою: м. Одеса, вул. Рибальська, 1-Г (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056)», ПП «Сапро» виготовлено з порушенням вимог п. 6.1.41, п.15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова території». Зазначено, що відповідальність за встановлене правопорушення передбачена абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», що розгляд справи про порушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться о 14:00 год. 12.08.2021 року у приміщенні Управління ДАБК ОМР за адресою: м. Одеса, вул. Черняховського, 6 (а.с. 253-259, т. 1).

За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (акт, протокол, припис), 12.08.2021 року заступником начальника управління начальником інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремовим В.Ю. винесено постанову №024/21/237-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою Приватне підприємство «Сапро» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 206460 грн. (а.с. 260-272, т. 1).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності з ч.1 ст.41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності від 17.02.2011 року №3038-VI, державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.2 ст.41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності).

Відповідно до підпункту "а" п.3 ч.3 ст.41 Закону №3038-VI посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил.

Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:

1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;

2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі за текстом - Порядок №553).

Відповідно до абз. 1 п.1 Порядку №553, цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками, сертифікованими відповідальними виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва, та експертними організаціями (далі - суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Згідно з п.5 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до п.7 Порядку №553, позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язана пред`явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.

Відповідно до п.7-1 Порядку № 553 з метою розгляду отриманих звернень фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - звернення) при органі державного архітектурно-будівельного контролю утворюється комісія щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності (далі - комісія).

Комісія здійснює колегіальний розгляд звернень фізичних чи юридичних осіб.

Керівник органу державного архітектурно-будівельного контролю затверджує склад комісії та визначає її чисельність.

До складу комісії входять посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Комісія розглядає звернення протягом десяти робочих днів з дати їх надходження.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю не пізніше ніж за чотири дні до дня розгляду заяви повідомляє заявнику та замовнику про час і місце засідання Комісії шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті зазначеного органу та додатково телефонограмою (якщо номер телефону зазначено у зверненні) або з використанням електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у зверненні, доданих до нього документах).

Розгляд звернень здійснюється за участю заявника та замовника або їх представників.

Заявник, замовник та/або їх представники мають право надавати пояснення та подавати додаткові матеріали з питань, зазначених у зверненні, з обов`язковим відображенням відповідної інформації у протоколі.

У разі неявки замовника або його представника після належного їх повідомлення у спосіб, визначений абзацом шостим цього пункту, заява розглядається без його участі.

У разі неявки заявника розгляд заяви переноситься на іншу дату, про що замовник і заявник повідомляються у спосіб, визначений абзацом шостим цього пункту. У разі повторної неявки заява залишається без розгляду.

За результатами розгляду звернення комісія шляхом голосування приймає рішення, що оформлюється відповідним висновком.

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше половини персонального складу комісії. У разі рівного розподілу голосів голос голови комісії є вирішальним.

Висновок комісії повинен обов`язково містити:

дату та місце проведення засідання комісії;

склад комісії, що здійснювала розгляд звернення, та результати голосування (за, проти чи утримався);

реквізити та суть звернення;

рекомендацію органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо обґрунтованості або необґрунтованості позапланової перевірки, а також необхідності її проведення на підставі звернення.

З урахуванням рекомендацій, наведених у висновку комісії, видається наказ за підписом керівника або уповноваженого заступника керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю про проведення позапланової перевірки.

Згідно абзаців 1, 4 п. 9 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб`єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об`єкт будівництва.

У випадку, коли суб`єкти містобудування або його представники, які будують або збудували об`єкт будівництва та були належним чином повідомлені про дату і час проведення перевірки, не прибули на об`єкт будівництва для проведення перевірки, перевірка проводиться із залученням представників органів місцевого самоврядування.

Відповідно до підпунктів 1, 2, 3, 8 п.11 Порядку №553, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право:

- безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів та до об`єктів, що підлягають обов`язковому обстеженню;

- складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону;

- у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо, зокрема, усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;

- одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Пунктом 12 Порядку №553, зокрема, передбачено, що у разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки, відмови суб`єкта містобудування в наданні документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності суб`єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення перевірки, або його уповноваженої особи (за довіреністю) на об`єкті під час перевірки складається відповідний акт.

Пунктом 13 Порядку № 553 передбачено, що суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право:

вимагати від посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю дотримання вимог законодавства;

перевіряти наявність у посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю службових посвідчень;

бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;

за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю;

подавати в письмовій формі, зокрема через електронний кабінет, свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.

Згідно п.14 Порядку №553 суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання ними порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; одержувати примірник припису органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу; виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали, зокрема через електронний кабінет, з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до п.17 Порядку №553 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис).

У приписі обов`язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

Згідно абз.2 пункту 19 Порядку № 553 припис підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку.

Згідно п.21 Порядку №553, якщо суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід`ємною частиною такого акта.

У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припис, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис.

У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.

Згідно п.8 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією

Відповідно до ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Архітектор - автор проекту або уповноважена ним особа бере участь у прийнятті в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта архітектури та підписує відповідний акт.

Без підпису архітектора - автора проекту або уповноваженої ним особи такий акт є недійсним.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб`єкти містобудування, які здійснюють проектування об`єктів, експертизу проектів будівництва, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за нестворення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, незабезпечення приладами обліку води і теплової енергії, а також за заниження класу наслідків (відповідальності) об`єкта будівництва: проектна організація - у розмірі дев`яноста прожиткових мінімумів для працездатних осіб; експертна організація - у розмірі вісімнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Згідно з п. 6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій», при розміщенні будинків в кварталах із сформованою забудовою для догляду за будинками для здійснення поточного ремонту відстань від межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку слід приймати не менше ніж 1,0 метра.

Згідно з п. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» відстань між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами на суміжних ділянках приймається згідно таблицею 6.8, але не менше протипожежних вимог даних норм, а саме: від 6 до 9 метрів.

В пункті 4 Містобудівних умов та обмежень, виданих Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради від 25.05.2020 № 01-07/154, №01-07/152, № 01- 07/153 зазначено: під час проєктування (будівництво) слід приділяти увагу заходам щодо обмеження поширення пожежі між об`єктами, що проектуються, та існуючими об`єктами на суміжних земельних ділянках. А саме: застосуванням конструктивних рішень, спрямованих на створення перешкоди поширення пожежі між будівлями (влаштування протипожежних стін, обмеження площі віконних та інших прорізів у зовнішніх стінах тощо.

На генеральну плані робочих проєктів будівництва:

- на земельній ділянці (5110136900:44:003:0054) зазначено, що суміжна земельна ділянки вільна від забудови та запроектований житловий будинок по осі Ж розміщено по межі земельної ділянки. Але, на суміжній земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) розпочато будівництво нового житлового будинку по межі земельної ділянки з кадастровим номером: 5110136900:44:003:0054 без протипожежних розривів, як суцільний багатоквартирний житловий будинок.

- на земельній ділянці (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) зазначено. що суміжні земельні ділянки вільні від забудови та запроектований житловий будинок по осі по осях А та Е розміщено по межі земельної ділянки. На суміжній земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) запроєктовано будівництво нового житлового будинку по межі земельної ділянки з кадастровим номером: 5110136900:44:003:0055 без протипожежних розривів та на суміжній земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0054) запроєктовано будівництво нового житлового будинку по межі земельної ділянки з кадастровим номером: 5110136900:44:003:0055 без протипожежних розривів, як суцільний багатоквартирний житловий будинок.

На генеральну плані робочого проекту будівництва на земельній ділянці (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0056) зазначено, що суміжна земельна ділянка вільна від забудови, будівництво житлового будинку по осі А здійснюється по межі земельної ділянки. На суміжній земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 5110136900:44:003:0055) розпочато будівництво нового житлового будинку по межі земельної ділянки з кадастровим номером: 5110136900:44:003:0056 без протипожежних розривів, як суцільний багатоквартирний житловий будинок.

Надаючи оцінку висновку експерта від 07.08.2024 року № 241/23, суд зазначає таке.

Згідно ухвали суду від 04.12.2023 року про призначення судово-будівельної експертизи на вирішення експерта були поставлені такі питання:

1. Чи відповідає проєктна документація нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0054), розроблена ПП САПРО, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженим наказом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 25.05.2020 р. № 01-07/152?

2. До якого типу будинків відноситься спроєктований ПП САПРО будинок за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий номер 5110136900:44:003:0054), виходячи з проєктних архітектурно-планувальних рішень: багатоквартирний житловий будинок, зблокований будинок, інше ?

3. Чи відповідає проєктна документація нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0054), розроблена ПП САПРО, вимогам ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій, зокрема, вимогам п.6.1.41 та п.15.2 вказаних державних будівельних норм?

4. Чи відповідає проєктна документація нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0054), розроблена ПП САПРО, нормативним вимогам щодо протипожежних відстаней до об`єктів, розташованих на суміжних земельних ділянках?

5. Чи відповідає проєктна документація нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0055), розроблена ПП САПРО, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженим наказом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 25.05.2020 р. № 01-07/152?

6. До якого типу будинків відноситься спроєктований ПП САПРО будинок за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0055), виходячи з проєктних архітектурно-планувальних рішень: багатоквартирний житловий будинок, зблокований будинок, інше ?

7. Чи відповідає проєктна документація нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0055), розроблена ПП САПРО, вимогам ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій, зокрема, вимогам п.6.1.41 та п.15.2 вказаних державних будівельних норм?

8. Чи відповідає проєктна документація нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0055), розроблена ПП САПРО, нормативним вимогам щодо протипожежних відстаней до об`єктів, розташованих на суміжних земельних ділянках?

9. Чи відповідає проєктна документація нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0056), розроблена ПП САПРО, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженим наказом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 25.05.2020р. № 01-07/152?

10. До якого типу будинків відноситься спроєктований ПП САПРО будинок за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0056), виходячи з проєктних архітектурно-планувальних рішень: багатоквартирний житловий будинок, зблокований будинок, інше ?

11. Чи відповідає проєктна документація нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0056), розроблена ПП САПРО, вимогам ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій, зокрема, вимогам п.6.1.41 та п.15.2 вказаних державних будівельних норм?

12. Чи відповідає проєктна документація нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї за адресою: м. Одеса, Київський район, вул. Рибальська балка, земельна ділянка 1Г (кадастровий номер 5110136900:44:003:0056), розроблена ПП САПРО, нормативним вимогам щодо протипожежних відстаней до об`єктів, розташованих на суміжних земельних ділянках?

Суд зауважує, що відповідаючи на 1, 5 та 9 питання ухвали суду (які є ідентичними щодо трьох запроектованих об`єктів будівництва) експерт дійшов висновку, що проектна документація розроблена з урахуванням обмежень та рекомендацій, зазначених у Містобудівних умовах та обмеженнях для проектування об`єкта будівництва «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї», виданих Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради.

При цьому, прямої відповіді на питання щодо відповідності проектної документації «Нове будівництво зблокованого житлового будинку на 2 сім`ї» містобудівним умовам та обмеженням експерт не надав.

Відповідаючи на питання 3, 4, 7, 8, 11, 12, експерт зазначив, що вістані від кожного з об`єктів, що проєктуються, до існуючих будівель: від об`єкта, що проєктується на земельній ділянці 5110136900:44:003:0054 12,15м, 8,20м, 15,55м; від об`єкта, що проєктується на земельній ділянці 5110136900:44:003:0055 16,15м, 17,70м; від об`єкта, що проєктується на земельній ділянці 5110136900:44:003:0056 19,41м, 10,98м, 12,15м, зробивши висновок про відповідність мінімально допустимій відстані 8м.

Разом з тим, експертом не було враховано для кожної запроєктованої будівлі дві інші запроєктовані будівлі та не вказано відстані до них. Таким чином, для двох запроєктованих будівель зазначено відстані лише у трьох напрямках (у четвертому напрямку інша запроєктована будівля), а для однієї запроєктованої будівлі вказано відстані лише у двох напрямках (у двох інших напрямках інші запроєктовані будівлі).

Отже, суд доходить висновку, що у разі будівництва усіх трьох будинків та розробленими позивачем проєктами, протипожежні відстані до об`єктів, розташованих на суміжних земельних ділянках не будуть дотримані. Тому суд не бере до уваги висновки експерта з зазначені частині та погоджується з доводами відповідача про наявність порушень позивачем п. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій».

Щодо питань 3, 7, 11, які стосуються, у тому числі дотримання вимог п.6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій, суд зауважує, що навівши у висновку цієї норми щодо нормативної відстані до межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку (не менше 1,0 м), експерт не зазначив, якими ж ці відстані є згідно проєктної документації, розробленої позивачем, фактично розглядаючи три зблоковані (блоковані) будинки на 2 сім`ї (за проєктами) як єдиний трьохсекційний комплекс.

То ж за викладених обставин, суд не бере до уваги висновки експерта щодо відповідності проєктної документації, розробленої ПП САПРО, вимогам п.6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій в частині дотримання наведених нормативних відстаней. При цьому суд бере до уваги доводи відповідача, наведені в актах перевірки, щодо наявності порушень позивачем п.6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій під час проєктування вказаних об`єктів будівництва на земельних ділянках 5110136900:44:003:0054, 5110136900:44:003:0055, 5110136900:44:003:0056.

Отже, суд доходить висновку про необгрунтованість наведених ПП «САПРО» підстав заявлених позовних вимог.

При цьому, вирішуючи даних спір, суд також враховує такі обставини.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до приписів ст.9 КАС України суд керується, серед іншого, принципом офіційного з`ясування всіх обставин справи. Частиною 4 вказаної статті передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Пункт 4 частини 4 ст.246 КАС України (Зміст рішення) вимагає зазначення у мотивувальній частині рішення мотивів, з яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень суд, відмовляючи у позові, дійшов висновку, що оскаржуване рішення, дія чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень визнано судом таким, що вчинено відповідно до вимог частини другої статті 2 цього Кодексу.

Отже, аналіз оскаржуваних рішень суб`єкта владних повноважень на відповідність вимогам частини 2 ст.2 КАС України є обов`язковим для суду.

У світлі викладеного суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.3 Закону України Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються: 1) виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; 2) структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 3) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

При цьому, частиною 2 ст.3 вказаного Закону передбачено, що накладати штраф в межах та відповідно до вимог, визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", мають право від імені: 1) органів державного архітектурно-будівельного контролю: керівники виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; керівники структурних підрозділів з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 2) органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду - головні інспектори будівельного нагляду.

Відповідно до пункту 2 постанови КМ України Про затвердження Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.04.1995 р. №244, справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, розглядаються такими органами державного архітектурно-будівельного контролю:

1) виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад;

2) структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;

3) Держархбудінспекцією.

Накладати штраф від імені органів, визначених в абзацах другому-четвертому пункту 2, мають право: керівники виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; керівники структурних підрозділів з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; головні інспектори будівельного нагляду.

Отже, наведеними вище нормами як Закону України Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, так і постанови КМ України від 06.04.1995 р. №244, які регулюють спірні відносини між сторонами, в редакції, чинній на момент виникнення цих відносин, чітко передбачено, що накладати штрафи в межах та відповідно до вимог, визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", від імені виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад має право виключно керівник виконавчого органу з питань державного архітектурно-будівельного контролю міської ради.

Це положення закону та підзаконного нормативного акту (постанови КМУ) не допускає інших трактувань, виключень або можливості розширення повноважень на підставі актів органів місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувані постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 024/21/237-вих, № 025/21/238-вих, № 026/21/239-вих від 12.08.2021 року були складені та підписані заступником начальника управління начальником інспекційного відділу № 1 Управління ДАБК Одеської міської ради Єфремовим В.Ю.

Отже, акти органу місцевого самоврядування (Розподіл функціональних обов`язків, затверджений наказом Управління ДАБК Одеської міської ради від 26.01.2017 року № 01-13/15ДАБК, посадова інструкція заступника начальника управління начальника інспекційного відділу № 1 Управління ДАБК Одеської міської ради Єфремова В.Ю, затверджена в.о. начальника Управління ДАБК, Положення про Управління ДАБК ОМР, затверджене рішенням Одеської міської ради від 03.11.2021 № 671-VIII) в частині покладення повноважень з розгляду відповідно до закону справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності із прийняттям відповідних рішень (п.3.8 Розподілу функціональних обов`язків та п.2.4 посадової інструкції, п.4.6 Положення про Управління) суперечать законодавчим актам вищої юридичної сили, що має наслідком неможливість їх застосування у спірних правовідносинах.

Тому суд відповідно до приписів ч.3 ст.7 КАС України застосовує до спірних правовідносин відповідні положення Закону України Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та постанови КМ України від 06.04.1995 р. №244, які мають вищу юридичну силу, ніж акти органів місцевого самоврядування.

Суд зазначає, що зважаючи на те, що заступник начальника Управління ДАБК ОМР - Єфремов В.Ю. не є керівником Управління, а ним є Авдєєв Олександр Робертович згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, то накладення штрафу за постановами № 024/21/237-вих, № 025/21/238-вих, № 026/21/239-вих від 12.08.2021 року було здійснено неуповноваженою на це посадовою особою.

Таким чином, оскільки оскаржувані постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 024/21/237-вих, № 025/21/238-вих, № 026/21/239-вих від 12.08.2021 року були складені та підписані із порушенням приписів пункту 1 частини 2 статті 3 Закону України Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та абзаців 5, 6 пункту 2 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого Постановою КМ України від 06 квітня 1995 р. № 244, вони не відповідають вимогам пункту 1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 22.10.2024 року у справі № 420/3179/22, на яку послався позивач. При цьому, окрема думка судді КАС ВС Берназюка Я.О., на яку послався відповідач, судом не враховується, оскільки згідно приписів ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, врахуванню судом при вирішенні даної справи підлягає саме вказана постанова СП КАС ВС від 22.10.2024 року.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду щодо цих обставин не спростовують.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства САПРО слід задовольнити повністю.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачам всі здійснені ними документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Приватного підприємства САПРО (адреса: вул. Гефта, 7, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 25027247) до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (адреса: вул. Черняховського, 6, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 40199728), заступника начальника начальника інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремова Вячеслава Юрійовича (адреса: вул. Черняховського, 6, м. Одеса, 65009), треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_4 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати постанови № 024/21/237-вих, № 025/21/238-вих, № 026/21/239-вих про притягнення до відповідальності Приватного підприємства САПРО, винесені 12.08.2021 року заступником начальника начальником інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Єфремовим Вячеславом Юрійовичем.

Стягнути з Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства САПРО сплачений судовий збір у сумі 9290,70 грн (дев`ять тисяч двісті дев`яносто гривень 70 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 13 лютого 2025 року.

Суддя: В.В. Андрухів

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення13.02.2025
Оприлюднено17.02.2025
Номер документу125169514
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності