Повістка
від 11.02.2025 по справі 947/18951/23
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-з/813/53/25

Справа № 947/18951/23

Головуючий у першій інстанції

Доповідач Таварткіладзе О. М.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.02.2025 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Таварткіладзе О.М.,

суддів: Погорєлової С.О., Сєвєрової Є.С.,

за участю секретаря судового засідання: Чередник К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі заяву представника Публічного акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" - адвоката Кротова Ігоря Олександровича про ухваленнядодаткової постановищодо розподілусудових витратпо цивільнійсправіза позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Обслуговуючий кооператив «Набережний квартал -Жаботинського», Державний реєстратор Комунального підприємства «Агенція державної реєстрації» Кушнерова Римма В`ячеславівна про визнання майнових прав та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

У червні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс», треті особи: Обслуговуючий кооператив «Набережний квартал -Жаботинського», Державний реєстратор Комунального підприємства «Агенція державної реєстрації» Кушнерова Римма В`ячеславівна про визнання майнових прав та скасування рішення.

Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 30 січня 2024 року позов задоволено.

Визнано за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) майнові права на об`єкт нерухомого майна - квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в об`єкті незавершеного будівництва 2-секційного багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та даховою котельною (перша та друга черги будівництва), ОНМ №1813415251101.

Визнано протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 46560175 від 19.04.2019 р., прийняте державним реєстратором Комунального підприємства "Агенція державної реєстрації" Кушнерова Р.В.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІМПЕКС ТРАНС» (адреса: 65009, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 11, кабінет 422, код ЄДРПОУ 19346586) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 6820 (шість тисяч вісімсот двадцять) грн. 40 коп.

Не погоджуючись з таким рішення суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс» та Публічне акціонерне товариство "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" подали апеляційні скарги, в яких просили рішення Київського районного суду м. Одеси від 30 січня 2024 року скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Постановою Одеського апеляційного суду від 26 листопада 2024 року апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс» та Публічного акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" задоволено частково.

Рішення Київського районного суду м. Одеси від 30 січня 2024 року - скасовано та ухвалено нове судове рішення.

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Обслуговуючий кооператив «Набережний квартал-Жаботинського», Державний реєстратор Комунального підприємства «Агенція державної реєстрації» Кушнерова Римма В`ячеславівна про визнання майнових прав та скасування рішення залишено без задоволення.

29 листопада 2024 року, за допомогою підсистеми (модуля) ЄСІТС Електронний суд, представник ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" - адвокат Кротов І.О. звернувся до Одеського апеляційного суду із заявою про ухвалення додаткового рішення щодо судових витрат.

Заява про ухвалення додаткового рішення мотивована тим, що суд апеляційної інстанції, під час ухвалення судового рішення не вирішив питання про стягнення судових витрат, які були понесені ПАТ «ЗНВКІФ «ХАННЕР-СХІД» при розгляді цієї справи в суді апеляційної інстанції, а саме витрат на надання правничої допомоги в розмірі 30 000 гривень, що підтверджується договором про надання правничої допомоги від 05.03.2024 року, та актом приймання передачі наданих послуг від 26.11.2024 року, відповідно до якого зроблено детальний розрахунок проведених робіт, копія яких надаються разом з даною заявою. До проведення судових дебатів по справі 25.09.2024 року представником ПАТ «ЗНВКІФ «ХАННЕР-СХІД» до суду апеляційної інстанції подано заяву відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України зазначаючи, що докази понесення судових витрат по справі у вигляді отриманої професійної правничої допомоги, представником скаржника будуть надані суду протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду апеляційної інстанції.

Так на виконання зазначених вище вимог до відповідної заяви представником додано копію ордеру серії АО № 1074380 від 05.03.2024 року, копію договору про надання правової допомоги № б/н від 05.03.2024 року, копію акту приймання-передачі наданих послуг від 26.11.2024 року за договором про надання правової допомоги № б/н від 05.03.2024 року та квитанції на підтвердження надіслання заяви з додатками учасникам справи.

Заперечень від інших учасників справи щодо ухвалення додаткового рішення у справі до Одеського апеляційного суду не надходило.

Згідно положень ч. 3 ст. 270 ЦПК України додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Оскільки розгляд апеляційної скарги на рішення здійснювався з викликом учасників справи у судове засідання, то з метою додержання процесуальних прав сторін розгляд цієї заяви проводиться з повідомленням учасників справи.

Будучи в розумінні ст. ст. 128, 130 ЦПК України належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання, призначене на 11.02.2025 року на 16:00 год. учасники справине з`явилися, про причини неявки апеляційний суд в установленому порядку не повідомили, належної ініціативи взяти участь у розгляді справи в режимі відео-конференції не виявили та заяв про відкладення судового засідання не подавали.

Від представника ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" - адвоката Кротова І.О. надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника заявника.

Відповідно до статті 372 ЦПК України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому судової повістки, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки буде визнано судом поважними. Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи зазначене, колегія суддів не знаходить підстав для відкладення розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи заяви про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат, колегія суддів приходить до наступного.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).

Серед основних засад цивільного судочинства визначено, зокрема принципи верховенства права, змагальності сторін, диспозитивності, пропорційності та відшкодування судовихвитрат сторони,на користьякої ухваленесудове рішення (ч. 3 ст. 2 ЦПК України).

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).

За приписами ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суть доказів, їх належність, допустимість, достовірність та достатність, оцінка їх судом та умови їх розгляду судом визначені статтями 76-80, 89 ЦПК України.

Згідно ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до змісту ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. Додаткове рішення або ухвалу про відмову в прийнятті додаткового рішення може бути оскаржено.

Відповідно ч. 1 ст. 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.

Крім того, в ч. 1 ст. 58 ЦПК України закріплено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Судові витрати складаються з судовогозбору тавитрат,пов`язаних зрозглядом справи (ч. 1 ст. 133 ЦПК України).

Згідно ч. 1, 2 ст. 134 ЦПК України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.

За приписами ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно ст. 141 ЦПК України, що закріплює вимоги щодо розподілу судових витрат між сторонами, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Відповідно ч. 1 ст. 127 ЦПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Згідно ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Апеляційний суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд (ч. 4 ст. 263 ЦПК України).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20 вересня 2018 року у справі №751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18) зазначила, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), розрахунок наданих послуг, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).

У додатковій постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц Велика Палата Верховного Суду зробила такі висновки:

1) при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21);

2) розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини. Разом із тим чинне цивільно-процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу (пункти 28, 29);

3) саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони (пункт 44).

У постанові Верховного Суду від 13 жовтня 2021 року у справі № 520/8662/19 зазначено, що сторона може подати докази на підтвердження розміру витрат, які вона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, у тому числі і після судових дебатів, але виключно за сукупності двох умов: по-перше, ці докази повинні бути подані протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, і по-друге, сторона зробила відповідну заяву про розподіл судових витрат до закінчення судових дебатів.

Водночас, Велика Палата Верховного Суду у додатковій постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц зауважила, що приписи частини восьмої статті 141 ЦПК України щодо строку та порядку подання доказів про розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, має застосовуватися і до справ, що розглядаються в спрощеному провадженні, де судові дебати відсутні.

У постанові Верховного Суду від 29 червня 2022 року в справі № 161/5317/18 (провадження № 61-3454св22) містяться висновки про те, що аналіз норм статті 126, 137, 141 ЦПК України вказує на те, що умовами вирішення питання про розподіл судових витрат (крім судового збору), є подання стороною відповідної заяви (усної чи письмової) до закінчення судових дебатів у справі, а також подання відповідних доказів про понесені витрати у строки, визначені процесуальним законом. Неподання чи незаявлення стороною до закінчення судових дебатів у справі про необхідність розподілу судових витрат, пов`язаних із розглядом справи, тобто крім судового збору, є підставою для відмови у задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення щодо таких судових витрат. Неподання стороною доказів на підтвердження розміру витрат, пов`язаних із розглядом справи, до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву, має своїм процесуальним наслідком залишення такої заяви без розгляду.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 листопада 2022 року у справі № 922/1964/21 звертає увагу, що витрати на професійну правничу допомогу, у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.

З матеріалів справи вбачаються наступні обставини.

У червні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс», треті особи: Обслуговуючий кооператив «Набережний квартал -Жаботинського», Державний реєстратор Комунального підприємства «Агенція державної реєстрації» Кушнерова Римма В`ячеславівна про визнання майнових прав та скасування рішення.

Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 30 січня 2024 року позов задоволено. Визнано за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) майнові права на об`єкт нерухомого майна - квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в об`єкті незавершеного будівництва 2-секційного багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та даховою котельною (перша та друга черги будівництва), ОНМ №1813415251101. Визнано протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 46560175 від 19.04.2019 р., прийняте державним реєстратором Комунального підприємства "Агенція державної реєстрації" Кушнерова Р.В. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІМПЕКС ТРАНС» (адреса: 65009, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 11, кабінет 422, код ЄДРПОУ 19346586) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 6820 (шість тисяч вісімсот двадцять) грн 40 коп.

Не погоджуючись з таким рішення суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс» та Публічне акціонерне товариство "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" подали апеляційні скарги, в яких просили рішення Київського районного суду м. Одеси від 30 січня 2024 року скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В апеляційнійскарзі представникПАТ "Закритийнедиверсифікований венчурнийкорпоративний інвестиційнийфонд "Ханнер-Схід"адвокат КротовІ.О.вказав, що попередній розрахунок судових витрат на правову допомогу складає 30 000 гривень та складаються з витрат на правничу допомогу адвоката. Адвокат також зазначив, що документальне підтвердження понесених витрат буде надано до суду апеляційної інстанції у встановлений законом строк відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК.

До даної апеляційної скарги адвокат додав ордер серії АО № 1074380 від 05.03.2024 року, що підтверджує повноваження адвоката Кротова І.О.на представництво інтересів ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" в Одеському апеляційному суді на підставі договору про надання правової допомоги № б/н від 05.03.2024 року.

09.09.2024 року, через систему «Електронний суд» адвокатом Кротовим І.О.на адресу Одеського апеляційного суду надіслано клопотання про поновлення процесуальних строків та долучення письмових доказів до матеріалів цивільної справи № 947/18951/23.

У подальшому адвокат Кротов Ігор Олександрович, як представник ПАТ "ЗНВКІФ "Ханнер-Схід", взяв участь у судових засіданнях суду апеляційної інстанції, які були призначені на 10.09.2024 року, що тривало 22 хвилини та на 26.11.2024 року, що тривало 40 хвилин.

25.09.2024 року, через систему «Електронний суд» від представника скаржника адвоката Кротова І.О.до суду надійшла заява, в якій останній, що ПАТ "ЗНВКІФ "Ханнер-Схід" понесені судові витрати у зв`язку з розглядом справи у суді апеляційної інстанції, докази яких буде надано до суду апеляційної інстанції протягом п`яти днів після ухвалення рішення у встановлений законом строк відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК.

Постановою Одеського апеляційного суду від 26 листопада 2024 року апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс» та Публічного акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" задоволено частково. Рішення Київського районного суду м. Одеси від 30 січня 2024 року- скасовано та ухвалено нове судове рішення. Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Обслуговуючий кооператив «Набережний квартал-Жаботинського», Державний реєстратор Комунального підприємства «Агенція державної реєстрації» Кушнерова Римма В`ячеславівна про визнання майнових прав та скасування рішення залишено без задоволення.

29 листопада 2024 року, за допомогою підсистеми (модуля) ЄСІТС Електронний суд, представник ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" - адвокат Кротов І.О. звернувся до Одеського апеляційного суду із заявою про ухвалення додаткового рішення, в якій просив стягнути з ОСОБА_1 на користь ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" судові витрати у розмірі 30 000 гривень на професійну правничу допомогу адвоката.

Згідно наданих адвокатом доказів вбачається наступне.

Так, згідно п. 1.1., 2.1. Договору про надання правничої допомоги № б/н від 05.03.2024 року, що укладений між Адвокатом Кротовим Ігорем Олександровичем та ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід", в особі Голови Наглядової Ради Куруч Людмили Василівни, предметом даного Договору є надання Адвокатом усіма законними методами та способами правничої допомоги Клієнту в рамках судової справи № 947/18951/23 в суді апеляційної інстанції, Клієнт зобов`язується сплатити гонорар (винагороду) за надану правничу допомогу та компенсувати фактичні витрати на її надання в обсязі та на умовах,

визначених Договором.

Відповідно до п. 3.1. Договору, вартість послуг Адвоката за цим Договором становить 30000 грн. Вартість послуг за даним Договором може бути зменшена або збільшена за домовленістю сторін, у зв`язку з неможливістю або безперспективність вжиття процесуальних заходів для захисту прав та інтересів Клієнта, або збільшена при можливості вжиття заходів для позитивного результату для Клієнта, але не може бути менше ніж 80% від загальної суми договору.

Згідно з п. 3.3. Договору, розрахунки за цим Договором проводяться наступним чином: оплата робіт Адвоката проводиться до 01.04.2024 року в повному обсязі.

Пунктом 3.4. Договору передбачено, що за бажанням Клієнта вартість послуг адвоката може бути сплачено ним в повному обсязі достроково. При цьому Акт приймання-передачі наданих послуг підписаний Сторонами Договору є документом, який підтверджує здійснення повного розрахунку між Сторонами.

Відповідно до п. 4.1. Договору, цей Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до моменту здійснення Адвокатом всіх можливих дій, необхідних для досягнення результату, у числі для справи для Клієнта.

26 листопада 2024 року між Адвокатом Кротовим Ігорем Олександровичем та ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід", в особі Голови Наглядової Ради Куруч Людмили Василівни було складено та підписано акт приймання-передачі наданих послуг до Договору про надання правничої допомоги від 05.03.2024 року.

Так, згідно Акту у період з 05.03.2024 року по 26.11.2024 року, Адвокатом надано, а Клієнтом прийнято правничу допомогу, а саме:

1.Надання усної консультації (дата - 05.03.2024 року; вартість 3000 грн.);

2.Підготовка апеляційної скарги у справі № 947/18951/23 (дата - 05.03.2024 року, 06.03.2024 року; вартість 20 000 грн.);

3.Участь у судових засіданнях по справі (дата 10.09.2024 року, 26.11.2024 року; вартість 7000 грн.).

Відповідно до пункту Акту, загальна вартість послуг наданих адвокатом за цим Актом складає 30000 грн.

Будь-які претензії щодо виконання умов Договору у Клієнта відсутні.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у вигляді витрат на професійну правничу допомогу, апеляційний суд виходить з наступного.

Додаткове судове рішення є невід`ємною складовою основного судового рішення. Тобто додаткове рішення - це акт правосуддя, яким усуваються недоліки судового рішення, пов`язані з порушенням вимог щодо його повноти.

Додатковими судовими рішеннями є додаткове рішення, додаткова постанова чи додаткова ухвала, якими вирішуються окремі правові вимоги, котрі не вирішені основним рішенням, та за умови, якщо з приводу позовних вимог досліджувались докази (для рішень, постанов) або вирішені не всі клопотання (для ухвал). Крім того, додаткові рішення можуть прийматися, якщо судом при ухваленні основного судового рішення не визначено способу його виконання або не вирішено питання про судові витрати.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вимог ч. 1 ст. 134 ЦПК України у першій заяві по суті спору, а саме в апеляційній скарзі представник ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" - адвокат Кротов І.О., вказав попередній розрахунок судових витрат у розмірі 30 000 гривень, що складаються з витрат на правничу допомогу адвоката та зазначив, що документальне підтвердження понесених витрат буде надано до суду апеляційної інстанції у встановлений законом строк відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК.

26 листопада 2024 року Одеським апеляційним судом за результатом перегляду справи ухвалено постанову, якою апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс» та Публічного акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" задоволено частково, рішення Київського районного суду м. Одеси від 30 січня 2024 року- скасовано та ухвалено нове судове рішення, позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс транс», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Обслуговуючий кооператив «Набережний квартал-Жаботинського», Державний реєстратор Комунального підприємства «Агенція державної реєстрації» Кушнерова Римма В`ячеславівна про визнання майнових прав та скасування рішення залишено без задоволення. Тобто мета надання адвокатом Кротов І.О. правової допомоги ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" в суді апеляційної інстанції досягнута.

29 листопада 2024 року, через підсистеми (модуля) ЄСІТС Електронний суд, від представника ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" - адвоката Кротова І.О. до апеляційного суду надійшла заява про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат, що складаються з витрат на правничу допомогу, а також подано докази таких витрат, тобто в строк, що передбачений ч. 8 ст. 141 ЦПК України.

За таких обставин, наявні підстави для стягнення з позивача на користь скаржника витрат на правничу допомогу.

Не маючи повноважень втручатися у відносини між адвокатом та клієнтом щодо визначення гонорару адвоката за надані ним послуги, суд лише здійснює оцінку дійсності, обґрунтованості, розумності і співмірності такого гонорару вчиненій адвокатом роботі під час судового провадження у справі з урахуванням складності та значення справи, за умови подання іншою стороною клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката.

При вирішенні питання щодо розподілу вказаних витрат суд апеляційної інстанції враховує, що справа з підстав розгляду спору по суті перебувала у провадженні суду апеляційної інстанції з березня 2024 року по листопад 2024 року, під час якого представником скаржника у справі подавались процесуальні документи, зокрема апеляційна скарга - на 23 арк., клопотання про поновлення процесуальних строків та долучення письмових доказів до матеріалів цивільної справи № 947/18951/23.

Справа до розгляду в суді апеляційної інстанції призначалася двічі: на 10.09.2024 року (22 хвилини) та на 26.11.2024 року (40 хвилин).

Судове засідання, в якому приймав участь адвокат Кротов І.О., як представник скаржника, що було призначено на 26.11.2024 року, та в якому розглянуто справу, з урахуванням часу перебування колегії суддів у нарадчій кімнаті тривало біля 40 хвилин.

Водночас, апеляційний суд зауважує, що у випадку встановленого договором фіксованого розміру гонорару сторона може доводити не співмірність витрат, зокрема, посилаючись на не співмірність суми фіксованого гонорару зі складністю справи, ціною позову, обсягом матеріалів у справі, кількістю підготовлених процесуальних документів, кількістю засідань, тривалістю розгляду справи судом тощо.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц).

Приймаючи до уваги критерії розумності і співмірності судових витрат, апеляційний суд зазначає, що вказані представником ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" витрати до стягнення з ОСОБА_1 , зокрема на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції у сумі 30 000 грн., є такими, що не відповідають у повній мірі критерію реальності наданих адвокатських послуг та розумності їхнього розміру.

Зокрема, вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд має враховувати, що розмір судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору, та з урахуванням ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.

Такий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2019 року у справі № 922/445/19.

Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі "Схід/Захід Альянс Лімітед" проти України" (заява N 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).

У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

У пунктах 179, 180 постанови від 05 червня 2024 року у справі № 910/14524/22 (провадження № 12-4гс24) Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частиною п`ятою статті 129 ГПК України (схожі положення містяться у статті 141 ЦПК України), може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу, або ж присудити такі витрати частково. Критерії оцінки реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та неодмінності), а також розумності їхнього розміру застосовуються з огляду на конкретні обставини справи, тобто є оціночним поняттям. Вирішення питання оцінки суми витрат, заявлених до відшкодування, на предмет відповідності зазначеним критеріям є завданням того суду, який розглядав конкретну справу і мав визначати суму відшкодування з належним урахуванням особливостей кожної справи та всіх обставин, що мають значення.

Ураховуючи те, що надання усної консультації, формування правової позиції по даній справі, а також, підготовка апеляційної скарги, не вимагали великого обсягу аналітичної й технічної роботи, приймаючи до уваги співмірність складності справи, наданих адвокатом обсягом послуг та тривалість розгляду справи судом, а також кінцевий результат розгляду справи, апеляційний суд вважає справедливим стягнути з ОСОБА_1 на користь ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" витрати на професійну правничу допомогу, понесені на стадії апеляційного провадження, у розмірі 15 000 гривень.

За таких підстав, колегія суддів, з огляду на подані представником ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" у справі докази на підтвердження витрат на правничу допомогу, застосувавши принцип співмірності відповідно до статті 137 ЦПК України, а також фактичний об`єм виконаної роботи та її складність, доходить висновку про часткове задоволення заяви представника скаржника про стягнення витрат на правничу допомогу, зокрема за розгляд справи в суді апеляційної інстанції у розмірі 15 000 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. 133, 137 141, 270 ЦПК України, Одеський апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Заяву представника Публічного акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" - адвоката Кротова Ігоря Олександровича про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат задовольнити частково.

Прийняти додаткову постанову.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Публічного акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ханнер-Схід" (ЄДРПОУ: 34350285) витрати на професійну правничу допомогу, понесені на стадії апеляційного провадження, у розмірі 15 000 (п`ятнадцять тисяч) гривень.

В іншій частині заяви відмовити.

Додаткова постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту додаткової постанови.

Повний текст додаткової постанови складено: 17.02.2025 року.

Головуючий О.М. Таварткіладзе

Судді: С.О. Погорєлова

Є.С.Сєвєрова

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення11.02.2025
Оприлюднено21.02.2025
Номер документу125284846
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —947/18951/23

Повістка від 11.02.2025

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Таварткіладзе О. М.

Повістка від 11.02.2025

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Таварткіладзе О. М.

Постанова від 26.11.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Таварткіладзе О. М.

Постанова від 26.11.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Таварткіладзе О. М.

Ухвала від 12.04.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Таварткіладзе О. М.

Ухвала від 12.04.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Таварткіладзе О. М.

Рішення від 30.01.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Петренко В. С.

Рішення від 30.01.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Петренко В. С.

Ухвала від 21.09.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Петренко В. С.

Ухвала від 21.09.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Петренко В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні