Ухвала
від 24.02.2025 по справі 513/1498/24
САРАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 513/1498/24

Провадження № 1-кп/513/66/25

Саратський районний суд Одеської області

У Х В А Л А

24 лютого 2025 року суддя Саратського районного суду Одеської області ОСОБА_1 розглянувши клопотання захисника обвинуваченого за ч.2 ст.286 КК України ОСОБА_2 , адвоката ОСОБА_3 та клопотання самого обвинуваченого ОСОБА_2 , про проведення судового засідання з розгляду кримінального провадження №12023162240000598, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20 травня 2023 року за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів за допомогою системи ВКЗ (захищений відеозв`язок з судом) ( адреса для зв`язку - ІНФОРМАЦІЯ_1) -

ВСТАНОВИВ:

28 листопада 2024 року до суду надійшло кримінальне провадження №12023162240000598, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20 травня 2023 року, щодо ОСОБА_2 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.

Відповідно до вимог ст.35 КПК України автоматизованою системою документообігу суду 28 листопада 2024 року вказані матеріали кримінального провадження визначені для проведення судового провадження судді Саратського районного суду Одеської області ОСОБА_1 .

Підготовче судове засідання призначено на 13 грудня 2024 року о 10 годині 00 хвилин, яке відкладено розглядом на 30.01.2025 року о 09-00 год., яке не відбулось та перенесене на 25.02.2025 року о 12-30 год.

До Саратського районного суду Одеської області від ОСОБА_2 та його захисника адвоката ОСОБА_3 надійшли клопотання про проведення підготовчого судового засідання та наступних судових засідань в режимі відеоконференції.

У своєму клопотанні адвокатом ОСОБА_3 заявленого в інтересах обвинуваченого за ч.2 ст.286 КК України ОСОБА_2 та обвинувачений ОСОБА_2 просять провести підготовче судове засідання з розгляду кримінального провадження відносно ОСОБА_2 призначене на 25.02.2025 року о 12-30 год. та наступні судові засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою системи ВКЗ (захищений відеозв`язок з судом) ( адреса для зв`язку - ІНФОРМАЦІЯ_1), з урахуванням віддаленості суду від місця проживання ОСОБА_2 , военного стану введеного на України та стану здоров`я обвинуваченого ОСОБА_2 , оскільки останній перебував на стаціонарному лікуванні з 30.01.2025 року по 10.02.2025 року з діагнозом: цукровий діабет 2 тип, сере дньої тяжкості, у стадії субкомпенсації, хронічний пієлонефріт у стадії несмтійкої ремісії, Хронічний стеатогепатіт із мінімальним ступенем лабораторної активності. Кардіоміодтистрофія СН-0.

Суд вважає, що клопотання захисника обвинуваченого та самого обвинуваченого підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно зі статті 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи й установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією України й законами України, а також на те, що відповідно до ст. 26 цього Закону скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

Згідно з ч.1 ст.1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

Згідно пунктів 1, 4 ч. 1 ст. 336 КПК України передбачено, що судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин та необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження;

Згідно ч. 2 ст. 336 КПК України суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 336 КПК України застосовувані в дистанційному судовому провадженні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення і звуку, дотримання принципу гласності та відкритості судового провадження, а також інформаційну безпеку. Учасникам кримінального провадження має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового провадження, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов`язки, передбачені цим Кодексом.

Згідно вимог ч. 7 ст. 11 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом.

У відповідності до Листа Верховного Суду № 1/0/2-22 03.03.2022 року «Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану» та Рекомендацій Ради суддів України від 02.03.2022 року якщо через об`єктивні обставини учасник кримінального провадження не може брати участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК України, як виняток можна допускати участь такого учасника в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою інших засобів, при цьому треба звернути увагу на роз`яснення такому учаснику його процесуальних прав та обов`язків.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами), затвердженим Законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан, який діє з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року до теперішнього часу. У частині третій статті 314 КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти такі рішення: 1) затвердити угоду або відмовити в затвердженні угоди та повернути кримінальне провадження прокурору для продовження досудового розслідування в порядку, передбаченому статтями 468-475 цього Кодексу; 2) закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу; 3) повернути обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурору, якщо вони не відповідають вимогам цього Кодексу; 4) направити обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження; 5) призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру; 6) доручити представнику персоналу органу пробації скласти досудову доповідь.

Із врахуванням того, що в Україні введено воєнний стан, територіальної віддаленості місця проживання обвинуваченого від місцезнаходження Саратського районного суду Одеської області, який розташований за адресою: Одеська область, смт.Сарата вул. Крістіана Вернера, буд. № 105, та огляду на те, що ухвала суду про призначення судового розгляду на підставі обвинувального акту є одним із судових рішень, підготовче судове засідання слід провести за участю в ньому обвинуваченого в режимі відеоконференції.

Не підлягає задоволенню клопотання адвоката , заявленого в інтересах обвинуваченого та клопотання самого обвинуваченого ОСОБА_2 про проведення всіх наступних судових засідань по даній справі у режимі відеоконференції.

Відповідно до ч.2 ст.318 КПК України судовий розгляд здійснюється в судовому засіданні з обов`язковою участю сторін кримінального провадження, крім випадків, передбачених цим Кодексом. У судове засідання викликаються потерпілий та інші учасники кримінального провадження.

Клопотання захисника та самого обвинуваченого не містить викладу об`єктивних причин, які перешкоджають з`явитися до суду ОСОБА_2 , який має статус обвинуваченого та відповідно зобов`язаний в силу ч.7 ст. 42 КПК України прибувати за викликом до суду.

Відповідно до вимог пунктів 3 та 8 частини 1 статті 138 КПК України, поважними причинами неприбуття особи на виклик є обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини) та інші обставини, які об`єктивно унеможливлюють з`явлення особи на виклик.

З правом особи бути обізнаним про судовий виклик кореспондується безумовний обов`язок такої особи з`явитися до суду в визначений день та час. В протилежному випадку, залежно від обставин справи, неприбуття особи на виклик може бути розцінене судом як переховування від суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, та мати наслідком здійснення судом заходів процесуального примусу або, у відповідних випадках, суд буде зобов`язаний розпочати розгляд справи в порядку досудового розслідування або спеціального судового розгляду (in absentia). І такі дії суду будуть відповідати вимогам рішень Європейського суду з прав людини «Лена Атанасова проти Болгарії» (Lena Atanasova v. Bulgaria, § 52) та «Сейдовіч проти Італії» (Sejdovic v. Italy, [ВП], §§ 86-87).

Як передбачено ст. 323 КПК України якщо обвинувачений, до якого не застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, не прибув за викликом у судове засідання, суд відкладає судовий розгляд, призначає дату нового засідання і вживає заходів до забезпечення його прибуття до суду.

Разом з тим, відповідно до ч.ч.1, 2, 6 ст.22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Вищевказане у поєднанні із положеннями ч.1 ст.336 КПК вказує на те, що клопотання стосовно проведення судового засідання у режимі відеоконференції має містити не лише наведення фактів, наявність яких обумовлює потребу в дистанційному судовому провадженні, але й до нього зазвичай повинні бути долучені докази, які б підтверджували існування однієї з підстав, передбачених у ч.1 ст.336 КПК України. Тобто сама по собі наявність клопотання сторін судового провадження про проведення судового засідання в режимі відеоконференції не покладає на суд обов`язку його задоволення.

Так, дійсно відповідно до п.10 рекомендацій Ради суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану від 02.03.2022 року, якщо за об`єктивних обставин учасник провадження не може брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою технічних засобів, визначених КПК, як виняток допускати участь такого учасника в режимі відеоконференції за допомогою будь-яких інших технічних засобів, в тому числі і власних.

Крім того, якщо через об`єктивні обставини учасник кримінального провадження не може брати участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК, як виняток можна допускати участь такого учасника в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою інших засобів, при цьому треба звернути увагу на роз`яснення такому учаснику його процесуальних прав та обов`язків (п.7 листа Верховного Суду № 1/0/2-22 від 03.03.2022 «Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану»).

Захисник та обвинувачений, документально не підтверджують існування обставин, які б об`єктивно перешкоджали ОСОБА_2 прибути до суду та прийняти участь у судовому засіданні.

В своїх клопотаннях захисник та обвинувачений лише узагальнено зазначає місце проживання обвинуваченого ОСОБА_2 , стан його здоров`я, перебування на стаціонарному лікуванні в терапевтичному відділенню на ендокринологічному ліжку з 30.01.2025 року по 10.02.2025 року, який у подальшому виписаний з лікарні у задовільному стані. Наявність лише воєного стану не може бути єдиною підставою для проведення судового засідання в режимі відеоконференції.

Водночас проведення судового розгляду у кримінальному провадженні, за допомогою власних засобів зв`язку, у тому числі з використанням програми ЕСІТС, положеннями чинного законодавства не регламентовано (ухвала Верховного Суду від 12.05.2022 у справі № 442/3912/19).

На підставі викладеного та керуючись ст. 336 КПК України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання захисника обвинуваченого за ч.2 ст.286 КК України ОСОБА_2 , адвоката ОСОБА_3 та клопотання обвинуваченого ОСОБА_2 про проведення судового засідання з розгляду кримінального провадження №12023162240000598, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20 травня 2023 року за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів за допомогою системи ВКЗ (захищений відеозв`язок з судом) ( адреса для зв`язку - ІНФОРМАЦІЯ_1) підготовчого судового засідання призначеного на 24.02.2025 року о 12-30 год та всіх судових засідань по справі - задовольнити частково.

Підготовче судове засідання призначене на 24.02.2025 року о 12 год. 30 хв., здійснювати дистанційно, у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи ВКЗ (захищений відеозв`язок з судом) ( адреса для зв`язку - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за участі захисника обвинуваченого за ч.2 ст.286 КК України ОСОБА_2 .

У задоволенні клопотання захисника обвинуваченого за ч.2 ст.286 КК України ОСОБА_2 , адвоката ОСОБА_3 та клопотання обвинуваченого ОСОБА_2 про проведення судового засідання з розгляду кримінального провадження №12023162240000598, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20 травня 2023 року за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів за допомогою системи ВКЗ (захищений відеозв`язок з судом) ( адреса для зв`язку - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в судових засіданнях, - відмовити.

Копію ухвали направити захиснику - адвокату ОСОБА_3 та обвинуваченому ОСОБА_2 , для відома та виконання.

Попередити захисника обвинуваченого за ч.2 ст.286 КК України ОСОБА_2 , адвоката ОСОБА_3 та обвинуваченого ОСОБА_2 , що ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку, тощо, несе учасник справи, який подав відповідну заяву.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудСаратський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення24.02.2025
Оприлюднено27.02.2025
Номер документу125365998
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами

Судовий реєстр по справі —513/1498/24

Ухвала від 08.04.2025

Кримінальне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 06.03.2025

Кримінальне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 03.03.2025

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Артеменко І. А.

Ухвала від 27.02.2025

Кримінальне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 26.02.2025

Кримінальне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 25.02.2025

Кримінальне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 24.02.2025

Кримінальне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 30.01.2025

Кримінальне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 12.12.2024

Кримінальне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 03.12.2024

Кримінальне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні