Повістка
від 24.02.2025 по справі 935/1020/23
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УКРАЇНА

Житомирський апеляційнийсуд Справа №935/1020/23 Головуючий у 1-й інст.Василенко Р.О.

Категорія 32 Доповідач Коломієць О.С.

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 року Житомирський апеляційний суд у складі:

головуючого судді Коломієць О.С.

суддів Талько О.Б., Шевчук А.М.

за участю секретаря

судового засідання Драч Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі заяву представника ОСОБА_1 адвоката Варцаби Сергія Анатолійовича про ухвалення додаткового рішення

у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «САДОВЕ-АГРО» до ОСОБА_1 про визнання договору оренди неукладеним та стягнення безпідставно набутих коштів

за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Варцаба Сергій Анатолійович

на рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 05 липня 2024 року

встановив:

У квітні 2023 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив, з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 27.02.2024 року, визнати неукладеним договір оренди земельної ділянки від 10 січня 2020 року та стягнути з відповідача на користь позивача 5 250,00 грн. безпідставно набутих грошових коштів.

Рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 05 липня 2024 року позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ТОВ «САДОВЕ-АГРО» 5 250,00 грн. безпідставно набутих грошових коштів та 2 684,00 грн. сплаченого судового збору. В задоволенні позову в частині визнання договору оренди земельної ділянки неукладеним відмовлено.

Постановою Житомирського апеляційного суду від 27 січня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 ,інтереси якоїпредставляє адвокатВарцаба СергійАнатолійович, задоволено. Рішення Коростишівського районного суду Житомирськоїобласті від05липня 2024року в частині стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «САДОВЕ-АГРО» безпідставно набутих коштів в розмірі 5 250,00 грн. та судового збору в розмірі 2 684,00 грн. скасовано та постановлено нове судове рішення про відмову у задоволенні цих вимог. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «САДОВЕ-АГРО» на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 6 441,60 грн.

31 січня 2025 року представник ОСОБА_1 адвокат Варцаба С.А. подав до апеляційного суду заяву про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, понесених під час апеляційного розгляду справи, у розмірі 30 000,00 грн.

Представник ТОВ «САДОВЕ-АГРО» подав до суду заперечення на заяву відповідача про стягнення витрат на правничу допомогу, в якій просить зменшити розмір витрат, які підлягають розподілу між сторонами у даній справі, до 3000,00 грн. Вказує, що сума правничої допомоги в розмірі 30000,00 грн. є надзвичайно завищеною із заявленими вимогами позивача, а саме з ціною позову 5250,00 грн, не є співмірною із складністю справи, кількостями засідань, сформованих процесуальних документів та витрат по справі.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що заява підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати.

Згідно із частини 1 статті 382 ЦПК України, суд апеляційної інстанції у постанові, зокрема вирішує питання щодо розподілу судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.

У статті 141 ЦПК України визначено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову на відповідача; у разі відмови в позові на позивача; у разі часткового задоволення позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до частини 8 статті 141 ЦПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку із розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів. Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Представником відповідача адвокат Варцаба С.А. у поданій до суду апеляційній скарзі просив здійснити розподіл судових витрат за наслідками розгляду апеляційної скарги. Вказував, що попередній розрахунок суми судових витрат складає 30000,00 грн. Докази понесених судових витрат у зв`язку із апеляційним розглядом справи будуть подані протягом п`яти днів з дня ухвалення судового рішення.

Згідно з положеннями статті 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися в ці правовідносини.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру з огляду на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Так, у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 28 листопада 2002 року «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Чинне цивільне-процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.

Відповідно до статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, у тому числі, гонорар адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Судом встановлено, що інтереси ОСОБА_1 у суді апеляційної інстанції представляв адвокат Варцаба С.А.

Надання адвокатом Варцабою С.А. професійної правничої допомоги при розгляді справи в суді апеляційної інстанції підтверджується, зокрема:

- договором про надання правової допомоги від 23.06.2023 року (а.с.178-179);

- додатковою угодою від 29.07.2024 року до договору про надання правової допомоги від 23.06.2023 року (а.с.180);

- актом про прийняття-передачі наданих послуг від 27.01.2025 року (а.с.181);

- ордером про надання правничої (правової) допомоги серії ВХ №1058483 від 03.08.2024 року про представництво інтересів ОСОБА_1 адвокатом Варцабою С.А. у Житомирському апеляційному суді (а.с.177).

Відповідно до пункту 4.1., 4.2. договору про надання правової допомоги від 23.06.2023 року на визначення розміру гонорару адвоката впливають строки, ступінь важкості справи, обсяг правових послуг, необхідних для досягнення бажаного результату та належного виконання окремих доручень клієнта. Гонорар адвоката погоджується за взаємною угодою сторін та оформляється додатковою угодою до цього договору.

У пункті 3 додаткової угоди від 29.07.2024 року до договору про надання правової допомоги від 23.06.2023 року передбачено, що гонорар адвоката з урахуванням п.4.1. договору є фіксованим та становить 30000,00 грн., що включає в себе всі витрати, які нестиме адвокат, у зв`язку із надання послуг клієнту.

У відповідності до акту про прийняття-передачі наданих послуг від 27.01.2025 року загальна вартість послуг складає 30 000,00 грн. Сторони погодили та підтверджують професійну правничу (правову) допомогу (адвокатські послуги) під час судового розгляду Житомирським апеляційним судом цивільної справи №935/1020/23 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 05 липня 2024 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «САДОВЕ-АГРО» до ОСОБА_1 про визнання договору оренди неукладеним та стягнення безпідставно набутих коштів.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаними адвокатом робами (наданими послугами); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, у тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може за клопотанням іншої сторони зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до частини шостої статті 137 ЦПК України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

У частині третій статті 141 ЦПК України передбачено, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Тобто, ЦПК України передбачено критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи.

Принцип змагальності знайшов своє втілення, зокрема, у положеннях частин п`ятої та шостої статті 137 ЦПК України, відповідно до яких саме на іншу сторону покладено обов`язок обґрунтування наявності підстав для зменшення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, а також обов`язок доведення їх неспівмірності, тому при вирішенні питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу слід надавати оцінку виключно тим обставинам, щодо яких інша сторона має заперечення.

Відповідно до частини п`ятої статті 137 ЦПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 02.11.2021 року у справі №346/5196/19 зроблено висновок, що витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 137 ЦПК України).

Оцінюючи заявлений стороною відповідача розмір витрат на професійну правничу допомогу, понесених ОСОБА_1 , у суді апеляційної інстанції при перегляді у апеляційному порядку судового рішення суду першої інстанції, на предмет їх пропорційності складності справи, колегія суддів погоджується із доводами представника позивача про їх завищений розмір.

З урахуванням викладеного, враховуючи принципи розумності, справедливості і співмірності, складність справи та обсяг виконаних адвокатом робіт та часом, витраченим на їх виконання, наявність поданих стороною позивача заперечень щодо заявленого розміру витрат на правничу допомогу, колегія суддів дійшла висновку, що заява представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Варцаби С.А. підлягає до часткового задоволення та з позивача ТОВ«САДОВЕ-АГРО» на користь відповідача ОСОБА_1 підлягають стягненню понесені і документально підтвердженні витрати на правничу допомогу в сумі 3 000,00 грн.

Керуючись ст. 141, 270, 367, 368, 381-384 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Заяву представника ОСОБА_1 адвоката Варцаби Сергія Анатолійовича про стягненнявитрат назабезпечення професійноїправничої допомогизадовольнитичастково.

Постановити у справі за позовом Товариства зобмеженою відповідальністю«САДОВЕ-АГРО»до ОСОБА_1 про визнання договору оренди неукладеним та стягнення безпідставно набутих коштів додаткову постанову.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «САДОВЕ-АГРО» на користь ОСОБА_1 понесені під час апеляційного розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3 000,00 грн.

Додаткова постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст додаткової постанови складено 27 лютого 2025 року.

Головуючий Судді

СудЖитомирський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення24.02.2025
Оприлюднено03.03.2025
Номер документу125471903
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —935/1020/23

Ухвала від 26.03.2025

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Василенко Р. О.

Повістка від 24.02.2025

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Повістка від 24.02.2025

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Постанова від 27.01.2025

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Ухвала від 03.02.2025

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Постанова від 27.01.2025

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Ухвала від 22.01.2025

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Ухвала від 08.08.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні