ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" березня 2025 р. м. Київ Справа № 910/1501/24
Господарський суд Київської області у складі головуючої судді Третьякової О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу №910/1501/24
За позовом Вишгородського міського комунального підприємства «Водоканал» (07301, Київська обл., м. Вишгород, вул. Набережна, 8а)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аларіт-Пром» (01103, м. Київ, вул. Німанська, 10)
про стягнення 60784,85 грн,
без повідомлення (виклику) сторін.
Обставини справи:
До Господарського суду Київської області від Господарського суду міста Києва в порядку ст.31 Господарського процесуального кодексу України надійшла позовна заява Вишгородського міського комунального підприємства «Водоканал» з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аларіт-Пром» про стягнення 60784,85 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором №745Н від 01.12.2020 з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: вулиця Ватутіна, 69 Г, місто Вишгород, Київська область.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 08.03.2024 відкрито провадження у справі №910/1501/24, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у зв`язку з малозначністю справи в порядку п.1 ч.5 ст.12, ч.1 ст.247, ч.1 ст.250 Господарського процесуального кодексу України, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов та заперечень на відповідь на відзив, позивачу - строк для подання відповіді на відзив та ін.
До Господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позовних вимог заперечує повністю, мотивуючи тим, що відповідачем вода в обсягах, визначених позивачем, у розмірі 3376 куб.м. станом на 01.05.2022 не соживалась, позаяк, як вказує відповідач його середній показник споживання води коливається на рівні 13-45 куб.м. на місяць. Крім того відповідач звертає увагу на те, що період, за який виникло споживання води на рівні 3376 куб.м., припадає на час ведення активних бойових дій на території міста Києва та Київської області, діяльність товариства у вказаний період фактично не велась, що також підтверджується розрахунком позивача за квітень-березень 2022, за яким споживання води визначено на рівні 0 кубів.
Відповідач зазначає, що в процесі з`ясування обставин надмірного споживання води ним, за участю представників позивача, виявлено та зафіксовано актом від 31.05.2022 незаконну врізку до мереж водопостачання на території сусідньої організації ТОВ «ПМК-43».
Як зазначає відповідач, він неодноразово звертався до позивача з питанням врегулювання заборгованості шляхом притягнення до відповідальності ТОВ «ПМК-43», проте позивач на вказані звернення не відреагував.
Відповідач стверджує, що на його балансі не перебували мережі водопостачання до об`єкта за вказаною у договорі адресою, також відповідач не підписував жодних актів розмежування відповідальності та не приймав від позивача жодних комунікацій на свій баланс.
До Господарського суду Київської області від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач проти доводів відповідача викладених у відзиві на позовну заяву заперечує, мотивуючи тим, що саме відповідач несе відповідальність за цілісність та неушкодженість засобів обліку і контролю споживання води, обладнання водомірного вузла та водопровідного вводу, гідрантів, запірнорегулюючої арматури та інших водопровідних пристроїв, що знаходяться на водопровідних вводах та мережах споживача незалежно від місця розташування, і цілісності пломб на них.
Крім того позивач зазначає, що у відповідності до умов укладеного між сторонами договору у разі незгоди щодо кількості або вартості отриманих послуг відповідач зобов`язаний у п`ятиденний термін з дня отримання рахунку направити до позивача уповноваженого представника з відповідними обґрунтовуючими документами для врегулювання розрахунків. У разі невиконання цієї умови рахунки позивача вважаються дійсними та такими, що підлягають оплаті відповідачем. Оскільки жодних зауважень, скарг, претензій від відповідача на адресу позивача не надходило, останній вважає що відповідачем повністю погоджено кількість та вартість отриманих ним послуг, проте оплата за надані послуги здійснюються відповідачем несвоєчасно та не в повному обсязі.
До Господарського суду Київської області від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач доводи позивача заперечує, вважаючи себе неналежним відповідачем у цьому спорі.
Розглянувши подані документи і матеріали, проаналізувавши позовні вимоги, з`ясувавши всі фактичні обставин справи, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив та заперечення на відповідь на відзив, оцінивши наявні докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд
встановив:
Між Вишгородським міським комунальним підприємством «Водоканал» (далі виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аларіт-Пром» (далі споживач) укладено договір з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведенням від 01.12.2020 №745Н (далі договір), відповідно до умов якого виконавець зобов`язується надавати споживачеві послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а споживач зобов`язується оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у порядку, строки та на умовах, передбачених договором (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору виконавець забезпечує якість питної води відповідно до вимог державних санітарних норм і правил з тиском питної води відповідно до параметрів, встановлених державними будівельними нормами, на межі інженерно-технічних систем постачання послуги виконавця та інженерно-технічних систем споживача.
Згідно з п.3 договору послуги надаються споживачеві безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Послуга з централізованого водовідведення надається у мережі виконавця з мереж споживача за умови справності мереж споживача.
Відповідно до пп.2, 4 п.4 договору адреса об`єкта водоспоживання: вул. Ватутіна, будинок 69 Г, квартира (приміщення) -, місто (селище, село) Вишгород, індекс 07301, район Вишгородський, область Київська; абонентський номер споживача В1783.
Тарифи на послуги встановлюються уповноваженим законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону і становлять: на послугу з централізованого водопостачання 15,94 гривень за 1 куб. метр в т.ч. ПДВ; на послугу з централізованого водовідведення 15,84 гривень за 1 куб. метр в т.ч. ПДВ. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну тарифів на послуги виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам із зазначенням рішення відповідних органів. У разі зміни тарифів у період дії договору нові тарифи застосовуються з моменту їх введення в дію без внесення додаткових змін до договору (п.5 договору).
Відповідно до п.10 договору оператор зовнішніх інженерних мереж, до яких приєднана будівля, маж право доступу до приміщень у будівлі, де встановлено вузли комерційного обліку, для проведення їх обслуговування та/або заміни, а також для зняття показань.
Згідно з п.11 договору виконавець має право доступу до будівель, приміщень і споруд, у яких встановлено вузли комерційного обліку для проведення перевірки схоронності таких вузлів обліку та зняття показань.
Ведення обліку послуг з централізованого водопостачання здійснюється за показаннями вузла комерційного обліку, прийнятого виконавцем на абонентський облік. У разі наявності у споживача кількох об`єктів водоспоживання, оснащених вузлами обліку, ведення обліку наданих послуг здійснюється з урахуванням показань усіх засобів обліку, прийнятих виконавцем на абонентський облік (п.16 договору).
Відповідно до п.17 договору розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, якщо інше не визначено договором. Рахунки на оплату послуг формуються виконавцем на основі показань вузла (вузлів) комерційного обліку відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та надаються споживачеві (його представникові) не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги. Рахунки надаються у паперовому вигляді. За згодою споживача рахунки можуть надаватись в електронному вигляді, зокрема шляхом доступу до електронних систем обліку розрахунків. Рахунки надаються споживачеві на безоплатній основі.
Згідно з п.20 договору обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води (у разі наявності).
Відповідно до п.23 договору оплата послуг здійснюється в безготівковій або готівковій формі. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів. У разі авансової оплати послуг виконавець періодично оди раз на шість місяців здійснює перерахунок плати за фактично надані послуги, про що повідомляє споживачеві.
Згідно з пп.1 п.30 договору споживач має право на підключення в установленому порядку до систем централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до пп.2 п.30 договору споживач має право на забезпечення питною водою, якість якої відповідає державним санітарним нормам та правилам, кількість і режим подання якої визначаються на договірних засадах, в обсязі, не меншому від нормативів питного водопостачання.
Споживач має право на своєчасне одержання послуги належної якості згідно із законодавством і умовами договору (пп.6 п.30 договору).
Відповідно до пп.1 п.31 договору споживач зобов`язаний раціонально використовувати питну воду, не допускати її витоки.
Згідно з пп.3 п.31 договору споживач зобов`язаний утримувати в належному технічному і санітарному стані водопровідні мережі та обладнання.
Відповідно до пп.6 п.31 договору споживач зобов`язаний забезпечувати цілісність обладнання вузлів обліку послуг та не втручатись в їх роботу.
Споживач зобов`язаний оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені договором (пп.8 п.31 договору).
Згідно з пп.1 п.32 договору виконавець має право здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будівель, вимагати термінового усунення витоків з водопровідних мереж та обладнання, забезпечувати встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку питної води відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Згідно з пп.2 п.32 договору виконавець має право вимагати від споживача дотримання правил експлуатації жилих приміщень та прибудинкової території, санітарно-гігієнічних правил і правил пожежної безпеки, вимог інших нормативно-правових актів у сфері комунальних послуг.
Відповідно до пп.6 п.32 договору виконавець має право звертатись до суду в разі порушення споживачами умов договору.
Договір укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на один рік (п.52 договору).
Відповідно до п.65 договору споживач зобов`язаний обладнати засобами обліку води власні системи водопостачання з усіх джерел (у тому числі з артезіанських свердловин, при наявності їх у споживача). Застосовувати лише засоби обліку, які включені у відповідний Державний реєстр або пройшли державну метрологічну атестацію, а також пройшли відповідну метрологічну повірку і опломбовані уповноваженими представниками виконавця. Проводити повірку, ремонт і обслуговування засобів обліку води за свій рахунок. Нести відповідальність за цілісність та неушкодженість засобів обліку і контролю споживання води, обладнання водомірного вузла та водопровідного вводу, гідрантів, запірнорегулюючої арматури та інших водопровідних пристроїв, що знаходяться на водопровідних вводах та мережах споживача незалежно від місця розташування, і цілісність пломб на них.
Відповідачем складено та подану позивачу звіти використання води його підприємством у період з січня 2022 по вересень 2023 з зазначенням обсягів використаної води, а саме за січень 2022 від 25.01.2022 №В1783 706 куб.м. (попередні 656 куб.м.) витрати 46 куб.м., за лютий 2022 від 23.02.2022 №В1783 743 куб.м. (попередні 702 куб.м.) витрати 41 куб.м., за березень, квітень, травень 2022 від 25.04.2022 №В1783 815 куб.м. (попередні 743 куб.м.) витрати 72 куб.м., (4119 куб.м. по акту (попередні 743 куб.м.) витрати 3304 куб.м.), за червень 2022 від 23.06.2022 №В1783 4142 куб.м. (попередні 4119 куб.м.) витрати 23 куб.м., за липень 2022 від 25.07.2022 №В1783 4166 куб.м. (попередні 4142 куб.м.) витрати 24 куб.м., за серпень 2022 від 24.08.2022 №В1783 4188 куб.м. (попередні 4166 куб.м.) витрати 22 куб.м., за вересень 2022 №1783 4207 куб.м. (попередні 4188 куб.м.) витрати 19 куб.м., за жовтень 2022 від 24.10.2022 №В1783 4224 куб.м. (попередні 4207 куб.м.) витрати 17 куб.м., за грудень 2022 від 26.12.2022 №В1783 4253 куб.м. (попередні 4239 куб.м.) витрати 14 куб.м., за січень 2023 від 25.01.2023 №В1783 4265 куб.м. (попередні 4253 куб.м.) витрати 12 куб.м., за лютий 2023 від 25.02.2023 №В1783 4288 куб.м. (попередні 4265 куб.м.) витрати 23 куб.м., за березень 2023 від 24.03.2023 №В1783 4312 куб.м. (попередні 4288 куб.м.) витрати 24 куб.м., за квітень 2023 від 24.03.2023 №В1783 4325 куб.м. (попередні 4312 куб.м.) витрати 13 куб.м., за травень 2023 від 24.05.2023 №В1783 4348 куб.м. (попередні 4325 куб.м.) витрати 23 куб.м., за червень 2023 від 26.06.2023 №В1783 4372 куб.м. (попередні 4348 куб.м.) витрати 24 куб.м., за липень 2023 від 25.07.2023 №В1783 4398 куб.м. (попередні 4372 куб.м.) витрати 26 куб.м., за серпень 2023 від 25.08.2023 №В1783 4432 куб.м. (попередні 4398 куб.м.) витрати 34 куб.м., за вересень 2023 від 25.09.2023 №В1783 4464 куб.м. (попередні 4432 куб.м.) витрати 32 куб.м.
За надані послуги у період з 29.12.2021 по 23.02.2022 та з 01.06.2022 по 27.09.2023 позивачем надано відповідачу послуги з постачання холодної води на загальну суму 8549,43 грн, що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) за договором надання послуг 745Н від 01.12.2020 від 25.01.2022 (за період з 29.12.2021 по 25.01.2022) №В1783/0122/1 на суму 825,47 грн, від 23.02.2022 (за період з 26.01.2022 по 23.02.2022) №В1783/0222/1 на суму 742,92 грн, від 24.06.2022 (за період з 01.06.2022 по 24.06.2022) №В1783/0622/1 на суму 425,77 грн, від 26.07.2022 (за період з 25.06.2022 по 26.07.2022) №В1783/0722/1 на суму 443,89 грн, від 25.08.2022 (за період з 27.07.2022 по 25.08.2022) №В1783/0822/1 на суму 407,65 грн, від 26.10.2022 (за період з 27.09.2022 по 25.10.2022) №В1783/1022/1 на суму 317,05 грн, від 24.11.2022 (за період з 26.10.2022 по 25.11.2022) №В1783/1122/11 на суму 280,81, від 26.12.2022 (за період з 26.11.2022 по 26.12.2022) №В1783/1222/1 на суму 262,69 грн, від 26.01.2023 (за період з 27.12.2022 по 26.01.2023) №В1783/10123/1 на суму 272,78 грн, від 27.02.2023 (за період з 27.01.2023 по 27.02.2023) №В1783/0223/1 на суму 529,07 грн, від 27.03.2023 (за період з 28.02.2023 по 27.03.2023) №В1783/0323/1 на суму 551,59 грн, від 25.04.2023 (за період з 28.03.2023 по 24.04.2023) №В1783/0423/1 на суму 303,83 грн, від 25.05.2023 (за період з 25.04.2023 по 24.05.2023) №В1783/0523/1 на суму 529,07 грн, від 26.06.2023 (за період з 25.05.2023 по 26.06.2023) №В1783/0623/1 на суму 551,59 грн, від 26.07.2023 (за період з 27.06.2023 по 26.07.2023) №В1783/0723/1 на суму 596,64 грн, від 28.08.2023 (за період з 27.07.2023 по 28.08.2023) №В1783/0823/1 на суму 776,83 грн, від 27.09.2023 (за період з 29.08.2023 по 27.09.2023) №В1783/0923/1 на суму 731,78 грн.
31.05.2022 представник позивача за участю представника відповідача провів обстеження водопровідних та каналізаційних систем, приладів та пристроїв на них, дотримання вимог нормативно-правових актів з питань водопостачання та водовідведення та виконав роботу контролю приладів обліку, встановлених на водопровідних мережах, після вузла обліку ш100 мм.
В ході проведеного обстеження виявлено, що сусідня організація ПРАТ ПМК-43, ймовірно здійснила незаконну врізку в водопровідну мережу, яка знаходиться в користуванні ТОВ «Аларіт-Пром». В результаті пошкодження даної врізки виник витік води (через зірвану муфту за загорожею ПМК-43). Втрати водопровідної мережі ТОВ «Аларіт-Пром складають 3300 куб.м. (4115 куб.м. фактичні показання лічильника відповідача) (815 куб.м. останні зафіксовані показання лічильника відповідачем).
За наслідком здійсненого огляду та виявлених порушень представниками позивача та відповідача складено та підписано акт від 31.05.2022 №б/н.
На оплату вартості наданих послуг з поставки води у період з 29.12.2021 по 27.09.2023, позивачем виставлено відповідачу відповідні рахунки від 25.01.2022 №В1783/0122/1 на суму 825,47 грн, від 23.02.2022 №В1783/0222/1 на суму 742,92 грн, від 31.05.2022 №В1783/0522/1 (за період з 24.02.2022 по 31.05.2022) на суму 61182,13 грн, від 24.06.2022 №В1783/0622/1 на суму 425,77 грн, від 26.07.2022 №В1783/0722/1 на суму 443,89 грн, від 26.07.2022 №В1783/0722/1 на суму 416,86 грн, від 25.08.2022 №В1783/0822/1 на суму 407,65 грн, від 26.09.2022 №В1783/0922/1 на суму 353,29 грн, від 26.10.2022 №В1783/1022/1 на суму 317,05 грн, від 25.11.2022 №В1783/1122/1 на суму 280,81 грн, від 26.12.2022 №В1783/1222/1 на суму 262,69 грн, від 26.01.2023 №В1783/0123/1 на суму 272,78 грн, від 27.02.2023 №В1783/0223/1 на суму 529,07 грн, від 27.03.2023 №В1783/0323/1 на суму 551,59 грн, від 25.04.2023 №В1783/0423/1 на суму 303,83 грн, від 25.05.2023 №В1783/0523/1 на суму 529,07 грн, від 26.06.2023 №В1783/0623/1 на суму 551,59 грн, від 26.07.2023 №В1783/0723/1 на суму 596,64 грн, від 28.08.2023 №В1783/0823/1 на суму 776,83 грн, від 27.09.2023 №В1783/0923/1 на суму 731,78 грн.
Відповідач звернувся до позивача з листом б/№ від б/д, в якому просив здійснити перерахунок заборгованості, та вжити заходи для усунення порушення використання систем централізованого водопостачання, оскільки ПрАТ «ПМК-43» здійснило незаконну врізку в водопровідну мережу. Також відповідач зазначив, що ним у період з 24.02.2022 по 31.05.2022 не споживалась вода у зазначених в акті від 31.05.2022 №б/н обсягах, а відтак відсутній обов`язок щодо оплати вартості таких послуг.
У відповідь на вказаний лист відповідача позивач листом від 01.06.2023 №178 зазначив, що водопровідна мережа, до якої приєднано відповідача, належить користувачу та не перебуває на балансі позивача. Крім того, позивач зазначив, що ПрАТ «ПМК-43» не є споживачем послуг з водопостачання та з даною компанією договір на надання таких послуг не укладався. Позивач у даному листі рекомендував відповідачу звернутись до суду з позовом до зазначеного підприємства для компенсації завданих відповідачу збитків.
Позивач звертався до відповідача з претензією від 03.10.2023 №113-ю, якою вимагав терміново погасити наявну заборгованість за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у розмірі 60784,85 грн.
У відповідь на вказану претензію, відповідач листом відмовився виконати вимоги позивача зазначені в претензії, мотивуючи тим, що позивачем зазначені послуги не отримувались, а вода на вказану суму не використовувалась, позаяк зазначені втрати води спричинені незаконною врізкою ПрАТ «ПМК-43» в мережу водопостачання, про що складено акт від 31.05.2022 №б/н, з огляду на що, на переконання відповідача, саме вказане підприємство має нести відповідальність та сплатити зазначену заборгованість.
Враховуючи те, що відповідач за надані послуги в повному обсязі не розрахувався, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з відповідача суми основного боргу.
Згідно з ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Нормами ст.173 Господарського кодексу України встановлено, що господарським визначається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншими учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Приписами ч.1 ст.175 Господарського кодексу України встановлено, що майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Так, в силу ст.526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Положеннями ч.1 ст.901 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч.1 ст.903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Враховуючи, що відповідач свої грошові зобов`язання перед позивачем своєчасно та в повному обсязі не виконав, сума основного боргу відповідачем не сплачена, доказів протилежного матеріали справи не містять, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу в розмірі 60784,85 грн підлягають задоволенню, як такі, що є обґрунтованими, доведеними та відповідачем належним чином не спростованими.
Щодо заперечень відповідача проти позову, викладених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив, які зводяться до того, що ним фактично не споживались обсяги води у розмірі 3376 куб.м., вказана заборгованість виникла внаслідок незаконної врізки до мереж водопостачання на території сусідньої організації ПрАТ «ПМК-43», тому відповідач є неналежним відповідачем у даній справі, суд зазначає.
Відповідно до акта прийняття-заміни лічильників холодної води від 23.06.2020 №1097/262 відповідачу встановлено лічильник холодної води та прийнято виконавцем на комерційний облік в загальному колодязі, марки Sensus, №1911759378, з показаннями 00000 м3, та опломбовано пломбою №3860513. В акті обстеження від 31.05.2022 №б/н представниками позивача та відповідача зафіксовано показання лічильника, а саме 4115 куб.м. Перелічені документи в копіях наявні в матеріалах справи.
Згідно з п.16 договору ведення обліку послуг з централізованого водопостачання здійснюється за показаннями вузла комерційного обліку, прийнятого виконавцем на абонентський облік. У разі наявності у споживача кількох об`єктів водоспоживання, оснащених вузлами обліку, ведення обліку наданих послуг здійснюється з урахуванням показань усіх засобів обліку, прийнятих виконавцем на абонентський облік (п.16 договору).
Згідно з п.20 договору обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води (у разі наявності).
Відповідно до пп.1 п.31 договору споживач зобов`язаний раціонально використовувати питну воду, не допускати її витоки.
Згідно з пп.3 п.31 договору споживач зобов`язаний утримувати в належному технічному і санітарному стані водопровідні мережі та обладнання.
Відповідно до пп.6 п.31 договору споживач зобов`язаний забезпечувати цілісність обладнання вузлів обліку послуг та не втручатись в їх роботу.
Споживач зобов`язаний оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені договором (пп.8 п.31 договору).
Відповідно до п.65 договору споживач зобов`язаний обладнати засобами обліку води власні системи водопостачання з усіх джерел (у тому числі з артезіанських свердловин, при наявності їх у споживача). Застосовувати лише засоби обліку, які включені у відповідний Державний реєстр або пройшли державну метрологічну атестацію, а також пройшли відповідну метрологічну повірку і опломбовані уповноваженими представниками виконавця. Проводити повірку, ремонт і обслуговування засобів обліку води за свій рахунок. Нести відповідальність за цілісність та неушкодженість засобів обліку і контролю споживання води, обладнання водомірного вузла та водопровідного вводу, гідрантів, запірнорегулюючої арматури та інших водопровідних пристроїв, що знаходяться на водопровідних вводах та мережах споживача незалежно від місця розташування, і цілісність пломб на них.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі Закон) рахунки на оплату наданої комунальної послуги формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, на основі показань вузла комерційного обліку відповідної комунальної послуги згідно з вимогами статей 9-11 цього Закону.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону обсяги споживання гарячої чи питної води визначаються за показаннями вузлів розподільного обліку, а у разі їх відсутності - за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування. Загальний обсяг споживання гарячої або питної води у такій будівлі визначається як сума обсягу, визначеного за допомогою вузлів розподільного обліку та розрахункового обсягу, визначеного за нормою споживання для споживачів, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.
Згідно з абз.3 ч.2 ст.11 Закону споживач щомісяця передає показання вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії виконавцю відповідних комунальних послуг або визначеній власником (співвласниками) іншій особі, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, у спосіб, передбачений договором. Виконавець періодично, не менше одного разу на рік, проводить контрольне зняття показань вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії у присутності споживача або його представника.
Відповідно до п.3 Розділу ІІ наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України «Про затвердження Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» від 27.06.2008 №190 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2008 за №936/15627 (далі Наказ) межею розподільчих мереж, які обслуговує виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, є перший колодязь із запірною арматурою у місці приєднання до водопровідної мережі споживача відповідно до акта розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. У випадку відсутності контрольного колодязя у місці приєднання, межею, яку обслуговує виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, є місце приєднання до мережі водопостачання та водовідведення споживача.
Згідно з п.1 розділу V Правил споживачі, які приєднані або мають намір приєднатися до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, зобов`язані забезпечити наявність у них засобів вимірювальної техніки, за умови їх відповідності вимогам Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки (далі - вузли комерційного обліку).
Відповідно до п.2 розділу V Правил оснащення об`єктів споживачів вузлами комерційного обліку здійснюється відповідно до Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09 серпня 2018 року №206, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2018 року за № 990/32442.
Згідно з п.2 розділу ХІ Правил виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення та споживачі зобов`язані забезпечити охорону і цілісність систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, які перебувають у них на балансі (трубопроводи, споруди, засоби обліку, люки, колодязі, гідранти), не допускати їх пошкодження, затоплення й розморожування, очищати від льоду та снігу ляди колодязів, стежити за цілісністю встановлених пломб, забезпечувати відведення поверхневих вод від колодязів.
Судом взято до уваги, що незаконна врізка в систему водопостачання відповідача здійснена після встановленого засобу обліку води відповідача, оскільки таке використання води обліковувалось саме його засобом комерційного обліку, та вказана обставина не заперечується сторонами у справі.
Отже, у відповідності до перелічених вище норм Закону, Правил та укладеного між сторонами договору, саме на відповідача покладено обов`язок забезпечити охорону і цілісність систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, забезпечення цілісності обладнання вузлів обліку послуг, та раціонального використання питної води та не допуску її витоків та сплату використаної води (наданої послуги) відповідно до показань вузла комерційного обліку та поданих споживачем-відповідачем звітів.
Відповідно до ст.22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв`язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо), якщо інше не встановлено законом.
Суд наголошує, що відповідач не позбавлений права звернутись до суду з відповідним позовом про відшкодування збитків особою, яка на його переконання порушила його права, зокрема, для відшкодування витрат, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Решта доводів учасників справи та всі подані докази судом досліджені та розглянуті та не спростовують вказаного висновку суду.
У справі «Руїз Торіха проти Іспанії» Європейський суд з прав людини вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Відповідно до ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст.74 Господарського процесуального кодексу України).
Належними у розумінні ч.1 ст.76 Господарського процесуального кодексу України є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ч.2 ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч.1 ст.79 Господарського процесуального кодексу України).
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
За таких обставин суд вважає, що вимога позивача про стягнення з відповідача 60784,85 грн основного боргу є правомірною, обґрунтованою, документально підтвердженою, відповідачем належним чином не спростованою, отже такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 2, 7, 8, 11, 14, 18, 20, 73-80, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов Вишгородського міського комунального підприємства «Водоканал» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аларіт-Пром» про стягнення 60784,85 грн задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аларіт-Пром» (01103, м. Київ, вул. Німанська, 10, ідентифікаційний код 40396264) на користь Вишгородського міського комунального підприємства «Водоканал» (07301, Київська обл., м. Вишгород, вул. Набережна, 8А, ідентифікаційний код 03346615) 60784 (шістдесят тисяч сімсот вісімдесят чотири) грн 85 коп. основного боргу та 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 03.03.2025.
Суддя О.О. Третьякова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2025 |
Оприлюднено | 06.03.2025 |
Номер документу | 125587425 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг |
Господарське
Господарський суд Київської області
Третьякова О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні