Дніпровський районний суд міста києва
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа №:755/682/24
Провадження №: 2-др/755/36/25
Р І Ш Е Н Н Я
(додаткове)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" березня 2025 р. Дніпровський районний суд міста Києва у складі головуючої судді Яровенко Н.О., в порядку письмового провадження розглянувши заяву представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Богуцького Івана Олександровича про ухвалення додаткового рішення ,-
в с т а н о в и в :
В провадженні Дніпровського районного суду м. Києва перебувала цивільна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сервіс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з утримання підземного паркінгу.
25.02.2025 року представником відповідача ОСОБА_1 - адвокатом Богуцьким Іваном Олександровичем подано заяву про ухвалення додаткового рішення та розподіл судових витрат, а саме: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сервіс» на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4 174 грн. 00 коп.
В обґрунтування поданої заяви представник відповідача зазначив, що враховуючи завершення судового розгляду та керуючись ч.5 ст. 142 ЦПК України, у разі закриття провадження по справі або залишення позову без розгляду відповідач має право заявити вимоги про компенсацію здійснених ним витрат, пов`язаних з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій позивача. Згідно з п. 1 ч. 3 цієї ж статті витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу. Врахуючи викладене відповідач просить вирішити питання розподілу судових витрат на користь відповідача.
Згідно ч. 1, ч. 2, ч. 4 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати.
За таких обставин, враховуючи положення статті 270 ЦПК України, суд дійшов висновку про можливість ухвалення додаткового рішення у справі без участі представників сторін.
Суд, дослідивши заяву, матеріали справи приходить до наступного висновку.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Положеннями ст. 59 Конституції України визначено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків встановлених законом.
За змістом ч. 1 п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
У постанові Великої Палати Верховного суду від 19 лютого 2020 року в справі №755/9215/15-ц та у постанові Верховного суду від 18 серпня 2021 року у справі № 300/3178/20 міститься правовий висновок про те, що розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги у разі надання відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї що лише підлягає сплаті
Як установлено в частині другій статті 137 ЦПК України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорар адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаними адвокатом роботами (наданими послугами); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може за клопотанням іншої сторони зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
З аналізу частини третьої статті 141 ЦПК України можна виділити такі критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи.
Такий висновок міститься у додатковій постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц (провадження № 14-382цс19).
У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на те, що принцип змагальності знайшов своє втілення, зокрема, у положеннях частин п`ятої та шостої статті 137 ЦПК України, відповідно до яких саме на іншу сторону покладено обов`язок обґрунтування наявності підстав для зменшення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, а також обов`язок доведення їх неспівмірності, тому при вирішенні питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу слід надавати оцінку виключно тим обставинам, щодо яких інша сторона має заперечення.
Отже, при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд має враховувати конкретні обставини справи, загальні засади цивільного законодавства та критерії відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.
Ці висновки узгоджуються з висновками, викладеними в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 червня 2019 року у справі № 9901/350/18 (провадження № 11-1465заі18) та додатковій постанові у вказаній справі від 12 вересня 2019 року, постанові від 12 травня 2020 року у справі № 904/4507/18 (провадження № 12-171гс19), постанові від 26 травня 2020 року у справі № 908/299/18 (провадження № 12-136гс19), постанові від 08 червня 2021 року у справі № 550/936/18 (провадження № 14-26цс) та постанові від 08 червня 2022 року у справі № 357/380/20 (провадження № 14-20цс22).
Судом встановлено, що рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 10 лютого 2025 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сервіс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сервіс» заборгованість в розмірі 5 455,71 грн., 3 % річних та інфляційну складову в сумі 1 111,58 грн. В іншій частині позову відмовлено.
У поданому відзиві на позовну заяву сторона відповідача заяви про те, що докази, що підтверджують розмір судових витрат на правову допомогу, будуть подані до суду протягом п`яти днів з відповідною заявою.
У зазначеному рішенні питання про розподіл між сторонами судових витрат на правничу допомогу на користь відповідача не вирішувалося.
Пунктами 1, 2 частини другої статті 141 ЦПК України передбачено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача, у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Частиною восьмою статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Понесені витрати сторона відповідача доводить копією договору про надання правничої допомоги від 02 травня 2024; копією додатку № 2 до договору про надання правничої допомоги від 02.05.2024, яким визначено фіксований розмір послуг та порядок оплати, який підлягає до сплати; акт виконаних робіт № 1 до Договору про надання правової допомоги від 02.05.2024 в якому встановлена вартість послуг, що становить 1250,00 грн., але не більше 5000,00 грн., сукупно в межах розгляду справи в суді першої, актом виконаних робіт № 2 від 13 січня 2025 року, в якому визначено назву робіт (послуг) та вартість такої роботи та платіжна інструкція №@PL427788 на суму 5000,00 грн.
З Акту виконаних робіт та доданих до нього доказів встановлено, що відповідач ОСОБА_1 прийняв наступні послуги правової допомоги, а саме: Ознайомлення з позовною заявою та додатками до неї. Пошук і підбір судового практики кількістю годин:1 год., вартістю послуг 1250,00 грн., та підготовка та подання до суду відзиву на позовну заяву кількістю годин 3 год, вартістю 3750,00 грн., що всього складає суму 5000,00 грн.
Оскільки позов задоволено частково та загальна сума стягнення боргу з відповідача становить 6 567,29 грн, що складає 16,76 % суми позовних вимог (39 181,63 грн.), а відтак з позивача на користь відповідача підлягає стягненню частка витрат на правовому допомогу відповідача, пропорційно до частки, в якій позов було задоволено в сумі 4 162,00 грн.
Враховуючи положення ст. 141 ЦПК України та зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, виходячи з обсягу фактично наданих послуг, з урахуванням характеру виконаної адвокатом роботи, принципу співмірності та розумності судових витрат, з урахуванням пропорційності розміру задоволених позовних вимог, суд вважає можливим стягнути з позивача витрати за надання правової допомоги на користь відповідача в сумі 4 162,00 грн., що є обґрунтованим і пропорційним до предмета спору та задоволених вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст. 141, 270 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Заяву про ухвалення додаткового рішення у справі 755/682/24 за заявою представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Богуцького Івана Олександровича про стягнення понесених судових витрат задовольнити .
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сервіс» на користь ОСОБА_1 понесені витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4 162,00 грн
Додаткове рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому додаткове рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому додаткового рішення суду.
Дані сторін:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «МГ-Сервіс», код ЄДРПОУ 34807197, адреса місцезнаходження: 02160, м. Київ, вул. Микільсько - Слобідська 1а, оф. 291.
Відповідач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя Н.О. Яровенко
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2025 |
Оприлюднено | 11.03.2025 |
Номер документу | 125665521 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Яровенко Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні