Справа № 390/2495/24
Номер провадження 2/383/118/25
УХВАЛА
12 березня 2025 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Бондаренко В.В.
при секретарі судового засідання Могиленко В.М.,
розглянувши увідкритому підготовчомусудовому засіданнів м.Бобринець Кіровоградськоїобласті взалі судовихзасідань Бобринецькогорайонного судуКіровоградської областіцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Бобринецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через представника адвоката Охременка Артема Вікторовича звернувся до суду з вищевказаним позовом, у якому просить виключати запис про ОСОБА_1 , як батька, з актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
14.01.2025 року від представника позивача адвоката Охременка А.В. надійшло клопотання про призначення у справі судово-генетичної експертизи біологічних матеріалів (зразків) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на вирішення якої поставити питання: чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічним батьком малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ? Проведення експертизи просив доручити експертам Товариства з обмеженою відповідальністю «Мама Папа». В обґрунтування клопотання зазначив, що предметом доказування у справі є наявність кровного споріднення між малолітнім ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , для з`ясування якого необхідні спеціальні знання у сфері генетики.
Позивач та його представник про день, час і місце проведення підготовчого судового засідання повідомлені належним чином, про причини неявки не повідомили, в підготовче судове засідання не з`явились. Представник позивача подав заяву про розгляд клопотання про призначення експертизи без участі позивача та її представника.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином, та з огляду на її четверту неявку в підготовче судове засідання, строк проведення якого спливає, суд вважає за необхідне провести підготовче судове засідання за її відсутності.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав заяву про розгляд справи без його участі.
Суд, заслухавши представника позивача,дослідивши обґрунтування заявленого клопотання, матеріали справи, вважає, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно ч.1 ст.103 ЦПК суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до пункту 9 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» судам роз`яснено, що рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них. Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це, зокрема висновку експертизи, у тому числі судово-генетичної.
Згідно статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» від 9 липня 2022 року № 2391-IX молекулярно- генетична експертиза (дослідження) - дослідження біологічного матеріалу людини, що здійснюється з метою отримання її геномної інформації.
Оскільки для з`ясування обставин по справі необхідні спеціальні знання в області судової медицини, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання про призначенняпо справі судової молекулярно-генетичної експертизи.
Згідно ч.3 ст.103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Згідно статті7Закону України«Про судовуекспертизу» від 25 лютого 1994 року
№ 4038-XII (зі змінами) (далі - Закон) судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
До державних спеціалізованих установ належать: науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України; експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.
Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Згідно ч.ч. 1-3 ст.10 Закону судовими експертами можуть бути особи, які мають необхідні знання для надання висновку з досліджуваних питань. Судовими експертами державних спеціалізованих установ можуть бути фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності. До проведення судових експертиз (обстежень і досліджень), крім тих, що проводяться виключно державними спеціалізованими установами, можуть залучатися також судові експерти, які не є працівниками цих установ, за умови, що вони мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності у порядку, передбаченому цим Законом.
Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Мама Папа» не відноситься до державних спеціалізованих установ, а представник позивача не додав до клопотання докази наявності в штаті зазначеного товариства працівника, який є атестованим судовим експертом та отримав кваліфікацію судового експерта із необхідної спеціальності тобто відповідає вимогам ст.10 Закону України «Про судову експертизу» суд вважає за необхідне призначити проведення експертизи Кіровоградському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України, яке відноситься до державних спеціалізованих установ та найбільш територіально наближена як до зареєстрованого місця проживання сторін (смт.Смоліно та с.Витязівка Кіровоградської області), так і розташування Бобринецького районного суду Кіровоградської області.
Згідно із ч.3 ст.108 ЦПК України експерт повинен забезпечити збереження об`єкта експертизи.
Якщо експертне дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей призначений судом експерт має одержати на його проведення відповідний дозвіл суду, який оформляється ухвалою (п.1 ч.4 ст.108 ЦПК України).
Відповідно до вимог пункту 2.2 розділу II Інструкції, на експерта покладаються, зокрема обов`язки забезпечити збереження об`єкта експертизи. Якщо дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей, експерт повинен одержати на це дозвіл від органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта).
Згідно ст.5 Закону України «Про судову експертизу» під час проведення судових експертиз (обстежень і досліджень) об`єкти дослідження можуть бути пошкоджені або витрачені лише у тій мірі, в якій це необхідно для дослідження.
Враховуючи вищевикладене, на виконання вимог пункту 2.2 розділу II Інструкції суд вважає за необхідне надати дозвіл експерту на проведення дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей. Разом з цим, експерт зобов`язаний виконати ст.5 Закону України «Про судову експертизу» про те, що об`єкти дослідження можуть бути пошкоджені або витрачені лише у тій мірі, в якій це необхідно для дослідження.
Оскільки, для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст.ст. 103, 104, 252, 253, 260, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача адвоката Охременка А.В. про призначення експертизи задовольнити.
Призначити по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Бобринецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини, судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити Кіровоградському науково-дослідномуекспертно-криміналістичномуцентру МВСУкраїни (кодЄДРПОУ 25575003,п.і.25030,Кіровоградська область,м.Кропивницький,вул.Вокзальна,58, e-mail: kirovograd@dndekc.mvs.gov.ua).
На вирішення експертизи поставити наступне питання:
Чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,біологічним батьком малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічною матір`ю якого є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ?
Оплату запроведення експертизипокласти напозивача ОСОБА_1 .
Встановити позивачу ОСОБА_1 для оплати судової експертизи 15-денний строк з дня отримання позивачем або його представником рахунку на оплату її вартості.
Строк проведення експертизи визначити у 30 денний строк з моменту надходження ухвали про її призначення до експертної установи.
Роз`яснити сторонам наслідки ухилення від участі в експертизі, які передбачені ст.109 ЦПК України, згідно якої у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Експерта попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок або за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
На час проведення експертизипровадження по справі зупинити.
Для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи надати дозвіл експерту на проведення дослідження, пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей. Разом з цим, експерт зобов`язаний виконати ст.5 Закону України «Про судову експертизу» про те, що об`єкти дослідження можуть бути пошкоджені або витрачені лише у тій мірі, в якій це необхідно для дослідження.
Зобов`язати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 разом з дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з`явитися до Кіровоградського науково-дослідногоекспертно-криміналістичногоцентру МВСУкраїни у визначений час для збору необхідного матеріалу. При собі мати документи, що посвідчують особу з їх копіями (паспорт, свідоцтво про народження дитини) та реєстраційний номер облікової картки платника податків (для особи, яка проводить оплату вартості послуг).
Копію ухвалинаправити навиконання до Кіровоградського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Суддя В.В. Бондаренко
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2025 |
Оприлюднено | 13.03.2025 |
Номер документу | 125770228 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Бобринецький районний суд Кіровоградської області
Бондаренко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні