Повістка
від 20.02.2025 по справі 947/6882/22
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-з/813/65/25

Справа № 947/6882/22

Головуючий у першій інстанції

Доповідач Драгомерецький М. М.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.02.2025 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді: Драгомерецького М.М.,

суддів: Дришлюка А.І., Громіка Р.Д.

при секретарі: Узун Н.Д.,

розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТІС-ТРЕЙД», в інтересах якого діє адвокат Подорожній Андрій Сергійович про ухвалення додаткового рішення по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛА БІЛД» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТІС-ТРЕЙД», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: державний реєстратор Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Аврамченко Сніжана Сергіївна, Холоднобалківська сільська рада Біляївського району Одеської області, Точилівська сільська рада Ананьївського району Одеської області, Одеська міська рада, про визнання незаконним і скасування рішень державних реєстраторів, визнання частково недійсним рішення єдиного учасника товариства, усунення перешкод у користуванні власністю шляхом знесення об`єкту нерухомого майна, -

В С Т А Н О В И В:

23 лютого 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛА БІЛД» (-далі ТОВ «КАРЕЛА БІЛД») звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТІС-ТРЕЙД» (-далі ТОВ «АРТІС-ТРЕЙД»), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: державний реєстратор Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Аврамченко Сніжана Сергіївна, Холоднобалківська сільська рада Біляївського району Одеської області, Точилівська сільська рада Ананьївського району Одеської області, про усунення перешкод у користуванні власністю шляхом знесення об`єкту нерухомого майна та визнання незаконним і скасування рішень державних реєстраторів з одночасним припиненням права власності.

Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 29 лютого 2024 року у задоволенні позову ТОВ «КАРЕЛА БІЛД» відмовлено.

Додатковим рішенням Київського районного суду м. Одеси від 12 березня 2024 року стягнено ТОВ «КАРЕЛА БІЛД» на користь ОСОБА_1 у відшкодування витрат на професійну правничу допомогу 29 500 гривень та на користь ТОВ «АРТІС-ТРЕЙД» у відшкодування витрат на професійну правничу допомогу 35 000 гривень.

Не погодившись із вищезазначеними судовими рішеннями суду першої інстанції, ТОВ «КАРЕЛА БІЛД», в інтересах якого діє адвокат Згода Олексій Олексійович звернувся до суду із апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення Київського районного суду м. Одеси від 29 лютого 2024 року та додаткове рішення Київського районного суду м. Одеси від 12 березня 2024 року, та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, та відмовити у відшкодуванні витрат на професійну правничу допомогу, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права.

Постановою Одеського апеляційного суду від 12 грудня 2024 року апеляційну скаргу адвоката Згоди О.О. в інтересах ТОВ «КАРЕЛА БІЛД» залишено без задоволення, рішення Київського районного суду м. Одеси від 29 лютого 2024 року залишено без змін.

Постановою Одеського апеляційного суду від 12 грудня 2024 року апеляційну скаргу адвоката Згоди О.О. в інтересах ТОВ «КАРЕЛА БІЛД» залишено без задоволення, додаткове рішення Київського районного суду м. Одеси від 12 березня 2024 року залишено без змін.

17 грудня 2024 року представник ТОВ «АРТІС-ТРЕЙД» - адвокат Подорожній А.С. подав до суду заяву про компенсацію здійснених відповідачем витрат, пов`язаних з розглядом справи, в якій просить стягнути з ТОВ «КАРЕЛА БІЛД» на користь ТОВ «АРТІС-ТРЕЙД» понесені судові витрати, що складаються із витрат на надання правової (правничої) допомоги в розмірі 31000 гривень.

В судове засідання до апеляційного суду учасники справи не з`явились, про розгляд справи повідомлені належним чином та завчасно.

Відповідно до положень ч. ч. 3-4 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Враховуючи те, що учасники справи завчасно належним чином повідомлені про дату, місце і час розгляду справи, а також обізнаність позивача про зміст заяви про ухвалення додаткового рішення, з огляду на вимоги ст. 270 ЦПК України щодо строку розгляду заяви про ухвалення додаткового рішення, колегія суддів вважає можливим розглянути заяву за відсутності належним чином повідомлених про дату і час судового засідання учасників справи.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що заява про ухвалення додаткового рішення підлягає задоволенню частково, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати; 4) суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 цього Кодексу.

Положеннями статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

За змістом статті 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Пунктом 3.2 рішення КонституційногоСуду Українивід 30вересня 2009року №23-рп/2009 передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.

У постанові Великої Палати Верховного Суду у від 19 лютого 2020 року у справі №755/9215/15 (провадження №14-382цс19), зазначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва на надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону №5076-VI). Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.

Разом із тим, чинне цивільно-процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.

Відповідно до положень частини першої, пункту 1 частини третьої статті 133ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно ст.137ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно ч. 3 ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

При визначенні суми відшкодування, суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

В постановах Верховного Суду від 07.11.2019 у справі №905/1795/18 та від 08.04.2020 у справі №922/2685/19 висловлено правову позицію, за якою суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

Верховний Суд також неодноразово звертав увагу на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц).

При визначенні суми відшкодування колегія суддів враховує та виходить з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності) та критерію розумності їхнього розміру, з урахуванням конкретних обставин справи, доводів сторін та фінансового стану учасників справи.

Відповідно до закріпленого на законодавчому рівні принципу співмірності, розмір витрат на послуги адвоката при їхньому розподілі визначається з урахуванням складності справи, часу, витраченого адвокатом на надання правничої допомоги, обсягу наданих послуг та виконаних робіт, ціни позову, а також значення справи для сторони.

Матеріалами справи встановлено, що під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції правнича допомога ТОВ «АРТІС-ТРЕЙД» надавалась адвокатом Подорожнім А.С. на підставі Договору про надання правничої допомоги №22/04 від 22.04.2020, та ордера серії ВН №1410303 від 27.09.2024.

Також, встановлено, що 17 жовтня 2024 року представник ТОВ «АРТІС-ТРЕЙД» адвокат Подорожній А.С. подав до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, в якому, крім того просив стягнути понесені відповідачем судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 31000 грн.

Відповідно до акту наданих послуг №17/12 за договором про надання правової допомоги №18/03 від 18.03.2021. адвокатом Подорожній А.С. були надані такі послуги під час розгляду справи №947/6882/22:

-надання правової інформації, консультацій і роз ясень з правових питань, кількість годин 3 години, сума 6000 грн;

-вивченні та аналіз судової практики, правової позиції по розгляду скарги, кількість годин 5 годин, сума 10000 грн;

-підготовка та написання відзиву на апеляційну скаргу, кількість годин 5 годин, сума 15000 грн.

За результатами апеляційного перегляду, апеляційну скаргу ТОВ «КАРЕЛА БІЛД» залишено без задоволення, рішення Київського районного суду м. Одеси від 29 лютого 2024 року та додаткове рішення Київського районного суду м. Одеси від 12 березня 2024 року залишено без змін. Питання щодо розподілу судових витрат, понесених на професійну правничу допомогу відповідачем ТОВ «АРТІС-ТРЕЙД», апеляційним судом не вирішувалося.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, у рішеннях від 12 жовтня 2006 року у справі «Двойних проти України» (пункт 80), від 10 грудня 2009 року у справі «Гімайдуліна і інших проти України» (пункти 34-36), від 23 січня 2014 року у справі «East/West Alliance Limited» проти України», від 26 лютого 2015 року у справі «Баришевський проти України» (пункт 95) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.

У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

На підставівищевикладеного,витрати направничу допомогув розмірі30000грн,на переконанняколегії суддівапеляційного судує неспівмірнимиіз складністюданої справи,виконаними адвокатомоб`ємом роботи,розмір такихвитрат невідповідає критеріюреальності,розумності їхньогорозміру,відтак колегіясуддів дійшлависновку прочасткове задоволеннязаяви простягнення витратна правничудопомогу,та вважаєза необхіднестягнути зстягнути з ТОВ «КАРЕЛА БІЛД» на користь ТОВ «АРТІС-ТРЕЙД» витрати на правову допомогу в розмірі 8 000 грн, який буде відповідати критерію розумності, виваженості та справедливості.

Керуючись ст. ст. 12, 137, 141, 270, 381 ЦПК України, Одеський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ, -

У Х В А Л И В:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТІС-ТРЕЙД», в інтересах якого діє адвокат Подорожній Андрій Сергійович про ухвалення додаткового рішення задовольнити частково.

Ухвалити додатковупостанову,якою стягнутиз Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛА БІЛД» (код ЄДРПОУ 43027130) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТІС-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 43319811) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 8 000 гривень.

Додаткова постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення, та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено: 14 березня 2025 року.

Судді Одеського апеляційного суду: М.М. Драгомерецький

А.І. Дришлюк

Р.Д. Громік

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення20.02.2025
Оприлюднено17.03.2025
Номер документу125845626
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —947/6882/22

Повістка від 20.02.2025

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Повістка від 20.02.2025

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 24.02.2025

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гудима Дмитро Анатолійович

Постанова від 12.12.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Постанова від 12.12.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Рішення від 12.03.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Калініченко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні